МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Кафедра ЕКОНОМІКИ підприємства
Контрольна робота
з дісціпліні "Економічний аналіз"
Виконала:
студентка гр.
Перевірів:
2008
План
Задача 1
Задача 2
2.1 Аналіз обсягу виробництва
2.2 Аналіз продуктивності праці
2.3 Аналіз фонду оплати праці
2.4 Аналіз фонду робочого часу
Задача 3
3.1 Факторний аналіз прибутку по продуктах
3.2 Факторний аналіз рентабельності
3.3 Факторний аналіз прибутку по підприємству
3.4 Факторний аналіз собівартості
Оцінити ефективність заходів щодо підвищення фондовіддачі активної частини основних фондів і виконати порівняльний аналіз основних показників діяльності підприємства, якщо в базовому році реалізована продукції на суму 821 тис. грн., У звітному - на 912 тис. грн. при плані 900 тис. грн. Вартість основних фондів у базовому році склала 310 тис. грн., В тому числі активної частини - 121 тис. грн., В поточному році фактична вартість основних фондів склала 330 тис. грн., При плані 321 тис. грн., В тому числі активна частина - 205 тис. грн. за планом, фактично - 115 тис. грн. Скласти відповідну таблицю і дати їй назву.
Таблиця 1.1 - Вихідні дані
Фондовіддача активної частини основних фондів = Реалізована продукція / Активна частина основних фондів
Таблиця 1.2 - Горизонтальний аналіз (план, факт)
Абсолютне відхилення = значення факт. - Значення план.
Відносне відхилення = абсолютне відхилення / значення план.
Продукції реалізовано на 12 тис. грн. (1,3%). більше, ніж за планом, при цьому вартість ОФ збільшилася на 9 тис. грн. (2,8%), у тому числі активна частина зменшилася на 90 тис. грн. (43,9%) по відношенню до плану. За рахунок зниження активної частини ОФ та збільшення реалізації продукції фондовіддача активної частини збільшилася щодо плану на 3,54 (80,64%)
Таблиця 1.3 - Горизонтальний аналіз (базовий, факт)
Таблиця 1.4 - Вертикальний аналіз (базовий, план, факт)
Частка Активної (пас) частини = Активна (пас) частина / Вартість ОФ
Частка активної частини в структурі ОФ знизилася в поточному році відносно базового року на 4,18% і становить 34,85%.
Частка пасивної частини, не дивлячись на обставини запланованого зниження, навпаки - збільшилася в структурі ОФ на 4,18% і становить в поточному році 65,15%.
Таблиця 2.1 - Вихідні дані
Усі моделі, які будуть використовуватися для факторного аналізу, мають мультиплікативний вигляд, що дозволяє використовувати способи ланцюгової підстановки, абсолютних і відносних різниць, логарифмування. Всі способи, крім логарифмічного, повинні дати однакові результати впливу факторів. Логарифмічний спосіб дозволяє визначити одночасно вплив всіх факторів на результуючий показник.
,
У свою чергу середньогодинна вироблення (СВ) визначається за формулою:
Середньогодинна вироблення складе:
За планом = 1910000 / (121 * 241 * 8,0) = 8,1873 грн. / Годину;
Фактично = 1800000 / (105 * 230 * 7,6) = 9,8071 грн. / Год.
1. Спосіб ланцюгових підстановок. Вихідні дані для факторного аналізу способом ланцюгових підстановок представлені в таблиці 2.2
Таблиця 2.2 - Вихідні дані для аналізу способом ланцюгових підстановок
,
,
,
,
.
Далі розрахуємо зміни під впливом кожного фактора.
Δ ,
Δ ,
Δ ,
Δ .
ВП пл. = 121 * 241 * 8,0 * 8,19 = 1910628,7 грн.
ВП усл1 = 105 * 241 * 8,0 * 8,19 = 1657983,6 грн.
ВП усл2 = 105 * 230 * 8,0 * 8,19 = 1582308 грн.
ВП усл3 = 105 * 230 * 7,6 * 8,19 = 1503192,6 грн.
ВП ф = 105 * 230 * 7,6 * 9,81 = 1800527,4 грн.
Δ ВП кр = - 2526745,12 грн.
Δ ВП д = - 75675,6 грн.
Δ ВП т = - 79115,4 грн.
Δ ВП св = 297334,8 грн.
Δ ВП заг. = - 110101,32 грн.
2. Спосіб абсолютних різниць. Вихідні дані для цього способу представлені в таблиці 2.3.
Таблиця 2.3 - Вихідні дані для способу абсолютних різниць
Зміни за рахунок відповідних факторів знаходимо за формулами:
,
,
,
.
Δ ВП кр = - 16 * 241 * 8 * 8,19 = - 252645,12 грн.
Δ ВП д = 105 * (-11) * 8 * 8,19 = - 75675,6 грн.
Δ ВП т = 105 * 230 * (-0,4) * 8,19 = - 79115,4 грн.
Δ ВП св = 105 * 230 * 7,6 * 1,62 = 297334,8 грн.
Δ ВП заг. = - 110101,32 грн.
3. Спосіб відносних різниць. Вихідні дані для цього способу представлені в таблиці 3.4
Таблиця 2.4 - Дані для способу відносних різниць
Відносне відхилення розраховано діленням фактичного значення відповідного показника на його планове значення і відніманням з отриманого значення 1.
,
,
,
Δ ВП кр = 1910 * (-0,132) = - 252,12 тис. грн
Δ ВП д = (1910 -252,12) * (-0,046) = - 76,26248 тис. грн
Δ ВП т = (1910 -252,12 - 76,26248) * (-0,050) = - 79,08088 тис. грн
Δ ВП св = (1910 -252,12 - 76,26248 -79,08088) * 0, 198 = 297,50228 тис. грн
Δ ВП заг = - 109961грн.
ВИСНОВОК: Під впливом чотирьох чинників випуск продукції зменшився на 109,961 тис. грн. У результаті зміни середньорічної чисельності працівників випуск продукції зменшився на 252,12 тис. грн., В результаті зміни кількості днів, відпрацьованих одним працівником знизився на 76,26248 тис. грн. До зменшення випуску продукції також привело зниження середньої тривалості робочого дня на -79,08088 тис. грн. і збільшення середньогодинної вироблення на 297,50228 тис. грн. відповідно.
4. Логарифмічний метод.
Таблиця 2.5 - Вихідні дані для логарифмічного способу
Індекс розраховується діленням фактичного значення відповідного показника на його планове значення.
LN (I) - натуральний логарифм відповідного індексу.
LN (I) / LN (I СП) - це натуральний логарифм відповідного індексу, поділений на натуральний логарифм індексу обсягу виробництва продукції.
Вплив кожного чинника знаходимо як LN (I) / LN (I ВП), помножене на різницю між ВП Ф і ВП пл.
Δ ВП кр = (1800-1910) * 2,3911 = - 263,021 тис. грн.
Δ ВП д = (1800-1910) * 0,7876 = - 86,46 тис. грн.
Δ ВП т = (1800-1910) * 0,8647 = - 95,117 тис. грн.
Δ ВП св = (1800-1910) * (-3,0428) = 334,708 тис. грн.
Δ ВП заг = - 109890 грн.
,
де ГВ - це річна вироблення, грн. / Чол.;
ЧВ ОСН - це годинна вироблення одним основним працівником, грн.
У свою чергу ЧВ ОСН визначається за формулою:
,
а ГВ ОР (річне вироблення основними робочими) розраховується:
.
Таблиця 2.6 - Розрахунок даних для факторного аналізу продуктивності праці
ГВ осн пл = 1910000 / (121 * 0,4) = 39462,809 грн / чол
ЧВ осн пл = 39462,809 / (241 * 8,0) = 20,47 грн.
ГВ осн ф = 1800000 / (105 * 0,31) = 55299,539 грн / чол
ЧВ осн ф = 55299,539 / (230 * 7,6) = 31,64 грн.
1. Спосіб ланцюгових підстановок.
Вихідні дані для факторного аналізу способом ланцюгових підстановок представлені в таблиці 2.7
Таблиця 2.7 - Вихідні дані для аналізу способом ланцюгових підстановок продуктивності праці
,
,
,
,
.
Далі розрахуємо зміни під впливом кожного фактора.
Δ , Δ ,
Δ , Δ .
ГВ пл = 0,4 * 241 * 8,0 * 20,47 = 15786,464 грн / чол
ГВ усл1 = 0,31 * 241 * 8,0 * 20,47 = 12234,509 грн / чол
ГВ усл2 = 0,31 * 230 * 8,0 * 20,47 = 11676,088 грн / чол
ГВ усл3 = 0,31 * 230 * 7,6 * 20,47 = 11092,283 грн / чол
ГВ ф = 0,31 * 230 * 7,6 * 31,64 = 17145,083 грн / чол
Δ ГВ ув = 12234,509-15786,464 = - 3551,955 грн / чол
Δ ГВ д = 11676,088 - 12234,509 = - 558,421 грн / чол
Δ ГВ т = 11092,283 - 11676,088 = - 583,805 грн / чол
Δ ГВ ЧВ = 17145,083 - 11092,283 = 6052,8 грн / чол
Δ ГВ заг = 1358,619 грн / чол
2. Спосіб абсолютних різниць.
Вихідні дані для цього способу представлені в таблиці 2.8
Таблиця 2.8 - Дані для способу абсолютних різниць
Зміни за рахунок відповідних факторів знаходимо за формулами:
, ,
, .
Δ ГВ ув = - 0,09 * 241 * 8,0 * 20,47 = - 3551,9544 грн / чол
Δ ГВ д = 0,31 * (-11) * 8,0 * 20,47 = - 558,4216 грн з особи
Δ ГВ т = 0,31 * 230 * (-0,4) * 20,47 = - 583,8044 грн з особи
Δ ГВ ЧВ = 0,31 * 230 * 7,6 * 11,17 = 6052,7996 грн / чол
Δ ГВ заг = 1358,619 грн / чол
3. Спосіб відносних різниць.
Таблиця 2.9 - Вихідні дані для аналізу продуктивності праці способом відносних різниць
Кафедра ЕКОНОМІКИ підприємства
Контрольна робота
з дісціпліні "Економічний аналіз"
Виконала:
студентка гр.
Перевірів:
2008
План
Задача 1
Задача 2
2.1 Аналіз обсягу виробництва
2.2 Аналіз продуктивності праці
2.3 Аналіз фонду оплати праці
2.4 Аналіз фонду робочого часу
Задача 3
3.1 Факторний аналіз прибутку по продуктах
3.2 Факторний аналіз рентабельності
3.3 Факторний аналіз прибутку по підприємству
3.4 Факторний аналіз собівартості
Задача 1
Оцінити ефективність заходів щодо підвищення фондовіддачі активної частини основних фондів і виконати порівняльний аналіз основних показників діяльності підприємства, якщо в базовому році реалізована продукції на суму 821 тис. грн., У звітному - на 912 тис. грн. при плані 900 тис. грн. Вартість основних фондів у базовому році склала 310 тис. грн., В тому числі активної частини - 121 тис. грн., В поточному році фактична вартість основних фондів склала 330 тис. грн., При плані 321 тис. грн., В тому числі активна частина - 205 тис. грн. за планом, фактично - 115 тис. грн. Скласти відповідну таблицю і дати їй назву. Таблиця 1.1 - Вихідні дані
Базовий рік | План | Факт | ||
Реалізовано продукції | 821 | 900 | 912 | |
Вартість ОФ | 310 | 321 | 330 | |
У т.ч. Активна частина | 121 | 205 | 115 |
Таблиця 1.2 - Горизонтальний аналіз (план, факт)
Показники | План | Факт | Відхилення | ||
абс. | отн. | ||||
тис. грн. | тис. грн. | тис. грн. | % | ||
Реалізовано продукції | 900 | 912 | 12 | 1,3% | |
Вартість ОФ | 321 | 330 | 9 | 2,8% | |
У т.ч. Активна частина | 205 | 115 | -90 | -43,9% | |
Фондовіддача | 4,39 | 7,93 | 3,54 | 80,64% |
Абсолютне відхилення = значення факт. - Значення план.
Відносне відхилення = абсолютне відхилення / значення план.
Продукції реалізовано на 12 тис. грн. (1,3%). більше, ніж за планом, при цьому вартість ОФ збільшилася на 9 тис. грн. (2,8%), у тому числі активна частина зменшилася на 90 тис. грн. (43,9%) по відношенню до плану. За рахунок зниження активної частини ОФ та збільшення реалізації продукції фондовіддача активної частини збільшилася щодо плану на 3,54 (80,64%)
Таблиця 1.3 - Горизонтальний аналіз (базовий, факт)
базовий | Факт | Відхилення | |||
базовий | факт | ||||
тис. грн. | тис. грн. | тис. грн. | % | ||
Реалізовано продукції | 821 | 912 | 91 | 11,08% | |
Вартість ОФ | 310 | 330 | 20 | 6,45% | |
У т.ч. Активна частина | 121 | 115 | -6 | -4,96% | |
Фондовіддача | 6,79 | 7,93 | 1,14 | 16,79% |
базовий | План | Факт | Структура | ||||
Базовий рік | План | Факт | |||||
тис. грн. | тис. грн. | тис. грн. | % | % | % | ||
Активна частина | 121 | 205 | 115 | 39,03% | 63,86% | 34,85% | |
Пасивна частина | 189 | 116 | 215 | 60,97% | 36,14% | 65,15% | |
Вартість ОФ | 310 | 321 | 330 | 100,00% | 100,00% | 100,00% |
Частка активної частини в структурі ОФ знизилася в поточному році відносно базового року на 4,18% і становить 34,85%.
Частка пасивної частини, не дивлячись на обставини запланованого зниження, навпаки - збільшилася в структурі ОФ на 4,18% і становить в поточному році 65,15%.
Задача 2
Виконати факторний аналіз обсягу виробництва, використання фонду робочого часу, продуктивності праці працівників, фонду заробітної плати. Для проведення аналізу використовувати способи ланцюгової підстановки, абсолютних різниць, відносних різниць, логарифмування. Привести вихідну модель і обгрунтувати способи вимірювання впливу факторів. Вихідні дані наведені в таблиці 3.1Таблиця 2.1 - Вихідні дані
показник | Умовне позначення | За планом | Фактично |
Обсяг виробництва продукції, тис. грн. | ВП | 1910 | 1800 |
Середньорічна чисельність робітників, чол. | КР | 121 | 105 |
Кількість днів, відпрацьованих одним робітником за рік | Д | 241 | 230 |
Середня тривалість робочого дня, годин | Т | 8,0 | 7,6 |
Питома вага основних робочих% | УВ ОР | 40 | 31 |
Середньомісячна заробітна плата, грн. | ЗП М | 640 | 661 |
2.1 Аналіз обсягу виробництва
Для аналізу обсягу виробництва використовують наступну модель:У свою чергу середньогодинна вироблення (СВ) визначається за формулою:
Середньогодинна вироблення складе:
За планом = 1910000 / (121 * 241 * 8,0) = 8,1873 грн. / Годину;
Фактично = 1800000 / (105 * 230 * 7,6) = 9,8071 грн. / Год.
1. Спосіб ланцюгових підстановок. Вихідні дані для факторного аналізу способом ланцюгових підстановок представлені в таблиці 2.2
Таблиця 2.2 - Вихідні дані для аналізу способом ланцюгових підстановок
Показник | Умовне позначення | План | Факт |
Обсяг виробництва продукції, тис. грн. | ВП | 910 | 1800 |
Середньорічна чисельність працівників, чол. | КР | 121 | 105 |
Кількість днів, відпрацьованих одним працівником за рік | Д | 241 | 230 |
Середня тривалість робочого дня, годин | Т | 8 | 7,6 |
Середньогодинна виробка, грн / год | СВ | 8, 19 | 9,81 |
Далі розрахуємо зміни під впливом кожного фактора.
Δ
Δ
Δ
Δ
ВП пл. = 121 * 241 * 8,0 * 8,19 = 1910628,7 грн.
ВП усл1 = 105 * 241 * 8,0 * 8,19 = 1657983,6 грн.
ВП усл2 = 105 * 230 * 8,0 * 8,19 = 1582308 грн.
ВП усл3 = 105 * 230 * 7,6 * 8,19 = 1503192,6 грн.
ВП ф = 105 * 230 * 7,6 * 9,81 = 1800527,4 грн.
Δ ВП кр = - 2526745,12 грн.
Δ ВП д = - 75675,6 грн.
Δ ВП т = - 79115,4 грн.
Δ ВП св = 297334,8 грн.
Δ ВП заг. = - 110101,32 грн.
2. Спосіб абсолютних різниць. Вихідні дані для цього способу представлені в таблиці 2.3.
Таблиця 2.3 - Вихідні дані для способу абсолютних різниць
Показник | Умовне позначення | План | Факт | Абсолютне відхилення |
Обсяг виробництва продукції, тис. грн. | ВП | 1910 | 1800 | -110 |
Середньорічна чисельність працівників, чол. | КР | 121 | 105 | -16 |
Кількість днів, відпрацьованих одним працівником за рік | Д | 241 | 230 | - 11 |
Середня тривалість робочого дня, годин | Т | 8,0 | 7,6 | -0,4 |
Середньогодинна виробка, грн / год | СВ | 8, 19 | 9,81 | 1,62 |
Δ ВП кр = - 16 * 241 * 8 * 8,19 = - 252645,12 грн.
Δ ВП д = 105 * (-11) * 8 * 8,19 = - 75675,6 грн.
Δ ВП т = 105 * 230 * (-0,4) * 8,19 = - 79115,4 грн.
Δ ВП св = 105 * 230 * 7,6 * 1,62 = 297334,8 грн.
Δ ВП заг. = - 110101,32 грн.
3. Спосіб відносних різниць. Вихідні дані для цього способу представлені в таблиці 3.4
Таблиця 2.4 - Дані для способу відносних різниць
Показник | Умовне позначення | План | Факт | Відносне відхилення |
Обсяг виробництва продукції, тис. грн. | ВП | 1910 | 1800 | -0,058 |
Середньорічна чисельність працівників, чол. | КР | 121 | 105 | -0,132 |
Кількість днів, відпрацьованих одним працівником за рік | Д | 241 | 230 | -0,046 |
Середня тривалість робочого дня, годин | Т | 8.0 | 7,6 | -0,050 |
Середньогодинна виробка, грн / год | СВ | 8, 19 | 9,81 | 0, 198 |
Δ ВП кр = 1910 * (-0,132) = - 252,12 тис. грн
Δ ВП д = (1910 -252,12) * (-0,046) = - 76,26248 тис. грн
Δ ВП т = (1910 -252,12 - 76,26248) * (-0,050) = - 79,08088 тис. грн
Δ ВП св = (1910 -252,12 - 76,26248 -79,08088) * 0, 198 = 297,50228 тис. грн
Δ ВП заг = - 109961грн.
ВИСНОВОК: Під впливом чотирьох чинників випуск продукції зменшився на 109,961 тис. грн. У результаті зміни середньорічної чисельності працівників випуск продукції зменшився на 252,12 тис. грн., В результаті зміни кількості днів, відпрацьованих одним працівником знизився на 76,26248 тис. грн. До зменшення випуску продукції також привело зниження середньої тривалості робочого дня на -79,08088 тис. грн. і збільшення середньогодинної вироблення на 297,50228 тис. грн. відповідно.
4. Логарифмічний метод.
Таблиця 2.5 - Вихідні дані для логарифмічного способу
Показник | Умовне позначення | План | Факт | Індекс | LN (I) | LN (I) / LN (I ВП) |
Обсяг виробництва продукції, тис. грн. | ВП | 1910 | 1800 | 0,9424 | -0,0593 | |
Середньорічна чисельність працівників, чол. | КР | 121 | 105 | 0,8678 | -0,1418 | 2,3911 |
Кількість днів, відпрацьованих одним працівником за рік | Д | 241 | 230 | 0,9544 | -0,0467 | 0,7876 |
Середня тривалість робочого дня, годин | Т | 8,0 | 7,6 | 0,9500 | -0,0513 | 0,8647 |
Середньогодинна виробка, грн / год | СВ | 8, 19 | 9,81 | 1, 1978 | 0,1805 | -3,0428 |
LN (I) - натуральний логарифм відповідного індексу.
LN (I) / LN (I СП) - це натуральний логарифм відповідного індексу, поділений на натуральний логарифм індексу обсягу виробництва продукції.
Вплив кожного чинника знаходимо як LN (I) / LN (I ВП), помножене на різницю між ВП Ф і ВП пл.
Δ ВП кр = (1800-1910) * 2,3911 = - 263,021 тис. грн.
Δ ВП д = (1800-1910) * 0,7876 = - 86,46 тис. грн.
Δ ВП т = (1800-1910) * 0,8647 = - 95,117 тис. грн.
Δ ВП св = (1800-1910) * (-3,0428) = 334,708 тис. грн.
Δ ВП заг = - 109890 грн.
2.2 Аналіз продуктивності праці
Для аналізу продуктивності праці застосуємо наступну модель:де ГВ - це річна вироблення, грн. / Чол.;
ЧВ ОСН - це годинна вироблення одним основним працівником, грн.
У свою чергу ЧВ ОСН визначається за формулою:
а ГВ ОР (річне вироблення основними робочими) розраховується:
Таблиця 2.6 - Розрахунок даних для факторного аналізу продуктивності праці
Показник | Умовне позначення | План | Факт |
Обсяг виробництва продукції, тис. грн. | ВП | 1910 | 1800 |
Питома вага основних робочих% | УВ ОР | 40 | 31 |
Середньорічна чисельність працівників, чол. | КР | 121 | 105 |
Кількість днів, відпрацьованих одним працівником за рік | Д | 241 | 230 |
Середня тривалість робочого дня, годин | Т | 8,0 | 7,6 |
Річне виробництво, грн. / Чол. | ГВ ОСН | 39462,809 | 55299,539 |
Годинна вироблення одним основним працівником | ЧВ ОСН | 20,47 | 31,64 |
ЧВ осн пл = 39462,809 / (241 * 8,0) = 20,47 грн.
ГВ осн ф = 1800000 / (105 * 0,31) = 55299,539 грн / чол
ЧВ осн ф = 55299,539 / (230 * 7,6) = 31,64 грн.
1. Спосіб ланцюгових підстановок.
Вихідні дані для факторного аналізу способом ланцюгових підстановок представлені в таблиці 2.7
Таблиця 2.7 - Вихідні дані для аналізу способом ланцюгових підстановок продуктивності праці
Показник | Умовне позначення | План | Факт |
Річне виробництво, грн. / Чол. | ГВ | 15786,464 | 17145,083 |
Питома вага основних працівників,% | УВ ор | 40 | 31 |
Кількість днів, відпрацьованих одним працівником за рік | Д | 241 | 230 |
Середня тривалість робочого дня, годин | Т | 8,0 | 7,6 |
Годинна вироблення одним основним працівником | ЧВ осн | 20,47 | 31,64 |
Далі розрахуємо зміни під впливом кожного фактора.
Δ
Δ
ГВ пл = 0,4 * 241 * 8,0 * 20,47 = 15786,464 грн / чол
ГВ усл1 = 0,31 * 241 * 8,0 * 20,47 = 12234,509 грн / чол
ГВ усл2 = 0,31 * 230 * 8,0 * 20,47 = 11676,088 грн / чол
ГВ усл3 = 0,31 * 230 * 7,6 * 20,47 = 11092,283 грн / чол
ГВ ф = 0,31 * 230 * 7,6 * 31,64 = 17145,083 грн / чол
Δ ГВ ув = 12234,509-15786,464 = - 3551,955 грн / чол
Δ ГВ д = 11676,088 - 12234,509 = - 558,421 грн / чол
Δ ГВ т = 11092,283 - 11676,088 = - 583,805 грн / чол
Δ ГВ ЧВ = 17145,083 - 11092,283 = 6052,8 грн / чол
Δ ГВ заг = 1358,619 грн / чол
2. Спосіб абсолютних різниць.
Вихідні дані для цього способу представлені в таблиці 2.8
Таблиця 2.8 - Дані для способу абсолютних різниць
Показник | Умовне позначення | План | Факт | Абсолютне відхилення |
Річне виробництво, грн. / Чол. | ГВ | 15786,464 | 17145,083 | 1358,619 |
Питома вага основних працівників | УВ ор | 40 | 31 | -9 |
Кількість днів, відпрацьованих одним працівником за рік | Д | 241 | 230 | -11 |
Середня тривалість робочого дня, годин | Т | 8,0 | 7,6 | -0,4 |
Годинна вироблення одним основним працівником | ЧВ осн | 20,47 | 31,64 | 11,17 |
Δ ГВ ув = - 0,09 * 241 * 8,0 * 20,47 = - 3551,9544 грн / чол
Δ ГВ д = 0,31 * (-11) * 8,0 * 20,47 = - 558,4216 грн з особи
Δ ГВ т = 0,31 * 230 * (-0,4) * 20,47 = - 583,8044 грн з особи
Δ ГВ ЧВ = 0,31 * 230 * 7,6 * 11,17 = 6052,7996 грн / чол
Δ ГВ заг = 1358,619 грн / чол
3. Спосіб відносних різниць.
Таблиця 2.9 - Вихідні дані для аналізу продуктивності праці способом відносних різниць
Показник | Умовне позначення | План | Факт | Відносне |
відхилення | ||||
Річне виробництво, грн. / Чол. | ГВ | 15786,464 | 17145,083 | 0,086 |
Питома вага основних працівників | УВ ор | 40 | 31 | -0,225 |
Кількість днів, відпрацьованих одним працівником за рік | Д | 241 | 230 | -0,046 |
Середня тривалість робочого дня, годин | Т | 8,0 | 7,6 | -0,05 |
Годинна вироблення одним основним працівником | ЧВ осн | 20,47 | 31,64 | 0,55 |
ΔГВ ув = 15786,464 * (-0,225) = - 3551,9544 грн / чол
ΔГВ д = (15786,464-3551,9544) * (- 0,046) = - 562,78746 грн / чол
ΔГВ т = (15786,464-3551,9544-562,78746) * (-0,05) = - 583,58615 грн / чол
ΔГВ ЧВ = (15786,464-3551,9544-562,78746-583,58615) * 0,55 = 6098,4753 грн / грн
ΔГВ заг = 1358,619 грн / чол
ВИСНОВОК: Продуктивність праці під впливом чотирьох чинників збільшилася на 1358,619 грн / чол. У результаті зміни питомої ваги основних робітників продуктивність знизилася на 3551,95 грн / чол. Зміна кількості днів, відпрацьованих одним робітником, продуктивність праці зменшилася на 562,79 грн / чол. Збільшенню продуктивності праці сприяла зміна тривалості робочого дня і часовий виробітку одного робітника - на 583,59 грн / чол. і - 6098,48 грн / чол. відповідно.
4. Логарифмічний метод.
Вихідні дані наведені в таблиці 2.10
Таблиця 2.10 - Вихідні дані для аналізу продуктивності праці логарифмічним способом
Показник | Умовне позначення | План | Факт | Індекс | LN (I) | LN (I) / LN (I РВ) |
Річне виробництво, грн. / Чол. | ГВ | 15786,464 | 17145,083 | 1,09 | 241 | 230 |
Середня тривалість робочого дня, годин | Т | 8,0 | 7,6 | |||
Середньорічна чисельність працівників, чол. | КР | 40 | 31 | |||
Середньорічна чисельність працівників, чол. | КР | 121 | 105 | |||
Кількість днів, відпрацьованих одним працівником за рік | Д | 241 | 230 | |||
Середня тривалість робочого дня, годин | Т | 8,0 | 7,6 | |||
Річне виробництво, грн. / Чол. | ГВ ОСН | 39462,809 | 55299,539 | |||
Годинна вироблення одним основним працівником | ЧВ ОСН | 20,47 | 31,64 |
ЧВ осн пл = 39462,809 / (241 * 8,0) = 20,47 грн.
ГВ осн ф = 1800000 / (105 * 0,31) = 55299,539 грн / чол
ЧВ осн ф = 55299,539 / (230 * 7,6) = 31,64 грн.
1. Спосіб ланцюгових підстановок.
Вихідні дані для факторного аналізу способом ланцюгових підстановок представлені в таблиці 2.7
Таблиця 2.7 - Вихідні дані для аналізу способом ланцюгових підстановок продуктивності праці
Показник | Умовне позначення | План | Факт |
Річне виробництво, грн. / Чол. | ГВ | 15786,464 | 17145,083 |
Питома вага основних працівників,% | УВ ор | 40 | 31 |
Кількість днів, відпрацьованих одним працівником за рік | Д | 241 | 230 |
Середня тривалість робочого дня, годин | Т | 8,0 | 7,6 |
Годинна вироблення одним основним працівником | ЧВ осн | 20,47 | 31,64 |
Далі розрахуємо зміни під впливом кожного фактора.
Δ
Δ
ГВ пл = 0,4 * 241 * 8,0 * 20,47 = 15786,464 грн / чол
ГВ усл1 = 0,31 * 241 * 8,0 * 20,47 = 12234,509 грн / чол
ГВ усл2 = 0,31 * 230 * 8,0 * 20,47 = 11676,088 грн / чол
ГВ усл3 = 0,31 * 230 * 7,6 * 20,47 = 11092,283 грн / чол
ГВ ф = 0,31 * 230 * 7,6 * 31,64 = 17145,083 грн / чол
Δ ГВ ув = 12234,509-15786,464 = - 3551,955 грн / чол
Δ ГВ д = 11676,088 - 12234,509 = - 558,421 грн / чол
Δ ГВ т = 11092,283 - 11676,088 = - 583,805 грн / чол
Δ ГВ ЧВ = 17145,083 - 11092,283 = 6052,8 грн / чол
Δ ГВ заг = 1358,619 грн / чол
2. Спосіб абсолютних різниць.
Вихідні дані для цього способу представлені в таблиці 2.8
Таблиця 2.8 - Дані для способу абсолютних різниць
Показник | Умовне позначення | План | Факт | Абсолютне відхилення |
Річне виробництво, грн. / Чол. | ГВ | 15786,464 | 17145,083 | 1358,619 |
Питома вага основних працівників | УВ ор | 40 | 31 | -9 |
Кількість днів, відпрацьованих одним працівником за рік | Д | 241 | 230 | -11 |
Середня тривалість робочого дня, годин | Т | 8,0 | 7,6 | -0,4 |
Годинна вироблення одним основним працівником | ЧВ осн | 20,47 | 31,64 | 11,17 |
Δ ГВ ув = - 0,09 * 241 * 8,0 * 20,47 = - 3551,9544 грн / чол
Δ ГВ д = 0,31 * (-11) * 8,0 * 20,47 = - 558,4216 грн з особи
Δ ГВ т = 0,31 * 230 * (-0,4) * 20,47 = - 583,8044 грн з особи
Δ ГВ ЧВ = 0,31 * 230 * 7,6 * 11,17 = 6052,7996 грн / чол
Δ ГВ заг = 1358,619 грн / чол
3. Спосіб відносних різниць.
Таблиця 2.9 - Вихідні дані для аналізу продуктивності праці способом відносних різниць
Показник | Умовне позначення | План | Факт | Відносне |
відхилення | ||||
Річне виробництво, грн. / Чол. | ГВ | 15786,464 | 17145,083 | 0,086 |
Питома вага основних працівників | УВ ор | 40 | 31 | -0,225 |
Кількість днів, відпрацьованих одним працівником за рік | Д | 241 | 230 | -0,046 |
Середня тривалість робочого дня, годин | Т | 8,0 | 7,6 | -0,05 |
Годинна вироблення одним основним працівником | ЧВ осн | 20,47 | 31,64 | 0,55 |
ΔГВ ув = 15786,464 * (-0,225) = - 3551,9544 грн / чол
ΔГВ д = (15786,464-3551,9544) * (- 0,046) = - 562,78746 грн / чол
ΔГВ т = (15786,464-3551,9544-562,78746) * (-0,05) = - 583,58615 грн / чол
ΔГВ ЧВ = (15786,464-3551,9544-562,78746-583,58615) * 0,55 = 6098,4753 грн / грн
ΔГВ заг = 1358,619 грн / чол
ВИСНОВОК: Продуктивність праці під впливом чотирьох чинників збільшилася на 1358,619 грн / чол. У результаті зміни питомої ваги основних робітників продуктивність знизилася на 3551,95 грн / чол. Зміна кількості днів, відпрацьованих одним робітником, продуктивність праці зменшилася на 562,79 грн / чол. Збільшенню продуктивності праці сприяла зміна тривалості робочого дня і часовий виробітку одного робітника - на 583,59 грн / чол. і - 6098,48 грн / чол. відповідно.
4. Логарифмічний метод.
Вихідні дані наведені в таблиці 2.10
Таблиця 2.10 - Вихідні дані для аналізу продуктивності праці логарифмічним способом
Показник | Умовне позначення | План | Факт | Індекс | LN (I) | LN (I) / LN (I РВ) |
Річне виробництво, грн. / Чол. | ГВ | 15786,464 | 17145,083 | 1,09 | 0,083 | |
Питома вага основних працівників | УВ ор | 40 | 31 | 0,78 | -0,25 | -3,086 |
Кількість днів, відпрацьованих одним працівником за рік | Д | 241 | 230 | 0,95 | -0,047 | -0,57 |
Середня тривалість робочого дня, годин | Т | 8,0 | 7,6 | 0,95 | -0,051 | -0,62 |
Годинна вироблення одним основним працівником | ЧВ осн | 20,47 | 31,64 | 1,55 | 0,44 | 5,27 |
ΔГВ ув = - 3,086 * 1358,619 = - 4192,6982 грн / чол
ΔГВ д = (-0,57) * 1358,619 = - 774,41283 грн / чол
ΔГВ т = (-0,62) * 1358,619 = - 842,34378 грн / чол
ΔГВ ЧВ = 5,27 * 1358,619 = 7159,9221 грн / чол
ΔГВ заг = 1358,619 грн / чол
2.3 Аналіз фонду оплати праці
Для аналізу фонду оплати праці застосуємо наступну модель:СЧ З / П - середньогодинної заробіток
У свою чергу СЧ З / П визначається за формулою:
а ФОП (фонд оплати праці) розраховується:
Таблиця 3.11 - Розрахунок даних для факторного аналізу фонду оплати праці
Показник | Умовне позначення | План | Факт |
Кількість днів, відпрацьованих одним працівником за рік | Д | 241 | 230 |
Середня тривалість робочого дня, годин | Т | 8,0 | 7,6 |
Середньорічна чисельність працівників, чол. | КР | 121 | 105 |
Среднечасовой заробіток, грн. | СЧ З / П | 3,98 | 4,54 |
Фонд оплати праці, грн. | ФОП | 929280 | 832860 |
СЧ зп пл = 929 280 / (121 * 241 * 8,0) = 3,98 грн
ФОП ф = 661 * 105 * 12 = 832 860 грн
СЧ зп ф = 832860 / (105 * 230 * 7,6) = 4,54 грн
1. Спосіб ланцюгових підстановок.
Вихідні дані для факторного аналізу способом ланцюгових підстановок представлені в таблиці 2.12.
Таблиця 2.12 - Вихідні дані для аналізу способом ланцюгових підстановок фонду оплати праці
Показник | Умовне позначення | План | Факт |
Фонд оплати праці, грн. | ФОП | 929280 | 832860 |
Середньорічна чисельність працівників, чол. | КР | 121 | 105 |
Кількість днів, відпрацьованих одним працівником за рік | Д | 241 | 230 |
Середня тривалість робочого дня, годин | Т | 8.0 | 7.6 |
Среднечасовой заробіток, грн. | СЧ З / П | 3.98 | 4.54 |
Далі розрахуємо зміни під впливом кожного фактора.
Δ
Δ
ФОП пл = 121 * 241 * 8,0 * 3,98 = 928486,24 грн
ФОП усл1 = 105 * 241 * 8,0 * 3,98 = 805711,2 грн
ФОП усл2 = 105 * 230 * 8,0 * 3,98 = 768936грн
ФОП усл3 = 105 * 230 * 7,6 * 3,98 = 730489,2 грн
ФОП ф = 105 * 230 * 7,6 * 4,54 = 833271,6 грн
ΔФОП кр = - 122775,04 грн ΔФОП д = - 36775,2 грн
ΔФОП т = - 38446,2 грн ΔФОП рах = 102782,4 грн
ΔФОП заг = - 95214,64 грн ФОП ф - ФОП пл = - 95214,64 грн
2. Спосіб абсолютних різниць.
Вихідні дані для цього способу представлені в таблиці 2.13.
Таблиця 2.13 - Дані для способу абсолютних різниць
Показник | Умовне позначення | План | Факт | Абсолютне відхилення |
Фонд оплати праці, грн. | ФОП | 929280 | 832860 | -96420 |
Середньорічна чисельність працівників, чол. | КР | 121 | 105 | -16 |
Кількість днів, відпрацьованих одним працівником за рік | Д | 241 | 230 | -11 |
Середня тривалість робочого дня, годин | Т | 8.0 | 7.6 | -0,4 |
Среднечасовой заробіток, грн. | СЧ З / П | 3.98 | 4.54 | 0,56 |
ΔФОП кр = - 16 * 241 * 8 * 3,98 =- 122775,04 грн
ΔФОП д = 105 * (-11) * 8 * 3,98 = - 36775,2 грн
ΔФОП т = 105 * 230 * (-0,4) * 3,98 = - 38446,8 грн
ΔФОП рах = 105 * 230 * 7,6 * 0,56 = 102782,4 грн
ΔФОП заг = - 95214,64 грн
3. Спосіб відносних різниць.
Таблиця 2.14 - Вихідні дані для аналізу фонду оплати праці способом відносних різниць
Показник | Умовне позначення | План | Факт | Відносне відхилення |
Фонд оплати праці, грн. | ФОП | 929280 | 832860 | -0,104 |
Середньорічна чисельність працівників, чол. | КР | 121 | 105 | -0,132 |
Кількість днів, відпрацьованих одним працівником за рік | Д | 241 | 230 | -0,046 |
Середня тривалість робочого дня, годин | Т | 8.0 | 7.6 | -0,050 |
Среднечасовой заробіток, грн. | СЧ З / П | 3.98 | 4.54 | 0,141 |
ΔФОП кр = 929280 * (-0,132) = - 22664,96 грн
ΔФОП д = (929280-22664,96) * (-0,046) = - 37104,29 грн
ΔФОП т = (929280-22664,96-37104,29) * 0,050 = - 38475,54 грн
ΔФОП рах = (929280-22664,96-37104,29-38475,54) * 0,141 = 103075,96 грн
ΔФОП заг = - 95214,64 грн
Висновок: Фонд оплати праці зменшився на 95214,64 грн., На його зміни вплинуло 4 фактори. У результаті зміни середньорічної чисельності працівників ФОП зменшився на 22664,96 грн. У результаті зміни кількості відпрацьованих днів одним працівником за рік ФОП зменшився на 37104,29 грн. У результаті зміни середньої тривалості робочого дня ФОП зменшився на 38475,54 грн. У результаті зміни середньогодинної заробітку ФОП збільшився на 103075,96 грн.
4. Логарифмічний метод.
Вихідні дані наведені в таблиці 2.15.
Таблиця 2.15 - Вихідні дані для аналізу ФОП логарифмічним способом
Показник | Умовне позначення | План | Факт | Індекс | LN (I) | LN (I) / LN (I ФОП) |
Фонд оплати праці, грн. | ФОП | 929280 | 832860 | 0,8962 | -0,1095 | |
Середньорічна чисельність працівників, чол. | КР | 121 | 105 | 0,8678 | -0,1418 | 1,2947 |
Кількість днів, відпрацьованих одним працівником за рік | Д | 241 | 230 | 0,9544 | -0,0467 | 0,4265 |
Середня тривалість робочого дня, годин | Т | 8.0 | 7.6 | 0,9500 | -0,0513 | 0,4682 |
Среднечасовой заробіток, грн. | СЧ / П | 3.98 | 4.54 | 1,1407 | 0,1316 | -1, 2018 |
ΔФОП кр = - 96420 * 1,2947 = - 124835грн
ΔФОП д = - 96420 * 0,4265 = - 41123,1 грн
ΔФОП т = - 96420 * 0,4682 = 60730 грн
ΔФОП рах =- 96420 * (-1,2) = 115877,6 грн
ΔФОП заг =- 95214,64 грн
2.4 Аналіз фонду робочого часу
Для аналізу фонду робочого часу застосуємо наступну модель:де ФРВ - фонд робочого часу.
1. Спосіб ланцюгових підстановок.
Вихідні дані для факторного аналізу способом ланцюгових підстановок представлені в таблиці 2.16.
Таблиця 2.16 - Вихідні дані для аналізу способом ланцюгових підстановок фонду робочого часу
Показник | Умовне позначення | План | Факт |
Фонд робочого часу, чол-год | ФРВ | 233288 | 183540 |
Середньорічна чисельність працівників, чол. | КР | 121 | 105 |
Кількість днів, відпрацьованих одним працівником за рік | Д | 241 | 230 |
Середня тривалість робочого дня, годин | Т | 8,0 | 7,6 |
Δ
Δ
Δ
ФРВ пл = 121 * 241 * 8,0 = 233288 чол. годину
ФРВ усл1 = 105 * 241 * 8,0 = 202440 чол. годину
ФРВ усл2 = 105 * 230 * 8,0 = 193200 чол. годину
ФРВ ф = 105 * 230 * 7,6 = 183540 чол. годину
ΔФРВ кр = - 30848 чол. годину ΔФРВ д = - 9240чел. годину
ΔФРВ т = - 9660 чол. годину
ΔФРВ заг = - 49748 чол. Година
2. Спосіб абсолютних різниць.
Вихідні дані для цього способу представлені в таблиці 2.17.
Таблиця 2.17 - Дані для способу абсолютних різниць
Показник | Умовне позначення | План | Факт | Абсолютне відхилення |
Фонд робочого часу, чол-год | ФРВ | 233288 | 183540 | -49748 |
Середньорічна чисельність працівників, чол. | КР | 121 | 105 | -16 |
Кількість днів, відпрацьованих одним працівником за рік | Д | 241 | 230 | -11 |
Середня тривалість робочого дня, годин | Т | 8,0 | 7,6 | -0,4 |
ΔФРВ кр = - 16 * 241 * 8,0 = - 30848 чол. годину
ΔФРВ д = 105 * (-11) * 8,0 = - 9240 чол. годину
ΔФРВ т = 105 * 230 * (-0,4) = - 9660 чол. годину
ΔФРВ заг = - 49748 чол. Година
3. Спосіб відносних різниць
Таблиця 2.18 - Вихідні дані для аналізу ФРВ способом відносних різниць
Показник | Умовне позначення | План | Факт | Відносне |
відхилення | ||||
Фонд робочого часу, чол-год | ФРВ | 233288 | 183540 | -0,21 |
Середньорічна чисельність працівників, чол. | КР | 121 | 105 | -0,13 |
Кількість днів, відпрацьованих одним працівником за рік | Д | 241 | 230 | -0,05 |
Середня тривалість робочого дня, годин | Т | 8,0 | 7,6 | -0,05 |
ΔФРВ кр = 233288 * (-0,13) = - 30327,44 чол. годину
ΔФРВ д = (233288-30327,44) * (-0,05) = - 10148,028 чол. годину
ΔФРВ т = (233288-30327,44-10148,028) * (-0,05) = - 9640,627 чол. годину
ΔФРВ заг = - 49748 чол. Година
Висновок: Фонд робочого часу зменшився на 49748 чол. год. На зміни вплинуло 3 фактори. У результаті зміни середньорічної чисельності працівників ФРВ зменшився на 30327,44 чол-год. У результаті зміни кількості відпрацьованих днів одним працівником за рік ФРВ зменшився на 10148,028 чол-год. У результаті зміни середньої тривалості робочого дня ФРВ зменшився на 9640,627 чол-год. Такі результати були отримані в результаті здійснення розрахунків трьома методами.
4. Логарифмічний спосіб.
Вихідні дані наведені в таблиці 2.19.
Таблиця 2.19 - Вихідні дані для аналізу ФРВ логарифмічним способом
Показник | Умовне позначення | План | Факт | Індекс | LN (I) | LN (I) / LN (I ФРЧ) |
Фонд робочого часу, чол-год | ФРВ | 233288 | 183540 | 0,787 | -0,240 | |
Середньорічна чисельність працівників, чол. | КР | 121 | 105 | 0,868 | -0,142 | 0,591 |
Кількість днів, відпрацьованих одним працівником за рік | Д | 241 | 230 | 0,954 | -0,047 | 0, 195 |
Середня тривалість робочого дня, годин | Т | 8,0 | 7,6 | 0,950 | 0,051 | 0,214 |
ΔФРВ кр =- 49748 * 0,591 = - 29401,068 чол. годину
ΔФРВ д = - 49748 * 0, 195 = - 9700,86 чол. годину
ΔФРВ т = - 49748 * 0,214 = - 10646,072 чол. годину
ΔФРВ заг = - 49748 чл. годину
Задача 3
Визначити вплив факторів на зміну суми прибутку від реалізації продукції і рівня рентабельності. Виконати факторний аналіз прибутку і рентабельності по окремих видах продукції. Розрахувати резерви підвищення рівня рентабельності підприємства. Привести первинну модель і обгрунтувати способи вимірювання впливу факторів. Вихідні дані наведені в таблиці 1. Фактично умовно-постійні витрати на виробництво продукції склали 3 тис. грн. при плані 9000 грн.Таблиця 3.1 - Вихідні дані
Вид продукції | Кількість реалізованої продукції, нат. од. | Собівартість одиниці продукції, грн. | Середня ціна реалізації одиниці продукції, грн. | |||
(І-1) період | і-й період | (І-1) період | і-й період | (І-1) період | і-й період | |
V i-1 | V i | З i-1 | C i | Ц i-1 | Ц i | |
А | 520 | 480 | 48 | 52 | 72 | 75 |
Б | 430 | 420 | 42 | 40 | 54 | 42 |
B | П усл10 | 13268 | 195 | |||
П усл11 | 13413 | 145 | ||||
П усл12 | 18488 | 5075 | ||||
42 | 48 | 50 | 52 | |||
Д | 120 | 120 | 92 | 92 | 132 | 122 |
3.1 Факторний аналіз прибутку по продуктах
Так як дана модель змішаного типу, ми можемо застосувати спосіб ланцюгової підстановки і спосіб абсолютних різниць. Обидва способи вимірювання впливу факторів дають однаковий результат. Здійснимо розрахунки способом ланцюгових підстановок.
3.4 Факторний аналіз собівартості
Використовуючи таку модель для визначення резервів підприємства:З = V а * З пера + V б * З Пербен + V в * З перв + V г * З перги + V д * З перд + З пост
Таблиця 3.6 Факторний аналіз собівартості
Найменування показника | Розрахункове значення | ΔЗ i | ||||
З пл | 89880 | - | ||||
З усл1 | 87960 | -1920 | ||||
З усл2 | 89880 | 12480 | 5160 | 6720 | 2000 | 4800 |
Пр. І періоду = | 11 040 | 840 | 5040 | 880 | 3600 | |
Δ Пр. = | -1 440 | -4 320 | -1 680 | -1 120 | -1 200 | |
Пр. усл.1 = | 11 520 | 5 040 | 5880 | 1760 | 4800 | |
Пр. усл.2 = | 12 960 | 0 | 5320 | 2200 | 3600 | |
Δ Пр. V = | -960 | -120 | -840 | -240 | 0 | |
Δ Пр. Ц = | 1 440 | -5 040 | -560 | 440 | -1 200 | |
Δ Пр. C = | -1 920 | 840 | -280 | -1 320 | 0 |
Пр. (І - 1) періоду = 520 * (72-48) = 12480
Пр. І періоду = 480 * (75-52) = 11040
Δ Пр. = 11040-12480 = - 1440
Пр. усл.1 = 480 * (72-48) = 11520
Пр. усл.2 = 480 * (75-48) = 12960
Δ Пр. V = 11520-12480 = - 960
Δ Пр. Ц = 12960-11520 = 1440
Δ Пр. C = 11040-12960 = - 1920
Перевірка: - 1440 = - 960 +1440-1920
У і-му періоді прибуток по продукції А знизилася в порівнянні з попереднім періодом на 1440 грн під впливом 3-х факторів. У результаті зміни обсягу виробництва прибуток знизився на 960 грн., Зміни ціни - збільшилася на 1440 грн., А зміна собівартості продукції А привело до зниження прибутку на 1920 грн.
У і-му періоді прибуток по продукції Б знизилася в порівнянні з попереднім періодом на 4320 грн. під впливом 3-х факторів. У результаті зміни обсягу виробництва прибуток знизився на 120 грн., Під впливом зміни ціни - знизилася на 5040 грн., А зміна собівартості продукції Б призвело до збільшення прибутку на 840 грн.
У порівнянні з попереднім періодом в і-му періоді прибуток по продукції У знизилася на 1680 грн. під впливом 3-х факторів. У результаті зміни обсягу виробництва прибуток знизився на 840 грн., Під впливом зміни ціни - знизилася на 560 грн., А зміна собівартості продукції В також призвело до зниження прибутку на 280 грн.
У і-му періоді прибуток по продукції Г знизилася в порівнянні з попереднім періодом на 1120 грн. під впливом 3-х факторів. У результаті зміни обсягу виробництва прибуток зменшився на 240 грн., Під впливом зміни ціни - збільшилася на 440 грн., Зміна собівартості продукції Г призвело до зменшення прибутку на 1320 грн.
У порівнянні з попереднім періодом в і-му періоді прибуток по продукції Д знизилася на 1200 грн. під впливом 3-х факторів. У результаті зміни обсягу виробництва прибуток = 0 грн., Під впливом зміни ціни - знизилася на 1200 грн., А зміна собівартості продукції В не призвело до зміни прибутку.
Загальний прибуток від реалізації продукції складе:
П І-1 = 12480 +5160 +6720 +2000 +4800-9000 = 22160 грн.
П i = 11040 +840 +5040 +880 +3600-3000 = 18400 грн.
ΔП = 18400-22160 = - 3760 грн.
ΔП ум-пост = - (3000-9000) = 6000 грн.
Дана модель є моделлю змішаного типу, тому будемо використовувати спосіб ланцюгових підстановок.
,
,
.
Після цього розрахуємо вплив кожного фактора:
,
.
Перевірка здійснюється в такий спосіб:
Таблиця 3.3 - факторний аналіз рентабельності за видами продукції
У і-му періоді прибуток по продукції Г знизилася в порівнянні з попереднім періодом на 1120 грн. під впливом 3-х факторів. У результаті зміни обсягу виробництва прибуток зменшився на 240 грн., Під впливом зміни ціни - збільшилася на 440 грн., Зміна собівартості продукції Г призвело до зменшення прибутку на 1320 грн.
У порівнянні з попереднім періодом в і-му періоді прибуток по продукції Д знизилася на 1200 грн. під впливом 3-х факторів. У результаті зміни обсягу виробництва прибуток = 0 грн., Під впливом зміни ціни - знизилася на 1200 грн., А зміна собівартості продукції В не призвело до зміни прибутку.
Загальний прибуток від реалізації продукції складе:
П І-1 = 12480 +5160 +6720 +2000 +4800-9000 = 22160 грн.
П i = 11040 +840 +5040 +880 +3600-3000 = 18400 грн.
ΔП = 18400-22160 = - 3760 грн.
ΔП ум-пост = - (3000-9000) = 6000 грн.
3.2 Факторний аналіз рентабельності
Рентабельність можна визначити за такою формулою:Дана модель є моделлю змішаного типу, тому будемо використовувати спосіб ланцюгових підстановок.
Після цього розрахуємо вплив кожного фактора:
Перевірка здійснюється в такий спосіб:
Таблиця 3.3 - факторний аналіз рентабельності за видами продукції
© Усі права захищені
написати до нас
написати до нас