1   2   3   4   5   6   7   8   9   10
Ім'я файлу: Мовлення дитини молодша гр..doc
Розширення: doc
Розмір: 506кб.
Дата: 23.03.2023
скачати
Тема. Літо стукає у двері

Мета: розширювати уявлення дітей про пору року — літо, його ознаки; учити

відповідати на запитання, підтримувати діалог; розвивати словесно-логічне

мислення; збагачувати словниковий запас за темою, активізувати в мовлен-

ні слова-дії, слова-ознаки; розвивати фонематичне сприйняття, уважність;

вправляти у вимовлянні чистомовок, в утворенні іменників із суфіксами

пестливості; виховувати у дітей спостережливість, позитивне емоційне став-

лення до явищ природи влітку, інтерес до художніх творів.

Попередня робота: спостереження в природі під час прогулянок; розглядання

ілюстрацій у книгах, читання віршів та оповідань про літо.

Матеріал: лялька Марічка, сюжетний малюнок із зображенням літа та пред-

метних малюнків-ознак літа, м’яч.

Наступна робота: закріплення знань дітей з теми в робочому зошиті.

ХІД ЗАНЯТТЯ

І. Організаційний момент

Вихователь демонструє дітям ляльку Марічку.

— До нас завітала Марічка. Привітайтеся з Марічкою.

Пальчикова гімнастика «Доброго ранку!»

Доброго ранку, сонце привітне!

Доброго ранку, небо блакитне!

Доброго ранку, у небі пташки!

Доброго ранку тобі і мені!

(Пальцями правої руки по черзі «вітаються» з пальцями лівої руки,

торкаючись одне одного кінчиками пальців.)

Вихователь пропонує дітям і ляльці Марічці утворити коло, узявшись за

руки.

Психогімнастика «Ой, ти сонечко!»

Вихователь промовляє віршовані рядки, супроводжуючи їх характерними

рухами, а малята повторюють їх.

Ой, ти сонечко, ясне сонечко,

Ти заглянь — подивись у віконечко.

У садочку дітки вже зібралися.

Як веселі пташки розспівалися.

Ой, ти сонечко, ясне сонечко,

Усміхнися діткам у віконечко,

Щоб здорові росли і щасливі,

Щоб до праці були не ліниві.

(К. Перелісна)

ІІ. Основна частина

— Відгадайте загадку від Марічки.

В небі ластівка летить,

З вітром листя шелестить.

Воду п’є лелека. Сонце палить. Спека.

Дозріває жито. Яка пора?.. (Літо)

— Так, це літо. Як назвати ласкаво літо? (Літечко)

Дидактична гра «Яке, яка, який»

— Яке літечко? (Тепле, веселе) Яке сонечко? (Ясне, яскраве, тепле, ла-

ска ве) Який дощик? (Літній, теплий) Які дні? (Сонячні, довгі) Яка вода у річці?

(Тепла) Яка суниця? (Солодка, _______запашна) Яке небо? (Яскраве, блакитне, без-

хмарне) Розкажемо Марічці, що буває влітку.

Дидактична гра «Розкажи про літо»

Вихователь демонструє дітям великий сюжетний малюнок, на якому зобра-

жене літо. Навколо великого малюнка розташовані порожні віконці для ма-

леньких карток із зображенням ознак літа. Маленькі картки — у вихователя,

який пропонує дітям пригадати та розповісти, що буває влітку. На кожну пра-

вильну відповідь дитина отримує картку та ставить малюнок у порожнє ві-

конце. Гра триває до заповнення порожніх віконець. Вихователь за потреби до-

помагає дітям, ставлячи запитання.

— Сонечко що робить? (Світить, гріє, посміхається)

— Пташки влітку що роблять? (Мостять гнізда, виводять пташенят.)

— Квіти що роблять? (Ростуть, квітнуть, пахнуть, розцвітають)

— Бджілка що робить? (Збирає з квіток медок.)

— Діти влітку що роблять? (Купаються, збирають ягоди, ловлять рибу.)

Дидактична гра «Літній дощик»

Вихователь демонструє дітям малюнок, на якому зображено дощ, спонукає

дітей уважно розглянути його і загадує загадку.

Здивувалася Марічка:

З неба капає водичка,

Мокрі трави і доріжка,

Мокрі ручки, мокрі ніжки…

Чому скрізь калюжі стали,

Парасольки всі дістали?

Це тому, що знов полоще,

Йде, періщить літній… (дощ).

— Малята, коли дощик тільки починається і краплі наближаються здалеку

до нас, то як дощ іде? (Тихо) Покажіть, як тихо крапає дощик.

Діти пальчиками на столі імітують крапання дощу та проговорюють: «Крап-

крап-крап».

— Потім дощик наближається, і ми чуємо його шум голосніше. Як його кра-

пельки стукають по дахах, землі, деревах? Повторіть, як голосно стукає дощ.

А коли дощ завершується, краплі падають повільно. Покажіть, як вони падають.

Після цього вихователь повторює звуконаслідування, пропонує дітям

уважно послухати їх та відповісти на запитання.

— Дощик іде сильно чи вже завершується? Дощик наближається до нас чи

вже прийшов? Іде злива чи маленький дощик?

Дидактична гра «Назви лагідно»

Вихователь промовляє слово, кидає м’яч дитині. Дитина ловить м’яч, змі-

нює запропоноване слово на лагідну форму.

— Як назвати ласкаво літо? (Літечко)

Лист — листочок, річка — річечка, сонце — сонечко, пташка — пташечка,

трава — травичка, квітка — квіточка, промінь — промінчик, дощ — дощик,

хмара — хмаринка.

— А ще Марічка принесла чистомовку. Повторимо її, щоб навчитися пра-

вильно і красиво говорити слова.

Огірок під листок

Заховався і замовк.

Гриць гука огірка.

Огірок з-під листка: — Тс-с-с!

ІІІ. Підсумок

— Молодці, малята!

МОВЛЕННЯ ДИТИНИ

Тема. Одягаємось по-весняному

Мета: продовжувати вчити дітей відповідати на запитання; формувати вміння давати порівняльну характеристику двом пред­метам; закріплювати в активному словнику малят назви предметів одягу та взуття; уточнити уявлення про те, що одяг має відповіда­ти сезону та погоді; удосконалювати пам’ять та увагу дітей; сприя­ти розвитку артикуляції, інтонаційної виразності мовлення; вихо­вувати організованість.

Матеріал: дві ляльки, одягнені в зимовий та весняний одяг.

ХІД ЗАНЯТТЯ

1. Ігрова ситуація. Вихователь звертає увагу дітей на те, що на ву­лиці тепла весняна погода. Всім дуже хочеться піти гуляти на вулицю, бо там тепло, зелено, гарно, весело. Ось і лялька Олена та лялька Катруся теж дуже хочуть піти гуляти з дітками на прогулянку і вже самостійно одяглися.

2. Діти визначають, чи правильно одяглися обидві ляльки.

— Яка зараз пора року?

— Як треба одягатися навесні?

— Погляньте, яка з дівчаток правильно одяглася?

— В Оленки шуба, а в Катрусі?

— В Оленки тепла шапка, а в Катрусі?

— В Оленки на ніжках теплі валянки, а в Катрусі?

— Оленка зав’язала теплий шарф, а Катруся?

— Оленка одягла теплі рукавички, а Катруся?

— Відповідно до якої пори року одяглася Оленка?

— Відповідно до якої пори року одяглася Катруся?

— Якщо Оленка піде одягнена в такому одязі на прогулянку, як вона почуватиметься?

3. Вихователь пропонує дітям скласти описову розповідь, як тре­ба одягатися на прогулянку навесні.

Наприклад: Настала весна. Всі люди почали одягатися по-весняному. Замість шуби одягли кофтинку, замість шапки — хус­тинку. На ноги взули черевички. Теплий шарфик та рукавички навесні не одягають. Якщо дуже тепло одягтися, можна спітнітиі захворіти. Завжди треба одягатися відповідно до погоди.

4. Фізкультхвилинка.

Хмарка сонечко закрила,

Слізки дрібнії зронила.

Ми ті слізки позбираєм,

У травиці пошукаєм.

Пострибаєм, як зайчата,

Політаєм, як пташата,

Потанцюємо ще трішки,

Розімнемо руки, ніжки.

Всі веселі, от чудово!

За роботу сіли знову!

5. Дидактична гра «Одягни ляльку на прогулянку».

Мета: закріплювати знання дітей про назви одягу; продовжу­вати вчити дітей послідовно одягатись; виховувати самостійність, уважність, бережливе ставлення до одягу.

Матеріал: лялька; ляльковий одяг, відповідний до пори року.

Вихователь пропонує дітям допомогти ляльці одягтися на про­гулянку. Спочатку діти називають одяг, потім називають послідов­ність одягання й одягають ляльку.

Підсумок

— Молодці, малята!
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10

скачати

© Усі права захищені
написати до нас