1   2   3   4
Ім'я файлу: Методична розробка. Нестандартні урокиї.docx
Розширення: docx
Розмір: 692кб.
Дата: 09.12.2020
скачати
Тема: Склад крові.

Мета: Ознайомити учнів зі складом крові. Дослідити склад плазми крові та її застосування для омолодження клітин шкіри обличчя – плазмоліфтінгом; сформувати поняття «замінник плазми крові» – фізіологічний розчин; форменими елементами крові (еритроцитами, лейкоцитами, тромбоцитами) їх будовою та функціями . Формувати вміння працювати в групах, застосовувати свої знання на практиці. Виховувати почуття відповідальності, бути активним, домагатися позитивного результату в своїй роботі.

Основні поняття: плазма крові, еритроцити, лейкоцити, тромбоцити, фізіологічний розчин.

Обладнання: мультимедійна дошка, колекція кісток, розчини кухонної солі, хлориду міді,сульфату заліза, фішки жовтого та синього кольору.

Тип уроку: комбінований, нестандартний.

Хід уроку

І. Організаційний момент. Учитель. Сьогодні на уроці ми вивчатимемо тему «Склад крові». Мета уроку(слайд на мультимедійній дошці). Цей урок буде проходити у формі гри. Змагатися будуть чотири команди «Органи», «Нерви», «Серце», Homo sapiens». Правила гри: якщо команда дає правильну відповідь на запитання одержує - синю фішку, якщо правильну відповідь дав учень, він одержує - жовту фішку і приносить додатковий бал команді. В кінці гри всі фішки сумуються і яка команда набере найбільшу кількість фішок та і буде переможцем. Учень, який одержав шість фішок за правильну відповідь, матиме в кінці уроку 12- балів. ІІ. Розминка. Учитель. Ми розпочали вивчення теми «Кров і лімфа». Завдання командам заповнити структурно – логічну схему «Внутрішнє середовище організму людини» Перша команда відповідає «Органи», потім по черзі інші команди. (Слайд на дошці. Використовуючи анімації учитель разом з командами заповнює схему. За кожну правильну відповідь команда отримує фішки).

Внутрішнє середовище організму

Кров Лімфа Міжклітинна речовина

Плазма Еритроцити

Лейкоцити

Тромбоцити

ІІІ. Актуалізація опорних знань. Що ми знаємо про колір крові?( На слайді павук, восьминіг, дощовий черв’як).

Учитель. Якого кольору кров у цих тварин?( Команди по черзі висловлюють свої думки, за правильну відповідь роздаються фішки). Демонстрація розчинів хлориду натрію(безбарвний колір-кров павука),хлориду міді(синій колір-кров восьминога),сульфату заліза(червоний колір – кров дощового черв’яка).

Проблемне питання : Чому кров людини має червоний колір? (слайд)
І
V. Мотивація навчальної діяльності. «ЦІКАВО ЗНАТИ". (слайд) Американські вчені у лабораторних умовах виростили з кількох ліній стовбурових клітин еритроцити. Нове досягнення підвищує шанси одержати універсальну кров, яку можна буде переливати будь-якій людині.

V. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу. Дослідження. (слайд)

Склад крові: 56-60%- Плазма – розчин жовтуватого кольору.Вода-90-91%. Мінеральні солі – електроліти: Na+, Ca 2+, K+, Mg 2+, Cl, HCO3, PO43−- 0,9%.

Білки -7-8%. Ліпіди -0,8%. Глюкоза-0,12%. 40-45%- формені елементи крові. Фізіологічний розчин - водний розчин солі Na Cl концентрацією 0,9% - замінник плазми крові, використовується при обезводненні організму.

Учитель. Як ви розумієте поняття обезводнення організму?(команди дають відповіді). За правильні відповіді команди отримують фішки.

VI. Логічна задача (слайд) Що станеться з еритроцитами, якщо їх помістити у розчини різної концентрації? Фізіологічний - 0,9%. Гіпотонічний -0,02%. Гіпертонічний --2%. Спочатку вислуховуються версії,а потім показ слайду і порівняння правильних

відповідей та малюнка на слайді.

VII. Рольова гра. Поліклініка «доктора Хауса» (слайд)

Учитель. Зараз команди будуть інтернами в поліклініці лікаря Хауса. До вас привезли хворих: перша команда приймає хворого з опіками. Друга - харчовим отруєнням. Третя – діареєю. Четверта - крововтратою. Ваші дії : як найшвидше надати допомогу хворим використовуючи набуті знання сьогодні на уроці.(Команди дають відповіді після обговорення за 30-секунд.Правильність відповідей оцінюється фішками). Відеоролик. Використання плазми крові на сучасному рівні

медицини.(Обговорення. Значення плазмоліфтінгу для омоложення клітин шкіри).

VIII. Формені елементи крові (слайд) .Еритроцити ( від грец. «еритрос» -«червоний» і «китос» - клітина»). Тромбоцити (від грец. «тромбос» - згусток, «комок» і«китос» - «клітина»), кров’яні пластинки. Лейкоцити (від грец. «лейкос» - «блей» і«китос» - «клітина»). Еритроцити зароджуються в червоному кістковому мозку,(демонстрація трубчастих та плоских кісток), а руйнуються в печінці та селезінці. Молекула гемоглобіну складається з білка - глобіна і залізовмісної – гем сполуки.

IX. Вирішення проблемного питання (слайд)

Чому кров людини має червоний колір?

Команди по-черзі висловлюють свої думки і набирають бали за правильні відповіді.

X. Формені елементи крові (слайд)

Учитель. Лейкоцити - білі кров’яні клітини d = 6-25мкм.Немають постійної форми. Амебоїдний рух. Є ядро. В 1 куб. мм – 4-9 тис. Утворюються в червоному кістковому мозку, селезінці, тимусі, лімфатичних вузлах Живуть від 2 до 4 діб. Руйнуються в селезінці і місцях запалення. Функція – захисна (фагоцитоз, імунітет). Тромбоцити. Червоні кров’яні пластинки. Функція – згортання крові.

Фібриноген → Фібрин → Тромб.

XI. Відеоролик. Що можна дізнатися про краплю крові людини?

Команди обговорюють побачене: Клітини крові. Їхню будову та функції.Найактивніші учасники одержують жовті фішки.За правильні відповіді команди одержують сині фішки.

XII. Біологія - наука майбутнього . ( слайд)



Учитель. Які ваші уявлення про людину майбутнього?

  • Як ви думаєте, якою вона буде через 100 років?

  • Команди висловлюють свої версії на тему: « Людина майбутнього»

XIII. Підсумок гри.

Учитель. Що вам найбільше запам’яталось на уроці?

  • Що нового ви дізнались?

  • Які знання уроку ви будете використовувати в своєму житті?

Учні висловлюють свої думки. Команди підраховують свої фішки. Виставлення оцінок. Визначення переможців. Нагородження команд.

XIV. Домашнє завдання: § 17. Підготувати розповідь «Новини біологічної науки» використовуючи інтернет джерела.

  • Скласти логічні задачі до теми «Склад крові».

  • Намалювати людину майбутнього.


Додаток № 3

Урок № 58 .Урок-подорож 8 клас

Тема: Роль ссавців у екосистемах, їх значення для людини. Охорона ссавців.Тваринництво.

Мета: Ознайомити учнів із роллю ссавців у природі та житті людини, тваринництвом, а також із основними заходами щодо охорони ссавців.

Цілі уроку: показати різноманітність екологічних груп ссавців, підкреслити роль кожної із груп у природних екосистемах; розповісти про значення ссавців у житті рослин, їх роль у запиленні квітів, розповсюдження плодів і насіння; на конкретних прикладах продемонструвати роль ссавців у житті людини, звернути увагу на естетичне та наукове значення ссавців; вказати на значення й завдання тваринництва, розглянути питання походження порід домашніх тварин, розповісти про вплив людини на життя ссавців, а також про заходи щодо їх охорони.

Обладнання: таблиці: „Хижі”, „Китоподібні”, „Парнокопитні”, „Непарнокопитні”, малюнки, карта-схема маршруту подорожі, „Червона книга”.

Тип уроку: комбінований.

Форма проведення: урок – подорож

Методи та прийоми:

  • Інформаційно-рецептивний: бесіда, розповідь, рольова гра;

  • Репродуктивний: складання таблиці, виконання тестів;

  • Проблемно - пошуковий: творче завдання;

  • Дослідницький: проведення спостережень за ссавцями.

Базові поняття і терміни: домашні тварини, тваринництво, ветеринарія, Червона книга, акліматизація, заповідники.


Структура і зміст уроку

І. Організаційна частина. Створення позитивного настрою.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

  • Діти, ви з попередніх уроків вже знаєте, яких тварин відносять до класу Ссавців, їх зовнішню та внутрішню будову. Маємо певний обсяг знань про їх розмноження та розвиток, ряди ссавців.

  • Сьогодні ми ознайомимося із роллю ссавців у природі та житті людини, а також із основними заходами щодо їх охорони.

Девіз нашого уроку: «Живи в гармонії з природою» (антична мудрість)

- Поясніть, як ви розумієте цей вислів?

- Урок ми проведемо у формі подорожі. На електронній дошці схема маршруту. На ній зображені станції, на яких ми побуваємо:

№1 „Цікавинка”

№2 „Екологічні групи ссавців”

№3 „Рослини і ссавці”

№4 „Ссавці і людина”

№5 „Тваринництво”

№6 „Червона книга”

№7 „Творчість”

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

- Подорожувати ми будемо науковим лайнером, але щоб туди потрапити, вам необхідно виконати тестові завдання.

Тести. Клас Ссавців налічує: а) 5 тис.видів; б) 6 тис; в) 7 тис.

2. У шкірі ссавців добре розвинені залози: а) потові; в) молочні;

б) сальні; г) пахучі.

3. Хребет ссавців має: а) 5 відділів; б) 4 відділа; в) 6 відділів.

4. Шийний відділ має: а) 5 хребців; б) 6 хребців; в) 7 хребців

5. Серце ссавців: а) 3 камерне; б) 4 камерне; в) 2 камерне.

6. До яйцекладних належать: а) єхидна; б) коала; в) кенгуру.

7. До рукокрилих належать: а) кріт; б) нічниці; в) вечірниці.

8. До родини Вовчі належать: а) лисиця; б) тигр; в) рись.

9. До вусатих китів належать: а) кашалот; б) синій кит; в) дельфін.

10. До нежуйних парнокопитних належать: а) кулан; б) бегемот; в) кабан.

11. До непарнокопитних належать : а) лось; б) носоріг; в) кінь.

12. До приматів належать: а) людина; б) горила; в) шимпанзе.

Після написання тестів, взаємоперевірка і виставлення оцінок.

ІV. Засвоєння нових знань.

Учитель: Отже, тепер ми маємо можливість потрапити до нашого авіалайнера. Кілька секунд польоту – і ми на станції №1 „Цікавинка”

Учень розповідає цікаві моменти із життя ссавців.

Друга зупинка на станції „Екологічні групи ссавців”

Учитель: Ссавці освоїли не лише наземне, але водне й повітряне середовище. Вони є важливим компонентом ланцюгів живлення у своїх біоценозах.

Гра „Гадання на ромашці”

На пелюстках ромашки написані приклади ссавців, які пристосувалися до різних форм живлення. Кожен бажаючий бере пелюстку і називає тип живлення:

  1. пелюстка – рослиноїдні (коні, олені, кенгуру)

  2. пелюстка – хижаки (вовки, лисиці, леви)

  3. пелюстка падальники (гієни)

  4. пелюстка паразити (вампіри – рукокрилі)

  5. пелюстка поліфаги (ведмідь)

Зупинка №3 „Рослини і ссавці”

Учитель: Ссавці є важливим фактором, який регулює ріст і характер розвитку рослин. Види, що живляться рослинами, регулюють їх чисельність, а також сприяють поширенню плодів і насіння.

Назвіть ссавців, які сприяють поширенню плодів та насіння:

жолуді ягоди

гриби гриби ягоди

Білка шишки сосни дикий кабан жолуді Ведмідь жолуді

ягоди горішки гриби

Зупинка №4 „Ссавці і людина”

На дошці накреслена таблиця, яку учні заповнюють самостійно.

Значення ссавців у природі і житті людини”

У природі

Житті людини

Користь

шкода

  1. Санітарна роль.

  2. Процеси ґрунтоутворення.

  3. Регулюють чисельність рослин.

  4. Сприяють поширенню плодів і насіння.

  5. Ланка в ланцюгу живлення.








Зупинка №5 „Тваринництво”

На цій зупинці ми дізнаємося, що таке тваринництво, які існують галузі тваринництва. Галузь господарства, яка займається розведенням свійських тварин з метою отримання необхідних продуктів харчування і сировини для промисловості.

Учні розповідають про галузі тваринництва та їхню роль в житті людини. (Презентації робіт учнів)

  1. Велика рогата худоба.

  2. Вівчарство.

  3. Свинарство.

  4. Конярство.

Зупинка №6 „Червона книга”

Розповідь учня про Червону книгу. (З використанням мультимедійної дошки)

Інтенсивний промисел багатьох видів ссавців, а також руйнування їхнього природного середовища призвело до того, що лише за 400 років повністю вимерло 60 видів тварин.

Малюнки:

  • Стелерова корова. Дикий бик – тур. Дикий кінь – тарпан. Сумчастий вовк. Цих тварин ми ніколи не побачимо.350 видів під загрозою зникнення. Їх занесено до ЧКУ.

Ілюстрації тварин:

  • Їжак вухатий, хохуля звичайна, заєць білий, тюлень-монах, тхір степовий, видра річкова, соня садова, рись звичайна, кіт лісовий, зубр.

До Міжнародної Червоної книги занесені такі види ссавців:

- Хохуля звичайна, тигр, зубр, носоріг, кулан, шимпанзе, орангутанг, горила.

які зберігаються в заповідниках і заказниках. Ви повинні їх знати і оберігати все живе, яке існує на планеті.

На цьому наша подорож закінчується зупинкою №7 „Творчість” (Під звуки музики). Дома ви повинні були намалювати тварину, на яку хотіли б бути схожими. Поясніть чому? Конкурс дитячих малюнків і їх аналіз.

V. Узагальнення і систематизація знань.

Бесіда:На якій зупинці вам сподобалось побувати? Чому?

  • Що вам найкраще запам’яталося?

  • Чому необхідно оберігати ссавців?

VІ.Підсумок уроку

Виставлення оцінок та їх аргументація.

VІІ. Повідомлення домашнього завдання.

Завдання репродуктивного характеру: вивчити § 62, 63.

Завдання творчого характеру: підготувати повідомлення про цікаві епізоди із життя ссавців – першій групі учнів; домашні ссавці і їх пригоди – другій групі учнів.
Додаток №4

Урок №38 Урок прес- конференція. (Біологія 11 клас)

Тема: Вплив діяльності людини на стан біосфери. Збереження біорізноманіття. Охорона біосфери.

Мета уроку: Сформулювати уявлення про діяльність людини як геологічну силу, яка активно змінює всі оболонки Землі. Показати сучасний стан біосфери і необхідність екологічного мислення для розв’язання проблем, які стоять перед людством. Допомогти учням вибрати посильний для них вклад в спаву збереження навколишнього середовища. Формувати в учнів ціннісні орієнтації на збереження природи, уміння гармонійно взаємодіяти з довкіллям і безпечно жити у високотехнічному суспільстві.

Обладнання:мультимедійна дошка, плакат з надписом ”Проблеми біосферної кризи”, фотографії, ілюстрації: „забруднення атмосфери”, „Вимерлі види тварин в ХVІІ – ХХ ст.., схема ”Тепличний ефект”, „Проблема питної води”; надписи спеціальностей (кореспонденти газети „Новоукраїнські новини”, „21 канал”, „Новий погляд”, еколог, статистик, метеоролог, лісник, міністр енергетики, гідробіолог, міністр агропромислового комплексу, мер м. Новоукраїнки)

Форма уроку: прес-конференція з елементами ділової гри.

Базові поняття і терміни: демографічний вибух, перенаселення, ерозія грунтів, зрошення, урбанізація, мегаполіс, природні ресурси, раціональне використання природних ресурсів.

Методи та прийоми:

  • Інформаційно-рецептивний: діалог;

  • Проблемно - пошуковий: знання відповідей на поставленні питання, формулювання висновків.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ . Мотивація навчальної діяльності учнів.

Вчитель. У процесі свого історичного розвитку вид Людина розумна поступово втратила свою залежність від природи. На певному етапі розвитку цивілізації людина почала активно перетворювати природу і її вплив на довкілля зростав з кожним століттям, доки не став провідним екологічним фактором. Але діяльність людини, яка визначає нині обличчя нашої планети, поставила її перед складним вибором: або і далі жити за принципом „після нас хоч потоп”, нехтуючи законами природи, або ж розвивати те, що американський еколог Ольдо Леопольд називав „екологічною освітою” , тобто відповідальність перед наступними поколіннями людей за стан нашої планети. Перелік екологічних проблем, породжених діяльністю людини, чималий. Невирішеність цих проблем поставило людство на межу біосферної кризи, яка загрожує самому його існуванню. Розглянемо ці проблеми на прес-конференції: „Діяльність людини і сучасний стан біосфери”.

На запитання кореспондентів відповідатимуть спеціалісти різних галузей наук.

Прес - конференцію почнемо з виразів, які дадуть нам глибше зазирнути в суть проблеми:

Від того, що ми будемо знати, залежить те, ким ми станемо”

Ж. Ростан.

Я насмілюся стверджувати, що з усіх знань це найкорисніші для нас знання – знання природи, її законів”

Ж. – Б. Ламарк.

Кореспондент газети „Новий погляд”

Ми стоїмо на межі біосферної кризи. Які проблеми стоять перед людством, що загрожують існуванню самої людини?

Статистик: Причиною багатьох проблем, які стоять перед людством є швидке збільшення населення нашої планети. За підрахунками вчених у VІІ тис. до н. е. населення Землі не перевищувало 10 млн. осіб;

на початку нашої ери – 300 млн.,

в середині ХVІІ ст.. – 700 млн.,

у 1970 р – 3,6 млрд.,

а в 1990 р. - 5,3 млрд. осіб

прогнози до 2030р – 9 млрд.

Лише за останні 50 років населення Землі збільшилося вдвічі, що дає підстави стверджувати про справжній демографічний вибух, наслідки якого загострює проблему забезпечення його продовольчими ресурсами. Отже, стоїть проблема перенаселеності певних регіонів, щоб забезпечити ресурсами необхідними для існування людини.

Кореспондент газети „21-канал”

Щоб забезпечити населення продовольчими продуктами зумовлює щорічне збільшення площі орних земель. Який сучасний стан ґрунтів нашої планети, та нашого Новоукраїнського регіону?

Міністр агропромислового комплексу.

Внаслідок ерозії та інших процесів запаси гумусу нашої планети щорічно зменшуються приблизно на 24 млн. тонн, а площа пустель лише за останні 25 років збільшилася на 120 млн. га. Якщо процеси ерозії ґрунтів своєчасно не зупинити, то вже наприкінці ХХІ ст. майже третина всіх орних ґрунтів може стати непридатною для с/г використання. В Новоукраїнському районі багато орних земель своєчасно не зорюються, правильно не обробляються, поля заростають бур’янами, які виснажують землю. Надмірна кількість пестицидів забруднюють природні екосистеми, продукти харчування, питну воду, з якими вони можуть потрапляти в організм людини, що спричиняє захворювання дорослих і дітей. Тому ця проблема стоїть невирішеною.

Кореспондент газети „Новий погляд”

- Чому великі міста та їхні околиці є прикладом забруднення промисловими та побутовими відходами? Які проблеми з цього питання є у Новоукраїнці?

Мер м. Новоукраїнка.

Нині в містах проживає 40% населення нашої планети, хоча вони займають не більше 0,5% її площі. Великі міста та їхні околиці є прикладом природного середовища, найспотворенішого діяльністю людини: руйнування природних екосистем, забруднення промисловими та побутовими відходами, інтенсивний рух транспорту. Причина в цьому – низький рівень екологічного мислення у населення. Люди призвичилися до „моя хата з краю, нічого не знаю”, висипають сміття просто біля своїх будинків. Сміття вчасно не вивозиться, не вистачає транспорту і коштів на реалізацію цієї проблеми, немає підприємств на утилізацію побутових відходів.

Кореспондент газети „Новоукраїнські новини”

Останнім часом ми спостерігаємо масове вирубування посадок в нашому місті. За останні роки засуха в літній період не дає дозріти фруктам і овочам.

Лісник. За підрахунками вчених, протягом останніх 10 тис. років унаслідок діяльності людини, площа лісів на нашій планеті скоротилася не менше ніж на 1/3. і навіть тепер, коли людина починає усвідомлювати катастрофічні наслідки цього процесу, площа лісів щорічно скорочується майже на 17 млн. га. Винищуються ліси, які відіграють провідну роль у підтриманні екологічної рівноваги на нашій планеті. Накопичення в атмосфері призводить до масового знищення видів рослин і тварин.В нашому місті вирубування лісів призводить до порушення кругообігу води в біосфері, що спричиняє засуху. Тому ми повинні жити за принципом „зрубав дерево – посади три”.

Кореспондент газети „Новий погляд”

- Яку небезпеку для довкілля становлять кислотні дощі та руйнування озонового екрана?

Еколог. Атмосферу забруднюють шкідливі для людини та інших організмів викиди промисловості, вихлопні гази автотранспорту (сполуки Сульфуру, амоніак, метан, важкі метали). Особливу небезпеку для довкілля становлять кислотні дощі, спричинені забрудненням атмосфери сірчистим газом (щорічно в атмосферу надходить близько 160 млн. тонн діоксиду сульфуру і натрій оксиду). Ці дощі зумовлюють тяжкі наслідки: стають мертвими прісні водойми, гинуть ліси, спостерігаються значні втрати врожаю. А руйнування озонового екрана внаслідок надходження в атмосферу хлорфторвуглецевих сполук. Ці сполуки використовують у холодильних агрегатах, кондиціонерах, аерозольних балончиках. За підрахунками вчених вже зруйновано до 5% озонового екрана, що може спричинити появу так званих озонових дірок, через які шкідливі ультрафіолетові промені можуть сягати поверхні Землі.

Кореспондент газети „Новоукраїнські новини”

- Як людина впливає на гідросферу? Який стан річки Чорний Ташлик?

Мер міста. Діяльність людини негативно впливає і на стан водойми. Виникають проблеми забруднення промисловими і побутовими стоками, пестицидами та добривами, які вимиваються з агроценозів, осушення. Погіршення санітарного стану водойм. Наші жителі забруднюють річку чорний Ташлик різними хімічними, біологічними, фізичними методами. Потрапляння у воду сполук Фосфору і Нітрогену сприяє масовому розмноженню ціанобактерій (Явище, яке називається „цвітіння води”), що спричиню масову загибель інших гідро біонтів (через нестачу кисню) і купатися в такій воді неможливо. Люди, що живуть біля берега, кидають сміття, пташиний послід прямо в річку, що призводить до гибелі риби, молюсків, земноводних.

Масову загибель гідро біонтів спричиняють аварії танкерів з нафтопродуктами, унаслідок чого нафтова плівка вкриває значні площі водойм. Так у Дніпрі майже зникли прохідні осетрові риби через перекриття доступу до нерестилищ із Чорного моря.

Кореспондент газети „21-канал”

- Як в Україні зберігаються радіоактивні відходи?

Міністр енергетики. В останні роки загострилися проблеми використання АЕС, які діють у понад 30 країнах світу. Це і розв’язання проблем безаварійної роботи АЕС, і забруднення радіонуклідами територій, які їх оточують, і захоронення відпрацьованого ядерного палива. Так, ще й досі не розроблені надійні способи зберігання радіоактивних відходів: термін експлуатації контейнерів, в яких вони зберігаються, важко зіставити з періодом напіврозпаду радіоактивних сполук (у деяких ізотопів він може перевищувати 24 тис. років)

Кореспондент газети „Новий погляд”

- Чим зумовлені зміни клімату нашої планети?

Метеоролог. Останні роки ми спостерігаємо явище глобального потепління. Причиною зміни клімату Землі є діяльність людини. Зокрема інтенсивний розвиток промисловості та енергетичного комплексу збільшують концентрацію ватмосфері вуглекислого газу. Як ви пам’ятаєте, це явище має назву „тепличний ефект”, унаслідок якого підвищується температура біля поверхні Землі. Якщо цей процес триватиме й далі, то вже до середини ХХІ ст.. температура довкілля може зрости на 5˚С. Це спричинить танення льодовиків і підйом рівня води у Світовому океані на 1-2 м, затоплення понижених місцевостей, а урагани і суховії перетворять на пустелі значні території.

Кореспондент газети „21-канал”

- Чим зумовлене зникнення видів рослин і тварин? Ми останнім часом чуємо, що різко знижується їх кількість. Що є причиною такого зникнення?

Еколог. Інтенсивний вплив людини на природні біогеоценози спричинив вимирання багатьох видів тварин. Рослин, грибів. За підрахунками вчених, починаючи з 1600 року, тільки птахів зникло 94 види і 164 підвиди, ссавців – 63 види і понад 70 підвидів. Серед яких дикий бик (тур), дикий кінь (тарпан), морська корова, сумчастий вовк, нелітаючий голуб фронт. А кількість зниклих видів безхребетних тварин і грибів взагалі важко підрахувати.

Тепер на межі зникнення понад 25000 видів рослин, 200 – ссавців, 250 – птахів, десятки тисяч видів безхребетних тварин.

Отже, вимирання будь-якого виду організмів збіднює генофонд нашої планети, оскільки він має унікальний набір генів.

Учитель. Сьогодні на прес – конференції ви познайомилися з проблемами біосферної кризи в світі, та деякими екологічними проблемами нашого міста Новоукраїнка. Як уникнути глобальної екологічної кризи на планеті? Які кроки потрібно здійснити для розбудови екологічно стабільного суспільства? Ми ознайомимось на слідую чому уроці. А на цьому прес – конференція закінчена.

Додаток № 7.

Логічні задачі

Ссавці (біологія 8 клас)

1. Галілео Галілей писав, що кінь, падаючи з висоти, ламає собі ноги, кішка залишається неушкодженою в разі падіння з 4-5 м, а жук залишається цілим. Навіть падаючи з великої башти. Чому?

2. Чому в тюленя немає вушних раковин?

3. Чому у білого ведмедя за великої маси (800-1000 кг) невелика витягнута голова й видовжена шия?

4. Деякі білі ведмеді, які живуть у зоопарках, мають зелене забарвлення хутра. Поясніть причини цього явища.

Кров і кровообіг (біологія 9 клас)

1. Якщо судно у морі одержує пробоїну, команда намагається закрити дірку, яка утворилася, будь-яким матеріалом. Природа в достатку наділила кров власними «латками».Назвіть їх.

2. У людини нарив на великому пальці руки, а через якийсь час у неї опухають вузли під пахвами. Поясніть це явище.

3. За високої температури на чоло хворого прикладають чистий рушник, змочений розчином оцту. Навіщо це робити?

4. Коли кров беруть із передпліччя, лікар накладає джгут на плече і пропонує стискати і розтискати кисть руки в кулак. Для чого потрібно це робити? Чому так відбувається?

5. Папа Римський Інокентій VІІ, пригнічений старістю, наказав влити собі кров трьох юнаків. Кінець був сумним: померли всі – і Папа Римський, і юнаки. Установіть причину смерті.

Шкіра. Виділення.(біологія 9 клас)

1. Чому після переохолодження пальців ніг болить горло?

2. Чому після відвідування лазні людині дихається легше?

3. Поясніть, чому у кішки, яка побачила собаку, наїжачується шерсть, а у людини, коли їй страшно, волосся стає дибки?

4. Чому кухонна сіль має щодня надходить до організму?

5. Лікар відправляє пацієнтів на виявлення білка чи цукру в сечі. Навіщо?

6. Чому в жаркий день рекомендується пити воду невеликими ковтками, а іноді рекомендують прополоскати рот водою, щоб позбутися відчуття спраги?

Дихання.

1. У процесі еволюції на носову і ротову порожнину відбувся тільки у ссавців. Поміркуйте, чому тільки ці тварини можуть пережовувати, а інші хребетні ковтають її цілою або шматочками.

2. Перед тим, як пірнути у воду, можна набрати у легені якомога більше повітря або виконати декілька вдихів і видихів. В якому випадку людина довше протримається під водою?

3. Хворий, грудна клітка якого була пробита з обох боків, потрапив до лікаря. Легені залишилися неушкодженими. Через деякий час хворий помер від задухи. Як це трапилось?

4. Іноді в хорі другі голоси чути краще, ніж перші, хоч висота їх тону нижча. Чим це пояснити? Від чого залежить сила звуку?

5. Описано випадок батальйону солдат, які сховалися від бурі в герметично закритому трюмі судна. При цьому судно залишилося неушкодженим. Поясніть причину загибелі солдат.

6. Відомо, що маленькі діти, які проживають в одній кімнаті з курцями, погано сплять, неспокійні, втрачають апетит, в них бувають розлади кишечнику. Які фізіологічні процеси в організмі малят призводять до таких наслідків?


Нервова система

1. У новонародженого проявляється рефлекс Робінзона. Новонароджений міцно затискає будь-який предмет. Поясніть значення цього рефлексу.

2. У медицині були випадки, коли у людини був повністю пошкоджений спинний мозок, паралізований тулуб і кінцівки, але вона продовжувала жити і займатися розумовою діяльністю. Як це можна пояснити?

3. Від спиртного порушується мозочок. Чому п’яний чоловік, намагаючись зробити крок, робить по інерції декілька кроків у тому ж напрямку?

4. У лікарні перебуває хворий чоловік. Він хотів узяти склянку, але промахнувся. Після декількох зусиль бере його і випускає. Намагаючись писати, робить зайві рухи. Визначте розміщення пухлини у головному мозку.

5. У стані клінічної смерті протягом 5-6 хвилин відбувається загибель нервових клітин через відсутність кисню Яким чином можна продовжити тривалість життя нервових клітин, щоб урятувати людину?

Опорно-рухова система

1. Сперечалися два учні. Один доводив, що вантаж краще нести без відпочинку, почергово в лівій і правій руках. Другий доводи, що краще носити правою рукою. Потім трохи відпочити і знову нести в цій руці. Хто має рацію?

2. За кістками померлої людини можна визначити, ким вона була: спортсменом, водієм чи письменником. Що є основою для висновку?

3. Після тривалої хвороби лежачим режимом чоловіка вчать знову ходити. З чим це пов’язано?

4. У розмові спортивних лікарів і тренерів можна почути словосполучення «киснева заборгованість». Що це означає?

5. Зріст людини – величезна змінна. Він збільшується до 25, 60 років є незмінним, після чого зменшується на 2-3 см. Поясніть цей процес.

6. Кожен механізм треба час від часу чистити, а людський суглоб не потребує чищення протягом усього життя. Що сприяє безвідмовній роботі суглоба?

7. Тріск, що доходить до вуха, коли розламують сухар, здається ледве чутним. Але, коли ми відшукуємо його, то тріск перетворюється для нас на справжній гуркіт. Чим це пояснити?

Корінь

1. Як буде розташовуватися коріння, якщо близько грунтові води? А якщо глибоко? Чому?

2. Для життя й розвитку рослин необхідні вода й мінеральні солі. Вони систематично надходять у рослину. Про який «насос» ідеться?

3. Для життя рослин потрібен грунт, однак люди навчилися вирощувати багато рослин на поживних речовинах. При цьому звернули увагу, що в рослин зменшилась кількість кореневих волосків або вони зникли зовсім. Дайте пояснення цьому явищу.

4. У більшості рослин корінь росте вниз, а не вгору або в сторони. Чому?

5. Майже всі рослини мають коріння. Воно гілкується й заглиблюється на різну глибину. Яке значення має коріння?

6. На півночі коріння сосни росте вертикально, але потім горизонтально. Чому?

7. Школярі на ділянці поливали капусту. Після поливу одні з них засипали вологі лунки сухою землею, а інші вважали, що це зайва робота. Хто з учнів вчинив правильно? Чому?

Додаток № 5

Урок –конференція.


1   2   3   4

скачати

© Усі права захищені
написати до нас