Пов'язані файли:
сотников тмфв.docx
Історія.doc
05.10.docx

Ігровий час починається за свистком судді на майданчику на початковий кидок. Він закінчується з фінальною сиреною, яка спрацьовує автоматично за інформаційним лічильником часу або за сигналом хронометриста. У разі відсутності такого сигналу суддя подає свисток на закінчення часу гри.

Порушення правил та неспортивна поведінка, які мали місце до або у момент фінального сигналу (на закінчення тайму або гри і в додатковий час), караються суддями також, якщо результат вільного кидка або 7–метрового кидка не може бути вирішений одразу після сигналу. Кидок необхідно повторити, якщо фінальна сирена (на закінчення тайму або гри і в додатковий час) прозвучала в момент виконання вільного або 7-метрового кидка, або коли м'яч вже знаходився в польоті. В обох випадках, судді закінчують гру тільки після того, як буде відомий результат кидка або повторного кидка.

Для виконання (або повторного) вільного кидка, існують спеціальні обмеження щодо позиції й заміни гравця. Як виняток до звичайного положення про заміну, може бути замінений тільки один гравець у команді, що виконує кидки. Більш того всі члени команди виконуючого кидок гравця повинні знаходитися на відстані не менше 3-х метрів від нього, а також за лінією вільного кидка команди суперниці.

Гравці та офіційні особи підлягають персональному покаранню за порушення правил або неспортивну поведінку, які мали місце при виконанні вільного або 7-метрового кидків.

Проте за порушення, які мають місце під час виконання таких кидків, не може бути призначений вільний кидок у протилежному напрямі. Якщо судді констатують, що секундометрист подав фінальний сигнал (на закінчення тайму або гри і в додатковий час) дуже рано, то вони зобов'язані залишити гравців на майданчику і дограти час, що залишився.

Команда, яка володіла м'ячем, коли прозвучав передчасний сигнал, відновлює гру відповідно до перерваної ситуації. Якщо м'яч не був у грі, то гра поновлюється кидком відповідно до ситуації. Якщо ж м'яч був у грі, то гра поновлюється вільним кидком.

Якщо перший тайм гри (або тайм додаткового часу) продовжувався довше передбаченого часу, то другий тайм повинен бути скороченим на відповідний час. Якщо ж другий тайм гри (або тайм додаткового часу) продовжувався довше, то судді в цьому випадку не вносять яких-небудь змін. Тайм-аут є обов'язковим, якщо: а) має місце видалення гравця на 2 хвилини або дискваліфікація; б) наданий командний тайм-аут; в) прозвучав свисток секундометриста або технічного делегата; г) необхідні консультації між суддями.

Порушення, що мають місце під час тайм-ауту, повинні мати такі ж наслідки, як і під час гри.

В принципі, судді подають сигнал секундометристу на зупинку часу гри і його пуску у відповідності з тайм-аутом. Час гри зупиняється секундометристом після того, як тільки він зафіксує три короткі свистки і жест. Проте, у разі обов'язкового тайм-ауту, коли гра уривається свистком секундометриста або делегата, секундометрист зобов'язаний негайно зупинити офіційний годинник, не чекаючи підтвердження від судді. Після тайм-ауту гра поновлюється завжди за свистком. Кожна команда має право на отримання хвилинного командного тайм-ауту поодинці в кожному таймі основного часу гри, але не в додатковий час.

Правило №3.

М'яч для гри виготовляється із шкіри або з синтетичного матеріалу. Він повинен бути круглим. Оболонка не повинна бути слизькою і блискучою. Розміри м'яча, тобто його коло і вага, для різних вікових категорій команд повинні бути наступними: • 58-60см і 425-475г (Розмір1 ІГФ) для чоловічих і юнацьких команд (старше 16 років); • 54-56см і 325-375г (Розмір 2 ІГФ) для жіночих команд, команд дівчат (старше 14 років) і команд хлопців (від 12 до 16 років); • 50-52см і 290-330г (Розмір 1 ІГФ) для команд дівчаток (від 8 до 14 років) і хлопчиків (від 8 до 12 років).

На кожну гру повинно бути надано мінімум два м'ячі. Запасні м'ячі повинні знаходитися безпосередньо біля столу хронометриста впродовж всієї гри. Судді вирішують, коли необхідно буде використовувати запасний м'яч. У цих випадках судді повинні ввести в гру запасний м'яч щонайшвидше, щоб зменшити час перерви й уникнути тайм-ауту.

Правило №4.

Команда складається з 14 гравців. Не більше 7 гравців одночасно можуть знаходитися на майданчику. Решта гравців є запасними. Протягом всієї гри команда повинна мати на майданчику одного з гравців у якості воротаря. Гравець, який є воротарем, може в будьякий час стати гравцем на майданчику. Аналогічно й гравець на майданчику може в будь-який час стати воротарем.

Команда повинна мати не менше 5 гравців на майданчику на початку гри. Кількість гравців може бути збільшена у будь-який час упродовж гри та додаткового часу до 14-ти. Гра може бути продовжена, якщо навіть число гравців команди на майданчику стає менше 5. Тільки судді можуть ухвалити рішення, чи буде гра остаточно зупинена.

Протягом всієї гри в команді може бути максимум 4 офіційних особи команди. Ці офіційні особи команди не можуть бути замінені протягом всієї гри. Один з них повинен бути заявлений як „Відповідальний представник команди". Тільки він має право звертатися до секундометриста/секретаря і, можливо, до суддів.

Офіційні особи команди в основному не мають права виходити на майданчик під час гри. Порушення цього правила карається як неспортивна поведінка. Гра поновлюється виконанням вільного кидка командою суперників. «Відповідальний представник команди» повинен стежити, щоб після початку гри ніхто інший, окрім офіційних осіб команди (максимум 4), що мають право брати участь у грі, не знаходився в зоні запасних. Порушення цього правила спричиняє за собою прогресивне покарання «відповідального представника команди».

Гравець або офіційна особа мають право брати участь у грі, якщо вони присутні на майданчику до моменту початку гри і їх прізвища внесені в протокол. Гравці й офіційні особи, які прибули після початку матчу, повинні одержати дозвіл на участь у секретаря або секундометриста і їх прізвища повинні бути внесені до протоколу. Гравець, що має право грати, може у будь-який час вийти на майданчик через лінію зони заміни команди. «Відповідальний представник команди» повинен стежити, щоб тільки гравці, що мають право брати участь у грі, виходили на майданчик. Порушення цього правила розглядається як неспортивна поведінка «відповідального представника команди».

Запасні гравці можуть необмежену кількість разів виходити на заміну у будь-який час гри без дозволу секундометриста або секретаря, як тільки гравці, яких замінюють, залишать ігровий майданчик.

Гравці,які виходять на заміну, завжди повинні виходити на майданчик і залишати його тільки через лінію зони заміни команди. Ці вимоги також відносяться до заміни воротарів.

Правила заміни діють також і при тайм-ауті (за винятком командного тайм-ауту).

Гравець, що порушив правило заміни, карається 2-хвилинним видаленням. Якщо більше одного гравця однієї команди порушують правилазаміни в одній ситуації, то тільки перший гравець, що допустив порушення, повинен бути покараний. Гра поновлюється вільним кидком для команди суперників. Якщо додатковий гравець вийшов на ігровий майданчик без заміни або якщо запасний гравець протизаконно втручається в ігрову ситуацію із зони заміни, то він повинен бути покараний 2-хвилинним видаленням. Команда скорочується на ігровому майданчику на одного гравця протягом наступних 2-х хвилин (незалежно від того, що додатковий гравець, який вийшов на майданчик, повинен буде залишити ігровий майданчик). Якщо видалений гравець вийшов на ігровий майданчик до закінчення 2-хвилинного видалення, то він повинен бути покараний додатково видаленням на 2 хвилини. Час видалення повинен початися негайно, так щоб чисельність гравців команди була скорочена ще на одного гравця на той відрізок часу, скільки „недосидів" до кінця свого попереднього видалення знов видалений гравець. В обох випадках гра поновлюється вільним кидком для команди суперників.

Всі гравці команди повинні мати єдину ігрову форму. Комбінація кольорів і дизайн форми однієї команди повинні чітко відрізнятися від іншої. Гравець, який виконує функцію воротаря, повинен мати форму, кольори якої чітко відрізняються від кольору форми гравців обох команд і воротаря команди суперника.

Гравці повинні мати номери що найменше 20 см висотою на спині футболки і що найменше 10 см спереду. Використовувані номери можуть бути від 1 до 99. Гравець, що грає то як воротар, то як гравець на майданчику, в обох випадках повинен носити один і той же номер. Колір номерів повинен чітко відрізнятися від кольорів і дизайну футболки. Гравці повинні бути взуті в спортивне взуття. Не дозволяється використовувати предмети, які могли б бути небезпечними для гравців. Наприклад, до них належать захист для голови, маски для обличчя, браслети, наручний годинник, кільця, видимий пірсинг, намисто, ланцюжки, сережки, окуляри без захисту або в жорсткій оправі, а також будь-які інші предмети, які могли б завдати травми. Гравці, які не виконали цих вимог, до участі у грі не допускаються до тих пір, поки не усунуть недоліки. Плоскі кільця, маленькі сережки і видимий пірсинг можуть бути дозволені, якщо вони перев'язані так, що не можуть заподіяти шкоду. Допускається використовувати головну пов'язку, хустку та капітанську пов'язку, якщо вони виготовлені з м'якого еластичного матеріалу.

Правило №5.

Воротарю дозволяється: · торкатися м'яча будь-якою частиною тіла в процесі захисту в межах площі воріт; · пересуватися з м'ячем в межах площі воріт без дотримання обмежень для польових гравців; · воротарю, проте, не дозволяється затримувати виконання кидка м'яча; · покидати площу воріт без м'яча й брати участь в грі в ігровій зоні; у цьому випадку воротар підкоряється загальним правилам для гравців в ігровій зоні; · вважається, що воротар покинув площу воріт, як тільки він будь-якою частиною тіла торкнеться майданчика за межами лінії площі воріт; · залишати площу воріт з м'ячем і знову грати ним в ігровій зоні, якщо він не контролював м'яч в площі воріт.

Воротарю не дозволяється: · піддавати небезпеці суперника в процесі захисту воріт; · залишати площу воріт з м'ячем, що знаходиться під його контролем; за це призначається вільний кидок, якщо суддя дав свисток для виконання кидка воротарем; інакше, кидок воротарем просто повторюється; слід, проте, враховувати інтерпретацію переваги, якщо воротар повинен був втратити м'яч за межами площі воріт, перейшовши її з м'ячем в руках; · знаходячись у межах площі воріт торкатися м'яча, який лежить або котиться за межами площі воріт; · заносити м'яч в площу воріт, якщо він лежить або котиться за межами площі воріт; · повертатися з м'ячем в площу воріт з ігрової зони; · торкатися м'яча стопою або ногою нижче коліна, коли він рухається в напрямі ігрової зони в межах площі воріт; · перетинати лінію обмеження воротаря (4-метрова лінія) або її проекції по обидві сторони, поки м'яч не покинув руку суперника, що виконує 7-метровий кидок.

Правило №6.

Площа воріт. Тільки воротарю дозволяється знаходитися в площі воріт. Вважається, що гравець на майданчику заступив у площу воріт, яка включає і лінію площі воріт, якщо він торкається її будь-якою частиною свого тіла. Якщо гравець на майданчику заступає в площу воріт, то повинні бути прийняті наступні рішення: а) кидок воротаря, якщо гравець суперника заступив у площу воріт, володіючи м'ячем або без м'яча, але тим самим створив для себе перевагу; б) вільний кидок, якщо захисник перетинає площу воріт і одержує перевагу, але не зриває можливості взяття воріт; в) 7-метровий кидок, якщо захисник входить в площу воріт і завдяки цьому зриває явну можливість узяття воріт. Ціллю цього правила вираз «вхід у площину воріт» не означає просто доторкнутись до лінії площі воріт, а очевидний вхід у площу воріт.

Перетин площі воріт не карається, якщо: а) гравець заступає в площу воріт після передачі м'яча, і це не приводить до втрати переваги для суперника; б) гравець будь-якої команди заступає в площу воріт і в результаті цих дій не одержує перевагу. М'яч вважається «поза грою», якщо воротар контролює його в площі воріт. М'яч повинен бути повернений в гру кидком воротаря. М'яч залишається в грі, коли котитися по підлозі в площі воріт. Він знаходитися у володінні команди воротаря, і лише воротар може торкатися до нього. Воротар може підняти його, тим самим ввівши його в положення поза грою, а потім повернути його в гру. Якщо до м'яча, що котиться, торкається гравець з команди воротаря, за цим слідує вільний кидок; гра продовжується кидком воротаря, якщо до м'яча торкається супротивник. М'яч знаходиться поза грою, якщо лежить на підлозі в площі воріт. Він знаходитися у володінні команди воротаря, і лише воротар може торкатися до нього. Воротар повинен ввести його в гру. Також буде виконано кидок воротаря, якщо до м'яча доторкнеться гравець будь-якої команди. Дозволяється торкатися м'яча, коли він знаходитися в повітрі над площею воріт.

Гра повинна бути продовжена, якщо гравець команди, що захищається, в процесі захисту торкається м'яча, який потім ловить воротар або якщо м'яч залишається лежати в площі воріт.

Якщо гравець відіграє м'яч у площу власних воріт, то рішення повинні бути наступні: а) гол, якщо м'яч потрапляє у ворота; б) вільний кидок, якщо м'яч залишається лежати в площі воріт або якщо воротар забирає м'яч і він не потрапляє у ворота; в) кидок із-за бічної лінії, якщо м'яч виходить за межі зовнішньої лінії воріт; г) гра продовжується, якщо м'яч перетнув площу воріт і повернувся назад в ігрову зону, і воротар не торкався його. М'яч, що повернувся з площі воріт в ігрову зону, залишається в грі.

Правило №7.

Гра м'ячем. Дозволяється: · кидати, ловити, зупиняти, штовхати або передавати м'яч, використовуючи долоні (відкриті або закриті), руки, голову, тулуб, стегна і коліна;

· тримати м'яч максимум 3 секунди, також якщо він лежить на підлозі; · робити максимум 3 кроки з м'ячем. Один крок вважається зробленим, якщо: а) гравець, що стоїть обома ногами на підлозі, відриває одну ногу від підлоги і знов ставить ЇЇ на підлогу або пересуває одну ногу з одного місця на інше; б) гравець торкається підлоги тільки однією ногою, ловить м'яч, а потім торкається підлоги іншою ногою; в) гравець після стрибка доторкнувся підлоги однією ногою, а потім на тій же нозі робить стрибок, або торкається підлоги іншою ногою; г) гравець після стрибка торкається підлоги обома ногами одночасно і після цього відриває одну ногу і знову ставить її на підлогу або пересуває одну ногу з одного місця на інше. · в статичному положенні або в русі: а) ударити м'яч об підлогу один раз і знову зловити його однією або двома руками; б) багато разів ударяти м'яч об підлогу однією рукою (дриблінг), а потім зловити або підняти його однією або двома руками; в) багаторазово котити м'яч по підлозі однією рукою, а потім підняти його знову однією або двома руками. Як тільки м'яч після цього буде спійманий однією або двома руками, його необхідно буде передати протягом трьох секунд або після не більше трьох кроків. · Ведення або дриблінг починається з того моменту, коли гравець торкається м'яча будь-якою частиною тіла і направляє м'яч до підлоги. · Після того, як м'яч торкнувся іншого гравця або воріт, гравцю знов дозволяється робити дріблінг і ловити м'яч. · Перекладати м'яч з однієї руки в іншу; · Грати м'ячем, стоячи на колінах, сидячи або лежачи на підлозі; це означає, що дозволяється виконати кидок (наприклад, вільний кидок) з цієї позиції, включаючи вимогу не відривати частину однієї ступні від підлоги.

Не дозволяється: · торкатися м'яча більше одного разу після того, як він вже знаходився під контролем, якщо м'яч за цей час не торкнувся підлоги, іншого гравця або воріт; проте, дотик до м'яча кілька раз не карається, якщо гравець не отримав контроль над м'ячем, намагаючись зловити або зупинити його;

· торкатися м'яча ступнею або ногою нижче за коліно, за винятком випадку, коли м'яч кинутий в ногу гравця суперником; · гра продовжується, якщо м'яч торкнувся судді, який знаходиться на ігровому майданчику; · якщо гравець з м'ячем виявляється за межами ігрового майданчика однією або двома ногами (поки м'яч все ще знаходитися на майданчику), наприклад щоб обійти захисника, за цим слідує вільний кидок суперника. · Якщо гравець з команди, що володіє м'ячем, знаходиться за межами майданчика без м'яча, суддя жестом указує гравцю, що він повинен повернутися на майданчик. Якщо гравець не виконав вказівку, або якщо подібна дія повторюється цією командою, суддя повинен призначити вільний кидок проти команди, що володіє м'ячем без попередження. Ці дії не призводять до особистого покарання.

Пасивна гра. Команді не дозволяється утримувати м'яч без видимих спроб атакувати або виконати кидок по воротах. Також не дозволяється затримувати кидок із-за бічної лінії, початковий, вільний кидок або кидок воротаря. Це розцінюється як пасивна гра, внаслідок чого команда, що володіє м'ячем, карається вільним кидком для суперника. Вільний кидок виконується з місця, де знаходився м'яч у момент зупинки гри. Якщо зафіксована спроба пасивної гри, то використовується попереджувальний жест. Тим самим команді, що володіє м'ячем, надається можливість змінити методи ведення атаки і уникнути втрати атакуючої позиції. Якщо атакуючі дії не змінилися після попереджувального жесту і немає кидка по воротах, то призначається вільний кидок проти команди, яка володіє м'ячем.

У певних ситуаціях судді можуть призначити вільний кидок проти команди, що володіє м'ячем, і без використання попереджувального жесту, наприклад, коли гравець умисне утримується від спроби використовувати явну можливість взяття воріт.

Правило №8.

Порушення і неспортивна поведінка. Допустимі дії: Дозволяється: а) використовувати відкриту долоню для «зняття» м'яча з руки суперника; б) використовувати зігнуті руки для контакту з тілом суперника, контролюючи його рухи і слідувати за ним таким чином;

в) використовувати корпус для блокування суперника в боротьбі за позицію; Не дозволяється: а) виривати або вибивати м'яч з рук суперника; б) блокувати суперника передпліччями, руками, ногами або використовувати будь-які частини тіла для усунення або відштовхування його; це включає небезпечне використовування ліктя в початковому положенні та в русі; в) тримати супротивника (тіло або форма), навіть якщо він залишається вільним для продовження гри; г) набігати або встрибувати на суперника. Порушення, де дії в основному або виключно спрямовані на тіло суперника, повинні привести до особистого покарання. Це означає, що в додаток до вільного або 7-метрового кидка порушення має бути покарано поступово, починаючи з попередження , потім 2-х хвилинне вилучення та дискваліфікація.