Ім'я файлу: konspekt-uroku-z-ukrayinskoyi-literatury-dlya-8-klasu-z-temy-sam
Розширення: docx
Розмір: 157кб.
Дата: 12.06.2023
скачати
Пов'язані файли:
konspekt-uroku-z-ukrayinskoyi-literatury-dlya-8-klasu-z-temy-sam
konspekt-uroku-z-ukrayinskoyi-literatury-dlya-8-klasu-z-temy-sam
konspekt-uroku-z-ukrayinskoyi-literatury-dlya-8-klasu-z-temy-sam
298972.doc

Тема. Самобутня постать поета Василя Голобородька в українській літературі. “З дитинства: дощ” (“Я уплетений...”). Наскрізний патріотизм, філософічність, фольклорна основа поезії
Мета:


  • навчальна:ознайомити учнів із життєвим та творчим шляхом ВасиляГолобородька; навчати визначати ідейно-художню цінність поетичних творів, звертати увагу на філософічність та фольклорну основу вірша;




  • розвивальна:розвивати вміння виразно й вдумливо читати вірші,визначатитему, основну думку поетичних творів, знаходити та характеризувати художні образи;




  • виховна:виховувати патріотичні почуття,любов до рідного народу,донаціональної культури, української літератури.


Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник, портрет Василя Голобородька, аудіозапис дощу, аудіозапис Л. ван Бетховена «Музика дощу», мультимедійний проектор.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І.Організаційний момент


  1. Привітання.




  1. Перевірка домашнього завдання.




  • Говорити сьогодні ми будемо про незвичайного поета, нашого сучасника – Василя Івановича Голобородька і його сприйняття світу. Домашнє завдання у вас було випереджальним: знайомство із життєвим і творчим шляхом письменника. Що ж ви можете сказати про В. Голобородька? ( відповіді учнів).




  • Добре, дякую, хочу зауважити, що твори поета були перекладені 15 мовами світу, переважно зусиллями української діаспори.


Ми живемо серед природи, і ми – теж частина цієї природи. І світ, який нас оточує, мінливий, різнобарвний. Такими є і наші почуття. Коли я бачу сніг – радію. А коли дощ - …? У мене почуття різні. Чому так? Яким буває дощ? ( відповіді учнів)
Так, дощ буває різним, тому і почуття різні. І складено про нього так багато поезій! І у
В. Голобородька теж є вірш “З дитинства: дощ” (“Я уплетений...”), з яким ми сьогодні і познайомимось.
ІІ. Оголошення теми й мети заняття


  1. Запишіть тему та епіграф в зошити


Отже, тема нашого уроку: Самобутня постать поета Василя Голобородька в
українській літературі. “З дитинства: дощ” (“Я уплетений...”). Наскрізний патріотизм, філософічність, фольклорна основа поезії.
2. Прочитайте епіграф до нашого уроку


  • Я – дерево, я – сніг, я – все, що я люблю! І, може, це і є моя найвища сутність.


Л. Костенко

  • Як ви гадаєте, з чим буде пов’язана наша тема? ( Людина і природа )




  • А якою буде мета нашого уроку? Я пропоную вам самостійно її сформулювати. На допомогу будуть у нагоді цитати:


Дерево тримається корінням, а людина – сім’єю.
Народна творчість
Душа летить в дитинство, як у вирій, бо їй на світі тепло тільки там.
Л. Костенко
Поезія – це завжди неповторність…
Л. Костенко


  • Прочитайте їх і скажіть, яка мета стоїть перед нами? Пропоную розпочати словами з’ясувати… ( Мета літератури, творчості і зміст твору, який ми будемо вивчати )

  • Я пропоную вам попрацювати над такими проблемними питаннями:


У чому феноменальність поезій В. Голобородька і Що об’єднує мистецькі твори? Зафіксуйте в зошити ці питання
ІІІ. Засвоєння навчального матеріалу в процесі виконання практичних завдань


  1. Ідейно-художній аналіз поезії “З дитинства: дощ” (“Я уплетений...”).




  1. Виразне читання твору.


1.2. Опрацювання змісту твору. Бесіда за питаннями:


  • А чи відчули ви, що цей вірш незвичайний? Так, він не має рими. Це білий вірш, або верлібр.


Верлі́бр(фр. vers libre — вільний вірш) — неримований, нерівнонаголошений віршорядок (і вірш як жанр). Верлібр є одночасно і ліричним жанром ( Записати в зошити).


  • Білий вірш, як і дощ, може бути різним, і прочитання його теж є різним, адже кожен сам вирішує, де зробити паузу, логічний наголос. Його читають по - різному, так, як відчувають. Отже, давайте спробуємо прочитати ( Учні читають по одному за відеоматеріалом).


https://www.youtube.com/watch?v=NI0CtDxaxYM


  • Ми прослухали поезію, давайте з‘ясуємо тему, ідею, основну думку і запишемо в зошити.


1.3. Тема: дитячі спогади ліричного героя про літній дощ .
1.4. Ідея: утвердження любові до рідного краю, захоплення гармонією людини і природи.
1.5. Основна думка: « батьківська хата тепла, як гніздо » ( знайдіть рядки у поезії).
1.6.Жанр: філософська поезія.


  • Яка картина уявляється вам за словами:


Я уплетений весь до нитки У зелене волосся дощу…


  • Яким баче ліричний герой дощ у цій поезії?

    1. Скласти асоціативний кущ до слова « дощ».




  • Дощ у поета зелений, адже він життєстверджувальний, відновлений, дає життя. Без дощу природа вмирає, а після нього – радіє, оживає. Вода дає життя.




  • Ліричний герой радіє дощу?




  • Дощ пов’ язаний із дитинством. Адже дитячі спогади зберігають найчастіше все світле, тепле, радісне. Згадайте, чи любили ви бігати по калюжах? Чи намагались не пропустити жодну? А хто в дитинстві казав : « Іди, іди, дощику, зварю тобі борщику?..». Такі замовляння існують з давніх часів, тому дощ був не завжди бажаним ( У жнива дощ, як п ’яте колесо до воза). А чи знаєте ви, що існує повір’я: якщо потрапити під сонячний ( коли світить сонце і йде дощ) дощ – будеш щасливим?




  • Цей вірш став народним, тому існує кілька його варіантів. І це ще одна ознака УНТ.




  • Дякую, діти, чи дізналися ви щось нове про дощ? А чи знаєте ви, що дощ має запах? ( відео « Цікаві факти про запах дощу » ). https://youtu.be/t_SjNzQSbdY




  • Що нового ви почули про дощ ? ( Дощ має запах ).




  • А як називаються ці запахи? ( Геосвіт)




  • Чи є в поезії незнайомі слова? ( Тирло – місце відпочинку тварин ).




  • Які художні образи присутні в поезії? ( хата, ріка, дорога, дощ, дерево, зелене волосся дощу).




    1. Робота з термінологічною карткою.




  • У вас на парті є термінологічна картка до поезії. Впишіть у неї художні засоби з тексту. ( Звучить музика Л. ван Бетховен « Музика дощу»).


Порівняння
Епітети
Метафора



Анафора



Інверсія



Фразеологізм




    • Хто виконав? ( зачитування відповідей).




    • А чи є в тексті ланцюжок метафор? Зачитайте.




    • А чи є в тексті повтори? Їхня роль?




    • А як називається повтор на початку строфи?



  1. «Мікрофон». Що собою являє батьківська хата? Це тільки будинок, приміщення?

  1. Зв’ язок поезії з іншими видами мистецтва.



    • Хочу запропонувати вашій увазі фото скульптури відомого українського художника Назара Білика « Дощ». Що ви бачите? ( Фото інсталяції на екрані)






  • Ця інсталяція перегукується із ідеєю поезії В. Голобородька.




  • Давайте дамо відповідь на проблемне питання, яке записали в зошити на початку уроку: Що об’єднує мистецькі твори?




  • І поезія, і скульптура передають діалог, зв’язок між людиною і природою. Людина


– це частина природи.

  • Діти, придивіться, в цій краплі щось видніється. Що це ? ( Хата ).




  • Тепер 2 проблемне питання. У чому полягає феноменальність поезій


В. Голобородька ? ( За допомогою білого вірша автор зміг передати настрій і ритм дощу ).


  • Чи пройнятий вірш вітаїстичністю? До речі, що таке вітаїзм? (Життєстверджування).




  • Чи є життєстверджувальною ця поезія ? ( Так, вона надихає жити, творити).


IV. Підсумок уроку


  • Підсумовуючи, пропоную вам скласти сенкан до слова « дощ » . Яким ви його відчули, після прочитання поезії? ( Звучить пісня С. Весни « Теплий літній дощ»)


Дощ
Невгамовний, теплий,
Падає, зачаровує, мандрує,
Відтворює найніжніші почуття людини.
Свіжість


  • Отже, на останок хочу вам сказати, що саме у дитинстві все переповнене світлом, радістю, навіть бешкетними вибриками. Мабуть, доросла людина не буде настільки щасливою, спостерігаючи, як падає дощ, напевно, це можливо тільки у дитинстві. Тож будьте життєрадісними, спостережливими, фантазуйте, мрійте разом із автором.



V. Домашнє завдання
Знати біографію В. Голобородька, опрацювати підручник, с. 90- 93, виконувати ідейно – художній аналіз поезії « З дитинства: дощ »; написати есе « Я серед природи ».
скачати

© Усі права захищені
написати до нас