Ім'я файлу: Маленькі господарі.docx
Розширення: docx
Розмір: 1145кб.
Дата: 02.10.2021
скачати

Рівненський державний гуманітарний університет

Сарненський педагогічний коледж

До виховного заходу готували:

Лаб.умови

Керівник педпрактики Тарасюк В В.

Конспект

Пробного заняття на тему:

«Маленькі господарі.Чекаємо гостей»

студентки Янковської Людмили Сергіївни

Відділення:початкової і технологічної освіти

Ступінь навчання:молодший спеціаліст

Галузь: Освіта/Педагогіка

Спеціальність: 013 Початкова освіта

Кваліфікація:вчитель з початкової освіти

Курс ІІ

Група

Дата 26.04.2021.

Конспект затвердили:

Керівник педпрактики Тарасюк В. В.

Тема. Маленькі господарі .Чекаємо гостей.

Мета: сформувати ціннісне до суспільства, до праці, ознайомити учнів з правилами гостинності, розширювати знання дітей з гостинного етикету,вчити учнів бути гостинними,робити самооцінку власної діяльності, аналізувати чужу і власну поведінку, чітко висловлювати свою думку та вміти вислуховувати співрозмовника,формувати навички культурного спілкування; розвивати навички поведінки в гостях, уяву, фантазію, мовленнєвий етикет ; учити бути гостинними; виховувати культуру поведінки, свідоме шанобливе ставлення до оточуючихта до загальнолюдських цінностей.
Обладнання: картки із записом ситуацій, запис пісні «Зеленеє жито, зелене», запис фізкультхвилинки, секрветка, розрізані прислів’я, конверти з тестами, комп’ютер, картки з назвами команд.
Хід заходу:

І. Вступна частина.
1. Декламування вірша.

«Здрастуйте, здрастуйте!» - мовлю за звичаєм.
«Доброго дня, Вам!» - кожному зичу я.
«Доброго дня, Вам!» - людям бажаю.
«Доброго дня, Вам!» - гостей вітаю.

2. Вправа - енергізатор.
- Діти, добрий день починається з гарного настрою, веселої посмішки, корисних справ. Тож усміхніться гостям, усміхніться мені, усміхніться один одному.
3. Об’єднання в групи.
- Тепер підійдіть до своїх парт, утворіть коло, візьміться за руки, подумайте про щось приємне . Покладіть долоньки до грудей, візьміть вогник доброти і тепла свого сердечка та передайте з посмішкою своїм товаришам. Сідайте.

ІІ. Основна частина

1.Клуб Вихованих дітей
- Діти, поки я йшла до Вас на виховну, мене зустріла Мальвіна і Буратіно і віддали телеграму про чергове засідання КЛУБУ ВИХОВАНИХ ДІТЕЙ. І запросили нас.

2.Гра «ЗГОДА-НЕЗГОДА»

- Але перед тим, як розпочати, необхідно пройти таке випробовування. Вам буде запропоновано кілька правил поведінки в гостях, оберіть оплесками лише правильні:
+ завітаю в гості, коли мене запросять;
+ прийду в призначений час;
+ якщо не зможу прийти в гості у призначений час, обов’язково попереджу заздалегідь;
- прийшовши до друга, одразу ввімкну телевізор;
+ сяду до столу тільки після запрошення господині;
- буду грати в ті ігри, які запропоную сам; - прощаючись із друзями, скажу, що мені не сподобалося у гостях;
+ обов’язково подякую господині за добре частування.
3. Обговорення ситуацій.

- А тепер кожної групи отримає завдання. Прочитайте, обговоріть і поясніть, що не так. Пам’ятайте про правила роботи в групі.
А) Оленка взяла тістечко, відкусила величезний шматок і намагалась сказати Катрусі, яке тістечко смачне.
Б) Сидячи за святковим столом, Маринка помітила, що улюблений салат стоїть далеко від неї. Нахилившись над тарілками, вона намагалась дотягнутися до нього.
В) Олегові стало спекотно після веселих змагань. Він зняв нового светра, яким хизувався, як прийшов, і зовсім забув, що під светром брудна футболка, яку він не захотів знімати вдома.
Г) У кімнаті стояв веселий сміх. На м’якому ослінчику, у самому куточку сиділи Дмитрик і Роман – однокласники – і про щось таємниче перешіптувались.
- Прокоментуйте ситуацію.
- Молодці, ви пройшли випробовування, а тому можна розпочати засідання КЛУБУ ВИХОВАНИХ ДІТЕЙ.

4. Бесіда

-Діти, нагадайте, чому люди ходять в гості?
(Приємно, коли хтось, побачивши тебе, зрадіє, тепло усміхнеться. А ще, коли є з ким поговорити, обмінятися новинами, поділитися радістю, разом провести час.)
- Отже, тема сьогоднішнього засідання «Маленькі господарі. Чекаємо гостей».
5. Ознайомлення із значенням і походженням слова «гість».
(Звучить мелодія пісні «Зеленеє жито, зелене»)
-«Зеленеє жито, зелене. Хорошії гості у мене», - говориться в українській пісні.
З давніх- давен українців вважають надзвичайно гостинним народом. Хліб і сіль на вишитому рушнику. Так ми вітаємо всіх, хто приходить до нас з добром.
Українські звичаї веліли, щоб гість, зайшовши на подвір’я, обов’язково хоча б на хвилиночку вступив до хати. Гостя садили на найкраще місце. Запрошували до столу.


-Цікаво, що слово «гість» дуже давнє. А ще цікавіше,що колись від гостя очікували лиха. І ось чому: праслов’янське слово «гість» споріднене з готським gasts, що означало чужинець, чужоземець, ворог. Отже, первинне значення слова попереджало людей про лихо.
- В Київській Русі гостями називали чужинських купців, а дороги, якими вони прибували, - гостинцями, тай подарунки від них були гостинцями.)
- Як змінилося слово «гість» тепер?
-З часом слово «гість» придбало сучасного значення. Той, хто приходить, відвідує кого-небудь вдома.
А ми продовжуємо засідання.


- Як каже Королева Ввічливості,гостини – звичай приймати гостей і ходити в гості, агостинність – уміння так прийняти гостей, щоб їм було добре, приємно, цікаво. Для цього потрібно дотримуватись певних правил, які народ виробляв упродовж віків.
6. Правила для господарів.

- А зараз кожен з дошки забере для себе по правилу гостинності з «ПРАВИЛ ДЛЯ ГОСПОДАРІВ»



Допомогти гостеві зняти верхній одяг, шапку. -А чи знаєте ви, що потрібно зняти спочатку? (-Хлопчики спочатку знімають шапку, а тоді пальто, а дівчата навпаки – спочатку пальто, а потім шапку.)
Запросити його в кімнату.
Запропонувати зручне місце.
Треба зробити все для того, щоб гостеві було не гірше, ніж удома.
Поки не сіли за стіл пригощатися, спробувати розважити гостя (показати іграшки, альбоми, фотографії, книжки, увімкнути музику, пограти у спокійні ігри).
Коли гості вже йдуть, обов’язково провести їх до виходу, допомогти одягнутися.

- Діти, одне із правил вчить допомогти гостеві зняти верхній одяг і шапку. - І ще одне доповнення до правил. Якщо в гостях була дівчинка, а на вулиці темно, обов’язково провести її.
-А які ж основні правила гостинності ви знаєте?



  • Допомагаю прибрати у квартирі.

  • Одягаюся святково.

  • Чекаю на гостей у призначений час.

  • Зустрічаю всіх гостей, вітаюся з ними.

  • Дякую за всі подарунки.

  • Приділяю однакову увагу всім гостям.

  • Організовую цікаві розваги для гостей.

  • Стежу за тим, щоб ніхто з гостей не нудьгував.

  • Дозволяю розглядати свої книги, журнали, колекції.

  • Не виявляю поганого настрою та незадоволення.

  • Дякую за приємно проведений час.

  • Проводжаю гостей і прощаюся з ними.

-Отже, як бачите, діти, бути господарем не так просто. Як зустріти гостя, як прийняти його, як поводити себе з ним, як його розважити – не кожен вміє.

7. Казка про про правила гостинності?



Йшов собі якось Журавель
І зустрів Лисицю
стали друзями вони, все як і годиться.
Танечемною булаЛисичка – сестричка,
Тому казочка про них
Зовсім невеличка
Та мораль там непростаІ для всіх здається.
Як же казочка про них, Любі друзі, зветься?

- Хто і кого запрошував до себе в гості?
- Які правила гостинності були порушені?

8. Фізкультхвилинка.(хомяки)

9. Гра «Розсипаночка» ( Робота в групах)
- А зараз ми пограємо в гру «Розсипаночка», ці конверти принесла нам Сорока. Прохання до командирів підійти і отримати завдання.

Із слів, які є в конверті, скласти прислів’я. Потрібно прочитати і пояснити значення.
- Веселий, дому, -, гість, радість. ( Веселий гість – дому радість.)
- люби, гостей, бувати, ж, Любиш, у, гостях, і, приймати.(Любиш у гостей бувати, люби і гостей приймати.)
- за, частування, дорожчі, вітання, щирого, Слова.( Слова щирого вітання дорожчі за частування.)
- господаря, дім, Не, господар, -, а, дім, красить.(Не дім господаря красить, а господар дім.)

- Дякую за гарні відповіді.
10. Робота над віршами.

Кожен гарний господар прагне розважити своїх гостей, щоб вони не сумували, щоб веселилися, а для цього придумує різні ігри, декламування віршів, гуморесок, спів пісень.

- Послухайте вірш Грицька Бойка «Некультурні хазяї»
Із гостини по сніжку
Хлопчики вертались,
А товариш запитав:
- Як вам гостювалось?
- Та нічого, все як слід...
Тільки бачиш, друже,
В тому домі хазяї
Просто нехороші -
У прихожій не зняли
З нас вони калоші!
Навіть з наших кожушин
Снігу не струсили...
То ми так, як увійшли,
І до столу сіли.

- То хто був некультурним: хазяї чи діти?
- Що їм потрібно було зробити?
Послухайте вірш «У гостях» і подумай, чи правильні поради дає хлопчик, чи будемо ми їх дотримуватися?

Якщо в друга іменини Торт хапай двома руками,

ти не гай ані хвилини! їж великими шматками.

Завітай до нього вранці Після торту руку жирну

ввімкни музику для танців, витри краєм скатертини.

ще й пісні горлай щосили А коли вікно є поруч,

щоб скоріше стіл накрили. витри руки краєм штори.

Подарунок лишай вдома – А коли ступнеш на ганок,

треба він тобі самому. скажи: «Стіл був препоганий!»

За один обід не варто, Стане соромно родині,

подарунок віддавати і тоді матуся вдруге

Загрібай цукерки в жмені іменини зробить другу.

і ховай їх у кишені.

- Буває, що гості приходять до ваших батьків. Не всі діти вміють себе правильно вести в такій ситуації. Послухайте вірш«А я їм влаштую цирк».

Вийду я на видне місце,
Може й вилізу на стіл.
І напружу кожен біцепс –
Хай дивуються усі.
Не здивую? Прочитаю
Вірша їм, я ж не маля!
Не здивую? Заспіваю,
Нехай знають, який я!
11. Перевіркові тести

- Наскільки ви є гостинними, ми перевіримо за допомогою тестів, які передала нам Королева Ввічливості. -Капітани, підійдіть і отримайте , будь ласка, завдання в конвертах. Поставте позначку біля того правила гостинності, з котрим ви погоджуєтеся.

Правила гостинності

1. Приходити у гості треба :

а) вчасно ; б) за одну годину ; в) запізнитись .

2. З ким треба привітатись ?

а) з другом, який тебе запросив ;

б) з усіма присутніми.

3.Коли йдеш додому необхідно :

а) напроситися в гості ще раз;

б) подякувати за гостину, попрощатися з усіма.

4. Вибери правильну відповідь.

а) Якщо подарунок сподобався, говориш «дякую», якщо ні, то розповідаєш тому, хто дарує, все, що ти про нього думаєш;

б) говориш «дякую» за подарунок, мовчки кидаєш його в купу інших подарунків;

в) від усього серця дякуєш за подарунок і увагу, із цікавістю і ра­дістю розглядаєш його.

(збираю тести, кладу їх в конверт і передаю Мальвіні)

12. Гості « Столові прибори»

- Сервірування стола – це підготування й оформлення його для споживання їжі. Спочатку стіл накривають, найчастіше, білою скатертиною, а для чайного столу

використовують кольорову. Напроти кожного за столом ставлять тарілку на відстані 2см від краю стола. Розкладають столові прибори. А як саме це роблять нам розкажуть наші гості – «столові прибори».

(Діти з наголівниками «тарілка»,«ложки», «чайної ложки», «виделки» та «ножа» розповідають про себе).
Ложка : Я – столова ложка, мене кладуть з правого боку тарілки, випуклою стороною вниз. Я створена для рідких страв. До речі, інші страви теж зручно їсти ложкою, але це дуже негарно, тому виховані люди так ніколи не роблять. Ложкою їдять суп, борщ, окрошку. Мене слід тримати у правій руці, а ліва в цей час повинна лежати на столі. Набирай неповну ложку і перехиляй до рота звуженим краєм. Поївши, кладіть мене на тарілку. У мене є сестричка – чайна ложечка.
Чайна ложка : Я призначена для компотів, тістечок, чаю та морозива. Мною кладуть цукор у чай або каву, дістають фрукти, ягоди з компоту; їдять тістечка. Розмішавши страву, ложечку кладуть на блюдце.

  • Діти, розмішувати цукор треба безшумно. Чай і компот не сьорбають із ложечки.


Виделка : - Кладуть мене з лівого боку від тарілки, гострим кінцем до гори. Зубчики у мене є для того, щоб наколювати їжу: шматок котлети, вареник. Коли наколюєте, мене потрібно повернути опуклим боком догори. Щоб набрати гарнір, слід перевернути виделку «спинкою» вниз. Тримають мене лівою рукою, після їжі кладуть у тарілку. Якщо їдять страви, які можна їсти без ножа, то мене тримають у правій руці.
Ніж : - Кладуть мене з правого боку від тарілки, лезом до неї. Я потрібен, щоб відрізати шматочки м’яса, яєчні, запіканки. Тримають мене правою рукою, а виделкою в лівій руці наколюють відрізані мною шматочки. Користуються мною обережно, щоб самому не поранитись і не зашкодити іншим.

  • А ще ви повинні запам’ятати, що їсти з ножа не можна. Це некультурно і небезпечно.Ми вдячні столовим приборам, які познайомили нас із тим, як ними користуватися. Але крім них на столі повинні стояти склянки, або чашки, спеції, серветки. Де ж вони повинні знаходитись на столі.

Праворуч від тарілки розміщують чашку з чаєм, кавою чи какао на

на блюдці з ложечкою.

Ліворуч від тарілки повинна стояти пиріжкова тарілка, на яку кладуть

пиріжок, булку, бутерброд чи скибку хліба. Під час їди тримати хліб в

руках не слід. Скибочка хліба повинна лежати на пиріжковій тарілці і

від неї відламують маленькі шматочки.

Сіль і перець подають у маленьких сільницях і перечницях. До сільничок

подають спеціальні дуже маленькі ложечки, щоб ними брати сіль.

Сіль не можна брати ні ножем, ні пальцями.

Без серветок неможливо дотримуватися чистоти й охайності за

столом. Паперові серветки розміщують у спеціальній підставці

посередині столу.

-На святковий стіл кладуть полотняні серветки.

ІІІ.Заключна частина

1.Гра «Так чи ні».

(на правильну відповідь діти піднімають сигнальну картку з зеленим кольором , а на неправильну – червону).


    1. Коли їси, розхитуйсь на стільці (ні)

    2. Виделку тримай у лівій руці, а ніж у правій (так)

    3. Клади лікті на стіл. (ні)

    4. Їж з ножа. (ні)

    5. Бери страву тільки після гостей чи дорослих. (так)

    6. За столом розмовляй з повним ротом, човгай ногами. (ні)

    7. Не вибирай, а бери те , що лежить ближче до тебе. (так)

    8. Бажай всім «Смачного!», «Хліб – сіль». (так)

2. Заключна бесіда

- Сьогодні ми побували на засіданні « Клубу вихованих дітей» та поговорили про гостинність, про правила гостинності, українські традиції. І на закінчення учні хочуть зачитати вірші.

Учень 1.

Ти добре правила вивчай,
Бо між людьми живеш.
І про культуру пам'ятай,
Коли кудись ідеш.
І привітатись не забудь,
Будь чемний кожен раз.
Та й кожен день культурним будь,І кожну мить та час.

Учень2.

Як за стіл сідаєте,
Правила згадайте.
А як все згадаєте —
Їсти починайте.

Учень 3.

Усі діти міст і сіл
Правила ці знають.
Лікті не кладуть на стіл
І не позіхають.

Учень 4.

Миють руки перед тим,
Як за стіл сідати.
Знають їсти що і чим,
Вміють помовчати.

Учень 5.

В нас серветки на столі,
Сервіровка гарна.
Ми вже учні немалі
І вчимось немарно.

Учень 6.

Бо живемо між людьми,
Й треба все це знати.
Тож себе та інших ми
Будем поважати.


3.Підсумок. Гра «Криголам».
- Підходить до завершення засідання КЛУБУ ВИХОВАНИХ ДІТЕЙ і ми ще раз повторимо, яким же повинен бути добрий господар. Роздавання пам’яток.



Пам’ятка


Г О С П О Д А Р :
Г- гостинний
О- охайний
С- спокійний
П- привітний
О- організований
Д- доброзичливий
А- артистичний
Р- розумний

Г О С П О Д А Р :
Г- гостинний
О- охайний
С- спокійний
П- привітний
О- організований
Д- доброзичливий
А- артистичний
Р- розумний


Г О С П О Д А Р :
Г- гостинний
О- охайний
С- спокійний
П- привітний
О- організований
Д- доброзичливий
А- артистичний
Р- розумний
скачати

© Усі права захищені
написати до нас