Ім'я файлу: Розробка композиції для вишивання виробу з використанням ком
Розширення: doc
Розмір: 2648кб.
Дата: 04.04.2022
скачати

Уланович Галина Василівна,

учитель трудового навчання,

спеціаліст вищої кваліфікаційної категорії,

старший учитель Тальнівського НВК

«загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1-гімназія»

Тальнівської міської ради

Тальнівського району,

Черкаської області
Урок побудований за універсальною базовою моделлю уроку для розвитку критичного мислення. Спрямований на формування компетентностей учня технологією розвитку критичного мислення. За допомогою засобів та методів критичного мислення учні залучені до активної пізнавальної діяльності – працюють з інформацією, мислять, аргументують і приймають рішення.

Може бути використаний під час вивчення варіативного модуля «Технологія виготовлення вишитих виробів» у 6 класі.

Тема: Розробка композиції для вишивання виробу з використанням

комп’ютерної техніки

Мета: Формування компетентностей учня технологією розвитку критичного

мислення; створити умови для розвитку навичок мислення задля

навчання та повсякденного життя; закріпити знання , вміння і

навички роботи на комп’ютері; систематизувати знання учнів про

походження та використання орнаментів в українській вишивці;

популяризувати українську вишивку; розвивати творчі і технічні

здібності.

Обладнання: комп’ютери, дошка, проектор, зразки виробів, ілюстрації

побудови композиції, орнаменту, література.

Тип уроку: інтегрований урок інформатики і трудового навчання

розвитку критичного мислення.

Очікувані результати:

  • Уміння працювати з інформацією, визначати проблему та шляхи її вирішення;

  • Уміння формувати власну думку на підставі осмисленого досвіду;

  • Здатність самостійно займатись власною освітою;

  • Уміння співпрацювати в групі;

  • Уміння оцінювати та висловлювати власні судження.

Структура уроку

І Розминка

ІІ Обґрунтування навчання

ІІІ Актуалізація

ІV Усвідомлення змісту

V Рефлексія

Хід уроку

І. Розминка

«У будь-якому витворі мистецтва все до останніх дрібниць залежить від задуму». Й.В.Гете
Учитель трудового навчання

Чи завжди ми можемо передати свій задум іншим? Іноді нам бракує слів, іноді емоцій, іноді часу? У таких випадках на допомогу кожному приходить його МУЗА. Літературна - словом, музична - звуками,графічна - мовою ліній, живописна - мовою кольорів, декоративно-ужиткова - мовою орнаменту, візерунків, символів.

Давайте спробуємо допомогти втілитись нашому задуму, розплутавши клубок підказок.

ПлануванняСамостійністьНаполегливість Нові ідеї



Задум





Спостереження за власними діямиУміння визнавати власні помилки

Наступний крок після задуму – пошук компромісних рішень.

Наше життя подібне дереву : стовбур – то наша доля, а крона - наші вчинки. Які ми приймаємо рішення, які чинники враховуємо, така у нас і крона.

Так як у природі стан крони дерева інформує про якість врожаю, так і в житті прийняті рішення характеризують особистість.

Щоб прийняти рішення, потрібно поставити перед собою ряд запитань, які допоможуть вирішити проблему. І не боїмося робити помилок, оскільки їх виправлення – це шлях до істини. (Учні називають варіанти, колективно їх обговорюють, оптимальні записують на дошці). Так утворюється «Асоціативний кущ».
Час Аналіз інформації

С вобода від емоцій Прийняття рішень Розстановка пріоритетів

Інтуїція Різні точки зору Поради близьких

ІІ. Обґрунтування навчання

Як сказав Григорій Сковорода : «Створюючи свій власний світ, ти отримуєш у ньому те, чого вартий».

Сьогодні ми зануримось у світ рукоділля – продовжимо вивчати українські народні традиції мистецтва вишивки, познайомимось із збірками « Старовинні українські узори» та «Код української вишивки» М.Чумарної.

Тема нашого уроку: «Розробка композиції для вишивання виробу з використанням комп’ютерної техніки»

А наприкінець уроку ми маємо:

    • називати сферу використання комп’ютерної графіки;

  • відтворити зразки традиційних орнаментів із різних куточків України; розтлумачивши значення його мотивів;

  • створити власну композицію, дотримуючись вимог композиційної побудови, забезпечивши при цьому гармонію і виразність елементів;

  • розповісти про різні підходи й розуміння проблеми при виконанні практичної роботи;

  • оцінити роботу та висловити власні судження.

Створюючи композицію ми повинні знати, що вишивка вбирає

енергетику майстра та візерунків. А сам орнамент утворює інформаційне поле , здатне впливати на тиск крові і обмінні процеси в організмі. І коли за власним смаком і фантазією компонуємо орнамент, пам’ятаймо, що емоційний та фізичний стан людини буде залежати від властивостей певного символу.

Отже, підбираймо такі мотиви, щоб наділити свою роботу позитивною енергією , яка буде дарувати радість та підбадьорювати у скрутні хвилини.

На Черкащині перша згадка про стилізований геометричний орнамент у вишивці VI—VII ст. пов’язана із Мартинівським скарбом. Його було знайдено селянами у1909 р. на березі річки Рось. З-поміж прикрас вирізняються зображення маленької постаті чоловіка (7,6 см). Вишиту сорочку якого оздоблюють перехрещені по діагоналі насічені лінії.


Мартинівський скарб
Вважається, що перша ґрунтовна праця Ольги Петрівни Косач – Драгоманової «Український народний орнамент», видана у 1876 році започаткувала вивчення української народної вишивки. Тут подано 298 зразків вишивок на 26 таблицях, 8 зразків орнаментів на килимах, та інш.

Учасники всеукраїнського проекту «Вишивка етнографічна» відтворили старовинні орнаменти за виданням Ольги Петрівни .

І сьогодні ми відчуємо себе учасниками цього форуму, тому що теж будемо відновлювати українські орнаменти з різних куточків України, користуючись збірками « Старовинні українські узори» та «Код української вишивки» М.Чумарної.
ІІІ. Актуалізація

Учитель трудового навчання

1.Складіть вірш з п’яти рядків. Сенкан

  • Орнамент

  • Старовинний, магічний

  • Прикрашає, розповідає, оберігає

  • Українська народна традиція

  • Заклинання, замовляння

2. Інструмент (вправа) «Товсті-тонкі запитання»

  • Чи згодні ви , що у розпорядженні дизайнера є компоненти і засоби композиції, які допомагають гармонічно поєднувати частини композиції. (Так)

  • Чи правильне твердження, що до компонентів композиції відносяться: крапка, лінія, пляма, форма, колір, фактура, фон та тло, ракурс і світло.(Так)

  • Назвіть п’ять засобів композиції (пропорційність, статика і динаміка, симетрія й асиметрія, ритм, контраст).

  • Чи правда , що орнамент буває: стрічковий , сітчастий, блоковий. (Ні) Правильна відповідь: стрічковий , сітчастий, центричний або розетковий;

  • Поясніть, чому на орнамент впливає закон ритму.

  • Який братерський символ можна використати для формулювання поняття композиції вишивки . (Єднання)


Учитель інформатики

А чи знаєте ви, що комп’ютерна графіка поступово перетворюється на новий вид мистецтва. Прикладні програмні засоби створюють, редагують та перетворюють графічні зображення за бажаннями клієнтів.

Сфера застосування комп’ютерної графіки надзвичайно широка. Це поліграфія - видавництво газет, журналів, книг, календарів, упаковок, марок тощо. Це зовнішня реклама, кінематографія, створення комп’ютерних ігор та навчальних програм.

Останнім часом все більшої популярності набуває тривимірна графіка, або 3D- графіка, що вивчає технології створення об’ємних моделей об’єктів у віртуальному просторі, які максимально наближені до реальних.

1.Перегляньте подані ілюстрації , вкажіть назву роботи і вирішіть проблемну ситуацію «Як можна зробити інакше»?



( Відповідь: «На комп’ютері»)

2. Які прикладні програми для опрацювання графічних зображень ви знаєте?

3.Назвіть можливості програми Paint.

4. Назвіть правила безпечної праці на комп’ютері.

Я знаю…………………..

Я вмію…………………
Тренувальна вправа. Використавши «мову» орнаментального письма, із геометричних фігур складіть рослинний орнамент

а ) Пряма горизонтальна лінія – земля

б) Горизонтальна хвиляста – вода

в ) Вертикальна хвиляста - дощ




г) Гори
д ) Видозміни зображення Сонця. Пізніше його зображуватимуть восьмипелюстковою розеткою або квіткою





Як варіант відповіді - із подовженого ромба можна скласти Алатир (Камінь-Алатир, Око Рода, Козацький Хрест, Ружа) знак Родового Вогнища Рідної Православної Віри.

Він найсвятіший із символів людства, модель розгортання і згортання Всесвіту. Алатир уособлює могутність і невмирущість плодючої творчої сили життя.

ІV. Усвідомлення змісту

  1. Вправа «Інтерпретація» . Перетворіть графічну інформацію в словесну






Створеннякомпозиції. Гармонія і виразність елементів


Варіанти розташування композиційного центру


  1. Творча вправа. Відновіть традиційний український орнамент за збірками « Старовинні українські узори» та «Код української вишивки» М.Чумарної і створіть власну композицію, доповнивши її відомими вам мотивами



Черкаська обл. Вінницька обл.





Бутко Оксана 3А(г) Трофімова Юлія 3А(г)

Луганська обл. Київська обл.





Бевзенко Дар’я 3А(г) Загородня Валентина 3А(г)
Київська обл. Полтавська обл.





ВоловаТетяна3А(г) Погосян Юлія 3А(г)
V . Рефлексія

Учитель трудового навчання

  • Що схвилювало, зацікавило на уроці?

  • Які відкриття для себе сьогодні зробили?

  • Які труднощі відчували при виконанні роботи та як їх подолали?

  • Де зможете використати плід своєї праці?


Рольова гра за методом «Шість капелюхів мислення»

Синій капелюшок символізує управління. Його одягає керівник.

Дає завдання: «Сьогодні ми складаємо молодшу групу учасників всеукраїнського проекту «Вишивка етнографічна». Наше завдання - обговорити виконану роботу»

Модератор, який слідкує за процесом: на початку - що потрібно зробити, по закінченню - узагальнити досягнуте.
Інформація позитив критика інтуїція,почуття творчість
Учні за бажанням надають інформацію:

  • під білим капелюшком – відому по даному питанню;

  • під жовтим – переваги, користі предмету обговорення;

  • під чорним - висловлюють побоювання, застереження;

  • під червоним – яскравих вражень, внутрішнього голосу;

  • під зеленим – дослідження нових варіантів розвитку та поширення.


VІ. Оцінювання учнів. Домашнє завдання. Прибирання робочих місць.


Використані джерела:

1 Боринець Надія. Основи критичного мислення у трудовому навчанні. //

Трудове навчання .- 2016.№2 (98). С.4-12

2.Боринець Н., та інш. Робочий зошит учениці 6 класу.-К.:1998.-128 с.

3.Михальчук В. Розвиток критичного мислення як освітня інновація.//

Трудове навчання.-2016.-№6(102).С.4-6

4.Старовинні українські узори для вишивання хрестом. Магія візерунка. -

Х.:»Клуб сімейного дозвілля», 2016.

5.Символи рідної віри. [Електронний ресурс] - Режим доступу:

novasich.org.ua; forteza - kiev.live journal

6.Чумарна М.І.Код української вишивки. - Львів:Апріорі, 2008-192

7.Черепанова С.О. Мартинівський скарб. [Електронний ресурс] – Режим

доступу: westudents.com ua| glavy|34021


скачати

© Усі права захищені
написати до нас