1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Тема. Маму ніжно я люблю Мета: продовжувати вчити дітей слухати та розуміти літературні твори; роз- глядати сюжетні малюнки та відповідати на запитання вихователя; учити висловлювати свої почуття до матусі; формувати відчуття підтримки та захист мами; вправляти в утворенні та вживанні слів-ознак, слів-назв з елементами пестливості та в кличній формі; вправляти малюків у промовлянні чистомов- ки; учити добирати слова-рими, що відповідають змісту речення; розвивати почуття гумору; створити у дітей веселий настрій; виховувати поважне став- лення до різних професій, любов та повагу до мами, бажання їй допомагати. Попередня робота: бесіди про професії; розглядання ілюстрацій із зображен- ням людей різних професій та їх характерних знарядь праці; читання віршів та оповідань про маму. Матеріал: лялька Наталочка; сюжетний малюнок із зображенням мами, яка співає колискову своїй дитині; предметні малюнки із зображенням професій. ХІД ЗАНЯТТЯ І. Організаційний момент Вихователь демонструє дітям ляльку Наталочку. — Привітаймося з Наталочкою. — Доброго ранку, Наталочко! Вихователь пропонує малятам утворити коло разом з лялькою, узявшись за руки. Потім він проговорює слова віршика, супроводжуючи їх за змістом по- тішки характерними рухами, а малята разом із ним повторюють їх. Вміють наші малята У долонечки плескати, Головою покрутити, Ніжками потупотіти, Зараз крок назад зробили, Ручки склали і присіли, Усміхнулись, підвелися, І за ручки знов взялися. ІІ. Основна частина Вихователь пропонує дітям відгадати Наталчину загадку. Найрідніша, наймиліша, Всіх вона вас любить, тішить, Завжди скрізь буває з вами. Ну звичайно, що це… (мама). — Так, це загадка про маму. Наталочка дуже любить свою маму. — Як вона називає свою маму в загадці? (Найрідніша, наймиліша.) — Діти, любите свою маму? Розкажіть про свою матусю. Як звати ма- тусю? Яка ваша мама? (Ласкава, мила, ніжна, турботлива, працьовита, кра- сива) Що ви можете зробити, щоб мама побачила, як щиро ви її любите? (Обі- йняти, поцілувати, ласкаво назвати, розповісти мамі вірш, допомогти по го- сподарству.) Як ви допомагаєте мамі?Діти, а як ви звертаєтеся до мами? Як ви її називаєте? — Послухайте, як Наталочка звертається до своєї мами. МАМА Ще в колисці немовля Слово «мама» вимовля. Найдорожче в світі слово Так звучить у рідній мові: Мати, матінко, мамуся, Мама, мамочка, матуся! — Називаю тебе я, Рідна мамочко моя! (Б. Гринько) — Повторіть, як Наталочка звертається до своєї мами. (Матінко, мамуся, мамочко, матусю) Вихователь допомагає дітям правильно сформувати слова у кличній формі. — Малята, а як мами піклуються про вас? — Послухайте, як Наталчина мама піклується про неї. МОЇЙ МАМІ Мама люба, добра, мила… Як іще назвать тебе? Це ж для мене ти пошила З шовку плаття голубе. Ти мені читаєш книжку, Хочеш розуму навчить. Ляжу спати — ходиш нишком, Все боїшся розбудить. Захворію хоч злегенька — Цілу ніч не будеш спать. То ж дозволь тебе, рідненька, За усе поцілувати. — Як піклується Наталчина мама? Вихователь демонструє сюжетний малюнок із зображенням, де мама зако- лисує дитину. — Діти, і ви колись були такими маленькими, засмучувалися й плакали. Що тоді робила мама? Щоб заспокоїти й забавляти вас, мама співала вам коли- скову. Дитина маленька, вона ще не вміє розмовляти, але відчуває ніжність ма- миного голосу й тепло її рук. Вихователь читає дітям український народний вірш-колисанку. Мати сина колихала, Колихаючи співала: «Ніч заходить, треба спати, Коло тебе рідна мати. Я тебе нагодувала, І сповила, і приспала. Колишу тебе, співаю. Спи, дитино, баю-баю… А-а-а, татусі, Пішов батько по груші, А мати — по дині, Принесе дитині». Вихователь пропонує дітям повторити чистомовку. Мама Ліна милить малу Мілу милом. Дидактична гра «Ким працює твоя мама?» — Ваші мами працюють не лише вдома, а й на роботі. Вихователь виставляє малюнки із зображенням жінок різних професій. — Назвіть професії, які ви бачите на малюнках. — Розкажіть, ким працюють ваші мами. Вихователь стежить за тим, щоб діти відповідали повними реченнями. ІІІ. Підсумок — Наталочці дуже сподобалося, як ви розповідали про ваших матусь. МОВЛЕННЯ ДИТИНИ Тема. Моя сім’я, моя родина Мета: Виявити рівень знань дітей; закріплювати елементарні уявлення про сім’ю, родину, членів сім’ї; учити дітей розповідати про свою родину; формувати вміння будувати речення з однорідними членами; вправляти дітей в утворенні та вживанні слів-назв у пестливій та кличній формі, у вживанні іменників в орудному відмінку; збагачувати словниковий запас дітей присвійними прикметниками; учити правильно й чітко вимовляти три- і чотирискладові слова; виховувати у ді- тей почуття поваги до всіх членів сім’ї, чуйність, доброзичливість, бажання допомагати їм, не засмучувати своїми словами, учинками, поведінкою. Попередня робота: читання віршів та оповідань про сім’ю; розглядання сімейних фотографій. Матеріал: лялька Наталочка; сюжетний малюнок із зображенням сім’ї; м’яч; предметні малюнки. ХІД ЗАНЯТТЯ І. Організаційний момент Вихователь демонструє ляльку Наталочку і пропонує дітям привітатися з нею. Діти вітаються. Пальчикова вправа «Моя сім’я» Вихователь читає забавлянку, а діти на кожний рядок загинають по одному пальчику на лівій руці. На останні слова обхоплюють кулачок долонею правої руки. Перший пальчик — наш дідусь, Другий — то бабуся, Третій пальчик — наш татусь, А четвертий — то матуся, А мізинчик — наш малюк, Він сховався тут. ІІ. Основна частина — Малята, що ви зараз робили? (Ми грали з пальчиками.) — Як називається гра? («Моя сім’я») — Наталочка хоче вам показати свою сім’ю. Вихователь демонструє сюжетний малюнок, на якому зображено членів сім’ї. — Кого ви бачите на малюнку? — Хто в цій сім’ї батьки? — А хто — діти? — Сім’я буває маленькою, коли в сім’ї є тато, мама і дитина, а може бути ве- ликою, коли є бабуся, дідусь, брати, сестри. Яка сім’я у Наталочки? — Розкажіть, що роблять мама, тато, дідусь, бабуся, Наталочка, її братик. — Як одним словом можна сказати про цих людей? (Сім’я) — А ще про них можна сказати, що це — родина. — Розкажіть про свою родину. — Сім’я об’єднує найрідніших людей і складається з батьків та дітей. У сім’ї всі люблять одне одного, піклуються та допомагають одне одному. Дидактична вправа «Яка моя сім’я?» Вихователь пропонує дітям скласти речення: «У моїй сім’ї є тато, мама, я… Тому це — маленька (велика) сім’я». Дидактична гра «Назви ласкаво» — Діти, як ми можемо звернутися до членів нашої родини ласкаво? Як звер- немося до мами? (Матусю, мамуню) Як ласкаво звернемося до тата? (Татусю, татоньку, таточку) Як покличемо лагідно бабусю? (Бабуня, бабуля, бабу- сенько) Як звернемося лагідно до дідуся? (Дідуньо, дідусенько) Як покличемо ласкаво брата? (Братику, братоньку) Як звернемося лагідно до сестри? (Се- стричко, сестронько, сестрице) Дидактична гра «Придумай слово» Діти утворюють коло, вихователь з м’ячем — у центрі. Він по черзі кидає кожній дитині м’яч, називаючи слово, а діти добирають до нього слово-ознаку та повертають м’яч вихователеві. • Мама — ласкава, любляча, гарна, працьовита, розумна… • Бабуся — добра, старенька, ласкава, лагідна, ніжна, турботлива… • Дідусь — мудрий, старенький, працьовитий, розумний… • Татусь — мужній, дужий, сильний, розумний... Фізкультхвилинка «Розважаємося» Діти утворюють коло, вихователь промовляє слова віршика, супроводжу- ючи їх відповідними до змісту вірша рухами, а малята за ним повторюють їх. Вміють наші всі малята У долонечки плескати, Головою покрутити, Ніжками потупотіти, Зараз крок назад зробили, Ручки склали і присіли, Усміхнулись, підвелися І за ручки знов взялися. Дидактична гра «Куди і з ким іду» Вихователь пропонує дітям допомогти Наталочці закінчити речення, нази- ваючи члена сім’ї у відповідному відмінку. • До зоопарк я піду з… (татом). • До магазину я піду з… (бабусею). • На виставку я піду з… (дідусем). • На стадіон я піду з… (братом). • На концерт я піду з… (сестрою). • На прогулянку я піду з… (песиком, котиком). Дидактична гра «Скажи, чий?» Вихователь демонструє дітям малюнки різних предметів. — Бабуся має окуляри. Чиї окуляри? (Бабусині окуляри) — Мама взуває черевики. Чиї черевики? (Мамині черевики) — У тата є новий костюм. Чий костюм? (Татусевий костюм) — У дідуся є солом’яний капелюх. Чий капелюх? (Дідусевий капелюх) Дидактична гра «Плещемо в долоньки» Вихователь пропонує дітям чітко повторити різноскладові слова. Ма-тін-ка, не-неч-ка, ба-бу-ня, ба-бу-ся, ди-ти-на, до-рос-лі, до-неч-ка, си- но-чок, по-міч-ник, гос-ти-нець. Слух-ня-ний, ле-да-чий, ма-лень-кий, ве-ли-кий, ро-зум-ний, ста-рень-кий, ла-гід-ний. Пра-цю-ва-ти, по-ва-жа-ти, ко-ли-са-ти, да-ру-ва-ти, гос-тю-ва-ти. ІІІ. Підсумок — Малята, як ставляться до вас ваші рідні? Як ви ставитеся до мами, тата, бабусі з дідусем, братиків та сестричок? Що ви робите разом?__ МОВЛЕННЯ ДИТИНИ Тема. Ми живемо на Україні Мета: формувати у дітей початкові уявлення про свою приналежність до української національності; закріплювати знання дітей про те, що люди, які живуть в Україні, — це український народ (українці) і розмовляють вони українською мовою; вправляти дітей у вживанні слів — назв предметів українського національного одягу, у вживанні дієслів із займенниками «ми», «ви», «вони»; учити називати одну-дві назви країн світу; вправляти у промовлянні чистомовки; розвивати фонематичний слух, увагу, пам’ять, мислення; закріплювати вміння правильно змінювати слова, утворюючи множину у називному відмінку; виховувати у дітей любов до своєї Батьків- щини, рідного краю. Попередня робота: читання віршів про Україну; вивчення пальчикової гри «Пальчик об пальчик». Матеріал: ляльки Оксанка та Тарасик в українському вбранні; барабан; дзвіночок; сопілка; ширма. ХІД ЗАНЯТТЯ І. Організаційний момент Вихователь демонструє дітям ляльок Оксанку й Тарасика в українському вбранні. — Це Оксанка й Тарасик. Привітайтеся з ними! Пограймо з ними! Пальчикова гра Пальчиком об пальчиком — стук, стук. (Вдаряють вказівними пальцями.) Кулачками — тук, тук. Тупнемо ніжками — туп, туп. Плеснемо в долоньки — плесь, плесь. Заховались пальці десь. (Ховають руки за спину.) Пальчики маленькі, Де ви заховались? Вас я все шукаю, Всюди заглядаю. Пальчики, де ви? — Ми тут! (Показують усі пальці.) ІІ. Основна частина — Погляньте на одяг наших гостей. У що вдягнута Оксанка? (Оксанка вдягнула вишиту сорочку.) Так, вона вдягнула святкову сорочку. Що ще вона надягнула? (Спідничку, фартушок) У що Оксанка взулася? (У червоні чо- бітки) Що ще надягнула Оксанка? (Віночок зі стрічками та гарне червоне на- мисто) Вам подобається Оксанка в такому вбранні? А що найбільше вам подо- бається вам в Оксанчиному вбранні? Як називають святковий одяг у Оксанки? (Український) Хто наша Оксанка? (Вона — україночка.) Погляньте на Тара- сика. Що одягнув Тарасик? (Тарасик одягнув вишиту сорочку, широкі штани- шаровари.) Чим він підперезався? (Широким червоним поясом) Що взув Тара- сик? (Він узув чорні чоботи.) Ще Тарасик надягнув високу смушкову шапку на голову. Вам подобається вбрання Тарасика? Що найбільше вам подобається в одязі Тарасика? Як називають святковий одяг Тарасика? (Український) Хто наш Тарасик? (Він — українець.) А ми хто? (Українці.) Чому? (Тому, що ми жи- вемо в Україні.) Яка наша рідна мова? (Українська) У всьому світі — кожен зна: Є Батьківщина лиш одна. І в нас одна-єдина — Це наша славна Україна. — Ми живемо в Україні. Але є дорослі й діти, які живуть в інших країнах. Поряд з нами живуть росіяни. Їх рідна країна — Росія. Вони розмовляють ро- сійською мовою. Ще є така Англія. Там живуть англійці. Вони розмовляють ан- глійською мовою. Дидактична вправа «Хто, де живе?» Вихователь називає жителів країни, а діти називають країну, у якій ці жи- телі живуть. — Де живуть англійці? (В Англії) Де живуть українці? (В Україні) Де жи- вуть росіяни? (У Росії) Хто живе в Україні? (Українці) Хто живе в Росії? (Росі- яни) Хто живе в Англії? (Англійці) Дидактична гра «Відгадай, що звучить?» Вихователь показує дітям іграшковий барабан, дзвіночок, дудочку та про- понує дітям назвати іграшки. Потім пропонує послухати, як вони звучать: грає на барабані, дудочці, дзвонить дзвіночком. За ширмою відтворює звучання іграшок. — Що звучить? Діти відповідають. Вихователь знову грає на барабані, дзвонить дзвіночком тощо. Діти відгадують та відповідають. Дидактична гра «Один — багато» Вихователь показує картку із зображенням одного предмета, пропонує на- звати його. Потім показує картку із зображенням декількох таких самих пред- метів та пропонує назвати їх. Прапор — прапори, квітка — квітки, вулиця — вулиці, місто — міста, віно- чок — віночки, спідничка — спіднички, шапка — шапки, сорочка — сорочки. Вихователь пропонує дітям повторити чистомовку. Я труджуся наче бджілочка. Ки-ко-кся! Ки-ко-кся! Я до сонечка всміхнуся, Землі рідній уклонюся — Українкою я звуся! Дидактична гра «Що ми вміємо робити?» Вихователь пропонує дітям називати слова-дії, спочатку утворюючи форму першої особи, потім другої особи та третьої особи множини. Ми радіємо. Ви радієте. Вони радіють. Ми йдемо з мамою до дитячого садка. Ви йдете з мамою до дитячого садка. Вони йдуть із мамою до дитячого садка. Ми граємо з м’ячем. Ви граєте з м’ячем. Вони грають з м’ячем. Дидактична гра «Який, яка, яке, які?» Вихователь називає слова — назви предметів українського вбрання, а діти добирають слова-ознаки. Сорочка (яка?) — біла, вишита; шаровари (які?) — сині, шовкові; спідничка (яка?) — червона, красива; чобітки (які?) — червоні, маленькі; шапка (яка?) — висока, смушкова; фартушок (який?) — білий, вишитий. ІІІ. Підсумок — Хто до нас завітав? Так, це маленькі українці — Оксанка та Тарасик. МОВЛЕННЯ ДИТИНИ Тема. Хлопчики та дівчатка Мета: продовжувати формувати елементарні уявлення про особливості зов- нішнього вигляду людей різної статі; підтримувати у дітей перші прояви самоусвідомлення (знання свого імені, статі); розвивати словесно-логічне мислення, фонематичне сприйняття; учити правильно вживати відмінкові форми особових займенників; закріплювати вміння слухати і розуміти запи- тання, будувати відповідь; підтримувати бажання спілкуватися з дорослими, висловлювати свої думки. Попередня робота: спостереження за одяганням та роздяганням дітей, за ігра- ми дітей; спостереження на прогулянках за дітьми різної статі; розглядання ілюстрацій із зображенням людей різної статі; читання віршів та оповідань про дівчаток та хлопчиків. Матеріал: ляльки, фотографії дітей; сюжетні малюнки із зображенням ді- тей — хлопчика і дівчинки; іграшки. ХІД ЗАНЯТТЯ І. Організаційний момент Пальчикова гімнастика «П’ять братів» В кулачку живуть брати — чи знайомий з ними ти? Перший братик — Показальчик. Другий братик — Помагальчик. Третій братик — Всегуляйчик. А четвертий — Заважальчик. Пятий братик — Прихваляйчик. В кулачкові — Захищайчик. ІІ. Основна частина Вихователь читає дітям віршовані рядки. Фотографії чудові, Всі великі, кольорові. Чи зуміють в нас малята Тут на них себе впізнати? Щойно хто себе впізнає, Хай одразу, називає, Хай промовить: «Ось де я». Вихователь по черзі показує малятам фотографії. Діти впізнають та назива- ють себе на фото: «Ось де я. Ця фотографія — моя!». Дидактична гра «Назви того, хто поруч» Вихователь запрошує дітей до гри у колі. Хоровод ми водимо, Весело співаємо. Коло зупинилося — Себе називаємо. Ласкаво-ласкаво! Починає гру вихователь. Він плескає в долоні, промовляє по складах ім’я дитини, яке стоїть поруч: «Лю-да!». Потім називає цю дитину ласкаво і знову плескає в долоні: «Лю-до-чка!». Діти по черзі виконують це завдання. (Ма- ри-на — Ма-ри-ноч-ка, Сер-гій — Сер-гій-ко, Та-ня — Те-тя-ноч-ка, Мак-сим — Мак-сим-ко тощо) Дидактична гра «Скажи, хто ти?» Діти стоять у колі, по черзі повертаються одне до одного, ставлять питання одне одному та відповідають на нього. — Я — хлопчик (дівчинка). А ти хто? Наступна дитина відповідає на запитання та ставить його іншої дитині. Дидактична гра «Хто чим грається?» Вихователь пропонує дітям розповісти спочатку, чим подобається грати дів- чаткам, а потім — хлопчикам. — Дівчата граються чим? (Ляльками, мотрійками, посудом) — Хлопчики граються чим? (Машинками, літаками, пароплавами, паро- возиками) Мовленнєва гра «Відгадай, про кого ці рядки?» Вихователь читає рядки з віршиків та пропонує дітям упізнати, про кого йдеться у віршиках, — про дівчинку чи про хлопчика. Коли діти впізнають, про кого йдеться у віршику, вихователь пропонує їм пригадати, які слова допомо- гли це визначити. • Правда ж, мамо, я великий? Сам взуваю черевики. (Хлопчик) • В мене коса до пояса. В мене личко, як яблучко. В мене очки, як терночок. В мене брівки, як шнурочок. (Дівчинка) • В магазин пішла матуся, Я лишилася сама. (Дівчинка) • Я у мами одна, Мов билиночка. (Дівчинка) • Я до крана сам дістану, Умиваюсь біля крана. (Хлопчик) • Узяла пахуче мило І умилась залюбки. (Дівчинка) Дидактична гра «Хто що робить?» Вихователь показує дітям сюжетний малюнок, на якому зображені хлопчик і дівчинка. Пояснює, що і хлопчика, і дівчинку звати однаково — Женею. Ви- хователь пропонує розповісти, що роблять діти на сюжетних малюнках. Діти розповідають, а вихователь коригує за потреби відповіді дітей. Женя впала. Женя намалював будинок. Женя спіймав рибу. Женя одягла ляльку. Дидактична гра «Одягни ляльок» Вихователь показує дітям двох ляльок та пояснює, що це — Сергійко та Соня. Пропонує повторити імена ляльок. Діти повторюють. Вихователь по- яснює, що Сергійко та Соня збираються піти на прогулянку, але вони ще ма- ленькі, самі не вміють одягатися. Вихователь пропонує дітям правильно обрати одяг для Соні та Сергійка. — Що надягнемо Соні? (Соні надягнемо колготки, спідничку, кофту.) Якого кольору колготки, спідничка, кофта? Що надягнемо Сергійкові? (Сергій- кові надягнемо колготи, штани, светр.) Якого кольору колготи, штани, светр? У що взуємо Соню? (Узуємо її у черевики (гумові чоботи).) У що взу- ємо Сергійка? (Взуємо його у черевики (гумові чоботи).) Який верхній одяг одягнемо Соні? (Шапку та пальто) Який верхній одяг одягнемо Сергійкові? (Шапку та куртку) ІІІ. Підсумок — Молодці, малята! Добре попрацювали, багато нового пізнали!__ МОВЛЕННЯ ДИТИНИ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 |