Клас : 1 Предмет: математика Тема. Величини. Довжина. Сантиметр Мета: 1.Знайомство з поняттями: величина, вимірювання величин, одиниця виміру (мірка). 2.Встановлення загального принципу вимірювання довжин на прикладі вимірювання довжин відрізків. 3.Ознайомлення з різними одиницями виміру величин (крок, дюйм, лікоть, сажень, фут). 4.Розвивати мислення, увагу, пам`ять, зв`язне мовлення, самостійність. Виховувати пізнавальні інтереси та бажання вчитися. Тип уроку: ВНЗ (урок відкриття нових знань) Форма уроку: урок-дослідження Основний дидактичний метод: діяльнісний метод навчання Дидактичні засоби: набір геометричних фігур, малюнки, опорні таблиці. ТЗН: ноутбук, мультимедійний проектор (або телевізор), презентація до уроку, презентація фізкультхвилинки, фрагмент мультфільму «38 папуг». Хід уроку І. Самовизначення до діяльності (організаційний момент). Всі почули ви дзвінок, Він покликав на урок. Кожен з вас приготувався, На перерві постарався. Зараз сядуть лиш дівчата, А за ними і хлоп'ята. - Нехай сьогоднішній день буде успішним і щедрим на добрі вчинки, мудрі думки, цікаві відкриття. Посміхніться один одному. ІІ. Актуалізація знань і фіксація утруднення в діяльності. 1. Робота в групах. -У кожного предмета є властивості. А які властивості предметів ви знаєте - Розмір, форма, колір, смак, запах, призначення тощо. - Розподіліть фігури та предмети за властивостями. Працюємо в групах: 1 група - за призначенням 2 група - за кольором 3 група - за смаком 4 група - за формою Слова на дошці: призначення, колір, смак, форма. (Звіт груп) - Які з цих властивостей можна порівняти за допомогою знаків «більше», «менше»? - Сьогодні ми починаємо вивчати властивості, які можна порівняти. Їх називають величинами. - Скажіть, чи можемо ми визначити, який колір більше: жовтий чи зелений? червоний або блакитний? (Ні.) - Отже, колір нас сьогодні не буде цікавити, колір не є величиною. Прибираємо табличку зі словом "колір". - А чи можна сказати, чий смак менше - груші або яблука? (Ні.) - Прибираємо табличку зі словом "смак". - Чи можна порівняти форму предметів? - Яка більше - овальна або кругла? (Ні.) - Прибираємо табличку зі словом "форма". - Чи можна сказати, чиє призначення менше – книжки або будинку? (Ні.) - Придумайте приклади таких властивостей предметів, які є величиною. (Нехай діти пофантазують: «розмір», «температура», «зріст», «довжина» тощо). - Подивимося, чи є величиною довжина предметів. - А що таке довжина? Таке питання дуже цікавило героїв мультфільму «38 папуг» Зараз ми з вами подивимося фрагмент мультфільму. ІІІ. Постановка навчальної задачі. - Що робили звірята? - Чим вимірювали удава? - Які вийшли результати?( 38 папуг, 5 мавп, 2 слона). - Чому виходили різні результати? - Чому в папугах удав виявився довшим? Тобто удав різної довжини? (Ні.) - А в чому проблема? - Як же бути, який вихід ви можете запропонувати? ІV. Побудова проекту виходу з утруднення («відкриття» дітьми нового знання). У вчителя та учнів на партах по 2 смужки (наприклад, жовта смужка - довша, а блакитна – коротша.) - Діти, давайте спочатку виміряємо довжину парти за допомогою жовтої смужки, а потім - за допомогою блакитної смужки. - Ми вже знаємо, щоб виміряти величину треба вибрати мірку й дізнатися скільки разів вона поміститься у вимірюваній величині. - Що в нас вийшло? (Жовта смужка відклалася 4 рази, а блакитна – 8 разів). - А так може бути? (Ні.) - Де помилка? Діти мають здогадатися, що причиною помилки є використання різних мірок. Таким чином, якщо змінюється мірка, то змінюється й значення величини. Діти «відкривають» загальний принцип вимірювання величин: щоб виміряти величину, потрібно вибрати мірку (одиницю вимірювання)і дізнатися, скільки разів вона міститься у вимірюваній величині. Фізкультхвилинка V. Первинне закріплення в зовнішньому мовленні. 1. Робота з підручником – зошитом. Робота в парах. Завдання 1, с.25. - Виміряйте відрізок АВ різними мірками (одиничні відрізки можна обвести кольоровими олівцями). Учні повинні помітити, що чим більше одиничний відрізок, тим менше разів відкладається він у відрізку АВ (тим менше його мірка). 2.Знайомство з першими одиницями довжини. Завдання 2, с.25. - В давнину люди використовували для вимірювання довжин ті вимірювальні прилади, котрі завжди були при собі: довжини суглоба пальця, розмах рук тощо. Однією з найпоширеніших одиниць довжини був лікоть (відстань від ліктя до кінця середнього пальця). Купці вимірювали ліктями тканини на продаж, намотуючи їх на руку. - Як ви гадаєте, якої довжини лікоть вигідно мати продавцеві на базарі? (Великий.) А покупцеві ? (Маленький). Поряд з ліктем застосовувалися й інші одиниці для вимірювання довжин: сажень, долоня, крок, фут, дюйм тощо. 3.Практична робота. Вимірювання учнями довжину та ширину парти долонями, довжину та ширину кроками. - Давайте виміряємо ширину класу за допомогою кроків. - Чому результат вимірювання різний? Що ви помітили? (Відстань не змінювалася, а число кроків - різне). - Чому так сталося? (Кроки були різними: чим більше кроки, тим менше їх число.) Аналізуючи отримані результати, приходимо до висновку про необхідність використання більш точних, спільних для всіх країн одиниць вимірювання, які не пов`язані з розмірами людського тіла. Однією з них є сантиметр. (На дошці картка «сантиметр (см)») Фізкультхвилинка VІ. Включення до системи знань і повторення. 1.Робота з підручником-зошитом. Завдання 3, с.25. - За допомогою якого інструменту ми будемо вимірювати довжину відрізка АБ? Відгадайте загадку. Рівно риску проведи І квадратик спробуй, Та у руки ти візьми Цю струнку особу. Натиск витримає стійко Впевнена, струнка... (лінійка). - Лінійка - це що? - А що ж таке сантиметр? - Сантиметр та інші одиниці вимірювання довжини – це відрізки, котрими вимірюється довжина. А довжина – це властивість предмета, яке характеризує його протяжність. - Візьміть лінійку, розгляньте її. Ви бачите знайомий вам числовий ряд і поділки. Відстань від одного числа до іншого і є 1см. Покажіть відрізок 1 см. - А зараз давайте виміряємо довжину відрізка АБ. (Важливо звернути увагу дітей на суміщення початку відрізка АБ і початку відліку на лінійці (точки 0)). - Довжина відрізка АБ дорівнюється 4 см. - У житті нам часто доводиться вимірювати довжину предметів. Якими ще інструментами ми користуємося? (Ми користуємося будівельним метром, сантиметровою стрічкою, рулеткою.) 2. Практична робота. – У вас на столах предмети різної довжини – ручка, олівець, ластик. Виміряйте довжину цих предметів. - Назвіть предмет довжиною 3 см (ластик), 15 см (ручка), 17 см (олівець). 3.Гра «Так чи ні» Лінійка - це інструмент для вимірювання довжини. (Так.) Сантиметрами називають одиничні відрізки на лінійці.(Так.) Завжди можна накладенням визначити, який відрізок довший.(Ні) Чи можна порівнювати відрізки, якщо мірки різні (Ні.) Для вимірювання відрізка треба початок відрізка поєднати з цифрою 2 на лінійці. (Ні.) VІІ. Самостійна робота. Завдання 4, с.25. Взаємоперевірка. VІІІ. Рефлексія діяльності (підсумок уроку). 1.- Найкращий спосіб вивчити що-небудь, це відкрити його…(самому). Яке відкриття ми сьогодні зробили? - Чи є довжина величиною?Доведіть. - Про які нові мірки (одиниці виміру) ви сьогодні довідалися? - Що найбільше вам сподобалось на уроці? |