Ім'я файлу: Урок 33.doc
Розширення: doc
Розмір: 450кб.
Дата: 18.05.2023
скачати
Пов'язані файли:
науковий текст і професійне наукове викладення думки.docx


11 клас

Урок №33

Тема: Солі, їх поширення в природі.

Мета:

  • освітня: узагальнити і відкоригувати знання учнів про солі, їх поширення в природі, детально зупинитися на класифікації солей та їхніх хімічних властивостях;

  • розвивальна: удосконалювати вміння щодо складання рівнянь хімічних реакцій за участі солей; вміння порівнювати, узагальнювати, аналізувати;

  • виховна:, виконавську дисципліну, вміння керувати власними емоціями.

Очікувані результати: учні знають класифікації солей, їх формули; наводять приклади одержання солей, впевнено вказують з чим можуть взаємодіяти солі. Пояснюють, де солі поширені в природі та галузі застосування.

Ключові компетентності: спілкування державною мовою, культурна, екологічна грамотність, предметна.

Матеріали та обладнання: опорні схеми, робочі зошити, підручники, щоденники, ручки.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний етап уроку

Вчитель вітається з учнями, записує відсутніх до журналу.

ІІ. Перевірка д/з.

Реакції перетворення

а) Na→ NaН→ NaОН→ NaНCO3 → Na2CO3→ NaОН;

б) К→ КОН→ К2SO4→ КСl→ КОН;

в) Na→ NaНCO3→ NaОН→NaNO3→Na.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Сьогодні ми вивчаємо знайому нам речовину, яку можна назвати за правильною послідовністю малюнків, використовуючи метод «Скрайбінг». Перед вами малюнки продуктів з яких потрібно приготувати суп див.мал.у Додатку А.

Речовину, яку ми додаємо наприкінці приготування супу – сіль.

ІV. Повідомлення теми, мети уроку

Вчитель оголошує тему уроку і записує на дошці, разом з учнями називає мету.

V. Вивчення нового матеріалу

Солі – це складні речовини, які складаються з атомів металів та кислотних залишків.

Залежно від складу розрізняють такі типи солей:

Середні(нормальні) – наприклад, К3PO4(калій ортофосфат), ВаСO3(барій

карбонат);

Кислі (до складу солі входять атоми Гідрогену) – наприклад, КНSO4(калій

гідросульфат), CаНРO4(кальцій гідроортофосфат);

Основні(до складу солей входить гідроксильна група) – наприклад,

Мg(ОН)Сl(магній гідроксохлорид), Са(ОН)Сl(кальцій гідроксохлорид);

Подвійні(сіль містить атоми декількох різних металів і кислотний залишок) –

наприклад, К2NaРO4(дикалій натрій ортофосфат)

Змішані(в основному представлені природними мінералами, можуть містити

декілька атомів металів та декілька кислотних залишків, також можлива наявність

кислотного гідрогену або гідроксильних груп, молекул води) – наприклад, мінерал каїніт

KMg(SO4)Cl·3H2О.

Також окремо виділяють комплексні солі.

Учитель пропонує пригадати учням, які ж фізичні властивості характерні для солей.

Добування солей

Вихідні речовини

Рівняння реакції

Кислота + активний метал

2HCl + Mg = MgCl2 + H2

Р-я нейтралізації

NaOH + HNO3 = NaNO3 + H2O

Основний або амфотерний оксид + кислота

Fe2O3 + 3H2SO4 = Fe2(SO4)3 + 3H2O

Основа + кислотний оксид

NaOH + CO2 = NaHCO3

Основний оксид + кислотний оксид

CaO + SiO2 = CaSiO3

Луг + сіль

2KOH + CuCl2 = Cu(OH)2↓ + 2KCl

Сіль + кислота

AgNO3 + HCl = AgCl↓ + HNO3

Сіль + Сіль

CdSO4 + (NH4)2S = CdS↓ + (NH4)2SO4

Метал + Неметал

Fe + S = FeS

Кислота + Сіль

2HCl + Na2CO3 = 2NaCl + H2O + CO2


VІ. Первинне застосування одержаних знань

Учитель рекомендує учням записати хімічні властивості солей у вигляді таблиці та виконати хімічні реакції під керівництвом вчителя.

Хімічні властивості солей

Взаємодія солі з…

Рівняння реакції

Металом

Fe + CuSО4 = Сu↓ + FeSО4

Лугом

FeCl2 + 2NaOH = Fe(OH)2↓ + 2NaCl

Кислотою

BaCl2 + H2SO4 = BaSO4↓ + 2 HCl

2Na3PO4 + 3H2SO4 = 3Na2SO4 + 2H3PO4

2NaCl + H2SO4 = Na2SO4 + 2HCl↑

Кислотою (нестійка)

Na2CO3 + 2HCl = 2NaCl + H2O + CO2↑

Сіллю

NaCl + AgNO3 = NaNO3 + AgCl↓


VІІ. Підведення підсумків уроку

«П’ять журналістських запитань».

Учительнадає завдання: прочитати план конспект у зошиті та сформулювати запитання для класу, що починатимуться словами ЩО? ДЕ? КОДИ? ЧОМУ? ЯК?

VІІ. Домашнє завдання

Параграф 27 (Попель, Крикля)

Додаток А




скачати

© Усі права захищені
написати до нас