Зміст
Введення
1 Розробка добового плану перевезень вантажу
1.1 Побудова епюри вантажопотоків
1.2 Розрахунок техніко-експлуатаційних показників
1.3 Побудова графіка рухомого складу за один оборот
2 Розробка маршрутного розкладу автобусів
2.1 Визначення обсягу перевезень пасажирів на міському автобусному маршруті в прямому і зворотному напрямку по годинах доби
2.2 Розрахунок і напрямок діаграм потреб по годинах доби
2.3 Розробка маршрутного розкладу
2.4 Визначення основних показників роботи автобусів на маршруті
Список літератури
Введення
1 Розробка добового плану перевезень вантажу
1.1 Побудова епюри вантажопотоків
1.2 Розрахунок техніко-експлуатаційних показників
1.3 Побудова графіка рухомого складу за один оборот
2 Розробка маршрутного розкладу автобусів
2.1 Визначення обсягу перевезень пасажирів на міському автобусному маршруті в прямому і зворотному напрямку по годинах доби
2.2 Розрахунок і напрямок діаграм потреб по годинах доби
2.3 Розробка маршрутного розкладу
2.4 Визначення основних показників роботи автобусів на маршруті
Список літератури
Введення
Автомобільний транспорт відіграє важливу роль у розвитку економіки країни, Пов'язуючи промисловість і сільське господарство, забезпечуючи умови для нормального виробництва та обігу, сприяючи розвитку міжрегіональних зв'язків. Від роботи автомобільного транспорту багато в чому залежить ефективна діяльність торговельних організації та підприємств, так як витрати на перевезення товарів займають значну частку у витратах обігу. Крім того, раціональне використання різних видів транспортних засобів дозволяє більш оперативно здійснювати доведення багатьох мільйонів тонн товарів від виробництва до кінцевих споживачів. Автомобільний транспорт використовують для перевезення вантажів і пасажирів переважно на короткі відстані.
Автомобільний транспорт у порівнянні з іншими видами транспорту має ряд переваг при перевезенні вантажів:
- Доставка вантажів «від дверей до дверей";
- Збереження вантажів;
- Скорочення потреби у дорогої і громіздкої упаковці;
- Економія пакувального матеріалу;
- Більш висока швидкість доставки вантажів автомобілями;
- Можливість участі у змішаних перевезеннях;
- Перевезення невеликих партій вантажу, що дозволяють підприємству докорити відправку продукції і скоротити терміни зберігання вантажу на складах.
Через перелічених вище переваг, автомобільний транспорт широко використовується у всіх галузях економіки, у тому числі і в торгівлі. Він тісно взаємопов'язаний з усіма елементами виробництва. Тому виявлення і використання наявних на автомобільному транспорті резервів дозволяє збільшити обсяг транспортних послуг, що надаються торговим підприємством, знизити їх транспортні витрати, а відповідно і ціни продукції, що випускається.
При модельному надання завдань логістики транспорту необхідно враховувати, що показники розвитку будь-якої виробничо-економічної системи в принципі залежать від двох її взаємопов'язаних характеристик: стану і функціонування. Стан системи характеризується, перш за все, її величиною і структурою, тобто розмірами і характерними з точки зору призначення системи властивостями окремих її елементів.
Стан АТП характеризується як обліковим кількістю автомобілів, так і їх найважливішою властивістю - надійністю.
До завдань функціонування відносяться вибір оптимальних варіантів організації перевізного процесу, видів і типів рухомого складу, спільного планування транспортних, виробничих і складських процесів і т.д.
Автомобільний транспорт відіграє важливу роль у розвитку економіки країни, Пов'язуючи промисловість і сільське господарство, забезпечуючи умови для нормального виробництва та обігу, сприяючи розвитку міжрегіональних зв'язків. Від роботи автомобільного транспорту багато в чому залежить ефективна діяльність торговельних організації та підприємств, так як витрати на перевезення товарів займають значну частку у витратах обігу. Крім того, раціональне використання різних видів транспортних засобів дозволяє більш оперативно здійснювати доведення багатьох мільйонів тонн товарів від виробництва до кінцевих споживачів. Автомобільний транспорт використовують для перевезення вантажів і пасажирів переважно на короткі відстані.
Автомобільний транспорт у порівнянні з іншими видами транспорту має ряд переваг при перевезенні вантажів:
- Доставка вантажів «від дверей до дверей";
- Збереження вантажів;
- Скорочення потреби у дорогої і громіздкої упаковці;
- Економія пакувального матеріалу;
- Більш висока швидкість доставки вантажів автомобілями;
- Можливість участі у змішаних перевезеннях;
- Перевезення невеликих партій вантажу, що дозволяють підприємству докорити відправку продукції і скоротити терміни зберігання вантажу на складах.
Через перелічених вище переваг, автомобільний транспорт широко використовується у всіх галузях економіки, у тому числі і в торгівлі. Він тісно взаємопов'язаний з усіма елементами виробництва. Тому виявлення і використання наявних на автомобільному транспорті резервів дозволяє збільшити обсяг транспортних послуг, що надаються торговим підприємством, знизити їх транспортні витрати, а відповідно і ціни продукції, що випускається.
При модельному надання завдань логістики транспорту необхідно враховувати, що показники розвитку будь-якої виробничо-економічної системи в принципі залежать від двох її взаємопов'язаних характеристик: стану і функціонування. Стан системи характеризується, перш за все, її величиною і структурою, тобто розмірами і характерними з точки зору призначення системи властивостями окремих її елементів.
Стан АТП характеризується як обліковим кількістю автомобілів, так і їх найважливішою властивістю - надійністю.
До завдань функціонування відносяться вибір оптимальних варіантів організації перевізного процесу, видів і типів рухомого складу, спільного планування транспортних, виробничих і складських процесів і т.д.
1 Розробка добового плану перевезень вантажів
Вихідні дані за заявкою № 4.
Добовий обсяг перевезень:
Q АБ = 192 т;
Q БА = 144 т;
Коефіцієнт статичної використання вантажопідйомності автомобіля:
Y САБ = 1;
Y СБА = 0.8;
Відстань перевезення:
l АБ = 22 км; l АБ = 22 км;
Час простою на одну тонну вантажу:
t пА = 2.0 хв / т; t РА = 2.0 хв / т;
t ПБ = 2.5 хв / т; t РБ = 1.6 хв / т;
Час у наряді становить Т н = 8 год;
Норма технічної швидкості V т = 25 км / год;
Номінальна вантажопідйомність автомобіля q = 9 т.
1.1 Побудова епюри вантажопотоків
SHAPE \ * MERGEFORMAT
Малюнок 1 - епюра вантажопотоків.
Визначення розрахункового обсягу перевезень на ланках маршруту:
Q РАБ = Q АБ / Y САБ = 192 / 1 = 192т;
Q РБА = Q БА / Y СБА = 144/0.8 = 180т;
З отриманих значень вибираємо мінімально розрахунковий обсяг перевезень вантажів на кожній ланці маршруту, який забезпечує цілочисельне число оборотів автомобіля на маршруті з урахуванням класу вантажу. При цьому різниця між розрахунковим обсягом перевезень і мінімальним розрахунковим значенням на кожній ланці маршруту визначає маятникові перевезення (одна їздку з вантажем за оборот).
З урахуванням цього представлені розрахункові епюри вантажопотоків:
Q АБ = Q АБ-Q р min = 192-180 = 12т;
Маршрут № 1 - АБА
SHAPE \ * MERGEFORMAT
Маршрут № 2 - АБ
Рисунок 2 - Розрахункові епюри вантажопотоків.
1.2 Розрахунок техніко-експлуатаційних показників
Час обороту на маршруті № 1 визначається за формулою:
t o1 = (L м / V т) + Σt п - р = (l АБ + l БА) / V т + (q/60) [Y САБ (t пА + t РБ) + Y СБА (t ПБ + t РА)]; годину
де L м - протяжність маршруту, км;
t п-р - час простою в пунктах під навантаженням (розвантаженням) на маршруті, хв;
t o 1 = (22 +22) / 25 + (9 / 60) [1 (2 +1.6) +0.8 (2.5 +2)] = 2,84 год;
Час обороту на маршруті № 2 визначається за формулою:
t o2 = (L м / V т) + Σt п - р = l АБ / V т + (q/60) [Y САБ (t пА + t РБ)]; годину
t o 2 = 22/25 +9 / 60 [1 (2 +1.6)] = 1,42 год;
Кількість оборотів автомобіля на маршруті № 1 за зміну визначається
n o 1 = T н / t o 1 = 8 / 2, 84 = 2,8, приймаємо n o 1 = 2, тоді час у наряді перетворимо T н = t o 1 * n o 1 = 2,84 * 2 = 5,7 год;
Кількість оборотів автомобіля на маршруті № 2 за зміну визначається
n o 2 = T н / t o 2 = 8 / 1, 42 = 5,6, приймаємо n o 2 = 5, тоді час у наряді перетворимо T н = t o 2 * n o 2 = 1,42 * 5 = 7,1 год;
Кількість поїздок з вантажем за зміну на маршруті № 1 визначиться
Z ег1 = m * n o 1 = 2 * 2 = 4;
де m - кількість поїздок з вантажем за оборот.
Кількість поїздок з вантажем за зміну на маршруті № 2 визначиться
Z ег2 = m * n o 2 = 2 * 5 = 10;
Коефіцієнт використання пробігу за зміну визначиться
β = (L г / L заг) = [(l АБ + l БА) n o1 + l БА * Z ег 2] / [(l АБ + l БА) n o1 + l БА (Z ег 2 + Z х) ] =
= [(22 +22) 2 + 22 * 10] / [(22 +22) 2 + 22 (10 +4)] = 0,78;
Середнє значення коефіцієнта статичного використання
вантажопідйомності визначиться
y з = [ΣQ ф i] / [Σ (Q ф i / Y ci)] = [192 +144] / [192 / 1 +144 / 0.8] = 0.9
Середнє значення коефіцієнта динамічного використання вантажопідйомності визначиться
Y д = [Σ (Q ф i * l ег i)] / [Σ (Q ф i * l ег i / Y ci)] = [192 * 22 +144 * 22] / [192 * 22 / 1 +144 * 22/0.8] = 0.9
Кількість вантажу перевезеного за оборот на маршруті № 1 визначиться
Q o1 = q * (y САБ + y СМА) = 9 * (1 +0.8) = 16.2 т;
Кількість вантажу перевезеного за оборот на маршруті № 2 визначиться
Q o 2 = q * y СБА = 9 * 0.8 = 7.2 т;
Транспортна робота за оборот на маршруті № 1 визначиться
Р o1 = q * (y САБ * l АБ + y СБА * l БА) = 9 * (1 * 22 +0.8 * 22) = 356.4 т км;
Р o2 = q * y СБА * l БА = 9 * 0.8 * 22 = 158.4 т км;
Продуктивність автомобіля за зміну на маршруті № 1 визначиться
W Q1 = Q o1 * n o1 = 32.4 т;
Продуктивність автомобіля за зміну на маршруті № 2 визначиться
W Q 2 = Q o 2 * n o 2 = 7.2 * 5 = 36 т;
Продуктивність автомобіля за зміну на маршруті № 1 визначиться
W р1 = р o 1 * n o 1 = 356.4 * 2 = 712.8 т км;
Продуктивність автомобіля за зміну на маршруті № 2 визначиться
W р2 = р o 2 * n o 2 = 158.4 * 5 = 792 т км;
Кількість автомобілів на маршруті № 1 визначиться
А 1 = [Σ (Q ф1 min * y з1)] / W Q 1 = (180 * 1 +180 * 0.8) / 32.4 = 10;
Кількість автомобілів на маршруті № 2 визначиться
А 2 = [((Q РБА-Q р min) * y с2)] / W Q 2 = 12 * 0.8/36 = 0.3, приймається А 2 = 1;
Сумарна кількість автомобілів визначиться
ΣА = А 1 + А 2 = 10 +1 = 11 одиниць;
Інтервал руху між автомобілями на маршруті № 1 визначиться
I 1 = t 01 / A 1 = 2.84/10 = 0.284ч;
Інтервал руху між автомобілями на маршруті № 2 визначиться
I 2 = t 02 / A 2 = 1.42 / 1 = 1.42ч;
Експлуатаційна швидкість руху на маршруті № 1 визначиться
V е. 1 = L 1 / Т н 1 = (l АБ + l БА) * n 01 / Т н 1 = (22 +22) * 2 / 5, 7 = 15.4км / год;
Експлуатаційна швидкість руху на маршруті № 2 визначиться
V е. 2 = L 2 / Т н 2 = 2 * l БА * n 02 / Т н 2 = 2 * 22 * 5/7.1 = 31км / ч;
Координація роботи автомобілів у вантажно-розвантажувальних пунктах
Кількість постів на маршрутах
N x = A м * Σ (t n + t p) i / t 0
Умова безперебійної (синхронної) роботи автомобілів у вантажно-розвантажувальних пунктах є: рівність інтервалу руху автомобіля до ритму роботи пункту: Y = R
R n (p) = t n (p) / N n (p)
N 1 = A M * Σ (t n + t p) i / t 0 = 10 * (2.0 +2.0) / 2.84 = 14
N 2 = A M * Σ (t n + t p) i / t 0 = 1 * (2.5 +1.6) / 1.42 = 2.9 = 3
1.3 Побудова графіка рухомого складу
а)
б)
Рисунок 3 - Графіки рухомого складу
а) на першому маршруті
б) на другому маршруті
Вихідні дані за заявкою № 4.
Добовий обсяг перевезень:
Q АБ = 192 т;
Q БА = 144 т;
Коефіцієнт статичної використання вантажопідйомності автомобіля:
Y САБ = 1;
Y СБА = 0.8;
Відстань перевезення:
l АБ = 22 км; l АБ = 22 км;
Час простою на одну тонну вантажу:
t пА = 2.0 хв / т; t РА = 2.0 хв / т;
t ПБ = 2.5 хв / т; t РБ = 1.6 хв / т;
Час у наряді становить Т н = 8 год;
Норма технічної швидкості V т = 25 км / год;
Номінальна вантажопідйомність автомобіля q = 9 т.
1.1 Побудова епюри вантажопотоків
SHAPE \ * MERGEFORMAT
Q БА = 144т, Y СБА = 0.8 |
Малюнок 1 - епюра вантажопотоків.
Визначення розрахункового обсягу перевезень на ланках маршруту:
Q РАБ = Q АБ / Y САБ = 192 / 1 = 192т;
Q РБА = Q БА / Y СБА = 144/0.8 = 180т;
З отриманих значень вибираємо мінімально розрахунковий обсяг перевезень вантажів на кожній ланці маршруту, який забезпечує цілочисельне число оборотів автомобіля на маршруті з урахуванням класу вантажу. При цьому різниця між розрахунковим обсягом перевезень і мінімальним розрахунковим значенням на кожній ланці маршруту визначає маятникові перевезення (одна їздку з вантажем за оборот).
З урахуванням цього представлені розрахункові епюри вантажопотоків:
Q АБ = Q АБ-Q р min = 192-180 = 12т;
Маршрут № 1 - АБА
SHAPE \ * MERGEFORMAT
Q АБ = 180т, Y САБ = 1 |
Q БА = 180т, Y СБА = 0.8 |
Маршрут № 2 - АБ
Q АБ = 12т, Y САБ = 0.8 |
Рисунок 2 - Розрахункові епюри вантажопотоків.
1.2 Розрахунок техніко-експлуатаційних показників
Час обороту на маршруті № 1 визначається за формулою:
t o1 = (L м / V т) + Σt п - р = (l АБ + l БА) / V т + (q/60) [Y САБ (t пА + t РБ) + Y СБА (t ПБ + t РА)]; годину
де L м - протяжність маршруту, км;
t п-р - час простою в пунктах під навантаженням (розвантаженням) на маршруті, хв;
t o 1 = (22 +22) / 25 + (9 / 60) [1 (2 +1.6) +0.8 (2.5 +2)] = 2,84 год;
Час обороту на маршруті № 2 визначається за формулою:
t o2 = (L м / V т) + Σt п - р = l АБ / V т + (q/60) [Y САБ (t пА + t РБ)]; годину
t o 2 = 22/25 +9 / 60 [1 (2 +1.6)] = 1,42 год;
Кількість оборотів автомобіля на маршруті № 1 за зміну визначається
n o 1 = T н / t o 1 = 8 / 2, 84 = 2,8, приймаємо n o 1 = 2, тоді час у наряді перетворимо T н = t o 1 * n o 1 = 2,84 * 2 = 5,7 год;
Кількість оборотів автомобіля на маршруті № 2 за зміну визначається
n o 2 = T н / t o 2 = 8 / 1, 42 = 5,6, приймаємо n o 2 = 5, тоді час у наряді перетворимо T н = t o 2 * n o 2 = 1,42 * 5 = 7,1 год;
Кількість поїздок з вантажем за зміну на маршруті № 1 визначиться
Z ег1 = m * n o 1 = 2 * 2 = 4;
де m - кількість поїздок з вантажем за оборот.
Кількість поїздок з вантажем за зміну на маршруті № 2 визначиться
Z ег2 = m * n o 2 = 2 * 5 = 10;
Коефіцієнт використання пробігу за зміну визначиться
β = (L г / L заг) = [(l АБ + l БА) n o1 + l БА * Z ег 2] / [(l АБ + l БА) n o1 + l БА (Z ег 2 + Z х) ] =
= [(22 +22) 2 + 22 * 10] / [(22 +22) 2 + 22 (10 +4)] = 0,78;
Середнє значення коефіцієнта статичного використання
вантажопідйомності визначиться
y з = [ΣQ ф i] / [Σ (Q ф i / Y ci)] = [192 +144] / [192 / 1 +144 / 0.8] = 0.9
Середнє значення коефіцієнта динамічного використання вантажопідйомності визначиться
Y д = [Σ (Q ф i * l ег i)] / [Σ (Q ф i * l ег i / Y ci)] = [192 * 22 +144 * 22] / [192 * 22 / 1 +144 * 22/0.8] = 0.9
Кількість вантажу перевезеного за оборот на маршруті № 1 визначиться
Q o1 = q * (y САБ + y СМА) = 9 * (1 +0.8) = 16.2 т;
Кількість вантажу перевезеного за оборот на маршруті № 2 визначиться
Q o 2 = q * y СБА = 9 * 0.8 = 7.2 т;
Транспортна робота за оборот на маршруті № 1 визначиться
Р o1 = q * (y САБ * l АБ + y СБА * l БА) = 9 * (1 * 22 +0.8 * 22) = 356.4 т км;
Р o2 = q * y СБА * l БА = 9 * 0.8 * 22 = 158.4 т км;
Продуктивність автомобіля за зміну на маршруті № 1 визначиться
W Q1 = Q o1 * n o1 = 32.4 т;
Продуктивність автомобіля за зміну на маршруті № 2 визначиться
W Q 2 = Q o 2 * n o 2 = 7.2 * 5 = 36 т;
Продуктивність автомобіля за зміну на маршруті № 1 визначиться
W р1 = р o 1 * n o 1 = 356.4 * 2 = 712.8 т км;
Продуктивність автомобіля за зміну на маршруті № 2 визначиться
W р2 = р o 2 * n o 2 = 158.4 * 5 = 792 т км;
Кількість автомобілів на маршруті № 1 визначиться
А 1 = [Σ (Q ф1 min * y з1)] / W Q 1 = (180 * 1 +180 * 0.8) / 32.4 = 10;
Кількість автомобілів на маршруті № 2 визначиться
А 2 = [((Q РБА-Q р min) * y с2)] / W Q 2 = 12 * 0.8/36 = 0.3, приймається А 2 = 1;
Сумарна кількість автомобілів визначиться
ΣА = А 1 + А 2 = 10 +1 = 11 одиниць;
Інтервал руху між автомобілями на маршруті № 1 визначиться
I 1 = t 01 / A 1 = 2.84/10 = 0.284ч;
Інтервал руху між автомобілями на маршруті № 2 визначиться
I 2 = t 02 / A 2 = 1.42 / 1 = 1.42ч;
Експлуатаційна швидкість руху на маршруті № 1 визначиться
V е. 1 = L 1 / Т н 1 = (l АБ + l БА) * n 01 / Т н 1 = (22 +22) * 2 / 5, 7 = 15.4км / год;
Експлуатаційна швидкість руху на маршруті № 2 визначиться
V е. 2 = L 2 / Т н 2 = 2 * l БА * n 02 / Т н 2 = 2 * 22 * 5/7.1 = 31км / ч;
Координація роботи автомобілів у вантажно-розвантажувальних пунктах
Кількість постів на маршрутах
N x = A м * Σ (t n + t p) i / t 0
Умова безперебійної (синхронної) роботи автомобілів у вантажно-розвантажувальних пунктах є: рівність інтервалу руху автомобіля до ритму роботи пункту: Y = R
R n (p) = t n (p) / N n (p)
N 1 = A M * Σ (t n + t p) i / t 0 = 10 * (2.0 +2.0) / 2.84 = 14
N 2 = A M * Σ (t n + t p) i / t 0 = 1 * (2.5 +1.6) / 1.42 = 2.9 = 3
1.3 Побудова графіка рухомого складу
а)
б)
Рисунок 3 - Графіки рухомого складу
а) на першому маршруті
б) на другому маршруті
2. Розробка маршрутного розкладу роботи автобусів
Вихідні дані за заявкою № 4.
Обсяг перевезення за добу
Q АБ = 10тис.чел;
Q БА = 8тис.чел;
Довжина маршруту l м = 14км;
Кількість проміжних зупинок n про n = 28;
Норма технічної швидкості автобуса V т = 20км / ч;
Середній час простою на проміжній зупинці t оп = 0.5 хв;
Середній час простою на кінцевій зупинці t ок = 5хв;
Таблиця 1 - Кількість автобусів, інтервалу між ними з вантажем обсягом перевезень в години доби.
2.1 Визначення обсягу перевезень пасажирів на міському автобусному маршруті в прямому і зворотному напрямку по годинах доби
Обсяг перевезень пасажирів на міському автобусному маршруті в прямому і зворотному напрямку по годинах доби визначається за формулою:
для прямого напрямки Q = X * Q АБ / 100, чол;
для зворотного напрямку Q = X * Q БА / 100, чол;
Дані обсягу перевезень пасажирів на міському автобусному маршруті в прямому і зворотному напрямку по годинах доби заносяться в таблицю 1.
Малюнок 4 - епюра розподілу пасажиропотоку по годинах доби.
2.2 Розрахунок і побудова діаграм потреб по годинах доби
Час оборотного рейсу визначиться
t 0 = t дв + (t оп + t ок) = (2 * l м / V т) +2 (t оп * n оп + t ок) / 60 = (2 * 14) / 20 +2 * (0.5 * 28 +5) / 60 = 2.03 год;
Потрібне кількість автобусів в кожну годину доби визначиться за формулою:
А м = Q max t o / q н,
де Q max - Максимальний обсяг перевезень в кожну годину доби, чол;
q н - номінальна місткість автобуса, чол.
Вибирається міський автобус Ікарус - 280 з номінальною місткістю q н = 110 чол, а в години пік q н = 170 чол. Години пік прийняті з обсягом перевезень понад 1500 чоловік в кожну годину доби.
Значення А м заносяться в таблицю 1.
Згідно значенням А м будується діаграма потреб автобусів по годинах доби.
Малюнок 5 - Діаграма потреб автобусів по годинах доби.
Малюнок 6 - Корективний діаграма потреб в автобусах.
Вихідні дані за заявкою № 4.
Обсяг перевезення за добу
Q АБ = 10тис.чел;
Q БА = 8тис.чел;
Довжина маршруту l м = 14км;
Кількість проміжних зупинок n про n = 28;
Норма технічної швидкості автобуса V т = 20км / ч;
Середній час простою на проміжній зупинці t оп = 0.5 хв;
Середній час простою на кінцевій зупинці t ок = 5хв;
Таблиця 1 - Кількість автобусів, інтервалу між ними з вантажем обсягом перевезень в години доби.
Години доби | % Розподілу | Обсяг перевезення, чол | Розрахункові показники | ||||
Q АБ | Q БА | А м | I p, хв | А м | I, хв | ||
6-7 | 3 | 300 | 240 | 6 | 20,3 | 6 | 20,3 |
7-8 | 11 | 1100 | 880 | 20 | 6,1 | 18 | 6,8 |
8-9 | 9 | 900 | 720 | 17 | 7,2 | 17 | 7,2 |
9-10 | 8 | 800 | 640 | 15 | 8,1 | 18 | 6,8 |
10-11 | 5 | 500 | 400 | 9 | 13,5 | 12 | 10,2 |
11-12 | 3 | 300 | 240 | 6 | 20,3 | 6 | 20,3 |
12-13 | 3 | 300 | 240 | 6 | 20,3 | 6 | 20,3 |
13-14 | 4 | 400 | 320 | 7 | 17,4 | 7 | 17,4 |
14-15 | 6 | 600 | 480 | 11 | 11,1 | 11 | 11,1 |
15-16 | 6 | 600 | 480 | 11 | 11,1 | 11 | 11,1 |
16-17 | 8 | 800 | 640 | 15 | 8,1 | 15 | 8,1 |
17-18 | 10 | 1000 | 800 | 18 | 6,8 | 18 | 6,8 |
18-19 | 9 | 900 | 720 | 17 | 7,2 | 18 | 6,8 |
19-20 | 8 | 800 | 640 | 15 | 8,1 | 18 | 6,8 |
20-21 | 3 | 300 | 240 | 6 | 20,3 | 6 | 20,3 |
21-22 | 2 | 200 | 160 | 4 | 30,5 | 6 | 20,3 |
22-23 | 1 | 100 | 80 | 2 | 60,9 | 6 | 20,3 |
23-24 | 1 | 100 | 80 | 2 | 60,9 | 6 | 20,3 |
Обсяг перевезень пасажирів на міському автобусному маршруті в прямому і зворотному напрямку по годинах доби визначається за формулою:
для прямого напрямки Q = X * Q АБ / 100, чол;
для зворотного напрямку Q = X * Q БА / 100, чол;
Дані обсягу перевезень пасажирів на міському автобусному маршруті в прямому і зворотному напрямку по годинах доби заносяться в таблицю 1.
2.2 Розрахунок і побудова діаграм потреб по годинах доби
Час оборотного рейсу визначиться
t 0 = t дв + (t оп + t ок) = (2 * l м / V т) +2 (t оп * n оп + t ок) / 60 = (2 * 14) / 20 +2 * (0.5 * 28 +5) / 60 = 2.03 год;
Потрібне кількість автобусів в кожну годину доби визначиться за формулою:
А м = Q max t o / q н,
де Q max - Максимальний обсяг перевезень в кожну годину доби, чол;
q н - номінальна місткість автобуса, чол.
Вибирається міський автобус Ікарус - 280 з номінальною місткістю q н = 110 чол, а в години пік q н = 170 чол. Години пік прийняті з обсягом перевезень понад 1500 чоловік в кожну годину доби.
Значення А м заносяться в таблицю 1.
Згідно значенням А м будується діаграма потреб автобусів по годинах доби.
Малюнок 6 - Корективний діаграма потреб в автобусах.
2.3 Розробка маршрутного розкладу
Маршрутне розклад складає на підставі з корективний діаграми потреби в автобусах.
Таблиця 2 - Маршрутне розклад автобусів.
Мінімальна кількість автобусів на маршруті визначиться
А м min = t об * 60 / J дод,
де J доп - максимальний інтервал між автобусами обумовлений часом очікування громадянина на зупинці, J доп = 0,33 год;
А м min = 2.03 * 60/20 = 6,09 приймається А м min = 6 од.
Максимальна кількість автобусів на маршруті обумовлюється коефіцієнтом дефіциту K д рівним 0,9.
А м max = A pmax * K д = 20 * 0.9 = 18ед.
Площа діаграми визначає обсяг транспортної роботи ΣТ м в автобусо-годинах,
ΣТ м = 18 +18 +18 +18 +18 +18 +11 +10 +10 +9 +9 +7 +7 +7 +4 +4 +2 = 188ед.
Загальна кількість автобусо-змін за маршрутом визначиться
d = (t об * А м max + ΣТ м) / Δt,
де Δt - середня тривалість автобусо-зміни, Δt = 8 год;
d = (2.03 * 18 +188) / 8 = 28.06, приймається d = 29ед.
Визначення змінності роботи автобусів на маршруті
ΔА м = d-2 * А м max = 29-2 * 18 =- 7
З розрахунку випливає, що 2 * А м max-d = 36-29 = 7 автобусів однозмінний, а 11 автобусів двозмінний.
Корективний значення кількості автобусів А м в години доби заноситься в таблицю 1. Інтервал руху між автобусами I p визначається за формулою:
I p = (t об / А м) * 60, хв
Корективних дані I p заносяться в таблицю 1.
2.4 Визначення основних показників роботи автобусів на
маршруті.
Коефіцієнт нерівномірності пасажиропотоку по годинах доби визначиться
K t = Q max / Q ср,
де Q max - максимальна кількість пасажирів перевезених на годину пік, чол;
Q ср - середня кількість пасажирів перевозяться в кожну годину доби, чол;
Q ср = Q сущ / Т р, чол;
де Q сущ - максимальний обсяг перевезень за час роботи маршрутного автобуса за напрямками, чол;
Т р - час роботи маршрутного автобуса, Т р = 18 год;
Q спрацює = 10000/18 = 555 чол;
Q срБА = 8000/18 = 444 осіб;
До t АБ = 1100/555 = 1,98;
До t БА = 880/444 = 1,98;
Коефіцієнт нерівномірності пасажиропотоку за напрямками маршруту визначиться
К н = Q ср max / Q ср min = (Q max / Т р) / (Q min / Т р) = (10000/18) / (8000/18) = 1,25;
Експлуатаційна швидкість маршрутного автобуса визначиться
V е = 2 * l м / t об = 2 * 14 / 2,03 = 13,79 км / год;
Швидкість повідомлення визначиться
V з = 2 * l м (T дв + T оп) = 2 * 14 / (2 * 14/20 +2 * 0,5 * 28/60) = 15 км / ч.
Маршрутне розклад складає на підставі з корективний діаграми потреби в автобусах.
Таблиця 2 - Маршрутне розклад автобусів.
№ виходу | № зміни | початок | Обід (відстій) | закінчення |
1 | 1 | Червень 2000 | 9 00 -10 00 | 15 00 |
2 | 15 00 | 18 00 -18 30 | 24 00 | |
2 | 1 | Червень 2000 | 9 00 -10 00 | 15 00 |
2 | 15 00 | 18 00 -18 30 | 24 00 | |
3 | 1 | Червень 2000 | 9 00 -10 00 | 15 00 |
2 | 15 00 | 18 30 -19 00 | 24 00 | |
4 | 1 | Червень 2000 | 10 00 -11 00 | 15 00 |
2 | 15 00 | 18 30 -19 00 | 24 00 | |
5 | 1 | Червень 2000 | 10 00 -11 00 | 15 00 |
2 | 15 00 | 19 00 -20 00 | 24 00 | |
6 | 1 | Червень 2000 | 10 00 -11 00 | 15 00 |
2 | 15 00 | 19 00 -20 00 | 24 00 | |
7 | 1 | Липень 2000 | 11 00 -13 00 | 15 00 |
2 | 15 00 | - | 20 00 | |
8 | 1 | Липень 2000 | 11 00 -14 00 | 15 00 |
2 | 15 00 | - | 20 00 | |
9 | 1 | Липень 2000 | 11 00 -14 00 | 15 00 |
2 | 15 00 | - | 20 00 | |
10 | 1 | Липень 2000 | 11 00 -14 00 | 15 00 |
2 | 15 00 | - | 20 00 | |
11 | 1 | Липень 2000 | 11 00 -14 00 | 15 00 |
2 | 15 00 | - | 20 00 | |
12 | 1 | Липень 2000 | - | Листопад 2000 |
13 | 1 | Липень 2000 | - | Жовтень 2000 |
14 | 1 | Липень 2000 | - | Жовтень 2000 |
15 | 1 | Липень 2000 | - | Жовтень 2000 |
16 | 1 | Липень 2000 | - | Жовтень 2000 |
17 | 1 | Липень 2000 | - | Жовтень 2000 |
18 | 1 | Липень 2000 | 8 00 -9 00 | Жовтень 2000 |
А м min = t об * 60 / J дод,
де J доп - максимальний інтервал між автобусами обумовлений часом очікування громадянина на зупинці, J доп = 0,33 год;
А м min = 2.03 * 60/20 = 6,09 приймається А м min = 6 од.
Максимальна кількість автобусів на маршруті обумовлюється коефіцієнтом дефіциту K д рівним 0,9.
А м max = A pmax * K д = 20 * 0.9 = 18ед.
Площа діаграми визначає обсяг транспортної роботи ΣТ м в автобусо-годинах,
ΣТ м = 18 +18 +18 +18 +18 +18 +11 +10 +10 +9 +9 +7 +7 +7 +4 +4 +2 = 188ед.
Загальна кількість автобусо-змін за маршрутом визначиться
d = (t об * А м max + ΣТ м) / Δt,
де Δt - середня тривалість автобусо-зміни, Δt = 8 год;
d = (2.03 * 18 +188) / 8 = 28.06, приймається d = 29ед.
Визначення змінності роботи автобусів на маршруті
ΔА м = d-2 * А м max = 29-2 * 18 =- 7
З розрахунку випливає, що 2 * А м max-d = 36-29 = 7 автобусів однозмінний, а 11 автобусів двозмінний.
Корективний значення кількості автобусів А м в години доби заноситься в таблицю 1. Інтервал руху між автобусами I p визначається за формулою:
I p = (t об / А м) * 60, хв
Корективних дані I p заносяться в таблицю 1.
2.4 Визначення основних показників роботи автобусів на
маршруті.
Коефіцієнт нерівномірності пасажиропотоку по годинах доби визначиться
K t = Q max / Q ср,
де Q max - максимальна кількість пасажирів перевезених на годину пік, чол;
Q ср - середня кількість пасажирів перевозяться в кожну годину доби, чол;
Q ср = Q сущ / Т р, чол;
де Q сущ - максимальний обсяг перевезень за час роботи маршрутного автобуса за напрямками, чол;
Т р - час роботи маршрутного автобуса, Т р = 18 год;
Q спрацює = 10000/18 = 555 чол;
Q срБА = 8000/18 = 444 осіб;
До t АБ = 1100/555 = 1,98;
До t БА = 880/444 = 1,98;
Коефіцієнт нерівномірності пасажиропотоку за напрямками маршруту визначиться
К н = Q ср max / Q ср min = (Q max / Т р) / (Q min / Т р) = (10000/18) / (8000/18) = 1,25;
Експлуатаційна швидкість маршрутного автобуса визначиться
V е = 2 * l м / t об = 2 * 14 / 2,03 = 13,79 км / год;
Швидкість повідомлення визначиться
V з = 2 * l м (T дв + T оп) = 2 * 14 / (2 * 14/20 +2 * 0,5 * 28/60) = 15 км / ч.
Список літератури:
1. Ванчукевіч В.Ф. та ін Вантажні автомобільні перевезення: Учеб. посіб - Мн,; Вищ. Шк., 1989. - 272 с.: Іл.
2. Афанасьєв Л.Л., Островський Н.Б., Цукерберг С.М. Єдина транспортна система і автомобільні перевезення. - М.: Транспорт, 1984 - 333с.
3. Блатний М.Д. Пасажирські автомобільні перевезення: Підручник для автотранспортних технікумів - 3-е изд., Перераб. І доп. - М.: Транспорт, 1981 - 222с., Іл., Табл.
4. Дуднев Д.І., Клімова М.І., Менн А.А. Організація перевезень пасажирів автомобільним транспортом М., Транспорт, 1974-294с.
5. Автомобільні перевезення: методичні вказівки / сост. Ю.І. Куликов. - Хабаровськ: Вид-во Хабар. держ. техн. ун-ту, 2005. - 24с.
1. Ванчукевіч В.Ф. та ін Вантажні автомобільні перевезення: Учеб. посіб - Мн,; Вищ. Шк., 1989. - 272 с.: Іл.
2. Афанасьєв Л.Л., Островський Н.Б., Цукерберг С.М. Єдина транспортна система і автомобільні перевезення. - М.: Транспорт, 1984 - 333с.
3. Блатний М.Д. Пасажирські автомобільні перевезення: Підручник для автотранспортних технікумів - 3-е изд., Перераб. І доп. - М.: Транспорт, 1981 - 222с., Іл., Табл.
4. Дуднев Д.І., Клімова М.І., Менн А.А. Організація перевезень пасажирів автомобільним транспортом М., Транспорт, 1974-294с.
5. Автомобільні перевезення: методичні вказівки / сост. Ю.І. Куликов. - Хабаровськ: Вид-во Хабар. держ. техн. ун-ту, 2005. - 24с.