Ім'я файлу: 1.04 читання.docx
Розширення: docx
Розмір: 19кб.
Дата: 22.04.2020
скачати

01.04.2019 Літературне читання До уроку допущена____
Тема: Урок позакласного читання. Казки народів Європи.


Мета: Ознайомити з казками інших народів; Вчитись читати та аналізувати прозові твори. Розвивати навички читання, переказу, вміння спілкуватися. Розкрити важливість родинних відносин, уміння й прагнення бути собою, відповідати за свої слова й учинки; виховувати любов, повагу й турботу про ближніх, уміння цінувати своє життя, чесність, почуття добра та справедливості.

Обладнання: Записи, виставка книжок, малюнки учнів, ілюстрації.

Тип уроку: Урок узагальнення та систематизації знань.

Хід уроку

1. Організаційний момент

Казок чимало є на світі

І веселих, і сумних.

Хіба ми, друзі, зможемо

Зовсім без них прожить?

Казко, казочко, завітай донас!

2. Актуалізація опорних знань. Узагальнююча бесіда

--Які твори ви читали, готуючись до сьогоднішнього уроку?

--Хто їх автор?

--Яка основна думка творів?

--Зачитайте уривок з твору, що вам сподобався.

--Стисло перекажіть прочитаний вами твір.

3. Мотивація навчальної діяльності

--Як ми потрапляємо у казку? Коли її слухаємо або читаємо. Під шелест сторінок з’являємося ми у тридев’ятій казковій державі. І радіємо, і сумуємо з добрими казковими героями.

Сьогодні я запрошую вам до Казкової країни. Приготувалися?

Крібле, крабле, бумс!

4. Ознайомлення з творами шляхом їх читання в класі

4.1. Робота над латиською народною казкою «Добрі брати»

— Прочитайте казку.

— Про кого йдеться у творі? (Про двох братів.)

— Як склалося життя кожного з братів? (Молодший був одружений, мав семеро дітей; старший був неодружений, жив самотньо.)

— Яку ситуацію змальовано у творі? (Брати скосили жито й поділили урожай навпіл.)

— Над чим замислилися брати після поділу врожаю? (Чи справедливо вони поділили снопи.)

— Як вони вчинили зі своїми частками? (Кожен із братів переніс частину своїх снопів до іншого.)

— Що викликало здивування братів? (Те, що їх копи не змінилися: не збільшилися, не зменшилися.)

— Як вони дізналися правду? (Вони постерегли свої копи й зустрілися.)

— Як можна схарактеризувати кожного з братів? (Вони любили, поважали, берегли один одного.)

— Що спричинило таке ставлення братів один до одного? (Вони весь вік прожили щасливо, не знаючи горя.)

— Як би склалося життя кожного з братів, якби вони не допомагали один одному?

— Як могли вчинити брати із врожаєм? (Кожен міг забрати собі більшу частину.)

— До чого це могло б призвести? (До сварки, відчуження, самотності.)

— Чого вчить ця казка? (Що щастя — в руках кожного з нас, у нашому ставленні до близьких, рідних людей і просто добрих знайомих.)

4.2. Робота над англійською народною казкою «Чаклун і мишка»

— Прочитайте казку.

— Про кого в ній ідеться? (Про чаклуна й мишку.)

— Що вмів робити чаклун? (Він умів обернути будь-кого на тварину, птаха, комаху.)

— За допомогою чого він робив перетворення? (За допомогою трав'яних настоянок, що містилися в пляшечках, кожна з яких мала етикетку з відповідною буквою.)

— Як були розміщені пляшечки? (Вони стояли абияк, впереміж.)

— Як почав розставляти чаклун свої настоянки? (За алфавітом.)

— Яка пляшечка трапилася йому під час прибирання? (Без етикетки.)

— Що відчував чаклун у цей час? (Розгубленість і роздратування.)

— Хто до нього завітав у цей момент? (Мишка.)

— Про що мишка попросила чаклуна? (Щоб він перетворив її на будь-кого, оскільки вона втомилася від того, що її ніхто не любить.)

— Яку пляшечку дав мишці чаклун? (Без етикетки.)

— Чи знав він, на кого перетвориться мишка? Чому? (Ні, бо пляшка була без етикетки.)

— Чому ж він не пожалів мишку? (Бо він був роздратований, що його відволікають від роботи.)

— Як він пояснив мишці, ким вона стане? (Він дав їй вибір, сказавши, «станеш, ким заманеться».)

— Про що задумалася мишка? Ким їй захотілося стати? (Метеликом, черепахою, пташкою, котом, слоном, рибкою, тигром.)

— Що вирішила мишка? (Вона вирішила не відкривати пляшку.)

— Чому мишка прийняла таке рішення? (Вона вирішила залишитися собою.)

— Чим вона пояснила свій вибір? (Тим, що в інших тварин у житті багато різних негараздів, які в неї самої. Але на цей момент вона почувалася щасливою.)

— Чому мишка почувалася щасливою? (Бо вона любила своїх родичів і друзів; їй подобалася власна хатина й усе навкруги.)

— Який висновок можна зробити про власне щастя? Коли ми будемо щасливі? (Коли кожен зрозуміє, що щастя навколо нас: у друзях, родичах, будинку, у нашому ставленні до оточення. Коли любимо ми, люблять і нас.)

— Чого вчить ця казка? (Учить уміти бути щасливими, цінувати своє оточення.)

— Поміркуйте, чим могла закінчитися казка, якби мишка відкрила пляшечку?

— Як би вчинили ви, коли б отримали пляшечку з чарівною настоянкою?

— На кого б ви побажали перетворитися, якби були чарівником? Чому?

— Поєднайте малюнки стрілочками в тій послідовності, в якій мишка розмірковувала, ким би їй стати.

Фізкультхвилинка.

*Фізпауза для оченят.

1. Швидко покліпати очима, заплющити очі та посидіти спокійно, повільно рахуючи до 5. Повторити 4 -5 разів.

2. Міцно замружити очі. Порахувати до 3, відкрити очі та подивитися вдалечінь. Порахувати до 5. Повторити 4 – 5 разів.

3. У середньому темпі проробити 3 – 4 кругових рухів очима в правий бік, стільки ж само - у лівий. Розслабивши очні м’язи, подивитися вдалечінь – на рахунок 1 – 6. Повторити 1 – 2 рази.

4. Витягнути руку вперед. Подивитися на вказівний палець витягнутої руки на рахунок 1 – 4. Потім перенести погляд вдалечінь на рахунок 1 – 6. Повторити 4 – 5 разів.

4.3. Робота над португальською народною казкою «Загублений гаманець»

— Прочитайте казку.

— Про кого в ній ідеться? (Про купця.)

— Як купець заробляв гроші? (Він продав отару овець, заробивши чотириста ескудо.)

— Про що мріяв купець? (Про те, що знову купить овець, перепродасть їх і отримає в кілька разів більше грошей.)

— Що завадило планам купця? (Він загубив гаманця.)

— Що він зробив, щоб повернути свої заощадження? (Він звернувся до герцога з проханням оголосити про втрату гаманця.)

— Що пообіцяв купець у винагороду? (Сорок ескудо.)

— Чи знайшовся гаманець купця? (Так.)

— Хто його приніс? (Його принесла бідна жінка.)

— Чи віддав купець нагороду жінці? (Ні.)

— У чому він її звинуватив? (У тому, що жінка вкрала чотири золоті монети.)

— Чому купець так вчинив стосовно жінки? (Бо жадібність купця не дозволила йому розпрощатися з власними грошима.)

— Як покарав купця за його жадібність герцог? (Герцог віддав усі чотириста ескудо бідній жінці.)

— Як ви думаєте, чи дійсно жінка не брала золоті монети? Доведіть свою думку. (Так, жінка не брала чужі гроші, інакше вона взагалі не принесла б гаманець.)

— Якою за вдачею була жінка? (Доброю, чесною.)

— Яким був купець? (Жадібним, таким, що не виконує обіцянок.)

— Заповніть таблицю.

Персонаж

Вчинки

Риси характеру

Купець







Жінка







Герцог







— Як ви ставитеся до купця? до жінки?

— Що може змінити ваше ставлення до купця?

— Чого вчить казка? (Відповідати за свої слова й учинки, приборкувати свою жадібність.)

— Казки яких народів ви прочитали в цьому розділі?

— Які ще казки європейських країн ви знаєте? Розкрийте їх зміст.

5. Перевірка усвідомленого.

5.1.Дайте відповіді на питання:

--Казки яких народів ми сьогодні читали?

--Яка казка вам найбільше запам’яталась і чому?

5.2. Тест по темі «Казки народів Європи».

1. Яка подія зображена в казці «Добрі брати»?

а)  Спільний обід братів;

  б) святкування дня народження старшого брата;

  в) збирання врожаю жита.

2. Чому братів названо добрими?

а)  Тому що вони жаліли всіх хворих і немічних;

б) тому що частину врожаю вони віддавали один одному;

в) тому що вони піклувалися про бездомних тварин.

3.  Чому чаклун віддав мишці пляшку з чарами без етикетки?

а)  Тому що він був роздратований;

б) тому що так попросила мишка;

в) тому що в тій пляшці було найкраще зілля.

4.  Яка основна думка казки «Чаклун і мишка»?

 а)  Будь-яку проблему допоможуть розв'язати чари;

б) треба залишатися самим собою;

в) усі тварини дають певну користь.

5.  Скільки грошей загубив купець із португальської казки?

 а)  40 ескудо; б)  14 ескудо;  в) 400 ескудо.

6.  Яка риса характеру засуджується в казці «Загублений гаманець»?

 а)  Доброта;б) жадібність;в) спостережливість.

6. Підсумок уроку

— Що нового ви дізналися на уроці?

— Яка назва теми?

— Який твори ми читали? Хто їх автори?

--- Який твір вам запам’ятався найбільше і чому?
скачати

© Усі права захищені
написати до нас