Ім'я файлу: ТИПИ ТЕМПЕРАМЕНТУ.doc
Розширення: doc
Розмір: 68кб.
Дата: 27.12.2022
скачати
Пов'язані файли:
Туберкульоз.docx

ТИПИ ТЕМПЕРАМЕНТУ

Розвивальне заняття з учнями 8 класу
Мета. Вчити учнів розрізняти типи темпераменту, приймати та розуміти себе й інших; формувати сприятливий психологічний клімат у колективі.
Хід заняття

1. Вступ

Притча про істину

Одного разу зібралися боги на раду. Вони хотіли знайти таке місце на Землі, де можна було б сховати істину так, щоб людина все життя витратила на її пошуки.

  • Давайте сховаємо істину на найвищій горі! – сказав найстарший із них.

  • Давайте сховаємо її в найглибше море! – мовив наймолодший.

  • Ні, знайде…

  • Давайте сховаємо істину в серці людини, і тоді вона все життя буде її шукати й не зможе знайти, - запропонував наймудріший бог.

Із того часу люди все життя витрачають на пошуки істини, навіть не підозрюючи, що вона знаходиться дуже близько.

Недарма відомий давногрецький філософ Сократ сказав: «Пізнай себе – пізнаєш увесь світ».

Пропоную вам сьогодні зробити один крок до пізнання себе, один крок до пізнання істини. Сьогодні ми з вами будемо прагнути краще зрозуміти себе та інших, а також загалом природу людської поведінки. Отже, розпочнемо заняття.
2. Вправа «Квітка класу»

Учасникам потрібно на аркуші паперу намалювати ромашку, на пелюстках якої потрібно написати свої позитивні якості характеру, а в серединці своє ім’я. Кожен кладе квітку до кошика і промовляє написане.
Соціальний педагог. Усі ми різні. Однакових людей немає. Але наш кошик завдяки цьому ще кращий, а кожна квітка, як і кожен із вас, гарна по – своєму.
3. Правила роботи групи

Бути чесним

Не ображати інших

Слухати думку друзів

Не перебивати

Давати можливість сказати свою думку
4. Очікування

Учні на листочках записують свої очікування від занять і прикріплюють до дерева очікувань.
5. Інформаційне повідомлення «Типи темпераменту»

Соціальний педагог. Ще віддавна люди замислювалися над тим, чому одні з них рішучі, наполегливі, здатні швидко адаптуватися до нового колективу, а інші чутливі, вразливі, важко знаходять спільну мову з оточен­ням; одні швидко обдумують і приймають рішення, а іншим потрібно на це багато часу. У Стародавній Греції послідовники відомого лікаря Гіппократа вва­жали, що такі риси вдачі зумовлюються співвідно­шенням в організмі людини трьох рідин: крові, жов­чі і слизу. Якщо в людському організмі переважає така рідина, як кров — цих людей називали санг­вініками, слиз — флегматиками, жовч — холерика­ми, чорна жовч — меланхоліками. Пізніше вини­кла інша класифікація за співвідношенням товщини стінки судини до діаметра її просвіту, а потім тем­пераменти людей пов'язували з конституцією тіла. Основою сучасної класифікації типів темпераменту стала теорія, що виникла ще за часів Гіппократа.

1. Характеристика типів темпераменту

Темпераментом у наш час називають сукупність динамічних особливостей психіки людини; він зале­жить від сили нервової системи, її працездатності, врівноваженості, стійкості.

Так, у холерика — сильна нервова система, він легко переключається з одного виду діяльності на інший, проте часто буває неврівноваженим. Людина з холеричним темпераментом швидко приймає рі­шення, але в неї часто бувають перепади настрою, а отже, вона запальна, різка в стосунках із оточен­ням, прямолінійна в оцінках, часто не може себе стримати, проте ініціативна, активна, наполеглива.

У сангвініка також сильна нервова система, він має гарну працездатність, легко переключається із одного виду роботи на інший, урівноважений, ак­тивний, комунікабельний, товариський, має гарні організаторські здібності, нерідко буває лідером. Проте сангвінік недостатньо чутливий, щоб зро­зуміти почуття інших, поверховий, рідко доводить справу до кінця.

Флег­матик має сильну, працездатну нервову систему, але важко включається в нову роботу, а отже, його складно збити з наміченої дороги. Флегматик спокійний навіть у найскладніших ситуаціях, часто дотримується чіткого розпорядку й системи; він повільний, урівноважений, пасивний.

У меланхоліка — слабкий тип нервової систе­ми, проте він дуже чутливий до всього, що відбу­вається навколо. Меланхолік швидко втомлюється, проте й швидко адаптується в будь-якому колективі завдяки своїй готовності підкорятися; він тривож­ний, неініціативний, замкнутий.

2. Поведінкова реакція різних темпераментів на конфліктну ситуацію

Дуже влучно описав поведінкову реакцію різ­них типів темпераменту на конфліктну ситуацію Б. Біструп. Насправді найкраще проявляється темпера­мент у неординарних ситуаціях, а також у дошкіль­нят, оскільки з віком під впливом виховання діти вчаться керувати своєю поведінкою та емоціями. Проте темперамент — це вроджена особливість нашої психіки, а тому змінити його на діаметрально проти­лежний неможливо. Можна лише, знаючи свої силь­ні та слабкі риси, збільшити або зменшити їх вияв.

3. Змішані типи темпераменту

Крім того, учені дійшли висновку, що «чисті» темпераменти на сьогодні зустрічаються дуже й ду­же рідко, а в основному людям притаманні риси кількох темпераментів, що зумовлено спадковістю. Такі темпераменти називають «змішаними».
6. Мозковий штурм «Характеристика типів темпераменту»

Учні розділяються на чотири групи. У своїй групі виділяють товаришів, які відносяться до того чи іншого типу темпераменту.

Висновок. Ця гра допомагає учням закріпити знання про властивості різних темпераментів.
7. Вправа «Темперамент і професія»

Ведучий. Важливу роль відіграє тип темпераменту в професійному житті людини. Наприклад, холе­рикам із їх запальною вдачею необхідно знайти роботу, де б вони змогли звільнитися від зайвої енергії (спорт, зокрема бойові мистецтва, а також види робіт, які передбачають фізичне наванта­ження).

Сангвінікам підійдуть професії, де можна ви­користати свої організаторські здібності, комуніка­тивні навички (вчитель, журналіст, політик).

Флегматикам підійде робота, що потребує чіт­кої організації праці й системності, бажано не дуже емоційна (бухгалтер, економіст, юрист).

Меланхолікам необхідно займатись творчою роботою, що вимагає відповідного емоційного стану душі (поет, композитор, літературознавець, письменник та ін.).

Соціальний педагог. Казкова пошта надійшла на нашу адресу. Діти, допоможіть казковим героям визначитися з майбутньою професією.

Учні об'єднуються в чотири групи.

Кожній дається завдання: допомогти казковому герою, який до них звернувся.
Лист для першої групи

Доброго дня, шановні друзі! Пишу вам, бо мені спала на думку одна ідея, проте я завжди дуже вагаюся, коли мені потрібно зробити вибір. Можливо, ваша порада стане мені в пригоді.

Річ у тім, що я хочу знайти своє покликання в житті, адже всі мої знайомі вже більш-менш забезпечені коти, а я досі терплю знущання від цих нестерпних мишей. Як я не намагався помиритися з ними — все марно. Тому я вирішив присвятити себе чомусь дуже важливому, а от чому — досі не можу визначитися. Допоможіть мені знайти заняття до душі. Відпишіть мені одразу, як матимете змогу. Буду вам щиро вдячний. Ретельно зважу та обдумаю всі ваші пропозиції.

Із повагою, ваш кіт Леопольд.

Телеграма для другої групи

Привіт усім учням класу. Напевне, ви мене одразу впіз­нали. А й справді, легенди про наші з Геком подвиги будуть іще довго передаватися з покоління в покоління.

Одразу до справи. Мені вже набридло жити разом із бідною тіткою Полі, її хворе серце більше не витримає, а то­му хочу зайнятися більш важливою справою, щоб принести користь людям. Допоможіть мені обрати справу, яка б була мені цікавою й корисною.

Дуже дякую! Вибачайте, що коротко,— поспішаю, мене вже чекає мій друг!

Том Сойер.
Телеграма для третьої групи

Привіт, друзі! Приємно знову зустрітися з вами. Моя ба­буся й мама дуже переживають за мене; після того випадку в лісі не пускають мене гуляти, вимагають, щоб я сиділа вдо­ма. А я не можу довго без своїх друзів, мені завжди кортить із ними зустрітися, поговорити, дізнатися останні новини. Моя мама дуже хоче, щоб я стала поваром-кондитером, як вона, проте я маю сумніви щодо цієї професії.

Допоможіть мені визначитися з тим, яку професію об­рати, бо їх так багато...

До речі, як зустрінете вовка, передавайте привіт, я його давно пробачила.

Із повагою та найкращими побажаннями,

Ваша Червона Шапочка.

Лист для четвертої групи

Доброго дня вам, мої милі друзі!.. Дуже за вами су­мую... Як згадаю всі свої пригоди, аж сльози на очі навер­таються... Кулька, що лопнула саме на мій день народження, дуже пригодилася для горщика, який подарував мені Пух. Мені завжди не щастить... Допоможіть і мені знайти своє місце в житті.

Із повагою, ваш віслюк Іа.

8. Вправа «Мій тип темпераменту»

Соціальний педагог. У колективі найкраще поєднуються люди з протилежними типами темпераменту, вони ніби доповнюють один одного, як, до речі, і в сім'ї: хо­лерик із флегматиком, сангвінік із меланхоліком; вони переймають один від одного сильні риси, що є водночас слабкими рисами іншого. Такі люди ста­ють єдиним гармонійним цілим.

Напевне, прийшов час і нам визначити свій тип темпераменту. Ви уже з фільмів, очевидно, знаєте, що кожна людина має свій малюнок на подушечках пальців рук, що використовують під час розшуку злочинців за відбитками пальців. Цей малюнок є унікальним і неповторним, ні в кого у світі він не може бути однаковим.

Малюнок у центрі подушечок пальців може бу­ти трьох видів: петля, спіраль, дуга.

Якщо у вас усі петлі — ви флегматик; якщо петель більше, ніж спіралей — ви сангвінік; якщо спіралей більше ніж петель — ви холерик; якщо є хоча б одна дуга — ви меланхолік.


9. Підсумок заняття

Легенда про хлопчика з жахливим характером

Жив-був хлопчик із жахливим характером. Не минало і дня, щоб він ні з ким не посварився чи не образив когось.

Одного разу батько наказав йому забивати в паркан по одному цвяху щоразу, як він посвариться з кимось.

Того дня хлопчик забив 37 цвяхів. Проте з часом він зро­зумів, що легше тримати себе в руках, ніж забивати цвяхи. Минали дні, кількість цвяхів зменшувалась, аж поки настав той день, коли хлопець не забив жодного цвяха. Щасливий, він прийшов до батька.

Тоді батько сказав йому витягувати по одному цвяхові тоді, коли він зможе тримати себе в руках або зробить комусь щось добре. Так знову минали дні, поки не настав той день, коли в паркані не залишилося жодного цвяха. Знову син прибіг до батька в надії, що тепер усе виправив.

Тоді батько підвів сина до огорожі і сказав: «Молодець, сину, що ти навчився тримати себе в руках, проте паркан уже ніколи не стане таким, як був раніше».
10. Вправа «Очікування»

Учні на квіточках пишуть про те, що вони ді­зналися на занятті, що зрозуміли, і прикріплюють їх до дерева очікувань, проговорюючи написане.

Ведучий. Діти, на початку заняття на нашому з вами дереві очікувань з'явилися листочки, а в кінці воно зацвіло. Як ви думаєте, а що буде далі? Правильно, воно має давати плоди, адже тільки плодове дерево цвіте. А от плоди нашого сьогоднішнього заняття ви будете пожинати в реальному житті, коли буде­те добре ставитися до інших людей, розумітимете унікальність та неповторність кожної людини, кра­ще усвідомлюватимете природу власних почуттів та емоцій, будете прагнути зрозуміти себе та інших. До наступних зустрічей!

Лист для першої групи

Доброго дня, шановні друзі! Пишу вам, бо мені спала на думку одна ідея, проте я завжди дуже вагаюся, коли мені потрібно зробити вибір. Можливо, ваша порада стане мені в пригоді.

Річ у тім, що я хочу знайти своє покликання в житті, адже всі мої знайомі вже більш-менш забезпечені коти, а я досі терплю знущання від цих нестерпних мишей. Як я не намагався помиритися з ними — все марно. Тому я вирішив присвятити себе чомусь дуже важливому, а от чому — досі не можу визначитися. Допоможіть мені знайти заняття до душі. Відпишіть мені одразу, як матимете змогу. Буду вам щиро вдячний. Ретельно зважу та обдумаю всі ваші пропозиції.

Із повагою, ваш кіт Леопольд.

Телеграма для другої групи

Привіт усім учням класу. Напевне, ви мене одразу впіз­нали. А й справді, легенди про наші з Геком подвиги будуть іще довго передаватися з покоління в покоління.

Одразу до справи. Мені вже набридло жити разом із бідною тіткою Полі, її хворе серце більше не витримає, а то­му хочу зайнятися більш важливою справою, щоб принести користь людям. Допоможіть мені обрати справу, яка б була мені цікавою й корисною.

Дуже дякую! Вибачайте, що коротко,— поспішаю, мене вже чекає мій друг!

Том Сойер.


Телеграма для третьої групи

Привіт, друзі! Приємно знову зустрітися з вами. Моя ба­буся й мама дуже переживають за мене; після того випадку в лісі не пускають мене гуляти, вимагають, щоб я сиділа вдо­ма. А я не можу довго без своїх друзів, мені завжди кортить із ними зустрітися, поговорити, дізнатися останні новини. Моя мама дуже хоче, щоб я стала поваром-кондитером, як вона, проте я маю сумніви щодо цієї професії.

Допоможіть мені визначитися з тим, яку професію об­рати, бо їх так багато...

До речі, як зустрінете вовка, передавайте привіт, я його давно пробачила.

Із повагою та найкращими побажаннями,

Ваша Червона Шапочка.
Лист для четвертої групи

Доброго дня вам, мої милі друзі!.. Дуже за вами су­мую... Як згадаю всі свої пригоди, аж сльози на очі навер­таються... Кулька, що лопнула саме на мій день народження, дуже пригодилася для горщика, який подарував мені Пух. Мені завжди не щастить... Допоможіть і мені знайти своє місце в житті.

Із повагою, ваш віслюк Іа.
скачати

© Усі права захищені
написати до нас