Введення
Одним із завдань поставлених технічним обслуговуванням автомобілів, є: "... повне своєчасне задоволення потреб народного господарства і населення в перевезеннях, підвищення ефективності та якості роботи транспортної системи".
Рішення поставлених завдань у сфері автомобільного транспорту буде здійснюватися за рахунок удосконалення та підвищення рівня ефективності та якості роботи всіх служб автотранспортних підприємств (АТП).
Для поліпшення роботи рухомого складу автомобільного транспорту важливим є вдосконалення організації і технології його технічного обслуговування та ремонту, а також наукова організація праці виконавців.
Реалізація цих організаційно-технічних підприємств забезпечується на основі сучасних досягнень науки і техніки в галузі технічної експлуатації автомобілів.
У зв'язку з цим при технічному обслуговування і ремонту автомобілів все більш широке поширення знаходить діагностування їх технічного стану, що дозволяє отримувати не лише інформацію про несправності механізмів і систем автомобілів, але й прогнозувати їх працездатність, тобто керувати технічним станом автомобіля, теорія надійності, використовуваний також для управління технічним станом автомобіля, нарешті, широке впровадження у практиці роботи АТП знаходять централізована і автоматизована системи управління виробництвом (ЦУП і АСУ). Для вдосконалення процесів управління технічним станом автомобілів фахівці з їх технічного обслуговування повинні знати фактори, що впливають на зміну технічного стану автомобілів, елементи теорій надійності, технологію і прогресивні методи технічного обслуговування, діагностування та поточного ремонту автомобілів, а також відповідне технологічне обладнання. Необхідним також є знання основних питань проектування реконструкції виробничих ділянок і АТП в цілому.
1. Характеристика ПАТП і об'єкту проектування
Дане ПАТП знаходиться в місті Тула і виконує перевезення пасажирів. Рухомий склад являє собою автомобілі марки ГАЗ-24
Умови експлуатації рухомого складу відноситься до III категорії в помірній зоні.
Дане ПАТП налічує 380 одиниць рухомого складу, в тому числі 120 автомобілів після капітального ремонту. Рухомий склад експлуатується 365 днів в році, середня тривалість роботи автомобіля на лінії складає 12 годин при середньодобовому пробігу 302 км. Час початку і кінця виходу автомобіля на лінію з 5:00 до 7:00.
У малярському цеху ПАТП проводиться робота по фарбуванню кузова автомобіля.
2. Розрахунково-технологічна частина
2.1 Вихідні дані, що застосовуються для технологічного розрахунку
Таблиця 1
№ п / п | Марка автомобіля | Пробіг автомобілів | Разом | У тому числі | |||||||||
До 0,25 L кр | 0,25 ... 0,5 L кр | 0,5 ... 0,75 L кр | 0,75 ... 1,0 L кр | 1,0 ... 1,25 L кр | 1,25 ... 1,50 L кр | 1,50 ... 1,75 L кр | 1,75 ... 2,0 L кр | Понад 2,0 L кр | До КР | Після КР | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
1 | ГАЗ-24 | 65 | 35 | 100 | 60 | 20 | 30 | 10 | 40 | 20 | 380 | 260 | 120 |
2.2 Розрахунок і коригування періодичності ТО і пробігу до КР
2.2.1 Визначення розрахункових періодичностей ТО і пробігу до КР
L кр = L н кр * До 1 * К 2 * К 3;
L ТО-1 = L н ТО-1 * До 1 * К 3;
L ТО-2 = L н ТО-2 * До 1 * К 3;
Де,
L ТО-1; L ТО-2 - розрахункові періодичності ТО-1, ТО-2;
L кр - розрахунковий пробіг до КР;
L н ТО-1 - нормативна періодичність ТО-1;
L н ТО-2 - нормативна періодичність ТО-2;
L н ТО-1 = 5000 км, L н ТО-2 = 20000 км; табл. 2 [5]
L н кр = 300000 км - нормативний пробіг до КР; табл. 4 [5]
До 1 - коефіцієнт, коригуючий періодичність ТО і пробіг до КР за умовами експлуатації;
К 2 - коефіцієнт, коригуючий пробіг до КР з модифікації рухомого складу;
До 3 - коефіцієнт, коригуючий періодичність ТО і пробіг до КР з кліматичних районах.
До 1 = 0,8; До 2 = 1., 0; До 3 = 1,0; табл. 3 [5]
L кр = 300000 * 0,8 * 1,0 * 1,0 = 240 000 км
L ТО-1 = 5000 * 0,8 * 1,0 = 4000 км
L ТО-2 = 20000 * 0,8 * 1,0 = 16000 км
2.2.2 Визначення середньозваженого пробігу до КР
L 'кр = (А'і * L кр + 0,8 * А "і * L кр) / Аі,
Де,
А'і = 260 авт. - Середньооблікова кількість автомобілів до КР;
А "і = 120 авт. - Середньооблікова кількість автомобілів після КР;
Аі = 380 авт. - Середньооблікова кількість автомобілів.
L 'кр = (260 * 240 000 + 0,8 * 120 * 240 000) / 380 = 224 842 км.
2.2.3 Визначення фактичної періодичності ТО і пробігу до КР
L ф ТО-1 = L cc * m 1,
Де,
L сс = 302 км - середньодобовий пробіг;
m 1 = L ТО-1 / L сс = 4000/302 = 13,245 13;
L ф ТО-1 = 13 * 302 = 3926 км.
L ф ТО-2 = L ф ТО-1 * m 2;
m 2 = L ТО-2 / L ф ТО-1 = 16000/3926 = 4,07 4;
L ф ТО-2 = 3926 * 4 = 15 704 км.
L ф кр = L ф ТО-2 * m 3;
m 3 = L 'кр / L ф ТО-2 = 240000/15704 = 15,2 15;
L ф кр = 15704 * 15 = 235 560 км.
2.3 Розрахунок коефіцієнта технічної готовності автомобілів
т = Д е.ц. / (Д е.ц. + Д р.ц.); де
Д е.ц. - дні знаходження автомобіля за цикл у технічно справному стані;
Д р.ц. - дні простою автомобіля в ТО, ТР, КР за цикл.
2.3.1 Визначення днів знаходження автомобіля за цикл у технічно справному стані
Д е.ц. = L ф кр / L сс = 180480/235 = 768 днів.
2.3.2 Визначення днів знаходження автомобіля за цикл ТО, ТР, КР
Д р.ц. = Д кр * До кр + Д ТО, ТР * К '4ср (L ф кр / 1000);
Де,
До кр = 0,13 коефіцієнт, коригуючий частку п.с. в КР;
Д кр - дні простою автомобіля;
Д кр = Д ф кр + Д трансп;
Д ф кр - фактичні дні простою автомобіля в КР;
Д трансп - дні для транспортування автомобілів на АРЗ і назад;
Д ТО, ТР - дні простою автомобіля в ТЕ і ТР;
Д ф кр = 18 дня; Д ТО, ТР = 0,22 дн/1000км; табл. 7 [5]
Д трансп = 2дня;
Д кр = 18 + 2 = 20 днів;
К '4ср - середнє значення коефіцієнта, коригуючий простій автомобіля в ТЕ і ТР.
2.3.3 Розрахунок коефіцієнта К '4ср
Таблиця 2
Пробіг автомобілів | Аі | До '4 | Аі * До '4 |
До 0,50 L кр | 100 | 0,7 | 70 |
0,50 ... 0,75 L кр | 100 | 1,0 | 100 |
0,75 ... 1,00 L кр | 60 | 1,3 | 78 |
Понад 1,00 L кр | 120 | 1,4 | 168 |
Разом | 380 | 416 |
К '4ср = Аі * К '4 / Аі = 416/380 = 1,09;
Д р.ц. = 20 * 0,31 + 0,22 * 1,09 * (235560/1000) = 63 днів;
т = 780 / (780 + 63) = 0,925.
2.4 Визначення коефіцієнта використання автомобіля
і = (Д р / Д к) * т * К і;
Де,
Д р = 365 дня, робочі дні в році АТП;
Д к = 305 дня, календарних днів на рік;
К і = 0,95 - коефіцієнт, що враховує невихід автомобілів на лінію з-за хвороби, відпустки водія, погодних умов та інших причин.
і = (365/365) * 0,925 * 0,95 = 0,879.
2.5 Визначення річного пробігу автомобіля
L рік = L cc * Д к * і = 365 * 302 * 0,87875 = 96844,6 км;
L рік = Аі * L рік = 380 * 96844,6 = 36800948 км.
2.6 Розрахунок річної програми ТО
2.6.1 Розрахунок річної програми ТО-1 і ТО-2
N (ТО-2) г = А і * ((L рік / L (ф) ТО-2) - (L рік / L (ф) КР));
N (ТО-2) г = 380 * ((96844,6 / 15704) - (96844,6 / 235560)) = 2187 возд;
N (ТО-1) г = А і * (L рік / L (ф) ТО-1) - N (ТО-2) г;
N (ТО-1) г = 380 * (96844,6 / 3926) -2187 = 7186 впливів.
2.6.2 Розрахунок річної програми ЄВ, виконуваного перед ТО і ТР
N ЄВ (т) г = 1,6 (N (ТО-1) г + N (ТО-2) г) = 1,6 * (7186 +2187) = 14997 возд;
2.6.3 Розрахунок річної програми ЄВ, виконуваного з повернення автомобілів з лінії
N ЄВ (з) г = а (А і * (L рік / L сс) - N ЄВ (т) г = 1,12 (380 * 96844,6 / 302) -14997 = 121483 пов;
2.6.4 Розрахунок річної програми Д-1 і Д-2
N (Д-1) р = 1,1 N (ТО-1) г + N (ТО-2) г = 1,1 * 7186 +2187 = 10091,6 пов;
N (Д-2) р = 1,2 N (ТО-2) г = 1,2 * 2187 = 2624,4 пов;
2.7 Розрахунок питомих трудоемкостей ТО і ТР
2.7.1 Розрахунок питомої трудомісткості ЄВ, виконуваного з повернення автомобілів з лінії
t ЄВ (с) = t н ЄВ (с) * К 2 * К р;
де,
t н ЄВ (с) - нормативна трудомісткість ЄВ, виконуваного
з повернення автомобілів з лінії;
t н ЄВ (с) = 0,25 чол * год; табл. 4 [5]
К 2 - коефіцієнт, коригуючий трудомісткість по модифікації рухомого складу;
К 2 = 1,0; табл. 3 [5]
К р - коефіцієнт, що враховує механізацію УМР;
К р = 1,0;
t ЄВ (с) = 0,25 * 1,0 * 1,0 = 0,35 чол * год.
2.7.2 Розрахунок питомої трудомісткості ЄВ, виконуваного перед ТО і ТР
t ЄВ (т) = 0,5 * t ЄВ (с) = 0,5 * 0,35 = 0,175 чол * год.
2.7.3 Розрахунок питомої трудомісткості ТО-1, ТО-2
t ТО-1 = t н ТО-1 * К 2 * К '5,
t ТО-2 = t н ТО-2 * К 2 * К '5;
де,
t н то-1 - нормативна трудомісткість ТО-1;
t н те-2 - нормативна трудомісткість ТО-2;
t н то-1 = 2,5 чол * год;
t н те-2 = 10,5 чол * год; табл. 4 [5]
К '5 - коефіцієнт, коригуючий трудомісткість за кількістю технологічно спільного рухомого складу;
К '5 = 1,00; табл. 3 [5]
t ТО-1 = 2,5 * 1,0 * 1,00 = 2,5 чол * год;
t ТО-2 = 10,5 * 1,0 * 1,00 = 10,5 чол * год.
2.7.4 Розрахунок питомої трудомісткості ТР
t тр = t н тр * До 1 * К 2 * К 3 * До ср 4 * К '5 * К "5,
де,
t н тр - нормативна трудомісткість ТР;
t н тр = 3,0 чол * час/1000км табл. 4 [5]
До 1 - коефіцієнт, коригуючий трудомісткість за умовами експлуатації.
До 3 - коефіцієнт, коригуючий трудомісткість за кліматичними районам;
До ср 4 - середнє значення коефіцієнта, коригуючий трудомісткість по пробігу автомобіля з початку експлуатації;
До "5 - коефіцієнт, коригуючий трудомісткість за способом зберігання п.с.
До 1 = 1,2; К 3 = 1,0; К "5 = 1,0; табл. 4 [5]
Розрахунок коефіцієнта К ср 4.
Таблиця 3
№ п / п | Пробіг автомобілів | Аі | До 4 | Аі * До 4 |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
1 | До 0,25 L кр | 65 | 0,4 | 2 червня |
2 | 0,25 ... 0,50 L кр | 35 | 0,7 | 2 4 .5 |
3 | 0,50 ... 0,75 L кр |
100 | 1,0 | 45 | ||
4 | 0,75 ... 1,00 L кр | 60 | 1, 4 | 84 |
5 | 1,00 ... 1,25 L кр | 20 | 1, 5 | 13 |
6 | 1,25 ... 1,50 L кр | 30 | 1, 6 | 14 |
7 | 1,50 ... 1,75 L кр | 10 | 2,0 | 16 |
8 | 1,75 ... 2,00 L кр | 40 | 2,2 | 19 |
9 | Понад 2,00 L кр | 20 | 2., 5 | 10,5 |
Разом | 380 | 221,5 |
К 'ср 4 = Аі * До 4 / Аі = 470,5 / 380 = 1,24;
t тр = 3,0 * 1,2 * 1,0 * 1,0 * 1,24 * 1,00 * 1,0 = 4,464 чол * час/1000км.
2.8 Розрахунок річного обсягу робіт з ТО і ТР
2.8.1 Розрахунок річного обсягу робіт ЄВ, виконуваного з повернення автомобілів з лінії
T ЄВ (с) г = N ЄВ (с) г * t ЄВ (з) = 121483 * 0,35 = 42519,05 чол * год.
2.8.2 Розрахунок річного обсягу робіт ЄВ, виконуваного перед ТО і ТР
T ЄВ (т) г = N ЄВ (т) г * t ЄВ (т) = 14997 * 0,175 = 2624,475 чол * год.
Річний обсяг робіт з УМР дорівнює:
T УМР = T ЄВ (т) г +% УМР * T ЄВ (с) г = = 2624,475 * 0,4 * 42519,05 = 19632 чол * год.
2.8.3 Розрахунок річного обсягу робіт ТО-1
T (ТО-1) г = T (ТО-1) г + T ТРС (ТО-1) - T Д-1 (ТО-1) г;
Де,
T (ТО-1) г - власний річний обсяг робіт по ТО-1
T ТРС (ТО-1) - обсяг робіт супутнього ТР при ТО-1
T Д-1 (ТО-1) г - річний обсяг робіт Д-1
T (ТО-1) г = N (ТО-1) г * t ТО-1;
T ТРС (ТО-1) г = b 1 * T (ТО-1) г;
Де,
b 1 = 0,15 - відсоток супутнього ТР при ТО-1; стор.16 [5]
T (Д-1) г = T (ТО-21р * З 1 / 100;
З 1 = 12% - відсоток робіт, що припадає на частку Д-1 від ТО-1; табл.8 [5]
T (ТО-1) г = 7186 * 2,5 = 17965 чол * год;
T ТРС (ТО-1) = 0,15 * 17965 = 2694,75 чол * год;
T (Д-1) г = 17965 * 12 / 100 = 2155,8 чол * год;
T (ТО-1) г = 17965 + 2694,75 - 2155,8 = 18503,95 чол * год
2.8.4 Розрахунок річного обсягу робіт ТО-2
T (ТО-2) г = T (ТО-2) г + T ТРС (ТО-2) + T СОГ - T Д-2 (ТО-2) г;
T (ТО-2) г - власний річний обсяг робіт по ТО-2;
T ТРС (ТО-2) - обсяг робіт супутнього ТР при ТО-2;
T Д-2 (ТО-2) р - річний обсяг робіт Д-2;
T СОГ - річний обсяг робіт сезонного обслуговування;
T (ТО-2) г = N (ТО-2) г * t ТО-2;
T ТРС (ТО-2) г = b 2 * T (ТО-2) г;
T СОГ = N СОГ * t З;
N СОГ = 2А і;
t СО = з 3 * t ТО-2;
де,
b 2 = 0,15 - відсоток супутнього ТР при ТО-2; стор.16 [5]
T (Д-2) г = T (ТО-2) г * З 2 / 100;
З 2 = 10% - відсоток робіт, що припадає на частку Д-2 від ТО-2; табл.8 [5]
N СОГ - річна програма сезонного обслуговування;
t СО-питома трудомісткість сезонного обслуговування;
N СОГ = 2 * 380 = 760 пов;
t СО = 0,2 * 10,5 = 2,1 чол * год;
T (ТО-2) г = 2187 * 10,5 = 22963,5 чол * год;
T ТРС (ТО-2) = 0,15 * 22963,5 = 3444,525 чол * год;
T (Д-2) г = 22963,5 * 10 / 100 = 2296,35 чол * год;
T СОГ = 760 * 2,1 = 1596 чол * год;
T (ТО-2) г = 22963,5 + 344,525 + 1596 - 2296,35 = 22607,675 чол * год.
2.8.5 Розрахунок річного обсягу робіт по зоні ТР
Загальний обсяг робіт з ТР дорівнює:
Т ТРГ = А і * L рік * t ТР / 1000 = 380 * 96844,6 * 4,464 / 1000 = 164279,43 чол .* час.оолр
Річний обсяг робіт по зоні ТР дорівнює:
Т ТР.пост = Т ТРГ * З 4 / 100 - (Т ТРС (ТО-1) г + Т ТРС (ТО-2) г + Т Д-1 (ТР) г / 2 + Т Д-2 (ТР) г / 2);
Т Д-1 (ТР) г = Т Д-2 (ТР) г = 0,01 × Т ТРГ;
Т Д-1 (тр) г = Т Д-2 (тр) г = 0,01 * 164279 = 1642.7943 чол .* годину;
З 4 - відсоток робіт, що припадають на частку цехових робіт.
З 4 = 41%; табл. 8 [5].
Т тр. Пост = 164279 * 0,41 - (2694,75 +3444,525 +1642,7943 / 2 + 1642,7943 / 2) = 59572,497 чол. Год.
2.8.6 Розрахунок річного обсягу робіт по постах Д-1, Д-2
T (Д-1) г = T Д-1г + Т Д-1 (ТР) г / 2; де
T Д-1г - річний обсяг робіт Д-1;
T Д-1г = N (Д-1) г * t Д-1;
Де,
t Д-1 - питома трудомісткість Д-1;
t Д-1 = T Д-1 (ТО-1) г / N (ТО-1) г = 2155,8 / 7186 = 0,3 чол * год;
T Д-1г = 10091 * 0,3 = 3027.48 чол * год;
T (Д-1) г = 3027,48 +821,4 = 3848.9 чол * год;
T (Д-2) г = T Д-2г + Т Д-2 (ТР) г / 2;
Де,
T Д-2г - річний обсяг робіт Д-2;
T Д-2г = N (Д-2) г * t Д-2; де
t Д-2 - питома трудомісткість Д-2;
t Д-2 = T Д-2 (ТО-2) г / N (ТО-2) г = 2296,35 / 2178 = 1,05 чол * год;
T Д-2г = 2624,4 * 1,05 = 2755,65 чол * год;
T (Д-2) г = 2755,65 +821,4 = 3577 чол * год;
2.8.7 Розрахунок річного обсягу по виробничим ділянкам
Т цех = Т ТРГ * З 5 / 100;
З 5-відсоток робіт, що припадає на частку дільничних.
Таблиця 4.
№ п / п | Найменування виробничих ділянок. | Річний обсяг робіт. | Прим. | |
1 | Моторний | 7 | 11499.56 | |
2 | Агрегатний | 8 | 13142.354 | |
3 | Слюсарно-механічний | 10 | 16427.943 | |
4 | Електротехнічний | 5 | 8213.9715 | |
5 | По ремонту палив. апаратури | 3 | 4928.3829 | |
6 | Акумуляторний | 2 | 3285.5886 | |
7 | Шиноремонтний | 1 | 1642.7943 | |
8 | Ковальсько-ресорний | 2 | 3285.5886 | |
9 | Мідницьким | 2 | 3285.5886 | |
10 | Зварювальний | 2 | 3285.5886 | |
11 | Жестяницкие | 2 | 3285.5886 | |
12 | Шпалерний | 2 | 3285.5886 | |
13 | Малярський | 8 | 13142.354 |
2.9 Визначення кількості виконавців для виробничих ділянок
Р т = Т ТО, ТР / (Ф м * К пр),
Де,
Т ТО, ТР - річний обсяг робіт для виробничих ділянок.
Ф м = 1980 год; річний фонд часу робочого місця;
До пр = 1,07; коефіцієнт підвищення продуктивності праці.
Таблиця 5.
№ п / п | Найменування виробничого полразделенія | % робіт | Річний обсяг робіт | Розрахункова кількість робочих | Прийняте кількість робочих |
1. | Зона УМР | - | 19632 | 9,3 | 1 0 |
2. | Зона ТО-1 | - | Січень 8504 | 8,7 | 9 |
3. | Зона ТО-2 | - | 22607 | 10,7 | 11 |
4. | Зона ТР | - | Травень 9572 | 28,8 | 9 лютого |
5. | Пости Д-1 | - | 3849 | 1, 8 | 2 |
6. | Пости Д-2 | - | 3577 | 1, 7 | 2 |
7. | Моторний | 7 | 11499 | 5,4 | 5 |
8. | Агрегатний | 8 | 13142 | 6,2 | 6 |
9. | Слюсарно-механічний | 10 | 16428 | 7,7 | 8 |
10. | Електротехнічний | 5 | 8214 | 3, 8 | 4 |
11. | По ремонту палив. апаратури | 3 | 4928 | 2, 4 | 2 |
12. | Акумуляторний | 2 | 3286 | 1, 5 | 1 |
13. | Шиноремонтний | 1 | 1643 | 0,7 | 1 |
14. | Ковальсько-ресорний | 2 | 3285 | 1, 5 | 1 |
15. | Мідницьким | 2 | 3285 | 1, 5 | 1 |
16. | Зварювальний | 2 | 3285 | 1,5 | 1 |
17. | Жестяницкие | 2 | 3285 | 1,5 | 1 |
18. | Шпалерний | 2 | 3285 |