Міністерство освіти Російської Федерації
Тольяттинский Державний Університет
Кафедра «Технологія машинобудування»
Курсова робота
з дисципліни «Технологія машинобудування»
«Розмірний аналіз технологічного процесу виготовлення вала ступеневої»
м. Тольятті, 2005 р.
Зміст
Введення
1. Аналіз вихідних даних
1.1 Аналіз службового призначення деталі
1.2 Фізико-механічні характеристики матеріалу
1.3 Класифікація поверхонь деталі
1.4 Аналіз технологічності деталі
2. Вибір типу виробництва і форми організації
3. Вибір методу отримання заготовки та її проектування
4. Розробка технологічного маршруту, плану виготовлення і схем базування деталі
4.1 Розробка технологічного маршруту
4.2 Розробка схем базування деталі
4.3 План виготовлення деталі
5 Розмірний аналіз в осьовому напрямку
5.1 Розмірні ланцюги та їх рівняння
5.2 Розрахунок припусків
5.3 Розрахунок операційних розмірів
6 Розмірний аналіз в радіальному напрямку
6.1 Розмірні ланцюги та їх рівняння
6.2 Розрахунок припусків
6.3 Розрахунок операційних розмірів
7 Аналітичний розрахунок припусків
Висновок
Література
Введення
Курсове проектування проводиться з метою прищеплення учням навичок самостійної роботи і закріплення знань, отриманих при вивченні спеціальних дисциплін, а також самостійного вирішення технологічних та економічних задач при проектуванні технологічних процесів механічної обробки деталей.
Курсовий проект дає можливість встановити ступінь засвоєння навчального матеріалу та вміння учня застосовувати знання, отримані при проходженні виробничої, навчальної та технологічної практики, а також підготувати учня до виконання дипломного проекту.
1. Аналіз вихідних даних
1.1 Аналіз службового призначення деталі
Вал ступінчастий призначений для передачі крутного моменту з шестірні на колесо за допомогою шпонки. Даний вал працює в редукторі крана для приводу лебідки.
Навантаження - нерівномірні.
Умови мастила - задовільні.
Умови роботи - польові.
1.2 Фізико-механічні характеристики матеріалу
Деталь виготовлена зі сталі 45 по ГОСТ 1050-74 і володіє наступними характеристиками
Хімічний склад:
Така сталь має наступними механічними властивостями:
- Тимчасовий опір при розтягуванні σ вр = 598 МПа,
- Межа плинності σ т = 363 МПа,
- Відносне подовження δ = 16%,
- Ударна в'язкість а н = 49 Дж / м 2,
- Середнє значення щільності:
- Слушна теплопровідність: 680 Вт / ( )
- Коефіцієнт лінійного розширення α = 11,649 * 10 6 1 / С º
Сталь 45 середньовуглецевих сталь конструкційна сталь, яку піддають загартуванню та подальшого високотемпературного відпустки. Після такої термічної обробки сталі набувають структуру сорбіту, добре сприймає ударні навантаження. Такі стали мають невелику прокаливаемостью (до 10 мм), тому механічні властивості із збільшенням перетину вироби знижуються. Для валу потрібна вища поверхнева твердість, отже, після гарту його піддають відпустці.
1.3 Класифікація поверхонь деталі
1.4 Аналіз технологічності деталі
1.4.1 Якісна оцінка технологічності
а) Показник технологічності заготовки.
Коефіцієнт оброблюваності матеріалу різанням До про = 1
б) Проста конструкція деталі (відсутність складних фасонних поверхонь) дозволяє використовувати при її виробництві уніфіковану заготовку.
в) Габаритні розміри деталі і її використання дозволяє використовувати раціональні методи отримання заготовки, такі як: прокат, штампування, лиття.
г) З урахуванням вимог до поверхонь деталі (точності, шорсткості), а також їх тих призначення остаточне формування поверхонь деталі (жодної) на заготівельної операції неможливо.
д) Забезпечення потрібної шорсткості можливо стандартними режимами обробки і уніфікованим інструментом.
е) Дана сталь здатна легко піддається ТО.
1.4.2 Показники технологічності конструкції деталі в цілому
1. Матеріал не є дефіцитним, вартість прийнятна.
2. Конфігурація деталі проста.
а) Конструкційні елементи деталі універсальні
б) Розміри та якість поверхні деталі мають оптимальні вимоги по точності і шорсткості.
в) Конструкція деталі забезпечує можливість використання типових ТП її виготовлення.
г) Можливість обробки декількох поверхонь з одного установа є:
д) З урахуванням вимог до поверхонь деталі (точності, шорсткості), а також їх тих призначення остаточне формування поверхонь деталі (жодної) на заготівельної операції неможливо. Неможлива обробка на прохід.
е) Конструкція забезпечує високу жорсткість деталі.
ж) Технічні вимоги не передбачають особливих методів і засобів контролю.
1.4.3 Показники технологічності базування і закріплення
а) Заготівля встановлюється зручно для обробки
б) Під час механічної обробки єдність баз дотримується.
1.4.4 Кількісна оцінка технологічності
а) Коефіцієнт точності обробки
До ТО = 1 - ,
де -Середній квалітет поверхонь деталі.
,
де n i - кількість поверхонь з i квалітетами;
JTi - квалітет.
А = .
До ТО = 1 - = 0,901.
б) Коефіцієнт середньої шорсткості поверхні деталі
До ТШ = 1 - , = ,
= 5,456.
До ТШ = 1 - = 0,817.
2. Вибір типу виробництва і форми організації технологічного процесу виготовлення
2.1 Розрахуємо масу даної деталі:
q = ,
V = 789700 мм 3
m = 789700.7814.10 -9 = 6,170 кг.
2.2 Аналіз вихідних даних
- Маса даної деталі становить 6,170 кг.;
- Обсяг випуску виробів 1100 дет / рік;
- Режим роботи підприємства-виробника - двозмінний;
- Тип виробництва - середньосерійному.
Основні характеристики типу виробництва
- Обсяг випуску виробів - середній;
- Номенклатура - середня;
- Обладнання - універсальне;
- Оснащення - універсальна, спеціалізована;
- Ступінь механізації і автоматизації - середня;
- Кваліфікація робітників - середня;
- Форма організації технологічного процесу - групова змінно-потокова;
- Розміщення устаткування - за типами верстатів, предметно-замкнуті ділянки;
- Види технологічних процесів - поодинокі, типові, групові, операційні;
- Коефіцієнт закріплення операції
10 <K З <20 (на одному робочому місці)
Обсяг партій, запуск деталей
а - періодичність запуску деталей
254 - число ходів
- Метод визначення операційних розмірів - розрахунково-аналітичний;
- Метод забезпечення точності - обладнання, налаштоване по пробним деталей.
3 Вибір методу отримання заготовки та її проектування
3.1 Отримання заготовки литтям в оболонкові форми
1) Виходячи з вимог ГОСТ 26.645-85, призначаємо припуски і допуски на розміри деталі і зводимо ці дані в таблицю 1.
Залежно від обраного методу приймаємо:
- Клас точності розмірів і мас - 10
- Ряд припусків - 4.
Припуски на розміри дані на бік. Клас точності розмірів, мас і ряд припусків вибираємо по таблиці 2.3 [1], допуски за таблицею 2.1 [1] і припуски по таблиці 2.2 [1].
Таблиця № 1
2) Ливарні ухили призначаємо згідно з ГОСТ 26.645-8, виходячи з конструктивних особливостей заготовки. Згідно з рекомендацією, для спрощення виготовлення ливарної моделі приймаємо їх однаковими і величиною 3 °.
3) Ливарні радіуси заокруглень зовнішніх кутів приймаємо рівними R = 3 мм.
Ливарні радіуси заокруглень внутрішніх кутів визначаємо за формулою R = 0,4 ∙ h.
R 1 = R 2 = R 3 = 0,4 ∙ 10 мм = 4 мм
4) Визначаємо коефіцієнт використання матеріалу Км, за формулою:
де m - маса деталі, кг;
M - маса заготовки, кг.
Розрахуємо масу заготовки:
, Кг
де: γ - щільність матеріалу, кг / м 3. Для стали: γ = 7814 кг / м 3;
Vз - обсяг заготівлі, мм 3.
Обсяг заготівлі визначаємо як алгебраїчну суму обсягів найпростіших тел складових заготовку:
мм 3
, Мм 3
M заг. = 1,212 · 10 6 × 7814 × 10 -9 = 9,47 кг, m дет. = 8,055 · 10 5 × 7814 × 10 -9 = 6,29, кг.
Визначимо коефіцієнт використання матеріалу:
.
Даний метод лиття задовольняє завданню отримання виливка з контуром наближається до контуру деталі; тобто з коефіцієнтом використання Км близьким до 1.
3.2 Отримання заготовки штампуванням на кривошипних горячештамповочних пресах
1) По таблиці 3.1.3 [1] вибираємо:
а) Обладнання - прес з виштовхувачем;
б) Штампувальні ухили: 5 °;
в) Радіуси заокруглень зовнішніх кутів, при глибині порожнини струмка:
10 ... 25 мм - r = 2,5 мм,
25 ... 50 мм - r = 3 мм;
Радіуси заокруглень внутрішніх кутів, більше зовнішніх кутів у 3 ... 4 рази.
2) По таблиці 3.4 [1] призначаємо допуски і припуски на обробку на бік і зводимо їх у таблицю 2.
Таблиця № 2
3) Розрахуємо площу поковки в плані [1]:
F пок.п = 18861, мм 2
4) Визначаємо товщину містка для облоя [1]:
, Мм
Коефіцієнт Зі приймаємо рівним 0,016.
5) По таблиці 3.2.2 вибираємо інші розміри облойной канавки [1]:
а) Зусилля преса - 16МН;
б) h o = 2,2 мм;
в) l = 5 мм;
г) h = 6 мм;
д) R 1 = 20 мм.
6) Розрахувати обсяг заготівлі [1]:
V заг. = V п + V у + V о, мм 3
де V п - об'єм поковки, що розраховується за номінальними горизонтальним
розмірами креслення;
V у - обсяг чаду, що визначається залежно від способу нагрівання;
V о - обсяг облоя при штампуванні.
а) Обсяг поковки:
мм 3
б) Обсяг чаду V у приймаємо рівним 1% від V п.
V у = 10530 мм 2
в) Обсяг облоя V про:
V о = ξ. F М. (Р п + ξ. Π. L),
де ξ - коефіцієнт, що враховує зміну фактичної площі перерізу одержуваного облоя в порівнянні з площею перетину містка; ξ = 2.
F м - площа поперечного перерізу містка;
Р п - периметр поковки;
F M = lh o = 5. 2,2 = 11 мм 2
Р п = 724 мм.
Підставимо отримані дані в формулу:
V о = 2. 11 × (724 +2. 3,14. 5) = 16618,8 мм 3;
г) Обсяг поковки:
V заг. = 1,053 · 10 6 +10530 +16618,8 = 1080148,8 мм 3.
Визначимо параметри вихідної заготовки для штампування.
д) Діаметр заготовки:
, Мм
де m - відношення ; 1,25 < <2,5. Приймаю m = 2.
мм.
За ГОСТ 2590-71 мм.
д) Довжина заготовки:
, Мм
г) Площа поперечного перерізу заготовки:
, Мм 2
7) Розрахуємо масу поковки:
= 1080148,8. 7814. 10 -9 = 8,44 кг
8) Визначимо коефіцієнт використання матеріалу:
9) Розрахуємо зусилля штампування:
, МН,
де D пр - приведений діаметр,
F п - площа проекції поковки на щільність роз'єму штампа,
B п.ср - середня ширина поковки в плані,
σ в - межа міцності штампувало матеріалу, σ в = 598 МПа [2]
D пр = 1,13 , F п = , B п.ср = .
D пр = мм
F п = 18861 мм 2;
B п.ср = 18861/281 = 67 мм
, МН
За розрахункового зусилля штампування вибираємо прес із зусиллям 25 МН і зразкової продуктивністю 180 шт / год.
3.3 Техніко-економічний аналіз
Для остаточного вибору методу отримання заготовки, слід провести порівняльний аналіз за технологічною собівартості.
Розрахунок технологічної собівартості заготівлі отримувану за першим чи другим методом проведемо за наступною формулою [1]: Тольяттинский Державний Університет
Кафедра «Технологія машинобудування»
Курсова робота
з дисципліни «Технологія машинобудування»
«Розмірний аналіз технологічного процесу виготовлення вала ступеневої»
м. Тольятті, 2005 р.
Зміст
Введення
1. Аналіз вихідних даних
1.1 Аналіз службового призначення деталі
1.2 Фізико-механічні характеристики матеріалу
1.3 Класифікація поверхонь деталі
1.4 Аналіз технологічності деталі
2. Вибір типу виробництва і форми організації
3. Вибір методу отримання заготовки та її проектування
4. Розробка технологічного маршруту, плану виготовлення і схем базування деталі
4.1 Розробка технологічного маршруту
4.2 Розробка схем базування деталі
4.3 План виготовлення деталі
5 Розмірний аналіз в осьовому напрямку
5.1 Розмірні ланцюги та їх рівняння
5.2 Розрахунок припусків
5.3 Розрахунок операційних розмірів
6 Розмірний аналіз в радіальному напрямку
6.1 Розмірні ланцюги та їх рівняння
6.2 Розрахунок припусків
6.3 Розрахунок операційних розмірів
7 Аналітичний розрахунок припусків
Висновок
Література
Введення
Курсове проектування проводиться з метою прищеплення учням навичок самостійної роботи і закріплення знань, отриманих при вивченні спеціальних дисциплін, а також самостійного вирішення технологічних та економічних задач при проектуванні технологічних процесів механічної обробки деталей.
Курсовий проект дає можливість встановити ступінь засвоєння навчального матеріалу та вміння учня застосовувати знання, отримані при проходженні виробничої, навчальної та технологічної практики, а також підготувати учня до виконання дипломного проекту.
1. Аналіз вихідних даних
1.1 Аналіз службового призначення деталі
Вал ступінчастий призначений для передачі крутного моменту з шестірні на колесо за допомогою шпонки. Даний вал працює в редукторі крана для приводу лебідки.
Навантаження - нерівномірні.
Умови мастила - задовільні.
Умови роботи - польові.
1.2 Фізико-механічні характеристики матеріалу
Деталь виготовлена зі сталі 45 по ГОСТ 1050-74 і володіє наступними характеристиками
Хімічний склад:
Марка стали | З | Si | Mn | Cr | Ni |
Зміст елементів у% | |||||
45 | 0,42-0,50 | 0,17-0,37 | 0,50-0,80 | ≤ 0,25 | ≤ 0,25 |
- Тимчасовий опір при розтягуванні σ вр = 598 МПа,
- Межа плинності σ т = 363 МПа,
- Відносне подовження δ = 16%,
- Ударна в'язкість а н = 49 Дж / м 2,
- Середнє значення щільності:
- Слушна теплопровідність: 680 Вт / (
- Коефіцієнт лінійного розширення α = 11,649 * 10 6 1 / С º
Сталь 45 середньовуглецевих сталь конструкційна сталь, яку піддають загартуванню та подальшого високотемпературного відпустки. Після такої термічної обробки сталі набувають структуру сорбіту, добре сприймає ударні навантаження. Такі стали мають невелику прокаливаемостью (до 10 мм), тому механічні властивості із збільшенням перетину вироби знижуються. Для валу потрібна вища поверхнева твердість, отже, після гарту його піддають відпустці.
1.3 Класифікація поверхонь деталі
Вид поверхні | № поверхні |
Виконавчі поверхні | 14, 16 |
Основні конструкторські бази | 2, 8, 12 |
Допоміжні конструкторські бази | 3, 5, 6, 9, 13, 14, 16 |
Вільні поверхні | 1, 4, 7, 10, 11, 15, 17 |
1.4 Аналіз технологічності деталі
№ поверхні | Вид поверхні | JТ | Ra, мкм | ТТ Технічні умови |
1 | Плоска | h | 12,5 | |
2 | Плоска | h7 | 1,25 | 0,012 |
3 | Плоска | h8 | 2,5 | 0,012 |
4 | Плоска | h | 12,5 | |
5 | Плоска | h7 | 1,25 | 0,012 |
6 | Плоска | h8 | 2,5 | 0,012 |
7 | Плоска | h | 12,5 | |
8 | Циліндрична | k6 | 0,63 | 0,03 0,02 |
9 | Циліндрична | n7 | 1,25 | 0,03 0,02 |
10 | Циліндрична | h | 12,5 | |
11 | Циліндрична | h | 12,5 | |
12 | Циліндрична | k6 | 0,63 | 0,03 0,02 |
13 | Циліндрична | n7 | 1,25 | 0,03 0,02 |
14 | Плоска | N9 | 3,2 | |
15, 17 | Плоска | h | 6,3 | |
16 | Плоска | N9 | 3,2 |
а) Показник технологічності заготовки.
Коефіцієнт оброблюваності матеріалу різанням До про = 1
б) Проста конструкція деталі (відсутність складних фасонних поверхонь) дозволяє використовувати при її виробництві уніфіковану заготовку.
в) Габаритні розміри деталі і її використання дозволяє використовувати раціональні методи отримання заготовки, такі як: прокат, штампування, лиття.
г) З урахуванням вимог до поверхонь деталі (точності, шорсткості), а також їх тих призначення остаточне формування поверхонь деталі (жодної) на заготівельної операції неможливо.
д) Забезпечення потрібної шорсткості можливо стандартними режимами обробки і уніфікованим інструментом.
е) Дана сталь здатна легко піддається ТО.
1.4.2 Показники технологічності конструкції деталі в цілому
1. Матеріал не є дефіцитним, вартість прийнятна.
2. Конфігурація деталі проста.
а) Конструкційні елементи деталі універсальні
б) Розміри та якість поверхні деталі мають оптимальні вимоги по точності і шорсткості.
в) Конструкція деталі забезпечує можливість використання типових ТП її виготовлення.
г) Можливість обробки декількох поверхонь з одного установа є:
д) З урахуванням вимог до поверхонь деталі (точності, шорсткості), а також їх тих призначення остаточне формування поверхонь деталі (жодної) на заготівельної операції неможливо. Неможлива обробка на прохід.
е) Конструкція забезпечує високу жорсткість деталі.
ж) Технічні вимоги не передбачають особливих методів і засобів контролю.
1.4.3 Показники технологічності базування і закріплення
а) Заготівля встановлюється зручно для обробки
б) Під час механічної обробки єдність баз дотримується.
1.4.4 Кількісна оцінка технологічності
а) Коефіцієнт точності обробки
До ТО = 1 -
де
де n i - кількість поверхонь з i квалітетами;
JTi - квалітет.
А =
До ТО = 1 -
б) Коефіцієнт середньої шорсткості поверхні деталі
До ТШ = 1 -
До ТШ = 1 -
2. Вибір типу виробництва і форми організації технологічного процесу виготовлення
2.1 Розрахуємо масу даної деталі:
q =
V = 789700 мм 3
m = 789700.7814.10 -9 = 6,170 кг.
2.2 Аналіз вихідних даних
- Маса даної деталі становить 6,170 кг.;
- Обсяг випуску виробів 1100 дет / рік;
- Режим роботи підприємства-виробника - двозмінний;
- Тип виробництва - середньосерійному.
Основні характеристики типу виробництва
- Обсяг випуску виробів - середній;
- Номенклатура - середня;
- Обладнання - універсальне;
- Оснащення - універсальна, спеціалізована;
- Ступінь механізації і автоматизації - середня;
- Кваліфікація робітників - середня;
- Форма організації технологічного процесу - групова змінно-потокова;
- Розміщення устаткування - за типами верстатів, предметно-замкнуті ділянки;
- Види технологічних процесів - поодинокі, типові, групові, операційні;
- Коефіцієнт закріплення операції
10 <K З <20 (на одному робочому місці)
Обсяг партій, запуск деталей
а - періодичність запуску деталей
254 - число ходів
- Метод визначення операційних розмірів - розрахунково-аналітичний;
- Метод забезпечення точності - обладнання, налаштоване по пробним деталей.
3 Вибір методу отримання заготовки та її проектування
3.1 Отримання заготовки литтям в оболонкові форми
1) Виходячи з вимог ГОСТ 26.645-85, призначаємо припуски і допуски на розміри деталі і зводимо ці дані в таблицю 1.
Залежно від обраного методу приймаємо:
- Клас точності розмірів і мас - 10
- Ряд припусків - 4.
Припуски на розміри дані на бік. Клас точності розмірів, мас і ряд припусків вибираємо по таблиці 2.3 [1], допуски за таблицею 2.1 [1] і припуски по таблиці 2.2 [1].
Таблиця № 1
Розміри, мм | Допуски, мм | Припуски, мм | Розрахунок розмірів заготовки, мм | Остаточно. розміри, мм |
Ø55 | ± 2,4 | 3,8 | Ø55 + (2. 3,8) ± 2,4 = Ø62, 6 ± 2,4 | Ø63 ± 2,4 |
Ø65 | ± 2,8 | 4,2 | Ø65 + (2. 4,2) ± 2,8 = Ø73, 4 ± 2,8 | Ø73 ± 2,8 |
Ø75 | ± 2,8 | 4,2 | Ø75 + (2. 4,2) ± 2,8 = Ø83, 4 ± 2,8 | Ø83 ± 2,8 |
15 | ± 1,8 | 3,4 | 15 + (2. 3,4) ± 1,8 = 21,8 ± 1,8 | 22 ± 1,8 |
70 | ± 2,8 | 4,2 | 70 +4,2 ± 2,8 = 74,2 ± 2,8 | 74 ± 2,8 |
275 | ± 4 | 5 | 275 +2. 5 ± 4 = 285 ± 4 | 285 ± 4 |
3) Ливарні радіуси заокруглень зовнішніх кутів приймаємо рівними R = 3 мм.
Ливарні радіуси заокруглень внутрішніх кутів визначаємо за формулою R = 0,4 ∙ h.
R 1 = R 2 = R 3 = 0,4 ∙ 10 мм = 4 мм
4) Визначаємо коефіцієнт використання матеріалу Км, за формулою:
де m - маса деталі, кг;
M - маса заготовки, кг.
Розрахуємо масу заготовки:
де: γ - щільність матеріалу, кг / м 3. Для стали: γ = 7814 кг / м 3;
Vз - обсяг заготівлі, мм 3.
Обсяг заготівлі визначаємо як алгебраїчну суму обсягів найпростіших тел складових заготовку:
M заг. = 1,212 · 10 6 × 7814 × 10 -9 = 9,47 кг, m дет. = 8,055 · 10 5 × 7814 × 10 -9 = 6,29, кг.
Визначимо коефіцієнт використання матеріалу:
Даний метод лиття задовольняє завданню отримання виливка з контуром наближається до контуру деталі; тобто з коефіцієнтом використання Км близьким до 1.
3.2 Отримання заготовки штампуванням на кривошипних горячештамповочних пресах
1) По таблиці 3.1.3 [1] вибираємо:
а) Обладнання - прес з виштовхувачем;
б) Штампувальні ухили: 5 °;
в) Радіуси заокруглень зовнішніх кутів, при глибині порожнини струмка:
10 ... 25 мм - r = 2,5 мм,
25 ... 50 мм - r = 3 мм;
Радіуси заокруглень внутрішніх кутів, більше зовнішніх кутів у 3 ... 4 рази.
2) По таблиці 3.4 [1] призначаємо допуски і припуски на обробку на бік і зводимо їх у таблицю 2.
Таблиця № 2
Розміри, мм | Допуски, мм | Припуски, мм | Розрахунок розмірів заготовки, мм | Остаточно. розміри, мм |
Ø55 | +2,4 -1,2 | 3,1 | Ø55 + (2. 3,1) = Ø61, 2 | Ø 61 |
Ø60 | +2,4 -1,2 | 3,1 | Ø60 + (2. 3,1) = Ø66, 2 | Ø 66 |
Ø65 | +2,4 -1,2 | 2,8 | Ø65 + (2. 2,8) = Ø70, 6 | Ø 71 |
Ø75 | +2,4 -1,2 | 2,8 | Ø75 + (2. 2,8) = Ø80, 6 | Ø 81 |
15 | +2,1 -1,1 | 2,8 | 15 + (2. 2,8) = 20,6 | 21 |
35 | +2,1 -1,1 | 2,8 | 35 +2,8 = 37,8 | 38 |
50 | +2,1 -1,1 | 2,8 | 50 +2,8 = 52,8 | 53 |
70 | +2,4 -1,2 | 2,8 | 70 +2,8 = 72,8 | 73 |
275 | +3,0 -2,0 | 3,2 | 275 + (2. 3,2) = 281,4 | 281 |
F пок.п = 18861, мм 2
4) Визначаємо товщину містка для облоя [1]:
Коефіцієнт Зі приймаємо рівним 0,016.
5) По таблиці 3.2.2 вибираємо інші розміри облойной канавки [1]:
а) Зусилля преса - 16МН;
б) h o = 2,2 мм;
в) l = 5 мм;
г) h = 6 мм;
д) R 1 = 20 мм.
6) Розрахувати обсяг заготівлі [1]:
V заг. = V п + V у + V о, мм 3
де V п - об'єм поковки, що розраховується за номінальними горизонтальним
розмірами креслення;
V у - обсяг чаду, що визначається залежно від способу нагрівання;
V о - обсяг облоя при штампуванні.
а) Обсяг поковки:
б) Обсяг чаду V у приймаємо рівним 1% від V п.
V у = 10530 мм 2
в) Обсяг облоя V про:
V о = ξ. F М. (Р п + ξ. Π. L),
де ξ - коефіцієнт, що враховує зміну фактичної площі перерізу одержуваного облоя в порівнянні з площею перетину містка; ξ = 2.
F м - площа поперечного перерізу містка;
Р п - периметр поковки;
F M = lh o = 5. 2,2 = 11 мм 2
Р п = 724 мм.
Підставимо отримані дані в формулу:
V о = 2. 11 × (724 +2. 3,14. 5) = 16618,8 мм 3;
г) Обсяг поковки:
V заг. = 1,053 · 10 6 +10530 +16618,8 = 1080148,8 мм 3.
Визначимо параметри вихідної заготовки для штампування.
д) Діаметр заготовки:
де m - відношення
За ГОСТ 2590-71
д) Довжина заготовки:
г) Площа поперечного перерізу заготовки:
7) Розрахуємо масу поковки:
8) Визначимо коефіцієнт використання матеріалу:
9) Розрахуємо зусилля штампування:
де D пр - приведений діаметр,
F п - площа проекції поковки на щільність роз'єму штампа,
B п.ср - середня ширина поковки в плані,
σ в - межа міцності штампувало матеріалу, σ в = 598 МПа [2]
D пр = 1,13
D пр =
F п = 18861 мм 2;
B п.ср = 18861/281 = 67 мм
За розрахункового зусилля штампування вибираємо прес із зусиллям 25 МН і зразкової продуктивністю 180 шт / год.
3.3 Техніко-економічний аналіз
Для остаточного вибору методу отримання заготовки, слід провести порівняльний аналіз за технологічною собівартості.
З т = З заг. М + C хутро. (М-m) - З відхо. (Mm), грн.
де М - маса заготовки, кг;
m - маса деталі, кг;
З заг - вартість одного кілограма заготовок, руб. / кг;
C хутро. - Вартість механічної обробки, руб. / кг;
З відхо - вартість одного кілограма відходів, руб. / кг.
Вартість заготовки, отриманої такими методами, як лиття в піщані форми і штампування на кривошипних горячештамповочних пресах, з достатньою для стадії проектування точністю можна визначити за формулою [1]:
З заг = С від. h T. h C. h B. h M. h П, руб. / кг,
де С від - базова вартість одного кілограма заготівлі, руб. / кг;
h T - коефіцієнт, що враховує точність заготовки;
h C - коефіцієнт, що враховує складність заготовки;
h B - коефіцієнт, що враховує масу заготовки;
h M - коефіцієнт, що враховує матеріал заготовки;
h П - коефіцієнт, що враховує групу серійності.
Для отримання заготовки за методом лиття значення коефіцієнтів у формулі наступні [1]:
h T = 1,03 - 2-ий клас точності;
h C = 0,7 - 1 - а група складності отримання заготовки;
h B = 0,93 - так як маса заготовки знаходиться в межах 3 ... 10,0 кг;
h M = 1,21 - так як сталь вуглецева;
h П = 0,77 - 2-а група серійності;
Базова вартість одного кілограма виливків становить С від = 0,29 руб.
З заг. = 0,29. 1,03. 0,7. 0,93. 1,21. 0,77 = 0,181 руб. / кг
Визначаємо вартість механічної обробки по формулі:
З хутро. = С з + Е м. З к, руб. / кг;
де С з = 0,495 - поточні витрати на один кілограм стружки, руб. / кг [1];
З к = 1,085 - капітальні витрати на один кілограм стружки, руб. / кг [1];
Е м = 0,1 - нормативний коефіцієнт ефективності капітальних вкладень вибираємо з межі (0,1 ... 0,2) [1].
З хутро. = 0,495 + 0,1. 1,085 = 0,6035 грн. / кг
Вартість одного кілограма відходів приймаємо рівної З відхо. = 0,0144 грн. / кг.
Визначимо загальну вартість заготівлі, отримувану за методом лиття:
З т = 0,181. 9,47 + 0,6035. (9,47-6,29) - 0,0144. (9,47-6,29) = 3,587 руб.
Для заготівлі, одержуваної методом штампування на кривошипних горячештамповочних пресах, значення коефіцієнтів у формулі (9) наступні [1]:
З заг = З шт. h T. h C. h B. h M. h П, руб. / кг,
де
h T = 1 - 2-ий клас точності;
h C = 0,75 - 1 - а група складності отримання заготовки;
h B = 0,87 - так як маса заготовки знаходиться в межах 4 ... 10 кг;
h M = 1 - так як сталь вуглецева;
h П = 1;
Базова вартість одного кілограма штамповок становить З шт = 0,315 руб. / кг
З заг. = 0,315. 1. 0,75. 0,87. 1. 1 = 0,21 грн. / кг
Визначаємо загальну вартість заготівлі, отримувану штампуванням:
З т = 0,21. 8,44 + 0,6035. (8,44-6,29) -0,0144. (8,44-6,29) = 3,039 руб.
Таким чином, за технологічною собівартості найбільш економічним є варіант виготовлення деталі з заготівлі, отриманої штампуванням.
Очікувана річна економія:
Е рік. = (С Т2 - З Т1). N, руб.;
де N - річна програма випуску деталей, шт.;
Е рік. = (3,587 - 3,039). 1100 = 60,280 руб.
Висновок: на підставі зіставлення технологічних собівартостей щодо запропонованих варіантів робимо висновок про те, що для подальшої розробки слід вибрати метод отримання заготовки штампуванням. У цьому випадку річна економія складе 60,280 рублів.
4. Розробка технологічного маршруту виготовлення деталі
4.1 Розробка технологічного маршруту обробки поверхонь
№ пов. | JT | Ra, мкм | Переходи |
1 | h14 / 2 | 12,5 | Обточування чорнове (JT 12; Ra 10) Загартування (JT 14; Ra 12,5) |
2 | h7 | 1,25 | Обточування чорнове (JT 12; Ra 12,5) Обточування чистове (JT 9; Ra 1,25) Загартування (JT 10; Ra 2,5) Шліфування передуватиме (JT 8; Ra 1,25) |
3 | h8 | 2,5 | Обточування чорнове (JT 12; Ra 12,5) Обточування чистове (JT 9; Ra 1,25) Загартування (JT 10; Ra 2,5) |
4 | h14 / 2 | 12,5 | Обточування чорнове (JT 12; Ra 10) Загартування (JT 14; Ra 12,5) |
5 | h7 | 1,25 | Обточування чорнове (JT 12; Ra 12,5) Обточування чистове (JT 9; Ra 1,25) Загартування (JT 10; Ra 2,5) Виправлення центрових фасок Шліфування передуватиме (JT 8; Ra 1,25) |
6 | h8 | 2,5 | Обточування чорнове (JT 12; Ra 12,5) Обточування чистове (JT 9; Ra 1,25) Загартування (JT 10; Ra 2,5) |
7 | h14 / 2 | 12,5 | Обточування чорнове (JT 12; Ra 10) Загартування (JT 14; Ra 12,5) |
8 | k6 | 0,63 | Обточування чорнове (JT 12; Ra 12,5) Обточування чистове (JT 9; Ra 1,25) Загартування (JT 10; Ra 2,5) Виправлення центрових фасок Шліфування передуватиме (JT 8; Ra 1,25) Шліфування чистове (JT 6; Ra 0,63) |
9 | n7 | 1,25 | Обточування чорнове (JT 12; Ra 12,5) Обточування чистове (JT 9; Ra 1,25) Загартування (JT 10; Ra 2,5) Виправлення центрових фасок Шліфування передуватиме (JT 7; Ra 1,25) |
10 | h14 / 2 | 12,5 | Обточування чорнове (JT 12; Ra 12,5) Загартування (JT 14; Ra 12,5) |
11 | h14 / 2 | 12,5 | Обточування чорнове (JT 12; Ra 12,5) Загартування (JT 14; Ra 12,5) |
12 | k6 | 0,63 | Обточування чорнове (JT 12; Ra 12,5) Обточування чистове (JT 9; Ra 1,25) Загартування (JT 10; Ra 2,5) Виправлення центрових фасок Шліфування передуватиме (JT 8; Ra 1,25) Шліфування чистове (JT 6; Ra 0,63) |
13 | n7 | 1,25 | Обточування чорнове (JT 12; Ra 12,5) Обточування чистове (JT 9; Ra 1,25) Загартування (JT 10; Ra 2,5) Виправлення центрових фасок Шліфування передуватиме (JT 7; Ra 1,25) |
14, 16 | N9 | 3,2 | Фрезерування чорнове (JТ 8; Rа 2,5) Загартування (JТ 9; Ra 3,2) |
15, 17 | h14 / 2 | 6,3 | Фрезерування чорнове (JТ 12; Rа 3,2) Загартування (JТ 14; Ra 6,3) |
На токарної чорновий операції 010 використовуємо явну опорну базу - торець 1, і приховану і подвійну напрямну базу - вісь деталі 18. На токарної чистової операції 015 використовуємо явну опорну базу - торець 1, і приховану подвійну напрямну базу - вісь деталі 18. На шпоночно-фрезерної операції 050 використовуємо явну опорну базу - торець 3, і приховану подвійну напрямну базу - вісь деталі 18. На шліфувальної операції 70 використовуємо явну опорну базу - конічний ділянку центрового отвору, і приховану подвійну напрямну базу - вісь деталі 20. На шліфувальної чорновий операції 030 використовуємо явну опорну базу - конічний ділянку центрового отвору 20, і приховану і подвійну напрямну базу - вісь деталі 18. На шліфувальної чистової операції 035 використовуємо явну опорну базу - конічний ділянку центрового отвору 20, і приховану подвійну напрямну базу - вісь деталі 18.
5. Розмірний аналіз в осьовому напрямку
5.1. Розмірні ланцюги та їх рівняння
Складемо рівняння операційних розмірних ланцюгів у вигляді рівнянь номіналів. У загальному вигляді це виглядає:
[A] = S x i × A i, (5.1)
де [A] - номінальне значення останнього у ланки;
A i - Номінальні значення складових ланок;
i - порядковий номер ланки;
n - число складових ланок;
x i - передавальні відносини, які характеризують розміщення ланок за величиною і напрямком. Для лінійних ланцюгів з паралельними ланками передавальні ланки рівні: x i = 1 (збільшують ланки); x i = -1 (Зменшують ланки).
Складемо рівняння замикаючих операційних припусків:
5.2 Розрахунок припусків
Визначимо мінімальні значення операційних припусків за формулою:
Z i min = (R z + H) i -1 + СФ - чорнова операція (5.3)
Z i min = (R z + H + Δ) i -1 - Чистова операція (5.4)
де R z i -1, h i -1 - висота нерівностей і дефектний шар, що утворилися на оброблюваній поверхні при попередній обробці (значення беруться за дод. 4 [2]);
Δ i -1 - величина відхилення від перпендикулярності на попередній обробці;
СФ - зміщення форми, що виникають при заготівельної операції.
[Z 1 05] min = 0,1 + 0,2 + 1 = 1,3 мм;
[Z липня 2005] min = 0,1 + 0,2 + 1 = 1,3 мм;
[Z квітня 1910] min = 0,15 + 0,2 + 1 = 1,35 мм;
[Z 5 10] min = 0,15 + 0,2 + 1 = 1,35 мм;
[Z червня 1910] min = 0,15 + 0,2 + 1 = 1,35 мм;
[Z 2 10] min = 0,15 + 0,2 + 1 = 1,35 мм;
[Z березня 1910] min = 0,15 + 0,2 + 1 = 1,35 мм;
[Z червня 1915] min = 0,08 +0,1 +0,03 = 0,21 мм;
[Z 5 15] min = 0,08 +0,1 +0,03 = 0,21 мм;
[Z 2 15] min = 0,08 +0,1 +0,03 = 0,21 мм;
[Z березень 1915] min = 0,08 +0,1 +0,03 = 0,21 мм;
[Z 5 30] min = 0,03 +0,04 +0,015 = 0,085 мм;
[Z 2 30] min = 0,03 +0,04 +0,015 = 0,085 мм.
Розрахуємо величини коливань операційних припусків, використовуючи ормули:
де: x i - Коефіцієнт впливу складеного ланки на замикаючі ланка;
n - число ланок у рівнянні припуску;
- коефіцієнт співвідношення між законом розподілу величини А i і законом нормального розподілу:
Таблиця 5.1. Значення коефіцієнта l 2
Квалітет точності | Значення коефіцієнта l 2 | Закон розподілу |
IT 5 ... 6 | 1 / 3 | Рівноважний |
IT 7 ... 8 | 1 / 6 | Сімпсона |
IT 9 ... 12 і грубіше | 1 / 9 | Гауса |
ω [Z 7 травня] min = 5 + 3,2 + 1,2 +0,3 = 9,7 мм;
ω [Z квітні 1910] min =
ω [Z 5 10] min =
ω [Z 10 Червня] min =
ω [Z 2 10] min = 0,3 + 0,25 + 1,2 = 1,75 мм;
ω [Z березня 1910] min =
ω [Z 15 червня] min = 0,3 + 0,27 = 0,57 мм;
ω [Z 5 15] min = 0,3 + 0,28 = 0,58 мм;
ω [Z 2 15] min = 0,27 + 0,3 = 0,57 мм;
ω [Z березня 1915] min = 0,27 + 0,3 = 0,57 мм;
ω [Z 5 30] min = 0,28 + 0,1 + 0,17 = 0,55 мм;
ω [Z 2 30] min = 0,28 + 0,1 + 0,17 = 0,55 мм.
Визначимо максимальні значення операційних припусків за формулою:
[Z 1 05] max = 1,3 + 4,4 = 5,7 мм;
[Z липня 2005] max = 1,3 + 9,7 = 11 мм;
[Z квітня 1910] max = 1,35 + 5,68 = 7,03 мм;
[Z 5 10] max = 1,35 + 6,86 = 8,21 мм;
[Z червня 1910] max = 1,35 + 6,86 = 8,21 мм;
[Z 2 10] max = 1,35 + 1,75 = 3,1 мм;
[Z березня 1910] max = 1,35 + 4,7 = 6,05 мм;
[Z червня 1915] max = 0,21 + 0,57 = 0,78 мм;
[Z 5 15] max = 0,21 + 0,58 = 0,79 мм;
[Z 2 15] max = 0,21 + 0,57 = 0,78 мм;
[Z березень 1915] max = 0,21 + 0,57 = 0,78 мм;
[Z 5 30] max = 0,085 +0,55 = 0,635 мм;
[Z 2 30] max = 0,085 +0,55 = 0,635 мм.
Визначимо середні значення операційних припусків за формулою:
[Z 1 05] ср = 05 · (1,3 + 5,7) = 3,5 мм;
[Z липня 2005] ср = 05 · (1,3 + 11) = 6,15 мм;
[Z квітня 1910] ср = 05 · (1,35 + 7,03) = 4,19 мм;
[Z 5 10] ср = 05 · (1,35 + 8,21) = 4,78 мм;
[Z червня 1910] ср = 05 · (1,35 + 8,21) = 4,78 мм;
[Z 2 10] ср = 05 · (1,35 + 3,1) = 2,23 мм;
[Z березня 1910] ср = 05 · (1,35 + 6,05) = 3,7 мм;
[Z червня 1915] ср = 05 · (0,21 + 0,78) = 0,495 мм;
[Z 5 15] ср = 05 · (0,21 + 0,79) = 0,45 мм;
[Z 2 15] ср = 05 · (0,21 + 0,78) = 0,495 мм;
[Z березень 1915] ср = 05 · (0,21 + 0,78) = 0,495 мм;
[Z 5 30] ср = 05 · (0,085 + 0,635) = 0,36 мм;
[Z 2 30] ср = 05 · (0,085 + 0,635) = 0,36 мм
5.3 Розрахунок операційних розмірів
Зробимо розрахунок значень операційних розмірів за способом середніх значень.
Знайдемо середні значення розмірів, відомих заздалегідь:
[М 05] = 275 ± 1,3 мм; [М 05] ср = 275 мм;
[З 15] = 115 ± 0,87 мм; [3 15] ср = 115 мм;
[Ж 30] = 45 ± 0,62 мм; [Ж 30] ср = 45 мм;
[До 15] = 60 ± 0,74 мм; [До 15] ср = 60 мм;
[Л 30] = 110 ± 0,87 мм; [Л 30] ср = 110 мм;
Е 05 = 6,41 ± 0,3 мм; Е 05 ср = 6,41 мм;
Я 05 = 6,41 ± 0,3 мм; Я 05 ср = 6,41 мм;
[Н] = 145 ± 1,0 мм; [Н] ср = 145 мм.
Знайдені середні значення підставимо в рівняння операційних розмірів, вирішуючи ці рівняння, ми отримаємо середні значення операційних розмірів.
1) [Л 30] = - П 30 - Е 05 + [М 05]; П 30 = - [Л 30] - Е 05 + [М 05];
П 30 = 275 - 6,41 - 110 = 158,59 мм;
2) [Н] = [М 05] - Про 10; Про 10 = [М 05] - [Н];
[Про 10] = 275 - 145 = 130 мм;
3) [Ж 30] = - Т 30 - Я 05 + [М 05]; Т 30 = [М 05] - Я 05 - [Ж 30];
Т 30 = 275 - 6,41 - 45 = 223,59 мм;
4) [З 15] = - З 15 + [М 05]; З 15 = [М 05] - [З 15];
З 15 = 275 - 115 = 160 мм;
5) [До 15] = - Р 15 + [М 05]; Р 15 = [М 05] - [До 15];
Р 15 = 275 - 60 = 215 мм;
6) [Z 2 30] = - Т 30 - Я 2005 + Т 15; Т 15 = [Z 2 30] + Т 30 + Я 05;
Т 15 = 223,59 + 6,41 + 0,36 = 230,36 мм;
7) [Z 5 30] = П 15 - Е 05 - П 30; П 15 = [Z 5 30] + Е 05 + П 30;
П 15 = 0,36 + 6,41 + 158,59 = 165,36 мм;
8) [Z 2 15] = - Т 15 + Т 10; Т 10 = [Z 2 15] + Т 15;
Т 10 = 0,495 + 230,36 = 230,855 мм;
9) [Z березня 1915] = - З 15 + З 10; З 10 = [Z Березень 1915] + С 15;
З 10 = 0,495 + 160 = 160,495 мм;
10) [Z червні 1915] = Р 10 - Р 15; Р 10 = [Z червня 1915] + Р 15;
Р 10 = 0,495 + 215 = 215,495 мм;
11) [Z 5 15] = П 10 - П 15; П 10 = [Z 5 15] + П 15;
П 10 = 0,5 + 165,36 = 165,86 мм;
12) [Z 2 10] = - Т 10 + [М 05] - Ж 05; Ж 05 = [М 05] - Т 10 - [Z 2 10];
Ж 05 = 275 - 230,855 - 2,23 = 41,915 мм;
13) [Z 1 05] = - Ж 2005 + Ж 00; Ж 00 = [Z 1 05] + Ж 05;
Ж 00 = 3,5 + 41,915 = 45,415 мм;
14) [Z 7 травня] = М 00 - Ж 00 + Ж 05 - [М 05]; М 00 = [Z липні 2005] + Ж 00 - Ж 05 + [М 05];
М 00 = 6,15 + 45,415 - 41,915 + 275 = 284,65 мм;
15) [Z 10 березня] = - З 10 + [М 05] - Ж 05 + Ж 00 + З 00; З 00 = [М 05] - [Z березня 1910] - З 10 - Ж 05 + Ж 00;
З 00 = 275 - 3,7 - 160,495 - 41,915 + 45,415 = 114,305 мм;
16) [Z червнем 1910] = - До 00 + М 00 - Ж 00 + Ж 05-Р 10; До 00 = М 00 - Ж 00 + Ж 05-Р 10 - [Z 6 жовтня];
До 00 = 284,65 - 45,415 + 41,915 - 215,495 - 4,78 = 60,875 мм;
17) [Z 5 10] = - Л 00 + М 00 - Ж 00 + Ж 05-П 10; Л 00 = М 00 - Ж 00 + Ж 05-П 10 - [Z 5 10];
Л 00 = 284,65 - 45,415 + 41,915 - 165,86 - 4,78 = 110,51 мм;
18) [Z Квітень 1910] = І 00 + З 00 - Ж 00 + Ж 05-Про 10; І 00 = Ж 00 - Ж 05 + О 10 - З 00 + [Z 10 квітня];
І 00 = 45,415 - 41,915 + 130 + 4,19 -114,305 = 23,385 мм;
Складемо таблицю, в якій вкажемо значення операційних розмірів в осьовому напрямку:
Таблиця 5.2. Значення операційних розмірів в осьовому напрямку
Символьне позначення | Мінімальний розмір, мм A min = A ср - TA / 2 | Максимальний розмір, мм A max = A ср + TA / 2 | Середній розмір, мм | Остаточна запис у необхідній формі, мм |
Ж 00 | 45,105 | 45,725 | 45,415 | 45,415 ± 0,31 |
З 00 | 113,87 | 114,74 | 114,305 | 114,305 ± 0,435 |
І 00 | 23,125 | 23,645 | 23,385 | 23,385 ± 0,26 |
До 00 | 60,505 | 61,245 | 60,875 | 60,875 ± 0,37 |
Л 00 | 110,075 | 110,945 | 110,51 | 110,51 ± 0,435 |
М 00 | 284 | 285,3 | 284,65 | 284,65 ± 0,65 |
Ж 05 | 41,79 | 42,04 | 41,915 | 41,915 ± 0,125 |
М 05 | 274,74 | 275,26 | 275 | 275 ± 0,26 |
Про 10 | 129,8 | 130,2 | 130 | 130 ± 0,2 |
П 10 | 165,66 | 166,06 | 165,86 | 165,86 ± 0,2 |
Р 10 | 215,265 | 215,725 | 215,495 | 215,495 ± 0,23 |
З 10 | 160,295 | 160,695 | 160,495 | 160,495 ± 0,2 |
Т 10 | 230,625 | 231,085 | 230,855 | 230,855 ± 0,23 |
П 15 | 165,302 | 165,418 | 165,36 | 165,36 ± 0,058 |
Р 15 | 214,942 | 215,058 | 215 | 215 ± 0,058 |
З 15 | 159,95 | 160,05 | 160 | 160 ± 0,05 |
Т 15 | 230,302 | 230,418 | 230,36 | 230,36 ± 0,058 |
П 30 | 158,5585 | 158,6215 | 158,59 | 158,59 ± 0,0315 |
Т 30 | 223,554 | 223,626 | 223,59 | 223,59 ± 0,036 |
Значення всіх розрахованих припусків і операційних розмірів (в остаточному вигляді) заносимо в схему розмірного аналізу в осьовому напрямку.
6. Розмірний аналіз в радіальному напрямку
6.1 Розмірні ланцюги та їх рівняння
Складемо рівняння операційних розмірних ланцюгів у вигляді рівнянь номіналів. У загальному вигляді це виглядає:
[A] = S x i × A i, (6.1)
де [A] - номінальне значення останнього у ланки;
A i - Номінальні значення складових ланок;
i - порядковий номер ланки;
n - число складових ланок;
x i - передавальні відносини, які характеризують розміщення ланок за величиною і напрямком. Для лінійних ланцюгів з паралельними ланками передавальні ланки рівні: x i = 1 (збільшують ланки); x i = -1 (Зменшують ланки).
Складемо рівняння замикаючих операційних припусків:
[Z грудня 1935] = - Д 35 + Е грудня 1935 - 18 травня + Е 12 30 -18 05 + Д 30;
[Z серпня 1935] = - А 35 + Е серпня 1935 - 18 травня + Е 8 30 -18 05 + А 30;
[Z 30 вересня] = - Б 30 + Е 30 вересня - 18 травня + Е 9 15 -18 05 + Б 15;
[Z 30 серпня] = - А 30 + Е 8 30 - 18 травня + Е серпня 1915 -18 05 + А 15;
[Z 13 30] = - Е 30 + Е 13 30 - 18 травня + Е 13 15 -18 05 + Е 15;
[Z грудня 1930] = - Д 30 + Е грудня 1930 - 18 травня + Е 12 15 -18 05 + Д 15;
[Z 15 вересня] = - Б 15 + Е вересня 1915 - 18 травня + Е 9 10 -18 05 + Б 10;
[Z серпень 1915] = - А 15 + Е 15 серпня - 18 травня + Е 8 10 -18 05 + А 10;
[Z грудня 1915] = - Д 15 + Е 15 грудня - 18 травня + Е 12 10 -18 05 + Д 10;
[Z 13 15] = - Е 15 + Е 13 15 - 18 травня + Е 13 10 -18 05 + Е 10;
[Z Вересня 1910] = - Б 10 + Е 9 10 - 18 травня + Е 9 00 -18 05 + Б 00;
[Z 10 серпня] = - А 10 + Е 8 10 - 18 травня + Е 8 00 -18 05 + А 00;
[Z 10 жовтня] = - У 10 + Е 10 10 - 18 травня + Е 10 00 -18 05 + В 00;
[Z 11 жовтня] = - Г 10 + Е 11 10 - 18 травня + Е 11 00 -18 05 + Г 00.
[Z грудня 1910] = - Д 10 + Е 12 жовтня - 18 травня + Е 12 00 -18 05 + Д 00;
[Z 13 жовтня] = - Е 10 + Е 13 жовтня - 18 травня + Е 13 00 -18 05 + Е 00.
6.2 Розрахунок припусків
Визначимо мінімальні значення операційних припусків за формулами:
- На токарної чорновий операції 10:
Z i min = (R z + H) i -1 + С.ш. (6.3)
де R z i -1, h i -1 - висота нерівностей і дефектний шар, що утворилися на оброблюваній поверхні при попередній обробці (значення беруться з дод. 4 [2]);
с.ш. - Зміщення штампа, що виникає на заготівельної операції;
- На інших операціях:
Z i min = (R z + h) i-1 (6.4)
[Z 13 жовтня] min = 0,1 + 0,2 + 1 = 1,3 мм;
[Z грудня 1910] min = 0,1 + 0,2 + 1 = 1,3 мм;
[Z 11 жовтня] min = 0,1 + 0,2 + 1 = 1,3 мм;
[Z 10 жовтня] min = 0,1 + 0,2 + 1 = 1,3 мм;
[Z 10 серпня] min = 0,1 + 0,2 + 1 = 1,3 мм;
[Z Вересня 1910] min = 0,1 + 0,2 + 1 = 1,3 мм;
[Z 13 15] min = 0,08 + 0,1 + 0,02 = 0,2 мм;
[Z грудня 1915] min = 0,08 + 0,1 + 0,03 = 0,21 мм;
[Z серпень 1915] min = 0,08 + 0,1 + 0,02 = 0,2 мм;
[Z 15 вересня] min = 0,08 + 0,1 + 0,03 = 0,21 мм;
[Z грудня 1930] min = 0,03 + 0,04 + 0,02 = 0,09 мм;
[Z 13 30] min = 0,03 + 0,04 + 0,02 = 0,09 мм;
[Z 30 серпня] min = 0,03 + 0,04 + 0,02 = 0,09 мм.
[Z 30 вересня] min = 0,03 + 0,04 + 0,02 = 0,09 мм;
[Z грудня 1935] min = 0,02 + 0,03 + 0,006 = 0,056 мм;
[Z серпня 1935] min = 0,02 + 0,03 + 0,006 = 0,056 мм.
при n £ 4; (6.5)
при n> 4; (6.6)
де: x i - Коефіцієнт впливу складеного ланки на замикаючу ланка;
n - число ланок у рівнянні припуску;
- коефіцієнт співвідношення між законом розподілу величини А i і законом нормального розподілу.
Визначається за табл. 2.1, для ексцентриситетів = 0,127;
t D - коефіцієнт ризику, (t D = 3.0).
w [Z 13 жовтня] = 0,1 + 0,04 + 0,02 + 1,8 = 1,96 мм;
w [Z 12 жовтня] = 0,1 + 0,04 + 0,02 + 1,8 = 1,96 мм;
w [Z 10 листопада] = 0,1 + 0,04 + 0,02 + 1,8 = 1,96 мм;
w [Z жовтня 1910] = 0,1 + 0,04 + 0,02 + 1,8 = 1,96 мм;
w [Z серпня 1910] = 0,1 + 0,04 + 0,02 + 1,8 = 1,96 мм;
w [Z 9 жовтня] = 0,1 + 0,04 + 0,02 + 1,8 = 1,96 мм;
w [Z 13 15] = 0,06 + 0,02 + 0,04 + 0,1 = 0,22 мм;
w [Z грудня 1915] = 0,06 + 0,03 + 0,04 + 0,1 = 0,23 мм;
w [Z 15 серпня] = 0,06 + 0,02 + 0,04 + 0,1 = 0,22 мм;
w [Z вересня 1915] = 0,06 + 0,02 + 0,04 + 0,1 = 0,23 мм;
w [Z 13 30] = 0,075 + 0,02 + 0,02 + 0,06 = 0,175 мм;
w [Z грудня 1930] = 0,075 + 0,02 + 0,03 + 0,06 = 0,185 мм;
w [Z серпня 1930] = 0,075 + 0,02 + 0,02 + 0,06 = 0,175 мм.
w [Z вересня 1930] = 0,075 + 0,02 + 0,03 + 0,06 = 0,185 мм;
w [Z грудня 1935] = 0,04 + 0,006 + 0,02 + 0,075 = 0,141 мм;
w [Z серпня 1935] = 0,04 + 0,006 + 0,02 + 0,075 = 0,141 мм.
Визначимо максимальні значення операційних припусків за формулою:
(6.7)
[Z 13 жовтня] max = 1,3 + 1,96 = 3,26 мм;
[Z грудня 1910] max = 1,3 + 1,96 = 3,26 мм;
[Z 11 жовтня] max = 1,3 + 1,96 = 3,26 мм;
[Z 10 жовтня] max = 1,3 + 1,96 = 3,26 мм;
[Z серпня 1910] max = 1,3 + 1,96 = 3,26 мм;
[Z Вересня 1910] max = 1,3 + 1,96 = 3,26 мм;
[Z 13 15] max = 0,2 + 0,22 = 0,42 мм;
[Z грудня 1915] max = 0,21 + 0,23 = 0,44 мм;
[Z серпень 1915] max = 0,2 + 0,22 = 0,42 мм;
[Z 15 вересня] max = 0,21 + 0,23 = 0,44 мм;
[Z грудня 1930] max = 0,09 + 0,185 = 0,275 мм;
[Z 13 30] max = 0,09 + 0,175 = 0,265 мм;
[Z серпня 1930] max = 0,09 + 0,175 = 0,265 мм.
[Z вересня 1930] max = 0,09 + 0,185 = 0,275 мм;
[Z грудня 1935] max = 0,056 + 0,141 = 0,197 мм;
[Z серпня 1935] max = 0,056 + 0,141 = 0,197 мм.
Визначимо середні значення операційних припусків за формулою:
(6.8)
[Z 13 жовтня] ср = 0,5 × (1,3 + 3,26) = 2,28 мм;
[Z грудня 1910] ср = 0,5 × (1,3 + 3,26) = 2,28 мм;
[Z 11 жовтня] ср = 0,5 × (1,3 + 3,26) = 2,28 мм;
[Z 10 жовтня] ср = 0,5 × (1,3 + 3,26) = 2,28 мм;
[Z 10 серпня] ср = 0,5 × (1,3 + 3,26) = 2,28 мм;
[Z Вересня 1910] ср = 0,5 × (1,3 + 3,26) = 2,28 мм;
[Z 13 15] ср = 0,5 × (0,2 + 0,42) = 0,31 мм;
[Z грудня 1915] ср = 0,5 × (0,21 + 0,44) = 0,325 мм
[Z серпень 1915] ср = 0,5 × (0,2 + 0,42) = 0,31 мм;
[Z 15 вересня] ср = 0,5 × (0,21 + 0,44) = 0,325 мм;
[Z грудня 1930] ср = 0,5 × (0,09 + 0,275) = 0,1825 мм;
[Z 13 30] ср = 0,5 × (0,09 + 0,265) = 0,1775 мм;
[Z 30 серпня] ср = 0,5 × (0,09 + 0,265) = 0,1775 мм.
[Z 30 вересня] ср = 0,5 × (0,09 + 0,275) = 0,1825 мм;
[Z грудня 1935] ср = 0,5 × (0,056 + 0,197) = 0,1265 мм;
[Z серпня 1935] ср = 0,5 × (0,056 + 0,197) = 0,1265 мм
6.3 Розрахунок операційних розмірів
Зробимо розрахунок значень операційних розмірів за способом середніх значень.
Знайдемо середні значення розмірів, відомих заздалегідь:
[А 35] = 55 мм; [А 35] ср = 55,0115 мм;
[Б 30] = 65 мм; [Б 30] ср = 60,035 мм;
[В 10] = 75 ± 0,37 мм; [У 10] ср = 75 мм;
[Г 10] = 65 ± 0,37 мм; [Г 10] ср = 65 мм;
[Д 35] = 60 мм; [Д 35] ср = 60,0115 мм;
[Е 30] = 55 мм; [Е 30] ср = 55,035 мм;
Ч 20 = 46 ± 0,31 мм; Ч 20 сер = 46 мм;
Щ 20 = 55 ± 0,37 мм; Щ 20 сер = 55 мм;
Знайдені середні значення підставимо в рівняння операційних розмірів, вирішуючи ці рівняння, ми отримаємо середні значення операційних розмірів.
1) [Z грудня 1935] = - Д 35 + Е грудня 1935 - 18 травня + Е 12 30 -18 05 + Д 30;
Д 30 = Д 35 + [Z грудня 1935] - Е грудня 1935 - 18 травня - Е 30 грудня -18 05;
Д 30 = 0,1265 + 60,0115 - 0,006 - 0,02 = 60,112 мм;
2) [Z серпня 1935] = - А 35 + Е серпня 1935 - 18 травня + Е 8 30 -18 05 + А 30;
А 30 = А 35 + [Z серпня 1935] - Е серпня 1935 - 18 травня - Е серпня 1930 -18 05;
А 30 = 55,0115 + 0,1265 - 0,006 - 0,02 = 55,112 мм;
3) [Z 30 вересня] = - Б 30 + Е вересня 1930 - 18 травня + Е 9 15 -18 05 + Б 15;
Б 15 = Б 30 + [Z вересень 1930] - Е вересень 1930 - 18 травня - Е 15 вересня -18 05;
Б 15 = 65,035 + 0,1825 - 0,02 - 0,03 = 65,1675 мм;
4) [Z серпні 1930] = - А 30 + Е 8 30 - 18 травня + Е серпня 1915 -18 05 + А 15;
А 15 = А 30 + [Z серпень 1930] - Е 8 30 - 18 травня - Е 15 серпня -18 05;
А 15 = 55,112 + 0,1825 - 0,02 - 0,02 = 55,2545 мм;
5) [Z 13 30] = - Е 30 + Е 13 30 - 18 травня + Е 13 15 -18 05 + Е 15;
Е 15 = Е 30 + [Z 13 30] - Е 13 30 - 18 травня - Е 13 15 -18 05;
Е 15 = 55,035 + 0,1825 - 0,02 - 0,02 = 55,1775 мм;
6) [Z грудень 1930] = - Д 30 + Е груднем 1930 - 18 травня + Е 12 15 -18 05 + Д 15;
Д 15 = Д 30 + [Z 30 грудня] - Е грудня 1930 - 18 травня - Е 15 грудня -18 05;
Д 15 = 60,112 + 0,1825 - 0,02 - 0,03 = 60,2445 мм;
7) [Z 15 вересня] = - Б 15 + Е 15 вересня - 18 травня + Е 9 10 -18 05 + Б 10;
Б 10 = Б 15 + [Z 15 вересня] - Е вересня 1915 - 18 травня - Е вересні 1910 -18 05;
Б 10 = 60,1675 + 0,325 - 0,03 - 0,04 = 60,4225 мм;
8) [Z серпня 1915] = - А 15 + Е 15 серпня - 18 травня + Е 8 10 -18 05 + А 10;
А 10 = А 15 + [Z серпня 1915] - Е 15 серпня - 18 травня - Е 8 жовтня -18 05;
А 10 = 55,2545 + 0,31 - 0,02 - 0,04 = 55,5045 мм;
9) [Z грудня 1915] = - Д 15 + Е грудня 1915 - 18 травня + Е 12 10 -18 05 + Д 10;
Д 10 = Д 15 + [Z 15 грудня] - Е грудня 1915 - 18 травня - Е грудня 1910 -18 05;
Д 10 = 60,2445 + 0,325 - 0,03 - 0,04 = 60,4995 мм;
10) [Z 13 15] = - Е 15 + Е 13 15 - 18 травня + Е 13 10 -18 05 + Е 10;
Е 10 = Е 15 + [Z 13 15] - Е 13 15 - 18 травня - Е 13 жовтня -18 05;
Е 10 = 55,1775 + 0,31 - 0,02 - 0,04 = 55,4275 мм;
11) [Z вересні 1910] = - Б 10 + Е 9 10 - 18 травня + Е 9 00 -18 05 + Б 00;
Б 00 = Б 10 + [Z Вересня 1910] - Е 9 10 - 18 травня - Е 9 00 -18 05;
Б 00 = 60,4225 + 2,28 - 0,04 - 0,02 = 62,6425;
12) [Z 8 жовтня] = - А 10 + Е 8 10 - 18 травня + Е 8 00 -18 05 + А 00;
А 00 = А 10 + [Z серпня 1910] - Е 8 10 - 18 травня - Е серпня 2000 -18 05;
А 00 = 55,5045 + 2,28 - 0,04 - 0,02 = 57,7245;
13) [Z жовтня 1910] = - У 10 + Е 10 10 - 18 травня + Е 10 00 -18 05 + В 00;
У 00 = В 10 + [Z жовтень 1910] - Е 10 10 - 18 травня - Е 10 00 -18 05;
У 00 = 75 + 2,28 - 0,04 - 0,02 = 77,22;
14) [Z 11 жовтня] = - Г 10 + Е 11 10 - 18 травня + Е 11 00 -18 05 + Г 00;
Г 00 = Г 10 + [Z 11 жовтня] - Е 11 10 - 18 травня - Е 11 00 -18 05;
Г 00 = 65 + 2,28 - 0,04 - 0,02 = 67,22;
15) [Z 12 жовтня] = - Д 10 + Е грудня 1910 - 18 травня + Е 12 00 -18 05 + Д 00;
Д 00 = Д 10 + [Z 10 грудня] - Е 10 грудня - 18 травня - Е грудня 2000 -18 05;
Д 00 = 60,4995 + 2,28 - 0,04 - 0,02 = 62,7195;
16) [Z 13 жовтня] = - Е 10 + Е 13 жовтня - 18 травня + Е 13 00 -18 05 + Е 00;
Е 00 = Е 10 + [Z 13 жовтня] - Е 13 жовтня - 18 травня - Е 13 00 -18 05;
Е 00 = 55,4275 + 2,28 - 0,04 - 0,02 = 57,6475.
Складемо таблицю, в якій вкажемо значення операційних розмірів у радіальному напрямку:
Таблиця 6.1. Значення операційних розмірів у радіальному напрямку
Значення всіх розрахованих припусків і операційних розмірів (в остаточному вигляді) заносимо в схему розмірного аналізу в радіальному напрямку.
7. Порівняльний аналіз результатів розрахунків операційних діаметральні розмірів
7.1 Визначення операційних діаметральні розмірів розрахунково-аналітичним методом
Розрахунково-аналітичним методом визначимо припуски на поверхню 8 Æ55k6 ( ), Що є найбільш точною.
Якість поверхні після штампування за дод. 4 [3]:
R z = 100 мкм, h = 200 мкм.
Якість поверхні після механічної обробки за даними дод. 4 [3] наступні:
1. Розточування чорнове R z = 80 мкм, h = 100 мкм;
2. Розточування чистове R z = 30 мкм, h = 40 мкм;
3. Шліфування чорнове R z = 20 мкм, h = 30 мкм;
4. Шліфування чистове R z = 5 мкм, h = 15 мкм
Сумарне просторове відхилення будемо визначати за формулою
, Мм (7.1)
де - Коефіцієнт уточнення (по табл. 3.17 [4]);
D i -1 - сумарне просторове відхилення на заготівельної операції (ексцентричність отвори);
- Після шліфування чорнового D = 0,03 × 0,8 = 0,024 мм;
- Після шліфування чистового D = 0,02 × 0,8 = 0,016 мм
Визначимо значення мінімального припуску 2Z min після кожної операції за формулою:
, Мм (7.2)
де R z i -1, h i -1 - висота нерівностей і дефектний шар, що утворилися на оброблюваній поверхні при попередній обробці;
D i -1 - сумарне значення просторових відхилень з попередньої операції;
мм;
мм;
мм;
мм.
Визначаємо граничні розміри для кожного переходу за формулами:
2А i min = 2А i -1 min + T2А i -1, мм (7.3)
2А i max = 2А i min - 2Z i min, мм (7.4)
2А 35 min = 55,002 мм;
2А 35 max = 55,021 мм;
2А 30 min = 2А 35 min + = 55,002 + 0,148 = 55,15 мм;
2А 15 min = 2А 30 min + = 55,15 + 0,204 = 55,354 мм;
2А 10 min = 2А 15 min + = 55,354 + 0,456 = 55,81 мм;
2А 30 max = 2А 30 min + T2А 30 = 55,15 + 0,046 = 55,196 мм;
2А 15 max = 2А 15 min + T2А 15 = 55,354 + 0,074 = 55,428 мм;
2А 10 max = 2А 10 min + T2А 10 = 55,81 + 0,3 = 55,11 мм;
Визначимо граничні значення припусків за формулою:
(7.5)
(7.6)
мм;
мм;
мм;
мм;
Зобразимо на рис. 7.1 схему розташування операційних розмірів, допусків і припусків.
7.2 Порівняння результатів розрахунків
Для порівняння необхідно зіставити результати розрахунків операційних розмірів, операційних і загальних мінімальних, максимальних, номінальних припусків.
Загальні припуски визначаються за формулами:
Zо min = SZ min (7.6)
Zо max = SZ max (7.7)
Zо min = 0,148 +0,204 +0,456 +3,99 = 4,798 мм,
Zо max = 0,175 +0,232 +0,682 +7 = 8,089 мм.
Загальний номінальний припуск для отвори:
Zо ном = D ном дет - D ном заг (7.8)
Zо ном = 59,8-55,002 = 4,798 мм.
де D ном заг, D ном дет - Номінальні діаметри заготовки і деталі відповідно.
Результати розрахунків припусків приведемо в табл. 7.2.
Дані щодо їх зміни:
DZо = (Zо ОЦ - Zо РА) × 100% / Zо РА, (7.9)
де Zо ОЦ, Zо РА - значення загальних припусків, певні методами вирішення розмірних ланцюгів і розрахунково-аналітичним відповідно.
Таблиця 7.2. Порівняння загальних припусків
D Zо min = (1,646 - 4,798) × 100% / 4,798 = - 65,7%;
D Zо max = (4,152 - 8,089) × 100% / 8,089 = - 48,67%;
D Zо ном = (2,713 - 4,798) × 100% / 4,798 = -43,46%.
Висновок: метод операційних розмірних ланцюгів дозволяє істотно зменшити припуски на обробку, а, отже, збільшити коефіцієнт використання матеріалу і здешевити виготовлення деталі.
Висновок
У ході роботи були виконані всі завдання курсового проекту.
Проаналізувавши вихідні дані деталі стало можливим визначення:
- Вибору типу виробництва, форми організації технологічного процесу виготовлення деталі;
- Вибору методу отримання заготовки;
- Технологічного маршруту виготовлення деталі;
- Технологічного маршруту обробки поверхні;
- Технологічної схеми базування;
- Припусків за допомогою розмірного аналізу;
- Припусків розрахунково-аналітичним методом;
Виконавши курсову роботу, ми проаналізували припуски, отримані за допомогою розрахунково-аналітичного методу та розмірного аналізу. У результаті виявилося, що розрахунково-аналітичний метод дав менші значення припусків, а значить при його використанні скорочується собівартість виготовлення деталі і підвищується ефективність виробництва.
Література
1. Довідник технолога машинобудівника / За редакцією А.Г. Косилової, Р.К. Мещерякова. - М.: Машинобудування, 1985. - Т. 1,2.
2. Горбацевіч А.Ф., Шкред В.А. Курсове проектування з технології машинобудування: - 4-е вид., Перераб. і доп. - Обчислюємо. школа, 1983, іл.
3. Гжіров Р.І. Короткий довідник конструктора: Довідник - М.: Машинобудування, Ленінград, 1983 рік.
4. Михайлов А.В. Методичне вказівку «Визначення операційних розмірів механічної обробки в умовах серійного виробництва»
Тольятті, 1992 рік.
5. Методичні вказівки Боровкова.
6. Розмірний аналіз в радіальному напрямку
6.1 Розмірні ланцюги та їх рівняння
Складемо рівняння операційних розмірних ланцюгів у вигляді рівнянь номіналів. У загальному вигляді це виглядає:
[A] = S x i × A i, (6.1)
де [A] - номінальне значення останнього у ланки;
A i - Номінальні значення складових ланок;
i - порядковий номер ланки;
n - число складових ланок;
x i - передавальні відносини, які характеризують розміщення ланок за величиною і напрямком. Для лінійних ланцюгів з паралельними ланками передавальні ланки рівні: x i = 1 (збільшують ланки); x i = -1 (Зменшують ланки).
Складемо рівняння замикаючих операційних припусків:
[Z грудня 1935] = - Д 35 + Е грудня 1935 - 18 травня + Е 12 30 -18 05 + Д 30;
[Z серпня 1935] = - А 35 + Е серпня 1935 - 18 травня + Е 8 30 -18 05 + А 30;
[Z 30 вересня] = - Б 30 + Е 30 вересня - 18 травня + Е 9 15 -18 05 + Б 15;
[Z 30 серпня] = - А 30 + Е 8 30 - 18 травня + Е серпня 1915 -18 05 + А 15;
[Z 13 30] = - Е 30 + Е 13 30 - 18 травня + Е 13 15 -18 05 + Е 15;
[Z грудня 1930] = - Д 30 + Е грудня 1930 - 18 травня + Е 12 15 -18 05 + Д 15;
[Z 15 вересня] = - Б 15 + Е вересня 1915 - 18 травня + Е 9 10 -18 05 + Б 10;
[Z серпень 1915] = - А 15 + Е 15 серпня - 18 травня + Е 8 10 -18 05 + А 10;
[Z грудня 1915] = - Д 15 + Е 15 грудня - 18 травня + Е 12 10 -18 05 + Д 10;
[Z 13 15] = - Е 15 + Е 13 15 - 18 травня + Е 13 10 -18 05 + Е 10;
[Z Вересня 1910] = - Б 10 + Е 9 10 - 18 травня + Е 9 00 -18 05 + Б 00;
[Z 10 серпня] = - А 10 + Е 8 10 - 18 травня + Е 8 00 -18 05 + А 00;
[Z 10 жовтня] = - У 10 + Е 10 10 - 18 травня + Е 10 00 -18 05 + В 00;
[Z 11 жовтня] = - Г 10 + Е 11 10 - 18 травня + Е 11 00 -18 05 + Г 00.
[Z грудня 1910] = - Д 10 + Е 12 жовтня - 18 травня + Е 12 00 -18 05 + Д 00;
[Z 13 жовтня] = - Е 10 + Е 13 жовтня - 18 травня + Е 13 00 -18 05 + Е 00.
6.2 Розрахунок припусків
Визначимо мінімальні значення операційних припусків за формулами:
- На токарної чорновий операції 10:
Z i min = (R z + H) i -1 + С.ш. (6.3)
де R z i -1, h i -1 - висота нерівностей і дефектний шар, що утворилися на оброблюваній поверхні при попередній обробці (значення беруться з дод. 4 [2]);
с.ш. - Зміщення штампа, що виникає на заготівельної операції;
- На інших операціях:
Z i min = (R z + h) i-1 (6.4)
[Z 13 жовтня] min = 0,1 + 0,2 + 1 = 1,3 мм;
[Z грудня 1910] min = 0,1 + 0,2 + 1 = 1,3 мм;
[Z 11 жовтня] min = 0,1 + 0,2 + 1 = 1,3 мм;
[Z 10 жовтня] min = 0,1 + 0,2 + 1 = 1,3 мм;
[Z 10 серпня] min = 0,1 + 0,2 + 1 = 1,3 мм;
[Z Вересня 1910] min = 0,1 + 0,2 + 1 = 1,3 мм;
[Z 13 15] min = 0,08 + 0,1 + 0,02 = 0,2 мм;
[Z грудня 1915] min = 0,08 + 0,1 + 0,03 = 0,21 мм;
[Z серпень 1915] min = 0,08 + 0,1 + 0,02 = 0,2 мм;
[Z 15 вересня] min = 0,08 + 0,1 + 0,03 = 0,21 мм;
[Z грудня 1930] min = 0,03 + 0,04 + 0,02 = 0,09 мм;
[Z 13 30] min = 0,03 + 0,04 + 0,02 = 0,09 мм;
[Z 30 серпня] min = 0,03 + 0,04 + 0,02 = 0,09 мм.
[Z 30 вересня] min = 0,03 + 0,04 + 0,02 = 0,09 мм;
[Z грудня 1935] min = 0,02 + 0,03 + 0,006 = 0,056 мм;
[Z серпня 1935] min = 0,02 + 0,03 + 0,006 = 0,056 мм.
Розрахуємо величини коливань операційних припусків, використовуючи формули:
де: x i - Коефіцієнт впливу складеного ланки на замикаючу ланка;
n - число ланок у рівнянні припуску;
- коефіцієнт співвідношення між законом розподілу величини А i і законом нормального розподілу.
Визначається за табл. 2.1, для ексцентриситетів = 0,127;
t D - коефіцієнт ризику, (t D = 3.0).
w [Z 13 жовтня] = 0,1 + 0,04 + 0,02 + 1,8 = 1,96 мм;
w [Z 12 жовтня] = 0,1 + 0,04 + 0,02 + 1,8 = 1,96 мм;
w [Z 10 листопада] = 0,1 + 0,04 + 0,02 + 1,8 = 1,96 мм;
w [Z жовтня 1910] = 0,1 + 0,04 + 0,02 + 1,8 = 1,96 мм;
w [Z серпня 1910] = 0,1 + 0,04 + 0,02 + 1,8 = 1,96 мм;
w [Z 9 жовтня] = 0,1 + 0,04 + 0,02 + 1,8 = 1,96 мм;
w [Z 13 15] = 0,06 + 0,02 + 0,04 + 0,1 = 0,22 мм;
w [Z грудня 1915] = 0,06 + 0,03 + 0,04 + 0,1 = 0,23 мм;
w [Z 15 серпня] = 0,06 + 0,02 + 0,04 + 0,1 = 0,22 мм;
w [Z вересня 1915] = 0,06 + 0,02 + 0,04 + 0,1 = 0,23 мм;
w [Z 13 30] = 0,075 + 0,02 + 0,02 + 0,06 = 0,175 мм;
w [Z грудня 1930] = 0,075 + 0,02 + 0,03 + 0,06 = 0,185 мм;
w [Z серпня 1930] = 0,075 + 0,02 + 0,02 + 0,06 = 0,175 мм.
w [Z вересня 1930] = 0,075 + 0,02 + 0,03 + 0,06 = 0,185 мм;
w [Z грудня 1935] = 0,04 + 0,006 + 0,02 + 0,075 = 0,141 мм;
w [Z серпня 1935] = 0,04 + 0,006 + 0,02 + 0,075 = 0,141 мм.
Визначимо максимальні значення операційних припусків за формулою:
[Z 13 жовтня] max = 1,3 + 1,96 = 3,26 мм;
[Z грудня 1910] max = 1,3 + 1,96 = 3,26 мм;
[Z 11 жовтня] max = 1,3 + 1,96 = 3,26 мм;
[Z 10 жовтня] max = 1,3 + 1,96 = 3,26 мм;
[Z серпня 1910] max = 1,3 + 1,96 = 3,26 мм;
[Z Вересня 1910] max = 1,3 + 1,96 = 3,26 мм;
[Z 13 15] max = 0,2 + 0,22 = 0,42 мм;
[Z грудня 1915] max = 0,21 + 0,23 = 0,44 мм;
[Z серпень 1915] max = 0,2 + 0,22 = 0,42 мм;
[Z 15 вересня] max = 0,21 + 0,23 = 0,44 мм;
[Z грудня 1930] max = 0,09 + 0,185 = 0,275 мм;
[Z 13 30] max = 0,09 + 0,175 = 0,265 мм;
[Z серпня 1930] max = 0,09 + 0,175 = 0,265 мм.
[Z вересня 1930] max = 0,09 + 0,185 = 0,275 мм;
[Z грудня 1935] max = 0,056 + 0,141 = 0,197 мм;
[Z серпня 1935] max = 0,056 + 0,141 = 0,197 мм.
Визначимо середні значення операційних припусків за формулою:
[Z 13 жовтня] ср = 0,5 × (1,3 + 3,26) = 2,28 мм;
[Z грудня 1910] ср = 0,5 × (1,3 + 3,26) = 2,28 мм;
[Z 11 жовтня] ср = 0,5 × (1,3 + 3,26) = 2,28 мм;
[Z 10 жовтня] ср = 0,5 × (1,3 + 3,26) = 2,28 мм;
[Z 10 серпня] ср = 0,5 × (1,3 + 3,26) = 2,28 мм;
[Z Вересня 1910] ср = 0,5 × (1,3 + 3,26) = 2,28 мм;
[Z 13 15] ср = 0,5 × (0,2 + 0,42) = 0,31 мм;
[Z грудня 1915] ср = 0,5 × (0,21 + 0,44) = 0,325 мм
[Z серпень 1915] ср = 0,5 × (0,2 + 0,42) = 0,31 мм;
[Z 15 вересня] ср = 0,5 × (0,21 + 0,44) = 0,325 мм;
[Z грудня 1930] ср = 0,5 × (0,09 + 0,275) = 0,1825 мм;
[Z 13 30] ср = 0,5 × (0,09 + 0,265) = 0,1775 мм;
[Z 30 серпня] ср = 0,5 × (0,09 + 0,265) = 0,1775 мм.
[Z 30 вересня] ср = 0,5 × (0,09 + 0,275) = 0,1825 мм;
[Z грудня 1935] ср = 0,5 × (0,056 + 0,197) = 0,1265 мм;
[Z серпня 1935] ср = 0,5 × (0,056 + 0,197) = 0,1265 мм
6.3 Розрахунок операційних розмірів
Зробимо розрахунок значень операційних розмірів за способом середніх значень.
Знайдемо середні значення розмірів, відомих заздалегідь:
[А 35] = 55
[Б 30] = 65
[В 10] = 75 ± 0,37 мм; [У 10] ср = 75 мм;
[Г 10] = 65 ± 0,37 мм; [Г 10] ср = 65 мм;
[Д 35] = 60
[Е 30] = 55
Ч 20 = 46 ± 0,31 мм; Ч 20 сер = 46 мм;
Щ 20 = 55 ± 0,37 мм; Щ 20 сер = 55 мм;
Знайдені середні значення підставимо в рівняння операційних розмірів, вирішуючи ці рівняння, ми отримаємо середні значення операційних розмірів.
1) [Z грудня 1935] = - Д 35 + Е грудня 1935 - 18 травня + Е 12 30 -18 05 + Д 30;
Д 30 = Д 35 + [Z грудня 1935] - Е грудня 1935 - 18 травня - Е 30 грудня -18 05;
Д 30 = 0,1265 + 60,0115 - 0,006 - 0,02 = 60,112 мм;
2) [Z серпня 1935] = - А 35 + Е серпня 1935 - 18 травня + Е 8 30 -18 05 + А 30;
А 30 = А 35 + [Z серпня 1935] - Е серпня 1935 - 18 травня - Е серпня 1930 -18 05;
А 30 = 55,0115 + 0,1265 - 0,006 - 0,02 = 55,112 мм;
3) [Z 30 вересня] = - Б 30 + Е вересня 1930 - 18 травня + Е 9 15 -18 05 + Б 15;
Б 15 = Б 30 + [Z вересень 1930] - Е вересень 1930 - 18 травня - Е 15 вересня -18 05;
Б 15 = 65,035 + 0,1825 - 0,02 - 0,03 = 65,1675 мм;
4) [Z серпні 1930] = - А 30 + Е 8 30 - 18 травня + Е серпня 1915 -18 05 + А 15;
А 15 = А 30 + [Z серпень 1930] - Е 8 30 - 18 травня - Е 15 серпня -18 05;
А 15 = 55,112 + 0,1825 - 0,02 - 0,02 = 55,2545 мм;
5) [Z 13 30] = - Е 30 + Е 13 30 - 18 травня + Е 13 15 -18 05 + Е 15;
Е 15 = Е 30 + [Z 13 30] - Е 13 30 - 18 травня - Е 13 15 -18 05;
Е 15 = 55,035 + 0,1825 - 0,02 - 0,02 = 55,1775 мм;
6) [Z грудень 1930] = - Д 30 + Е груднем 1930 - 18 травня + Е 12 15 -18 05 + Д 15;
Д 15 = Д 30 + [Z 30 грудня] - Е грудня 1930 - 18 травня - Е 15 грудня -18 05;
Д 15 = 60,112 + 0,1825 - 0,02 - 0,03 = 60,2445 мм;
7) [Z 15 вересня] = - Б 15 + Е 15 вересня - 18 травня + Е 9 10 -18 05 + Б 10;
Б 10 = Б 15 + [Z 15 вересня] - Е вересня 1915 - 18 травня - Е вересні 1910 -18 05;
Б 10 = 60,1675 + 0,325 - 0,03 - 0,04 = 60,4225 мм;
8) [Z серпня 1915] = - А 15 + Е 15 серпня - 18 травня + Е 8 10 -18 05 + А 10;
А 10 = А 15 + [Z серпня 1915] - Е 15 серпня - 18 травня - Е 8 жовтня -18 05;
А 10 = 55,2545 + 0,31 - 0,02 - 0,04 = 55,5045 мм;
9) [Z грудня 1915] = - Д 15 + Е грудня 1915 - 18 травня + Е 12 10 -18 05 + Д 10;
Д 10 = Д 15 + [Z 15 грудня] - Е грудня 1915 - 18 травня - Е грудня 1910 -18 05;
Д 10 = 60,2445 + 0,325 - 0,03 - 0,04 = 60,4995 мм;
10) [Z 13 15] = - Е 15 + Е 13 15 - 18 травня + Е 13 10 -18 05 + Е 10;
Е 10 = Е 15 + [Z 13 15] - Е 13 15 - 18 травня - Е 13 жовтня -18 05;
Е 10 = 55,1775 + 0,31 - 0,02 - 0,04 = 55,4275 мм;
11) [Z вересні 1910] = - Б 10 + Е 9 10 - 18 травня + Е 9 00 -18 05 + Б 00;
Б 00 = Б 10 + [Z Вересня 1910] - Е 9 10 - 18 травня - Е 9 00 -18 05;
Б 00 = 60,4225 + 2,28 - 0,04 - 0,02 = 62,6425;
12) [Z 8 жовтня] = - А 10 + Е 8 10 - 18 травня + Е 8 00 -18 05 + А 00;
А 00 = А 10 + [Z серпня 1910] - Е 8 10 - 18 травня - Е серпня 2000 -18 05;
А 00 = 55,5045 + 2,28 - 0,04 - 0,02 = 57,7245;
13) [Z жовтня 1910] = - У 10 + Е 10 10 - 18 травня + Е 10 00 -18 05 + В 00;
У 00 = В 10 + [Z жовтень 1910] - Е 10 10 - 18 травня - Е 10 00 -18 05;
У 00 = 75 + 2,28 - 0,04 - 0,02 = 77,22;
14) [Z 11 жовтня] = - Г 10 + Е 11 10 - 18 травня + Е 11 00 -18 05 + Г 00;
Г 00 = Г 10 + [Z 11 жовтня] - Е 11 10 - 18 травня - Е 11 00 -18 05;
Г 00 = 65 + 2,28 - 0,04 - 0,02 = 67,22;
15) [Z 12 жовтня] = - Д 10 + Е грудня 1910 - 18 травня + Е 12 00 -18 05 + Д 00;
Д 00 = Д 10 + [Z 10 грудня] - Е 10 грудня - 18 травня - Е грудня 2000 -18 05;
Д 00 = 60,4995 + 2,28 - 0,04 - 0,02 = 62,7195;
16) [Z 13 жовтня] = - Е 10 + Е 13 жовтня - 18 травня + Е 13 00 -18 05 + Е 00;
Е 00 = Е 10 + [Z 13 жовтня] - Е 13 жовтня - 18 травня - Е 13 00 -18 05;
Е 00 = 55,4275 + 2,28 - 0,04 - 0,02 = 57,6475.
Складемо таблицю, в якій вкажемо значення операційних розмірів у радіальному напрямку:
Таблиця 6.1. Значення операційних розмірів у радіальному напрямку
Символьне позначення | Мінімальний розмір, мм A min = A ср - TA / 2 | Максимальний розмір, мм A max = A ср + TA / 2 | Середній розмір, мм | Остаточна запис у необхідній формі, мм |
2А 00 | 57,3545 | 58,0945 | 57,7245 | 57,7245 ± 0,37 |
2Б 00 | 62,2725 | 63,0125 | 62,6425 | 62,6425 ± 0,37 |
2В 00 | 76,85 | 77,59 | 77,22 | 77,22 ± 0,37 |
2Г 00 | 66,85 | 67,59 | 67,22 | 67,22 ± 0,37 |
2Д 00 | 62,3495 | 63,0895 | 62,7195 | 62,7195 ± 0,37 |
2Е 00 | 57,2775 | 58,0175 | 57,6475 | 57,6475 ± 0,37 |
2А 10 | 55,3545 | 55,6545 | 55,5045 | 55,5045 ± 0,15 |
2Б 10 | 59,9725 | 60,2725 | 60,4225 | 60,4225 ± 0,15 |
2В 10 | 74,85 | 75,15 | 75 | 75 ± 0,15 |
2Г 10 | 64,85 | 65,15 | 65 | 65 ± 0,15 |
2Д 10 | 60,3495 | 60,6495 | 60,4995 | 60,4995 ± 0,15 |
2Е 10 | 55,2775 | 55,5775 | 55,4275 | 55,4275 ± 0,15 |
2А 15 | 55,2175 | 55,2915 | 55,2545 | 55,2545 ± 0,037 |
2Б 15 | 65,1305 | 65,2045 | 65,1675 | 65,1675 ± 0,037 |
2Д 15 | 60,2075 | 60,2815 | 60,2445 | 60,2445 ± 0,037 |
2Е 15 | 55,1405 | 55,2145 | 55,1775 | 55,1775 ± 0,037 |
2А 30 | 55,089 | 55,135 | 55,112 | 55,112 ± 0,023 |
2Б 30 | 65,012 | 65,058 | 65,035 | 65,035 ± 0,023 |
2Д 30 | 60,089 | 60,135 | 60,112 | 60,112 ± 0,023 |
2Е 30 | 55,012 | 55,058 | 55,035 | 55,035 ± 0,023 |
2А 35 | 55,002 | 55,021 | 55,0115 | 55,0115 ± 0,0095 |
2Д 35 | 60,002 | 60,021 | 60,0115 | 60,0115 ± 0,0095 |
7. Порівняльний аналіз результатів розрахунків операційних діаметральні розмірів
7.1 Визначення операційних діаметральні розмірів розрахунково-аналітичним методом
Розрахунково-аналітичним методом визначимо припуски на поверхню 8 Æ55k6 (
Якість поверхні після штампування за дод. 4 [3]:
R z = 100 мкм, h = 200 мкм.
Якість поверхні після механічної обробки за даними дод. 4 [3] наступні:
1. Розточування чорнове R z = 80 мкм, h = 100 мкм;
2. Розточування чистове R z = 30 мкм, h = 40 мкм;
3. Шліфування чорнове R z = 20 мкм, h = 30 мкм;
4. Шліфування чистове R z = 5 мкм, h = 15 мкм
Сумарне просторове відхилення будемо визначати за формулою
де
D i -1 - сумарне просторове відхилення на заготівельної операції (ексцентричність отвори);
- Після штампування D = 0,8 мм;
- Після розточування чорнового D = 0,06 × 0,8 = 0,048 мм;
- Після розточування чистового D = 0,04 × 0,8 = 0,032 мм;- Після шліфування чорнового D = 0,03 × 0,8 = 0,024 мм;
- Після шліфування чистового D = 0,02 × 0,8 = 0,016 мм
Визначимо значення мінімального припуску 2Z min після кожної операції за формулою:
де R z i -1, h i -1 - висота нерівностей і дефектний шар, що утворилися на оброблюваній поверхні при попередній обробці;
D i -1 - сумарне значення просторових відхилень з попередньої операції;
Визначаємо граничні розміри для кожного переходу за формулами:
2А i min = 2А i -1 min + T2А i -1, мм (7.3)
2А i max = 2А i min - 2Z i min, мм (7.4)
2А 35 min = 55,002 мм;
2А 35 max = 55,021 мм;
2А 30 min = 2А 35 min +
2А 15 min = 2А 30 min +
2А 10 min = 2А 15 min +
2А 30 max = 2А 30 min + T2А 30 = 55,15 + 0,046 = 55,196 мм;
2А 15 max = 2А 15 min + T2А 15 = 55,354 + 0,074 = 55,428 мм;
2А 10 max = 2А 10 min + T2А 10 = 55,81 + 0,3 = 55,11 мм;
Визначимо граничні значення припусків за формулою:
Зобразимо на рис. 7.1 схему розташування операційних розмірів, допусків і припусків.
Таблиця 7.1. Розрахунок припусків на обробку діаметра 2А (пов. 8 Æ55k (+2 +0,21))
Технологічні переходи | Елементи припуску, мкм | Розрахунок- ний припуск 2Zmin, мм | Допуск TD, мм | Граничні розміри заготовки | Граничні припуски, мм | ||||
R z | h | D S | D max | D min | 2Z max | 2Z min | |||
Штампування | 100 | 200 | 800 | - | 3,6 | 63,4 | 59,8 | - | - |
Розточування чорнове | 80 | 100 | 48 | 2,2 | 0,3 | 56,11 | 55,81 | 7,29 | 3,99 |
Розточування чистове | 30 | 40 | 32 | 0,456 | 0,074 | 55,428 | 55,354 | 0,682 | 0,456 |
Шліфування чорнове | 20 | 30 | 24 | 0,204 | 0,046 | 55,196 | 55,15 | 0,232 | 0,204 |
Шліфування чистове | 5 | 15 | 16 | 0,148 | 0,019 | 55,021 | 55,002 | 0,175 | 0,148 |
Для порівняння необхідно зіставити результати розрахунків операційних розмірів, операційних і загальних мінімальних, максимальних, номінальних припусків.
Загальні припуски визначаються за формулами:
Zо min = SZ min (7.6)
Zо max = SZ max (7.7)
Zо min = 0,148 +0,204 +0,456 +3,99 = 4,798 мм,
Zо max = 0,175 +0,232 +0,682 +7 = 8,089 мм.
Загальний номінальний припуск для отвори:
Zо ном = D ном дет - D ном заг (7.8)
Zо ном = 59,8-55,002 = 4,798 мм.
де D ном заг, D ном дет - Номінальні діаметри заготовки і деталі відповідно.
Результати розрахунків припусків приведемо в табл. 7.2.
Дані щодо їх зміни:
DZо = (Zо ОЦ - Zо РА) × 100% / Zо РА, (7.9)
де Zо ОЦ, Zо РА - значення загальних припусків, певні методами вирішення розмірних ланцюгів і розрахунково-аналітичним відповідно.
Таблиця 7.2. Порівняння загальних припусків
Метод розрахунку | Zо min | Zо max | Zо ном |
Розрахунково-аналітичний | 4,798 | 8,089 | 4,798 |
Розрахунок розмірних ланцюгів | 1,646 | 4,152 | 2,713 |
D Zо max = (4,152 - 8,089) × 100% / 8,089 = - 48,67%;
D Zо ном = (2,713 - 4,798) × 100% / 4,798 = -43,46%.
Висновок: метод операційних розмірних ланцюгів дозволяє істотно зменшити припуски на обробку, а, отже, збільшити коефіцієнт використання матеріалу і здешевити виготовлення деталі.
Висновок
У ході роботи були виконані всі завдання курсового проекту.
Проаналізувавши вихідні дані деталі стало можливим визначення:
- Вибору типу виробництва, форми організації технологічного процесу виготовлення деталі;
- Вибору методу отримання заготовки;
- Технологічного маршруту виготовлення деталі;
- Технологічного маршруту обробки поверхні;
- Технологічної схеми базування;
- Припусків за допомогою розмірного аналізу;
- Припусків розрахунково-аналітичним методом;
Виконавши курсову роботу, ми проаналізували припуски, отримані за допомогою розрахунково-аналітичного методу та розмірного аналізу. У результаті виявилося, що розрахунково-аналітичний метод дав менші значення припусків, а значить при його використанні скорочується собівартість виготовлення деталі і підвищується ефективність виробництва.
Література
1. Довідник технолога машинобудівника / За редакцією А.Г. Косилової, Р.К. Мещерякова. - М.: Машинобудування, 1985. - Т. 1,2.
2. Горбацевіч А.Ф., Шкред В.А. Курсове проектування з технології машинобудування: - 4-е вид., Перераб. і доп. - Обчислюємо. школа, 1983, іл.
3. Гжіров Р.І. Короткий довідник конструктора: Довідник - М.: Машинобудування, Ленінград, 1983 рік.
4. Михайлов А.В. Методичне вказівку «Визначення операційних розмірів механічної обробки в умовах серійного виробництва»
Тольятті, 1992 рік.
5. Методичні вказівки Боровкова.