Ім'я файлу: urok.docx
Розширення: docx
Розмір: 27кб.
Дата: 11.12.2020
скачати
Пов'язані файли:
1.docx


Тема: «Скарби українського народу»

Тема. Скарби українського народу. Прислів’я та приказки. Народне уявлення про навколишній світ та його оцінка в прислів’ях і приказках. Краса і мудрість цього жанру народної творчості.

Мета: засвоїти поняття про прислів’я та приказки, особливості їх побудови, сприяти залученню школярів до скарбниці народної мудрості; виховувати почуття міри та прекрасного через любов до народної творчості.

Обладнання: підручник, таблиця, схеми, зразки прислів’їв і приказок, виставка книг із різними жанрами фольклору.

Хід заняття

Привітання

Визначення емоційного стану учнів за допомогою схематичних зображень (сонце – гарний настрій; хмарка із сонцем – байдужість; темна хмара – поганий настрій)

Підготовка до сприймання нового матеріалу. Вступне слово вчителя.

Захоплення навколишнього красою – одна з чудових людських якостей. Тоді, коли люди побачили й відчули красу, виникло мистецтво – усна народна творчість.

Діти, пригадайте, як інакше називається поняття усної народної творчості?

Які жанри фольклору ви знаєте?

Відповіді: загадки, приказки, прислів’я, казки, скоромовки…

Я хотіла придбати на урок таблицю, на якій би були написані жанри фольклору. Проте у магазині залишилась одна книга, яка, на жаль, була неправильно надрукована. На ній вказані лише перші літери назв жанрів. Допоможіть мені записати продовження назви .

(Діти визначають жанри фольклору за початковими літерами, зображеними на макеті книги)
Діти, які жанри фольклору вживаються для пояснення тих чи інших вчинків людей?

Повідомлення теми, мети. Мотивація навчання.

Епіграф: Приказка – цвіт,
а прислів’я-плід.


1) Чому саме таке пояснення люди знайшли для цих жанрів?
Щоб це зрозуміти, відкрийте підручник на ст.145. Розгляньмо таблицю.
2) Чим же різняться прислів’я і приказки?
- Приказки – частина прислів’я, її можна утворити, скоротивши прислів’я.
3) Як про ці два поняття сказано в тлумачному термінологічному словнику, подивімося на ст. 285.(зачитують).
- Зверніть увагу: над словом «приказка» вказано наголос. Як ви думаєте, для чого?

«Спіймай м’ячик» (випереджувальне навчання)
- Вам додому було задане завдання – вибрати 3 прислів’я чи приказки, які використовує ваша сім’я, і пояснити ситуацію, в якій вони будуть доречними.

- Ви звернули увагу, що ці жанри фольклору часто зустрічаються у різних життєвих ситуаціях.
Ви знаєте багато прислів’їв та приказок. Дізнатися, чи насправді ви добре знаєтеся на малих жанрах фольклору, зможете, виконавши наступне завдання .

Самостійна робота «Допоможи собі сам».

На столах лежать конверти. Візьміть конверт під №1.

1) У кожного з них розрізані на частини прислів’я та приказки. Папір двох кольорів, отже, із кожного треба скласти речення. Складені прислів’я та приказки записати в зошити.

Зійшов сніжок, берись за плужок.

Більше землю удобряй – будеш мати урожай.

Один кує, другий псує.

Краще добре робити, ніж гарно говорити.

Біда помучить, але й жити научить.

За погані речі треба бити в плечі.

Пішов кіт спати, а миші танцювати.

У кожного солов’я пісня своя.

Хто сміється, тому не минеться.

То не козак, що боїться собак.

На чужий коровай очей не поривай.

У товаристві лад – усяк тому рад.

Робота у парах.

На столах лежать конверти під №2. 1 листочок для двох учнів. На них написані прислів’я та приказки, які “погубили” свою другу половинку.
Завдання: знайти частини, записати пари цифр у зошит.
Які пари перші справляться, ті і матимуть право зачитати правильні відповіді.
(Підказка: один із жанрів має риму.)

1) Скрізь добре… що(б) не спотикався.

2) Не їздять довгою дорогою… те(ж) до місця добереться.

3) Не (за)те кобилу б’ють, що ряба,.. (про)те вдома –найліпше.

4) Хто їде волами… той дорога легка.

5) Треба йти до господи… (не)мов старий кожух.

6) На те коня кують… (за)те твердо.

7) Ліс узимку… що(б) не було шкоди.

8) Рідко ступає… як(що) знають ближню.

9) Як(що) бажання добре… а (за)те, що везти не хоче.

Плутанка”.
Склади прислів’я, які розсипалися. Їх можна зібрати, правильно пройшовши всі нитки-павутинки(по одному із групи). Запишіть у зошит відгадані рядки, поясніть.


«Здобудеш освіту – побачиш більше світу». Робота в групах.

У кожного народу своя історія, тож у прислів’ях і приказках, немов у дзеркалі, відбивається досвід людей, їх життя. Проте фольклор у багатьох країнах дуже подібний. У вас є можливість у цьому переконатися.

На столах лежать конверти, на яких зображений №3. Завдання для групи: прочитати українські малі жанри та прислів’я й приказки народів світу, утворити із них синонімічні пари.

Українські Прислівя народів світу

1.Друзі пізнаються в біді. 1.Питали – Мекку розшукали

(з перської).

2.Язик до Києва доведе. 2.Хто хоче мати майбутнє, мусить

добре знати минуле (з італійської)

3.Схожі, як небо й земля.

4.Де два б’ються, третій не мішайся. 3.Друга пізнають в скруті

(з французької)

5.Без минулого немає майбутнього. 4.Спільними зусиллями можна

й Тайвань пересунути(з китайської).

6.За двома зайцями поженешся –

жодного не наздоженеш. 5.Коли крокодили б’ються, не

варто їх мирити(народи Африки).

7.Гуртом легко й батька бити.

8.Літо збирає, а зима з’їдає. 6.Однією рукою двох жаб не

впіймаєш (з китайської).

9.Хто робить кревно,

той робить певно. 7.Схожі, як хмари й грязюка

(з японської).

10.Краще на своїй стороні 8.Сніжний рік – хлібний рік

кістьми лягти, ніж на чужині (з баскської).

славу здобути. 9. Хто працює на себе, той

робить за трьох (з італійської).

11.Багато снігу – багато хліба. 10.Зима споживає, що літо

відкладає (з англійської).

12.Сміливого і куля не бере.

11.Доля сміливого любить

(з англійської).

12.Дим рідної країни кращий

за вогонь чужини

(з англійської).

Словникова робота.

“Синоніми”це слова, близькі за лексичним значенням, а різні за написанням.
Починайте працювати, з’єднуючи подібні прислів’я стрілочками, утворюючи пари.
Запишіть собі пару, яка вам сподобалася.
Робота з текстом.

На дошці записані прислів’я, які збилися докупи.
Завдання: розділити маркером, пояснити їх значення.
- Діти, що об’єднує усі ці прислів’я і приказки?(цифра “сім”)
- У яких іще жанрах фольклору використовуються числівники?
- Які саме?
- Чому саме цифра 7 вживається у прислів’ях, приказках?
(7 днів тижня)
Запишіть прислів’я і приказки, які утворилися на дошці, у зошит.

Гра Пройди лабіринт
У одному квадраті зображені цифри, у іншому – букви. Прочитати приказку, пояснити значення.

Підведення підсумків заняття
Продовжіть речення:
1.Сьогодні на уроці ми…
2.Приказки і прислів’я відрізняються…
3.У людей різних народів подібні малі жанри, бо…
4.У прислів’ях і приказках пояснюються і розкриваються такі проблеми…
5.У малих фольклорних жанрах використовуються цифри, бо…
скачати

© Усі права захищені
написати до нас