Пов'язані файли:
сотников тмфв.docx
Історія.doc
05.10.docx

Коли призначається 7-метровий кидок суддя може надати таймаут, але тільки у випадку, якщо є значна затримка часу, наприклад, ізза заміни воротаря або гравця, що виконує кидок, і це рішення про тайм-аут повинне відповідати принципам і критеріям, зафіксованим у правилах.

Виконання 7-метроврго кидка. 7-метровий кидок виконується в напрямку воріт протягом 3-х секунд після свистка судді.

Гравець, що виконує 7-метровий кидок, повинен знаходиться не більше ніж в 1 метрі за лінією 7-метрового кидка. Після свистка судді гравець не повинен торкатися лінії 7-метрового кидка або перетинати її, поки м'яч не залише його руку. Гравець, що виконує 7-метровий кидок, або його партнери по команді знов не можуть грати м'ячем до тих пір, поки м'яч не торкнеться суперника або воріт.

При виконанні 7-метрового кидка члени команди гравця, що виконує кидок, повинні знаходитися за лінією вільних кидків, поки м'яч не покине руки гравця. Інакше буде призначений вільний кидок проти команди, що виконує 7-метровий кидок.

При виконанні 7-метрового кидка гравці команди суперника повинні знаходитися за лінією вільних кидків і на відстані не менше 3-х метрів від лінії 7-метрового кидка, доки м'яч не залише руки гравця, що виконує кидок. Інакше 7-метровий кидок буде повторено, якщо м'яч не потрапить у ворота. Це не спричиняє за собою особисте покарання гравців. 7-метровий кидок повторюється, якщо м'яч не потрапив у ворота, а воротар перетнув межу, тобто 4-х метрову лінію, до того, як м'яч покинув руку гравця, що виконує кидок. Проте, це не спричиняє за собою особисте покарання воротаря. Зміна воротарів не допускається, як тільки гравець, що виконує 7-метровий кидок, готовий його виконати, стоїть в правильній позиції з м'ячем в руці. Будь-яка спроба провести заміну в даній ситуації повинна бути покарана як неспортивна поведінка.

Правило №15. Загальні рекомендації по виконанню кидків (початковий кидок, кидок із-за бічної лінії, кидок воротаря, вільний кидок і 7-метровий кидок).

Гравець, що виконує кидок.

Перед виконанням кидка гравець, який кидає, повинен зайняти правильну позицію, вказану для відповідного кидка. М'яч повинен знаходитися в руках гравця, що виконує кидок.

За винятком кидка воротаря, частина однієї стопи гравця, що виконує кидок, повинна постійно торкатися підлоги при виконанні кидка. Іншу стопу можна неодноразово відривати і знову ставити на підлогу.

Гравець, що виконує кидок, повинен залишатися в правильній позиції до безпосереднього виконання кидка.

Кидок вважається виконаним, коли м'яч випущений з рук гравця, що здійснює кидок. Гравець, що виконує кидок, не повинен торкатися до м'яча, доки м'яч не торкнеться іншого гравця або воріт.

Гол може бути забитий з будь-якого кидка, за винятком кидка воротаря в свої власні ворота (тобто, шляхом попадання м’яча у власні ворота). Члени команди гравця, що виконує кидок.

Гравці повинні розташовуватися в позиціях, показаних для відповідного кидка. Гравці повинні залишатися на своїх місцях, поки м'яч не залише руки гравця, що виконує кидок.

Під час кидка члени команди не повинні торкатися до м'яча або передавати його.

Гравці захисту.

Гравці захисту повинні зайняти позиції, показані для кидка і залишатися на своїх місцях, поки м'яч не залише руки гравця, що виконує кидок.

Неправильні позиції з боку гравців захисту при виконанні початкового кидка, кидка із-за бічної лінії і вільного кидка не повинні коректуватися суддями, якщо атакуючі гравці не знаходяться в невигідному положенні для ухвалення кидка негайно. Якщо невигідне положення створюється, тоді позиції слід скоректувати.

Свисток для продовження гри.

Суддя повинен подати свисток для продовження гри: а) завжди, у разі початкового кидка або 7-метрового кидка; б) у разі кидка із-за бічної лінії, кидка воротаря або вільного кидка: • для відновлення гри після тайм-ауту; • для відновлення гри після вільного кидка відповідно до правила; • коли була затримка у виконанні кидка; • після коректування позицій гравців; • після словесного зауваження або попередження. Суддя може подавати свисток для відновлення гри на свій розсуд в будь-якому іншому випадку. Якщо суддя подає свисток не зважаючи на неправильне розташування з боку гравців, тоді ці гравці мають повне право втручатися в гру. Після свистка, гравець, що виконує кидок, повинен утримувати м'яч не більше 3-х секунд.

Санкції Порушення гравцем, що кидає м'яч, або гравцем тієї ж команди до виконання кидка, тобто у вигляді невірного розташування на майданчику, або торкання м'яча партнером повинно бути скоректоване.

Наслідки порушень гравцем, що кидає м'яч, або гравцем тієї ж команди під час виконання кидка залежать в першу чергу від того, чи був даний свисток про відновлення гри до виконання кидка. У принципі, будь-яке порушення під час виконання кидка, якщо не був даний свисток про відновлення гри до його виконання, повинно бути скоректовано, а кидок повинен бути повторений після того, як буде даний свисток про відновлення гри. Проте по аналогії з правилом тут діє принцип переваги, тобто якщо команда, що виконувала невчасний кидок втрачає м'яч після проведення кидка, даний кидок зараховується як проведений, і гра продовжується. У принципі, будь-яке порушення під час виконання кидка, що виконується після свистка судді про відновлення гри, повинно бути покарано. Це правомірно, наприклад, у випадку, якщо гравець, що виконує кидок, підстрибує, утримує м'яч в руках більше 3-х секунд, або залишає правильну позицію до того, як м'яч відлетів від його руки. Це також правомірно, якщо гравці команди займають неправильні позиції після сигналу судді, але до того як м'яч відлетів від руки гравця, що кидає м'яч. У таких випадках початковий кидок піддається покаранню, і суперники отримують право на вільний кидок з місця порушення.

Перевага зберігається, якщо команда гравця, що виконує кидок, втрачає м'яч до того, як суддя має можливість втрутитися, гра продовжується. У принципі, будь-яке порушення, що відбулося відразу за кидком і пов'язане з ним, повинно бути покарано. Це відноситься до порушення, а саме, коли гравець, що виконує кидок, торкається м'яча другий раз до того, як м'яч торкнувся іншого гравця або воріт. Це може прийняти форму дриблінгу, або захоплення м'яча з повітря, або після його торкання об підлогу. В результаті цього суперники отримують право на вільний кидок. Окрім випадків, вказаних в правилах, захисники, які втручаються у виконання кидка для суперників шляхом обрання неправильної початкової або подальшої позиції, повинні бути покарані. Це застосовується в незалежності від того, чи було здійснено до виконання або під час кидка (до того як м'яч залишив руку гравця).

Правило також діє в незалежності від того, чи був кидок виконаний до свистка про відновлення гри чи ні. Кидок, який піддався негативному втручанню з боку захисника, повинен, у принципі, бути повторений.

Правило №16. Покарання. Попередження. Попередження надається за: а) порушення , що мають бути покарані прогресивно; в) неспортивну поведінку, що має бути покарана прогресивно.

Суддя повинен вказати попередження винному гравцю або офіційній особі та інформувати секундометриста/секретаря за допомогою піднятої жовтої картки. Видалення 2-х хвилинне видалення повинно бути винесено при: а) порушеннях заміни, якщо додатковий гравець виходить на майданчик, або якщо гравець неправомірно втручається в гру з лави запасних; б) за порушення згідно правил, якщо гравець і/або його команд вже отримали максимальну кількість попереджень; в) за порушення, які зазначені у правилах; г) за неспортивну поведінку згідно правил, якщо гравець і/або його команд вже отримали максимальну кількість попереджень; д) за неспортивну поведінку офіційної особи згідно правил, якщо один з них вже отримав попередження; е) за неспортивну поведінку гравця або офіційної особи згідно правил; ж) як наслідок дискваліфікації гравця або офіційної особи; з) за неспортивну поведінку гравця до відновлення гри, якщо він щойно отримав 2-х хвилинне вилучення.

Після оголошення тайм-ауту суддя повинен вказати видалення винному гравцю або офіційній особі та інформувати секундометриста/секретаря відповідним жестом, тобто за допомогою піднятої руки з двома випрямленими пальцями.

Час видалення завжди дорівнює 2-ом хвилинам ігрового часу; третє видалення того ж гравця завжди супроводжується його дискваліфікацією.

Видаленому гравцю не дозволяється брати участь в грі протягом часу його видалення, а команді не дозволяється випускати замість нього на майданчик гравця по заміні.

Час видалення починає відлічуватися по свистку судді на відновлення гри. 2-х хвилинне видалення переноситься на другий тайм гри, якщо воно повністю не закінчилося до кінця першого тайму. Це правило діє і при призначенні додаткового часу і під час його дії. Якщо не закінчилося 2-х хвилинне видалення в кінці додаткового часу, це означає, що гравець не може брати участь в подальшому виконанні пенальті, тобто 7-метровому кидку відповідно до правил.

Дискваліфікація Дискваліфікація є відповідним покаранням: а) за порушення згідно правил; б) за грубу неспортивну поведінку та за надзвичайно грубу неспортивну поведінку, для гравця або офіційної особи на майданчику чи за його межами; в) за неспортивну поведінку офіційної особи команди, після того як вони отримали разом попередження та 2-х хвилинне вилучення ; г) як наслідок третього видалення одного й того самого гравця; д) за істотну або повторювану неспортивну поведінку під час тайбрейка, наприклад післяматчеві 7-метрові кидки.

Після оголошення тайм-ауту судді повинні чітко показати дискваліфікацію винному гравцю або офіційній особі та інформувати секундометриста/секретаря за допомогою піднятої червоної картки.

Дискваліфікація гравця або офіційної особи команди завжди діє до кінця ігрового часу. Гравець або офіційна особа команди повинні негайно залишити ігровий майданчик і зону заміни. Після цього ні гравець, ні офіційна особа команди не повинні мати ніяких контактів з командою. Дискваліфікація гравця або офіційної особи команди в ігровий час завжди супроводжується 2-х хвилинним видаленням. Це означає, що чисельний склад команди скорочується на одного гравця. Скорочення числа гравців на майданчику, проте, продовжуватиметься 4 хвилини, якщо гравець був дискваліфікований при обставинах, викладених у правилах.

При дискваліфікації зменшується кількість гравців або офіційних осіб, що допустиме для команди.

Правило №17.

Судді.

На кожну гру призначаються два судді з рівними правами. Їм надають допомогу хронометрист та секретар.

Судді здійснюють спостереження за поведінкою гравців і офіційних осібкоманди з моменту їх прибуття на місце змагання аж до їх від'їзду. Перед початком матчу судді перевіряють стан ігрового майданчика, воріт і м'ячів, вони вирішують, який м'яч буде використаний.

Судді також перевіряють відповідність спортивної форми гравців існуючим стандартам. Вони перевіряють протокол матчу і екіпіровку гравців. Вони також контролюють кількість гравців і офіційних осіб команди в зоні заміни відповідно до обмежень, а також присутність і підпис в протоколі матчу «відповідальної офіційної особи» кожної команди. Жеребкування проводиться одним з суддів у присутності іншого судді та «відповідальних офіційних осіб» обох команд або офіційних осіб, гравців (наприклад, капітан команди), виступаючих від імені «відповідальних офіційних осіб» команд. У принципі, вся гра повинна проводитися одними і тими ж суддями. Вони зобов'язані стежити за дотриманням правил гри і карати за їх порушення.

Якщо один з суддів не може закінчити зустріч, це робить другий суддя один. (Під час змагань ІГФ і континентальних змагань подібна ситуація розв'язується в рамках існуючого регламенту).

Якщо обидва судді фіксують порушення правил і згодні щодо команди, яка повинна понести покарання, але їх думки розходяться у визначенні ступеня суворості покарання, то завжди приймається суворіше покарання.

Якщо обидва судді своїм свистком фіксують порушення правил, або якщо м'яч залишив межі майданчика, але думки суддів розходяться з приводу того, якій з команд повинен бути відданий м'яч, ухвалюється сумісне рішення, досягнуте після консультації між суддями. Якщо їм не вдається досягти згоди, то ухвалюється рішення судді, що знаходиться на майданчику. Тайм-аут обов'язковий. Після консультації судді показують зрозумілий всім жест, після свистка гра поновлюється. Обидва судді несуть відповідальність за рахунок голів. Крім того, вони фіксують попередження, видалення і дискваліфікацію. Обидва судді контролюють час матчу. При виникненні розбіжностей з приводу правильності відліку часу судді ухвалюють спільне рішення.

Судді несуть відповідальність за правильне заповнення протоколу матчу. Дискваліфікації повинні бути відмічені і пояснені в протоколі матчу. Рішення, прийняті суддями на основі їх бачення фактів або на основі їх оцінки подій, вважаються остаточними. Протести можуть бути подані тільки в тому випадку, якщо ухвалені суддями рішення суперечать правилам. Під час гри тільки певний «відповідальний офіційний представник» команди має право звернутися до суддів. Судді мають право тимчасово перервати або припинити гру. Необхідно використовувати всі можливості продовжити гру, перш ніж ухвалити рішення про її припинення. Чорний колір є пріоритетним кольором суддівської форми. Судді та делегати можуть використовувати електронне обладнання для їх внутрішнього зв'язку. Правила їх використання визначаються відповідною федерацією. Правило №18.

Хронометрист і секретар.

Основне завдання хронометриста - контроль за ігровим часом, тайм-аутами і часом видалення вилучених гравців. Секретар перевіряє списки гравців, веде протокол матчу, контролює вихід гравців після початку гри і вихід гравців, позбавлених права грати. Для вирішення інших завдань, таких, як контроль за кількістю гравців і офіційних осіб команди в зоні заміни, вихід і повернення замінюваних гравців, рішення ухвалюється спільно. Тільки хронометрист (або, при необхідності, делегат відповідної федерації) може за потреби перервати гру. У разі відсутності демонстраційного табло з часом, хронометрист повинен інформувати «відповідального офіційного представника» кожної команди про зіграний час або про те, скільки часу залишилося грати, особливо під час тайм-аутів. У разі відсутності демонстраційного табло з автоматичним сигналом, хронометрист відповідальний за подачу сигналу про закінчення першого тайму і про закінчення гри. Якщо на демонстраційному табло не може бути вказано час видалення гравців (мінімум три для кожної команди в іграх ІГФ), хронометрист повинен зафіксувати на картці, що знаходиться у нього на столі, номер кожного видаленого гравця і час закінчення його видалення.

4.3. Травматизм під час спортивних тренувань і змагань Спорт є сферою людської діяльності, для якої характерні підвищений травматизм, різноманітні професійні захворювання та патологічні стани, які становлять загрозу для здоров'я спортсменів, ефективності їх тренувальної та змагальної діяльності.

Кількість спортивних травм постійно збільшується і в даний час становить загрозу масштабних розмірів. У різних країнах світу кількість травм у спорті коливається в межах 10-17% усіх травматичних пошкоджень. Прямі й непрямі витрати на лікування спортивних травм сьогодні досягають величезних розмірів. Наприклад, у Нідерландах щорічні витрати на лікування спортивних травм коливаються в межах 200-300 млн доларів США.

Найбільш часто травми зустрічаються в спортивних іграх, зокрема в гандболі, що обумовлено як специфікою цього виду спорту, так і масовістю. Найчастіше травмуються воротарі, нападники та лінійні гравці. Воротарі в основному травмуються під час зіткнень, нападники - під час бігу, зіткнень, падінь. Основними видами ушкоджень є м'язово-сухожильні та остеосуглобні забої, розтягнення м'язів, розтягування суглобів, вивихи, переломи та ін.; 90% травм припадає на нижні кінцівки. Так, на чемпіонатах світу з гандболу в кожному матчі в середньому 1 гравець з кожної команди отримує травму. Найбільш часто зустрічаються ушкодження кисті, колінних і гомілковостопних суглобів. В основному це переломи, розриви зв'язок, забої, травми від перевтоми.

Багато видатних спортсменів змушені значно більше часу і уваги приділяти лікуванню захворювань і травм, ніж власне тренувальній та змагальній діяльності. Ряд з них змушені перенести по кілька складних операцій, затратити величезні сили і час на реабілітацію, відновлення рівня підготовленості. Тривалий час вважалося, що регулярна рухова активність і спорт знижують ризик захворювань, зокрема, кардіореспіраторної системи. Однак в останні роки доведено, що позитивний вплив на стійкість до захворювань надають лише помірні фізичні навантаження. Що стосується тренувальних і змагальних навантажень сучасного спорту, то вони пригнічують функцію імунної системи спортсменів і роблять організм більш відкритим для різного роду інфекцій, проникнення вірусів і бактерій, а також ускладнюють процес лікування. Наприклад, ангіни та грипоподібні симптоми більш характерні для добре підготовлених спортсменів, ніж для осіб, які не займаються спортом. Хворий спортсмен більш тривалий час знаходиться у хворому стані, більш схильний до рецидивів хвороби. Додатковими факторами, що послабляють можливості імунної системи, є різного роду стресові стани, характерні для спорту. Втрата спортивного часу для тренувань негативно позначається на якості процесу підготовки, призводить до дезадаптації організму спортсмена.

Рекомендується класифікувати спортивні травми на: незначні (пропуск тренувальних занять не більше тижня), середні (пропуск тренувальних занять 1 - 3 тижні), серйозні (пропуск занять більше 3 тижнів). Більшість травм, характерних для сучасного спорту, відноситься до незначних (71%), 20% - до середніх і 9% - до серйозних.

Кількість постраждалих, яким необхідно стаціонарне лікування в результаті отриманої травми, становить близько 10%, а оперативне втручання - від 5 до 10%. Однак більша частина навіть незначних травм може серйозно вплинути на результативність тренувальної і змагальної діяльності, а в 11% осіб, які отримали травми, через 2 роки після неї відзначаються її наслідки, які можуть стати непереборною перешкодою для продовження спортивної кар'єри.