1   2   3
Ім'я файлу: Формування поняття властивостей арифметичних дій у молодших школ
Розширення: doc
Розмір: 124кб.
Дата: 23.05.2022
скачати
Пов'язані файли:
Реферат практичне право.docx
Хірургія.doc
1623825851529716.doc
Документ Microsoft Word.docx
Реферат №5.docx
Практична робота №1.pdf
Практична 2.doc
епіцентр.docx
analiz-polozhitelnoy-arbitrazhnoy-praktiki-po-klassifikatsii-tov
analiz-polozhitelnoy-arbitrazhnoy-praktiki-po-klassifikatsii-tov
Реферат.docx
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ.docx
КУРСОВА ФІЗКУЛЬТУРА.docx
етноукржитрачковський.pdf
2.2 Експериментальна робота з вивчення властивостей арифметичних дій з авторських підручниками

Під час вивчення цієї проблеми вирішили провести невелику експериментальну роботу. Базою експериментальної роботи був Башкирський ліцей ім.Р. Уметбаева р. Сібай. З цією метою ми провели уроки за підручниками Н.Б. Істоміної і М.І. Моро.

Урок 1.

Тема: переместительное властивість складання (підручник Н. Б. Істоміної "Математика" 1 клас)

Цілі уроку:

познайомити з переместительное властивістю додавання;

закріпити склад чисел 2, 3, 4, 6;

закріплювати вміння складати рівності по числовому променю;

Обладнання: картки зі складом чисел; картки - вагончики з виразами; картки з фішками доміно; картки - кульки з виразами.

Хід уроку

Організаційний момент.

Повторення вивченого.

1. Усний рахунок.

Склад яких чисел вже знаємо? Перевіримо, як ви вивчили його.

(Вчитель показує класу картки складу чисел з "віконцями", а учні на "віялі" чисел демонструють число, яке треба вставити в "віконце")

2. Гра "Поїзд".

А тепер ми з вами вирушимо у подорож за математичними знаннями.

Поїдемо на чарівному поїзді.

(Відкривається дошка, на якій прикріплено вагони з виразами)

Але перш, ніж вирушимо в дорогу, треба дізнатися, скільки пасажирів їде в кожному вагоні. Що для цього треба зробити?

(Знайти значення виразів)

(Учні показують результати на "віялі" з числами)

Физкультминутка

Вивчення нового.

1. Постановка проблеми.

Сьогодні на уроці нам стане один дуже потрібний математичний закон. Ви готові до його відкриття?

(Відповіді дітей)

2. Знайомство з законом.

Хто з вас знає таку гру - доміно? А як у неї грати?

(Пояснення правил гри: фішки приєднуються один до одного однаковою кількістю гуртків)

З правилами гри розібралися. А тепер давайте спробуємо з'ясувати, яке існує правило в розташуванні фішок доміно у мене на дошці?

(На дошці малюнок з підручника № 161)

Хто може нам пояснити як, за яким правилом, розбили фішки на групи?

(Колективний розбір: загальна кількість гуртків, гуртки поміняли місцями)

Давайте складемо з вами рівності, щоб побачити загальну кількість гуртків на кожній фішці.

а) Робота в зошитах

(Учні записують у зошитах рівності, а потім вчитель виносить ці рівності на дошку:

2 + 4 = 6 6 + 1 = 7 5 + 3 = 8

4 + 2 = 6 1 + 6 = 7 3 + 5 = 8

Подивіться на отримані стовпчики рівностей. Що ж спільного в записах кожної пари рівностей?

(Суми, складові, вірні рівності)

Чи можете ви назвати відмінності у записі сум кожної пари рівностей?

(Числа помінялися місцями)

А як при додаванні називаються числа?

(Складові)

Значить, складові (поміняли) переставили, але значення суми не змінилося.

Добре. Дія додавання ми вміємо виконувати не тільки з групами предметів, але і при русі по числовому променю.

б) Физкультминутка;

в) Робота за підручником

(Учні відкривають підручник на стор.74, № 162)

Треба записати рівності, відповідні малюнків, і перевірити, чи підтвердиться наш висновок тут.

(Робота в парах: учні в підручнику підписують олівцем рівності над променями)

Які рівності отримали?

(2 +5 = 7; 5 +2 = 7)

Що можемо сказати про отримані равенствах?

(Значення однакові, числа помінялися місцями)

Можу повідомити вам, що це властивість дії складання. Воно буде виявлятися при будь-яких значеннях доданків. І називається це властивість складання - переместительное.

(На дошку прикріплюється картка з назвою властивості додавання)

І звучить воно так: від перестановки доданків значення суми не змінюється.

Знайдемо це правило в підручнику і прочитаємо його.

(Спочатку учні читають його самостійно, а потім всі разом)

Закріплення.

Тепер ми з вами знаємо переместительное властивість складання. Навіщо воно нам треба, ми дізнаємося на наступних уроках.

А нам пора повертатися на нашому поїзді. Давайте прикрасимо наш поїзд кульками, щоб було видно, що ми сьогодні на уроці відкрили закон додавання.

Робота за картками

У вас у кожного на столі знаходиться картка з кульками. З'єднайте кульки парами, використовуючи наше відкриття.

(Учні з'єднують кульки, використовуючи переместительное властивість додавання)

Перевіримо, які пари кульок у вас вийшли і прикріпимо ці пари на наші вагони.

(Учні виходять до дошки і вибирають пари кульок, прикріплюють їх до вагонів)

. Итог урока. VI. Підсумок уроку.

Молодці! Наш потяг успішно повернувся з подорожі.

Яке відкриття ми сьогодні зробили на уроці?

Запам'ятайте це властивість складання і розкажіть про нього вдома батькам.

Урок 2.

Тема: переместительное властивість складання (підручник М. І. Моро "Математика" 1класс)

Цілі уроку:

познайомити учнів з переместительное властивістю додавання;

навчити учнів новому прийому складання, заснованого на переместительное властивості;

закріплювати обчислювальні навички;

розвивати уміння вирішувати прості завдання;

виховувати інтерес до вивчення математики, почуття дружби, взаєморозуміння. Сюжетна лінія: казка "Теремок".

Обладнання: картинка із зображенням теремка, маски тварин-мешканців теремка, картки з прикладами, магнітофон.

Хід уроку

Організаційний момент;

Продзвенів уже дзвінок, починається урок

Щоб сперечатися потрібну справу,

Щоб в житті не знати невдач,

Ми в похід вирушаємо сміливо

У світ прикладів і складних завдань

Тут приклади і завдання, вираження - все для вас!

Сьогодні ми вирушимо в подорож і зустрінемося зі своїми старими знайомими-героями відомої казки. А який ви дізнаєтеся, вирішивши приклади.

(Відкривається дошка)

У яку казку ми потрапили?

5 +3 9 +2 9 +1 8-3 6-2 7-4 5 +4

т е р е м о к

Усний рахунок;

У чистому полі теремок він не низький не високий.

Йшла жаба з болота, бачить, замкнені ворота

На воротах тих плакат:

будиночок той зайде, хто числа по порядку розбере"

Рахунок від 1до 10 і назад.

Випадок дивний, випадок рідкісний - цифри у сварці! От біда!

Зі свого стояти сусідкою не бажає ні одна.

Помирити їх допоможіть, по порядку розберіть

Жаба думала, ворожила, але таємницю так і не дізналася.

7 3 1 5 8 4 6 2 10 9

(Діти складають натуральний ряд чисел)

2) Веселі завдання.

А ось і мишка біжить. У чистому полі теремок він не низький не високий. Хто, хто в теремочке живе? Хто, хто в невисокому живе? А жаба їй у відповідь:

Щоб мої двері відкрити, треба вам приклади вирішити.

а) у корчі 5 грибочків. І під ялинкою 3. Скільки буде всіх грибочків? Цифрою покажи (5)

б) У саду у жаби було 4 стиглих яблука і 4 стиглих ягоди. Скільки всього було ягід та яблук? (8)

в) Подивіться на теремок. З яких геометричних фігур він полягає?

Вирішила задачки мишка і потрапила в теремок.

Повідомлення теми;

Продовжуємо наш урок,

Нова тема вас, хлопці, чекає:

"Перестановка доданків".

(У теремка з'явився півник)

Робота над новим матеріалом;

Це що за теремок?

Він не низький, не високий.

Гей, відкрийте півнику!

Ко-ко-ко, кукуріку!

Чує він таку відповідь: "раді ми тебе впустити, але не можемо двері відкрити. Постарайся, сміливий відповідати на питання швидше"

1) Підготовча робота до ознайомлення з переместительное властивістю додавання.

Як називаються числа при додаванні?

ТАБЛО "КВІТИ"

Скільки квітів зліва? (3)

Скільки квітів праворуч? (2)

Скільки всього квітів? (5)

Складіть приклад (3 +2 = 5)

А тепер скільки квітів зліва? (2)

Скільки квітів праворуч? (3)

Скільки всього? (5)

Складіть інший приклад (2 +3 = 5)

Що можна сказати про доданків? (Однакові).

Що зробили з доданками? (Поміняли місцями)

Чи змінився результат? (Немає).

Який висновок можна зробити? (Від зміни місць доданків сума не змінюється).

Физкультминутка;

Робота над вивченим матеріалом;

1) Рішення задачі № 2, завдання № 3

2) Самостійна робота.

А тут і зайчик з'явився, просить впустити його в будинок,

Веселіше жити вп'ятьох.

Звірі раді зайця впустити, треба приклади вирішити.

Перевіримо за допомогою сигнальних карток.

Згоден - зелений квадрат, якщо не згоден - червоний.

Підсумок уроку;

Ось закінчився урок,

Підіб'ємо підсумок зараз.

Що нового і цікавого дізналися?

А поки теремок на замок. Буде спати до ранку теремок.

Таким чином, провівши уроки за програмою М.І. Моро і Н.Б. Істоміної можна сказати, що завдання в ігровій формі сприяють формуванню у школярів інтересу до математики, розвивають аналітичне мислення. У процесі гри в школярів виробляється звичка зосереджуватися, самостійно мислити, розвивається увага, прагнення до знань.

Висновки

Основу початкового курсу математики становлять уявлення про натуральний числі і нулі, про чотири арифметичні дії з цілими невід'ємними числами і найважливіших їх властивості, а також засноване на цих знаннях усвідомлене і міцне засвоєння прийомів усних і письмових обчислень.

Програма М.І. Моро передбачає розкриття взаємозв'язку між компонентами і результатами дій. Найважливіше значення надається постійному використанню зіставлення, порівняння, протиставлення пов'язаних між собою понять, дій і завдань, з'ясування подібності та відмінності в розглянутих фактах. З цією метою матеріал згрупований так, що вивчення пов'язаних між собою понять, дій, завдань сближено в часі.

В основі побудови програми Н.Б. Істоміної лежить методична концепція, що виражає необхідність цілеспрямованої і систематичної роботи з формування у молодших школярів прийомів розумової діяльності: аналізу і синтезу, порівняння, класифікації, аналогії та узагальнення - у процесі засвоєння математичного змісту.

Таким чином, вивчення початкового курсу математики має створити міцну основу для подальшого навчання цьому предмету. Для цього важливо озброїти учнів передбачених програмою колом знань, умінь і навичок, також треба пропонувати учням завдання, цікаві за формою пред'явлення, незвичайні по своїй інтелектуальної красі засоби і методи вирішення математичних завдань, вчити швидким і раціональним прийомам обчислень.

Висновок

Вивчення та засвоєння арифметичних дій є невід'ємною частиною навчання математики. Знання арифметичних дій, їх компоненти в термінології є одним з основних вимог програми математики початкової школи. На їх знання та їх властивостей фактично грунтується вся інша математика, основні її поняття і програмний матеріал.

Кожне з чотирьох арифметичних дій має міцно зв'язатися у свідомості дітей з тими конкретними завданнями, які вимагають його застосування. Сенс дій і розкривається головним чином на основі практичних дій з множинами предметів і на системі відповідних текстових завдань. На їх основі доводиться до свідомості дітей зв'язок між компонентами і результатами дій, зв'язок між діями, що розглядаються властивості дій і досліджувані математичні відносини.

Додавання і множення чисел володіють властивостями комутативності, асоціативності, множення дистрибутивно щодо складання.

Переместительное властивість множення широко використовується при складанні таблиці множення однозначних чисел. Сочетательних закон в початковій школі в явному вигляді не розглядається, але використовується разом з переместительное законом при множенні числа на твір. Розподільний закон множення відносно додавання розглядається в школі на конкретних прикладах і носить назву правил множення числа на суму і суми на число. Розгляд цих двох правил диктується методичними міркуваннями.

Вчителі початкових класів повинні цілеспрямовано вести роботу з формування властивостей арифметичних дій. Також вчитель сам повинен добре вміти аналізувати і вирішувати завдання, знати з якою метою, де яка задача повинна бути використана для формування і засвоєння теоретичних питань. Широко використовувати наочний матеріал, який допомагає кращому засвоєнню теми уроку.

Особливий інтерес в учнів викликають прийоми цікавості. Під цікавістю ми розуміємо ті види діяльності на уроці, які містять в собі елементи незвичайного, дивного, несподіваного, космічного викликають у дітей інтерес до навчального предмета і сприяють створенню позитивної, емоційної обстановці.

Список літератури

  1. Антоненко Т.Є. / / Початкова школа / Прийоми цікавості. - 2009, № 5.

  2. Аргинская І.І. / / Початкова школа / Особливості навчання молодших школярів математики. Методичні засади особистісно орієнтованої системи навчання, спрямованої на загальний розвиток школяра. - 2005, № 18.

  3. Аргинская І.І. / / Початкова школа / Особливості навчання молодших школярів математики. Особливості програми та навчальних посібників з математики для початкової школи. - 2005, № 19.

  4. Аргинская І.І. / / Початкова школа / Особливості навчання молодших школярів математики. Методичні особливості вивчення чисел і дій з ними в системі Л.В. Занкова. - 2005, № 21.

  5. Ігнатьєва Т.В. / Програми загальноосвітніх установ. Початкові класи (1-4): Збірник програм / Т.В. Ігнатьєва, Л.А. Вохмянін, - М.: Просвещение, 2000.

  6. Істоміна Н.Б. / Методика навчання математики в початкових класах: Навчальний посібник для студентів середовищ. і вищ. пед. навч. закладів. - М.: Видавничий центр "Академія", 2002. - 288с.

  7. Канбекова Р.В. / Основи початкового курсу математики: Навчальний посібник. - Стерлітамак: Стерлітамак. держ. пед. ін-т, 1997. - 238 с.


//ua-referat.com
1   2   3

скачати

© Усі права захищені
написати до нас