Ім'я файлу: konspekt-uroku-literaturnogo-chytannya-dlya-3-klasu-bajky-lglibo
Розширення: docx
Розмір: 24кб.
Дата: 06.10.2022
скачати

Літературне читання

3 клас

Розділ. Байки

Тема. Тяжко тому жити, хто не хоче робити.

Л. Глібов «Коник – стрибунець»

Мета: поглибити знання учнів про особливості байок, розширити знання учнів про Л.Глібова, вчити аналізувати події, що відбуваються у природі, вміти переносити їх у реальну дійсність життя; оцінювати вчинки персонажів і визначати мотиви їхньої поведінки.

Розвивати навички читання: швидкість, виразність, правильність; уміння передавати при виразному читанні стан, характер, настрій.

Формувати мовленнєві уміння.

Виховувати любов до праці. Підняти дитяче світосприймання на належний емоційно-образний рівень.

Обладнання: «Літературне читання. 3 клас» ( автор Савченко О.Я.), портрет Л.Глібова, малюнки коника, мурашки, картки «Друкар», дитячі книги з творами Л.І.Глібова, ілюстрації до байки.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. Емоційна підготовка до уроку.

- Подивіться один на одного і усміхніться один одному як сонечко.

ІІ. Вправи для розвитку навичок читання.

1. Робота із скоромовкою.

На річці Лука

спіймав рака

у рукав.

  • Послухайте, будь ласка, скоромовку. Зверніть увагу на ім’я хлопчика.

Що ви можете про нього сказати?

( Це рідкісне українське ім’я)

- Діти, що може бути, коли рак попаде в рукав?

( Він може ущипнути.)

( Читання скоромовки кілька разів з прискоренням.)

2. Робота з картками „ Друкар ”.

Діти „ віддруковують" скоромовку на картках.

3. Гра „ Знайди зайве слово ”.

казка п’єса байка

каска п’єса байкар

казка п’ята байка

казка п’єса байка

казка п’єса байка

4.Вправляння у виразному читанні слів (картки-блискавки):

радіє, лихо, сміх, смикнули, упирається, а хура й досі там.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

  • Діти, пригадайте, що таке байка?

(Байка – це невеликий віршований або прозовий повчальний твір алегоричного змісту.)

  • Хто найчастіше буває героями байки?

( Найчастіше героями байок бувають звірі і рослини.)

- З творчістю якого байкаря ми почали знайомитись на минулому уроці?

( Ми почали знайомитись з творчістю Леоніда Глібова)

- Що цікавого ви дізнались про життя і творчість Леоніда Глібова?

- А допоможе нам у цьому «Пошукове бюро».

( Слово надається «Пошуковому бюро».)

1. Леонід Глібов народився у с. Веселий Поділ на Полтавщині.

2. У дитинстві був веселим і жвавим. Найбільше він любив доглядати за квітами.

3. Навчаючись у гімназії, тринадцятирічний хлопчик так засумував за рідною домівкою, що всю тугу вилив у своєму першому вірші «Сон». Друзям цей вірш дуже сподобався.

4. Леонід Іванович дуже любив дітей. Деякий час працював учителем історії та географії. Про нього залишилися спогади, як про хорошого вчителя.

5. Хвороба серця та астма підірвали здоров’я Леоніда Івановича Глібова.

6. Втративши зір, він продовжував писати під лінійку з лупою.

7. Глібов написав багато жартівливих пісеньок, віршованих загадок та акровіршів для дітей. Друкував він їх під псевдонімом дідусь Кендир.

  • Так, діти, Л.І.Глібов залишив після себе дуже великий спадок: байки,вірші загадки, акровірші, які дуже подобаються дітям.

ІV. Перевірка домашнього завдання.

  • V. Фізкультхвилинка.

Вправи для відпочинку очей.

„ Пальмінг ” – від англійського слова «долоня».

( Діти, закривши очі, накривають їх долонями. При цьому уявляють чорний

фон. Від долонь повинно йти тепло до очей. )

VІ. Підготовка до вивчення нового матеріалу.

  • Ви вже говорили, що героями байок Л.Глібова були тварини. Ось зараз,

Відгадавши загадки, ви дізнаєтесь, хто буде героями наступної байки.

1. Ти хвилиночку постій, придивись:

Хто ж то у траві пахучій причаївсь?

На зеленій скрипочці виграва,

Сам зелений, як трава – мурава.

( Коник )

  • Розгляньте малюнок коника. Чи доводилось вам бачити цих комах?

( Бачили коників у лузі.)

  • Коник – комаха, у якої довгі і сильні задні лапки. Живиться він

дрібнішими комахами і рослинами. Коли вони труть крильцями – виникає

специфічний звук – скрекіт.

2. За пеньочком горбочок,

А на ньому будиночок.

( Мурашник)

  • Хто живе в мурашнику?

( Живуть мурашки.)

- Що вам відомо про мурашок?

( Вони дуже працьовиті.)

  • А теперпрочитайте, будь ласка, назву байки, яку будемо вивчати.

Коник і Мураха будуть дійовими особами цієї байки.

VІІ. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу. Робота над байкою

«Коник – стрибунець».

1. Словникова робота ( слова записані на дошці )

Вдатний гульк

проворний кряче

досхочу непереливки

не вгаваючи вдача

розкошував

( Пояснення значення слів)

2. Первинне сприймання байки.

- Яким зображено Коника? ( Завдання перед читанням. Виразне читання

байки.)

Байка Леоніда Глібова «Коник-стрибунець»

У степу, в траві пахучій,

Коник, вдатний молодець,

І веселий, і співучий,

І проворний стрибунець,

Чи в пшениченьку, чи в жито,

Досхочу розкошував

І цілісінькеє літо,

Не вгаваючи співав;

Розгулявся на всі боки,

Все байдуже, все дарма…

Коли гульк — аж в степ широкий

Суне злючая зима.

Коник плаче, серце мліє;

Кинувсь він до Мурав’я:

— Дядьку, он зима біліє!

От тепер же згину я!

Чуєш — в лісі ворон кряче,

Вітри буйнії гудуть?

Порятуй, порадь, земляче,

Як се лихо перебуть!

— Опізнився, небораче,—

Одказав земляк йому,—

Хто кохав життя ледаче —

Непереливки тому.

— Як же в світі не радіти?

Все кругом тебе цвіте,—

Каже Коник,— пташки, квіти,

Любе літечко на те;

Скочиш на траву шовкову —

Все співав би та співав. —

На таку веселу мову

Муравей йому сказав:

— Проспівав ти літо боже,—-

Вдача вже твоя така,—

А тепер танцюй, небоже,

На морозі гопака!

  • Хто вам сподобався? Чому?

( Сподобався Муравей, бо він був працьовитий.)

  • Кого засуджуєте? Чому?

( Коника, тому що він, не думав про завтрашній день, був ледачий.)

3. Встановлення логічної послідовності поведінки коника.

- Байка близька до казки, тому дійові особи подібні до казкових. Читаючи байку, потрібно намагатися передати голосом ставлення автора до подій, що зображені. Зараз ми будемо читати, як і чому змінювався настрій Коника.

  • Діти, давайте згадаємо, який Коник на початку байки, яким він став у кінці байки.

( Читання карток – веселий, вдатний, співучий;

порятуй, порадь, згину я).

Отже, на початку байки Коник веселий, безтурботний, тому початок байки треба читати бадьорим голосом, у пришвидшеному темпі.

  • Зверніть, будь ласка, увагу на незавершеність думки, позначену крапками.

Тут потрібно зробити довшу паузу, щоб зацікавити читача наступними подіями.

( Починаю читати байку, продовжують учні).

4.Хвилинка відпочинку.

Вправи для очей.

VІІІ. Осмислення, узагальнення і систематизація знань.

1. Аналіз змісту байки. Вибіркове читання.

- Прочитайте опис Коника.

- Знайдіть і прочитайте, яким було його життя влітку.

- Прочитайте, як змінилась його поведінка. З чим це пов’язано?

- Про що просив Коник Мурав'я? Прочитайте.

- Якою була відповідь Мурав’я? Прочитайте.

- Як ви зрозуміли його слова?

- Які слова є мораллю байки?

( Проспівав ти літо боже,—-

Вдача вже твоя така,—

А тепер танцюй, небоже.

На морозі гопака! )

2. Читання байки в особах.

- Які дійові особи байки?

( Слова Коника читатиме…, слова Мурав’я –…, слова автора – … .)

3. Конкурс на кращого читця байки.

ІХ. Підсумок уроку.

  • Які недоліки людського характеру засуджує байкар?

( Байкар засуджує лінь, легковажність.)

  • Які прислів’я про працю ви знаєте?

( Бджола мала, а й та працює.

Хочеш їсти калачі, не сиди на печі.

Маленька праця краща за велика безділля.)

Ми вже знаємо, що в байках засуджувалися негативні риси людей.

Діти, у вас на партах лежать аркуші паперу. Запишіть, будь ласка, чого навчила вас ця байка.

Х. Домашнє завдання.

Байку Леоніда Івановича Глібова „ Коник – стрибунець ” вивчитинапам’ять. Познайомитись з іншими байками Л.Глібова.

Картки „ Друкар ”

Ь

Ш

Т

Ф

Ч

Ю

Р

С

У

Ж

П

Г

Ф

Й

Щ

В

К

А

З

Е

М

Ґ

И

Д

Н

Л

Б

Х




О

Ї

Є

Ц

Я






Ф

Г

М

В

З

Ю

Ь

Ш

Л

О

Ж

Ц

Щ

Ч

Ї

С

Е

Н

Д

Р

Є

Ґ

П

К

Я

И

Т

І




У

Х

Б

А

Й




скачати

© Усі права захищені
написати до нас