Казка "У тебе в самого свій розум"
Цілі:
1.Познакоміть учнів з автором
казки; проаналізувати лексику
казки за допомогою
Словника живої мови В.І. Даля.
Обладнання:
Портрет В.І. Даля, малюнки учнів до його казок.
Таблиці, в яких дано визначення застарілих, діалектних,
просторічних, загальновживаних слів,
фразеологізмів,
синонімів; російські народні прислів'я (на планшеті).
Казка - брехня, та в ній натяк! Добрим молодцям урок.
А.С. Пушкін
Хід уроку:
Слово вчителя. Сьогодні на уроці ми прочитаємо незвичайну казку В.І. Даля "У тебе в самого свій розум"; працюючи з текстом казки, дізнаємося походження і лексичне значення багатьох слів. Зверніть увагу на епіграф до уроку і запам'ятайте його. Подивимося, який урок можна витягти з казки В.І. Даля. Спочатку послухаємо повідомлення про
життя і
творчість В.І. Даля. (Виступає учень) З повідомлення нам стало відомо, що Даль записував у
словник влучні слова, вирази, народні
пісні і казки. А що він писав про казки у своєму
словнику? (Читає учень) Володимир Іванович і сам писав казки. Зараз ми послухаємо його казку "У тебе в самого свій розум". (Читають учні) Які частини можна виділити в казці?
1) Звичка козла.
2) Вівця відбилася від гурту.
3) Непрохані в городі.
4) Монолог козла (
мова однієї особи).
5)
мораль автора.
Тепер, спираючись на
текст казки і звертаючись до
Словника живої мови В.І. Даля, ми постежити за поведінкою головних героїв - козла і вівці. Козел унадився в
город.
Що значить унадився?
За
словником В.І. Даля, це означає звик (ходити), мав погану звичку.
Для якого стилю мови
характерне це
слово? (Для розмовного). Запишіть в зошит: унадився (розмовне) - звик. Козел унадився в город, коли
пастухи виганяють гурт свій.
Слово гурт діалектне: знайдіть його значення у словнику В.І. Даля. Діалектні слова (читають по
таблиці) - слова, що вживаються жителями тієї чи іншої місцевості. Запишемо: гурт (діалектне) - стадо.
Слово гурт є загальновживаним в лексиконі українського народу.
Які
словосполучення з дієсловами передають постійні звички козла?
- Головою помахує, бородою трусить, йде собі та пофоркували. Козел йде, як добрий. Чому - як добрий? Хіба козел добрий?
Козел ніколи не був добрим, він робив вигляд, що він добрий, а сам був спритний ошуканець (
відповідають учні). З словника В.І. Даля ми можемо дізнатися, що по відношенню до худоби це
слово означає повний, огрядний, ситий. Знайдіть у цій частині казки слово, яке вживають тільки в розмові. Спершу (розмовне) - спочатку. У другій частині казки знайдіть дієслова, які описують поведінку вівці. Відбилася, зайшла, варто, та кричить, та озирається. Повторюваний умова теж
характерний для передачі розмовної мови.
Куди зайшла вівця?
У гущавину, в кропиву, в лопушнік. Підберіть однокореневі слова до слова лопушнік:
лопух, лопушіний. На Русі це рослина іменували лепушкой, лепухой (від слова ліпитися). В основі російської назви лежить давнє, тепер давно забуте слово лоп, яке позначало лист.
Як виглядає лопух?
Так, це бур'ян з чіпкими, колючими суцвіттями або плодами, якщо з ним зустрітися в кінці літа. (
Відповідають учні). Лопушнік - застаріле слово. Прочитаємо за
таблицею, які слова називаються застарілими. Запишемо: лопушнік (застаріле) - чагарники лопуха. Лопушіние зарості в старих подвір'ях служили хлопцям гарним укриттям під час ігор у війну чи в хованки. Автор називає вівцю словом серцева. Серцева - просторічне слово: воно вживається як ласкаве поводження з відтінком жалю, співчуття. Знайдіть у міркуваннях вівці інші застарілі слова. Читають текст вголос: Піду, мовляв, хоч за ним. Цей виведе: мені не первина за ним йти: у нас і попереду гурту той козел-ватажок йде, за ним іди сміливо! За словником В.І. Даля, мовляв - частинка, яка вказує, що передається чужа мова. У сучасній російській мові використовується як вступне слово. Чи не первина (застаріле) - не вперше (загальновживане). По
таблиці учні читають, які слова називаються загальновживаними. Ватажок, за словником В.І. Даля, - "передова скотина в стаді", укажчик
дороги; в сучасній російській мові в цьому значенні
відповідає загальновживане слово провідник - вказує шлях.
Яким чином козел і вівця опинилися на городі?
(Учні читають текст вголос).
Яке слово вас зацікавило?
Слово тин. Знайдіть його значення у словнику. Тин - слово діалектне, позначає огорожу.
Яке загальновживане слово-синонім можна підібрати до слова огорожа?
Слово паркан (відповідає учень). Запишемо: Тин - огорожа, паркан - слова-синоніми.
Які слова називаються синонімами? (Див. таблицю).
Крім
того, відзначаємо, що слово тин загальновживане в лексиконі українського народу.
Читає вчитель: На цей раз городник заглянув якось вранці в капусту свою та й побачив непроханих. Схопив він лозину предовгих та й кинувся на непроханих.
Який вираз ви вважаєте тут розмовною?
- Лозину предовгих. Що мається на увазі? - Дуже довгий прут, яким городник вирішив шмагати незваних.
Якими словами автор
характеризує поведінку козла на городі?
(Учні читають текст вголос).
Як зрозуміти вираз як спритніший?
Назвіть початкову форму слова спритніший. - Моторний.
Підберіть слова-синоніми до цього слова. - Швидкий, спритний, квапливий.
Значить, козел, як більш моторний, зумів перескочити через тин. При цьому він мемекнул.
Від яких звуків сталося звукоподражательное слово мемекнул?
Мемекнул та й пішов у чисте поле.
Що значить чисте поле?
Знайдіть у словнику слово чисте. -
Рівне, прозорное, відкрите, звідки вільний вид на всі боки.
Рівне, прозорное *, відкрите - слова-синоніми.
Назвіть дієслова, які показують поведінка вівці в городі. - Замотався, стала кидатися, попалася.
Яке слово в тексті вам здалося незвичайним? - Оробей. Це особлива форма дієслова, яка означає додатковий дію при основному дії, вираженому дієсловом (дієприслівник).
Від якого дієслова воно сталося? - Оробеть, боятись.
А що значить боятися? - Боятися, побоюватися, трусити. Добре, ви визначили
значення слова, назвавши його синоніми.
Огородник зігнав своє зло на вівцю. Що він зробив? - Розмачулений лозину про бідну вівцю.
Що значить розмачулений? - Ісхлестал. Слово просторічне. Прочитайте за таблицею про просторічних словах. (Це слова жартівливого, зневажливого, іронічного, грубуватого і інших відтінків.) Тепер давайте прочитаємо за таблицею, які слова називаються фразеологізмами.
Фразеологізми - стійкі словосполучення. Їх розривати не можна. Знайдіть
фразеологізми у тій частині казки, яку ми назвали "Непрохані в городі", спробуйте їх замінити одним словом. Кричить не своїм голосом - сильно. Витягнути на всю довжину - вдарити з усієї сили. Бігати хвостом (за ким-небудь) - не відставати; Пішов у свою голову - самовільно; Отомнет боки - поб'є; Нелегка принесла - прийти до ладу. Прийшовши
додому, вівця стала плакатися (просторічне) - скаржитися. Знайдіть у монолозі козла застарілі слова. Колі - якщо (підрядних союз); навіщо-де - застаріла граматична форма слова.
На Русі за старих часів у розмові користувалися скороченою формою слова мовляв - одним складом де. Повна форма цього виразу: навіщо, мовляв. А тепер, знайдіть у тексті визначення, що характеризують вівцю. - Дурна, серцева, бідна. Яке значення має визначення бідна? - Нещасна, ображена. Якими словами характеризує автор козла? Проноза,
злодій (відповідають учні).
Висновок перший З якою метою використовує автор у казці застарілі, просторічні, діалектні слова,
фразеологізми?
Відповіді учнів:
а) Даль показує різноманітність слів у мові російського народу; він хоче, щоб ці слова продовжували жити в російській мові.
б) Він хоче підкреслити простоту і щирість промови простих людей, їх живу мову.
в) Автор спеціально їздив і збирав ці слова, записував їх і створив
Словник живої великоросійської мови, якою ми користуємося зараз.
г) Якщо б не було цього словника, ми б не знали, які слова вживали в своїй промові наші предки.
Учитель.
І звичайно, слова, записані В.І. Далем, сприяли розвитку сучасної російської
літературної мови.
Як ви думаєте, можна сказати, що у автора теж є своя роль у казці?
Відповідь учня.
Так, тому що він незримо, невидимо присутній у казці, висловлюючи своє авторське ставлення до героїв: їх поведінці і характерів.
Висновок другий Отже,
хлопці, протягом уроку ми працювали над словом казки.
А що ж ми дізналися про автора, В.І. Далі?
Відповіді учнів:
а) Даль - мудра
людина і казкар.
б) Він вважав головною справою свого життя вивчення мови російського народу.
в) Даль - чудовий знавець живої мови.
г) Я вважаю, що В.І. Даль здійснив великий
подвиг, створивши Словник живої великоросійської мови.
Учитель.
Для нас Словник В.І. Даля - це
історичний пам'ятник, що свідчить про багатство російської мови.
- А як ви думаєте, чому твір "У тебе в самого свій розум" можна назвати казкою? Чому це
літературна казка? Чим вона відрізняється від народної? Звернімося до епіграфу уроку. Знайдіть у казці слова, в яких міститься "натяк, добрим молодцям урок", про який говорить А.С. Пушкін. - А хіба у тебе в самого свого розуму немає?
- Який урок можна винести з цієї казки? Чому вчить
казка? - Треба жити своїм розумом.
- Які ви знаєте прислів'я та приказки про
розум?
Відповіді учнів:
Голова без розуму, що ліхтар без свічки.
Брат він мій, а розум у нього свій.
На то людина на світ народиться, щоб жити своїм розумом.
Не всякий розумний, хто з головою.
На
гроші розуму не купиш.
Про всяк годину розуму не напасешся.
Добрий розум наживеш не відразу.
Живи кожен своїм розумом!
Чужий розум поважай і своїм міркуй.
Скільки голів, стільки розумів.
Краса до вінця, а розум до кінця.
Який розум,
такий і розум.
Всім свого розуму не вкладеш.
Чужим розумом в
люди не вийдеш.
Казки Даля багаті прислів'ями та приказками. Ви можете познайомитися з двотомником, до якого увійшли прислів'я та приказки, зібрані В.І. Далем. Прочитаємо деякі з них (на планшеті) і подумаємо, який прислів'ям можна озаглавити казку, а який її закінчити.
Домашнє завдання
Складіть маленьку казку за прислів'ям, тільки спочатку подумайте, кого і чому навчатиме ваша казка, який урок можна витягти з неї.