Урок «Дизайн та технології», 4 клас Тема :Народна іграшка. Ліплення за мотивами народних іграшок. Розписний коник. Мета уроку: формувати уявлення про види декоративно-ужиткового мистецтва, вчити дітей працювати з пластичним матеріалом, відчувати зв’язок форми, призначення, декоративного оздоблення засобів і предметів народного декоративно – прикладного мистецтва. Ознайомити з виробами й колірною палітрою народних іграшок, різновидами орнаментальних мотивів. Розвивати фантазію, творчість, естетичний смак. Виховувати інтерес до українського декоративно- ужиткового мистецтва ,знайомити з працею народних майстрів. Обладнання: комп’ютер, мультимедійний центр. Матеріал та інструменти на уроці: таблиці, ілюстрації із зображенням керамічних виробів, глиняні іграшки, пластилін, дощечки для роботи з пластиліном, стекі, готовий виріб. Хід уроку : І Організаційний момент. Любі , я вас всіх вітаю, Творчості від вас чекаю. ІІ Актуалізація опорних знань 1.Перевірка готовності дітей до уроку. 2.Бесіда з учнями.- Шматочок пластиліну на парті дрімає, І чим він стане ніхто не знає, Чи квіткою, що радує нині, Чи пташкою на гіллі у калині. ІІІ Мотивація художньо – трудової діяльності. Хто створює глиняні іграшки? Ми сьогодні побуваємо в майстерні художників – умільців і навчимося створювати гарні народні іграшки. Люди якої професії роблять зі шматка пластиліну чи глини казку? Кожен із вас сьогодні на уроці стане гончарем і власними руками оживить шматок пластиліну. Він буде червоним, адже буде зігрітий теплом ваших рук ІV Вивчення нового матеріалу. 1.Вступна бесіда. -Що ви знаєте про іграшки? Де їх виготовляють? Один маленький хлопчик міцно притискав до грудей чудернацьку ляльку . Відразу зрозуміло , її не в магазині купили. Хлопчик розповів , що ляльку він зробив сам і збирається подарувати її молодшій сестричці. -Скажіть , чому ця іграшка цінна для хлопчика? -А які іграшки є у вас вдома? З чого вони зроблені? Колись дуже давно селяни і ремісники робили іграшки для своїх дітей власноруч; так само, багато інших знарядь праці, одяг, посуд. Саморобні іграшки були різноманітними: ляльки, свистунці, посуд, брязкальця, гриби-скриньки, коники на коліщатах…Усе і не перелічиш, тому існували іграшки керамічні, дерев’яні, плетені з лози й соломи, зшиті з полотна і багато інших. Донині у світі захоплюються вмінням виготовляти традиційні іграшки. А в музеях влаштовують окремі виставки української народної дитячої іграшки, адже це теж мистецтво. Здавна наші дідусі і бабусі займалися гончарським ремеслом, передаючи секрети своєї майстерності своїм дітям і онукам. Людей, які працювали з глиною, називали гончарями, а їхнє заняття – гончарством. Одним зі знаних центрів виробництва кераміки в Україні є старовинне козацьке місто Опішня, що на Полтавщині. Крім повсякденного посуду , опішнянські майстри створюють художні вироби у вигляді звірів і птахів; баранців, козликів, левів, коників, півників тощо. 2.Словникова робота. Стека – спеціальний інструмент для роботи із пластиліну та іншими матеріалами, дерев’яна чи металева паличка із розширеними у вигляді лопатки кінцями. Пластилін- матеріал для виліплювання. 3. Правила роботи з пластиліном 4. Перегляд демонстраційного матеріалу 5. Послідовне ліплення коника вчителем(презентація) 6.Фізхвилинка Кіт збирався до роботи (потягуються) Та завадили турботи(розводять руки в сторони) Треба висушіть хвоста,(показують хвіст) Накрутити вуса, Почесати живота.(гладять живіт) І помити писок. Цілий день такі турботи, (лічать пальцем) Що не встигнеш до роботи(розводять руками, крутять головою) V Практична діяльність учнів.(звучить музик) VІ Підсумок уроку. Рефлексія - Що ми сьогодні виготовляли з пластиліну? - Що нового дізналися? - Що з сьогоднішнього уроку ви : *знаєте? *умієте? *цінуєте? VІІ Перегляд та виставка дитячих робіт. Всі ви , діти- молодці, Гарно працювали! Уже дзвоник пролунав, Він мені і вам сказав, Що урок вже час скінчати, Треба йти відпочивати! Сьогодні ми створили гарні іграшки, якими порадуємо наших батьків. Дякую за роботу на уроці! Прибирання робочих місць. |