1. ЗОВНІШНІ УМОВИ ЕКСПЛУАТАЦІЇ СУДЕН НА поточного напрямку
До зовнішніх умов експлуатації суден віднесемо: район плавання суден, порти заходу, транспортну характеристику вантажів.
1.1. Район плавання суден
Для виконання рейсу з порту Новоросійська до порту Калькутта судно проходить такі ділянки шляху: Північна та Південно-Західна частини Чорного моря, протоку Босфор, Мармурове море, протоку Дарданелли, Егейське море, Східна частина Середземного моря, Суецький канал, Червоне море, Аденську затоку, Індійський океан, Бенгальська затока.
Для виконання рейсу з порту Калькутта до порту Коломбо судно проходить такі ділянки шляху: Бенгальська затока, Індійський океан.
Для виконання рейсу з порту Коломбо в порт Херсон судно проходить такі ділянки шляху: Індійський океан, Аденську затоку, Червоне море, Суецький канал, Східна частина Середземного моря, Егейське море, протоку Дарданелли, Мармурове море, протоку Босфор, Східна і Північна частини Чорного моря .
Для виконання рейсу з порту Херсон до порту Новоросійськ судно проходить такі ділянки шляху: Північна част Чорного моря.
1.2.Характеристика заданих портів
Таблиця 1
1.3.Транспортная характеристика вантажів заданих до перевезення
Таблиця 2
Цемент перевозять в багатошарових паперових мішках і дерев'яних бочках. Незважаючи на ретельну ушівку мішків цемент при перевантаженні проникає назовні крізь дрібні отвори в ушівке, утворюючи багато пилу. Цементний пил, потрапляючи на тертьові частини механізмів, сприяє їх якнайшвидшому зносу.
Номенклатура цементів дуже обширна. До цементам висувають різні вимоги: терміни схоплювання, тонкість помелу, міцність на стиск, теплопровідність, жорсткість або пластичність розчину, водонепроникність і ін
Перед навантаженням цементу здійснюють ретельну суху зачистку трюмів, чистку льял і конопатку льяльних Лючин.
Укладають цемент у мішках за правилами укладання в трюмах Мєшковим вантажів. В якості матеріалу прокладки використовують рогожі і старі мішки, якими закривають всі металеві поверхні в трюмі з метою попередження намокання мішків з-за запотівання металу.
Після вивантаження цементу здійснюють суху приборку трюмів, після закінчення якої скачують трюми сильним напором струменя з одночасною відкаткою води з льял.
Чай відноситься до вантажів гігроскопічним, дуже легко сприймає сторонні запахи. До морської перевезення надходять різні види і сорти чаю, які можна розділити в основному на дві групи: байховий і плитковий.
Байховий (розсипний) може бути чорним, зеленим і поділяється на декілька сортів. Чай поділяють також і по району виростання
(Грузинський, індійський та ін.) Вологість байхового чаю повинна бути не більше 9%. Упаковка чаю м'яка, напівм'які і жорстка. Пачки чаю або бляшані чайниці укладають у фанерні ящики, вистелені зсередини обгортковим папером, фольгою і пергаментом.
Плитковий чай також може бути чорним або зеленим. Він, як і байховий, підрозділяється по сортах (вищий, 1-й, 2-й, 3-й) і по районах виробництва.
Цегляний зелений чай з огрубілих листя чайного куща, а також чайні напої з сушених фруктів з додаванням цикорію, фруктових есенцій і патоки виготовляють, як і плитковий чай, у вигляді пресованих брикетів різних маси і розмірів.
Вологість плиткового, цегельного та фруктового чаю не більше 10-12%.
Підготовка трюмів перед завантаженням чаю складається з самої ретельного прибирання, миття і провітрювання. Всі масляні плями, сліди жиру видаляють за допомогою розчину каустичної соди, а потім ці місця білять розчином негашеного вапна. Льяла після очистки, миття та дезинфекцію забарвлюють цементним молоком.
Ящики з чаєм укладають акуратними рядами поверх вантажів в міцній тарі, що не виділяють вологи і запахів. Прокладочний матеріал повинен бути сухим і чистим. Ящики з чаєм не повинні стикатися з металевими поверхнями і деталями трюму. Сепараційний матеріал, що відокремлює різні партії чаю, повинен бути без плям і запаху.
У трюмах з чаєм підтримується відносна вологість не більше 70%, тому не допускається провітрювання трюмів в сиру погоду або відразу після дощу.
, Де
-Питома обсяг місця
L-довжина вантажного місця
B-ширина вантажного місця
H-висота вантажного місця
-Вага місця
, Де
U-питомо-навантажувальний обсяг
- Питомий об'єм місця
- Коефіцієнт трюмної укладання, приймається рівним 1,1-1,2
Uц = 0,96 * 1,1 = 1,1
Uч = 2,5 * 1,2 = 3
1.4.Основние вимоги до проектного типу судна
- Універсальне судно для перевезення генеральних вантажів;
- За архітектурно-конструктивним особливостям судно має бути двопалубний, з високим ступенем розкриття палуби, що полегшує погрузо-розвантажувальні роботи. Має повне вантажне озброєння, в тому числі великовагові стріли. Судно для генеральних вантажів має від чотирьох до шести трюмів і твіндеки, які дозволяють добре розмістити різні види вантажів. Люки трюмів виконані дуже великими, щоб полегшити навантаження і розвантаження. Всі приміщення для екіпажу та пасажирів знаходяться в закритій надбудові над машинним відділенням.
- Судно повинне мати осідання 7,6 м,;
- Виходячи із зовнішніх умов експлуатації суден, немає необхідності використовувати судна з підвищеною міцністю корпусу, палуб і окремих конструкцій судна, тому що судно не працює ні в Північній Європі і в Північно-Льодовитому океані, а значить перешкод немає.
- Виходячи з характеристик перевезеного вантажу в трюмах з чаєм підтримується відносна вологість не більше 70%, в трюмах з цементом немає необхідності в потреби у забезпеченні особливого температурно-вологісного режиму для збереження вантажу.
-Виходячи з характеристик перевантажувального обладнання порту заходу, суду можуть не мати вантажні пристрої (стріли і крани). Люкові закриття повинні бути герметичні, розмір люків не має значення.
2. РОЗРАХУНОК ПАРАМЕТРІВ НАПРЯМКИ ПЕРЕВЕЗЕННЯ
Потрібне значення питомої вантажомісткості тоннажу визначають за формулою:
, (2.1)
де -Найбільший обсяг прямого або зворотного вантажопотоку
-Найбільшу кількість вантажу прямого або зворотного вантажопотоку, т.
Оскільки , То приймаємо судно з надлишковим надводним бортом
Визначаємо необхідний сумарний тоннаж:
(2.2)
т
Визначаємо наступні параметри:
- Сумарний вантажопотік
(2.3)
де - Вантажопотік першого, другого (і т.д.) ділянки схеми руху суден;
- Вантажообіг
(2.4)
де - Відстані між портами на першому, другому і т.д. ділянках схеми руху суден, в милях;
Новоросійськ-Калькутта 5933 милі;
Калькутта-Коломбо 1244 милі;
Коломбо-Херсон 4689 милі;
Херсон-Новоросійськ 422 милі.
- Середня дальність перевезення однієї тонни вантажу
; (2.5)
-Сумарна довжина всіх ділянок схеми (або дальність пробігу тоннажу)
; (2.6)
L = 5933 +1244 +4689 +422 = 12288 миль
- Сумарні тоннажемілі
, Тн.міль; (2.7)
тн.міль
- Коефіцієнт використання чистої вантажопідйомності
; (2.8)
.
- Коефіцієнт змінності вантажу
; (2.9)
.
- Коефіцієнт інтенсивності завантаження
; (2.10)
.
- Середньозважена валова норма вантажних робіт
(2.11)
де - Кількість погружаемого і вивантажується вантажу на кожній ділянці схеми;
- Валова норма вантажних робіт з навантаження і вивантаження кожного з вантажів, т / добу.
т / добу
Таблиця 3
3. РОЗРАХУНОК ЕКСПЛУАТАЦІЙНИХ ПОКАЗНИКІВ
- Час рейсу
, (3.1)
де
-Експлуатаційна швидкість судна, миль / добу; (3.2)
До п = 0,95-0,98 - коефіцієнт розриву між технічної та експлуатаційної швидкостями, залежить від умов плавання;
Д ч - чиста вантажопідйомність судна, т;
V Е1 = 0,95 * 12 = 11,4 миль на добу.;
V Е2 = 0,95 * 13 = 12,35 миль на добу.;
V Е3 = 0,95 * 14 = 13,3 миль на добу.;
V е4 = 0,95 * 12 = 11,4 миль на добу.;
V е5 = 0,95 * 13 = 12,35 миль на добу.;
V е6 = 0,95 * 14 = 13,3 миль на добу.;
V е7 = 0,95 * 12 = 11,4 миль на добу.;
V е8 = 0,95 * 13 = 12,35 миль на добу.;
V е9 = 0,95 * 14 = 13,3 миль на добу.;
+0,17
t х1 = 45,07
t х2 = 41,67
t х3 = 38,77
t х4 = 45,07
t х5 = 41,67
t х6 = 38,77
t х7 = 45,07
t х8 = 41,67
t х9 = 38,77
t СТ1 = t 2 = t 3 = 2 * 0,505 * 3,164 * 14500/883 = 52,5
t СТ4 = t 5 = t 6 = 2 * 0,505 * 3,164 * 16000/883 = 57,9
t ст7 = t 8 = t 9 = 2 * 0,505 * 3,164 * 17500/883 = 63,3
t р1 = 45,07 +52,5 = 97,6 добу
t р2 = 41,67 +52,5 = 94,2 добу
t р3 = 38,77 +52,5 = 91,3 добу
t р4 = 45,07 +57,9 = 103 добу
t Р5 = 41,67 +57,9 = 99,6 добу
t р6 = 38,77 +57,9 = 96,7 добу
t р7 = 45,07 +63,3 = 108,4 добу
t Р8 = 41,67 +63,3 = 105 добу
t Р9 = 38,77 +63,3 = 102,1 добу
- Кількість рейсів, яке може виконати судно за експлуатаційний період
r = T е / t р, де (3.3)
Т е = Т к-Т вне = 365-Т вне-експлуатаційний період, діб.; (3.4)
Т к - календарний період;
Т вне - внеексплуатаціонний період (прийняти рівним 20 діб.);
Т е = 365-20 = 345 діб.
r 1 = 345/97, 6 = 3,5 од
r 2 = 345/94, 2 = 3,7 од
r 3 = 345/91, 3 = 3,8 од
r 4 = 345/103 = 3,3 од
r 5 = 345/99, 6 = 3,5 од
r 6 = 345/96, 7 = 3,6 од
r 7 = 345/108, 4 = 3,2 од
r 8 = 345/105 = 3,3 од
r 9 = 345/102 = 3,4 од
- Провізна здатність судна за експлуатаційний період, в тоннах
; (3.5)
П Т1 = 0,505 * 3,164 * 14500 * 3,5 = 82016,10 т
П Т2 = 0,505 * 3,164 * 14500 * 3,7 = 85027,99 т
П Т3 = 0,505 * 3,164 * 14500 * 3,8 = 87576,51 т
П Т4 = 0,505 * 3,164 * 16000 * 3,3 = 85898,80 т
П Т5 = 0,505 * 3,164 * 16000 * 3,5 = 88710,97 т
П Т6 = 0,505 * 3,164 * 16000 * 3,6 = 91267,48 т
П Т7 = 0,505 * 3,164 * 17500 * 3,2 = 89198,30 т
П Т8 = 0,505 * 3,164 * 17500 * 3,3 = 91994,48 т
П Т9 = 0,505 * 3,164 * 17500 * 3,4 = 94511,05 т
Те ж у тоннамілях
; (3.6)
П Тм1 = 82016,10 * 3883,9 = 318542330,79
П ТМ2 = 85027,99 * 3883,9 = 330240210,36
П ТМ3 = 87576,51 * 3883,9 = 340138407,19
П ТМ4 = 85898,80 * 3883,9 = 333622349,32
П ТМ5 = 88710,97 * 3883,9 = 344544536,38
П ТМ6 = 91267,48 * 3883,9 = 354473765,57
П ТМ7 = 89198,30 * 3883,9 = 346437277,37
П ТМ8 = 91994,48 * 3883,9 = 357297360,87
П ТМ9 = 94511,05 * 3883,9 = 367071467,10
- Необхідна кількість судів для освоєння заданого вантажопотоку
(3.7)
n c 1 = 400000/82016, 10 = 4,87 од
n c 2 = 400000/85027, 99 = 4,70 од
n c 3 = 400000/87576, 51 = 4,56 од
n c 4 = 400000/85898, 80 = 4,65 од
n c 5 = 400000/88710, 97 = 4,50 од
n c 6 = 400000/91267, 48 = 4,38 од
n c 7 = 400000/89798, 30 = 4,45 од
n c 8 = 400000/91994, 48 = 4,35 од
n c 9 = 400000/94511, 05 = 4,23 од
- Коефіцієнт ходового часу
; (3.8)
= 45,07 / 97,6 = 0,461
= 41,67 / 94,2 = 0,441
= 38,77 / 91,3 = 0,423
= 45,07 / 103 = 0,436
= 41,67 / 99,6 = 0,417
= 38,77 / 96,7 = 0,4
= 45,07 / 108,4 = 0,415
= 41,67 / 105 = 0,396
= 38,77 / 102,1 = 0,379
- Продуктивність тонни вантажопідйомності в добу експлуатації, тм / тнсут.
(3.9)
У формулі 3.9
= 14500 * 4,87 = 70615
= 14500 * 4,70 = 68150
= 14500 * 4,56 = 66120
= 16000 * 4,65 = 74400
= 16000 * 4,50 = 72000
= 16000 * 4,38 = 70080
= 17500 * 4,45 = 77875
= 17500 * 4,35 = 76125
= 17500 * 4,23 = 74025
= 1553586666/70615 * 345 = 7590276,85 тм / тнжсут
= 1553586666/68150 * 345 = 7864818,78 тм / тнжсут
= 1553586666/66120 * 345 = 8106282,51 тм / тнжсут
= 1553586666/74400 * 345 = 7204131,71 тм / тнжсут
= 1553586666/72000 * 345 = 7444269,44 тм / тнжсут
= 1553586666/70080 * 345 = 7648222,03 тм / тнжсут
= 1553586666/77875 * 345 = 6882663,24 тм / тнжсут
= 1553586666/76125 * 345 = 7040885,38 тм / тнжсут
= 1553586666/74025 * 345 = 7240626,81 тм / тнжсут
Результати розрахунків всіх експлуатаційних показників за варіантами судів вносимо в табл.4
Викреслює графіки залежності показників (t р, r, П Т, n c, ) Від технічної швидкості.
\ S
\ S
\ S
\ S
\ S
\ S
4. РОЗРАХУНОК ЕКОНОМІЧНИХ ПОКАЗНИКІВ
Витрати, які необхідні для освоєння заданого вантажопотоку, дол. США
R вал = (З t х + З ст t ст) rn c, (4.1)
де С х - собівартість утримання судна на добу на ходу, дол. / добу;
З ст - те ж на стоянці, дол. / добу;
R вал1 = (4000 * 45,07 +3500 * 52,5) * 3,5 * 4,87 = 6264081,33
До зовнішніх умов експлуатації суден віднесемо: район плавання суден, порти заходу, транспортну характеристику вантажів.
1.1. Район плавання суден
Для виконання рейсу з порту Новоросійська до порту Калькутта судно проходить такі ділянки шляху: Північна та Південно-Західна частини Чорного моря, протоку Босфор, Мармурове море, протоку Дарданелли, Егейське море, Східна частина Середземного моря, Суецький канал, Червоне море, Аденську затоку, Індійський океан, Бенгальська затока.
Для виконання рейсу з порту Калькутта до порту Коломбо судно проходить такі ділянки шляху: Бенгальська затока, Індійський океан.
Для виконання рейсу з порту Коломбо в порт Херсон судно проходить такі ділянки шляху: Індійський океан, Аденську затоку, Червоне море, Суецький канал, Східна частина Середземного моря, Егейське море, протоку Дарданелли, Мармурове море, протоку Босфор, Східна і Північна частини Чорного моря .
Для виконання рейсу з порту Херсон до порту Новоросійськ судно проходить такі ділянки шляху: Північна част Чорного моря.
1.2.Характеристика заданих портів
Таблиця 1
Найменування портів | Допустима осаду, м | Наявність бункера в порту палив / вода | Характеристика перевантажувального обладнання |
Новоросійськ | 12,5 | Можливо палив / водою | Портальні крани в / п від 5 до 40 т, мостові крани в / п від 5 до 10 т, гусеничні крани в / п 21 т, плавучий кран (г / п 140/32), а / м крани в / п до 40 т, більше 200 а / навантажувачів г / п від 1,5 до 10 т, 3 а / навантажувача г / п 25 т, плавучий кран в / п 140 т і ін |
Калькутта | 9,1 | Можливо палив / водою | Крани, м / п найбільшого з них 200 т |
Коломбо | 11,0 | Можливо палив / водою | Пересувні крани в / п 2-80 т, контейнерні крани в / п 15-80 т, 35-тонний перевантажувач, гусеничний кран 100 т, вилковий автонавантажувач в / п 2-25 т і ін |
Херсон | 7,6 | Можливо водою | 3 а / навантажувача г / п 5 т, 9 вилочних автонавантажувачів, а / навантажувачі «Тайота»: 19Х1, 5 т, 7х4 т, 3х10 т, а / навантажувач «Катерпіллер» м / п 4 т, 9 електронавантажувачів г / п 1 , 25 т і ін |
Таблиця 2
Найменування вантажу | Вид упаковки | Розміри вантажного місця, м | Вага місця, т | Питома обсяг | Питомо-погруз. обсяг | ||
Дли на | Ширина | Висота | |||||
Цемент | Мішки паперові | 0,750 | 0,400 | 0,160 | 0,05 | 0,96 | 1,1 |
Чай | Ящики фанерні | 0,625 | 0,500 | 0,500 | 0,0625 | 2,5 | 3,0 |
Номенклатура цементів дуже обширна. До цементам висувають різні вимоги: терміни схоплювання, тонкість помелу, міцність на стиск, теплопровідність, жорсткість або пластичність розчину, водонепроникність і ін
Перед навантаженням цементу здійснюють ретельну суху зачистку трюмів, чистку льял і конопатку льяльних Лючин.
Укладають цемент у мішках за правилами укладання в трюмах Мєшковим вантажів. В якості матеріалу прокладки використовують рогожі і старі мішки, якими закривають всі металеві поверхні в трюмі з метою попередження намокання мішків з-за запотівання металу.
Після вивантаження цементу здійснюють суху приборку трюмів, після закінчення якої скачують трюми сильним напором струменя з одночасною відкаткою води з льял.
Чай відноситься до вантажів гігроскопічним, дуже легко сприймає сторонні запахи. До морської перевезення надходять різні види і сорти чаю, які можна розділити в основному на дві групи: байховий і плитковий.
Байховий (розсипний) може бути чорним, зеленим і поділяється на декілька сортів. Чай поділяють також і по району виростання
(Грузинський, індійський та ін.) Вологість байхового чаю повинна бути не більше 9%. Упаковка чаю м'яка, напівм'які і жорстка. Пачки чаю або бляшані чайниці укладають у фанерні ящики, вистелені зсередини обгортковим папером, фольгою і пергаментом.
Плитковий чай також може бути чорним або зеленим. Він, як і байховий, підрозділяється по сортах (вищий, 1-й, 2-й, 3-й) і по районах виробництва.
Цегляний зелений чай з огрубілих листя чайного куща, а також чайні напої з сушених фруктів з додаванням цикорію, фруктових есенцій і патоки виготовляють, як і плитковий чай, у вигляді пресованих брикетів різних маси і розмірів.
Вологість плиткового, цегельного та фруктового чаю не більше 10-12%.
Підготовка трюмів перед завантаженням чаю складається з самої ретельного прибирання, миття і провітрювання. Всі масляні плями, сліди жиру видаляють за допомогою розчину каустичної соди, а потім ці місця білять розчином негашеного вапна. Льяла після очистки, миття та дезинфекцію забарвлюють цементним молоком.
Ящики з чаєм укладають акуратними рядами поверх вантажів в міцній тарі, що не виділяють вологи і запахів. Прокладочний матеріал повинен бути сухим і чистим. Ящики з чаєм не повинні стикатися з металевими поверхнями і деталями трюму. Сепараційний матеріал, що відокремлює різні партії чаю, повинен бути без плям і запаху.
У трюмах з чаєм підтримується відносна вологість не більше 70%, тому не допускається провітрювання трюмів в сиру погоду або відразу після дощу.
-Питома обсяг місця
L-довжина вантажного місця
B-ширина вантажного місця
H-висота вантажного місця
U-питомо-навантажувальний обсяг
- Питомий об'єм місця
Uц = 0,96 * 1,1 = 1,1
Uч = 2,5 * 1,2 = 3
1.4.Основние вимоги до проектного типу судна
- Універсальне судно для перевезення генеральних вантажів;
- За архітектурно-конструктивним особливостям судно має бути двопалубний, з високим ступенем розкриття палуби, що полегшує погрузо-розвантажувальні роботи. Має повне вантажне озброєння, в тому числі великовагові стріли. Судно для генеральних вантажів має від чотирьох до шести трюмів і твіндеки, які дозволяють добре розмістити різні види вантажів. Люки трюмів виконані дуже великими, щоб полегшити навантаження і розвантаження. Всі приміщення для екіпажу та пасажирів знаходяться в закритій надбудові над машинним відділенням.
- Судно повинне мати осідання 7,6 м,;
- Виходячи із зовнішніх умов експлуатації суден, немає необхідності використовувати судна з підвищеною міцністю корпусу, палуб і окремих конструкцій судна, тому що судно не працює ні в Північній Європі і в Північно-Льодовитому океані, а значить перешкод немає.
- Виходячи з характеристик перевезеного вантажу в трюмах з чаєм підтримується відносна вологість не більше 70%, в трюмах з цементом немає необхідності в потреби у забезпеченні особливого температурно-вологісного режиму для збереження вантажу.
-Виходячи з характеристик перевантажувального обладнання порту заходу, суду можуть не мати вантажні пристрої (стріли і крани). Люкові закриття повинні бути герметичні, розмір люків не має значення.
2. РОЗРАХУНОК ПАРАМЕТРІВ НАПРЯМКИ ПЕРЕВЕЗЕННЯ
Потрібне значення питомої вантажомісткості тоннажу визначають за формулою:
де
Оскільки
Визначаємо необхідний сумарний тоннаж:
Визначаємо наступні параметри:
- Сумарний вантажопотік
де
- Вантажообіг
де
Новоросійськ-Калькутта
Калькутта-Коломбо
Коломбо-Херсон
Херсон-Новоросійськ
- Середня дальність перевезення однієї тонни вантажу
-Сумарна довжина всіх ділянок схеми (або дальність пробігу тоннажу)
L = 5933 +1244 +4689 +422 = 12288 миль
- Сумарні тоннажемілі
- Коефіцієнт використання чистої вантажопідйомності
- Коефіцієнт змінності вантажу
- Коефіцієнт інтенсивності завантаження
- Середньозважена валова норма вантажних робіт
де
Таблиця 3
L | ||||
250000 | 400000 | 1553586666 | 3883,9 | 12288 |
I | ||||
3072000000 | 0,505 | 3,164 | 1,598 | 883 |
3. РОЗРАХУНОК ЕКСПЛУАТАЦІЙНИХ ПОКАЗНИКІВ
- Час рейсу
де
До п = 0,95-0,98 - коефіцієнт розриву між технічної та експлуатаційної швидкостями, залежить від умов плавання;
Д ч - чиста вантажопідйомність судна, т;
V Е1 = 0,95 * 12 = 11,4 миль на добу.;
V Е2 = 0,95 * 13 = 12,35 миль на добу.;
V Е3 = 0,95 * 14 = 13,3 миль на добу.;
V е4 = 0,95 * 12 = 11,4 миль на добу.;
V е5 = 0,95 * 13 = 12,35 миль на добу.;
V е6 = 0,95 * 14 = 13,3 миль на добу.;
V е7 = 0,95 * 12 = 11,4 миль на добу.;
V е8 = 0,95 * 13 = 12,35 миль на добу.;
V е9 = 0,95 * 14 = 13,3 миль на добу.;
t х1 =
t х2 =
t х3 =
t х4 =
t х5 =
t х6 =
t х7 =
t х8 =
t х9 =
t СТ1 = t 2 = t 3 = 2 * 0,505 * 3,164 * 14500/883 = 52,5
t СТ4 = t 5 = t 6 = 2 * 0,505 * 3,164 * 16000/883 = 57,9
t ст7 = t 8 = t 9 = 2 * 0,505 * 3,164 * 17500/883 = 63,3
t р1 = 45,07 +52,5 = 97,6 добу
t р2 = 41,67 +52,5 = 94,2 добу
t р3 = 38,77 +52,5 = 91,3 добу
t р4 = 45,07 +57,9 = 103 добу
t Р5 = 41,67 +57,9 = 99,6 добу
t р6 = 38,77 +57,9 = 96,7 добу
t р7 = 45,07 +63,3 = 108,4 добу
t Р8 = 41,67 +63,3 = 105 добу
t Р9 = 38,77 +63,3 = 102,1 добу
- Кількість рейсів, яке може виконати судно за експлуатаційний період
r = T е / t р, де (3.3)
Т е = Т к-Т вне = 365-Т вне-експлуатаційний період, діб.; (3.4)
Т к - календарний період;
Т вне - внеексплуатаціонний період (прийняти рівним 20 діб.);
Т е = 365-20 = 345 діб.
r 1 = 345/97, 6 = 3,5 од
r 2 = 345/94, 2 = 3,7 од
r 3 = 345/91, 3 = 3,8 од
r 4 = 345/103 = 3,3 од
r 5 = 345/99, 6 = 3,5 од
r 6 = 345/96, 7 = 3,6 од
r 7 = 345/108, 4 = 3,2 од
r 8 = 345/105 = 3,3 од
r 9 = 345/102 = 3,4 од
- Провізна здатність судна за експлуатаційний період, в тоннах
П Т1 = 0,505 * 3,164 * 14500 * 3,5 = 82016,10 т
П Т2 = 0,505 * 3,164 * 14500 * 3,7 = 85027,99 т
П Т3 = 0,505 * 3,164 * 14500 * 3,8 = 87576,51 т
П Т4 = 0,505 * 3,164 * 16000 * 3,3 = 85898,80 т
П Т5 = 0,505 * 3,164 * 16000 * 3,5 = 88710,97 т
П Т6 = 0,505 * 3,164 * 16000 * 3,6 = 91267,48 т
П Т7 = 0,505 * 3,164 * 17500 * 3,2 = 89198,30 т
П Т8 = 0,505 * 3,164 * 17500 * 3,3 = 91994,48 т
П Т9 = 0,505 * 3,164 * 17500 * 3,4 = 94511,05 т
Те ж у тоннамілях
П Тм1 = 82016,10 * 3883,9 = 318542330,79
П ТМ2 = 85027,99 * 3883,9 = 330240210,36
П ТМ3 = 87576,51 * 3883,9 = 340138407,19
П ТМ4 = 85898,80 * 3883,9 = 333622349,32
П ТМ5 = 88710,97 * 3883,9 = 344544536,38
П ТМ6 = 91267,48 * 3883,9 = 354473765,57
П ТМ7 = 89198,30 * 3883,9 = 346437277,37
П ТМ8 = 91994,48 * 3883,9 = 357297360,87
П ТМ9 = 94511,05 * 3883,9 = 367071467,10
- Необхідна кількість судів для освоєння заданого вантажопотоку
n c 1 = 400000/82016, 10 = 4,87 од
n c 2 = 400000/85027, 99 = 4,70 од
n c 3 = 400000/87576, 51 = 4,56 од
n c 4 = 400000/85898, 80 = 4,65 од
n c 5 = 400000/88710, 97 = 4,50 од
n c 6 = 400000/91267, 48 = 4,38 од
n c 7 = 400000/89798, 30 = 4,45 од
n c 8 = 400000/91994, 48 = 4,35 од
n c 9 = 400000/94511, 05 = 4,23 од
- Коефіцієнт ходового часу
- Продуктивність тонни вантажопідйомності в добу експлуатації, тм / тнсут.
У формулі 3.9
Результати розрахунків всіх експлуатаційних показників за варіантами судів вносимо в табл.4
Показник | Розмірність | Д ч | Д ч | Д ч | |||||||
12 | 13 | 14 | 12 | 13 | 14 | 12 | 13 | 14 | |||
t р | на добу | 97,6 | 94,2 | 91,3 | 103 | 99,6 | 96,7 | 108,4 | 105 | 102,1 | |
r | од | 3,5 | 3,7 | 3,8 | 3,3 | 3,5 | 3,6 | 3,2 | 3,3 | 3,4 | |
П Т | тонн | 82016,1 | 85027,99 | 85898,8 | 85898,8 | 88710,97 | 91267,48 | 89198,3 | 91994,48 | 94511,05 | |
П ТМ | тміль | 318542331 | 330240210 | 340138407 | 333622349 | 344544536 | 354473766 | 346437277 | 357297361 | 3,67 E +08 | |
n з | од | 4,87 | 4,7 | 4,65 | 4,65 | 4,5 | 4,38 | 4,45 | 4,35 | 4,23 | |
Е х | - | 0,461 | 0,441 | 0,436 | 0,436 | 0,417 | 0,4 | 0,415 | 0,396 | 0,379 | |
V е. | миль на добу | 11,4 | 12,35 | 11,4 | 11,4 | 12,35 | 13,3 | 11,4 | 12,35 | 13,3 | |
тм / тнжсут | 7590276,9 | 7864818,8 | 7204131,7 | 7204131,7 | 7444269,4 | 7648222 | 6882663,2 | 7040885,4 | 7240627 |
4. РОЗРАХУНОК ЕКОНОМІЧНИХ ПОКАЗНИКІВ
Витрати, які необхідні для освоєння заданого вантажопотоку, дол. США
де С х - собівартість утримання судна на добу на ходу, дол. / добу;
З ст - те ж на стоянці, дол. / добу;
R вал1 = (4000 * 45,07 +3500 * 52,5) * 3,5 * 4,87 = 6264081,33
R вал2 = (4200 * 41,67 +3700 * 57,9) * 3,7 * 4,7 = 6701753,97
R вал3 = (4900 * 38,77 +3900 * 63,3) * 3,8 * 4,56 = 7515417,17
R вал4 = (4200 * 45,07 +3600 * 52,5) * 3,3 * 4,65 = 5899309,92
R вал5 = (4400 * 41,67 +3800 * 57,9) * 3,5 * 4,5 = 6286911,3
R вал6 = (5000 * 38,77 +4000 * 63,3) * 3,6 * 4,38 = 6977050,92
R вал7 = (4400 * 45,07 +3700 * 52,5) * 3,2 * 4,45 = 5561938,85
R вал8 = (4600 * 41,67 +3900 * 57,9) * 3,3 * 4,35 = 5963745,16
R вал9 = (5100 * 38,77 +4100 * 63,3) * 3,4 * 4,23 = 6525190,39
Собівартість перевезення 1 тонни вантажу, дол / т;
S Т = R вал / (4.2)
Визначаємо доходи від перевезення заданих вантажопотоків
F вал = i f i, дол. США, (4.3)
Де f i - фрахтова ставка, що відповідає кожному грузопотоку, од. інвалюти на тонну вантажу.
F вал1 = F вал2 = F вал3 = F вал4 = F вал5 = F вал6 = F вал7 = F вал8 = F вал9 = 400000 * 45 +400000 * 27 = 28800000, дол. США
Фінансовий результат в іноземній валюті (чиста валютна виручка), од. інвалюти
F вал = F вал-R вал (4.4)
F вал1 = 28800000-6264081,33 = 22535918,67
F вал2 = 28800000-6701753,97 = 22098246,03
F вал3 = 28800000-7515417,17 = 21284582,83
F вал4 = 28800000-5899309,92 = 22900690,08
F вал5 = 28800000-6286911,30 = 22513088,70
F вал6 = 28800000-6977050,92 = 21822949,08
F вал7 = 28800000-5561938,85 = 23238061,15
F вал8 = 28800000-5963745,16 = 22836254,84
F вал9 = 28800000-6525190,39 = 22274809,61
Рівень прибутковості
До дох = F вал / R вал (4.5)
До дох1 = 28800000/6264081, 33 = 4,6
До дох2 = 28800000/6701753, 97 = 4,3
До дох3 = 28800000/7515417, 17 = 3,8
До дох4 = 28800000/5899309, 92 = 4,9
До дох5 = 28800000/6286911, 30 = 4,6
До дох6 = 28800000/6977050, 92 = 4,1
До дох7 = 28800000/5561938, 85 = 5,2
До дох8 = 28800000/5963745, 16 = 4,8
До дох9 = 28800000/6525190, 39 = 4,4
Інтенсивність валютних надходжень, дол. США / тн.сут
В = F вал / Т е (4.6)
В1 = 22535918,67 / 70615 * 345 = 110102,55
В2 = 22098246,03 / 68150 * 345 = 111869,33
В3 = 21284582,83 / 66120 * 345 = 111058,39
В4 = 22900690,08 / 74400 * 345 = 106196,62
В5 = 22513088,70 / 72000 * 345 = 107875,22
В6 = 21822949,08 / 70080 * 345 = 107433,18
В7 = 23238061,15 / 77875 * 345 = 102948,71
В8 = 22836254,84 / 76125 * 345 = 103494,36
В9 = 22274809,61 / 74025 * 345 = 103813,70
Питомі капітальні вкладення, дол. США / т
(4.7)
Оборотні кошти у вантажах на час їх транспортування
До об = Цt Д / 365, (4.8)
де Ц-ціна однієї тонни вантажу, дол.;
t Д - час доставки вантажу, діб.
t Д = t x +0,5 t ст, (4.9)
Прямий потік:
t х1 = 21,7
t х2 = 20,1
t х3 = 18,7
t х4 = 21,7
t х5 = 20,1
t х6 = 18,7
t х7 = 21,7
t х8 = 20,1
t х9 = 18,7
t Д1 = 21,7 +0,5 * 52,5 = 47,6
t Д2 = 20,1 +0,5 * 52,5 = 46,4
t Д3 = 18,7 +0,5 * 52,5 = 44,6
t Д4 = 21,7 +0,5 * 57,9 = 50,7
t Д5 = 20,1 +0,5 * 57,9 = 49,1
t Д6 = 18,7 +0,5 * 57,9 = 47,7
t Д7 = 21,7 +0,5 * 63,3 = 53,4
t Д8 = 20,1 +0,5 * 63,3 = 51,8
t Д9 = 18,7 +0,5 * 63,3 = 50,4
До об1 = 7000 * 47,6 / 365 = 912,9
До об2 = 7000 * 46,4 / 365 = 889,9
До об3 = 7000 * 44,6 / 365 = 855,3
До об4 = 7000 * 50,7 / 365 = 972,3
До об5 = 7000 * 49,1 / 365 = 941,6
До об6 = 7000 * 47,7 / 365 = 914,8
До об7 = 7000 * 53,4 / 365 = 1024,1
До об8 = 7000 * 51,8 / 365 = 993,4
До об9 = 7000 * 50,4 / 365 = 966,5
До про сер = 907,9
Зворотний потік:
t х1 = 17,2
t х2 = 15,1
t х3 = 14,8
t х4 = 17,2
t х5 = 15,1
t х6 = 14,8
t х7 = 17,2
t х8 = 15,1
t х9 = 14,8
t Д1 = 17,2 +0,5 * 52,5 = 43,5
t Д2 = 15,1 +0,5 * 52,5 = 41,4
t Д3 = 14,8 +0,5 * 52,5 = 41,1
t Д4 = 17,2 +0,5 * 57,9 = 46,2
t Д5 = 15,1 +0,5 * 57,9 = 44,1
t Д6 = 14,8 +0,5 * 57,9 = 43,8
t Д7 = 17,2 +0,5 * 63,3 = 48,9
t Д8 = 15,1 +0,5 * 63,3 = 46,8
t Д9 = 14,8 +0,5 * 63,3 = 46,4
До об1 = 1100 * 43,5 / 365 = 131,1
До об2 = 1100 * 41,4 / 365 = 124,8
До об3 = 1100 * 41,1 / 365 = 123,9
До об4 = 1100 * 46,2 / 365 = 139,2
До об5 = 1100 * 44,1 / 365 = 132,9
До об6 = 1100 * 43,8 / 365 = 132,0
До об7 = 1100 * 48,9 / 365 = 147,4
До об8 = 1100 * 46,8 / 365 = 141,0
До об9 = 1100 * 46,4 / 365 = 139,8
До про сер = 134,8
Середньозважені оборотні кошти, дол. / Т
До об = (К про пр Q пр + К про обр Q обр) / , (4.10)
До об.ср1 пр = (912,9 * 250000 +131,1 * 150000) / 400000 = 619,73
До об.ср2 пр = (889,9 * 250000 +124,8 * 150000) / 400000 = 602,99
До об.ср3 пр = (855,3 * 250000 +123,9 * 150000) / 400000 = 581,03
До об.ср4 пр = (972,3 * 250000 +139,2 * 150000) / 400000 = 654,15
До об.ср5 пр = (941,6 * 250000 +132,9 * 150000) / 400000 = 638,34
До об.ср6 пр = (914,8 * 250000 +132,0 * 150000) / 400000 = 621,25
До об.ср7 пр = (1024,1 * 250000 +147,4 * 150000) / 400000 = 695,34
До об.ср8 пр = (993,4 * 250000 +141,0 * 150000) / 400000 = 673,75
До об.ср9 пр = (966,5 * 250000 +139,8 * 150000) / 400000 = 656,49
До об.ср. =
де пр - пряме, обр. - Зворотне.
Наведені витрати (порівняльна економічна ефективність капвкладень при закордонному плаванні)
S пр = S Т + Е 1 К уд + Е 2 К об, (4.11)
де Е 1, Е 2 - коефіцієнти капвкладень і оборотних коштів, відповідно.
S ПР1 = 15,66 +0,15 * 109,57 +0,15 * 619,73 = 125,06
S ПР2 = 16,75 +0,15 * 106,92 +0,15 * 602,99 = 123,24
S ПР3 = 18,79 +0,15 * 106,95 +0,15 * 581,03 = 121,98
S Пр4 = 14,75 +0,15 * 105,79 +0,15 * 654,15 = 128,74
S пр5 = 15,72 +0,15 * 103,5 +0,15 * 638,34 = 126,00
S пр6 = 17,44 +0,15 * 101,84 +0,15 * 621,25 = 125,91
S пр7 = 13,9 +0,15 * 102,35 +0,15 * 695,34 = 133,55
S пр8 = 14,9 +0,15 * 101,14 +0,15 * 673,75 = 131,13
S пр9 = 16,31 +0,15 * 99,41 +0,15 * 656,49 = 129,69
Термін окупності
До ок = S c n c / вал. (4.12)
До ок1 = 9000000 * 4,87 / 22535918,67 = 1,95
До ок2 = 9100000 * 4,70 / 22098246,03 = 1,94
До ок3 = 9200000 * 4,65 / 21284582,83 = 2,00
До ок4 = 9100000 * 4,65 / 22900690,08 = 1,85
До ок5 = 9200000 * 4,50 / 22513088,70 = 1,84
До ок6 = 9300000 * 4,38 / 21822949,08 = 1,87
До ок7 = 9200000 * 4,45 / 23238061,15 = 1,72
До ок8 = 9300000 * 4,35 / 22836254,84 = 1,77
До ок9 = 9400000 * 4,23 / 22274809,61 = 1,79
Результати розрахунків всіх економічних показників представляються в табл. 4
Викреслює графіки залежності основних показників від технічної швидкості.
\ S
\ S
\ S
\ S
\ S
\ S
\ S
\ S
\ S
5. ВИБІР КРАЩОГО ВАРІАНТА ТИПУ СУДНА
Для кращого варіанту типу судна проводимо аналіз значень основних показників: фінансовий результат, собівартість перевезень, наведені витрати.
Спочатку вибираємо судно з кращого чистої вантажопідйомністю, а потім розглядаючи в цьому варіанті значення показників для різних швидкостей, вибираємо і кращу технічну швидкість.
Вибір оптимального типу судна для заданого напрямку роботи флоту проводитися за мінімальними приведеними витратами Sпр = 121,98 $ / тонна, таким чином, вибрано судно з вантажопідйомністю 14500 т, і швидкістю 14 вузлів.
Для вибраного типу судна визначаємо окремі характеристики судна, а саме:
-Дедвейт
Д В = Д ч / дв, (5.1)
Д В = 14500 / 0,808 = 17945,55 тонн
де дв - коефіцієнт утилізації дедвейту (0,808-0,895);
-Водотоннажність
Д = Д В / д, (5.2)
Д = 17945,55 / 0,655 = 27397,77 тонн
де д - коефіцієнт утилізації водотоннажності (0,655-0,725);
-Осадку
Т = t отн , (5.3)
Т = 0,335 * = 10,1
де t отн - відносна осідання судна (0,335-0,355);
-Необхідну потужність головного двигуна судна
N e = 0,02 Д У 0,5 V 3 СД, (5.4)
N е = 0,02 * 17945,55 0,5 * 14,42 3 = 8035,83
де V СД = 1,03 * V т - здавальна швидкість судна (5.5)
V СД = 1,03 * 14 = 14,42
3. ЗАВДАННЯ НА ПРОЕКТУВАННЯ
Завдання на проектування являє собою вказівку проектним організаціям на розробку заходів, які треба здійснити для впровадження обгрунтованого вище типу судна. Формулювання завдання заснована на результатах проведених розрахунків з вибору кращого типу судна.
Завдання включає такі відомості:
ü Для перевезення генеральних вантажів;
ü Район плавання: Чорне море, протоку Босфор, Мармурове море, протоку Дарданелли, Егейське море, Середземне море, Суецький канал, Червоне море, Аденську затоку, Індійський океан, Бенгальська затока. Можливі й інші морські ділянки.
ü Судно полнонаборние, двопалубні, з високим ступенем розкриття палуби, а також підвищену вентиляцію, мають від чотирьох до шести трюмів і твіндеки, які дозволяють добре розмістити різні види вантажів. Люки трюмів виконують дуже великими, щоб полегшити навантаження і розвантаження. люкові закриття - відкидні або роз'їжджаються.
ü Вантажопідйомність 14 500 тонн;
ü Швидкість судна 14 вузлів;
ü Судно має повне вантажне озброєння, в тому числі великовагові стріли;
ü Люкові закриття - відкидні або роз'їжджаються;
ü Виходячи, з зовнішніх умов експлуатації суден немає необхідності у використанні особливих вимогах по відношенню до міцності корпусу, палуби, оскільки судно не буде працювати в складних льодових умовах;
ü Дальність плавання становить 12288 миль;
ü Питома вантажомісткість дорівнює 1,8;
ü На таких суднах всі приміщення для екіпажу і пасажирів зазвичай знаходяться в закритій надбудові над машинним відділенням;
ü Особлива вимога до мікроклімату вантажних приміщень полягає в тому, що для перевезення чаю необхідна хороша вентиляція;
ЛІТЕРАТУРА
1. Країв В.І. Економічні обгрунтування при проектуванні морських судів. Л.: Суднобудування, 1981. 278с.
2. Лоції морських басейнів. М.: Видавництво ВМФ, 1972. Випуск 2.
3. Надточій Г.Л. Географія морського судноплавства. М.: Транспорт, 1985. 263с.
4. Організація і планування роботи морського флоту: Підручник / За ред. Союзова А.А. М.: Транспорт, 1979. 416с.
5. Снопков В.І. Перевезення вантажу морем. М.: Транспорт, 1986. 312с.
6. Таблиці морських відстаней. М.: ЦРІА «Морфлот», 1981
R вал3 = (4900 * 38,77 +3900 * 63,3) * 3,8 * 4,56 = 7515417,17
R вал4 = (4200 * 45,07 +3600 * 52,5) * 3,3 * 4,65 = 5899309,92
R вал5 = (4400 * 41,67 +3800 * 57,9) * 3,5 * 4,5 = 6286911,3
R вал6 = (5000 * 38,77 +4000 * 63,3) * 3,6 * 4,38 = 6977050,92
R вал7 = (4400 * 45,07 +3700 * 52,5) * 3,2 * 4,45 = 5561938,85
R вал8 = (4600 * 41,67 +3900 * 57,9) * 3,3 * 4,35 = 5963745,16
R вал9 = (5100 * 38,77 +4100 * 63,3) * 3,4 * 4,23 = 6525190,39
Собівартість перевезення 1 тонни вантажу, дол / т;
S Т = R вал /
Визначаємо доходи від перевезення заданих вантажопотоків
F вал =
Де f i - фрахтова ставка, що відповідає кожному грузопотоку, од. інвалюти на тонну вантажу.
F вал1 = F вал2 = F вал3 = F вал4 = F вал5 = F вал6 = F вал7 = F вал8 = F вал9 = 400000 * 45 +400000 * 27 = 28800000, дол. США
Фінансовий результат в іноземній валюті (чиста валютна виручка), од. інвалюти
Рівень прибутковості
До дох = F вал / R вал (4.5)
До дох1 = 28800000/6264081, 33 = 4,6
До дох2 = 28800000/6701753, 97 = 4,3
До дох3 = 28800000/7515417, 17 = 3,8
До дох4 = 28800000/5899309, 92 = 4,9
До дох5 = 28800000/6286911, 30 = 4,6
До дох6 = 28800000/6977050, 92 = 4,1
До дох7 = 28800000/5561938, 85 = 5,2
До дох8 = 28800000/5963745, 16 = 4,8
До дох9 = 28800000/6525190, 39 = 4,4
Інтенсивність валютних надходжень, дол. США / тн.сут
Питомі капітальні вкладення, дол. США / т
Оборотні кошти у вантажах на час їх транспортування
До об = Цt Д / 365, (4.8)
де Ц-ціна однієї тонни вантажу, дол.;
t Д - час доставки вантажу, діб.
t Д = t x +0,5 t ст, (4.9)
Прямий потік:
t х1 =
t х2 =
t х3 =
t х4 =
t х5 =
t х6 =
t х7 =
t х8 =
t х9 =
t Д1 = 21,7 +0,5 * 52,5 = 47,6
t Д2 = 20,1 +0,5 * 52,5 = 46,4
t Д3 = 18,7 +0,5 * 52,5 = 44,6
t Д4 = 21,7 +0,5 * 57,9 = 50,7
t Д5 = 20,1 +0,5 * 57,9 = 49,1
t Д6 = 18,7 +0,5 * 57,9 = 47,7
t Д7 = 21,7 +0,5 * 63,3 = 53,4
t Д8 = 20,1 +0,5 * 63,3 = 51,8
t Д9 = 18,7 +0,5 * 63,3 = 50,4
До об1 = 7000 * 47,6 / 365 = 912,9
До об2 = 7000 * 46,4 / 365 = 889,9
До об3 = 7000 * 44,6 / 365 = 855,3
До об4 = 7000 * 50,7 / 365 = 972,3
До об5 = 7000 * 49,1 / 365 = 941,6
До об6 = 7000 * 47,7 / 365 = 914,8
До об7 = 7000 * 53,4 / 365 = 1024,1
До об8 = 7000 * 51,8 / 365 = 993,4
До об9 = 7000 * 50,4 / 365 = 966,5
До про сер = 907,9
Зворотний потік:
t х1 =
t х2 =
t х3 =
t х4 =
t х5 =
t х6 =
t х7 =
t х8 =
t х9 =
t Д1 = 17,2 +0,5 * 52,5 = 43,5
t Д2 = 15,1 +0,5 * 52,5 = 41,4
t Д3 = 14,8 +0,5 * 52,5 = 41,1
t Д4 = 17,2 +0,5 * 57,9 = 46,2
t Д5 = 15,1 +0,5 * 57,9 = 44,1
t Д6 = 14,8 +0,5 * 57,9 = 43,8
t Д7 = 17,2 +0,5 * 63,3 = 48,9
t Д8 = 15,1 +0,5 * 63,3 = 46,8
t Д9 = 14,8 +0,5 * 63,3 = 46,4
До об1 = 1100 * 43,5 / 365 = 131,1
До об2 = 1100 * 41,4 / 365 = 124,8
До об3 = 1100 * 41,1 / 365 = 123,9
До об4 = 1100 * 46,2 / 365 = 139,2
До об5 = 1100 * 44,1 / 365 = 132,9
До об6 = 1100 * 43,8 / 365 = 132,0
До об7 = 1100 * 48,9 / 365 = 147,4
До об8 = 1100 * 46,8 / 365 = 141,0
До об9 = 1100 * 46,4 / 365 = 139,8
До про сер = 134,8
Середньозважені оборотні кошти, дол. / Т
До об = (К про пр Q пр + К про обр Q обр) /
До об.ср1 пр = (912,9 * 250000 +131,1 * 150000) / 400000 = 619,73
До об.ср2 пр = (889,9 * 250000 +124,8 * 150000) / 400000 = 602,99
До об.ср3 пр = (855,3 * 250000 +123,9 * 150000) / 400000 = 581,03
До об.ср4 пр = (972,3 * 250000 +139,2 * 150000) / 400000 = 654,15
До об.ср5 пр = (941,6 * 250000 +132,9 * 150000) / 400000 = 638,34
До об.ср6 пр = (914,8 * 250000 +132,0 * 150000) / 400000 = 621,25
До об.ср7 пр = (1024,1 * 250000 +147,4 * 150000) / 400000 = 695,34
До об.ср8 пр = (993,4 * 250000 +141,0 * 150000) / 400000 = 673,75
До об.ср9 пр = (966,5 * 250000 +139,8 * 150000) / 400000 = 656,49
До об.ср. =
де пр - пряме, обр. - Зворотне.
Наведені витрати (порівняльна економічна ефективність капвкладень при закордонному плаванні)
S пр = S Т + Е 1 К уд + Е 2 К об, (4.11)
де Е 1, Е 2 - коефіцієнти капвкладень і оборотних коштів, відповідно.
S ПР1 = 15,66 +0,15 * 109,57 +0,15 * 619,73 = 125,06
S ПР2 = 16,75 +0,15 * 106,92 +0,15 * 602,99 = 123,24
S ПР3 = 18,79 +0,15 * 106,95 +0,15 * 581,03 = 121,98
S Пр4 = 14,75 +0,15 * 105,79 +0,15 * 654,15 = 128,74
S пр5 = 15,72 +0,15 * 103,5 +0,15 * 638,34 = 126,00
S пр6 = 17,44 +0,15 * 101,84 +0,15 * 621,25 = 125,91
S пр7 = 13,9 +0,15 * 102,35 +0,15 * 695,34 = 133,55
S пр8 = 14,9 +0,15 * 101,14 +0,15 * 673,75 = 131,13
S пр9 = 16,31 +0,15 * 99,41 +0,15 * 656,49 = 129,69
Термін окупності
До ок = S c n c /
До ок1 = 9000000 * 4,87 / 22535918,67 = 1,95
До ок2 = 9100000 * 4,70 / 22098246,03 = 1,94
До ок3 = 9200000 * 4,65 / 21284582,83 = 2,00
До ок4 = 9100000 * 4,65 / 22900690,08 = 1,85
До ок5 = 9200000 * 4,50 / 22513088,70 = 1,84
До ок6 = 9300000 * 4,38 / 21822949,08 = 1,87
До ок7 = 9200000 * 4,45 / 23238061,15 = 1,72
До ок8 = 9300000 * 4,35 / 22836254,84 = 1,77
До ок9 = 9400000 * 4,23 / 22274809,61 = 1,79
Результати розрахунків всіх економічних показників представляються в табл. 4
Показник | Розмірність | Д ч | Д ч | Д ч | ||||||||||
12 | 13 | 14 | 12 | 13 | 14 | 12 | 13 | 14 | ||||||
R вал | Дол. | 6264081,3 | 6701753,97 | 7515417,2 | 5899309,9 | 6286911,3 | 6977050,9 | 5561938,9 | 5963745,2 | 6525190,39 | ||||
S T | Дол. / Т | 15,66 | 16,75 | 18,79 | 14,75 | 15,72 | 17,44 | 13,9 | 14,9 | 16,31 | ||||
F вал | Дол. | 28800000 | 28800000 | 28800000 | 28800000 | 28800000 | 28800000 | 28800000 | 28800000 | 28800000 | ||||
| Дол. | 22535919 | 22098246,03 | 21284583 | 22900690 | 22513089 | 21822949 | 23238061 | 22836255 | 22274809,61 | ||||
До дох | - | 4,6 | 4,3 | 3,8 | 4,9 | 4,6 | 4,1 | 5,2 | 4,8 | 4,4 | ||||
| Дол. / ТНС | ######## | 111869,33 | 111058,39 | ######## | 107875,22 | 107433,18 | 102948,71 | 103494,36 | 103813,7 | ||||
До уд | Дол. / Т | 109,57 | 106,92 | 106,95 | 105,79 | 103,5 | 101,84 | 102,35 | 101,14 | 99,41 | ||||
До про | Дол. / Т | 619,73 | 602,99 | 581,03 | 654,15 | 638,34 | 621,25 | 695,34 | 673,75 | 656,49 | ||||
S пр | Дол. / Т | 125,06 | 123,24 | 121,98 | 128,74 | 126 | 125,91 | 133,55 | 131,13 | 129,69 | ||||
До ок | років | 1,95 | 1,94 | 2 | 1,85 | 1,84 | 1,87 | 1,72 | 1,77 | 1,79 |
5. ВИБІР КРАЩОГО ВАРІАНТА ТИПУ СУДНА
Для кращого варіанту типу судна проводимо аналіз значень основних показників: фінансовий результат, собівартість перевезень, наведені витрати.
Спочатку вибираємо судно з кращого чистої вантажопідйомністю, а потім розглядаючи в цьому варіанті значення показників для різних швидкостей, вибираємо і кращу технічну швидкість.
Вибір оптимального типу судна для заданого напрямку роботи флоту проводитися за мінімальними приведеними витратами Sпр = 121,98 $ / тонна, таким чином, вибрано судно з вантажопідйомністю 14500 т, і швидкістю 14 вузлів.
Для вибраного типу судна визначаємо окремі характеристики судна, а саме:
-Дедвейт
Д В = Д ч /
Д В = 14500 / 0,808 = 17945,55 тонн
де
-Водотоннажність
Д = Д В /
Д = 17945,55 / 0,655 = 27397,77 тонн
де
-Осадку
Т = t отн
Т = 0,335 *
де t отн - відносна осідання судна (0,335-0,355);
-Необхідну потужність головного двигуна судна
N e = 0,02 Д У 0,5 V 3 СД, (5.4)
N е = 0,02 * 17945,55 0,5 * 14,42 3 = 8035,83
де V СД = 1,03 * V т - здавальна швидкість судна (5.5)
V СД = 1,03 * 14 = 14,42
3. ЗАВДАННЯ НА ПРОЕКТУВАННЯ
Завдання на проектування являє собою вказівку проектним організаціям на розробку заходів, які треба здійснити для впровадження обгрунтованого вище типу судна. Формулювання завдання заснована на результатах проведених розрахунків з вибору кращого типу судна.
Завдання включає такі відомості:
ü Для перевезення генеральних вантажів;
ü Район плавання: Чорне море, протоку Босфор, Мармурове море, протоку Дарданелли, Егейське море, Середземне море, Суецький канал, Червоне море, Аденську затоку, Індійський океан, Бенгальська затока. Можливі й інші морські ділянки.
ü Судно полнонаборние, двопалубні, з високим ступенем розкриття палуби, а також підвищену вентиляцію, мають від чотирьох до шести трюмів і твіндеки, які дозволяють добре розмістити різні види вантажів. Люки трюмів виконують дуже великими, щоб полегшити навантаження і розвантаження. люкові закриття - відкидні або роз'їжджаються.
ü Вантажопідйомність 14 500 тонн;
ü Швидкість судна 14 вузлів;
ü Судно має повне вантажне озброєння, в тому числі великовагові стріли;
ü Люкові закриття - відкидні або роз'їжджаються;
ü Виходячи, з зовнішніх умов експлуатації суден немає необхідності у використанні особливих вимогах по відношенню до міцності корпусу, палуби, оскільки судно не буде працювати в складних льодових умовах;
ü Дальність плавання становить 12288 миль;
ü Питома вантажомісткість дорівнює 1,8;
ü На таких суднах всі приміщення для екіпажу і пасажирів зазвичай знаходяться в закритій надбудові над машинним відділенням;
ü Особлива вимога до мікроклімату вантажних приміщень полягає в тому, що для перевезення чаю необхідна хороша вентиляція;
ЛІТЕРАТУРА
1. Країв В.І. Економічні обгрунтування при проектуванні морських судів. Л.: Суднобудування, 1981. 278с.
2. Лоції морських басейнів. М.: Видавництво ВМФ, 1972. Випуск 2.
3. Надточій Г.Л. Географія морського судноплавства. М.: Транспорт, 1985. 263с.
4. Організація і планування роботи морського флоту: Підручник / За ред. Союзова А.А. М.: Транспорт, 1979. 416с.
5. Снопков В.І. Перевезення вантажу морем. М.: Транспорт, 1986. 312с.
6. Таблиці морських відстаней. М.: ЦРІА «Морфлот», 1981