[ Робота зі схемами при навчанні грамоті ] | ||
10 | ||
0 | ||
5 4 3 |
Висновок:
У ході проведення експерименту було встановлено:
Рівень знань учнів перебуває:
а) приблизно на одному рівні;
1)% якості - 60%;
2)% успішності 100%;
б) середній бал дорівнює - 3,7.
Аналіз учнівських робіт показав, що слід попрацювати над наступними підтемами:
- Родинні (однокореневі) слова;
- Лексичне значення слів;
- Морфемний аналіз слова;
- Словотвір.
2.2 Формуючий експеримент
Мета: 1) закріпити знання понять «Склад слова», «Корінь», «Приставка», «Суфікс», «Закінчення», «Однокореневі слова»;
2) сформувати вміння розбирати слово за складом;
3) розвивати уміння утворювати нові слова за допомогою префіксів, суфіксів;
4) правильно писати коріння та приставки;
5) використовуючи елементи словотворення, уточнювати лексичні значення слів, при цьому розширюючи та збагачуючи активний словниковий запас дитини.
Зміст експерименту:
У ході даного експерименту в протестованому класі нами цілеспрямовано і систематично застосовувалися індивідуальні заняття з різними видами вправ, цікавого, повчального, аналітичного характеру, пояснення матеріалу.
Заняття наші почалися з казки про частини слова, яка зацікавила учнів і дала стимул дітям для подальшої роботи над темою «Склад слова».
На наступних уроках мною були підготовлені різнорівневі вправи з даної теми.
2.3 Контрольний експеримент
Мета: порівняти результати зрізу з результатами, отриманими в ході констатуючого експерименту.
Зміст експерименту:
Контрольний зріз проводився у вигляді тестування з аналогічними завданнями констатуючого експерименту.
Форма та вимоги до проведення контрольного тестування збігаються з вказаними для констатуючого експерименту.
Результати тестового обстеження наведено в таблиці 2 і на діаграмі 2.
Таблиця 2
Кількість уч-ся | «5» | «4» | «3» | «2» | % Кач-ва | % Усп. | ср.балл |
25 | 6 | 16 | 3 | - | 88 | 100 | 4,1 |
Діаграма 2
% Учнів отримали відмітку | 60 | |
50 | ||
40 | ||
30 | ||
20 | ||
10 | ||
0 | ||
5 4 3 |
Зіставимо результати отримані в результаті проведених експериментів: констатуючого і контрольного.
Таблиця 3
Кількість уч-ся | «5» | «4» | «3» | «2» | % Кач-ва | % Усп. | ср.б. | |||||||
25 | 3 | 6 | 12 | 16 | 10 | 3 | - | - | 100 | 100 | 60 | 88 | 3,7 | 4,1 |
Діаграма 1
% Учнів отримали відмітку | 60 | |||||||||||||||||
50 | ||||||||||||||||||
Результати Аналізуючи практичний експеримент з використанням індивідуальних занять, різноманітних завдань, було встановлено: У 4 класі рівень знань учнів підвищився, завдяки систематичній індивідуальній роботі вчителя і учнів. - Середній бал за результатами контрольного експерименту збільшився на 0,4 в порівнянні з результатами констатуючого експерименту. - Відсоток якості збільшився на 28 в порівнянні з показниками відсотка якості констатуючого експерименту. - Успішність становить 100% в обох випадках. Порівняльний аналіз отриманих результатів показує, що учні успішно засвоюють і застосовують на практиці. Висновок Аналізуючи матеріал даної дипломної роботи можу робити деякі висновки. В умовах розвивального навчання формування пізнавальної діяльності та оволодіння предметними знаннями зливаються в єдиний процес. Однією з умов, що сприяють усвідомленню учнями системи понять і своєї розумової діяльності, є використання систематизирующей наочності. Одна з цілей застосування наочності на уроках російської мови - формування граматичних понять. У викладанні мови наочністю служить сама мова, а граматичні терміни, лінгвістичні визначення виступають як узагальнення. У графічній формі можливо відображення тільки узагальнень, загальних закономірностей мови, відволікання від несуттєвих ознак, конкретних значень, тому графічність (зображальність) можна вважати відмінною ознакою узагальнюючої та систематизирующей мовні зв'язки наочності. Таким чином, графічні засоби відповідають словесним формулюванням мовних узагальнень і узагальненість графічної наочності саме при вивченні мови є її суттєвою ознакою. Як було зазначено вище до графічної наочності традиційно відносять таблиці, схеми, умовні малюнки, використання кольору, особливого шрифту, поєднання названих засобів. Всі перераховані наочні засоби (та їх елементи) можуть бути об'єднані в одну групу, що випливає з визначень цих посібників, прийнятих в дидактиці. Більшим ступенем абстракції, символізму і узагальненості характеризуються схеми. «Схема - це умовне позначення будь-якого предмета або явища, що передає лише основні, найбільш істотні його ознаки, що виключає все зовнішнє і другорядне ... За допомогою схеми в умовній графічній формі можуть бути показані і абстрактні категорії ». Саме на цій особливості схем грунтується їх всебічне і часте використання при вивченні теорії мови Елементи таблиць і схем можуть перебувати в різних відносинах. Схеми можуть включатися в таблиці або, навпаки, їх включати. Одне і те ж явище може бути зображено у вигляді схеми і у вигляді таблиці. Додаткове перекодування поняття сприяє додатковому переосмислення його ознак і операцій, спрямованих на засвоєння його ознак і способів оперування ними. Крім схем і таблиць до графічної наочності відносять використання схематичних малюнків, які передають не стільки чуттєвий образ, скільки певний сигнал, знак, що виражає узагальнене значення, використання кольору, незвичайного шрифту як сигналів особливого роду. І на завершення хотілося б відзначити той факт, що вміле і методично виправдане застосування схем та інших видів наочності на уроках навчання грамоті призведе до позитивних результатів. Список літератури
Додаток 1 Тестування учнів на тему «Склад слова» Завдання 1 Знайдіть споріднені слова, виділіть у них корінь. 1. На узліссі ріс розлогий дуб. Дубова кора міцна і міцна. 2. У школи посадили великий фруктовий сад. Садівник переходив від яблуні до яблуні. 3. Мій батько робітник. Він працює на заводі. Завдання 2 Підберіть однокореневі слова до слова: Зима Завдання 3 Замініть одним словом виділені поєднання слів. Отримані слова розібрати за складом. Ділянка при школі - .... Екскурсія за місто - .... Календар, який висить на стіні - .... Човен, що може плавати під водою - .... Завдання 4 Від даних дієслів утворити іменники чоловічого роду. Будувати - .... Вчити - .... Писати - .... Читати - .... Водити - .... Завдання 5 Утворіть нові слова, використовуючи приставки. Ходити ви-, в-, під, від-, про-, за-, пере-. Возить за-, у-, при-, пере-, до-, від-. Завдання 6 Розділіть слова для переносу. Приморський, підписка, ноги, лісник, літати, прочитав, цукорниця, солдатський. Завдання 7 До даних словами припишемо протилежні за значенням з тим же коренем. Виділи приставку. Розв'язати - .... Розсунути - .... Розліпити - .... Розкласти - .... Вбігти - .... Внести - .... Вповзти - .... Вскочити - .... Завдання 8 Склади і напиши словосполучення, змінюючи слова в дужках за змістом. Виділи закінчення. Цінувати що? (Книга, піклування) Цінувати чим? (Колектив, честь) Радіти чому? (Свято, подарунок) Цікавитися чим? (Робота, справа) Дивуватися чому? (Природа, талант) Додаток 2 План-конспект уроку в III класі Тема: «Узагальнення знань про пропозицію» Цілі: Навчальні: 1) узагальнити знання про пропозицію (про види речень за метою висловлювання і за інтонацією, про роль пропозиції в мові); 2) провести контрольний зріз знань з теми; Розвиваючі: розвивати мовлення учнів (розвивати вміння правильно вживати пропозиції в мові). Виховують, формувати інтерес до російської мови. Обладнання. Зображення хмаринки, сонечка, річки і гори; набори для складання схем пропозиції (класний та індивідуальні); кружечки з номерами для кожного учня; зображення колоди з наборами слів і речень; таблиця «Пропозиція»; картки із завданнями трьох рівнів для кожного учня. Хід уроку I. Організаційний момент Повідомлення цілей уроку - Здрастуйте - (говорить вчитель) - Я дуже рада знову зустрітися з вами. Сьогодні ми відправимося в подорож, під час якого повторимо все, що вивчали про пропозицію і напишемо невелику контрольну роботу. А тепер ... Уявіть собі, що ви вийшли на вулицю, подивилися на небо і побачили ... хмаринку. Яка неприємність. Але це не проста хмаринка, з неї падають не краплі, а слова. Давайте прочитаємо їх. На дошці: Що ви можете сказати про ці слова? - Це слова різних частин мови: на - прийменник, сонце і небо - іменники, ласкаве - прикметник, а сяє - дієслово. - У деяких словах є орфограми (сонце - неозвучена згодна, сяє - не перевіряється голосна в корені). - З цих слів можна скласти пропозицію На небі сяє ласкаве сонце. Пропозиція записується з коментуванням. На дошці замість хмарки з'являється сонечко. II. Повторення про пропозицію - Що ви записали? (Предложеніе.) Доведіть, що цю пропозицію. (Пропозиція складається з декількох слів, пов'язаних за змістом. Пропозиція висловлює закінчену думку.) Правильно, хлопці. А на нашому шляху знову перешкода - колода. Щоб прибрати його з дороги, ми повинні знайти записані на ньому пропозиції. - Пропозиції під номерами 2 і 4, так як в них виражається закінчена думка. (Пропозиції прочитуються.) А чому ви вирішили, що записане під номерами 1 і 3 не є пропозицією? (Там думка не завершена. Вони вимагають продовження.) Так давайте ж продовжимо їх так, щоб вийшли пропозиції. (Там дме вітер. Літак летить дуже високо.) Запишіть пропозицію під номером 2 з коментуванням. Перш ніж дати характеристику цієї пропозиції, давайте згадаємо, які бувають речення за метою висловлювання? (За метою висловлювання речення поділяються на розповідні, питальні і спонукальні.) З якою метою ми користуємося оповідальними пропозиціями? Наведіть приклади таких пропозицій. (Щоб просто про щось повідомити. Пропозиції: Світить сонце. Йде урок.) З якою метою ми користуємося питальними пропозиціями? Наведіть приклади таких пропозицій. (Щоб про щось запитати. Наприклад: Ти підеш у ліс?) З якою метою ми користуємося спонукальними пропозиціями? Наведіть приклади. (Щоб спонукати до дії. Наприклад: Встаньте!.) Які бувають пропозиції щодо інтонації? (Окличні і невоскліцательние.) А чим відрізняються окличні речення від невоскліцательних? (Окличні пропозиції лунають з сильним почуттям. У кінці такого речення ставиться знак оклику.) Чи може спонукальна пропозиція бути оклику? (Так. Наприклад: Умийся зараз же!) А оклику спонукальна пропозиція може бути? (Так. Наприклад: Іди спати.) Ви абсолютно праві. І ця таблиця цьому підтвердження. Вивішується таблиця, де діти вже користувались раніше. Пропозиція. За метою висловлювання: • оповідальний • питальне • спонукальне З інтонації: • восклицательное • невоскліцательное - А тепер дайте характеристику записаного вами пропозиції. (Воно розповідне, невоскліцательное.) Ці дані вказуються у зошиті. У будь-якому реченні є його основа. Це головні члени речення. Що ви про них знаєте? (Підмет - це головний член, який говорить, про кого або про що пропозицію. Присудок - це головний член речення, який показує, що йдеться про що підлягає.) Знайдіть у реченні, над яким ми працюємо, підмет і присудок. (Це пропозиція про вітер. Що? Вітер. Це підмет. Вітер що робив? Дув. Це присудок. Підмет і присудок виділяються.) Давайте згадаємо, як позначаються на схемі підмет і присудок. (Підмет позначається червоним прямокутником, а присудок - синім.) Знайдіть серед цих схем ту, яка відповідає пропозиції, записаному в зошиті. Учням пропонуються наступні схеми, які записані на іншій стороні колоди. - Пропозиції Вчора дув сильний вітер відповідає друга схема. - Правильно. А чому перша схема не відповідає пропозиції? (Тому що в пропозиції спочатку йде присудок, а потім - підмет. У схемі 1 навпаки.) А в третій схемі що не відповідає пропозиції? (У реченні слово сильний, що пояснює підмет, йде до нього. У схемі 3 стрілка від підлягає спрямована вниз. Це неправильно.) Абсолютно вірно. Ви подолали цю перешкоду. Ш. Складання пропозиції за схемою - Перед нами нова перешкода - річка. По обох берегах цієї річки знаходяться пропозиції. Щоб перебратися з одного берега на інший, потрібно побудувати міст, тобто скласти речення за схемою, яка з'єднає два береги (пов'язати за змістом ці пропозиції.) Таким чином повинен вийти невеликий зв'язний текст. Вислуховуються припущення дітей про те, яку інформацію має містити пропозицію, щоб зв'язати за змістом дані. Учні приходять до висновку, що воно повинно бути про хлопчиків (тому що друге речення починається зі слів: А дівчатка ...) Далі діти підбирають присудок і другорядний член, що пояснює цей головний член (ловили рибу). Тепер залишається добути ще одне слово, яке буде в реченні першим (а значить, вона повинна буде пов'язувати за змістом дві пропозиції) і буде пояснювати присудок. Учні запропонували наступний варіант: Там хлопчики ловили рибу. - А що пов'язує за змістом друге і третє пропозиції? (Союз а.) IV. Физкультминутка V. Контрольна робота (з поуровневой диференціацією) - А зараз перед нами останнє, але найважче випробування - гора. Чи зможе подолати її тільки той, хто справиться з усіма завданнями у картці. На дошці набірне полотно у вигляді гори. Діти роблять завдання у картці. Зробивши перше завдання, учні виходять до дошки, ставлять кухлі зі своїми номерами у цифри 1 на гірці; зробивши друге завдання - переносять свої гуртки до цифри 2; зробивши третє завдання - до цифри 3. Вчитель у процесі роботи перевіряє правильність виконаних завдань: До кінця уроку залежно від того, до якого рівня дійшов учень, виставляються відповідні оцінки. Картка 1 • Спиш пропозицію. Виділи підмет і присудок. Склади схему пропозиції Птахи летіли над морем. • Спиш пропозицію. Виділи підмет і присудок. Знайди схему, яка підходить до пропозиції На доріжці стрибали молоді горобчики. • Склади пропозицію за схемою. Запиши його. Картка 2 • Спиш пропозицію. Знайди підмет і присудок. Склади схему пропозиції На полях лежить сніг. • Спиш пропозицію. Виділи підмет і присудок. Знайди схему, яка підходить до пропозиції Скоро настануть зимові холоди. Склади пропозицію за схемою. Запиши його. VI. Підведення підсумків уроку Додаток 3. Таблиці з навчання грамоті Будь ласка, не зберігайте тестовий текст. |