Формування музичного сприйняття у молодших школярів

[ виправити ] текст може містити помилки, будь ласка перевіряйте перш ніж використовувати.

скачати

1. Урок музики. 4 клас

Розділ: "День, повний подій". Тема: "Що за чудо ці казки! Три дива. Дидактична мета: цілеспрямовано формувати здатність сприймати музику як мистецтво, виразне по своїй природі; розширити уявлення учнів про зв'язок музики з життям, зображальності та виразності музики на прикладі творчості А. С. Пушкіна і М. А. Римського-Корсакова. Завдання:

- Виховувати любов і інтерес до казкових творів у літературі і музиці;

- Ознайомити учнів з музикою російського композитора - казкаря А. Римського-Корсакова ("Казка про царя Салтана");

- Викликати емоційний відгук на музику М. А. Римського-Корсакова;

- Розвивати творчі здібності та творчу активність учнів.

Обладнання:

- Комп'ютер, проектор, екран (для презентації до уроку);

- Роздатковий матеріал (2 варіанти тексту з казки А. С. Пушкіна "Казка про царя Салтана", завдання для слухання музичного фрагмента "Три дива", тест "Перевір себе") для роботи в парах і самостійної індивідуальної роботи.

Приблизний хід уроку:

  1. Організаційний момент.

  • Вхід в клас під музику. Пісня "В гостях у казки"

  • Музичне вітання.

  1. Актуалізація знань

- Я дуже рада вас бачити, і думаю, що музика, під яку ви увійшли в клас, допомогла нам налаштуватися на зустріч ... з казками.

- А точніше, ми продовжимо розмову про творчість великого російського поета і письменника А. С. Пушкіна. І сьогодні ми відкриємо сторінку, присвячену казкам Пушкіна, які надихнули композиторів на створення своїх прекрасних музичних творів.

- "Що за чудо ці казки! - Так називається наша зустріч.

- Розкажіть, що ви знаєте про геніального поета А. С. Пушкіна?

- Яка пора року дуже любив поет?

- Що називав поет притулком спокою і натхнення?

- Так, саме в селі Михайлівському з'явилися його чудові ліричні вірші.

- Послухайте музику, впізнаєте ви її?

- Назвіть цей твір. Хто його композитор?

- Як ви думаєте, чи можна це твір назвати ліричним? Чому? (Можна, слухаючи його, уявляєш картину природи, звучить воно задумливо, спокійно, тихо, співуче)

- Які рядки з вірша А. С. Пушкіна співзвучні твору Чайковського?

- Прочитаємо ці рядки виразно. (Музика "Осіння пісня")

- Вірш А. С. Пушкіна можна назвати ліричним? Чому?

Отже: Як ви зрозуміли, що значить лірика в поезії і музиці? (Слайд)

- Як звучать ліричні твори?

  1. Основна частина

- Всі ми знаємо про те, що в Пушкіна була няня, Аріна Родіонівна.

- Вона не тільки няньчилися з маленьким Сашком, поки він підростав. Аріна Родіонівна була з Пушкіним під час одного з найважчих періодів його життя - коли поет був засланий на заслання, в село Михайлівське.

- Там, під завивання хуртовини, довгими зимовими вечорами няня розповідала Пушкіну казки "В деякому царстві, у деякій державі ..."

- Пушкін писав братові: "Чи знаєш мої заняття? До обіду пишу записки, обідаю пізно, після обіду їжджу верхи, ввечері слухаю казки - Що за чудо ці казки! Кожна є поема".

- Казки О. С. Пушкіна знають всі. Відкриємо сторінку книги "Казки Пушкіна"

- Подивіться на ілюстрацію, які рядки ви можете пригадати?

- Правильно, так починається казка "Руслан і Людмила"

- Казки Пушкіна надихнули багатьох композиторів на створення музичних творів. Так з'явилася опера - казка "Руслан і Людмила". Прислухайтеся до музики і згадайте композитора. - М. І. Глінка

- А. С. Пушкіна в світі літератури називають великим російським поетом казкарем, а в світі музики є композитор, якого знають як музичного казкаря. Його ім'я - Н. А. Римський - Корсаков.

- Сам композитор про себе сказав: "Мій рід - це казка, билина ... і неодмінно росіяни". Про що це говорить? Чому, як ви думаєте, Н. А. Римський - Корсаков - це музичний казкар? (Композитор написав багато музичних творів на тему російських казок і билин).

- А на сюжет однієї казки А. С. Пушкіна Римський-Корсаков написав оперу. Прислухаймося, про яку казці йдеться? (Звук з файлу).

- Отже, це "Казка про царя Салтана" запрошує нас у гості.

- В опері Римський - Корсаков весь сюжет зберіг точно таким, як його придумав Пушкін. Композитор придумав такі дивовижні музичні образи і мальовничі теми героїв, що слухаючи музику, без слів розумієш, "бачиш" що відбувається. Римський - Корсаков як би "намалював" казку, але музичними фарбами. І ви самі зможете в цьому переконатися.

- Перед кожною музичної картиною ви будете чути фанфарних заклик труби, щоб привернути увагу слухачів.

- Перед вами 2 варіанти тексту з "Казки про царя Салтана". Вслухайтеся в музику, вдивіться в музичні фарби і виберіть потрібний варіант, який зображує це музичний фрагмент.

  • Н. А. Римський - Корсаков. Вступ до 2 дії опери "Казка про царя Салтана" - слухання (робота в парах)

- Отже, прочитайте ваші рядки до почутого музичного фрагменту.

("У синьому небі зірки блищать, у синьому морі хвилі хльостають ...)

- Яку музичну картину написав М. А. Римський - Корсаков! Дивуєшся, невже це все може намалювати музика?

- За допомогою чого композитору вдалося так точно зобразити цю картину?

(За допомогою голосів, або тембрів музичних інструментів)

- Які музичні інструменти підкреслюють зображальність музичних образів?

(- Рокіт хвиль, що пливе по хвилях бочка - струнні,

- Мерехтіння і блиск зірок - челеста

- Похмура хмара - литаври, фаготи

- Стогін і плач цариці - струнні, флейта).

- У кожній казці є диво. А в "Казці про царя Салтана" їх три.

- Згадайте, які дива дарує чарівна Лебідь-птиця?

(1 диво - "Білочка", 2 диво - "Богатирі", 3 диво - "Царівна - Лебідь")

- Пограємо в композиторів.

- Якщо б ви були композиторами, то яка була б у вас тема "Білочки"? На слайді виключіть зайве.

- Який би ви склали тему "Богатирів"?

- А тему "Царівни - Лебідь" ви написали б ....?

- Тепер порівняємо свої припущення з музичним баченням героїв казки самого композитора М. А. Римського-Корсакова. Послухаємо, як звучать теми, і які музичні інструменти їх зображають?

- Під час звучання музичного фрагмента зафіксуйте в таблиці те, що чуєте: дізнайтеся тему, який характер мелодії (пісенний, танцювальний або маршовий) і які інструменти звучать, виконуючи ці теми.

  • Вступ до 4 дії "Три дива" з опери "Казка про царя Салтана" М. А. Римський - Корсаков - слухання

- Отже: "Білочка" - танцювальний характер, звучала флейта.

- А хто помітив, яку пісенну мелодію взяв композитор, як ілюстрацію того, що "білка пісеньки співає та горішки все гризе"?

(Виконаємо російську народну хороводную "Во саду ли в огороде") - виконання

- "Богатирі" - маршовий характер, литаври, духові інструменти передали богатирську хода.

- "Царівна - Лебідь" - пісенний характер, скрипка, арфа, гобой.

Отже: Як майстерно, точно композитор зобразив казкових героїв! Можна зробити висновок, що М. А. Римський - Корсаков не тільки композитор, але і "музичний художник". Згодні?

- Спасибі, молодці, ви були уважними слухачами.

- Вдома ви спробуєте зобразити фарбами те, що зобразив М.Римський-Корсаков музикою. Намалюйте малюнок до найбільш вам сподобалася фрагменту або музичної теми героїв "Три дива". І в презентації замість ілюстрацій знаменитих художників можуть виявитися ваші роботи.

  1. Закріплення вивченого

- А тепер "Перевір себе"

1. Якого композитора називають музичним казкарем?

2. Дізнайся музичний фрагмент.

Самоперевірка.

- Яку пісню, відому вам і співзвучну нашої теми, ви могли б згадати?

- Як її потрібно виконувати?

  • "Казки гуляють по світлу" - виконання.

  1. Підсумок уроку:

- Підбиваючи підсумок нашої зустрічі, мені дуже хотілося б знати, що нового ви дізналися?

- Назвіть казку, у якій ми були сьогодні в гостях.

- Ви сьогодні були уважними слухачами, хорошими виконавцями, спробували себе в ролі композиторів. Удома ви спробуєте себе і в ролі художників (намалюєте ілюстрації до музики). Я приготувала для вас музичний подарунок.

  • "Казки гуляють по світу" - (відеофільм)

- Чи сподобався вам подарунок? - Отже, що про казки хочеться сказати?

- Хочеться вигукнути: "Що за чудо ці казки!

- А тепер, оціните свою роботу на уроці і поставте оцінку уроку в цілому.

  1. Орг. момент:

- Музичне прощання

- Вихід під музику

Самоанализ урока музыки. 2. Самоаналіз уроку музики. 4 клас

Тема уроку: "Що за чудо ці казки!

Урок дан з програмою "Музика" Є. Д. Критської, Г. П. Сергєєвої, Т.С. Шмагіна в 4 класі. У розділі "День, повний подій" це 2 урок, на якому йде поглиблення теми, де учні знайомляться з творчістю А. С. Пушкіна у взаємозв'язку з музикою російських композиторів, співзвучною ліричним віршам і казок А. Пушкіна.

За типом урок - комбінований. При цьому враховувалися вікові особливості учнів, наявні уявлення і знання за програмою.

Програма передбачає формування в учнів здатності сприймати музику як мистецтво, виразне по своїй природі, уявлення про зв'язок музики з життям і з іншими видами мистецтва, знання виразних засобів музики і розуміння зображальності в музиці.

На уроці вирішувалися наступні завдання:

- Виховувати любов і інтерес до казкових творів у літературі і музиці;

- Ознайомити учнів з музикою російського композитора - казкаря Н.А. Римського-Корсакова ("Казка про царя Салтана");

- Викликати емоційний відгук на музику Н.А. Римського-Корсакова;

- Розвивати творчі здібності та творчу активність учнів.

Для реалізації завдань уроку було проведено наступне:

- Підібраний музичний, поетичний та образотворчий матеріал для сприйняття, слухання і виконання, з опорою на можливості дітей;

- Приготований роздатковий матеріал для роботи в парах і самостійної індивідуальної роботи;

- Підготовлена ​​яскрава запам'ятовується презентація до уроку.

На уроці було раціонально виділено місце для усного опитування учнів (на етапі повторення пройденого матеріалу). Вивчення нового матеріалу займало в уроці основну частину, де сприйняття чергувалося з активним слуханням, виконанням творчого завдання ("Я - композитор"). Закріплення вивченого проводилося у формі виконання тестових завдань. А також, на уроці було відведено час для виконання учнями пісні і для підбиття підсумків роботи і самооцінки учнів. Всі етапи уроку були логічно пов'язані. Чітка структурованість змісту уроку дозволяє говорити про засвоєння матеріалу, що вивчається на достатньому рівні.

Засобом для перевірки розумової діяльності учнів під час слухання музики служило комп'ютерне забезпечення уроку, що у свою чергу, найменш витратний за часом, видовищно, добре запоминаемо дітьми.

Застосування ІКТ, професійне виконання музичних творів, "живе" виконання учнями і вчителем - все це активізує увагу та інтерес учнів на уроці музики.

Висока працездатність школярів протягом всього уроку досягалася за рахунок постійної зміни видів діяльності учнів.

Позитивно-емоційний настрій мав у своєму розпорядженні до "живого" спілкування дітей і вчителя. Похвала, схвалення з боку педагога підтримувало сприятливу психологічну атмосферу на уроці.

Поставлені завдання вдалося реалізувати успішно. Вдалося занурити учнів у творчу атмосферу, дати дітям знання і знайти емоційний відгук з боку учнів, що створює умови для розвитку творчої активності дітей.

Додати в блог або на сайт

Цей текст може містити помилки.

Педагогіка | Конспект
43.2кб. | скачати


Схожі роботи:
Методика формування музичного сприйняття молодших школярiв
Формування у молодших школярів навичок швидкочитання як засобу усвідомленого сприйняття художнього
Розвиток музичного мислення молодших школярів на уроках музики
формування духовної культури школярів засобами музичного мистецтва
Розвиток зорового сприйняття у молодших школярів при вивченні предмета Навколишній світ
Формування працьовитості у молодших школярів в сім`ї
Формування у молодших школярів мотивації до навчання
Формування інтересу до навчання у молодших школярів 2
Формування інтересу до навчання у молодших школярів
© Усі права захищені
написати до нас