Ім'я файлу: ниткографія.docx
Розширення: docx
Розмір: 1867кб.
Дата: 04.04.2024
скачати
Пов'язані файли:
Лабораторна робота №4.pdf
Документ Microsoft Word.DOCX

ТЕМА: Технологія ниткографії. Добір інструментів та конструкційних матеріалів для роботи.

МЕТА: забезпечити засвоєння учнями знань про техніку ізонитки; формувати вміння прошивати кути, кола способом ниткографії; забезпечити дотримання правил безпечної праці, санітарно - гігієнічнихи вимог; розвивати зорову і моторну координацію в системі «око - рука», виховувати точність, уважність.

Практична (лабораторна) робота: оволодіння найпростішими прийомами роботи в техніці «ізонитка».

Тип уроку: Комбінований

Методичне оснащення уроку:

матеріально-технічне забезпечення комп’ютер та проектор з екраном; зошит, набір конструкційних матеріалів природного та штучного походження (різні види ниток, голки, ножниці, шила;

Дидактичне забезпечення: електронні ілюстрації, презентація, зразки виробів виготовлених учнями;

Форми організації пізнавально-навчальної діяльності: колективна.

Методи навчання: словесні (пояснення евристична бесіда); наочні (слайди,), практичні (лабораторно-практична робота).

Міжпредметні та внутрішньопредметні зв’язки: малювання, креслення, робота з картоном, робота з нитками

Очікувані результати: навчально-пізнавальної діяльності учнів:

Діяльнісний компонент: виконувати графічне зображення елементів в техніці ізонитка.

Знаннєвий компонент: розрізняти нитки, аналізувати вироби.

Ціннісний компонент: виготовляти елементи та складати нескладні узори в техніці ізонитки.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Добрий день.Сьогоднішній урок проведу у Вас я, звати мене Валентина Миколаївна. Перевіримо хто сьогодні відсутній. Отже, розпочнемо працювати!

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Орієнтовний перелік питань бесіди: на попердньому уроці, ви познайомилися з технологією ниткової графіки, давайте нагадаємо.

  1. Що таке ниткова графіка?

(графічна техніка отримання зображення на картоні чи іншому твердому матеріалі).

  1. Як ще називають ниткову графіку?

(ізографіка або вишивка на картоні).

  1. В якій країні і коли виник цей вид рукоділля?

(Цей вид рукоділля сягає своїм корінням до народних майстрів старої Англії в XVII столітті).

  1. Які можна створювати вироби завдяки нитяній графіці?

(створювати красиві картини, пано……)

Молодці, оцінки отримаєте в кінці уроку.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

На сьогоднішньому уроці, ми продовжимо знайомилися з технікою ниткографії і навчимося прошивати кути та кола.

ІV. Оголошення теми та мети уроку.

Слово вчителя: темою нашого сьогоднішнього уроку є: «Технологія ниткографії. Добір інструментів та конструкційних матеріалів для роботи».

Запишіть тему в зошитах.

V. Вивчення нового матеріалу:

У техніці ниткової графіки можна виготовити вітальні листівки, сувенірні обкладинки, закладки для книг, декоративні панно, натюрморти, пейзажі і навіть портрети.

Для ниткового дизайну можуть використовуватися різні кольорові нитки: звичайні швейні, муліне, ірис.

Освоїти цю техніку дуже просто, якщо уважно і послідовно виконувати всі поради.

Для роботи потрібно:

  • Потрібна основа, на якій, власне, передбачається вишивати (оксамитовий папір, частіше картон);

  • Інструмент, яким будемо проколювати дірочки в основі (шило або англійська шпилька з бусиной на кінці);

  • швейні нитки (котушкові, муліне, ірис);

  • скотч або клей (для закріплення кінців ниток з виворітного боку);

  • голка;

  • тонкий пінопласт - підкладка при проколюванні картону.

  • лінійка;

  • олівець;

  • циркуль.

Як ви вважаєте, з якими із згаданих інструментів потрібно поводитися особливо обережно?

Техніка безпеки:

  • Зберігати голку тільки в гольниці і з ниткою.

  • Старайтеся не впускати голку на підлогу.

  • Передавати голку один одному тільки тупим кінцем вперед.

  • Не можна заколювати голку в одяг, тримати її в роті.

  • Нитку не можна відкушувати зубами.

  • Не можна тримати ножиці гострими кінцями вгору.

  • Передавати один одному ножиці можна тільки кільцями вперед.

  • Олівцем ми відзначаємо ті точки, які в подальшому будемо проколювати.

  • Олівець небажано впускати на підлогу, так як він буде часто ламатися.

  • З допомогою лінійки ми будемо вчитися проводити лінії.

  • Циркуль - особливий інструмент. На одному кінці у нього - голка, на іншому - олівець. Користуватися ним треба обережно, щоб не вколотися і не зламати грифель олівця.

  • Циркуль передавати тупим кінцем вперед.

Основа, вона ж фон.

Для ізонитки найбільш часто використовують картон або товстий папір. Більш тонкий папір в процесі роботи може м'ятися, вбирати з пальців вологу і деформуватися.

Найчастіше використовують картон для дитячої творчості, з одного боку кольоровий, з іншого – сірий або білий, щоб різні боки картону були пофарбовані в різні кольори.

Чим щільніший картон, тим краще проколювати в ньому дірочки з найменшими відстанями між ними. Таким чином виріб можна зробити більш ажурним і декоративним.

Дуже декоративно і навіть розкішно виглядають роботи, виконані на оксамитовому папері. Проте він занадто тонкий, тому його краще комбінувати з картоном.

Колір фону потрібно вибирати в залежності від художнього задуму вироби. Це може бути: однотонний фон різного кольору, картинка, роздрукована на принтері, або наклеєні на картон шпалери.

Зовнішній вигляд роботи дуже залежить від правильно підібраних ниток. Це можуть бути як блискучі (цей варіант краще), так і неблискучі нитки.

Найпоширеніші нитки для ниткової графіки - це муліне. Вони мають високу декоративність, з ними легко працювати.

Бажано, щоб нитки були рівномірно пофарбовані, володіли блиском, були рівними по товщині і не кошлатились.

Дуже часто для вишивки використовують ірис, який навіть краще за муліне.

Найменше для роботи підходять вовняні нитки. Вони ворсисті і не яскраві, тому робота виглядає не дуже симпатично. Проте для тренування або якщо цього вимагає художній задум, такі нитки теж можна застосовувати.

Основні прийоми роботи

Розділяють ескіз малюнка точками на однакові частини і проколіть кожну точку тонким шилом. Чим менше відстань між поділами, тим малюнок вийде більш чітким, але при цьому його буде складніше і довше вишивати.

Для освоєння техніки достатньо знати, як заповнюються кут, коло і дуга.

VІ. Практична робота.

Вступний інструктаж.

При вивченні технологічної операції і виготовленні виробу:

Спочатку потрібно навчитися заповнювати ниткою кут.

К ут може бути будь-яким: прямим, гострим, тупим. Прошивання будь-якого кута ведуть від краю до вершини, на іншій стороні - від вершини кута до краю (на схемах напрям переміщення до місць проколів показано стрілками).

Прошивання кута.

П рямий кут має однакові сторони. Щоб виконати прошивання прямого кута, потрібно обидві сторони розділити на рівну кількість частин, проставити крапки і цифри.

             Нумерація верхньої сторони кута починається зверху - вниз, а нумерація нижньої сторони кута - від кута до краю.

П рийом «Заповнення кута».

1. Накреслити на виворітній стороні картону прямий кут зі стороною 3 см.

2. Розділити кожну сторону кута за допомогою лінійки на 6 (всього 12) рівних частин (6 мм).

3. Пронумерувати отримані точки, починаючи від вершини. Вершину кута позначити точкою «0».

4. Зробити голкою більшої товщини або шилом, підклавши пінопласт під картон, проколи у всіх точках, крім вершини («0»).

5. всунути нитку в більш тонку голку.

6. Заповнити кут за схемою, починаючи з вивороту.



Д ля того щоб уникнути занадто прямолінійної форми елемента або позбутися від ліній, що обмежують фігуру по периметру, перший стібок (від точки 1 до точки 2) укладається із зсувом на одну точку вперед від вершини кута

Якщо кут нерівносторонні, то кількість місць проколів все одно має бути однаковим на обох сторонах кута.

Для того щоб уникнути занадто прямолінійної форми елемента або позбутися від ліній, що обмежують фігуру по периметру, перший стібок (від точки 1 до точки 2) укладається із зсувом на одну точку вперед від вершини кута

Для того щоб уникнути занадто прямолінійної форми елемента або позбутися від ліній, що обмежують фігуру по периметру, перший стібок (від точки 1 до точки 2) укладається із зсувом на одну точку вперед від вершини кута



Прийом «Заповнення кола».

1. Накреслити 3 кола (спочатку невеликого радіусу 30-50 мм).

2. Розділити коло на 12 рівних частин. Після освоєння прийому, можна ділити коло «на око», проколюючи картон через рівні проміжки (чим менше відстань між проколами, тим ажурні і цікавіше виходить робота). Важливо, щоб точок було парне кількість.

3. Зробити проколи в отриманих точках.

4. Всунути нитку в голку.

5. Заповнити коло по схемі.



О дне і ту ж коло (овал) можна прошити стібками різної довжини. Чим довше стібок, тим більше заповненої вийде окружність і тим менше вийде центральний отвір і навпаки.

Прошивання ведуть відповідно до загального порядку дій: - на кінці нитки зав'язують вузол і виводять голку з ниткою на лицьову сторону в точці 1; - роблять стібок, праводячи голку в точці 2; - по виворітній стороні роблять протяжку до точки 3; - по лицьовій стороні роблять стібок до точки 4. Так продовжують до повного заповнення кола щоб з кожної дірочки виходило по дві нитки. На лицьовій стороні утворюється малюнок у вигляді зірки, а на виворітного - короткі протягання по колу.

Червоні відрізки – виворотня сторона сині штрихові лінії – лицьова.

Для посилення декоративного ефекту коло або замкнутий контур можна прошити в кілька етапів, вибираючи кожного разу хорду (стібок) різної довжини. На схемі етапи прошивання позначаються римськими цифрами і різними кольорами.



Сектори можна прошити і як кути з вершиною на лінії окружності.

Прошивання проводиться в 2 етапи:

спочатку в одну сторону - перші кути кожного сектора,

потім в іншу сторону - другі кути.



Д уги, спіралі, пелюстки прошиваються по тим же правилам, що і кола.

Прошивання дуги.

Довжина стібків, якими прошивається дуга, повинна бути менше половини дуги. Чим менше довжина стібка, тим тонше зображення дуги.

П рошивання спіралі.

Робота починається з початкової точки завитка, довжина стібка вибирається від 3-х до 5-ти проколів. Заповнення спіралі проводиться шляхом просування до кінцевої точки весь час в одному напрямку.

Н еповне прошивання овалу (сльозинка або пелюстка).

Робота починається з гострого кінця елемента, там же і закінчується вишивка. Відстань між двома точками краще вибирати рівним лінії, дотичної нижньої частини пелюстки.

Коли треба прошити ізобаженіе віялом з однієї точки (наприклад, пелюстки, бутони, квіти), застосовують прийом "прошивання трикутниками".



Поточний інструктаж.

  1. Обхід робочих місць з метою проведення індивідуального і фронтального інструктажів.

  2. Контроль за організацією робочих місць та дотриманням учнями правил безпеки праці.

  3. збирання даних для підведення підсумків уроку. (загадки)

Підсумковий інструктаж.

  1. Аналіз характерних помилок, загальна оцінка виконаної роботи.

  2. Виставлення і мотивація оцінок.

VII. Підсумок уроку (рефлексія).

Познайомившися з технікою ниткографії ви навчилися прошивати кути та кола.

Завдання додому: взяти ескіз малюнку, картон , нитки, голку, ножниці, лінійку, олівець, циркуль.

Прибирання робочих місць. Контроль за прибиранням робочих місць учнями класу.
скачати

© Усі права захищені
написати до нас