Ім'я файлу: Розробка уроку по конфліктах.docx Розширення: docx Розмір: 112кб. Дата: 24.09.2023 скачати Пов'язані файли: Зміст.docx МОДЕЛІ ПОВЕДІНКИ У КОНФЛІКТІ АБО ЯК ПОВОДИТИ СЕБЕ В КОНФЛІКТІ З РІЗНИМИ ТИПАМИ ЛЮДЕЙ? (ТРЕНІНГОВЕ ЗАНЯТТЯ) Ковалик Любов Степанівна Старявський ЗЗСО І-ІІ ступенів 2022 КОНСПЕКТ УРОКУ ПСИХОЛОГІЇ ТЕМА УРОКУ: Моделі поведінки у конфлікті або Як поводити себе в конфлікті з різними типами людей? (тренінгове заняття). КОМЕНТАР ДО УРОКУ Більшу частину свого життя дитина проводить у школі. Тут вона не лише здобуває основи знань, а й спілкується та взаємодіє з однокласниками і вчителями. І одним із основних чинників, що впливають на ставлення до навчання, є психологічна атмосфера у класі та школі.Проблема конфлікту серед школярів й захисту від нього є сьогодні однією з найактуальніших, її розв’язання потребує щодо цього не тільки певних знань, а й умінь. Конфлікти як реальність нашого часу охоплюють значну частину нашого життя, отже, треба якомога раніше здобути знання про закони конфліктної взаємодії, навчитися керувати конфліктом, зробити його конструктивним, володіти своїми емоціями, які б перестали руйнувати наш внутрішній і зовнішній світ. Пропонований урок спрямовано на формування вміння виходити з конфліктних ситуацій конструктивним шляхом. АУДИТОРІЯ СЛУХАЧІВ:учні 11 класу МЕТА: показати ефективні шляхи розв’язання конфліктних ситуацій; вчити використовувати в спілкуванні з іншими людьми тактику співробітництва, знаходити конструктивні способи розв’язання проблемних ситуацій; формувати в учнів почуття єдності з колективом, спонукати школярів до роботи над собою; сприяти взаєморозумінню в класі, виховувати повагу до товаришів, почуття відповідальності за свої слова і вчинки. ЗАВДАННЯ:переконати учнів у тому, що права іншої людини слід поважати; допомогти учням визначити шляхи розв’язання конфлікту; навчити аналізувати конфліктну ситуацію. ТИП УРОКУ:урок-практикум з елементами тренінгу МЕТОДИ ВТКЛАДАННЯ:бесіда, інтерактивні вправи, тестування, робота в малих групах. ХІД УРОКУ 1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ (3 хвилини) 2. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ(5 хвилин) 2.1 Вправа «Кулачок» Учні об’єднуються парами і по черзі за 30 секунд намагаються розтиснути кулак напарника. Перед проведенням завдання учнів попереджають, щоб вони не нашкодили одне-одному. Після вправи проводиться обговорення: Хто з вас справився із завданням? Що ви відчували під час вправи? Про що думали? Що було легше/складніше? Які ви способи використовували? Як іще можна було діяти? (якщо учні не відповідають, психолог допомагає) Якщо ніхто з учнів не здогадався просто попросити напарника розтиснути кулачок, психолог з одним із учнів показують, як це можна було зробити без застосування сили, достатньо було лише лагідно попросити розкрити кулак. Кожен із нас час від часу потрапляє в конфліктні ситуації: із кимось свариться, зазнає незаслужених звинувачень. Кожен по-своєму це розв’язує: хтось ображається, хтось «дає здачі», хтось намагається знайти конструктивне рішення. Як можна вийти з конфліктної ситуації, зберігши власну гідність і не принижуючи іншого? Саме сьогодні ми й поговоримо про те, як поводити себе в конфлікті з різними типами людей? 3. СПРИЙМАННЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ(15 хвилин) 3.1 Актуалізація опорних знань Згадайте, будь ласка, які психологічні поняття ми розглядали на минулих уроках. Як вони пов’язані із темою сьогоднішнього уроку? 3.2 Вправа-асоціація «Що таке конфлікт?» На дошці розміщено плакат «КОНФЛІКТ». Учням задають питання: «Що таке конфлікт?». Вони на стікерах пишуть свої відповіді та приклеюють стікери на плакаті. Обговорення. Висновок психолога: Конфлікт — це невідповідність, протиріччя або зіткнення позицій, в основі яких лежать різні проблеми, потреби й інтереси сторін. Послухайте, як визначив основу конфлікту президент американської асоціації конфліктологів Вільям Лінкольн: - «Конфлікт—це побоювання (розуміння) хоча б однієї сторони, що її інтереси порушує, ущемляє, ігнорує інша сторона або сторони». Конфлікти в одних випадках можна попередити, а в інших —можна лише пом’якшити. 3.3 Мозковий штурм «Конфліктна людина». В конфліктології існує термін «конфліктна людина». Як би ви визначили риси характеру такої людини? Яку людину можна назвати конфліктною? Чи подобається вам спілкуватися з конфліктними людьми? Чому? А чи не буваєте ви інколи такими особистостями? З якої причини може виникнути конфлікт між друзями? Висновок психолога:отже конфліктній людині властиві бажання домінувати за будь-яких обставин, надмірні принциповість (псевдопринциповість) і прямолінійність у висловлюваннях і судженнях, поганий настрій, роздратованість, несправедлива оцінка вчинків і дій інших. 3.4 Інформаційне повідомлення «Типи конфліктних людей»[ 1, 3 ]ДОДАТОК 1 4. ПРАКТИЧНА РОБОТА (15 хвилин) 4.1 Вправа-тест «Моя поведінка в конфлікті»[ 2, 3 ] ДОДАТОК 2 Учні за допомогою тесту визначають свій стиль поведінки в конфлікті. Висновок психолога:отже, щойно ви визначили свій стиль поведінки в конфлікті. Інформація про кожен стиль розміщена у куточку психолога. Під час перерви ми можете ознайомитися із цією інформацією.[ 3 ]ДОДАТОК 4 4.2 Вправа «Мої дії в конфлікті» Учасники об’єднуються в п’ять груп і демонструють один з п’яти типів поводження в конфлікті на прикладі однієї ситуації. Ситуація. Вам з товаришем подарували один красивий ароматний апельсин. Ви обоє претендуєте на нього. Вам дуже хочеться, щоб він дістався саме вам. Є об’єкт домагань—є конфлікт. Кожна з груп демонструє свій варіант виходу з модельованої ситуації в залежності від завдання, яке вона отримала на картці. ДОДАТОК 3 Питання для обговорення • Чи важко було вирішувати ситуацію за замовленням? • З якими труднощами ви зіштовхнулися під час розв’язання задачі? • Який найважчий вихід з існуючих варіантів конфліктів, на ваш погляд? • Для чого ми виконували цю вправу? Висновок психолога:Коли ви знаходитеся в ситуації конфлікту, для ефективного розв’язання проблеми необхідно вибрати певний стиль поведінки, врахувавши особистий стиль, стиль поведінки інших людей, а також те, який стиль поведінки буде найраціональнішим у складеній ситуації. Правильний вибір стилю поведінки в конфлікті — необхідна умова вибору стратегії розв’язання конфлікту. ШЛЯХИ ВИХОДУ З КОНФЛІКТУ: 1) конструктивний (гумор, поступки, компроміс, співробітництво, усвідомлення позиції сторін); 2) деструктивний (погроза, насильство, брутальність, приниження, перехід на особистості, розрив відносин); 3) ігнорування (відхід від розв’язання проблеми).[ 3 ] 4.3 Вправа «Два полюси» (прийом рефреймінгу) Зараз кожен учасник звернеться до сусіда зі словами: «Конфлікт — це погано...». Той, до кого зверталися, відповідає: «Так, це погано, але...» й намагається назвати позитивне у конфлікті. Конфлікт — це і руйнування, і творення водночас, оскільки суперечності, що лежать у його основі, мають бути осмисленими, натомість мають бути створені нові відносини. Замість того щоб боятися і прагнути уникнути конфлікту, слід сміливо вникати в його суть, керувати його творчою силою.[ 4 ] Висновок психолога:Конфлікти можуть викликати гнів, ненависть, ворожість, можуть призводити до насильства. Деякі конфлікти закінчуються у залах суду або навіть війнами. Проте конфлікти несуть у собі потенціал численних сподіваних позитивних результатів. Що є позитивного у конфлікті? Конфлікти показують проблеми, які слідрозв’язати. Конфлікти звертають увагу на те, що варто змінити. Конфлікти розкривають наші прагнення і бажання. Конфлікти з’ясовують, хто ми є, якими є наші цінності, а також допомагають нам зрозуміти іншу людину. Конфлікти послаблюють нудьгу, звертають увагу на нові цілі, стимулюють інтерес. 5. ОЦІНЮВАННЯ РОБОТИ УЧНІВ(2 хвилини) 6. ПІДСУМКИ УРОКУ (5 хвилин) 6.1 Вправа «Кубик рефлексії» З допомогою «Кубика рефлексії» учні діляться своїми враженнями, відчуттями та знаннями отриманими під час уроку. 6. 2 Узагальнення Важливо усвідомлювати й аналізувати свої вчинки, спілкуючись з іншими, щоб вчасно зупинити конфліктну ситуацію або зупинитися самому. А використання конструктивних шляхів вирішення конфлікту допоможе вам зберегти друзів і не мати ворогів. Список використаної літератури: Висновки. 1. Газети «Позакласний час», «Шкільний світ», 2000–2009 рр. 2. Людина і світ: підручник для 11 класу / за редак. Т. В. Бакка, Л. В. Марголіна, Т. В. Мелещенко.— К. : Видавничий дім «Освіта», 2012. — 240 с.: іл. 3. Газети«Шкільному психологу. Усе для роботи», Видавничий дім «Освіта», 2012-2016рр. 4. За матеріалами видання Баранова Н. П. Тренінги для вчителів з педагогічної майстерності. — Х.: Вид. група «Основа», 2011. — 159, [1] с.: іл., табл. — (Серія «Тренінги в педагогічній практиці») Список рекомендованої літератури: 1. Вишнякова Н. Ф. Конфликтология. — Минск : Университетское, 2002 2. Емельянов С. М. Практикум по конфликтологии. — 2-е изд. — СПб.: Питер, 2004. 3. Рогов Е. И. Настольная книга практического психолога в образовании: Учебноепособие. —М. : ВЛАДОС, 2004. 4. Кэмпбелл Р. Каксправляться с гневомребенка. — СПб. : Мирт, 1999. 5. Немов Р. С. Психология. В 3-х кн.— М.: ВЛАДОС,2000. 6. Фельдштейн Д. И. Психологиявоспитанияподростка. — М., 1978. 7. Фридман Л. М., Волков К. Н. Психологическая наука — учителю. — М., 1985. 8. Коломинский Я. Л. Человексреди людей. — Минск, 1978. 9. Туріщева Л. В. Настільна книга шкільного психолога: Навчально-методичний посібник для вчителя. — X.: Вид. група «Основа»: «Тріада+», 2008. ДОДАТОК 1 Інформаційне повідомлення «Типи конфліктних людей» Завчасно підготовлений учень ознайомлює однокласників з інформацією «Типи конфліктних людей»: Агресивні —чіпляються до інших і дратуються самі, якщо їх не слухають. Скаржники —завжди на щось скаржаться, але самі, звичайно, нічого не роблять для розв’язання проблеми. Зухвалі—вважають себе розумнішими за інших і завжди демонструють свою перевагу. Нерішучі —тягнуть з ухваленням рішення через острах помилитися. Вічні невдахи—завжди бачать тільки невдачі і вважають, що з того, що задумано, нічого не вийде. Потайливі —приховують образи і зненацька можуть накинутися на суперника. Безневинні брехуни—вводять інших у спокусу шляхом обману. Кращим варіантом буде звести до мінімуму спілкування з такими «важкими» людьми. Якщо це не вдається, то у взаєминах з ними треба використовувати такі підходи: • віднести їх до певного типу людей; • не потрапляти під вплив цих людей, їх точок зору, зберігати спокій і нейтралітет; • спробувати виявити причини їх труднощів і знайти спосіб задоволення їхніх прихованих інтересів. Висновок психолога:Перебуваючи в конфліктній ситуації, люди діють по-різному. Існує безліч прийомів виходу з конфліктної ситуації. Спроба стати ніби осторонь конфлікту та спокійно проаналізувати його — це перший крок до розв’язання конфлікту таким чином, щоб не були зігноровані права жодного його учасника. Дейл Карнегі писав: «У суперечці не можна перемогти. Якщо ви програли — значить програли, якщо перемогли — теж програли». Чому? (Одержавши перемогу, ви почуваєтесь чудово. А ваш співрозмовник? Ви змусили його відчувати вашу перевагу. Ви зачепили його самолюбство. Він гнівається. Чи приємно вам про це згадувати?) І на останок, я хочу щоб ви запам’ятали та осмислили такі слова: «Поважати чи не поважати інших – це ваш вибір, ставитися з повагою – ваше виховання!» ДОДАТОК 2 Тест Д. Джонсона і Ф. Джонсона Інструкція. Уважно прочитайте вислови і прислів’я. Визначте, наскільки кожне прислів’я відповідає вашим діям під час конфліктів: 5 — відповідає в усіх випадках; 4 — відповідає в більшості випадків; 3 — деколи відповідає; 2 — відповідає, але дуже рідко; 1 — ніколи не відповідає.
Підрахунок кількості набраних балів
Чим більшою є загальна сума балів за певною стратегією розв’язання конфліктів, тим частіше ви схильні застосовувати цю стратегію. Чим менша загальна сума, тим рідше. ДОДАТОК 3 ЗАВДАННЯ НА КАРТКАХ: 1) Суперництво Девіз: «Щоб я виграв, ти повинен програти» 2) Уникання Девіз: «Ми обоє залишаємося в програші» 3) Співробітництво Девіз: «Щоб виграв я, ти теж повинен виграти» 4) Компроміс Девіз: «Щоб кожний щось виграв, кожний повинен щось програти» 5) Поступка Девіз: «Щоб ти виграв, я повинен програти» ДОДАТОК 4 Стиль поведінки в конфлікті
|