Ім'я файлу: Найдорожча в світі - Україна.docx
Розширення: docx
Розмір: 26кб.
Дата: 09.04.2023
скачати

Комунальний заклад

«Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 383

Харківської міської ради»
Конспект заняття з народознавства

для дітей старшого дошкільного віку, 6-й р.ж.

Тема. Найдорожча в світі - Україна


Вихователь: Адаменко М.В.

Вихователь-методист: Цапко Л.Т.


Харків

2012

Сфери життєдіяльності: « Культура», «Люди».

Програмовий зміст:

Фізичний розвиток: створювати умови для фізичного розвитку дітей, вправляти їх у різних видах рухів;

Соціально-моральний розвиток: формувати уявлення дітей про національну культуру, учити вихованців пишатися своєю Батьківщиною;

Емоційно-ціннісний розвиток: викликати позитивний емоційний відгук на розгляд тематичного ілюстративного матеріалу;

Пізнавальний розвиток:збагачувати уявлення вихованців про рідний край, розвивати позитивне ставлення до символів України;

Мовленнєвий розвиток: збагачувати активний словник дітей, учити малят формулювати чіткі відповіді на запитання, вчити утворювати нові слова за допомогою поєднання двох слів;

Креативний розвиток: розвивати вміння дітей робити елементарні узагальнення, самостійно доходити висновків.

Обладнання: ілюстрації, запис гімну України, д/гра «Скажи правильно», картина «Моя Україна».

Хід заняття

– Доброго ранку, діти! – вітаються Калинка й Барвінок.
– А діти вам сьогодні приготували дуже гарне вітання, будь ласка, привітайтеся з Калинкою й Барвінком.
Усі разом кажуть слова:

– Доброго ранку ліси і поля,
Доброго ранку, плането Земля!
Щастя й здоров’я всім людям бажаємо,
З ранку в дитячий садок поспішаємо!

– Калинці й Барвіночку дуже сподобалось ваше привітання,, тепер вони теж будуть так вітатися. До речі, їх запросили прийняти участь у конкурсі серед дитячих садків “Моя країна – Україна” і вони просять допомогти їм, ви згодні?
(Д. – Так, авжеж, згодні).
– Діти, у якій країні ми живемо?
(Д. – Ми живемо в Україні.
– Наша країна – Україна).
– Правильно. Ми народилися й живемо в Україні. Пригадайте, нашу країну можна назвати по-іншому: це наша…
(Д. – Батьківщина).

Якщо діти не відповідають, вихователь нагадує, як називається те місто, де вони народилися.

– А що таке Батьківщина? Послухайте вірш Костецького.

– Знаєш ти, що таке Батьківщина?
Батьківщина – це ліс осінній,
Це домівка твоя і садочок,
І гаряче сонячне коло.

Батьківщина – це труд і свято,
Батьківщина – це мама і тато,
Це твої найщиріші друзі
І бджола у осінньому лузі.

– Вам сподобався цей віршик? (Д. – Так).

– І мені дуже з Калинкою й Барвінком подобається. Як називається народ, який живе в Україні?

(Д. – Це українці. 
– В Україні живуть українці).
– Іринка, ти хто? (Д. – Я – україночка).
– Іванку, а ти хто? (Д. – Я – українець).

– Так, правильно, ми – український народ і дуже любимо свою країну, свою Батьківщину. Як українці називають ласкаво свою маму (тільки в Україні так кажуть)?
(Д. – Неня – мама, ненька – мама).

– Правильно, Україна теж для всіх українців неня, ненька Україна. Запам’ятали, Калинко й Барвінку? Це вам стане в пригоді на конкурсі.

– Діти, нашу країну можна ще назвати держава, російською мовою це государство. Наша Україна велика багатонаціональна держава. Хто запам’ятав нові слова в цьому реченні?
(Д. – ДержаваБагатонаціональна).

– Слово національність, я вам нагадую, означає: до якого народу ми належимо. Я, Калинка, Барвінок – українці, тобто національність наша – українці. Лейла - армянка, Артем – росіянин, але ми всі дружно живемо в Україні й любимо її. Тому й кажуть, що Україна багатонаціональна держава.

Діти повторюють голосно або пошепки за вихователем.

– Яке головне місто України? (Д. – Це Київ).
– Правильно, можна сказати столиця України Київ. Як називається столиця України?
(Д. – Столиця України – місто Київ).

– Кожна держава відрізняється державними національними символами. Це прапоргерб, малий герб – тризубець, та національна пісня – гімн.

На дошці виставляються малюнки прапора, тризубця, слова гімну.

– Калинка і Барвінок питають, що це?
(Д. – Це прапор).
– Якого він кольору?
(Д. – Жовтого, синього).
– А можна сказати жовто-блакитний.
– Правильно.

Синій, як море, як день золотий,
З жита й волошок наш прапор ясний,
З неба і сонця, як день весняний.

– Що означають, Іванку, кольори прапора?
(Д. – Жовтий колір означає сонце, жито.
– Синій колір означає небо, волошки).
– Правильно. Наша Країна – миролюбива, українці під мирним небом вирощують хліб. Яка наша країна?
(Д. – Миролюбива).
– А що означає наш малий герб України тризубець?
(Д. – Я знаю, мені тато казав, там написано слово – воля).
– Правильно, наш український народ завжди прагнув бути вільнимсамостійнимнезалежним. Діти, які ви помітили нові слова?
(Д. – Вільним, самостійним, незалежним).

Діти повторюють, одна дитина голосно, усі пошепки.
– Правильно, молодці! 24 серпня 1991 року наша держава стала незалежною, самостійною країною.

Ці слова вихователь каже під гімн, і далі діти ще хвилину слухають його.

– Ви вже здогадались, що ми слухали?
(Д. – Так, це наша головна пісня.
– Так, це гімн України).
– Правильно, діти, що ви відчули, коли слухали гімн?
(д. – Мені сподобалось. Це гарна пісня.)
– Я вам допоможу. Ви відчули гордість за свою країну. Тому що всі, хто живе в Україні, пишаються нею, люблять, захищають і розбудовують її. Що ми робимо, і ви, і ваші батьки?
(Д. – Ми пишаємось, любим, захищаємо й розбудовуємо нашу країну).

– Молодець! Слово важке, і ти його добре запам’ятав. Молодці й інші дітки, стільки знань показали Калинці й Барвінку, а це їм дуже потрібно.

– Перепочиньмо (проводиться фізкультхвилинка).

Онде балочка весела.




Руки в боки, злегка повертаються

В ній хороші, красні села,




вправо, вліво,

Коло сел стоять тополі,




руки вгору,

Розмовляють з вітром в полі.




хитають руками,

Стежечки, як стрічечки,







Збігаються до річечки.




беруться за руки,

Річка плине, берег рвучи,




спочатку ходять, а потім біжать

Далі, далі попід кручі…




по колу.


– Наша країна дуже велика, зараз ми проведемо вправу “Скажи правильно”, я буду виставляти малюнки, а ви озвучувати.
Наприклад: Де пролягає шлях? – У степу.
Де росте пшениця? – У полі.

Далі діти підбирають інші пари слів: на березі, на морі, в лісі, в садочку. Калинка й Барвінок оцінюють відповіді дітей.

– Молодці, тепер складімо речення про те, що ми казали: Україна має ліси, гори, поля та річки, озера і моря. Ви помітили, як маленькі слова таі, узявшись за руки, об’єднали всі слова. Спробуйте ви.
(Д. – Україна має ліси, гори, поля та річки, озера і моря.
– Україна має міста і села.
– В Україні живуть українці та інші народи).

– У наступній вправі “Який, яке?” розкажімо про наших українців, треба поєднати 2 слова в одне. Пригадайте, як ми рухаємо долоньки одна назустріч другій. Наприклад: червоний і щоки вийдечервонощокий українець.

Далі діти самостійно утворюють інші слова: біле і обличчя – білолиця україночка; чорне і очі – чорноокий хлопчик, сірий і очі – сіроока – дівчинка, багато і національний – багатонаціональна держава.

– Молодці! Калинка й Барвінок принесли картину, за якою їм треба розказувати на конкурсі, а що ви можете розказати за цією картиною?

Діти разом з вихователем складають невеличку розповідь “Моя країна – Україна”.

“Я живу в країні, яка називається Україна.
Це велика, багатонаціональна держава. Вона має жовто-блакитний прапоргерб тризубецьпісню-гімн.
Ми, українці, пишаємося, любим нашу країну, називаємо її ненька Україно, захищаємо й розбудовуємо її”.

– Дуже гарні розповіді вийшли у Сашка, Микитки, Оксанки; Калинка й Барвінок неодмінно візьмуть їх на свій конкурс.

Заняття наближається до кінця і прийшов час гри.

Проводиться рухлива гра “Батько й діти”.

Діти ведуть діалог: 1 дитина – батько, гурт – діти.

Батько: – Розкажіть, гей, мої діти,
Що чували й де бували?
Діти: – По широкім світі блукали і щастя шукали.
Багато там бачили – аж у Києві спочивали.
Батько: – Розкажіть, гей, любі діти,
Що ж ви там робили?
Діти: – Уважай і вгадай, наш батьку дорогий:
Ось так, ось так, ми всі так робили!

Діти імітують різні дії, якщо батько вгадав – наздоганяє їх, гра повторюється.

Висновки:

– Перед ким ви хотіли б похвалитися успіхами?
– Які нові слова ви запам’ятали?
скачати

© Усі права захищені
написати до нас