![]() | Ім'я файлу: букварний період читання.docx Розширення: docx Розмір: 71кб. Дата: 05.12.2021 скачати Пов'язані файли: Курсова Поліщук.docx Урок-гра з читання в 1-му класі (букварний період) 1 етап Тема: Звуки [н],[н’]. Позначення буквами Н,н Мета : познайомити дітей із звуками [н],[н’],буквами Н н, учити виділяти звуки у словах, підбирати слова із звуками [н],[н’], вчити читати склади і слова з буквою н, вчити писати друковану Н н ; розвивати артикуляційний апарат, увагу, дрібну моторику; виховувати пізнавальний інтерес до навчання грамоти. Тип уроку: засвоєння нових знань. Урок-гра. Обладнання: набір «Алфавіт в малюнках», картка з друкованою буквою Н н, магнітні букви на дошку, з яких складається Місто букв, зображення Незнайки, зображення норки, звукові схеми на кожного, експандери на кожного, пластилін з дощечками на кожного. Форми роботи: фронтальна, індивідуальна, парна Методи роботи: словесні, наочні, практичні, ігрові. Хід уроку 1. Організація класу. Настрій на роботу Стали , дітки, підтягнулись Одне одному всміхнулись. На урок старання не забудьте взяти Сіли всі рівненько, Починаймо працювати. -Діти, що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? 2.Актуалізація опорних знань. -Діти, до нас на урок завітав Незнайко (зображення на дошці). Він хоче перевірити, як ви знаєте букви. Прочитайте вивчені букви : (на дошці написано букви А,О, У, Ю, Я, М, в напису яких не вистачає якогось елементу ) -Діти ,що трапилось? Буквоїд з’їв частини букв! Давайте допишемо букви.(Діти дописують і читають) . -Чому букви А О У Ю Я стоять в одному ряду, а буква М окремо? (це букви голосних звуків, а буква М - приголосного звука ). 3. Вивчення нового матеріалу 1.Оголошення теми і плану уроку - Незнайко теж вивчає букви. Подивіться, він написав нам своє ім’я: ез айко - Діти, Буквоїд добрався і сюди. Він поверне букву в ім’я, якщо ми виконаємо його завдання (на дошці відкриваються завдання – план роботи, виконаний графічними символами) 2. Спостереження над звуками [н],[н’] а) робота зі скоромовкою : Норці не потрібна нірка Носить норка теплу шкірку Учні промовляють скоромовку разом, пришвидшуючи темп. Одночасно з промовлянням ритмічно стискають експандер, укріплюючи дрібні м’язи руки. Потім скоромовку промовляють хлопці, потім – дівчата, нарешті- окремі учні. - Діти, назвіть слова, в яких ви зустріли звуки [н],[н’] ? (нірка, норка, носить) - Що означають слова нірка, норка? (Учні знайомляться з зображенням норки, отримують корисну інформацію про цього звіра) б) звуко-буквенний аналіз слів норка нірка (Один учень робить звуко-буквенний аналіз слів на дошці, всі останні- на парті, використовуючи звукові схеми на кожного) -Якою буквою позначимо на письмі звуки [н],[н’]? в) характеристика звуків [н],[н’] , поселення букви н в Місто букв на дошці 3.Знайомство з буквою Н н -Діти, зверніть увагу на картку з буквою Н н. Послухайте вірш про неї : Буква " ен " , немов драбинка Палки дві і перетинка. 4.Діти, на що схожа буква н? (відповіді дітей) 4.Фізпауза Зобразити букву Н головою , плечима, коліном. Зробити букву Н у парі. 5.Закріплення вивченого матеріалу 1.Робота у зошиті з друкованою основою: прописати букви Н н, дописати букви 2.Робота по Букварю ст.34 а) розшифруйте звукові схеми. Де стоїть звук н? б) читання стовпчиків складів; в) читання речень 3. Фізпауза для очей 4. Розширення словникового запасу а) робота по таблиці «Алфавіт в малюнках» б) гра на увагу «Впіймай слово зі звуком [н],[н’]» : ніс, машина, квіти, ніч, кінь, клас, осінь в) гра «Мікрофон»: ланцюжком назвати по одному слову зі звуками [н],[н’] 5.Розвиток зв’язного мовлення Учні діляться на групи. Завдання: скласти речення з такими словами 6. Розвиток дрібної моторики. Зробити букву н з пластиліну. (Діти роблять виставку робіт у куточку творчості) 7. Підсумок уроку. Рефлексія. -Які звуки сьогодні вивчали?Дайте їм характеристику. -Якою буквою вони позначаються на письмі? Напишіть її з заплющеними очима. - Діти, ви дуже гарно працювали і виконали всі завдання, тому Буквоїд повернув Незнайкові букву н в його імені! Всі молодці! (на дошці в імені Незнайко з’являється буква н) 2 етап Урок читання в 1 класі за букварем К. Прищепи Звук в. Позначення його буквою ве. Читання складів, слів, речень Мета: ознайомити учнів з артикуляцією звука [в], позначенням його буквою «ве», вчити читати склади, слова з нею, удосконалювати навички складання речень та їх читання. Збагачувати словниковий запас учнів. Розвивати зв’язне мовлення, вміння слухати; пам’ять, увагу, спостережливість. Виховувати інтерес до самостійного читання. Обладнання: картки з буквами, складами; малюнок зими; картки для складання речень; предметні малюнки. Зміст уроку І. Ранкова зустріч. - Добрий день, любі діти. Я вас запрошую на ранкову зустріч. 1. Привітання - Привітаймо сонечко. Здрастуй дороге! Привітаймо квіточку, Хай вона росте! Привітаймо дощик, Лийся, мов з відра! Привітаймо друзів! Зичимо добра! Підняли долоньки догори і привіталися із свої сусідом. (Доброго ранку, Марино!) 2. Наші спостереження - Скажіть, будь ласка, яке сьогодні число? - А який день тижня? Місяць? - То яка пора року до нас завітала? - Ви йшли до школи і спостерігали за природою і погодою. Розкажіть, яке небо? Чи є вітер? - Які ознаки зими ви помітили? - А чи випав у нас сніг? - Ви всі любите зиму, бо в цю пору року можна грати в різні зимові ігри. Але для ігор потрібний сніг. - І щоб випав сніг, до нас завітала сама зима. І якщо ми пройдемо її випробування, прийде справжня сніжна зима. 3. Робота в групах - Діти, а на який урок до нас завітала зима ? - Тож наша гостя цікавиться, із чого складається наше мовлення? (із слів) - А які ми вивчили слова? (предмет, дія, ознака, маленькі слова) - Як позначаємо слова-предмети? На які питання вони відповідають? - Як позначаємо слова-дії? На які питання вони відповідають? - Як позначаємо слова-ознаки? На які питання відповідають ці слова? - Назвіть, які маленькі слова ви знаєте. Як ми їх позначаємо? - А зараз розділіться на групи по 4 учні. І отримайте перше завдання від зими. - Кожна група складе речення за малюнком та схемою? Якщо виконали завдання, утворіть будиночок. - Не забувайте про правила роботи в групі: разом, дружно, пошепки. 4. Перевірка виконання завдання 5. Мотивація до подальшої роботи. - Завдання ви виконали. Молодці! Заслуговуєте подарунок і гарний настрій. Тому зробимо зимі і собі подарунок. Заспіваємо пісеньку. (Виконують пісеньку подивись на небо) ІІ. Актуалізація знань Повторення вивчених букв та звуків. Наступне завдання від зими. Пригадайте, з чого складаються слова? Які звуки є в українській мові? Скільки голосних звуків у нашій мові? Назвіть їх. Які ми вивчили букви, що позначають голосні звуки? Що цікавого вивчили про букви я, ю? А якими бувають приголосні звуки? Назвіть за таблицею приголосні тверді звуки. А тепер м’які і пом’якшені. А тепер покажіть, як ви знаєте назви літер. Читання складів за таблицями. А коли звуки зустрічаються, то вони зливаються у склади. Тому зима бажає послухати, як зливаєте склади з вивченими звуками. Індивідуальне читання Читання по рядах Хорове читання Повідомлення теми уроку Зима принесла для вас і загадки. Спробуйте їх відгадати. Без рук, без ніг, а сіно кидають. (Вила) Танцювати не лінується: Круг себе вона крутиться, І при цьому дуже вміло Всі шурупи закрутила. (Викрутка) Грушка – не грушка, Вушка та дужка, Порожнє бриньчить, Повне – мовчить. (Відро) А що люди роблять цими предметами? Все вірно, вони працюють, бо це знаряддя праці. Повторіть слова відгадки. Назвіть перший звук в кожному слові. Зима принесла ці слова, бо сьогодні на уроці ми будемо вивчати звуки [в], [в`] і вивчимо букву, що позначає ці звуки. Навчимося з нею читати склади, слова та речення. ІІІ. Ознайомлення з новим звуком Артикуляція звука [в], віднесення його до приголосних Назвіть ці звуки. Чи вільно проходить струмінь повітря через ротик, коли ми їх вимовляємо? Що заважає нам при вимові? То який це звук, голосний чи приголосний? Як ми їх позначемо? Аналітико-синтетичні вправи Зима, як і ви дуже любить гратися. То ж пропонує і вам з нею погратися Гра «Утвори склад» (Учитель називає звуки, учні утворюють з них склади. В-а, в-і, в-у, в-е, в-о, в-и, в-л-а, в-р-о, в-б-у) Гра «Назви звуки» (Учитель називає склад, учні називають звуки, з яких він складається. Ве, ви, во, ву, вни, вру, всі) Гра «Знайди своє місце» Зима знову нас випробовує, навіть в іграх. Забажала вона пограти в гру «Знайди своє місце» Покладіть перед собою зелену картку, синю, жовту. Я називаю слова, якщо ви чуєте звуки [в], [в`] на початку слова, то піднімаєте зелену картку, всередині – синю, в кінці – жовту. Вода, лев, ворона, деревце, вінок, мова, веселка, свято. ІV. Ознайомлення з новою буквою Розгляд букви. Аналіз її графічної будови. Добір предметів з навколишнього середовища схожих на букву в А чим позначаються звуки на письмі? Звуки [в], [в`] теж позначаються буквою. Ось такою. А як вона називається, ви дізнаєтесь із мультипедії тварин. Тож зима запрошує нас до мультипедії тварин. Дивимося, слухаємо і запам’ятовуємо. То як вірно називається буква? Які звуки вона позначає? Повторіть разом. Із яких елементів складається ця буква? Що схоже, а що відмінне у цих буквах? Поміркуйте і скажіть, які предмети схожі на букву В. Буква "В" така цікава: Стовпчик вверх, Дві дужки справа. Так в алфавіті живе Всім потрібна буква "В". Друкування літер В, в у зошитах Звуковий аналіз слів Зима встигла, крім букв, надрукувати і слова. Прочитайте їх. А тепер зима бажає, щоб ви зробили звуковий аналіз цих слів. (воля, слово) Читання складів з вивченою буквою з дошки. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА - Щось зима замерзла, а ви трішки стомились. Тож давайте зігріємось і відпочинемо. (Танці-зігріванці) V. Робота з букварем 1. Показ букв 2. Робота зі словом віл - Прочитайте, як називається ця тварина - На кого вона схожа? - Зима дуже цікавиться історією свого краю і тому знайомить вас з новим словом, якого ви навіть і не чули. - Віл — це найстаріша приручена тварина. Вона відрізняється від биків і корів тим, що дуже сильна. Тому люди приручили її і вона допомагала перевозити важкі вантажі та для роботи на землі. - Назвіть кожен звук у цьому слові. - Який звук ви чуєте на початку слова? - Я кою буквою він позначається? 3. Читання складів, слів. Словникова робота - А тепер наша гостя хоче послухати, як ви читаєте. - Прочитайте склади, де буква «ве» позначає твердий приголосний - Прочитайте склади з пом’якшеними звуками. Які букви, позначають м’якість приголосних звуків? - Прочитайте склади в колонках * окремими учнями * хорове читання - Прочитайте перший стовпчик слів. * окремими учнями * читання-ехо - Чому Варвара написано з великої літери? - Що таке карнавал? - Карнавал – це народне гуляння з превдяганням в костюми, маски. - Що таке краватка? - Зима вас знайомить з новим українським словом. - Краватка – це смужка тканини, зав'язана навколо шиї. Використовується як прикраса, аксесуар одягу, зокрема обов'язковий атрибут ділового костюму. - Прочитайте другий стовпчик слів * окремими учнями * читання-ехо - Поясніть значення слова ватра - Ватра — «вогнище», «багаття». Слово має румунське походження. - Поясніть значення слова пава - Пава – це самка павлина. 4. Робота над малюнком - Визначте , будь ласка, яке слово із прочитаних вами підходить до малюнка. - У які костюми перевдягнуті діти? - На яке свято проводять карнавал? 5. Робота над текстом - Зима нас запрошує на карнавал. Але ми повинні відгадати пароль. - Що утворюють слова, зв’язані між собою? (речення) - А що утворюють речення, які пов’язані між собою? (текст) - Тож послухайте текст і ви дізнаєтесь, як звати цих дітей на малюнку. * Читання тексту вчителем - Як звали дітей у костюмах? * Читання тексту окремими учнями - Прочитаємо ще раз текст, а ви запам’ятайте, що інші діти вдягали на карнавал. * Читання тексту ланцюжком - Зима полюбляє ланцюжки. Давайте подаруємо їй читання-ланцюжок * Вибіркове читання - Прочитайте речення про Варвару. Про Лавріна. Про Василя. Про Світлану. VІ. Підсумок уроку Усі завдання зими ми виконали. Яку букву нам принесла зима? Які звуки позначає буква «ве»? Куди вона поселилася? Прочитайте букви в синій рамці І хоча сніг не випав, коли йшов наш урок, зима вам приготувала подарунки. Це малесенькі сніжинки, які вам будуть нагадувати про випробування зими. Післябукварний період ота над розумінням і виразним читанням вірша «Хто в хатці живе?» (автор Любов Голота) Мета: удосконалювати навичку читання; розвивати вміння відгадувати загадки, відповідати на запитання за змістом прочитаного, розповідати за малюнком; формувати компетентності спілкування державною мовою, соціальну, громадянську, природничу компетентності; формувати вміння бачити прекрасне; виховувати інтерес до природи, спостережливість. Хід уроку І. ВСТУПНА ЧАСТИНА 1. Організація класу Ось і все! Дзвенить дзвінок, В гості йде до нас урок. Сядьте зручно! Усміхніться І на мене подивіться! 2. Бесіда — Що ми вивчали попереднього уроку? (Алфавіт.) — Повторімо його! — Скільки в алфавіті букв, що позначають голосні звуки? — Чи є букви, які звуків не позначають? Які? — Ви вже вивчили всі букви, навчилися читати. Тепер можете самостійно прочитати вірші, загадки, оповідання, казки. 3. Мотивація навчальної діяльності — Сьогодні нас у гості запросила лісова Галявина. Вона дуже цікава, ось послухайте історію про неї... У глибині великого густого лісу, у якому ростуть дубово-соснові дерева, жила-була простора Галявина. Вона дуже пишалася своєю красою і казала: «Я сонячна і квітуча. Я дуже люблю і поважаю ліс, увесь рік труджуся, стараюся, щоб цвіли квіти, росли ягідки, грибочки». Ця лісова Галявина насправді була дуже гарна: світла, зелена, пахуча. Її пишна краса розквітала і приваблювала не тільки влітку, а кожної пори року. «Моє життя дуже цікаве, — казала вона. — Я маю дещо розповісти, бо багато чула і знаю, хоча живу на одному місці. Але мене відвідують птахи, тварини, які приносять різні новини і нечувані історії». — Галявина розповіла мені одну зі своїх історій. Здогадайтесь, любі діти, про кого мені розповіла Галявина? ![]() ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА 1. Робота за букварем (с. 72) 1) Робота над загадкою. · Читання і відгадування загадки. · Словникова робота: теремок (хатинка), власник (той, кому належить хатка). · Читання загадки у різні способи (ланцюжком, хором). 2) Хвилинка-цікавинка. — Галявина розповіла багато цікавого про равлика. Я записала деякі цікавинки, і ви зможете їх прочитати. ![]() Одними з найдавніших жителів планети є равлики. Учені стверджують, що ці крихітки з'явилися понад 500 мільйонів років тому. Вони можуть мешкати у будь-якому середовищі та не вимагають багато їжі. Живуть равлики і на суші, і у воді... З настанням холодів равлик ховається в раковину та спить аж до весни. З настанням теплої пори року равлики прокидаються. Равлики живуть у середньому близько 15 років. Їдять вони все: маленьких личинок, траву, листя, черв'яків. Розшукують їжу на дотик своїми ріжками-щупальцями. Ці милі маленькі створіння володіють неймовірною силою: вони можуть нести в 10 разів більше речей, ніж їхня власна вага. У багатьох куточках планети мушлі-домівки равликів використовують як прикраси. Фізкультхвилинка
3) Робота над віршем Любові Голоти «Хто в хатці живе?». · Передбачення. — Лісова Галявина дуже любить, коли їй читають вірші. Сьогодні ми прочитаємо для неї вірш Любові Голоти «Хто в хатці живе?». Як ви гадаєте, про кого йдеться у ньому? (Про равлика.) — Прочитайте заголовок. Який розділовий знак стоїть у його кінці? — Як слід читати речення зі знаком питання? · Словникова робота. Стріха — солом'яна чи очеретяна покрівля. ![]() · Читання вірша вчителем. · Бесіда за змістом вірша. — Чи справдилися ваші передбачення? Про кого цей вірш? — Де відбувалися події? — Кого помітила дівчинка? — Що її зацікавило? · Читання вірша ланцюжком. · Читання естафетою (учень, що читає, зупиняється і передає естафету іншому однокласникові чи однокласниці, промовляючи: «Читати продовжує Марійка»). 4) Гра «Питання від Галявини». Робота за запитаннями для уважного читача (с. 73). 5) Робота за малюнком (с. 73). — Розгляньте малюнок. Кого ви на ньому бачите? — Яку будову має равлик? — Що авторка називає хатинкою? — Де знаходяться ріжки? — А хто з вас бачив живого равлика? — Чи брали його до рук? — Як поводився равлик? — Чи просили ви равлика виставити свої ріжки? — Що говорили? (Діти могли говорити таку закличку: «Равлику, равлику, вистав роги чи на дощ, чи на погоду».) Фізкультхвилинка 2. Продовження роботи за букварем 1) Складання розповіді за малюнком. Зразок розповіді Якось Наталочка пішла в сад. Почала зривати смачну малину. Раптом під кущем помітила равлика. А равлик побачив її та злякався. Бо вона велика, а він маленький. З переляку равлик заховався у свою хатку. 2) Робота над закличкою. · Бесіда. — А чи знаєте ви, що таке закличка? — Слово закличка походить від слова «закликати». Закличка — це один з елементів фольклорного жанру, надзвичайно популярний і поширений у старовину. Це коротка пісня чи вірш, що зазвичай містять звернення до сил або явищ природи і в чомусь нагадують кричалки. · Читання заклички (повільно, а потім — із прискоренням темпу). · Вивчення заклички напам'ять. ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА 1. Бесіда — Про кого читали на уроці? — Що нового дізналися про равлика? — Про що розповіла Галявина? — Галявина вдячна вам за те, що відвідали її, добре поспілкувалися. — Дякую за роботу! Завдання для цікавої перерви · Скільки равликів на малюнку? |