Ім'я файлу: дефіс у прик..doc
Розширення: doc
Розмір: 80кб.
Дата: 27.10.2021
скачати
Пов'язані файли:
Зозулі Романа 8-Б Конверкція.pptx
СРС.docx

Тема: Написання складних прикметників разом і через дефіс

Мета: сформувати в учнів знання про правила написання складних прикметників разом і через дефіс, вміння правильно писати такі слова, пояснювати орфограми, удосконалювати правописні навички; розвивати вміння зіставляти, порівнювати, моделювати і конструювати мовні явища; виховувати самостійність у здобутті знань, наполегливість у навчанні

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Обладнання: підручник, оцінювальні листи, фішки, матеріали для «експертів»
Хід уроку:

І. Організаційний момент

1. З’ясування емоційного стану учнів (графічно)


- Сподівайсь, що ваш емоційний стан буде позитивним впродовж уроку

Готовність до уроку



2. Слово вчителя

Робота на уроці буде організована у групах, обговоріть і оберіть лідера вашої групи. Робот на уроці буде оцінюватися фішками (ФІЛами), результати навчальних досягнень за урок вам необхідно буде заносити до оцінювального листа, що є у вас на парті.

ІІ. Мотивація навальної діяльності

1. Методична стратегія передбачення

На окремих аркушах паперу записані слова, які закривають записану на дошці тему уроку: деревообробний, дев’ятиповерховий, історико-культурний, темно-синій.

Питання стратегії:

  1. До якої частини мови належать ці слова?

  2. Яким способом утворені?

  3. Які за будовою ці прикметники? (прості та складні)

  4. Як пишуться ці прикметники?

  5. З’ясуйте, яка тема сьогоднішнього уроку? (вчитель відкриває тему уроку, учні записують її у зошит)

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку, представлення очікуваних результатів уроку

  • Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

  • «Незакінчене речення»

Після цього уроку я знатиму …

Після цього уроку я вмітиму …

Я цінуватиму …

ІУ. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Опрацювання теоретичного матеріалу уроку («Броунівський рух»)

Кожен із вас отримав картку із теоретичним матеріалом, вам потрібно ознайомитися з ним. Якщо вам щось незрозуміло, запитайте про це та перевірте у вчителя, чи правильно ви зрозуміли інформацію.

Після цього вам необхідно ознайомити зі своєю інформацією свого товариша по групі, передати йому свої знання у доступній формі. Ви маєте право говорити тільки з однією особою. Ваше завдання полягає в тому, щоб поділитися своєю інформацією з іншим учнем та самому дізнатися про певну інформацію від них.

На виконання цього завдання вам відводиться 3 хвилини.
Картка з інформацією №1

Тема: Написання складних прикметників.

Через дефіс пишемо складні прикметники, які утворені по­єднанням незалежних слів (між ними можна вставити сполуч­ник і).

Наприклад: українсько-білоруський (український і білорусь­кий), мовно-літературний (мовний і літературний).

Через дефіс пишемо складні прикметники, які позначають назви проміжних частин світу: південно-східний, північно-захід­ний.

Через дефіс пишемо складні прикметники, які означають по­єднання смаків, кольорів або відтінків кольорів.

Наприклад: кисло-солодкий, синьо-жовтий, світло-зелений.

Але зверніть увагу: слова жовтогарячий, червоногарячий, пи­шемо разом, бо вони означають колір, а не поєднання кольорів.

Картка з інформацією №2

Тема: Написання складних прикметників.

Разом пишемо складні прикметники, які утворені від голов­ного і залежного слова словосполучення (між ними не можна вставити сполучник і).

Наприклад: народнопісенний (народна пісня), західноєвропейський (Західна Європа), білозубий (білі зуби).

Разом пишемо складні прикметники, першою частиною яких є числівник, написаний літерами.

Наприклад: триповерховий, шестизначний.

Але: 7-разовий, 9-поверховий,

2. Бліц опитування

Після опрацювання теоретичного матеріалу давайте перевіримо первинне засвоєння вами матеріалу уроку бліц опитуванням.

  • Наведіть правила написання складних прикметників разом.

  • Доведіть, що слово східнослов’янський слід писати разом?

  • Які є правила написання складних прикметників через дефіс?

  • Чому слова жовтогарячий, червоногарячий пишуться разом?

  • Як ви вважаєте, яка роль складних прикметників у художніх та наукових текстах? Яким художнім засобом у літературі можуть вони виступати? (звірте свої міркування з матеріалом підручника на с.179 – останній абзац) Це правило ви буде вчити вдома.

3. Представлення та коментування алгоритму «Написання складних прикметників»

4. Фізкультхвилинка
5. Вправа «Конструктор»

  • Утворіть складні прикметники від поданих слів, позначте орфограму «Написання складних прикметників». Як називається цей способі словотвору? Яким правилом ви користувались, записуючи прикметники?

Білий і рожевий, сільське господарство, добра душа, політика й економіка, північ і схід, Західна Україна, три роки, різні кольори, кислий і солодкий, весь світ, кисле молоко, фізика і математика, 9 поверхів.

  • Складіть із двома новоутвореними прикметниками речення. В одному з цих речень виділіть головні та другорядні члени речення, коротко охарактеризуйте його. (учні зачитують речення, один записує на дошці своє речення, підкресливши головні та другорядні члени речення). (2 хвилини)

6. Робота в групах (вправа «Пазли»)

Всі ви знаєте гру «Пазли», в якій із невеликих частин слід скласти картину. За аналогією до цієї гри кожна група отримає частини слів, із яких вам потрібно буде скласти якомога більше слів за визначений час і правильно записати ці слова у зошит, позначивши орфограму «Правопис складних прикметників». (2 хвилини)

1- група. Червоногрудий, білосніжний, ясночолий, сизокрилий, жовтогарячий, п’ятиповерховий, зелено-сірий, історико-філологічний, темно-синій, науково-технічний, морально-побутовий, гірко-кислий.

2 – група. Вісімнадцятиградусний, яскраво-червоний, морально-етичний, вагоноремонтний, шестирічний, червоногарячий, народнопоетичний, синьоокий, південно-західний, ніжно-бузковий, давньослов’янський, лікувально-профілактичний.

  • Самоперевірка (1 слово (правильно утворене і записане) – 1 бал)

7. Диференційовані завдання

Початковий і середній рівень

Прочитати текст. Виписати із нього складні прикметники, правильно записавши їх, позначити орфограму «Правопис складних прикметників», обґрунтувати написання цих слів.

Снігур – супутник зими і білого снігу. Літом його важко побачити. А взимку снігурі так звеселяють одно/манітний пейзаж, радують своїм добро/душним посвистуванням.

Снігур дуже гарний. У нього синювато/сіра спинка і яскраво/червоні груди. Шия і голівка з чорно/сірим металевим відблиском.

З настанням теплих березневих днів зимові червоно/груді снігурі відлітають у свої рідні ліси.

  • Самоперевірка (1 слово – 1 бал)

Достатній рівень

Запишіть складні прикметники у дві колонки: 1 - ті, що пишуться разом; 2 – ті, що пишуться через дефіс.

Первісно/общинний, рожево/щокий, англо/американський, сніжно/білий, енерго/ощадний, німецько/український, каро/окий, осінньо/зимовий, рум’яно/лиций.

Ключ. Підкресліть перші літери і прочитайте оцінку вашої роботи.

  • Самоперевірка (1 слово – 1 бал)

8. Творча вправа (колективно)

Невдовзі наступить перше весняне свято – свято 8 Березня, Міжнародний жіночий день. Цього дня ви вітатимете своїх найрідніших людей – мам, бабусь, сестричок. Давайте разом уявно скомпонуємо букет із чарівних квітів, яким би ви привітали своїх рідних. Назвіть відтінок кольору і назву квітки.

  • «Незакінчене речення»

Я додаю до букету … , тому що … .

У. Закріплення вивченого матеріалу

1. Самостійна робота

Підходить до завершення наш урок. Час перевірити, який ваш рівень знань з цієї теми.

Словниковий диктант

Шахово-шашковий, червоно-білий, газетно-журнальний, п’ятизначний, давньоруський, південно-східний, зовнішньополітичний, українсько-російський, східноєвропейський, робітничо-селянський, всесвітньовідомий, темно-зелений, середньовічний, гіркувато-солоний.

  • Взаємоперевірка (оцінювання за критеріями оцінювання)

УІ. Оцінювання (робота з оцінювальними листами

УІІ. Підсумки

1. Рефлексія

  • Як ви вважаєте, чи досягли ми очікуваних результатів?

  • Що ви навчились на уроці?

  • Що нового дізнались?

  • Що вам найбільше сподобалося?

  • Які труднощі у вас виникали під час уроку?

  • Над чим вам ще слід попрацювати?

2. З’ясування емоційного стану учнів на кінець уроку

УІІІ. Домашнє завдання

Вивчити правило на с. 179, виконати вправу або 306 (І) – конструктивного характеру, або 308 – творчого характеру.


Оцінювальний лист ____________________________



Вправа «Пазли»

Диференційовані завдання

Самостійна робота

Середній бал (за фішками)













Оцінка за урок _________

Оцінювальний лист ____________________________



Вправа «Пазли»

Диференційовані завдання

Самостійна робота

Середній бал (за фішками)













Оцінка за урок _________

Оцінювальний лист ____________________________



Вправа «Пазли»

Диференційовані завдання

Самостійна робота

Середній бал (за фішками)













Оцінка за урок _________

Оцінювальний лист ____________________________



Вправа «Пазли»

Диференційовані завдання

Самостійна робота

Середній бал (за фішками)













Оцінка за урок _________
Диференційовані завдання
Середній рівень (від 4 до 6 балів)

Прочитати текст. Виписати із нього виділені складні прикметники, правильно записавши їх, позначити орфограму «Правопис складних прикметників».
Снігур – супутник зими і білого снігу. Літом його важко побачити. А взимку снігурі так звеселяють одно/манітний пейзаж, радують своїм добро/душним посвистуванням.

Снігур дуже гарний. У нього синювато/сіра спинка і яскраво/червоні груди. Шия і голівка з чорно/сірим металевим відблиском.

З настанням теплих березневих днів зимові червоно/груді снігурі відлітають у свої рідні ліси.


  • Самоперевірка (1 слово – 1 бал)


Достатній рівень (від 7 до 10 балів)

Запишіть складні прикметники у дві колонки:

1 - ті, що пишуться разом;

2 – ті, що пишуться через дефіс.
Первісно/общинний, рожево/щокий, англо/американський, сніжно/білий, енерго/ощадний, німецько/український, каро/окий, осінньо/зимовий, рум’яно/лиций.
Ключ. Підкресліть перші літери і прочитайте оцінку вашої роботи.

  • Самоперевірка (1 слово – 1 бал)


Картка з інформацією №1

Тема: Написання складних прикметників.
1. Через дефіс пишемо складні прикметники, які утворені по­єднанням незалежних слів (між ними можна вставити сполуч­ник і).

Наприклад: українсько-білоруський (український і білорусь­кий), мовно-літературний (мовний і літературний).
2. Через дефіс пишемо складні прикметники, які позначають назви проміжних частин світу: південно-східний, північно-захід­ний.
3.Через дефіс пишемо складні прикметники, які означають по­єднання смаків, кольорів або відтінків кольорів.

Наприклад: кисло-солодкий, синьо-жовтий, світло-зелений.
Але зверніть увагу: слова жовтогарячий, червоногарячий, пи­шемо разом, бо вони означають колір, а не поєднання кольорів.
Картка з інформацією №2

Тема: Написання складних прикметників.
1. Разом пишемо складні прикметники, які утворені від голов­ного і залежного слова словосполучення (між ними не можна вставити сполучник і).

Наприклад: народнопісенний (народна пісня), західноєвропейський (Західна Європа), білозубий (білі зуби).
2. Разом пишемо складні прикметники, першою частиною яких є числівник, написаний літерами.

Наприклад: триповерховий, шестизначний.

Але: 7-разовий, 9-поверховий,











скачати

© Усі права захищені
написати до нас