Ім'я файлу: план-конспект уроку № 2.docx
Розширення: docx
Розмір: 56кб.
Дата: 07.02.2020
скачати

План-конспект уроку у 7 класі

Тема. Вибір гачка і пряжі для ручного в’язання. Початок роботи  ланцюжок. Основні петлі у в’язанні гачком.

Мета: 

навчальна: ознайомити учнів із прийомами роботи гачком, технікою в'я­зання ланцюжка, стовпчика без накиду, навчити в'язати ці елементи,

розвивальна: формувати стійкі навички в'язання гачком.

виховна: виховувати посидючість, акуратність.

Обладнання: зразки в'язання основних елементів, виробів.

Інструменти і матеріали: гачок, пряжа, ножиці, тканина (папір) для композиції.

Основні поняття: повітряна петля, ланцюжок, півстовпчик, узори в'язання (щільні, ажурні, філейні, фонові).

Методичне забезпечення: презентація, відео.

Тип уроку: комбінований.

 

СТРУКТУРА УРОКУ

І. Організаційний момент........................ …………………2хв.

II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів…………….3 хв.

III. Вивчення нового матеріалу …………………………..30 хв:

1.  В'язання гачком як вид декоративно-ужиткового мистецтва.

2.  Вибір гачка та пряжі.

3.   Прийоми роботи гачком.

4.  Техніка в'язання ланцюжка, півстовпчика (із практичним закріпленням).

5.  Види узорів в'язання.

     IV. Закріплення нових знань і вмінь учнів………………5 хв.

     V. Підведення підсумків…………………………………..3хв.

     VІ. Домашнє завдання……………………………………..2 хв.
ХІД УРОКУ
          І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
          ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

Бесіда.                

1)      Які інструменти і матеріали необхідні для в'язання серветок,

іграшок та ін.? Обґрунтуйте свій вибір.

2)  Наведіть приклади декоративних виробів (одягу), зв'язаних гачком.

 

III.        ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1.     В'язання гачком як вид декоративно-ужиткового мистецтва.

В'язання це спосіб виготовлення полотна або окремого  виробу шляхом згинання ниток у петлі, що переплітаються між собою.

В'язання — один із найдавніших видів декоративно-ужиткового мистецтва, що існує понад три тисячі років. В'язані речі були зна­йдені у стародавніх похованнях Єгипту, Риму, Греції.

В одній із гробниць фараонів була знайдена дитяча в'язана шкар­петка. Великий палець був вив'язаний окремо, тому що в той час носили взуття, схоже на наше пляжне.

У V ст. в'язання набуває розвитку на Сході й приблизно у IX ст. приходить до Європи.

Особливо поширилося мистецтво в'язання у середні віки в Англії і Шотландії у зв'язку з розвитком вівчарства у цих країнах.

У ХІІІ ст. ручне в'язання стало доволі прибутковим ремеслом у кра­їнах Західної Європи, але найвищого рівня розквіту воно досягло наприкінці XVI ст.

В'язання гачком доступно всім. За допомогою цього простого інструмента можна виготовити модний одяг, а також декоративні вироби (серветки, скатертини, гардини, шалі тощо). Тому в'язання гачком залишається модним і популярним і нині. Невичерпна кіль­кість вузлів і їх комбінацій дають можливість виявити свою творчу фантазію.

 

2.  Вибір гачка та пряжі.

Використовуючи матеріали й інструменти, наявні у швейній майстерні, а також підготовлені учнями для роботи, учитель розповідає про види ниток, гачків.

Основним матеріалом для в’язання гачком є пряжа. Для в'язання гачком підходить будь-яка пряжа, головне, щоб вона відповідала призначенню виробу.

Для декоративних виробів частіше використовують бавовняну пряжу: котушкові нитки № 10, кроше, «ромашка», ірис, а також бавовняну рибальську ліску (кордову нитку).

Для моделей літнього одягу також підходять бавовняні нитки, а для зимового одягу - вовняні й напіввовняні нитки з додаванням акрилу, бавовняних ниток та ін.

Гачки для в'язання виготовляють зі сталі, дерева, пластмаси завтовшки 1-8 мм, завдовжки 12-15 см. (Учитель демонструє будову гачка, пояснює призначення його частин, демонструє прийоми роботи  з ним.)

Гачки повинні бути добре відполіровані.

Гачки бувають короткі (12-15 см) для звичайного в‘язання та довгі (30-35 см) для так званого туніського в‘язання.

Кращими є сталеві гачки (не гнуться, не ламаються), а для в'язання виробів із вовни і мохеру можна користуватися дерев'яними і пластмасовими гачками.

- Як, на вашу думку, слід підбирати гачок для роботи?

Товщина гачка певним чином повинна відповідати товщині до товщини нитки.

Нитки, пряжа (бесіда, фронтальне опитування).

  • Як ви думаєте, з яких ниток можна в'язати?

Бавовна —- поширеніший вид пряжі. Бавовняні нитки бувають різними за кольоровою гамою та якістю.

  • Які властивості мають бавовняні волокна, а отже і нитки?

(Бавовняні нитки бувають блискучі і матові, меланжеві та шовковисті, легко вбирають вологу, швидко сохнуть).

  • Як називають волокно бавовни? (Льон.).

  • Що ви знаєте про волокна льону?

(Волокна льону сірого кольору, довгі, блискучі, гладенькі, дають відчуття прохолоди, дуже міцні, добре вбирають вологу, швидко сохнуть).

  • Як називають волокно льону? (Луб'яне).

Вовняна пряжа — це натуральний матеріал, одержаний із вовни тварин.

  • З яких тварин можна одержати вовняні волокна? (З вівці, кози, кролів, верблюдів).

  • Що таке руно? (Вовна, зістрижена з вівці).

  • Які властивості вовняних волокон?

(Волокна вовни короткі, пружні, звивисті, теплі, міцні, гігроскопічні, добре зберігають тепло, мають матовий блиск).

Вовняна пряжа (нитки) ідеальна для гладких, рельєфних та багатокольорових узорів.

Блискуча пряжа.

  • А чи буває блискуча пряжа?

(Блискуча пряжа буває, інколи вона виготовлена зі штучних та синтетичних волокон).

  • Які волокна належать до штучних, що є сировиною для їх виготовлення? (Сировиною для їх виготовлення є відходи хвойних дерев або пуху бавовни).

  • Що є сировиною для виготовлення синтетичних волокон? (Для виготовлення синтетичних волокон використовують відходи нафти, газу і кам'яного вугілля).

  • Які ви знаєте синтетичні волокна? (Капрон, нітрон, хлорин, анід,кристалон тощо)

  • Які властивості хімічних волокон? (Хімічні волокна блискучі, мають гарний вигляд, міцні, погано вбирають вологу, негігієнічні, електризуються).

  • А як позбутися електризації? (Шляхом змішування волокон хімічних і натуральних можна одержати різні волокна з покращеними  гігієнічними та іншими властивостями).

Правильно. Віскозні та акрилові нитки, додані до основної пряжі, надають їй золотистого або срібного ефекту.

Є ще фасонна пряжа —це пряжа, виготовлена за особливою технологією з додаванням різних за кольором і якістю волокон, синтетичних, металевих ниток.

Фантазійна пряжа — це меланжева пряжа, виготовлена зі змішаних природних та синтетичних волокон з додаванням металевої нитки різної фактури.

В'язати гачком можна також із лика, товстої килимової пряжі, тасьми та інших матеріалів.

 

Міні-практикум.

1) Розгляньте підготовлені вами для роботи пряжу і гачок.

2) Оцініть відповідність товщини гачка товщині пряжі.

3) Для в'язання яких виробів можна використовувати пряжу?

 

3.   Прийоми роботи гачком.
Узори в'язання складаються з переплетень петель і стовпчиків. До основних видів петель і стовпчиків належать:

а) повітряна петля;     б) півстовпчик;

в) стовпчик без накиду;     г) півстовпчик із накидом;

д) стовпчик з одним, двома, трьома і більше накидами.

Першим кроком до в'язання гачком є вміння правильно тримати гачок і нитку та виконувати першу петлю. (Продемонструвати ці прийоми).

 

Міні-практикум.

1) Візьміть нитку і гачок.

2) Виконайте першу петлю.     

3) Проконтролюйте правильність дій (метод взаємоконтролю)
4. Техніка в'язання ланцюжка, півстовпчика (із практичним закріпленням).

Пояснити і продемонструвати прийоми в'язання ланцюжка і півстовпчика, використовуючи наведені інструкційні карти. Після цього учні виконують в'язання.

ПРАКТИЧНА РОБОТА.

Інструкційна карта «В’язання гачком»




Послідовність виконання

Графічне зображення

1

Узяти нитку великим  і вказівним пальцем лівої руки



 

2

 

 

 

Підвести тачок борідкою вниз під нитку і повернути, утво­рюючи петлю



 

3

 

 

 

 

 

 


Підвести борідку під нитку, і, зачепивши її, утягнути в петлю. Продовжити в'язан­ня ланцюжка потрібної довжини

 




 

4

 

 

 

Умістити ланцюжок на тка­нину чи папір відповідно до рисунку, пришиваючи в де­кількох містах

 

 




 

ПРАКТИЧНА РОБОТА.

 

Інструкційна карта «В'язання півстовпчика (глухої петлі)»



Послідовність виконання

Графічне зображення

1

Зв'язати ланцюжок із 10 повіт­ряних петель. Увести гачок у петлю ланцюжка, підхопити нитку і протягнути її через петлю ланцюжка

 

 



2

 

 

 Повторити до кінця ланцюж­ка

 

 

 



3

 

Повернути в'язання, викона­ти петлю підйому. Пров'язати другий і наступний рядки півтовпчиків. Закріпити нитку

 

 

 

У разі необхідності допомогти учням, контролювати дотримання ними техніки в'язання.

 

4. Види узорів в'язання.

Розповідь учителя.

Використання гачків різної товщини та комбінування елементів в'язання дозволяє створювати різні узори, що розрізняються за  густотою (щільністю) в'язання. Щільне в'язання можна одержати, використовуючи товсті нитки і тонкий гачок.

Якщо для тонких ниток узяти товстий гачок, в'язане полотно буде ажурним, із великими просвітами.

Залежно від щільності в’язання розрізняють такі види узорів:

а)   ажурні;

б)  щільні;

в)   фонові;

г)   філейні.
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

Бесіда.

1) Які узори отримують при в'язанні півстовпчиків?

2) Для в'язання яких виробів є характерним застосування них (ажурних) узорів?

3) Із якого матеріалу виготовляють гачки для в'язання?

 

V.  ПІДСУМКИ УРОКУ

Учитель оцінює результати виконання практичної роботи.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготувати інструменти і матеріали для в'язання.

Відгук

Оцінка

20,00 / 20,00

Оцінено на

Friday, 31 January 2020, 09:44

Оцінив

В.В. Бурдун


скачати

© Усі права захищені
написати до нас