1 2 3 4 5 6 7 1.5 Розрахунок припусків аналітичним методом Згідно з завданням відбувається розрахунок припусків аналітичним методом поверхні тіла обертання 70f7. Маршрут обробки даної поверхні обирається по [6] с. 8, таблиця 4 та зводиться в таблицю 8. Таблиця 1.9 – маршрут обробки поверхні 70f7
Величина мінімального припуску при обточуванні циліндричної поверхнізаготовки, визначається за формулою: 2zmin i=2(Rz(i-1)+h(i-1)+ ) (1.10) де Rz(i-1) - висота мікронерівностей профілю на попередньому переході (операції), мкм. h(i-1) - глубина дефектного поверхневого слою на попередньому переході (операції), мкм. p(i-1) - величина просторових відхилень форми поверхні, мкм. Ey(i) - величина похибок установки заготовки, мкм. Висота мікронерівностей Rz та глубина дефектного слою h обираються по таблицях [6]: - для заготовки (с. 186, таблиця 12) Rz=320 мкм; h=350 мкм; - за переходами (с. 188, таблиця 22): а) для точіння чорнового Rz=250 мкм; h=240 мкм; б) для точіння напівчистового Rz=125 мкм; h=120 мкм; в) для точіння чистового Rz=40 мкм h=40 мкм Загальне значення просторових відхилень форми заготовок при обробці в центрах зовнішніх поверхонь визначається за формулою: Pзаг= (1.11) де рсм - похибка поковок по зміщенню фігур, рсм=660 мкм. Ркор - похибка кривизни та короблення ркор=300 мкм. Підставив ці значення у формулу (11), отримуємо: Pзаг = =рзаг= =725 мкм. Величина кінцевого сумарного значення, просторових відхилень форми заготовки після виконання переходу операції визначається за формулою: рі=рзаг*Ку (1.12) де Ку- коефіцієнт уточнення - для точіння чорнового К=0.06 - для точіння напівчистового К=0.05 - для точіння чистового К=0.04 Тоді сумарне значення просторових відхилень форми по переходам будуть: рчорн=725*0.06=45 мкм рн/ч=725*0.05=35 мкм рчис=725*0.04=30 мкм Обираю у(і) - величина похибок установки заготовки, мкм. - для чорнової у(і) =120 мкм; - для напівчистової у(і) =110 мкм; - для чистової у(і) =80 мкм Підставив обрані (Rz, h, у(і)) та розраховані (р) значення в формулу (1.10) визначається мінімальні припуски на відповідних переходах: 2zmin чорн=2*(320+350+ )= 2809 мкм; 2zmin н/ч=2*(250+240+ )= 1217 мкм; 2zmin чис=2*(125+120+ )= 664 мкм; 2zminoзд=2*(40+40+ )= 220 мкм; Допуск заготовки заг визначений в п. 4 та дорівнює заг =2.5 мм (es=1.6 мм ei=0.9 мм): - для точіння чорнового чор = 0.74 (es = 0 мм ei = -0.74 мм) - для точіння напівчистового н/ч = 0.3 (es = 0 мм ei = -0.3 мм) - для точіння чистового чис= 0.046 (es = 0 мм ei = -0.046 мм) - для точіння оздоблювального озд =0.06 (es = -0.03 мм ei = -0.06 мм) Розміри поверхні після оздоблювального точіння визначається за формулою: dmin озд=dnom озд-eiозд(1.13) dmin озд=70-0.06=69.940 мм, dmax озд= dnom озд + esозд (1.14) dmax озд= 70-0.03=69.970 мм, dnom озд = 70+0=70.000 мм Номінальний і максимальний припуски на оздоблювальне точіння визначають по формулам: 2znom озд=2zmin озд +чис (1.15) 2znom=0.22+0.046=0.266 мм 2zmax озд=2znom озд +озд (1.16) 2zmax озд=0.266+0.06=0.326 Розміри поверхні після чистового точіння визначається за формулою: dmin чис=dmax озд+2zmin озд (1.17) dmin чис=69.970+0.22=70.190 мм dmax чис=dnom чис=dmin чис+чис (1.18) dmax чис=dnom чис=70.190+0.046=70.236 мм Номінальний і максимальний припуски на чистове точіння визначають по формулам: 2znom чис=2zmin чис+н/ч (1.19) 2znom чис=0.664+0.3=0.964 мм 2zmax чис=2znom чис+чис (1.20) 2zmax чис=0.964+0.046=1.01 мм Розміри поверхні після напівчистового точіння визначається за формулою: dmin н/ч = dmax чис+2zmin чис (1.21) dmin н/ч =70.236+0.664=70.900 мм dmax н/ч =dnom н/ч =dmin н/ч+н/ч (1.22) dmax н/ч=dnom н/ч =70.900+0.300=71.200 мм Номінальний і максимальний припуски на напівчистове точіння визначають по формулам: 2znom н/ч =2zmin н/ч +чор (1.23) 2znom н/ч =1.217+0.74=1.957 мм 2zmax чис =2znom н/ч +н/ч (1.24) 2zmax чис =1.957+0.3=2.257 мм Розміри поверхні після чорнового точіння визначається за формулою: dmin чор =dmax н/ч +2zmin н/ч (1.25) dmin чор =71.200+1.217=72.417 мм dmax чор = dnom чор = dmin чор + чор (1.26) dmax чор = dnom чор =72.417+0.740=73.157 мм Номінальний і максимальний припуски на чорнове точіння визначають по формулам: 2znom чор =2zmin н/ч +eiзаг (1.27) 2znom чор=2.809+0.900=3.709 мм 2zmax чор =2zmin чор +чор+ esзаг (1.28) 2zmax чор=3.709+0.740+1.600=6.049 мм Розміри заготовки визначаються за формулами: dmin чор=dmax чор+2zmin чор (1.29) dmin чор =73.157+2.809=75.966 мм Приймаю мінімальний діаметр заготовки 75.8 мм dnom заг = dmin заг +eiзаг (1.30) dnom заг =75.800+0.900=76.700 мм dmax заг = dnom заг +esзаг (1.31) dmax заг =76.700+1.600=78.300 мм Розраховані значення номінальних та максимальних припусків і проміжних розмірів занесені в таблицю 1.10 Таблиця 1.10 - вихідні та розрахункові дані на заданий розмір.
1.6. Розробка технологічного процесу обробки деталі згідно ГОСТ 1050-88. На даному етапі існує безліч різноманітних технологічних способів, які забезпечують однакові вимоги до оброблюваних поверхонь деталей, але суттєво відрізняються за собівартістю й реалізацією, тому раціональні в різних типах виробництва. Виходячи із цього, ту саму поверхню можна обробити різними способами, які становлять різні маршрути обробки даної поверхні. Виходячи з того, що дипломний проект орієнтований на обробку деталей в умовах серійного виробництва, необхідно використовувати принцип диференціацій операцій, де операції чорнової, чистової і оздоблювальної обробки розділяються й виконуються на різному устаткуванні відповідної точності. Крім цього, механічна обробка може багаторазово перериватися операціями термообробки та контролю. Тому, спочатку проектування за допомогою довідкової літератури / / необхідно визначити послідовність методів обробки кожної поверхні, необхідних для досягнення заданих розмірів, точносних і фізико-механічних параметрів поверхонь. В даному пункті порівнюють базовий та пропонований технологічні процеси, які відображені в таблиці 1.11 Таблиця 1.11 Порівняння базового і пропонованого технологічних процесів.
Продовження до таблиці 1.11
1 2 3 4 5 6 7 |