Урок № 1 Тема: Тварина – живий організм Мета: Формувати уявлення про значення тварин у природі і цінність їх для людей, про види тварин, про особливі ознаки тварин; розвивати вміння розрізняти тварин одного і кількох видів; формувати вміння міркувати за аналогією, порівнювати; виховувати оцінне ставлення до власних вчинків та вчинків інших людей у ставленні до природи. Державні вимоги щодо рівня загальноосвітньої підготовки учнів: називає: - середовища існування тварин; - прояви життєдіяльності тварин; - органи тварин; описує: - будову тіла тварин; - відмінності тварин від рослин та грибів; характеризує: - живлення тварин; висловлює судження щодо значення зоологічних знань. Обладнання і матеріали: таблиці, малюнки із зображенням тварин різних видів. Базові поняття і терміни: зоологія, середовище існування, живлення. Тип уроку: засвоєння нових знань. Хід уроку І. Організаційний етап Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності класу до уроку. Перевірка присутніх. ІІ. Актуалізація опорних знань Очікувані результати (Фіксуються на дошці) • довести, що тварини належать до живої природи; • з’ясувати, яке значення для людей мають тварини; • дізнатися, як люди розрізняють тварин; • зрозуміти, чим відрізняються тварини різних видів; • навчитися помічати, що тварини — наші менші друзі, і виховувати в собі бережливе ставлення до них. ІІІ. Мотивація навчальної діяльності Бесіда. — Що належить до живої природи, крім рослин? — Що спільного між рослинами і тваринами? — Яке значення мають тварини в природі й житті людей? 1. Коло бабусі сидить у кожусі, Проти печі гріється, Без водички миється. (Кіт) 2. Герой мультфільму «Ну, постривай!». (Вовк) 3. Голодна — мукає, сита — жує, Всім дітям молоко дає. (Корова) 4. Дуже довга в неї шия, Ще й смугаста, як змія. Через це через паркан Заглядає, наче кран. (Жирафа) 5. Герой казки І. Франка «Фарбований...». (Лис) 6. Хто у африці живе, Цілий день банан жує? Дражнить всіх мале звірятко. Хто це, діти?.. (Мавпенятко). 7. Зубатий приятель Чебурашки. (Крокодил) ІV. Вивчення нового матеріалу Розповідь учителя з елементами бесіди. — Світ тварин багатий та різноманітний. Як ви гадаєте, де живуть тварини? (Відповіді учнів.) — Отже, тварини живуть усюди: в океанах і морях, у лісах, на луках, у пустелях, горах. Тварини опанували чотири середовища існування: водне, наземно-повітряне, ґрунтове та тіла інших організмів. Кожне з них має свої особливості, до яких організми пристосувалися в процесі еволюції. 3. Повідомлення експерта. — На Землі відомо близько 2 млн видів тварин, а в Україні живе понад 50 000 видів. Наука, яка їх вивчає, входить до складу біології і називається зоологією (від грец. «зоон» — тварина, «логос» — наука). Тварини — частина живої природи, складно влаштовані природні біологічні системи, для яких характерні такі життєві функції: обмін речовин, ріст, розвиток, розмноження, подразливість, рух. Обмін речовин — найважливіша властивість живих організмів, яка включає живлення, дихання й виділення. Які ж типи живлення характерні для тварин? Тварини є гетеротрофними організмами, тобто живляться готовими органічними сполуками, які вони отримують з інших організмів. Залежно від того, які організми тварини використовують у їжу, їх поділяють на м’ясоїдних, рослиноїдних та всеїдних (мал. 1.1). Більшість тварин, що мешкають на Землі, дихають, незалежно від того, де вони мешкають: на суходолі, у воді, під землею чи в повітрі. Для дихання одні з них використовують кисень з атмосферного повітря, а інші — розчинений у воді. Процес поглинання кисню й виділення вуглекислого газу називається диханням. Для чого необхідне дихання? Кисень, що потрапляє в організм, бере участь у розщепленні органічних речовин, унаслідок чого виділяється енергія для підтримки життєдіяльності організму: росту, руху, живлення, розмноження. У процесі дихання між організмом і середовищем відбувається обмін газів: поглинання кисню і виділення вуглекислого газу. Виділення — виведення з організму продуктів його життєдіяльності, а саме: вуглекислого газу, надлишку води, токсичних та інших речовин, які можуть зашкодити організму. Завдяки цьому процесу підтримується сталий склад організму, а це одна з умов його нормальної роботи. Розмноження — це основна властивість живих організмів, відтворення подібних до себе. Тварини, як і рослини, можуть розмножуватися статевим і нестатевим способами. Нестатеве розмноження здійснюється без участі статевих клітин, а статеве — за їх допомогою. Ріст — це збільшення розмірів і маси тіла. Розвиток — процес формування організму, його окремих частин, органів і систем органів. У більшості тварин, на відміну від рослин, ріст обмежений. Але є й такі, що ростуть протягом усього свого життя: молюски, риби, слони тощо. Подразливість — це здатність живого організму сприймати зміни навколишнього та внутрішнього середовища й відповідати на них. Наприклад, похолодання є сигналом для змій сховатися на зимівлю, запах рослин є орієнтиром для бджіл, де шукати нектар, несподіваний дотик до їжака змушує його згорнутися в клубок. Подразниками для тварин можуть бути світло, волог ість, температура, механічні впливи, сольовий склад води, звуки, хімічні речовини та багато інших чинників. Рух — одна з основних властивостей живих організмів. На відміну від рослин, тварини в більшості своїй здатні до активних рухів, які вони здійснюють за допомогою м’язів. Способи їх переміщення залежать від середовища життя та внутрішньої будови організму Особливими у тварин є ознаки, яких не мають інші організми. Тварини переміщуються. Як? Мал.. Пересування тварин V. Узагальнення і систематизація знань Хвилинка-цікавинка. 1 - й з н а в е ц ь т в а р и н. Найбільший птах — страус: заввишки 2,7 м, 90 кг маси тіла. Найменша з пташок У світі — колібрі: маса 1,5 г, тобто вона в 50 тис. разів легша за страуса. 2 - й з н а в е ц ь т в а р и н. Найвища тварина — жирафа, її зріст — до 5 м. Найменша тварина — землерийка, її малятко важить не більше 2 г. Найбільші тварини — блакитні кити: маса 150–180 т, завдовжки 33 м |