Ім'я файлу: Семінарське заняття урок брифінг 10 клас.docx
Розширення: docx
Розмір: 146кб.
Дата: 13.11.2022
скачати



План-конспект уроку-брифінгу на тему:

«Індія. Загальний огляд»


Підготував:

вчитель географії

Циганенко С.В.


Бабинці

10 клас

Тема: Індія. Місце країни у світі та регіоні. Основні чинники, що визначають місце країни у міжнародному поділі праці. Система розселення. Особливості структури економіки країни, що розвивається. Спеціалізація сільського господарства. Видобування мінеральних ресурсів. Промислові виробництва, що визначають міжнародну спеціалізацію країни. Особливості розвитку третинного сектору. Характерні риси просторової організації господарства. Зовнішні економічні зв’язки. Міжнародні зв’язки України з Індією.

Мета уроку:

Освітня: показати роль Індії у світі, дати загальну характеристику економіко-географічного положення, господарства, населення;

Виховна: сприяти вихованню ділових якостей учнів, їх толерантності, вміння діяти в нетрадиційних ситуаціях;

Розвивальна: розвивати вміння учнів аналізувати, зіставляти, узагальнювати і робити висновки.

Тип уроку: урок-брифінг

Структура уроку:

  1. Організаційний етап – 2 хв.

  2. Актуалізація знань – 6 хв.

  3. Практична частина – 30 хв.

  4. Підсумок уроку – 5 хв.

  5. Домашнє завдання – 2 хв.



Хід уроку

І. Організаційний етап

Учні об'єднані в 4 групи. Парти стоять по колу. На дошці запис: «Індія. Загальний огляд». Перед початком уроку звучить гімн Індії, та вчитель оголошує про те, що брифінг присвячений Індії оголошується відкритим.

ІІ. Актуалізація знань

Як сказано в енциклопедії, брифінг - це зустріч офіційних осіб з представниками ЗМІ, на якій коротко викладають позицію уряду, її представників з певних питань.

Тема нашого заняття-брифінгу «Індія. Загальний огляд». У брифінгу беруть участь: політолог; головний еколог; демограф країни; міністр закордонних справ; економіст; менеджер агропромислового комплексу. Питання ставитимуть представники ЗМІ. У залі присутні гості з України – представники різних телеканалів та газет, а також експертні представники інвестиційної компанії «Babintsy Global Corporation». На брифінгу працює секретаріат, їх завдання - фіксувати доповіді, підвести підсумки брифінгу. Та представники головно комісії які по закінченню брифінгу пдіб’ють підсумки уроку.

Хотілось би ознайомити всіх з регламентом та прошу дотримуватись регламенту та протоколу проведення брифінгу:

  • ставити питання чітко, відповідати коротко, конкретно;

  • доповідача не перебивати;

  • дякувати за відповідь.

Час починати наш брифінг. Просимо ставити питання.

ІІІ. Практична частиан

Кореспондент телеканалу «Інтер». У мене питання до політолога. Розкажіть, будь ласка, про місце Індії у світі. Як ви охарактеризуєте її економіко-географічне положення? Дякую.
Політолог. Перш за все я хочу коротко вас ознайомити з історією держави та її народу. Переважно більшість індійців належить до двох великих груп: індоарійців і дравідів. Індоарійці, світліші, населяють північ Індії, а на півдні живуть індійці темнішого кольору шкіри, нащадки дравідів. Наша країна - найдавніша цивілізація, яка збагатила все людство своїми досягненнями. Ще з XV ст. Індію колонізували португальці, іспанці, французи і нарешті англійці, які отримали перемогу над суперниками в ході тривалих війн. До 1947 року (майже 200 років) Індія була сировинним придатком Британської імперії. Цим і пояснюють низький рівень розвитку країни. Після проголошення незалежності в 1947 р. країна зробила значний крок уперед у своєму розвитку. Це федеративна республіка в складі Британської Співдружності. Що ж приваблювало європейців в Індії? У давні часи Індія була для європейців дивовижно багатою країною. Довго шукали шлях до цієї країни Васко да Ґама, Афанасій Нікітін, Христофор Колумб. Республіка Індія розташована в Південній Азії на півострові Індостан. Вона нагадує трикутник, що відгороджений від Азії гірськими системами Гіндукушу та Гімалаїв. Омивається водами Індійського океану. До її складу входять численні острови: Лаккадівські, Андаманські, Нікобарські. Межує з Пакистаном, Афганістаном, Китаєм, Непалом, Бутаном, Бангладешем, М'янмою. З ними Індія має багато спільного, але складні взаємини між ними зумовлені релігійною ворожнечею. Через Індію проходять міжнародні торговельні шляхи, що з'єднують Азію, Європу, Африку, Австралію. Це впливає на те, що Індія має багато торговельних партнерів.

Кореспондент газети «Вперед». Моє запитання до головного еколога країни. Дайте оцінку природним умовам та ресурсам країни. Дякую.

Еколог. Велика частина території Індії - рівнини і плоскогір'я, на півночі знаменита Індо-Ґанська низовина, в центральній частині - Деканське плоскогір'я, а на півночі Гімалаї. Корисні копалини різноманітні і значні. Індія має великі запаси залізної руди, марганцевої руди, кам'яного вугілля, золота, коштовного каміння. Клімат мусонний, субекваторіальний. Це зна­чить, що вологий сезон чергується з сухим. Опадів випадає до 3000 мм. Є пустеля Тар, де опадів менше 100 мм, і місцевість Черапунджі, де випадає до 20 000 мм опадів. Середньорічні температури - +18 °С на півночі, +24 °С на півдні. Ґрунти мають високу родючість. Найбільші річки - Ґанґ, Інд, Брахмапутра. У сезон дощів рівень води в них підвищується більш як на 10 м, що приводить до катастрофічних наслідків. Індійське прислів'я попереджає: «На березі річки жити - цілий рік поневірятись». Висока вода за кілька діб може перетворити квітучі поля на суцільне море. Річка Ґанґ здавна вважалась священною. В її водах проводять численні ритуали. Цікаво, що дослідження показали: у верхів'ях річки у воді збудники холери і малярії гинуть за чотири години, а органічні речовини розкладаються в 25 разів швидше, ніж у будь якій іншій річці. Перемінно-вологі ліси, що були вздовж узбережжя материка, вирубані. Ліси збереглись лише у гірських районах Індії. У цілому природно-ресурсний потенціал Індії багатий, але є чимало складних проблем.

Кореспондент газети «Географія». Маю питання до демографа країни. Ознайомте нас, будь ласка, із соціальними проблемами Індії, проблемами населення.

Демограф. Індія тривалий час була другою країною світу за кількістю населення після Китаю, на даний момент вже перша. Зараз кількість населення перевищує мільярдний рубіж і продовжує швидко зростати. Демографічна політика: скорочення народжуваності, що проходить під девізом «Нас двоє - нам двох» дає незначні результати. Причини: затурканість населення, архаїчні традиції, економічна необхідність великої сім'ї в сільській місцевості. Поняття «індійці» об'єднує кілька спільнот. Зараз в Індії нараховують до 500 різних мов. Але об'єднує в одне ціле усвідомлення спільності історичної спадщини, загальні культурні риси, історичні пам'ятки - мавзолеї, храми, мечеті, палаци тощо. Три четвертих населення живе в сільській місцевості. Типове село - це розміщені впритул одна до одної будівлі з глини і соломи. Підлога в них земляна, хатнє начиння мізерне. Єдиною комунальною зручністю є громадський колодязь у центрі села і школа на 2-3 кімнати. Сучасні зміни на селі відбуваються дуже повільно. Величезна кількість сільського населення - найважливіша ознака сучасної Індії, що свідчить про відсталість. У містах проживає лише чверть населення, але кількість його швидко зростає. Для Індії характерна псевдоурбанізація. На околицях спостерігається хаотичне нагромадження примітивних халуп або просто візків чи тентів. Найбільшими містами є Колката, Делі, Ченнаї. Проблеми населення ускладнюються тим, що індійське суспільство ще досі поділене на касти, які визначають статус і заняття людини з дня її народження. Кастова система заборонена, засуджена державою, але освячена індуїзмом, яка регулює сімейне життя і відносини в суспільстві. Все ж таки за великого безробіття трудові ресурси значні. Переважає некваліфікована робоча сила. 300 млн. осіб живуть за межами бідності. Найпоширенішою мовою є хінді. Нею розмовляють 2/5 населення. Вона проголошена офіційною мовою. Другою державною мовою є англій­ська, якою говорять тільки 2 % населення, це переважно заможні й освічені люди, студенти вищих навчальних закладів.

Кореспондент журналу «Географія». Мене цікавить питання економічного розвитку країни. Дякую.

Економіст. Індія - аграрно-індустріальна країна, що розвивається. За абсолютними розмірами ВВП входить до числа перших країн світу. Однак з розрахунку на душу населення посідає 138 місце у світі [Додаток Б]. Тобто відноситься до відсталих країн. Структура господарства теж є відсталою. Із галузей промисловості досить розвинутою є гірничодобувна. На основі видобутку вугілля та руд розвивається чорна металургія, що виплавляє сталь і чавун. Алюмінієві та мідні руди є сировиною для кольорової металургії. Багатством країни залишаються родовища золота, алмазів, рубінів, сапфірів, смарагдів. Електроенергію виробляють здебільшого на ГЕС. Здавна розвинена легка промисловість: взуттєва, джутова, бавовняна. За виробництвом цукру посідає одне з перших місць у світі. Усі ці галузі характеризують Індію як країну 3-го світу. В ХХ-му ст. з'явились підприємства, що виробляють автомобілі, судна, двигуни, літаки, проводять атомні і космічні дослідження. У країні значне місце посідає кустарне і дрібне виробництво [Додаток Б]. Це пережиток доіндустріальної епохи, що зберігся через дешеву робочу силу та дуже низьку купівельну спроможність населення. Індійські кустарі відомі тонкими шовками, килимами, ювелірними виробами тощо. Головне призначення кустарів - за­доволення повсякденних потреб населення. У всій промисловості частка кустарного виробництва становить четверту частину, в ньому зайнята велика кількість населення.

Менеджер АПК. Головне місце в господарстві країни продовжує посідає сільське господарство. Його частка в ВВП 30 %, в ньому зайнято 65% населення. Відповідно в обробній промисловості - 18% ВВП. У сільському господарстві різко переважає рослинництво. У долинах річок вирощують рис. Важливими культурами також є пшениця, просо, кукурудза. Арахіс вирощують як олійну культуру. Великі посівні площі знаходяться на Деканському плоскогір'ї, де родючі вулканічні породи зайняті під бавовник, на узбережжі вирощують цукрову тростину. На терасових схилах Гімалаїв вирощують чайний кущ. Відомо до 300 сортів індійського чаю. Країна багата на різноманітні прянощі - чорний перець, імбир, гвоздику, кардамон. Індія - лідер по вирощуванню манго й бананів. Тут найбільше в світі поголів'я великої рогатої худоби. Проте м'ясо заборонено споживати релігією, а корова є священною твариною. В Індії вирощують джут, із стебла її виробляють міцне волокно, а з нього - мотузки, канати, добротну мішковину та грубі тканини, з яких шиють спецодяг. Сама рослина вередлива, тож мало країн, де її вирощують. Не зважаючи на ряд позитивних зрушень, для більшості селян, як і 3000 р. тому, знаряддям праці є дерев'яне рало, серп, паливом - гній і солома, транспортом - віл або буйвіл, формою торгівлі - бартер. Третина сільських жителів не має землі і є наймитами. Великим досягненням країни стала «зелена революція». Були впроваджені високоврожайні культури, збудовані сучасні іригаційні системи. Завдяки цьому країна збільшила виробництво зерна, ліквідувала загрозу голоду і забезпечила себе продовольством, хоч рівень його споживання залишився низьким. Два три врожаї рису отримують завдяки зрошенню. За розмірами зрошувальних систем Індія з Китаєм посідають перші місця у світі.

Кореспондент телеканалу «Інтер».Хочу почути відповідь на запитання: «Як розвиваються зв'язки Індії з іншими країнами?» Дякую.

Міністр закордонних справ. Для Індії характерна слабка участь у МПП і відстала структура товарообігу. В експорті головна роль належить текстильним виробам та готовим швейним (20 %), коштовне каміння та ювелірні вироби (18%), сільськогосподарським і продовольчим товарам (16%). Експорт машин невеликий, близько 7%. Індія вивозить руди, ліки. На її частку припадає 21% світового експорту чаю. Країна має багато спільного з новими індустріальними країнами: вона не тільки постійно нарощує експорт елементарних промислових товарів, але й досягла помітних успіхів у виробництві обчислювальної техніки. В імпорті перші місця посідають залізна руда, машини, прилади, продукти хімії, добрива. Найбільші торговельні партнери Індії: СІЛА, Японія, ФРН, Великобританія, Китай, Росія. Частка Індії у зовнішньоторговельному обігу України становить 0,8 %. Індія продає Україні бавовняні тканини, вироби з джуту і сам джут, чай, каву, спеції, рибу, морепродукти, ліки. Індія зацікавлена в купівлі українських турбін, підшипників, підйомно-транспортного устаткування, мінеральних добрив, сільськогосподарських машин. Зв'язки з іншими країнами треба розширювати. Індія має різноманітне і багате природне середовище. Тут багато культурних пам'яток світового значення. Проте туризм розвинений порівняно слабо: місцевий - внаслідок бідності населення, міжнародний - через відсутність відповідної інфраструктури.

Учитель. Час на запитання вичерпано. Брифінг продовжує свою роботу в комісії незалежних експертів з України інвестиційної компанії які в подальшому планують розпочати співпрацю з деякими підприємствами Індії. В ході брифінгу вони визначили проблеми та дають деякі рекомендації щодо покращення з проблемних питань на території Індії.

Свої напрацювання комісії направляють до секретаріату.

Учитель. Спираючись на розроблені шляхи подальшого розвитку Індії, секретар ознайомить вас з висновками експертів та прийме рішення брифінгу і підіб'є підсумок нашого засідання. А поки секретаріат працює, ми продовжимо нашу роботу.

Учитель. Зараз до нас завітали представники краєзнавчого музею міста Агри та підготували нам розповідь про найзнаменитішу споруду країни – Тадж Махал.

Представник музею. Тадж Махал - монумент, розташований за два кілометри від міста Аґра, на березі річки Джамна. Збудований імператором Шах Джахан Мугалом як мавзолей для своєї перської дружини Мумтаз Махал (в дівоцтві Арумад Вану Бегум), також відомої як Мутмаз-Ул-Замані, племінниці впливового царедворця при дворі індійського правителя. Будівництво зайняло 23 роки (з 1630 по 1652 рік). Слова Тадж і Махал походять з мови урду. Тадж на урду означає «корона» або «діадема». Махал означає «палац, будинок або особняк». За іншою теорією, назва Тадж Махал походить від «Тейо Махалая», назви бога Шиви мовою хінді. Висота Тадж Махала з маківкою досягає 74 м. В його основі лежить квадратна платформа зі сторонами понад 95 м. По кутах мавзолею розташовані чотири мінарети. Стіни викладені полірованим мармуром, зовні в деяких місцях доповнені червоним піщаником. У вікнах та арках - ажурні решітки. Склепінчасті переходи розписані сурами з Корану, арабськими літерами. Більшість дослідників вважають, що Тадж Махал побудовано з матеріалів, які привозили з усієї Індії і Азії. Для транспортування будівельних матеріалів використовували понад 1000 слонів. Білий мармур привозили з Раджастану, яшму з Педжабу, нефрит і гірський кришталь з Китаю. Бірюзу завозили з Тібету, лазур з Афганістану, сапфіри з Шрі Ланки, сердолік з Аравії. У будівництві брало участь до 20 000 робітників. Ім'я архітектора невідоме, але поширена думка, що в розробці проекту брали участь найкращі архітектори Індії та інших країн Сходу. Не виключено, що одним з авторів був сам Шах Джахан, який мав високий художній смак. Навколо Тадж Махала Шах Джахан висадив сад, причому сам мавзолей знаходиться на початку саду. У центрі саду є мармурове водоймище. Уздовж зрошувального каналу з фонтанами висажені кипариси. Напроти Тадж Махала, на іншому березі Джамни, Шах Джахан хотів побудувати ще одну гробницю, для себе, тієї ж форми, що й Тадж Махал, але з чорного мармуру. Обидва мавзолеї повинні буди з'єднуватись мостом. Та після того як син Ауранг- зеб усунув імператора від влади, ці плани не були втілені в життя. Після смерті Шаха Джахана поховали в одному склепі з Мумтаз Махал. На їхніх могилах лежать плити, прикрашені орнаментом із золота та срібла.

Учитель.Дякую. А зараз надаємо слово секретаріату.

Секретар. Будь ласка прошу послухати, деякі рекомендації представників української компанії для того щоб в подальшому розвивати економіко-партнерські відносини між Україною та Індією.

Щоб дотримуватись державної політики по регулюванню народжуваності, в першу чергу потрібно

1.     Проводити роз'яснювальну роботу серед населення.

2.     Підняти рівень життя населення.

3.     Ввести обов'язкову середню освіту.

4.     Показати переваги вищої освіти.

5.     Проводити боротьбу з кастовою залежністю.

Шляхи подальшого розвитку господарства Індії:

1.     Вчити трудові ресурси, щоб були висококваліфіковані робітники.

2.     Будувати сучасні підприємства з високотехнічним обладнанням.

3.     Створити сучасні переробні підприємства і підприємства легкої промисловості у сільській місцевості, де є багато безробітних і безземельних селян.

4.     Більше рекламувати свою країну. Вирішувати проблеми спільно з країнами-сусідами, з якими виникли непорозуміння на релігійнійному ґрунті.

5.     У сільському господарстві рекомендуємо збільшити випуск дешевої сільськогосподарської техніки, щоб забезпечити бідного селянина і замінити дерев'яну соху і рало.

6.     Побудувати дамби, які могли б затримувати води річок, що розливаються і гублять значну частину врожаю. Провести світло і газ до сіл. Побудувати дороги.

Перспективи Індії про можливі зв'язки з Україною.

1.     Україна й Індія повинні розширити свої ринки між собою.

2.     Україна може допомагати будувати соціальні заклади на селі, а також промислові підприємства.

3.     Продавати ракетоносії, оскільки Індія запускає супутники.

4.     Виробляти для Індії турбіни для ГЕС. Продавати великовантажні автомобілі «Краз», вони добре долають бездоріжжя

5.     Здійснювати культурний обмін, поширювати туристичні зв'язки.

Секретар. Отже спираючись на розроблені експертами шляхи подальшого розвитку Індії, ми виділили основні проблеми країни: демографічну, продовольчу, необхідність подолання відсталості країни, боротьбу з безграмотністю, недостатність зв'язків з іншими країнами, зокрема з країнами-сусідами. Проблеми потребують негайного вирішення, тому представникам країни треба прийняти до уваги розроблені комісіями шляхи подальшого розвитку. Представникам засобів масової інформації постійно висвітлювати ці питання в періодичній пресі, телепередачах.

ІV. Підсумок уроку

Учитель. Брифінг дійшов кінця. Треба підбити підсумок його роботи. До проекту готувались дуже довго, задіяний був увесь клас. Писали та друкували доповіді, рішення, діаграми. І хотілося б надати слово представникам головної комісії які весь час слідкували за підготовкою до уроку і участю учнів у брифінгу.

V. Домашнє завдання

1. Опрацювати матеріал підручника § 22.

Додаток А




Додаток Б


Додаток В

Таблички з написами:

Політолог,

Еколог,

Демограф,

Економіст,

Міністр закордонних справ,

Експерти компанії «Babintsy Global Corporation»
скачати

© Усі права захищені
написати до нас