Ім'я файлу: Конспект уроку для 10 класу пасивна л.docx
Розширення: docx
Розмір: 17кб.
Дата: 16.04.2021
скачати
Пов'язані файли:
8_posil_inv.docx

План-конспект уроку української мови для 10 класу.

Тема: активний і пасивний запас лексики

Мета:

Навчальна: поглибити відомості учнів про активну й пасивну лексику,  пояснити відмінність між архаїзмами, історизмами та неологізмами

Розвивальна:  збагачувати словниковий запас, розвивати спостережливість, культуру усного й писемного мовлення.

Виховна: виховувати інтерес до вивчення рідної мови, історії України.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Перебіг уроку

  1. Перевірка домашнього завдання.

  2. Комунікативна атака.

  3. Актуалізація опорних знань і чуттєвого досвіду учнів.

Бесіда(5 хв.)

Пригадайте, якими телефонами ви користувалися, або користувалися ваші батьки ще десять років тому? Так, це були маленькі телефони з кнопками, зараз ми вже рідко можемо побачити такі мобільні, бо зараз у всіх нові смартфони. Звісно, у мові є подібне явище. Є такі слова, які називають архаїзми. Колись слова також могли виглядали по іншому, наприклад слово перс, зараз – палець. Тобто міняється форма, оболонка, але не сама суть.

Ви можете пригадати таку річ як Тетріс. Це маленький електричний пристрій з іграми у середині. Але пройшов час і технічний прогрес пішов далі, а Тетріс залишився у минуло. Так саме й в мові, слова які називали якісь предмети або явища, якими люди перестали користуватися залишилися у минулому, наприклад як мушкет. Такі слова називаються історизмами.

Не так давно, всесвітньовідома компанія Apple показала свою новий зарядний пристрій магсейф. Для людей цей пристрій поки-що досить новий і не зрозуміли, тому їм ще мало хто користується. Чи могли б ви подумати, що подібні інновації є в українській мові? Слова, які тільки що з’явились, як той же магсейф, нам не зовсім зрозумілі, досить не звичні й ними теж мало хто користується. Такі слова називають неологізмами.

  1. Оголошення теми, мети, завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Мотивація (2 хв.)

Знання з цієї теми допоможуть вам краще розуміти рідну мову. Ви зможете розширити свій словниковий запас, ваша лексика стане більш різноманітною, що позитивно вплине на написання творів, особливо на ЗНО.

  1. Систематизація знань про активний і пасивний запас лексики.

Учні читають таблицю з правилами на стр. 156, учитель пояснює правила. Учні коротко занотовують приклади до правил.

Вступна вправа(5 хв.)

Впр. 235 стр. 157. Учні читають й виконують завдання до тексту. Учитель пояснює незрозумілі слова.

  1. Формування практичних умінь

Вправа з коментуванням. (10 хв.)

Впр. 233 стр. 156. Учні записують по черзі речення на дошці й пояснюють де архаїзми, а де історизми. Пояснюють правопис слів де потрібно було вставити пропущену літеру.

Тренувальна вправа (7 хв.)

Впр. 234 стр. 157. Учні про себе читають вправу, після цього, бажаючі відповідають де архаїзми, а де архаїзми і пояснюють чому.

Вправа з коментуванням (10 хв.)

Впр. 235 стр. 157. Учні по черзі читають слова й пояснюють де неологізми а де ні .

  1. Підсумки уроку

Рефлексія(6 хв.)

Підсумки. Учитель питає вибірково трьох учнів, що вони дізналися або чого навчилися на уроці.

Оцінювання коментоване.

Домашнє завдання коментоване: вивчити правила, вправа 236.
скачати

© Усі права захищені
написати до нас