1   2   3   4   5   6   7   8   9   10
Ім'я файлу: УРОКИ ЗВ'ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ.docx
Розширення: docx
Розмір: 275кб.
Дата: 11.03.2021
скачати
Пов'язані файли:
ПРО СУЧАСНИЙ УРОК.docx


Уроки

розвитку зв’язного мовлення

в 2 класі

описуємо, міркуємо, розповідаємо
ЗМІСТ

  1. Вступ




3

2. Уроки ровитку зв’язного мовлення

5

3. Урок 1

Опис предмета за малюнком, планом, змістом загадки. Тема опису«Ромашка»

7

4. Урок 2

Опис істоти за сюжетним малюнком, планом, змістом загадки. Тема опису «Білочка»

18

5. Урок 3

Розповідь за сюжетним малюнком, планом і змістом вірша А. Житкевича «Осінь». Тема розповіді «Осінь»

27

6. Урок 4

Складання казки за серією сюжетних малюнків, планом і змістом казки І. Прокопенко «Як гриби ховалися»

40

7. Урок 5

Складання порад на тему «Бережіть книжки» за опорними словами та малюнками (вірш

Г. Чорнобицької «Не бруднити книжки»)

53

7. Урок 6

Розповідь за серією сюжетних малюнків, планом і опорними словами. Тема розповіді «Каштанчик»

62

8. Урок 7

Розповідь за серією сюжетних малюнків і опорними словами. Тема розповіді «Допомога тваринам узимку»

71

9. Урок 8

Складання казки за поданим початком, планом, малюнками, опорними словами (Ю. Ярмиш

«Як реп’яшок світ побачив»)

84

10. Урок 9

Складання казки за поданим початком, кінцем і сюжетними малюнками. Тема «Дві білки»

91

11. Урок10

Опис істоти за малюнком, планом і змістом вірша

В. Марсюка «Моє оленятко». Тема опису«Оленятко»

98

12.Урок11

Складання основної частини казки за початком і кінцем казки та серією малюнків (І. Палагута

«Про сіре мишенятко та рудого хом’ячка»)

105

13. Урок12

Складання казки за поданим початком, схемами речень і серією сюжетних малюнків (Е. Карл «Звідки прилетів метелик»)

112

14. Урок13

Розповідь за поданим початком і кінцем оповідання, малюнками, опорними словами (С.Мацюцький «Кому дістався бублик»)

124

15. Урок14

Розповідь за сюжетним малюнком і опорними словами. Тема «Подорож у Карпати»

132

16.Урок15

Упорядкування структури тексту (Ю.Ярмиш «Дванадцятиголовий дракончик»)

141

17. Урок16

Розповідь на тему «Моя бібліотека» за серією сюжетних малюнків, планом, опорними словами

146

18. Урок 17

Розповідь на тему «Мої літні канікули» за серією малюнків і змістом вірша О. Палійчука «Алло, ми поїхали в село»

151

19.Список використаної літератури

152










Урок 1

Опис предмета за малюнком, планом, змістом загадки.

Тема опису«Ромашка»

Мета. Вчити учнів слухати і розуміти текст, формувати вміння правильно описувати предмет за малюнком, вибирати з тексту влучні виражальні засоби мови, давати правильні відповіді на питання словами з тексту; розвивати логіку мислення і мовлення, художню уяву; виховувати спостережливість, уміння бачити і відчувати красу природи, любити її.

Обладнання: ілюстрації, фотографії, малюнки ромашки, модель квітки ромашки, маски-шапочки ромашок, маленькі емблеми хмаринки, сонечка, дощику й вітерцю для дітей і їх велике зображення для групової роботи, презентація на тему: «Ромашка».

Хід уроку

І. Організаційний момент

Усміхніться всім навколо:

Небу, сонцю, квітам, людям.

І тоді обов’язково

День усім веселим буде.

-Усміхніться один одному і з таким веселим бадьорим настроєм почнемо працювати.

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Психологічний настрій учнів на урок

Закрийте,діти , очі. Уявіть себе на квітучому полі(Слайди 1, 2). Куди не кинь оком, аж дух перехоплює від різнобарвних кольорів. В небі пропливають біленькі хмаринки, заливаються піснями жайворонки.

2.Розповідь вчителя з елементами бесіди

- Подивіться, діти, на цю осінню красу.(Показую букет різних квітів, у якому є ромашка).

-Назвіть всі квіти, розкажіть, де вони ростуть.

7

Сьогодні ми з вами присвятимо перший урок розвитку зв’язного мовлення дуже гарній і ніжній квітці, яка росте скрізь у нас на Поліссі:на полі, в лісі, в садку, на лузі, на дорозі, на пустирі. А саме: квітці, у якої:

3. Загадка

Наче сонце серединка Знає бджілка і комашка,

Пелюстків біла хустинка Що звуть квіточку…(Ромашка).

(Слайд 3)(Прикріплюю до дошки макет квітки.)

4. Відомості про ромашку

  • Важко знайти людину, яка б не знала ромашку (Слайд 4). Існує легенда,

щоромашки ростуть там, де падають зірочки.

Сьогодні нараховують біля 350-ти сортів ромашки. Вони діляться на декоративні та лікарські. Декоративні ромашки є білі, жовто-білі, рожеві, фіолетові, блакитні, кавказькі, німецькі, римські. Декоративні ромашки є великих та середніх розмірів, вирощують їх на клумбах.

Лікарські ромашки мають дрібненькі квіточки. Білі пелюсточки квіточки мають зубчики. Серединка квіточки жовтенька, стебло високе та розгалужене. Листочки посічені. Аптечна ромашка має сильний запах. Саме її квіточки мають лікарські властивості (Слайд 5).

5. Розгляд ілюстрацій, малюнків, фото. Коротка бесіда за ними

-Розкажіть, коли мама лікувала вас відваром ромашки?

(При простуді, коли боліло горло, дуже добре полоскати його відваром цих квітів. Мама мила мені голову настоєм ромашки, щоб було шовкове волосся. Маленьких діток купають у водичці з ромашкою, щоб були здоровими. Коли болить животик у сестрички і вона плаче, мама дає напій з ромашки.)

- Що ви ще знаєте про цю квітку?

(Ромашка – це квітка закоханих, бо на її пелюстках гадають: любить, не

любить… Дівчата плетуть вінки з ромашок(Слайд 6).

6. Гра «Павутинка»

До слова ромашка доберіть слова, які відповідають на питання що робить?

8

Ромашка

пахне усміхається

цвіте лікує

росте в’яне

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Оголошення теми і мети

уроку

1. Ознайомлення з описом

  • Сьогодні ми з вами будемо вчитися складати текст-опис. Послухайте,

що пише письменниця Дзвінка Матіяш про тексти-описи.

«Ти, мабуть, знаєш, що художник малює фарбами, музикант — нотами, а письменник — словами. Щоб створювати цікаві тексти, необхідно пізнавати секрети слів.

Сьогодні ми ознайомимося з описом. Описи бувають різні: описувати можна людей, тварин, будинки, вулиці, природу, події і явища. Описуючи, ми словесно малюємо. Чим краще це зроблено, то легше уявити, про що йдеться у тексті.»

Чим яскравіше описаний предмет, тим краще його можна уявити. Складати власні тексти нам допоможуть твори письменників і поетів, які ми будемо читати,малюнки, картини, фотографії, які ми будемо розглядати. А ще ми будемо відшукувати такі слова, наче кольорові камінці. І мало їх назбирати в купу. Треба ще й уміти викладати узори з них. Давайте разом спробуємо на уроках розвитку зв’язного мовлення викладати з них по черзі узори, тобто складати слова в речення, а з речень - гарний твір.

Ми сьогодні будемо словесно змальовувати маленьку гарну квітку, відому вам з дитинства. А яку - дізнайтеся, відгадавши загадку.

2. Читання загадки(підручник, с.14)

Я на сонце дуже схожа — Промінцями всіх вітаю.

Золотиста, ніжна, гожа. Відгадати всім неважко,

9

Я щоранку розцвітаю, Що за квітка я? (Ромашка)

- Так, діти , сьогодні ми будемо описувати нашу гостю.

3.Вправа «Очікування»(Роздаю пелюстки, діти записують свої очікування).

- Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?(Навчимося підбирати образні слова,складати опис ромашки, дізнаємось більше про красу цієї квітки,читатимемо вірші, загадки, тексти про ромашку)

Я очікую від уроку, що ви будете правильно, точно і лаконічно висловлювати свої думки, активно працювати на уроці, творити, фантазувати.

ІV. Підготовча робота.

1. Бесіда.

- На що схожа ромашка?

- Чим вона подібна до сонечка?(Слайд 7).

2.Словникова робота:(робота в групах).

- Що потрібно для росту ромашки?(Сонечко, яке дарує тепло, дощик, що народжується в з хмаринці і напуває рослинку, вітерець, що освіжає квітку.)Я пропоную вам об’єднатись у групи за допомогою емблем, що є у кожного на грудях. Знайдіть стіл, на якому лежить така сама велика емблема.

Отже, у нас є чотири групи:Сонечко, Хмаринка, Дощик, Вітерець.

Давайте пригадаємо правила роботи в групах.

  • Перед початком роботи обрати лідера.

  • Говорити по черзі, не перебиваючи один одного.

  • Дотримуватися відведеного часу.

  • Працювати так, щоб не заважати іншим.

  • Дотримуватися правила піднятої руки.

  • Презентувати роботу має командир групи.

На виконання завдань ви маєте три хвилини.

Завдання для Сонечка. Дібрати слова близькі за значенням:схожа — …(подібна); щоранку — …(вранці); гожа —…(гарна); вітатися —

10

…(здоровкатися); неважко — …(легко).

Завдання для Хмаринки.Дібрати протилежні за значенням слова: (ніжна —…(груба); розцвітаю —…(відцвітаю); щоранку - …(щовечора).

Завдання для Дощику. Підберіть порівняння:(схожа на…(сонце); пелюсточками, як …(промінцями).

Завдання для Вітерцю.З даних слів утворіть речення:

травичці, маленька, розцвіла, У, зеленій, ромашка.

її, виблискують, На, крапельки, пелюсточках, роси.

3. Презентація роботи груп

4.Розгляд малюнків, на яких зображено різні види ромашок

5.Порівняння малюнка в підручнику (с.15) з текстом(роб. зош.,с. 9)

- Розгляньте малюнок в підручнику.

- Що зображено на ньому?(Ромашку).

- Як ви словесно змалюєте цю квітку?(У неї білі пелюсточки, жовта серединка, дрібненькі зелені листочки).

6. Робота над уривком казки Ганса Крістіана Андерсена(роб. зошит,с.9)

- Послухайте, як красиво описав ромашку Ганс Крістіан Андерсен.

Коло самісінького паркана в чудовій зеленій траві росла маленька

тендітна ромашка. Сонце голубило її тепло й ніжно. Одного ранку ромашка розцвіла. Квіточка сиділа на зеленій стрункій стеблинці. Стеблинка міцно тримала зелені різьблені листочки. Листочки були наче мережка. Маленькі, блискучо-білі пелюсточки промінням розходилися від золотого сонечка, що було посередині. Крапельки роси виблискували на білосніжних пелюстках.

(Виділені слова записані на дошці:чудовій, маленька тендітна, тепло й ніжно, зеленій стрункій, різьблені, блискучо-білі,золотого, білосніжних.)

- Порівняйте малюнок і текст-опис «Ромашка»

(Сонечко і серединка ромашки подібні золотистим кольором, промінцями, якими вони вітаються щоранку.)

7.Орфографічна підготовка до написання розповіді:

11

(На дошці записані слова)

Зверніть увагу на їх правопис: щоранку, розквітаю,відгадати, неважко.

8. Бесіда по усвідомленню тексту:

- Про що розповідається в цьому тексті?

- Де росла ромашка?(Ромашка росла коло паркана в траві.)

- Якими словами описана трава? (Чудова, зелена)

- Якими словами описується квіточка?(Маленька, тендітна)

9.Робота над мовними засобами. (Робота в групах)

Завдання для Хмаринки. Дібрати слова близькі за значенням: (чудовій — прекрасній; голубити — пестити, ніжити; струнка — пряма, рівна; міцно — цупко; різьблені — мережані).

Завдання для Сонечка. Дібрати слова протилежні за значенням: (маленька — велика; тепло — холодно; розцвіла — відцвіла; блискучі — тьмяні; розходилися — сходилися).

Завдання для Вітерцю. Знайти порівняння в тексті: (листочки, наче мережки, серединка, наче золоте сонечко, пелюсточки, наче проміння).

Завдання для Дощику.Підберіть словосполучення.

— В якій траві виросла ромашка?( В чудовій зеленій траві.)

— Як голубило сонечко ромашку?(Голубило тепло й ніжно.)

— Які листочки були у ромашки?(Різьблені листочки.)

— На якій стеблинці сиділа ромашка?(На зеленій стрункій стеблинці.)

— Де виблискували крапельки роси?( На білосніжних пелюстках.)

11. Презентація роботи груп

12. Робота над «кольоровими словами»

Прочитайте записані слова. Це слова,які наче малюють квіточку,описують її.

13. Орфографічна робота над текстом-зразком

- Випишіть підкреслені слова і проаналізуйте їх правопис.

Чудовій, маленька тендітна, тепло й ніжно, зеленій стрункій, різьблені, мережка,блискучо-білі, білосніжних, золотиста.

12

14. « Дощ компліментів»

- Згадайте літній теплий дощик. Давайте відправимо нашу ромашку скупатися під цей дощ компліментів, а може й зливу. Скажіть, яка ромашка, на що вона схожа?

(Ромашка – маленька, тендітна, чудова квітка на зеленому стрункому стебельці з різьбленими, як мережка, листочками, із блискучо-білими пелюсточками, золотистою серединкою, наче польова царівна…)

V. Усне складання опису за планом (підручник, с .16 )

1. Відповідь учнів на питання

— Де росте ромашка?(Ромашка росте в траві.)

— Яке в неї стебло?(В неї тоненьке стебло.)

— Які в ромашки листочки?(В ромашки різьблені листочки.)

— Які в неї пелюстки?(В неї білі пелюстки.)

- Яка в квіточки серединка?( Серединка в квіточки золотиста.)

— Що вам відомо про ромашку?( Ромашка – лікарська рослина.)

Фізкультхвилинка. Тренінг «Ромашка»

- Уявіть себе на квітучій галявині. А ви всі ромашки.(Діти одягають на голови шапочки ромашок і присідають.)(Слайд 8).

- Я – ромашка.

Я росту, росту, росту.(Діти повільно підводяться.)

Листочки в сторони розпрямляю.(Руки розводять в сторони,

махають пальцями.)

А ось і пуп’янок у мене з’явився.(Стуленими долоньками перед

грудьми імітують пуп’янок, що

піднімається вгору.)

Я розцвітаю.(Руки розводять в сторони.)

Я милую очі всім.(Сідають за парти.)

2.Інсценізація

(Два хлопчики ходять по «квітучій галявині».)

13

1 хлопчик Які гарні всі красиві!

Серединки жовті-жовті.

2 хлопчик А пелюстки білі.

Я нарву їх досхочу,

Подарую мамі і подружці.

1хлопчик А я вчительці вручу.

Квіти Ні, не рвіть нас, ми живі,

Хоч і квіточки малі.

Хочем так, як ви радіти

Сонцю, дощику, веселці, вітру.

Ви милуйтесь довго нами,

Роздивіться, запам’ятайте.

А ми будем виростати

Нашу землю прикрашати.

VІ. Розповідь складеного тексту. Редагування тексту

VІІ. Колективне написання тексту-опису

  • Згадаймо, як ми напишемо початок кожного речення.

  • Що поставимо в кінці кожного речення?

  • Як ми назвемо текст?(Ромашка).

VІІІ. Перевірка текстів

1. Самоперевірка

2.Читання зразка твору вчителем

Ромашка

В густій траві росте маленька ромашка. В неї зелене струнке стебельце. В рослинки різьблені листочки, наче мережка. В неї блискучо-білі пелюсточки. В квіточки золотиста, як сонечко, серединка. Ромашка – лікарська рослина.

3. Читання творів учнями

4. Корекція і доопрацювання творів

14

ІХ. Підсумок уроку

1. Гра «Мікрофон»

- Що нового ми дізналися на сьогоднішньому уроці про ромашку?

- Що допомогло вам написати власний текст-опис?

- Як ви гадаєте, чи вдалося нам із кольорових камінців, тобто образних слів, викласти узори?

- Що вам найбільше запам’яталось?

2. Рефлексія

- А тепер побачимо чи справдились наші очікування.(Діти читають на пелюстках свої очікування і чіпляють до макету ромашки).

- Молодці, діти! Збулись і мої очікування. Я бачила у ваших очах вогники спостережливості, творчості. А ще ми склали із чарівних камінців, тобто

образних слів, гарний візерунок – опис квіточки ромашки.

- Що потрібно для того, щоб ромашка виросла гарною красивою і ніжною?(Потрібне сонечко, яке буде її зігрівати, потрібна хмаринка, яка принесе дощик і напоїть квіточку водичкою, потрібен вітерець, який буде освіжати її ніжні пелюсточки).

- Погляньте ще раз на це прекрасні творіння природи: жовтенькі сонечка в білосніжних віночках дрібненьких пелюсточок. Гойдаються на тоненьких ніжках, ніби промовляють: «Милуйтеся нами, люди! Не рвіть, ми також хочемо жити і нести всім красу та радість».(Слайд 8)

3.Складання сенкану

1. Слово, що називає предмет. 1. Ромашка.

2.2 слова, що означають його ознаку. 2. Ніжна, тендітна.

3. Слова – порівняння. 3. Сонечко у білому віночку.

15

4. Висновок 4. Скромна царівна.

- Ми сьогодні вчилися складати текст-опис ромашки. Для того, щоб написати гарний твір, ми читали загадку про ромашку, оповідання про цю рослинку, познайомилися з видами ромашки, дізналися про її користь. Ми вчилися спостерігати й бачити красу, яка оточує нас кожного дня, коли

читатимете художні твори, запам’ятовуйте гарні слова та сполучення слів про природу. Саме вони й допоможуть вам краще писати власні твори. Придивляйтеся до природи, любіть і бережіть її для майбутніх поколінь. Нехай наші діти милуються цією неповторною красою і, як дорогоцінний діамант, передають своїм нащадкам з покоління в покоління.

Додаткові матеріали

Ромашка

На стрункій високій ніжці, Ясним оком жовтуватим

Біля річки на лужку, Усміхалася мені.

У хустинці білосніжній Я хотів її зірвати,

Стрів я квіточку таку. А бджола сказала: - Ні!

М. Познанська

Ромашка

Проклюнулась на леваді маленька ромашка. Навколо високі трави стоять. І всім до ромашки байдуже.

Незатишно стало ромашці, і вона сумно похилила голову. Коли чує: хтось грає. Срібно так, солодко.

Ворухнувся на ромашчиному стеблі один листочок, другий. Розплющила

ромашка очі – аж то бджілка кружляє. І від її крилець іде музика.

Радіє зелена земля. Радіє синє небо. Ромашка підвела голову і розквітла.

Біла-біла, ще й з крапелькою жовтогарячого сонця.

І від того, що ромашка розквітла, літо стало ще краще.

Борис Харчук

16

Легенда про ромашку

Кажуть, коли з неба падає зірка, хтось помирає. А насправді це не так. Якщо падає зірка – народжується дитина.

Дивиться зірочка на землю, за всім спостерігає і мріє стати людиною. Це бажання стає таким сильним, що зірочка не витримує і падає. І відразу десь заплаче дитина, сповіщаючи про своє народження. Отже, кожне немовлятко отримує небесну душу.

Син цариці Ночі дуже заздрив людям. Захотілось і йому мати зоряну душу. Запитав царевич у Білої Зорі: «Як це зробити?» Та вона відповіла, що лише тому може подарувати зоряну душу, кого любить. «А як дізнатися, любить чи не любить?» - вигукнув царевич.

З того часу він почав стежити за Зірочкою, яка незабаром почала міняти колір, затремтіла, готуючись падати.

Замислив темний принц хитрощами оволодіти Білою Зорею. Він створив з нічних туманів подобу дитини, але, коли Зірка впала, торкнулася дитини, там не залишилася, бо не відчула тепла, любові. Кинувся принц Ночі, щоб схопити її, але Зірка розсипалася сріблястими іскрами по луках, полях, перетворившись на дивні квіти – ромашки, бо не могла вже повернутися до рідного неба. Заревів царевич від люті, почав обривати пелюстки квітів і запитувати:

  • Любить – не любить? Любить – не любить?

Падають пелюстки на землю,а квіти мовчать. Говорять, що хтось із людей

підслухав ті слова принца і теж почав запитувати у ромашки, чи любить вона.

Пройшло багато, багато часу. Та ще й досі люди запитують у ромашки:

  • Любить – не любить? Любить – не любить?


17

Урок 2

Опис істоти за малюнком, планом, змістом загадки.


  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10

скачати

© Усі права захищені
написати до нас