Ім'я файлу: Тема уроку. Склад числа 9..docx Розширення: docx Розмір: 194кб. Дата: 21.05.2022 скачати Пов'язані файли: Лабораторна робота№11(Даців Денис Феі-21).docx Великодні писанки (1).doc Тема уроку. Склад числа 9. Мета: формувати в учнів поняття числа як кількісної характеристики класу скінченних еквівалентних множин. ХІД УРОКУ І. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів Сьогодні ми продовжимо вивчати число 9. Раніше вважалося, що в Сонячній системі 8 планет: Меркурій, Юпітер, Венера, Сатурн, Земля, Уран, Марс, Нептун. Пізніше астрономи відкрили ще одну планету — Плутон. Тепер, рахуючи й її, планет Сонячної системи — 9. Отже, 9 — це 8 і ще 1. Число 9 вважалося особливим ще й тому, що означало поняття «тричі по три», тобто це число складається з трьох трійок: 3 + 3 + 3. А от про інші випадки складу числа 9 ви дізнаєтеся сьогодні. ІІ. Актуалізація опорних знань і способів дії 1. Усна лічба. Назвіть числа від 1 до 9 у порядку збільшення (зростання); у порядку зменшення (спадання). Назвіть числа, які менші ніж 9; більші за 9. Назвіть числа, які більші за 6, але менші ніж 9; більші за 4, але менші ніж 7. 2. Актуалізація уявлень про сутність додавання і віднімання 1)Складіть вирази за схемами. [На першому малюнку маємо 5 п’ятикінцевих зірочок та 3 чотирикінцеві. Дужка зі знаком питання об’єднує всі зірочки. Об’єднати — це означає додати, тому складаємо вираз: 5 + 3. На другому малюнку 8 хрестиків, 6 хрестиків закреслили — вилучили; дужкою зі знаком питання показали хрестики, які залишилися; вилучити — це означає відняти, тому треба скласти вираз: 8 – 6.] 2)Математичний диктант. Записати цифру 3. Записати число, яке передує числу 5. Записати число, яке є результатом виразу 3+5. Записати числа сусіди числа 7. Які цифри ви записали? ІІI. Формування нових знань і способів дії 1.Ознайомлення зі складом числа 9. За допомогою таблиці пояснюю усі випадки складу числа 9: 9 – це 8 і 1 або 1 і 8, 7 і 2 або 2 і 7, 6 і 3 або 3 і 6, 5 і 4 або 4 і 5. Наступним можна запропонувати завдання, в якому учні самі коментують склад числа 9; у кожному випадку вони пояснюють складені вирази та знаходять їх значення. 2.Закріплення знань про склад числа 9. Виконується з коментарем. [Розглянемо першу кісточку доміно: зліва 5 точок, справа 4 точки, усього 9 точок; 5 і 4 складають число 9. Розглянемо також другу кісточку доміно: зліва 6 точок, справа 3 точки, усього 9 точок; 6 і 3 складають число 9] Після цього пояснення доцільно запропонувати учням усно скласти за кожним доміно дві рівності на додавання та дві рівності на віднімання. [Зліва 5 точок, а справа 4 точки, об’єднуємо точки зліва направо, всього 9 точок: 5 + 4 = 9; об’єднуємо точки справа наліво, всього 9 точок: 4 + 5 = 9; вилучаємо 4 точки, що справа (прикриваємо їх пальцем), залишиться 5 точок: 9 – 4 = 5; вилучаємо 5 точок, що зліва, залишиться 4 точки: 9 – 5 = 4. Зліва 6 точок, а справа 3 точки, об’єднуємо точки зліва направо, всього 9 точок: 6 + 3 = 9; об’єднуємо точки справа наліво, всього 9 точок: 3 + 6 = 9; вилучаємо 3 точки, що справа (прикриваємо їх пальцем), залишиться 6 точок: 9 – 3 = 6; вилучаємо 6 точок, що зліва, залишиться 3 точки: 9 – 5 = 4.] Фізкультхвилинка ІV. Закріплення вивченого. Формування вмінь і навичок. 1.Розв’язання прикладів. 1 + 8 4 + 5 6 + 3 7 + 2 8 + 1 5 + 4 3 + 6 2 + 7 9 – 1 9 – 5 9 – 3 9 – 7 9 – 4 9 – 8 9 – 2 9 – 6 2. Розв’язузання задачі за картинкою. [На годівниці сидить 8 пташок, до них летить ще одна. Коли вона підлетить, то пташок стане більше. Щоб показати всіх пташок, треба об’єднати. Об’єднати — це означає додати. Тому складаємо вираз: 8 + 1.] V. Рефлексія навчально-пізнавальної діяльності учнів Про що нове ви дізналися на уроці? Що зацікавило вас найбільше? Що повторили? Які вміння вдосконалили? З яких чисел складається число 9? У вигляді яких сум можна подати число 9? |