Нації та міжнаціональні відносини

[ виправити ] текст може містити помилки, будь ласка перевіряйте перш ніж використовувати.

скачати

МОУ "СЗШ № 16"
План - КОНСПЕКТ ВІДКРИТОГО УРОКУ
У 11А КЛАСІ
КУРС - Обществознание
Тема уроку:
Нації та міжнаціональні відносини
Вчитель історії і суспільствознавства
1 кв. категорії -
Приткова Світлана Вячеславна
Г. Новочебоксарськ

Урок за темою "Нації та міжнаціональні відносини" проводиться в рамках шкільного курсу "Обществознание" в 11-му класі під час вивчення глави "Соціальний розвиток", на проведення уроку відводиться 2 години навчального часу.
Мета уроку: поглибити і систематизувати знання учнів про історично сформованих спільнотах людей.
Завдання уроку:
1. Сформувати в учнів розуміння розмаїття спільнот людей, що живуть на Землі.
2. Ознайомити учнів з розвитком національного питання і форм міжнаціональної інтеграції в Росії.
3. Показати позитивні і негативні явища націоналізму.
3. Виробити негативне ставлення молоді до національних і міжнаціональних конфліктів. Формування толерантного ставлення молоді до людей іншої нації, релігії, поглядів.
4. Визначити основні принципи національної політики в сучасній Росії.
5. Показати учням, що Чувашія - поліетнічний і багатоконфесійне регіон.
Тип уроку - комбінований - елементи лекції, робота з підручником, евристична бесіда, виступи учнів (випереджаюче завдання), мультимедійна презентація "Міжетнічні зв'язки Чувашії".
Література:
"Людина і суспільство". Підручник для 11-х класів загальноосвітніх установ. / Л.М. Боголюбов, О.Ю. Лазебникова, Л.Ф. Іванова. - М.: Просвещение. 2004.
Шкільний словник з обществознанію.10-11: посібник для учнів. / Під ред.Л.Н. Боголюбова, Ю.І. Авер'янова. - М.: Просвещение. 2006.
Короткий словник суспільствознавчих термінів. / Терентьєва Г.Г., ЧИ МГОУ. - Чебоксари. 2005.
Забезпечення уроку: підручник, словники, роздатковий матеріал, доповіді учнів, мультимедійна презентація "Міжетнічні зв'язки Чувашії".
Хід уроку:
1. - Актуалізація знань.
2. Вивчення нового матеріалу.
3. Підведення підсумків уроку. Домашнє завдання.
План уроку:
Етнічні спільності.
Національна самосвідомість.
Розвиток міжнаціональних відносин в сучасному світі.
Націоналізм. Міжнаціональні конфлікти та шляхи їх подолання.
Національна політика.
Основні поняття уроку: нація, етнос, національна самосвідомість, національна політика, націоналізм, геноцид, толерантність.
Актуалізація знань учнів:
Учням пропонується пригадати з курсу історії визначення "Нації", "міжнаціональні відносини", "міжнаціональні конфлікти", "націоналізм", приклади з історії прояви крайнього націоналізму (фашизм, шовінізм, расизм, геноцид).
Проблема уроку: Чи існує в Росії (в Чувашії) міжнаціональні конфлікти і, які шляхи їх подолання.

Питання 1. Етнічні спільності

У сучасному світі існують різні соціальні спільності.
Соціальні спільноти - це відносно стійка сукупність людей, що відрізняється більш-менш однаковими рисами умов і спосіб життя, масової свідомості, в тій чи іншій мірі спільністю соціальних норм, ціннісних систем і інтересів.
Види спільнот: сім'я, рід, плем'я, класи, соціальна група, народності, нації, професійні спільноти, трудові колективи.
Зупинимося на питанні "Етнос - його основні риси та особливості".
Етнос - історично склалася на певній території стійка сукупність людей, що мають загальні, відносно стабільними особливостями мови, культури і психіки, а також усвідомленням своєї єдності і відмінності від інших подібних утворень.
Етнос
Плем'я Народність Нація

Риси етносу
Мова нації, Загальна історична Сімейно-Норми повсякденного
народності доля побутова поведінка
поведінка
Специфічна матеріальна
і духовна культура
Нація - певна форма існування етносу, характерна для певного етапу історичного розвитку.
Нація - історично сформована спільність людей, для якої характерна спільність економічного життя, мови, території, певні риси психології, які проявляються в особливостях її культури, мистецтва та побуту.
Ознаки нації.
· Єдина раса
· Мова
· Релігія
· Звички
· Цінності
· Солідарність
Завдання: Прочитайте в підручнику на стор.222-223 уривок з твору Ч. Айтматова "Білий пароплав" та визначте, що таке історична пам'ять, навіщо вона необхідна людині, народу? Чи згодні ви з думкою автора, доведіть свою точку зору.

Питання 2. Національна самосвідомість

Національна самосвідомість - сукупність соціальних, моральних, політичних, економічних, естетичних, релігійних, філософських поглядів, що характеризують зміст, рівень і особливості духовного розвитку націй.
Національний інтерес - сукупність потреб і устремлінь народів тієї чи іншої держави у створенні необхідних для себе життєвих умов, свідомості свого суверенітету, встановлення взаємних стосунків з народами інших країн.
Питання до класу: Наведіть приклади національного інтересу росіян, чувашів, росіян в цілому.
Вивчаючи історію розвитку націй і народностей, виділяють такі процеси, як міжнаціональна диференціація і міжнаціональна інтеграція.
Міжнаціональна диференціація -
це процес роз'єднання, розділення, протистояння різних націй, етносів, народів в різних планах.
Міжнаціональна інтеграція -
Це процес поступового об'єднання різних етносів, народів і націй через сфери суспільного життя.
Форми міжнаціональної диференціації
Самоізоляція в цілому
Протекціонізм в економіці
Релігійний фанатизм
Націоналізм у різних формах у політиці та культурі
Форми міжнаціональної інтеграції
Економічні та політичні союзи
Транснаціональні корпорації
Міжнародні культурні та народні центри
Взаємопроникнення релігій і культур, цінностей
Причини міжнаціональної інтеграції
1. Неможливість держав жити ізольовано, що пов'язано з конкретними змінами в економіці практично всіх сучасних країн.
2. Економічна та політична взаємозв'язок держав.
Прикладом міжнаціональної інтеграції в сучасному світі є країни Європи, об'єднані в Європейський Союз (ЄС). Інші приклади можна знайти в підручнику на стор.225-226.

Питання 3. Розвиток міжнаціональних відносин в сучасному світі

За підсумками Всеросійського перепису населення 2002 року в Росії проживає 145, 2 млн. осіб (громадян РФ). Росія є багатонаціональною країною: росіяни - 79.8%, інші національності - 19,2% (татари - 20%, українці - 10.6%, башкири - 6%, чуваші - 5,9% та ін)
Особливостями розвитку сучасних взаємин російської нації з іншими етнічними групами будуються на основі:
Втрата колишнього високого статусу російської нації.
Зростання сепаратистських тенденцій на території Росії.
Демографічні та міграційні процеси.
Питання для роздумів: Які труднощі, проблеми, пов'язані з національним питанням, існують зараз в нашій країні? Що таке націоналізм?

Питання 4. Націоналізм. Міжнаціональні конфлікти та шляхи їх подолання

Націоналізм - ідеологія і політика, основу якої складають ідеї національної винятковості і переваги, прагнення до національної замкнутості, місництва, недовіра до інших націй.
Яскравий прояв націоналізму в сучасному світі продемонстрував німецький фашизм, що призвів світ до Другої світової війни 1939-1945 рр.. синонімами фашизму стали терміни "расизм", "нацизм", "Шовінізм", "геноцид", "Голокост".
Питання для роздумів: Як ви думаєте, чи не став національне питання причиною розпаду СРСР?
Міжнаціональний конфлікт - одна з форм відносин між національними спільнотами, що характеризується станом взаємних претензій, відкритим протистоянням етносів, народів і націй один до одного, що мають тенденцію до наростання протистояння аж до збройних зіткнень, відкритих воєн.
Завдання: Назвіть причини міжнаціональних конфліктів.
Причини міжнаціональних конфліктів:
Ускладнення соціально-економічного розвитку країн світу, існування відсталості багатьох з них.
Непродумана або навмисно екстремістська політика низки госуд-их діячів.
Колоніальна населення.
Помилки і прорахунки керівництва ряду країн у вирішенні національних питань.
Види міжнаціональних конфліктів:
З приводу спірних територій.
Через вигнання народу зі своєї території і повернення депортованого народу на свою історичну батьківщину.
Через довільної зміни адміністративних кордонів.
Через насильницького включення території народу до сусідньої держави.
Між етнічною більшістю і компактно проживають меншістю (корінна національність).
З приводу відсутності у народу національної державності та її розчленованості між іншими державами.
Типи міжнаціональних конфліктів:
1. Державно-правовий (незадоволеність правовим становищем нації, прагнення до власної державності, конфлікт з державними структурами влади, до складу якого входить нація).
2. Етнотериторіальних (визначення кордонів нації).
3. Етнодемографічний (захист прав корінної національності).
4. Соціально-психологічний (зміна способу життя, порушення прав людини).
Шляхи вирішення міжнаціональних конфліктів:
Усвідомлення всіма людьми неприйнятність насильства, вироблення поваги до національних почуттів всіх етнічних груп;
проведення лояльної, продуманої політики врахування інтересів всіх народів і народностей.
Створення ефективно діючих міжнародних комісій, рад, інших організацій для мирного вирішення національних суперечок;
Представлення національно-культурної автономії всім бажаючим національних меншин, що дозволить їм зберегти свою мову, культуру, релігію і традиції.
Шляхи врегулювання міжнаціональних конфліктів:
Визнання міжнаціональних проблем і вирішення їх методами національної політики:
Використання економічних важелів для нормалізації ситуації.
Створення культурної інфраструктури консенсусу, дотримання принципу паритетності при призначенні людей різних національностей на державні посади, підтримка національної культури.

Питання 5. Національна політика

Складовою частиною політичної діяльності держави, покликаної регулювати міжнаціональні відносини в різних сферах життя суспільства - є національна політика.
Гуманістичні засади політики в сфері національних відносин
Основні принципи національної політики
Умови гармонізації національних відносин
1. Відмова від насильства і примусу.
2. Пошук згоди на основі консенсусу всіх учасників.
3. Визнання прав і свобод людини.
4. Готовність до мирного врегулювання спірних проблем.
5. Реалізація ідей гуманізму, демократії, добросусідства.
1. Гармонійне поєднання національних та інтернац-ональних інтересів, знаходження оптимальних форм співвідношення національного та інтернаціонального.
2. Визнання права кожного народу на самовизначення, на утворення самостійної держави.
3. Пріоритетність прав людини над будь-якими інтересами національної суверенності і автономії.
4. Неприйняття будь-яких форм шовінізму.
1. Наявність правової держави.
2. Відмова національної меншини від сепаратизму, визнання За верховною владою всіх повноважень в обороні, ведення іноземних справ.
3. Надання компактне розселення меншин широкої автономії і самовря-лення, права вирішення власних місцевих справ, включаючи місцеві податки.
4. Визнання культурної автономії меншин, формування з центрального бюджету, викладання, мовлення на мові етнічної меншини.
5. Максимальне переміщення центру ваги прийняття владних рішень на локальний місцевий рівень.
Завдання: Вивчивши розділ "Національна політика" у параграфі 19, виписати в зошит основні принципи національної політики Уряду РФ (стр.229-230 підручник "Людина і суспільство", § 19).
Закріплення вивченої теми.
Тестування:
Розташуйте етнічні спільності в порядку їх історичного розвитку:
А). народність; Б). рід; В). клан; Г). плем'я;. Д). нація.
2. Сучасну націю можна визначити за ознаками:
А). єдина територія; Б). спільну мову; В). специфіка господарської діяльності; Г). духовну єдність, Д). кровно-родинне єдність.
3. До історично сформованим групам людей відносяться:
А). народності; Б). класи; В). держави.
Варіанти правильних відповідей (для самоперевірки):
Б, В, Г, А, Д.
Д.
А.
Домашнє завдання: § 19. Терміни - вивчити. Завдання на стр.231-232 № 3, 5,6.
Перегляд мультимедійної презентації "Міжетнічні зв'язки Чувашії", підготовленої учнями Григор'євим А, Юдіної Н., Яковлєвої Т.
Довідка про відвідування уроку суспільствознавства в 11 А класі
вчитель історії - Приткова С.В.
На уроці були присутні: заст. директора з НВР - Шевельова І.В., заст. директора з ВР - Лисікова З.М.
Час проведення уроку.
Урок суспільствознавства проводився в рамках вивчення розділу "Соціальний розвиток сучасного суспільства". Актуальність теми уроку викликана сучасним станом суспільства, в якому ще існують націоналізм, екстремізм, збройні зіткнення на національному і релігійному грунті. В умовах розвитку ідей і принципів толерантнос-ти та попередження екстремізму, урок був покликаний показати на прикладі Чувашії, що народи Росії можуть жити мирно, з урахуванням своїх національних, релігійних, культурних традицій та інтересів.
На уроці, що мали комбінований характер діяльності, застосовувалися різні методи навчання - лекція, бесіда, використовувалася робота з підручником, демонструвалася мультимедійна презентація учнів на тему "Міжетнічні зв'язки Чувашії".
Учитель чітко вибудував структуру уроку, на початку уроку була проведена активізація знань учнів з опорою наявних знань з історії; потім чітко прозвучала головна проблема уроку і були визначені завдання уроку. Учитель методично грамотно поєднував лекційну подачу матеріалу з бесідою і роботою по тесту параграфа (самостійна форма роботи учнів).
Учасники навчального процесу - учні 11А, активно брали участь в обговоренні проблемних питань, що стосуються націоналізму, руху скінхедів у Росії, висловлювали своє негативне ставлення до шовінізму, расизму і фашизму в будь-яких його проявах.
Група учнів 11А продемонструвала результат своєї роботи за проектом "Міжетнічні зв'язки Чувашії", підготовленого в рамках міського конкурсу "Світ, у якому я живу". Мультимедійна презентація відобразила, що Чувашія - це поліетнічний регіон, як релігійному і культурному відношенні. Робота учнів була оцінена позитивно.
В кінці уроку для закріплення отриманих знань учням було запропоновано тест, учні могла самі перевірити свої знання за допомогою "ключа з відповідями".
Психологічний настрій уроку був позитивний, активність учнів на уроці висока. Учитель зумів з урахуванням психологічних і вікових особливостей старшокласників побудувати урок і добитися позитивного ходу заняття.
Домашнє завдання було дано з урахуванням диференційованого підходу до учнів.
Урок заслуговує позитивної оцінки.
Заст. директора з НВР Шевельова І.В.
Заст. директора з ВР Лисікова З.М.
Додати в блог або на сайт

Цей текст може містити помилки.

Соціологія і суспільствознавство | Книга
35.3кб. | скачати


Схожі роботи:
Міжнаціональні відносини в Україні
Сучасна етнополітика та міжнаціональні відносини
міжнаціональні відносини в Саратові і області
Міжнаціональні конфлікти
Міжнаціональні шлюби
Міжнаціональні конфлікти Фашизм
Міжнаціональні конфлікти і чинники що їх визначають
Міжнаціональні конфлікти в сучасному світі
Міжнаціональні конфлікти історико-географічний огляд
© Усі права захищені
написати до нас