Технології якісного навчання в рамках нестандартного уроку

[ виправити ] текст може містити помилки, будь ласка перевіряйте перш ніж використовувати.

скачати

Технології якісного навчання в рамках нестандартного уроку
Щоб вивчити щось швидко і добре,
треба це «щось» бачити, чути і відчувати.
Т. Стоквел
Сучасні педагогічні технології, метою яких є підвищення якості та ефективності освітнього процесу, повинні характеризуватися такими принципами:
§ гуманністю (сприяти поліпшенню якості життя людей);
§ ефективністю (бути результативними);
§ наукоємністю (серйозне наукове обгрунтування і супровід з позицій філософії, педагогіки, психології, інформатики, системного аналізу);
§ універсальністю (мати широке застосування);
§ інтегрованістю (взаємозв'язок, доповнення та посилення один одного);
§ технологічністю (чіткий алгоритм);
§ креативністю (творчий характер змісту алгоритму).
У процесі своєї педагогічної діяльності я прийшла до висновку, що одним з найбільш ефективних способів впровадження інноваційних технологій (і їх окремих елементів) у процес навчання і виховання є використання нетрадиційних уроків.
Основна функція нетрадиційного уроку в системі гуманістичної освіти полягає в створенні необхідного дидактичного фону для прояву і задоволення особистісних потреб учнів і педагогів.
Наприклад, прагнення до гласності реалізується в уроках типу «громадський огляд знань», «прес-конференція»; тяга до роздумів, дискусій, суперечок, у ході яких народжується істина, - в уроках-диспутах, дискусіях дебатах; потреба в ініціативою - у уроках винахідництва і письменництва, у творчих виставках і звітах. Усвідомлення важливості ділового партнерства приходить на уроках з використанням групових форм роботи. Тут же знаходить відображення потреба в милосерді, розширенні і зміцненні людських контактів. Потреба поважати справу, вміти його виконувати, судити про людину по конкретних справах, а не тільки за словами - на уроках - рольових іграх. Звернення суспільства до людини та її внутрішнього світу, прагненням, потребам знаходить відображення в уроках-консультаціях, на уроках з дидактичними іграми.
Крім того, можна виділити ще ряд функцій, які виконує нестандартний урок:
· Навчальна - розвиток пам'яті, уваги, навичок володіння мовою, сприйняття інформації різного характеру;
· Розважальна - створення сприятливої ​​атмосфери, трансформація уроку в захоплюючу дійство;
· Комунікативна - згуртування колективу, встановлення позитивних емоційних контактів;
· Розвиваюча - гармонійний розвиток особистісних якостей;
· Психотехнічна - формування навичок підготовки свого фізіологічного стану для більш ефективної діяльності і засвоєння більшого обсягу інформації;
· Виховна - психотренінг та психокорекція прояви особистості в умовних (ігрових) моделях життєвих ситуацій;
· Релаксаційна - зняття емоційної напруги.
Така функціональне навантаження уроку дозволяє використовувати елементи відразу декількох ефективних педагогічних технологій (особистісно-орієнтованого навчання і виховання, диференційованого, проблемного, діалогового, рефлексивного і т. д.) або яку-небудь одну (у відповідності з цілями і завданнями).
Наведу кілька прикладів використання елементів сучасних освітніх технологій у нестандартних уроках з російської мови та літератури.
Проблемно-пошуковий урок російської мови
Проблема: бідність, невиразність мовлення учнів, низька грамотність.
Концептуальна мета вивчення російської мови (згідно з робочою програмою з предмета): осягнення багатства і значущості російської мови, формування мовної культури, підвищення рівня грамотності.
Тема: Дієслово і його вживання в мові.
Мета уроку: розвиток виразності, правильності мовлення, почуття прекрасного.
Завдання: познайомитися з виразними можливостями дієслова; формувати й розвивати вміння використовувати дієслова в мові; відпрацьовувати навички правопису дієслів (передусім, особистих закінчень).
Проблемне питання: яка роль дієслів у мові?
У процесі уроку учні, виконуючи різні за характером (індивідуальні, групові, фронтальні), підібрані в певній послідовності практичні завдання поступово приходять до розуміння проблеми, знаходять оптимальний варіант рішення: дієслова допомагають передати рух, побачити колір, почути звуки світу, привернути увагу до сказаного або написаному. Крім того, по ходу виконання завдань відпрацьовуються навички правопису. Індивідуальні завдання підбираються з урахуванням інтелектуальних, психологічних, творчих можливостей учнів.
Виховна функція уроку реалізується передусім через зміст дидактичного матеріалу, а також через спілкування.
У ході пошукової роботи учнів протягом всього уроку робиться наголос на розвиток особистісних якостей, як загальнолюдських, так і професійно значущих (організованість, акуратність, самостійність, толерантність, щирість, естетичний смак та ін.)
Разноуровневое альтернативне домашнє завдання також дозволяє здійснювати і особистісний, і диференційований підхід до навчання і виховання дітей.
Рефлексія, що проводиться в кінці уроку, дозволяє розвивати навички аналізу та самоаналізу індивідуальної та спільної діяльності.
Урок - літературна композиція
Тема: «Мені все одно це життя полюбилася ...»
Особливості художнього світу С. А. Єсеніна.
Концептуальна мета курсу: розвиток здатності естетичного сприйняття та оцінки явищ літератури, художньо втілених у ній явищ життя
Мета уроку: познайомитися з творчою біографією поета, художнім світом його лірики.
Завдання: виділити особливості поетичного стилю, розглянути образну систему лірики Єсеніна; розвивати навички емоційного сприйняття; відпрацьовувати навички виразного читання; формування вміння складати літературний, психологічний портрет.
Хід уроку.
Заздалегідь підготовлені учні представляють увазі інших літературно-музичну композицію, в ході якої передбачено обговорення деяких фактів біографії, віршів. Після закінчення композиції обговорюється, наскільки яскраво учасникам вдалося передати ті чи інші нюанси творчої біографії та спадщини поета (в обговоренні беруть участь як глядачі, так і «актори»). Після заключного слова вчителя учні виконують невелику творчу роботу складання свого психологічного портрета С. А. Єсеніна, яка виконується на фоні музики. Ця робота носить одночасно і рефлексивний характер, оскільки дозволяє проаналізувати характер сприйняття матеріалу учнями, рівень його засвоєння, а також оцінити психологічний стан учнів.
Урок гра-подорож. Заліковий урок за поемою М. А. Некрасова «Кому на Русі жити добре»
Тема уроку: Кому на Русі жити добре?
Концептуальна мета: формування гуманістичного світогляду та національної самосвідомості; становлення системи морально-естетичних цінностей.
Мета уроку: визначити місце і значення поеми в системі вітчизняної літератури.
Завдання: виділити художні особливості твору; визначити авторську позицію; відпрацьовувати навички формулювання, подання та аргументування власної точки зору.
Хід уроку.
Учні розділені на групи, які виражають інтереси соціальних груп, представлених у творі. Одна з груп - ходоки, завдання яких знайти рішення проблеми, заданою темою уроку. У процесі спілкування, виконуючи різні завдання за текстом, хлопці вчаться слухати опонента, розвивають навички культури спілкування, підвищують рівень мовної культури, вчаться аналізувати отриману інформацію, робити висновки.
При виконанні завдань формуються і розвиваються такі особистісні якості, як допитливість, самостійність, пізнавальна активність, відповідальність за загальну справу, толерантність.
Учні, працюючи безпосередньо з літературним джерелом, навчаються шанобливого ставлення до творчої спадщини письменників, до історії Батьківщини, аналізувати соціально-економічний розвиток держави у визначений період часу і його вплив на життя громадян, співвідносити дні минулі з сучасністю, оцінювати характер взаємин між владою і народом , вчаться співчувати, співпереживати героям твору.
На закінчення гри кожна з груп пропонує варіант проведення державних реформ щодо поліпшення життя саме для представляється соціального прошарку. Це дозволяє розвивати логічне та образне мислення учнів.
Робота в групах на заліковій уроці надає учням впевненості, тому що вони відчувають підтримку товаришів.
Оцінку роботи кожної групи дає вчитель з урахуванням думки хлопців, які перебувають в інших групах. Діяльність кожного учня оцінюється всередині кожної групи, потім незначно коригується вчителем або залишається без змін (в залежності від результатів індивідуальної роботи).
Більшість нестандартних уроків спирається на використання різних ігрових технологій (дидактичні, інтелектуальні, рольові, ігри-реконструкції, ігри-обговорення, ігри-змагання тощо). Ігрові елементи можуть являти собою лише певний етап уроку або задавати форму і відбивати зміст уроку в цілому. Незалежно від того, цілком чи це нестандартний урок, або традиційний з незвичайними аспектами, скрізь присутній принцип умовності, властивий грі.
Цінність ігрової діяльності полягає в тому, що вона враховує психолого-педагогічну природу учня, відповідає його потребам та інтересам. Гра формує типові навички соціальної поведінки, специфічні системи цінностей, орієнтацію на групові та індивідуальні дії, розвиває стереотип поведінки в людських спільнотах, дозволяє зняти зайве психологічне напруження. Крім того, використання ігрових технологій дозволяє істотно підвищити інтерес учнів до предмету, дозволяє їм краще запам'ятати матеріал, а також «розкріпачує» свідомість і мислення учня.
Нестандартні уроки на основі різних форм ігрової діяльності можуть застосовуватися на всіх етапах засвоєння знань: формування, закріплення, повторення, узагальнення, систематизація, оцінка і контроль. У цьому їх універсальність.
Це далеко не всі можливості та переваги використання в освітньому процесі нестандартних форм уроків. Я порівняно недавно зайнялася вивченням цієї проблеми, тому ще багато що належить відкрити. Надалі я планую освоїти і включити в свою роботу елементи таких освітні технології, як, наприклад, «Дебати», технологія проектної діяльності, технологія «повного засвоєння».
Наступного тижня мною буде дано відкритий урок-семінар «Творчий портрет Володимира Висоцького».

Використана література
1. Бондаренко С.М. Урок - творчість вчителя. М.: Знание, 1974.
2. Кульневич С.В., Лакоценіна Т.П. Не зовсім звичайний урок. Воронеж, 2006.
3. Кульневич С.В., Лакоценіна Т.П. Зовсім незвичайний урок. Воронеж, 2006.
4. Література. 9-11 класи: уроки-дослідження / авт.-упоряд. І.Д. Бережна. Волгоград: Учителю, 2008.
5. Нестандартні уроки російської літератури. 10-11 класи / Булгакова І. В. - Ростов н / Д.: Фенікс, 2002.
6. Совєтова Є.В. Ефективні освітні технології. - Ростов н / Д.: Фенікс, 2007.
7. Татарченкова С.С. Урок як педагогічний феномен. - Спб.: КАРО, 2005.
8. Юніна Є.А. Технології якісного навчання у школі. - М.: Педагогічне товариство Росії, 2007.
Додати в блог або на сайт

Цей текст може містити помилки.

Педагогіка | Реферат
26.3кб. | скачати


Схожі роботи:
Відповідність традиційного і нестандартного у логіці особистісно орієнтованого навчання на урока
Вчителі-новатори та їхні авторські технології у рамках педагогіки співпраці
Вчителі новатори та їхні авторські технології у рамках педагогіки співпраці
Педагогічний аналіз сучасного уроку технології
Методика організації навчального процесу в рамках колективного способу навчання іноземній мові
Проектування уроку теоретичного навчання в ПУ
Диференціація навчання на всіх етапах уроку
Конспект уроку з навчання грамоти 1клас
Диференційоване навчання як засіб підвищення ефективності уроку
© Усі права захищені
написати до нас