Ім'я файлу: bulgakov.doc
Розширення: doc
Розмір: 732кб.
Дата: 23.11.2021
скачати





Конкурс методичних розробок учителів світової літератури, присвячений 120-річчю від дня народження М. Булгакова

«Рукописи не горять!»

(Трагізм і велич долі митця (майстра) у романі

М. Булгакова «Майстер і Маргарита»)

11клас. Академічний рівень.

Розробка уроків за технологією осмислювально-концентрованого навчання

Автори:

Дацко Людмила Яківна, вчитель світової літератури, вчитель-методист,

Михальчук Майя Василівна, вчитель світової літератури, «Старший вчитель» Шепетівського навчально-виховного комплексу №1 у складі: «Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів та ліцей» Хмельницької обл.

Шепетівка-2011

11 клас. Академічний рівень

2 години

Тема: «Рукописи не горять!» (Трагізм і велич долі митця (майстра) у романі М. Булгакова «Майстер і Маргарита»)

Мета: дати характеристику майстру та визначити сутність трагізму і величі долі митця в романі; розвивати вміння та навички самостійної роботи з додатковою літературою, текстом твору, творчого підходу до виконання поставлених завдань, створення діалогічного простору, оцінювання подій, ситуацій, презентацій; виховувати толерантність, культуру спілкування, плекати інтерес до творчості М. Булгакова.

Методи та прийоми: діалог «вчитель-учень», «учень-вчитель», індивідуальна робота, самостійна робота, колективна робота, дискусія, «обери позицію», «мікрофон», «образне малювання», «асоціативний кущ», резюме.

Обладнання: портрет митця, технологічні картки, медіа-презентація, текст роману «Майстер і Маргарита», підручник Ю.І. Ковбасенко. Світова література (академічний, профільний рівень, К.: Грамота, 2011.-336с), додаткова інформація.

Тип уроку: технологія осмислювально-концентрованого навчання.

І етап Лекція (25 хвилин)

1. Організаційний момент.

2. Актуалізація опорних знань

Прийом «Мікрофон»

- Через що довелось пройти М. Булгакову?

(недовіра, політичні наклепи, замовчування й забуття…)

- Що допомогло йому вистояти, залишитись самим собою?

(любов, талант, неординарність, вміння розуміти і відчувати життя глибше і краще, ніж його сучасники)

3. Визначення теми уроку, мети.

4. Мотивація навчальної діяльності.

Постановка проблемного питання уроку:

- Справжній Митець… Який він?

5. Лекція

5.1. Організаційний момент

5.2. Мотивація навчальної діяльності

5.3 План лекції

1. Роман «Майстер і Маргарита» - вершина творчості М. Булгакова.

2. Прототипи літературних образів майстра і Маргарити.

5.4. Завдання:

- до питання №1: скласти інформативне гроно

- до питання №2: скласти резюме

5.5 Виклад матеріалу лекції (на основі випереджаючих завдань, матеріалів презентації)

5.4.1. Вчитель (питання №1)

(Орієнтовні інформаційні матеріали на допомогу вчителю

Роман «Майстер і Маргарита» — вершина творчос­ті письменника. Твір, глибину якого не можна вичер­пати.

Американський літературознавець М. Крепе у книжці «Булгаков і Пастернак як романісти» писав: «Роман Булгакова для російської літератури справді в найвищому ступені новаторський, а тому і нелегко да­ється до рук. Тільки критики наближаються до нього зі своєю стандартною системою мірок, як бачать, що щось не так, а дещо зовсім не так. Фантастика на­тикається на чистий реалізм, міф — на історичну до­стовірність, теософія — на демонізм, романтика — на клоунаду».

А дослідник Булгакова Б.Соколов констатує: «В булгаківській книзі поєднались досить органічно чи не всі наявні в світі жанри та літературні напрями...»

Цей роман не має аналогів навіть в європейській літературі.

Булгаков закінчив написання роману в 1940 р. та так і не зміг дізнатися думки своїх читачів. Лише в 1966 р. у Парижі вперше вийшов друком повний текст роману і майже одразу ж був перекладений багатьма європейськими мовами.

Про популярність цього роману можуть свідчити й такі факти:

1971 р. —польський режисер Анджей Вайда екрані­зує роман — стрічка «Пілат та інші».

1972 р. — виходить італійсько-югославський фільм «Майстер і Маргарита» режисера Олександра Пет­ровича.

1987 р. — Елем Клімов робить спробу екранізрати роман, до зйомок навіть залучають Голівуд.

1988 р. — поляк Мачек Войтишко зняв за романом семисерійну стрічку для ТБ.

1994 р. — закінчено роботу над фільмом Юрія Кари, який так і не вийшов у прокат.

2004—2006 рр. — знято десятисерійну стрічку «Майстер і Маргарита» (режисер В.Бортко).

Роман викликав справжній ажіотаж. Його не прос­то читали, за ним жили. Книга Булгакова, на відміну від багатьох інших, відкрито говорила про свободу і несвободу, про віру і безвір'я, про стійкість і боягузт­во, про відповідальність за свої вчинки, про істинну творчість і жертовне кохання, про зраду і вірність іде­алам).

Висновки: учні репрезентують інформативне гроно, доповнюють один одного. Взаємооцінювання.

5.4.2. Випереджаючі завдання.

«Учень навчає учня»

Демонстрація міні-презентацій.

Прототипи головних героїв роману.

Слайд 1

Прототипами головних героїв роману Булгакова «Майстер і Маргарита» стали сам автор і його третя дружина Олена Сергіївна. У тексті можна відшукати багато автобіографічних деталей і в образі майстра, і в образі Маргарити.

Майстру, як і Булгакову, приблизно 38 років.

Роман майстра так і не було надруковано, а багато творів Булгакова довго чекали свого часу.

Слайд 2

Зустріч Булгакова з Оленою Сергіївною — це зу­стріч майстра з Маргаритою. Вони з першого погляду зрозуміли, що вже давно любили одне одного, і що це кохання — на все життя.

Слайд 3

Булгаков використав незвичайну композицію ро­ману, яка називається «роман в романі». У творі йдеть­ся про майстра і Маргариту, про добро і зло, вміще­но роман майстра про Понтія Пілата. Ці два романи взаємопов'язані, а долі їхніх героїв переплітаються.

Тут є вчителі (майстер та Єшуа), зрадники (Юда та Алоїзій), ті, хто заради кар'єри поступаються нормами моралі (Берліоз, Понтій Пілат). Майстер, Маргарита, Воланд — живуть у трьох світах: минулому, теперіш­ньому та вічному. Кожен із героїв стоїть перед вибо­ром і несе відповідальність за свої вчинки.

- Оцінювання.

Висновки: учні репрезентують створені резюме.

6. Висновки до лекції (звернення до проблемного питання)

- Що ви можете сказати про справжнього Митця?

- Яким ви його уявляєте?

Прийом «мікрофон»

7. Вияснення незрозумілого.

ІІ етап. Самозанурення.(20 хвилин)

1. Організаційний момент.

2. Мотивація навчальної діяльності.

3. Завдання на вибір.

Оберіть завдання. Опрацюйте матеріали підручника та додаткові джерела. Доберіть необхідні цитування з роману для аргументації відповіді.

3.1. Індивідуальне завдання. Дати характеристику літературному середовищу Москви 30х. рр. Складіть загальний «портрет».

3.2. Визначити етапи життя майстра і місце у ньому спроби надрукувати роман про Понтія Пілата (образ майстра). Складіть опорну таблицю.

3.3. Хто врятує майстра? (образ Маргарити в романі). Матеріали відобразіть у формі «асоціативного куща».

3.4. Складіть резюме до роману майстра про Понтія Пілата.

4. Самостійна робота учнів протягом 10 хвилин.

5. Репрезентація матеріалів самостійної роботи.

Завдання слухачам:

На основі репрезентованих матеріалів дайте відповідь на питання:

Талант письменника вимірюється…

Основа будь-якої творчості - …

Оцініть роботу виступаючих.

Додатковий матеріал для учнів:

(До першого питання:

Чи могли гідно оцінити роман майстра сучасники — Рюхіни, Берліози, літературні критики та інші 3111 членів МАСОЛІТу?

МАСОЛІТ у москвичів асоціюється не з літерату­рою, а насамперед з рестораном — одним із найкращих у Москві, де можна пообідати за півціни. Головне не те, що ти пишеш, а те, як за це платять. Вивіски на дверях МАСОЛІТу можуть належати будь-якій іншій організації, що не має жодного стосунку до літерату­ри. Але якщо ти маєш «коричневе, що пахне дорогою шкірою» посвідчення члена МАСОЛІТу — всі двері відчинені для тебе!

Та звичайно, талант письменника вимірюється не тим, до якої організації він належить, а тим, що він пише. Тому із сумом і болем М.Булгаков констатує, що серед членів МАСОЛІТу «Ні одного Пушкіна, ні одного Толстого!» Як такі псевдописьменники могли оцінити твір майстра?!

Можна писати на замовлення, за гроші, таким чи­ном покращуючи своє матеріальне становище. Можна зректися віри! Та на терезах історії має значення тіль­ки створене за велінням серця.

До другого питання:

Що ми знаємо про майстра?

Історик за освітою, працював в одному із Московських музеїв, займався перекладами. Знає п'ять мов: англійську, французьку, німецьку, латину, грецьку,' трохи читає італійською.

Якось йому пощастило — він виграв 100 тисяч. Ма­буть, доля нагородила його і дала можливість присвя­тити своє життя літературі. Він купив книг, винайняв дві кімнати в підвалі маленького будинку, службу в музеї покинув і почав писати роман про Понтія Пілата.

Роман було дописано в серпні. У ньому майстер підняв такі питання, про відповіді на які люди тоді боялися й думати:

Відповідальність людини за свої вчинки.

Що є істина?

Будь-яка влада є насиллям над людьми.

Правду говорити легко і приємно.

Злих людей не буває, є нещасні.

Окрилений майстер вийшов у життя, тримаючи роман у руках. Але саме тоді його життя закінчилося. Він потрапив у світ літератури.

Редактора журналу не влаштовувала тема твору, він не чув раніше імені майстра. Секретар редакції, не дивлячись в очі майстру, сповістила про те, що редак­ція має творів для видання на два роки вперед.

Але один редактор все-таки надрукував великий уривок із роману. Саме тоді почалося найстрашніше. В різних газетах з'являлися критичні статті, в яких не було жодного доброго слова ні про роман, ні про самого автора.

Літературні критики розтоптали його віру та надію, зламали майстра. В його душі оселився страх, він по­чав боятися темряви... Відчай штовхає його до страш­ного кроку — він спалює свій роман.

До третього питання:

Майстер став людиною без імені. Він не може знайти собі місця у світі брехні і облуди. Хто врятує майстра?

Так, це вона — Маргарита врятує майстра. Маргарита здатна назавжди залишити спокійне, матеріально забезпечене життя з чоловіком, від якого крім добра нічого не бачила. Вона жертвує заради майстра своїм життям. Вона відплатить критику Латунському, вла­штує розгром у будинку літераторів, поверне майстру спалений рукопис, доведе, що майстер — талановитий класик, а його книга — справжній духовний подвиг. Любов Маргарити істинна, адже вона поряд з коханим не тільки в дні радості, а і в чорні дні біди. Вона ві­рить у його зцілення, розділяє його долю.

Булгаков стверджує, що тільки така жертовна лю­бов здатна на подвиг, здатна людину зробити твор­цем).

6. Вияснення незрозумілого.

ІІІ етап. Практичний (25 хвилин)

1. Організаційний момент.

2. Мотивація навчальної діяльності.

3. Вирішення проблемного питання :

Справжній Митець… Який він?



? ? ? ? ?

4. Робота з текстом.

5. Складання опорної таблиці.

М. Булгаков

Майстер

Спільне:




Відмінне:








6. «Обери позицію»

А чи був майстер справжнім митцем?

Так

Ні








(Можливі висновки учнів:

Ми можемо звинуватити майстра в па­сивності, бездіяльності... Він став людиною без іме­ні, не може знайти своє місце у світі брехні, наклепів і несправедливості...

Але він творець не тільки власної долі, але й вели­кого, сміливого, небезпечного роману про Понтія Пі­лата, Єшуа. Майстер живе в сталінські часи і, швидше за все, розуміє, що фраза: «Будь-яка влада є насилля над людьми, і що настане час, коли не буде ні влади кесарів, ні жодної іншої влади», — це самогубство. Але він іде на це, тому що бачить свій обов'язок в тім, щоб говорити правду: «Правду говорити легко і приємно».

Доля майстра — це доля самого Михайла Булгако­ва, доля багатьох художників, які змушені були мов­чати в епоху тоталітаризму, тих, хто не продав свій Талант за дзвінку монету та за обіди в ресторані.

Отже, з образом майстра на сторінки книги вхо­дить одна з найголовніших тем — доля Творця.

Пройшовши тернистий шлях, майстер (і це най­головніше!) не зрікається ідеї служіння істині. У цьо­му М.Булгаков вбачає головний закон творчості та справжньої майстерності. Та без любові в серці не­можливо бути творцем).

7. Діалог-підсумок.

В чому полягає трагізм і велич долі майстра у романі М.Булгакова «Майстер і Маргарита»?

Поетична хвилинка

(Учень читає вірш Н.Коржавіна.)

Ни к чему, ни к чему полуночные бденья

и мечты, что проснешься в каком-нибудь веке другом.

Время? Время дано. Зато не подлежит обсужденью.

Подлежишь обсуждению ты, разместившийся в нем.

Ты не верь, что грядущее вскрикнет,

всплеснувши руками:

Вот такой тогда жил, да бедняга от века зачах.

Нету легких времен. И в людскую врезается Память

только тот, кто пронёс эту тяжесть

на смертних плечах.

Мне молчать надоело. Проходят тяжелые числа,

страх тюрьмы и ошибок и скрытая тайна причин...

Перепутано — все. Все слова получили сто смыслов.

Только смысл существа остаетея, как прежде,

один.

Если мелкие люди ползут на поверхность и давят,

если шабаш из мелких страстей называетея

страсть,

лучше встать и сказать, даже, если тебя обезглавят,

лучше пасть самому, чем душе твоей в мизерность -

впасть.

Я не знаю, что надо творить для спасения века,

Не хочу оправданий, снисхожденья к себе - не прошу...

Чтобы жить и любить, быть простым,

но простым человеком -

я йду на тяжелый и бесемысленный риск - и пишу!

Слово вчителя:

Так міг сказати про себе Майстер, сам М.Бул­гаков, так може сказати кожен, хто, не зважаючина час, в якому живе чи жив, залишився істинним творцем!

Про твори таких письменників можна сказати «Ру­кописи не горять!», адже в них — душа письменника, а душа безсмертна. А разом з їхніми творами пере­ходять в категорію вічності любов, віра, надія, відда­ність, творчість, милосердя!

8. Оцінювання.

9. Вияснення незрозумілого.

ІV етап. Контроль знань (20 хвилин)

1. Організаційний момент.

2. Мотивація навчальної діяльності.

3. Завдання

3.1. Тест (5б). Самооцінювання

1. В якому році народився М.Булгаков?

А) 1896; Б) 1898; В) 1891.

2. Хто першим спробував екранізувати роман «Майстер і Маргарита»?

А) Анджей Вайда;

Б) Олександр Петрович;

В) Елем Клімов.

3. Якому режисеру належить остання екранізація фільму?

А) Елем Клімов;

Б) Володимир Бортко;

В) Юрій Кара.

4. Ким був Берліоз?

А) Письменником;

Б) Толовою правління МАСОЛІТу;

В) Директором Вар'єте.

5. Хто став прототипом Маргарити?

А) Сестра Булгакова;

Б) Т. Лаппа;

В) О.Булгакова.

6. Скільки років майстру в романі?

А) 38; Б) 27; В) 45.

7. Хто знав п'ять мов, був істориком за освітою, працював у музеї?

А) Єшуа;

Б) майстер;

В) Іван Бездомний.

8. Кому належить фраза «Рукописи не горять»?

А) Єшуа;

Б) Воланду;

В)Пілату.

9. Яка, за словами Єшуа, найгірша людська вада?

А) Кар'єризм;

Б) Боягузтво;

В)Лицемірство.

10. «Verba volant, scripa manent» — в перекладі означає...

А) Слова відлітають, написане залишається;

Б) Рукописи не горять; В) Все в цьому світі тлінне.

3.2. Продовжіть речення (3б).

- Особливість композиції роману - … (побудований за принципом «роман в романі»).

- «Трусость - …» (… самый тяжёлый порок)

- «Тот, кто любит, должен…» (… разделять участь того, кого он любит).

3.3. Аргументована відповідь на одне із запитань (4б).

- Хто є головним героєм роману «Майстер і Маргарита» М.Булгакова?

Або

- Бути справжнім митцем…

4. Виконання роботи (15 хвилин)

5. Підсумок роботи.

- Чи досягли ми поставленої мети?

- Чи вирішили завдання уроку?

- Яку істину збагнули сьогодні?

6. Вияснення незрозумілого.

7. Домашнє завдання. Дібрати приклади поєднання реальності та фантастики в романі «Майстер і Маргарита»

Індивідуальне завдання: «Майстер і Маргарита» як роман-міф, його джерела, трансформація міфічних мотивів.

Список використаних джерел

  1. Булгаков М.А. «Майстер і Маргарита»: роман.- М.: 1998

  2. Гузь О. Ключи к закодированному тексту романа М.Булгакова «Мастер и Маргарита». Альтернативный взгляд на произведение./ Зарубіжна література в школах України.- 2011, №9

  3. Ковбасенко Ю.І. Світова література: Підручн. для 11кл. загальноосвіт. навч. закл. (академічний рівень, профільний рівень).- К.: Грамота, 2011.- 336с.: іл..

  4. Ніколенко О.М. Вивчення зарубіжної літератури.- Харків, 2002

  5. Чудакова М.О. Жизнеописание М. Булгакова.- М.: Просвещение, 1989

  6. Світова література. 11 клас. Хрестоматія./ Упорядники: Андронова Л.Г., Карміна Л.О.; науков. ред. Таранік-Ткачук К.В.- Х.: ФОП Співак В.Л., 2011.- 688с. (серія «Lexic»)

  7. http://dom@dombulgakova.ru

  8. http://www/bulgakov.ru

Завдання для контролю

Тест (5б). Самооцінювання

1. В якому році народився М.Булгаков?

А) 1896; Б) 1898; В) 1891.

2. Хто першим спробував екранізувати роман «Майстер і Маргарита»?

А) Анджей Вайда;

Б) Олександр Петрович;

В) Елем Клімов.

3. Якому режисеру належить остання екранізація фільму?

А) Елем Клімов;

Б) Володимир Бортко;

В) Юрій Кара.

4. Ким був Берліоз?

А) Письменником;

Б) Толовою правління МАСОЛІТу;

В) Директором Вар'єте.

5. Хто став прототипом Маргарити?

А) Сестра Булгакова;

Б) Т.Лаппа;

В) О.Булгакова.

6. Скільки років майстру в романі?

А) 38; Б) 27; В) 45.

7. Хто знав п'ять мов, був істориком за освітою, працював у музеї?

А) Єшуа;

Б) майстер;

В) Іван Бездомний.

8. Кому належить фраза «Рукописи не горять»?

А) Єшуа;

Б) Воланду;

В) Пілату.

9. Яка, за словами Єшуа, найгірша людська вада?

А) Кар'єризм;

Б) Боягузтво;

В) Лицемірство.

10. «Verba volant, scripa manent» — в перекладі означає...

А) Слова відлітають, написане залишається;

Б) Рукописи не горять; В) Все в цьому світі тлінне.

Продовжіть речення (3б).

- Особливість композиції роману - … (побудований за принципом «роман в романі»).

- «Трусость - …» (… самый тяжёлый порок)

- «Тот, кто любит, должен…» (… разделять участь того, кого он любит).

Аргументована відповідь на одне із запитань (4б).

- Хто є головним героєм роману «Майстер і Маргарита» М.Булгакова?

Або

- Бути справжнім митцем…


Додатки до уроку



  • Технологічна картка уроку

  • Завдання для контролю

  • Медіапрезентація учнів «Михайло Булгаков. Сторінки із життя та творчості»



Технологічна картка уроку із світової літератури

11 клас. Академічний рівень.

Тема М. Булгаков «Майстер і Маргарита». «Рукописи не горять!» (Трагізм і велич долі митця (майстра) у романі)

Етапи

Завдання

Форми роботи, шляхи реалізації

Що повинні вміти

І Лекція (25 хв.)

План лекції

1. Роман «Майстер і Маргарита» - вершина творчості М.Булгакова.

2. Прототипи літературних образів майстра і Маргарити.

Завдання:

- до питання №1 скласти інформативне грону

- до питання №2 – резюме

«Образне малювання».

- Що ви можете сказати про справжнього митця? Яким ви його уявляєте?

1. Створення діалогічного простору(«учень-учень», «вчитель-учень»)

2. Індивідуальна самостійна робота

3. «Мікрофон»

1. Обмінюватись попередньо здобутою інформацією.

2. Аргументувати власні судження, створювати діалогічний простір.

3. Робити записи у зошитах у вигляді «інформативного гроно», резюме

І Самозанурення (20 хв.)

1. Завдання на вибір

1.1 Індивідуальне завдання. Дати характеристику літературному середовищу Москви 30х рр., скласти загальний «портрет»епохи.

1.2 Визначити етапи життя майстра і місце у ньому спроби надрукувати роман про Понтія Пілата (образ Майстра). Складіть опорну таблицю.

1.3 Хто врятує майстра? (Образ Маргарити в романі). Матеріали відобразіть у формі «асоціативного куща».

1.4. Складіть резюме до роману майстра про Понтія Пілата.

2. Репрезентація матеріалів самостійної роботи

3. Завдання слухачам-опонентам.

Продовжіть речення:

Талант письменника вимірюється…

Основа будь-якої творчості - …


1. Колективно-групова взаємодія (за вибором учнів)

2. Індивідуальна робота

3. Робота з текстом та додатковими джерелами

4. Оформлення опорної таблиці, резюме, «портрету епохи»

1. Конкретизувати опрацьований матеріал.

2. Аналізувати твір, роботи висновки.

3. Самостійно працювати з додатковою літературою.

4. Оформляти записи.

5. Доповнювати відповіді, рецензувати, висловлювати власні судження.

ІІІ практичний (25 хв.)

1.Вирішіть проблемне питання :

Справжній Митець… Який він?

2. Робота з текстом.

3. Скласти опорну таблицю.

М.Булгаков – Майстер

Спільне:

Відмінне:

4. «Обери позицію»

А чи був майстер справжнім митцем? Яка авторська позиція?

5. Діалог-підсумок.

В чому полягає трагізм і велич долі майстра у романі М.Булгакова «Майстер і Маргарита»?

1. Евристична бесіда.

2. Бесіда дискусійного характеру.

3. Індивідуальна робота з текстом твору

1. Орієнтуватись в тексті твору.

2. Відстоювати власну позицію, аргументуючи текстом твору

3. Вступати в полеміку.

4. Робити узагальнення, висновки.

ІV контроль знань (20 хв.)

1. Тест (5б)

2. Продовжіть речення (3б).

- Особливість композиції роману - … (побудований за принципом «роман в романі»).

- «Трусость - …» (… самый тяжёлый порок)

- «Тот, кто любит, должен…» (… разделять участь того, кого он любит).

3. Аргументована відповідь на одне із запитань (4б).

- Хто є головним героєм роману «Майстер і Маргарита» М.Булгакова?

Або

- Бути справжнім митцем…


1. Індивідуальна робота

2. Самоперевірка

1. Виконувати роботу тестового характеру

2. Давати письмову відповідь на запитання.

3. Здійснювати самоперевірку

скачати

© Усі права захищені
написати до нас