Ім'я файлу: Славова-В.В.-машини-та-механізми-для-приготування-тіста.pdf
Розширення: pdf
Розмір: 1595кб.
Дата: 21.06.2022
скачати


3
Зміст
Вступ
1.
Розробка уроку
1.1
Хід уроку
1.2
Технічний диктант
2.
Пояснення нового матеріалу
3.
Рефлексія
4.
Висновок
5.
Використана література
6.
Додаток1.
Картка-завдання
8.
Додаток2. Презентація

4
Вступ
Досконале управління технологічним процесом виробництва, технологічною службою підприємства неможливе без належної роботи обладнання.
Сучасна світова та вітчизняна практика удосконалення технології, технічного та культурного рівня підприємств харчування потребує від спеціаліста галузі розширеного науково-технічного кругозору для швидкого освоєння нової техніки, прийняття технічних рішень. Вивчення дисципліни «Устаткування підприємств харчування» передбачає набуття учнями теоретичних знань і практичних навичок з питань оснащення підприємств харчування сучасною технікою. У ході вивчення дисципліни учень повинен: – навчитись раціонально вибирати устаткування; – оволодіти навичками праці з різними видами устаткування; – вміти економічно обґрунтовувати технічне оснащення підприємств харчування.
Для підвищення ефективності вивчення дисципліни «Устаткування підприємств харчування» важливого значення набуває вміння самостійно мислити і приймати рішення у різноманітних ситуаціях.

5
Тема уроку:
«Машини та
механізми для
приготування
тіста»
Мета уроку:
Навчальна :
вивчити класифікацію, будову та принцип діїмашин для замішування тіста та формування виробів і н/ф з нього.
Розвиваюча:
розвивати в учнів більш глибокий і стійкий інтерес до професії, потребу самостійного удосконалення, творчої реалізації і поглиблення знань та умінь.
Виховна:
виховувати санітарну культуру, почуття поваги до обраної професії, налагоджувати міжособистісні стосунки, взаємоповагу і взаєморозуміння, уміння працювати в колективі.
Методична:
Методичні прийоми:

6
- завдання на відповідність – як засіб повторення матеріалу та зосередженості на матеріалі, що буде викладатися;
- бесіда, що весь час перемежовується з показом та коментарем;
Тип уроку:
комбінований
Вид уроку:
урок-презентація
Форми організації роботи учнів:
фронтально- групова, самостійна
Місце проведення уроку:
кабінет.
Матеріально - технічне забезпечення уроку:
комп’ютер, мультимедійний екран, проектор,
ілюстрації машин для замішування тіста, схеми будови машин, відеоролик (Процес роботи тістомісильної машини «Прима
300»)
Міжпредметні зв'язки:
Технологія приготування борошняних кондитерських

7 виробів; організація виробництва; санітарія і гігієна; фізіологія харчування.
Час уроку:
45 хвилин.
Хід уроку.
І. Організаційний момент (1-2 хв.)
- вітання;
- підготовка учнів групи до уроку;
- перевірка присутності учнів на уроці;
ІІ.
Підготовка учнів до засвоєння нових
знань.
Повторення раніше вивченого матеріалу.
(10-12хв.)

8
Візьміть, будь-ласка аркуші, що лежать у кожного на столі, для написання технічного диктанту.
Технічний диктант
№ п/
п
Запитання
Варіанти відповіді
1.
За структурою робочого циклу машини поділяються на :
А) машини безперервної дії
Б) машини періодичної дії
2.
За ступенем механізації та автоматизації розрізняють машини
А) неавтоматичної дії
Б) напівавтомати
На минулому уроці ми розпочали вивчення теми
«Машини та механізми для приготування
тіста »
і розглянули будову і принцип дії машин для просіювання борошна та інших сипких продуктів. Сьогодні ми продовжимо вивчення цієї великої теми, але спочатку з’ясуємо, наскільки добре ви засвоїли попередній матеріал.

9
:
В) автомати
3.
Які машини використовують для механізації підготовчих процесів приготування різних видів тіста
А) машини для просіювання борошна
Б) ваговимірювальне устаткування
4.
Які бувають ваги за способом встановлення ?
А) настільні
Б) пересувні
В) стаціонарні
5.
Які вимоги ставляться до ваг ?
А) метрологічні
(точність зважування, чутливість ваг, стійкість ваг, постійність показників )
Б) торгово-

10 експлуатаційні ( максимальна швидкість зважування, наочність показників, простота конструкції, мінімальна вартість )
В) санітарно- гігієнічні
(нейтральність матеріалів, з яких виготовлені ваги; зручність догляду під час санітарної обробки )

11 6.
Машини для просіювання призначені для
А) просіювання борошна та інших сипких продуктів
Б) видалення із борошна сторонніх домішок
В) розрихлення його та насичення повітрям
7.
Як називається циліндр із розвантажувальною горловиною на бічній поверхні
А) корпус просіювача
8.
Вона має парусиновий рукав, який запобігає розпилюванню
А) горловина

12 борошна і спрямовує його в підставлену тару.
9.
Він закріплений у верхній частині корпусу борошнопросіювача і має конусоподібну форму
А) Завантажувальний бункер
10.
Робочий орган просіювача, який складається
із каркаса та металевої сітки
А) барабан
11.
Просіювач має три змінні барабани з діаметром отворів 1,4 мм, 2,8 мм, 4,0 мм.
Для просіювання якої сировини вони призначені ?
А) 1,4мм – борошно, крохмаль, сіль вищого ґатунку
Б) 2,8 мм – пшеничної, кукурудзяної, манної, ячної круп, цукрового піску, солі

13
В) 4,0 мм – крупного цукрового піску, подрібнених круп
12.
Як часто необхідно очищати сито від домішок, які залишаються в процесі просіювання борошна ?
А) кожні 30-40 хв.
Давайте перевіримо, чи правильно ви відповіли на поставлені запитання, звіривши відповіді на екрані.
ІІІ. Актуалізація опорних знань, вмінь.
Мотивація пізнавальної діяльності учнів на
уроці.
(1-2 хв.)
Науково-технічний прогрес крокує по землі.
Торкнувся він і українських підприємств харчової промисловості. І, зокрема, підприємств по виготовленню хлібобулочних виробів. І сьогодні на уроці ми з вами з’ясуємо які машини

14 приймають участь у виготовленні хлібобулочних виробів на сучасному підприємстві, полегшують і прискорюють, а часто просто заміняють працю робітників.
IV. Повідомлення теми уроку, навчальної мети
та завдання (3-5 хв.)
Тема програми : Машини та механізми для
приготування тіста
Тема уроку: Машини для механізми для
замішування тіста
Мета уроку: Вивчити класифікацію, будову та
принцип дії машин для замішування тіста,
розвивати в учнів більш глибокий і стійкий
інтерес до професії, потребу до
самовдосконалення; виховувати санітарну
культуру, почуття поваги до обраної професії.
Завдання уроку :
1. Ознайомитися
із видами тістомісильних
машин, їх будовою та принципом дії.
2. Проаналізувати
технічні
характеристики
найбільш популярних тістомісильних машин.
3. Вивчити правила експлуатації та технічні
вимоги безпеки праці під час роботи з
тістомісильними машинами.

15
V. Формування в учнів нових знань (25-30 хв.)
1. Тістомісильні машини, їх будова
Сучасний ринок пропонує дуже широкий асортимент хлібобулочних виробів. На перше місце виходить такий показник, як якість продукції, що пропонується. Лише завдяки покращенню підготовки тіста можна досягти покращення якості готових виробів. Для замішування тіста використовують тістомісильні машини та міксера.
Тістомісильні машини
– один з видів устаткування, який використовують на хлібопекарських підприємствах або у сфері громадського харчування для замісу тіста різноманітних сортів: дріжджових, житніх, здобних. Вони підвищують якість виробів в той же час понижуючи їх черствіння.
Тістоміси бувають спіральні, зі стаціонарною діжею, з підкатною діжею, ті, що самі перекидаються, горизонтальні, планетарні та інші.
Розглянемо будову тістоміса на прикладі машини тістомісильної «Прима 300» . Будова її дуже проста. Вони складаються з:

16 1 – візок
2 – бак ( діжа )
3 – місильний важіль
4 – сферична кришка
5 – оглядове віконце
Призначена для великих підприємств громадського харчування, міні-пекарень. Будова машини має систему блокувань для виключення аварійних ситуацій, дві швидкості, які автоматично перемикаються за допомогою таймера після закінчення часу замішування на кожній швидкості, діжу об'ємом 300 л з можливістю реверсивного обертання. Діжа закривається непрозорою кришкою і має віконце для завантажування сипких і рідких компонентів, оглядове скло для спостереження за процесом замішування. Діжа встановлена на візок, має гідравлічний привід піднімання траверси та фіксації діжі, опорні ролики для запобігання зміщенню діжі під час замішування.

17
Конструкція сучасних машин тістомісилок враховує особливості структури різних тістових мас, що значно підвищує якість замісу, зрештою і якість готових виробів.
Місильний орган машини тістомісилки
залежно від його функціональних особливостей може бути виконаний у вигляді спіралі, петлі
(інколи дві), краплі, вилки, в тій або іншій мірі тих, що імітують ручний заміс тіста, а для замісу крутого тіста використовуються z-подібні місильні органи або лопатки. Матеріал виконання місильного органу — неіржавіюча сталь. Крім того, в тістомісильниках для дріжджового тіста для додаткового опрацювання тіста і зняття зайвої напруги з місильного органу є спеціальний пристрій — центральний тістовідсікач.
Діжі
, також як і місильні органи тістомісильника, мають форму, залежну від їх призначення: корито або чаша. Матеріал виконання — неіржавіюча або вуглецева сталь. Залежно від конструкції машини, діжа під час замісу може бути нерухома, може обертатися під час замісу, рідше вона вільно укріплена на тістомісильнику і приводиться в рух від обертання місильного органу. Діжа може мати стаціонарне кріплення до тістомісильника або підкатний механізм.
До тістомісильників з підкатною діжею
виробники пропонують спеціальні пристрої —
діжеперекидувачі
, які розраховані на підйом діжі

18 з тістом на висоту обробного столу або на висоту воронки тістоділителя. За бажанням замовника виробник може виготовити машину тістомісилки з правим або лівим вивантаженням тіста. У привідному механізмі тістомісильників використовуються зубчасті, ремінні або ланцюгові передачі і їх комбінації.
Машини тістомісилок бувають одно- і двошвидкісні: перша швидкість служить для перемішування інгредієнтів, друга — для утворення структури тіста. Така технічна особливість дозволяє прискорити процес замісу тіста. Інколи виробники доповнюють машину тістомісилки третьою швидкістю — так званим реверсом, призначеним, в основному, для звільнення місильного органу від налиплого тіста.
2. Принцип дії тістоміса «Прима 300»:
У діжу тістомішалки завантажують інгредієнти
(борошно, воду, сіль, цукор та інші) згідно рецептури і запускають агрегат. Завдяки руху місильного важеля та одночасному обертанню діжі навколо своєї осі, інтенсивно перемішуються, утворюючи однорідну насичену повітрям масу.
3. Опис «Прима 300»:

19
Обсяг використовуваної діжі, л 300
Максимальна маса тіста *, кг / заміс
200
Мінімальна маса тіста, кг / заміс 5
Номінальна споживана потужність, кВт
17.6
Номінальна напруга, В 3NPE

380
Габаритні розміри, мм 1700x1155x1337
Маса, кг, не більше (без діжі Д-300) 1140
- маса діжі Д-300, кг, не більше 210
4. Правила експлуатації та технічні
характеристики
Правила експлуатації:

Перед експлуатацією необхідно перевірити санітарно-технічний стан машини.

Завантажити у діжу компоненти згідно з рецептурою, закрити кришку і ввімкнути

20 машину в роботу (тісто замішується протягом 10-25 хв.).

Після замішування тіста машину вимикають
і тісто розвантажують.

Стінки діжі та місильного важеля ретельно очищують від тіста, промивають їх і протирають сухою тканиною.

Заборонено використовувати машину з несправним блокуванням, апаратурою пуску та регулювання, заземлення.

Під час роботи не можна залишати машину без догляду.
А тепер давайте розглянемо технічні
характеристики тістомісильних машин у підручнику та порівняємо характеристики тістомісильної машини «Прима 300» та інших.
Підсумовуючи усе вищесказане пропоную
відеоекскурсію на виробництво (клип)
VІ. Узагальнення матеріалу (3-5 хв.)
Візьміть картки, що у вас на партах, та встановіть відповідність між елементами тістомісильної машини та їх назвами. Обміняйтеся картками та перевірте відповіді один одного.

21
VІІ. Підведення підсумків роботи учнів на уроці
(1-2 хв.)
Виставлення оцінок найбільш активним учням
VІІІ. Повідомлення домашнього завдання (1
хв.)
Д/З : вивчити будову тістомісильної машини,
принципи дії та правила експлуатації
ІХ. Рефлексія
1. То що ви надбали собі на сьогоднішньому уроці?
2. Які меж предметні зв’язки на уроці можливо простежити?

22
Використання сучасних інформаційних технологій дозволяє зробити даний урок доступним і наочним. Показ презентації до уроку за допомогою мультимедійного проектора дає можливість домогтися повного засвоєння матеріалу.
Висновок
Методична розробка « Машини та механізми для приготування тіста»
Призначена для учнів професійно – технічних навчальних закладів, що навчаються за фахом “
Кухар, кондитер ”.
Методична розробка розкриває відомості про основні машини, які використовуються для підготовки приготування тіста та виробництва напівфабрикатів у кондитерських цехах підприємств громадського харчування, їх будову, принцип роботи, правила експлуатації. Контрольні питання та перевірочні тести дають можливість перевірити якість засвоєння матеріалу учнями.

23
Використовувана література
1. Саєнко Н.П., Волошенко Т.Д.,
«Устаткування підприємств громадського харчування»: Підручник для учнівпроф.- техн. навч. закл.- К.: ТОВ "ЛДЛ", 2005.
2. Бойко М.М. «Експлуатація холодильного та торговельного обладнання» Підручник для учнівпроф.-техн. навч. Закладів. Харьків
«Компанія СМІТ» 2001.
Інтернет-ресурси
1. Устаткування для ресторанів, кафе, барів,
їдальнею ... shop-trade-empire.com.ua
2. Каталог торгівельного та технологічного устаткування http://vitrinairk.ru/vi/catalog/posuda-i- inventar/chafingdish-nastolnye-marmity/

24
Картка-завдання
Встановіть відповідність
____Сферична кришка
____Візок
____Оглядове віконце
____Бак ( діжа )
____Місильний важіль

25
Технічний диктант
Дата___________________
Група___________________
П. І. П._____________________________________
1. За структурою робочого циклу машини поділяються на ____________________________
2. За ступенем механізації та автоматизації розрізняють машини_______________________
3. Які машини використовують для механізації підготовчих процесів приготування різних видів тіста?______________________________________
4. Які бувають ваги за способом встановлення?_______________________________
5. Які вимоги ставляться до ваг?_____________________________________
6. Машини для просіювання призначені для________________________________________
7. Як називається циліндр із розвантажувальною горловиною на бічній

26 поверхні?___________________________________
8. Вона має парусиновий рукав, який запобігає розпилюванню борошна і спрямовує його в підставлену тару._______________________________________
9. Він закріплений у верхній частині корпусу борошнопросіювача і має конусоподібну форму._____________________________________
10. Робочий орган просіювача, який складається із каркаса та металевої сітки.
___________________________________________
11. Просіювач має 3 змінні барабани з діаметром отворів 1,4 мм, 2,8 мм, 4,0 мм. Для просіювання якої сировини вони призначені?_________________________________
12. Як часто необхідно очищати сито від домішок, які залишаються в процесі просіювання борошна?___________________________________
Оцінка__________

27

28

29

30

скачати

© Усі права захищені
написати до нас