Міністерство освіти і науки Російської Федерації
Федеральне агентство з освіти
"Хабаровська державна академія економіки і права"
Кафедра економіки підприємства та менеджменту
Розрахунок основних техніко-економічних показників роботи механічного цеху
Курсова
Виконала: студентка групи ПМ-52
Шелофаст Марія Вікторівна
Перевірила: Бондаренко Тетяна
Миколаївна
Хабаровськ 2008
Зміст
Завдання
1. Методика розрахунку плану виробництва продукції механічного цеху
1.1 Обсяг товарної продукції (шт., н / год)
1.2 Обсяг незавершеного виробництва
1.3 Обсяг валової продукції (шт., н / год)
2. Розрахунок потреби в сировині та матеріалах
3. Розрахунок потреби у виробничих фондах механічного цеху
3.1 Розрахунок основних фондів
3.2 Визначення загальної площі цеху
4. Розрахунок балансової вартості виробничих фондів
5. Розрахунок амортизаційних відрахувань
6. Методика розрахунку чисельності працюючих цеху
6.1 Розрахунок балансу робочого часу одного середньооблікового робітника
6.2 Розрахунок планової чисельності основних робочих
6.3 Розрахунок чисельності допоміжних робітників
6.4 Розрахунок чисельності керівників, фахівців і МОП
7. Методика планування заробітної плати в цеху
7.1 Розрахунок фонду заробітної плати основних робітників
7.2. Розрахунок фонду заробітної плати допоміжних робітників
7.3 Розрахунок фонду заробітної плати керівників, фахівців, технічних виконавців і МОП
7.4 Відрахування на соціальні потреби від фонду заробітної плати.
7.5 Розрахунок середньої заробітної плати за категоріями працюючих
7.6 Розрахунок вироблення в нормо-годинах на 1 працюючого, робочого, основного робочого
8. План собівартості продукції
8.1 Методика складання кошторису витрат на утримання та експлуатацію устаткування (РСЕО)
8.2 Методика розподілу витрат на утримання та експлуатацію устаткування (РСЕО)
8.3 Методика складання кошторису цехових витрат
8.4 Калькулювання собівартості продукції механічного цеху
8.5 Кошторис витрат на виробництво
8.6 Звід витрат на виробництво
Завдання
"Розрахунок основних техніко-економічних показників роботи механічного цеху".
Цех механічний. Завод верстатобудівний.
Зробити розрахунок техніко-економічних показників роботи цеху на квартал на основі наступних даних:
1. Програма випуску продукції на третій квартал 2007 року: виріб А - 200шт., Виріб Б - 900 шт.
2. Наявний фонд робочого часу визначити за календарем за відповідний квартал.
3. Фактичний залишок незавершеного виробництва на початок планованого кварталу по виробах: А - 40, Б - 70
4. Середній відсоток готовності незавершеного виробництва по цеху - 40
5. Очікуване збільшення випуску товарної продукції в планованому кварталі - 60
6. Трудомісткість одного виробу за видами робіт до розрядів:
№ операції | Трудомісткість за розрядами в нормо-годинах | ||||||
операції | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | всього | |
ВИРІБ А | |||||||
1 | Фрезерні | 1 | 4 | 15 | 5 | 25 | |
2 | Токарні | 6 | 7 | 13 | |||
3 | Стругальні | 3 | 4 | 7 | |||
4 | Свердлильні | 1 | 8 | 9 | |||
5 | Слюсарні | 10 | 3 | 13 | |||
разом | 17 | 4 | 19 | 19 | 8 | 67 | |
ВИРІБ Б | |||||||
1 | Фрезерні | 23 | 3 | 1 | 27 | ||
2 | Токарні | 9 | 6 | 15 | |||
3 | Стругальні | 3 | 11 | 4 | 18 | ||
4 | Свердлильні | 5 | 5 | ||||
5 | Слюсарні | 1 | 3 | 3 | 7 | ||
разом | 27 | 14 | 12 | 12 | 7 | 72 |
Нормативний% відрахувань на соціальне страхування - 26%
7. Запланований коефіцієнт виконання норм Квн - 1,2
8. Вартість матеріальних витрат на один виріб:
№ |
Елементи собівартості | Ціна (тис. крб) | Вага (кг) | |||
А | Б | А | Б | ||
1 | Основні матеріали (за вирахуванням реалізованих відходів) | 12 | 18 | 17 | 33 |
2 | Напівфабрикати і покупні комплектуючі вироби | 3 | 1 | 9 | 4 |
3 | Напівфабрикати власного виробництва | - | - | - | - |
4 | Допоміжні матеріали | 2 | 1 | 2 | 5 |
Разом | 17 | 20 | 28 | 41 |
9. Підприємство випускає складну і просту продукцію. Тип виробництва - серійний. Основні матеріали перевозяться на відстань 1400 км., Напівфабрикати і комплектуючі вироби - на відстань 1800 км.
1. Методика розрахунку плану виробництва продукції механічного цеху
При визначенні виробничої програми механічного цеху необхідно розрахувати наступні показники:
Обсяг товарної продукції (шт., н / год);
Обсяг незавершеного виробництва на початок і кінець планованого періоду (шт., н / год);
Обсяг валової продукції (шт., н / год).
1.1 Обсяг товарної продукції (шт., н / год)
Ntob = N * t видавництва,
де Nmo в - обсяг товарної продукції н / годину по виробу,
N - програма випуску (шт) вироби,
t вид - трудомісткість виготовлення даного виробу (н / год).
N тов (A) = 200 * 67 = 13400 н / год
N тов (Б) = 900 * 72 = 64800 н / год
N тов (по цеху) = 13400 +64800 = 78200 н / год
1.2 Обсяг незавершеного виробництва
НЗПк = d * Тц (шт), де d = N / F, Тц = t видавництва / 8,2
де НЗПк - обсяг незавершеного виробництва на кінець планованого періоду;
d-середньодобовий випуск продукції (шт);
N - програма випуску продукції (шт);
F - число робочих днів у плановому періоді (дн). F = 62 днів
t вид - трудомісткість виготовлення виробу (н / год)
8,2 - планова тривалість робочого дня (година) при п'ятиденному робочому тижні.
d (A) = 200/62 = 3,23 шт.
d (B) = 900/62 = 14,52 шт.
Тц (А) = 67 / 8,2 = 8,17 н / год
Тц (Б) = 72 / 8,2 = 8,78 н / год
НЗПк (А) = 3,23 * 8,17 = 26шт.
НЗПк (Б) = 14,52 * 8,78 = 127 шт.
Величина незавершеного виробництва по трудомісткості:
НЗПнач (н / годину) = НЗПнач (шт) * Тізд * Кг * Кзв,
де Кг - середньорічний коефіцієнт готовності вироби (5%);
Кзв - коефіцієнт збільшення випуску продукції в наступному періоді (10%)
НЗПнач (А) = 40 * 67 * 0,05 * 1,1 = 147,4 н / год НЗПнач (Б) = 70 * 72 * 0,05 * 1,1 = 277,2 н / год
НЗПкон (н / годину) = НЗПкон (шт) * Тізд * Кг * Кзв, де Кг = 0,5, Кзв = 1
НЗПкон (А) = 26 * 67 * 0,05 * 1 = 87,1 н / год НЗПкон (Б) = 127 * 72 * 0,05 * 1 = 457,2 н / год
ΔНЗП = НЗПкон - НЗПнач ΔНЗП (А) = 87,1 - 147,4 = - 60,3 н / год
ΔНЗП (Б) = 457,2 - 277,2 = - 180 н / год
Висновок: залишки НЗВ на кінець року зменшилися по виробу А і Б, що є позитивною тенденцією для підприємства
1.3 Обсяг валової продукції (шт., н / год)
Nb ал (h / ча c) = Ntob + (НЗПкон - НЗПнач)
N вал (А) = 13400 + (-60,3) = 13339,7 н / год
N вал (Б) = 64800 + (-180) = 64620н/час
N вал (п o цеху) = 13339,7 +64620 = 77959,7 н / год
Nb ал (iiit) = N вал (н / год) / t з N вал (А) = 13339,7 / 67 = 199 шт.
N вал (Б) = 64620/72 = 898 шт.
2. Розрахунок потреби в сировині та матеріалах
Для розрахунку витрат на сировину і матеріали необхідно визначити вартість сировини і матеріалів з урахуванням витрат на їх транспортування в плановому періоді по виробах і в цілому по цеху.
Пм i == 3 mi + Зтр i,
де IImi - витрати цеху на сировину і матеріали для i-вироби (руб),
3 mi - вартість матеріалів, необхідних для виконання планового обсягу робіт з i-у весь зріст (руб),
Зт pi - витрати з транспортування матеріалів, необхідних для виконання планового обсягу по i-у весь зріст (руб)
Величина транспортно-заготівельних витрат у рублях на 1 т., яка для вантажів, що перевозяться на відстань 1400 км дорівнює 8,64 тис. руб., А на відстань 1800 км - 10,5 тис. руб.
ПМА (основні матеріали) = (12 * 0,017 + 0, 017 * 8,64) * 199 = 69,83 т. руб.
ПМА (вспомог. матеріали) = (2 * 0,002 +0,002 * 8,64) * 199 = 4,23 т. руб.
Пм А (напівфабрикати) = (3 * 0,009 +0,009 * 10,5) * 199 = 24,18 т. руб.
Пм Б (основні матеріали) = (18 * 0,32 +0,32 * 8,64) * 898 = 7655,27 т. руб.
Пм Б (вспомог. матеріали) = (1 * 0,005 +0,005 * 8,64) * 898 = 43,28 т. руб.
Пм Б (напівфабрикати) = (1 * 0,004 +0,004 * 10,5) * 898 = 41,308 т. руб.
Пм (поцеху) = 69,83 +4,23 +24,18 +7655,27 +43,28 +41,308 = 322069,8 т. грн.
3. Розрахунок потреби у виробничих фондах механічного цеху
Для виявлення можливості виконання планованої виробничої програми механічним цехом необхідно розрахувати потребу цеху у виробничих фондах (обладнання і площах) і визначити показники їх завантаження.
3.1 Розрахунок основних фондів
Срасч = N вал i / F д * Квн,
де Срасч - кількість верстатів для виконання i - ro виду робіт,
N вал i - сумарна трудомісткість всіх робіт i - ro виду валової продукції (шт),
F д - дійсний (ефективний) фонд часу роботи обладнання (годину),
Квн - коефіцієнт виконання норм (1,2)
F д = (F к-П) * S * q * (1 - K 1),
де Fk - кількість календарних днів у плановому періоді,
П - святкові та вихідні дні,
S-кількість змін роботи обладнання,
q-номінальна тривалість змін (8,2 години)
К1 - коефіцієнт, що враховує простої обладнання в плановому періоді, К1 = 0,03 для верстатів до 30 грам ремонтної складності
F д = (90-28) * 1 * 8,2 * (1 - 0,03) = 493,148 = 494 год
Далі розраховуємо коефіцієнт завантаження Кз по кожному виду верстатів
Кз = Срасч / Спрін,
Срасч (фрез) = (25 * 199 +27 * 898) / 494 * 1,1 = 65,07 шт. Спрін (фрез) = 66 шт.
Кз = 65,07 / 66 = 0,99
Срасч (струм) = (13 * 199 +15 * 898) / 494 * 1,1 = 35,75 шт.
Спрін (струм) = 36 шт.
Кз = 35,75 / 36 = 0,99
Срасч (суворий) = (7 * 199 +18 * 898) / 494 * 1,1 = 39,09 шт.
Спрін (суворий) = 40 шт.
Кз = 39,09 / 40 = 0,98
Срасч (свердел) = (9 * 199 +5 * 898) / 494 * 1,1 = 13,99 шт.
Спрін (свердел) = 14 шт.
Кз = 13,99 / 14 = 0,99
Таблиця 3.1 Дані про ремонтної складності деяких видів устаткування
Обладнання | Модель | Механічна | Електрична | Кількість |
частина | частина | |||
Основне | ||||
обладнання: | ||||
1. фрезерне | 6Н81 | 11 | 8 | 66 |
2. токарне | 1К62 | 11 | 5,5 | 36 |
3. стругальне | 7М36 | 10 | 6 | 40 |
4. свердлильні | 2А135 | 7 | 6 | 14 |
Разом | 156 | |||
Допоміжне | ||||
обладнання: | ||||
1. фрезерне | 6Н81 | 11 | 8 | 1 |
2. токарне | 1К62 | 11 | 8,5 | 1 |
3. стругальне | 7М36 | 10 | 6 | 1 |
4. свердлильні | 2А55 | 11 | 10,5 | 1 |
Разом | 4 | |||
Підйомно- | ||||
транспортне обладнання 1. крани мостові | 11 | 24 | 1 |
Кількість верстатів заточного відділення = (156 +4) * 5% = 156 * 0,05 = 7,8 = 8 шт.
Кількість слюсарних верстаків = число слюсарів / 4
Кількість слюсарних верстаків = (13 +7) / 4 = 5 верстаків
Кількість верстатів цеху = 156 +4 +5 = 165 верстатів
3.2 Визначення загальної площі цеху
So 6щ = Snpo изв + Spe м + S заточив + S контр + Sc скарб (м ^ 2)
Snpo изв = (А * В) * Кв
де А, В - габарити верстата в плані (табл.11 додатка)
Кв - розрахунковий коефіцієнт, що приймається в залежності від площі верстата з урахуванням розривів від сусідніх верстатів (табл.3.2)
Таблиця 3.2 Величина Кв залежно від габаритів одиниці обладнання (А * В).
Площа, яку займає в м ^ 2 | Кв |
Понад 20 | 1,5 |
10-12 | 2,0 |
6-10 | 2,5 |
4-6 | 3,0 |
2-4 | 3,5 |
до 2 | 4,0 |
S произв = 66 * (3,99) * 3,5 +36 * (2,94) * 3,5 +40 * (4,87) * 3,0 +14 * (1,0) * 4,0 = 1932,53 м 2
Площа контрольного відділення:
S контр = Kq * Si * n,
де Kq - коефіцієнт, що враховує додаткову площу контрольного відділення з урахуванням обладнання, інвентарю, проходів, він приймається 1,5.
Si - питома площа на одного контролера 6 м 2.
n - кількість контролерів
S контр = 1,5 * 6 * 12 = 108 м 2.
Площа ремонтного відділення:
Spe м = (А * В) * Кв (вспомогат. обладнання) + S слюса. верстаків (8 м ^ 2) S слюса. верстаків = 5 * 8 * 2,5 = 100 м 2
Spe м = 3,996 * 3,5 * 1 +2,94 * 3,5 * 1 +4,87 * 3,0 * 1 +140 = 178,89 м 2
S заточив = 8 * 9 * 2,5 = 180 м 2
S склад = (S произв + Spe м + S заточив) * 20% = (1932,53 +178,89 +180) * 0,2 = 458,28 м 2
So 6щ = 1932,53 +178,89 +180 +108 +458,28 = 2857,7 м 2
Випуск продукції на 1 одиницю основного обладнання:
За = N вал (заг) / Кількість осн. обладнання
За = (199 +898) / 156 = 7,03 = 7 одиниць
Випуск продукції на 1 м 2 виробничої площі:
ППЛ = N вал (заг) / Snpo изв
ППЛ = (199 +898) / 1932,53 = 0,57 = 1 одиниця
Таблиця 3.3 Розміри обладнання
Обладнання | Габарити | Кількість | М 2 | Кількість * м 2 |