Узагальнення знань про гласних звуках і буквах подорож у чарівну країну звуків і букв

[ виправити ] текст може містити помилки, будь ласка перевіряйте перш ніж використовувати.

скачати

Конспект відкритого заняття в різновікової спеціальної (корекційної) групі YII
На тему: Узагальнення знань про гласних звуках і буквах Подорож в Чарівну Країну Звуків і Букв
Розробив: вчитель-логопед
(II кваліфікаційна категорія)
Курськ 2009

Тема: Узагальнення знань про гласних звуках і буквах "Подорож в Чарівну Країну Звуків і Букв"

Цілі:
Закріплення знань про гласних звуках і відповідних їм буквах.
Виділення голосних звуків з слів Закріплення знань про відмінність в артикуляції вивчених голосних звуків.
Формування фонематических уявлень дітей на матеріалі звуків [А], [Про], [У], [І].
Закріплення досвіду визначення місця голосного звуку в ударній позиції в слові (початок слова)
Удосконалювати вміння аналізувати звуковий ряд з чотирьох елементів.
Закріплення навичок складового аналізу.
Удосконалення граматичного ладу мовлення: освіта відносних прикметників, зміна їх за родами, вживання в мові; освіта присвійних прикметників від іменників, Збагачення словникового запасу по темі "Осінь".
Формування досвіду вживання прийменників у мовленні.
Розвиток дрібної моторики, зорової пам'яті, зорової уваги і сприйняття.
Розвиток зв'язного мовлення, фонематичного сприйняття, фонематичного слуху.
Розвиток логічного мислення, вміння класифікувати предмети.
Розвиток уяви.
Проведення голосових, дихальних і моторних вправ.
Обладнання: сумочки у вигляді конвертика на кожну дитину; Сонячний Зайчик (лазерна указка); диск із записом шуму лісу; стільчики з цифрами (1, 2,3) і дзеркала за кількістю дітей; звукові символи голосних звуків на кожну дитину; елементи голосних літер ; "болото" (аркуш ватману з наклеєними на нього вразноброд голосними і деякими приголосними буквами ("болотні купини")); килимок з розкиданими на ньому осінніми листочками з кольорового паперу (листя дуба, клена, берези, осики, гілки горобини); осінні листя, зібрані на прогулянці; червоні кленові листя з паперу (за кількістю дітей) з прикріпленими на них картинками (лелека, качка, ананас, індик, овочі, апельсин); ручки на кожну дитину; слідові доріжки диких тварин: лисиці, вовка, тигра та ін (по одній доріжці на дитину); моделі дерев з різнокольоровими осіннім листям на них або гілки дерев; картинка-загадка з зображенням диких тварин (вовка, борсука, лося, зайця, білки) в гущавині лісу, а також картинки цих тварин і складові схеми до них

Хід заняття

Оргмомента.
Діти входять в групу. Вітаються.
Логопед. Хлопці ми сьогодні вирушаємо на прогулянку по Чарівний Край Звуків і Букв. Хто живе в цій країні?
Діти. Звуки і букви Логопед. Правильно. У Чарівний Край живуть звуки і букви зі своїми друзями. Що ви знаєте про звуки і буквах Діти. Звуки ми вимовляємо і чуємо Букви ми бачимо, читаємо і пишемо.
Бесіда про осінь, осінніх явища в природі Логопед. Хлопці! У Чарівний Край Звуків і Букв сталося нещастя: подув сильний осінній вітер і голосні літери розсипалися на елементи і розлетілися по всій країні. Давайте помажеш буквами і зберемо їх. Нам знадобляться ось такі сумочки (роздає дітям сумочки) У них ми будемо збирати елементи букв. А допомагати нам і вказувати дорогу буде наш друг і помічник Сонячний Зайчик. Давайте привітаємося з ним (спрямовує "промінчик" лазерної указки на долоньки хлопців)
Здрастуй Саша! (Дитина відповідає) і т.д.
А щоб під час подорожі ми були веселими і сміливими - зробимо масаж.
Ручки розтираємо і розігріваємо, (потирають долоні, плещуть у долоні)
І обличчя теплом своїм ніжно вмиваємо. (Розігрітими долонями проводять по обличчю зверху вниз)
Пальчики згрібають всі погані думки, (граблеобразноє рухами проводять пальцями від середини чола до скронь)
Вушка розтираємо зверху вниз ми (розтирають пальцями вушні раковини швидко. По краю зверху вниз)
Їх вперед згинаємо, (згинають руками вушні раковини вперед)
Тягнемо вниз за мочки, (відтягують вуха вниз за мочки)
Намалюємо ми окуляри, (проводять вказівними пальцями А потім погладив щічки! Кола навколо очей і гладять щоки)

Основна частина

Логопед. Отже, в дорогу! Закрийте очі. Ми летимо в Чарівну Країну Звуків і Букв. (Звучить легка тиха музика) Саша, над чим ти пролітаєш? (Логопед запитує кожну дитину)
Саша. Я пролітав над болотом. і т.д.
Логопед. Відкрийте очі. Ми прилетіли в Чарівну Країну Звуків і Букв на дзеркальну галявину. Тут живе Веселий Язичок. Скажіть, чому Веселий Язичок живе в Чарівній Країні Звуків і Букв? Яке відношення він має до звуків?
Діти. За допомогою язичка ми вимовляємо звуки.
Логопед. Давайте розповімо казку про Веселому язичку і він віддасть нам елементи літер, які вітром занесло до нього на галявину. Подивіться, у вас на сумочках є цифри і на стільчиках теж є такі ж цифри. Кожен з вас займе місце згідно зі своїм номером.
Діти сідають на стільчики і беруть в руки дзеркала, що лежать на них.
1) Цей маленький дружок -
Наш Веселий Язичок
Був він спритним і вмілим.
Кожен день зарядку робив.
2) От прокинувся Язичок
Виглянув у вікно.
Бачить: спинку вигнула рожева кішка.
Діти виконують артикуляційне вправу "Кицька сердиться"
3) розстелив килимок
На ганку Язичок
Взяв він нитки Взяв голку
І пішов лагодити футболку
Діти виконують артикуляційні вправи "Лопаточка", "Голочка"
4) А тепер ми з Язичком Разом покатаємося!
Пограємо в паровозик І усміхнулася: "І-у! І-у! І-у!"
Діти виконують артикуляційні вправи "Улибочка", "Трубочка"
5) Світить сонечко з ранку-
У гості до тітки пора!
Тітонька племінника
Весело зустрічає.
Чай йому з варенням
Тут же пропонує.
Ах, яке смачне,
Солодке варення.
Діти виконують артикуляційне вправу "Смачне варення"
6) Тік-так, тік-так -
Ходять годинничок-
Ось так!
Діти виконують артикуляційне вправу "Часики"
Язичку додому пора.
7) На конячці по дорозі
Скаче Язичок,
І копитами конячка-
Цок, цок
У гірку повільно йде:
Цок ------ - цок -----------
А з гори стрілою мчить:
Цок-цок-цок-цок Діти виконують артикуляційне вправу "Конячка"
8) Ох, втомився наш Язичок,
Ліг в ліжечко на бочок
Логопед.
Молодці хлопці! Веселий Язичок дякує вас і просить забрати елементи літер, які лежать під стільчиками.
Діти складають елементи літер до себе в сумочку Логопед. Нам пора рухатися далі поки в Чарівній Країні Звуків і Букв не стемніло. Сонячний Зайчик вкаже дорогу Діти рухаються слідом за "промінцем" і зупиняються на галявинці голосних звуків.
Логопед. Хлопці, тут живуть голосні звуки. Що найбільше люблять робити голосні звуки?
Діти. Співати Логопед. Коли звуки співають, як веде себе язичок?
Діти. Він спить Логопед. Повітря зустрічає на своєму шляху будь-яку перешкоду?
Діти. Ні Логопед. Які перешкоди можуть зустріти на своєму шляху звуки?
Діти. Губки, зубки, язичок (з показом)
Логопед. Давайте порадуємо голосні звуки і складемо для них пісеньку. Ми з Сонячним Зайчиком вам допоможемо.
Діти сідають за столи відповідно до своїх цифр.
Логопед показує артикуляцію звукового ряду, а діти вгадують по беззвучною артикуляції, що "сказав" дорослий і за допомогою звукових символів голосних звуків викладають "пісеньку" й співають її.
Логопед. Молодці хлопці! Голосні звуки вас дякують і віддають елементи літер, які вітром занесло до них на галявину. (Роздає елементи літер)
Далі діти рухаються слідом за "промінцем" і зупиняються перед "болотом". Логопед. Далі йти не можна, на шляху - болото (бесіда про небезпеки болотистій місцевості). Що ж нам робити? Вихід є. Сонячний Зайчик підказує мені, що йти треба по купинах з голосними буквами і обов'язково називати їх.
Діти по черзі проходять по "болоту" і зупиняються перед килимком, на якому розкидані осінні листочки з кольорового паперу і листя, зібрані на прогулянці Логопед. Хлопці, дивіться які красиві різнокольорові листочки.
Логопед підкидає вгору листя, зібрані на прогулянці і вимовляє:
Жовті, червоні листя
За вітром в'ються, летять
Падають, падають листя -
У чарівній країні лис ... (топада)
Вітер по лісі літав,
Вітер листочки вважав.
Ось Дубо ... (вий), (логопед ходить по килиму і збирає названі листочки)
Допоможіть мені хлопці.
Ось горобину ... (вий) різьблений, Ось з берізки золотий - берези ... (вий).
І останній лист з осинки Вітер кинув на стежку.
Логопед. Молодці! Спасибі вам. Ой, а про кленові листочки ми забули. Хлопці, візьміть собі по одному великому червоному кленові листочки.
Подивіться-но:
Листочки не прості.
У листочків у серединці -
Намальовані картинки.
Ми листочки візьмемо і
І в кошик віднесемо.
А натомість елементи літер з кошика візьмемо
Але щоб листочки в кошик скласти
Потрібно подумати,
Картинки дізнатися.
Визначити з якого звуку починається слово і в клітинку біля зображення вписати букву цього звуку. Подивіться на свої сумочки і знайдіть у нижньому правому куті картинки. Такі ж картинки є і на стільчиках. Займіть свої місця.
Але перш ніж ми приступимо до виконання завдання, давайте розімни пальчики.
Виконання пальчикової гімнастики з учнівською ручкою Діти під керівництвом логопеда виконують завдання, кладуть листочки в кошик, а з кошика забирають елементи літер Логопед. Молодці хлопці ви все виконали правильно, і ми можемо рухатися далі.
Діти йдуть за "промінцем" і зупиняються перед слідові доріжками диких тварин лисиці, вовка, тигра (у кожної дитини своя доріжка)
Логопед. Хлопці, дивіться, тут пройшли дикі тварини. Ось сліди лисиці. Саша, ти підеш по чиїх слідах? (Звертається до дитини, який стоїть перед слідової доріжкою лисиці)
Саша. Я піду по лисячим слідах.
Таким чином педагог опитує кожної дитини. Діти просуваються вперед по слідах і зупиняються на галявинці, навколо якого розташовуються "дерева".
Логопед. Хлопці, ми опинилися на галявині.
Хто ж тут живе?
Вони такі різні,
Такі багатобарвні,
Полохливі, небезпечні,
Великі, непримітні,
Несильні, могутні,
Безрогі, рогаті,
Волохаті, колючі,
Безхвості, хвостаті,
З важкими копитами
І кігтиками гострими
Ситі, голодні
Живуть у лісі
Чарівному Різні жи .... (Вотня)
Логопед поміщає на мольберт перед дітьми картинку-загадку.
Логопед. А це картинка-загадка. Постарайтеся знайти на ній зображення диких тварин. Кого ви бачите на ній?
Діти (за чергою). Ми бачимо вовка, лося, борсука, зайця, білку.
Логопед пропонує дітям по черзі підійти до мольберта і обвести зображення одного з тварин указкою, потім віддає дитині картинку даної тварини.
Логопед. Хлопці, у вас в руках картинки тварин, що живуть на цій галявині. Скоро стемніє і їм час займати свої житла. (Бесіда про те, хто де живе) Але вони не можуть знайти своїх осель. Давайте їм допоможемо, і тварини віддадуть нам залишилися елементи букв. А підказкою вам будуть служити складові схеми поруч з оселями.
Діти по одному називають картинки, визначають кількість складів у слові, і з'єднують картинку з потрібною схемою.
Логопед. Молодці! Тварини дякують вас.
Логопед роздає залишилися елементи букв і просить хлопців сісти за столи для того, щоб сконструювати із зібраних елементів голосні літери. Потім обговорюють, хто яку букву зібрав і на що вона схожа.

Підсумок заняття

Логопед. Хлопці, жителі Чарівної Країни дякують вам за допомогу. Але скоро в Чарівній Країні Звуків і Букв зовсім стемніє і нам пора повертатися додому. Закрийте очі (звучить музика). Відкрийте очі. Ось ми й дома. Розкажіть своїм друзям і гостям, кого ви зустріли і що робили в Чарівній Країні Звуків і Букв.
Додати в блог або на сайт

Цей текст може містити помилки.

Педагогіка | Конспект
23.7кб. | скачати


Схожі роботи:
Подорож в країну малювання
Методика узагальнення історичних знань з історичного матеріалу
Розвивальні функції уроків узагальнення та систематизації знань школярів
Урок систематизації та узагальнення знань по темі Квадратні рівняння
Узагальнення і систематизація знань з фізики при підготовці до Централізоване тестування
Систематизація і узагальнення знань учнів по темі Алгебраїчні рівняння в 9 класі
Аналіз та узагальнення даних про особливості використання гранатометів в локальних війнах і регіональних
Бінарний урок подорож з української мови та природознавства на тему Загальне поняття про дієслово
Бінарний урок подорож з української мови та природознавства на тему Загальне поняття про дієслово
© Усі права захищені
написати до нас