Ім'я файлу: Конспект уроку з математики Козловець А. .docx
Розширення: docx
Розмір: 38кб.
Дата: 06.02.2023
скачати

Тема: Порядок дій у виразах з дужками. Розв’язування задач на застосування таблиці множення. Знаходження периметру прямокутника

Мета: ознайомити учнів з порядком дій у виразах з дужками; вправляти учнів у розв’язуванні вправ із використанням таблиці множення числа 3; розвивати логічне мислення, просторову уяву, увагу і спостережливість, математичне мовлення; формувати допитливість і кмітливість.

Обладнання: підручник, роздатковий матеріал.

Хід уроку

  1. Контроль, корекція та закріплення знань учнів

-Сьогодні у нас незвичайний урок-

Казка у гості спішить

Хто ж до нас прийде?

З добром чи зі злом?

Ми відгадаємо вмить.

-Діти, будьте уважні. З ким ми поринемо у урок - казку ви скажете, коли відгадаєте загадку.

Плакати мені не личить,

Просто засмутилась я.

Що загубила черевичок

На балу у короля. ( Попелюшка)

  • Ми сьогодні відтворимо казку « Попелюшка» на свій математичний лад.

  • В одному царстві жив заможний чоловік. Жінка його померла, залишивши дівчинку,- добру, привітну, гарну. Чоловік одружився вдруге. У мачухи були свої 2 дочки і їй дуже не подобалася Попелюшка. Бідну дівчинку змушували виконувати найбруднішу і найважчу роботу в будинку, на городі, але вона мовчки терпіла знущання злої мачухи і її доньок.

  1. Перевірка домашнього завдання (№ 634, № 635) ( роздати картки)

-Одного дня мачуха наказала Попелюшці перемити і порахувати весь посуд. Посуду були великі гори, але ми можемо їй допомогти, виконавши два завдання.

- Зараз ми перевіримо, як ви виконали домашнє завдання.

№634

Зачитайте результати прикладів у порядку спадання.

3*2+4= 10 3*8-12= 12

6+3*4= 13 3*9-20= 7

№635

-Який розв’язання цієї задачі? (вартість покупки 27 грн)

- Який вираз ми можемо скласти до цієї задачі? ( 3*4+15= 27 грн)

2. Усне опитування

Картка ( 2 штуки)

  1. Обчислити вирази

3*8+5= 29

3*6-12= 6

3*9+32= 59

  1. Розв’яжи задачу

Задача

В одній сітці 3 кг яблук. Скільки кілограмів яблук у 5 таких сітках?

3*5= 15( кг)

Відповідь: 15 кілограмів яблук у 5 таких сітках.

  • Молодці, ви все правильно розв’язали та допомогли Попелюшці перемити увесь посуд. Та її попереду чекає ще багато роботи.

3.Усні обчислювання

  • Попелюшка перемила весь посуд. А ми допоможемо поскладати його на своє місце на поличці. Давайте допоможемо Попелюшці.

  1. Математична гра « Чарівний посуд»

У цьому завданні вам потрібно виконати множення числа на 3 та віднайти потрібну посудину під цим результатом.

3*2=6 3*6=18

3*3=9 3*7=21

3*4=12 3*8=24

3*5=15 3*9=27

-Молодці, Попелюшка склала весь посуд.

-Впоравшись із посудом, дівчинка поспішила помити сходи. Та вона виявила, що дочки її мачухи сховали увесь інструмент для прибирання.

2. Гра « Встав числа»

Давайте допоможемо Попелюшці, для цього нам потрібно вставити пропущені числа в таблицю після цього вона зможе віднайти увесь інструмент.

Множник

3 3

3

3

3 3

3

3

Множник

3 3

5 4

2 2

6

5 3

8 3

Добуток

9

1 8

6 6

1 18

1 15

2 21

- Діти давайте з вами повторимо правила множення:

1. Щоб знайти добуток, нам потрібно перший множник помножити на другий множник.

2. Щоб знайти невідомий множник, нам потрібно добуток поділити на відомий множник.

-Закінчивши роботу Попелюшка побігла полоти грядки і збирати овочі.

3. Розв’язання задачі.

У Попелюшки було 14 троянд, по 2 троянди вона посадила в кожну клумбу. Скільки клумб вона посадила. Дівчинці цій допоможіть полічить.

  • То скільки було троянд? ( 14)

  • Скільки троянд вона посадила в кожну клумбу? (по 2 троянди)

  • То скільки клумб вона засадила ? (7)

  • Як ви про це дізнались? ( 14/2=7)

  • Якою дією ви про це дізнались? ( діленням)



4. Гра « Порахуй трикутники»

- А ще попелюшці потрібно було наносити дров. Поки вона збирає полінця, то і ви часу не гайте

Попелюшку виручайте.

Ваше завдання- визначити кількість трикутників на малюнку.(10 трикутників,показуєм за годинниковою стрілкою)




-Молодці, ви гарно впорались із всіма завданнями та допомогли виконати Попелюшці всю роботу загадану мачухою.

Додаткові завдання

  1. Як знайти периметр квадрата зі стороною а? (Р= а*4)

  2. Як називаються компоненти і результат дії множення? ( множник, множник і добуток)

  3. Щоб знайти невідомий доданок, потрібно…(від суми відняти відомий доданок)

Каліграфічна хвилинка

-Запишіть відповіді таблиці множення числа 3.(6……27)

II Опрацювання нового матеріалу

  1. Підготовча робота

№638

Аналіз умови задачі, запис скороченої умови

-Читання задачі самостійно дітьми, другий раз читання вчителем.

-Складання короткого запису.

-Що означає число 3?( число вантажних машин)

-Що означає число 5?( число великих контейнерів)

-Що означає число 2?( число малих контейнерів)

-Що запитується в задачі?( Скільки всього контейнерів було у цих вантажівках)

-Прочитайте, як цю задачу можна розв’язати 1 способом.

-Поясніть що ми дізнаємось першою дією?( скільки було великих контейнерів у вантажівках)

- Що дізнаємось другою дією?( скільки було малих контейнерів у вантажівках)

-Що дізнаємось третьою дією?( скільки всього контейнерів було у цих вантажівках)

Почитайте правило на с. 109

-Розгляйте вираз під правилом, та зверніть увагу, що числа над знаками дій вказують на порядок виконання дій.

Висновок: Якщо у виразах без дужок є множення(ділення) і додавання (віднімання), то спочатку виконуємо дію множення і ділення, а потім-додавання і віднімання по порядку зліва направо.

  1. Оголошення теми і мети уроку

-Сьогодні на уроці ми вивчимо нове правило щодо порядку дій у виразах з дужками, а також повправляємось у розв’язуванні завдань із використанням таблиці множення числа 3.

Пропоную вам подивитись на дошку і продовжити вислови:

Я буду знати, як…

Якщо я вмітиму, то…

Якщо я знатиму, то…

Мені це потрібно вміти для…

  1. Пояснення нового матеріалу №638 2 спосіб

-Ви напевно звернули увагу, що попередню задачу, яку ми виконували можна розв’язати 2 способами.

- Пропоную вам подивитись на другий вираз у номері 638.

- Ви побачили, що цей вираз з дужками, тому давайте прочитаємо правило в зеленій рамці на с.109.

-Тож яку дію ми будемо виконувати першою? ( в дужках)

- Що ми дізнаємось першою дією?( скільки було великих і малих контейнерів разом )

- Що ми дізнаємось другою дією?( скільки всього контейнерів було у цих вантажівках)

Висновок: у виразах з дужками першою виконуться дія, що в дужках.

№ 639

  • Хто хоче пояснити перший вираз?Хто другий?

  1. Первинне закріплення

  • Розтопила попелюшка піч та й готує смачну страву. Що ж вона приготувала сьогодні? Про це ви дізнаєтесь , коли розв’яжете її завдання. Давайте відгадаємо, що готує Попелюшка.

№639, 640 (верхній рядок- 1 варіант, нижній рядок- 2 варіант)

639.3*(4+2)=18 (біля дошки три учнів)

2*9+3*6=36

(2+6):2=4

8:2-9*3= 31

640. 3*(5+3)= 24 12:(8-6)= 6 (самостійна робота в зошитах )

(2+3)*3= 15 (12-10)*7= 14

3*6-2*4= 10 3*8-3*4= 36

  • Молодці, Попелюшка вражена вашими знаннями і тому хоче розповісти, що готує вона вареники.

Фізкультхвилинка

  • Зваривши вареники. Попелюшка сіла на хвилинку відпочити. Спочинемо і ми.

Йшли ведмедики малі,

Нахилились до землі.

Потім встали,

Руки в боки

І зробили три підскоки.

Розім’яли добре плечі.

Руки вгору. Опустили.

І на стільчик тихо сіли.

III Закріплення і узагальнення знань

1.Закріплення і повторення

-Одного разу надумати організувати в королівстві бал. Отримали запрошення і мачуха з дочками. Вони наказали Попелюшці пошити їм красиві сукні. Пошила дівчинка сукні.

- Нарешті настав довгоочікуваний день. Мачуха сердито поглядала на радісну Попелюшку.

-Добре,- мовила вона,- ти зможеш поїхати на бал, але спершу виконаєш завдання, які я тобі підготувала.

№642

Вам потрібно знайти периметр прямокутника зі сторонами а=3 см, в=5 см, склавши вираз (а+в)*2

P= (а+в)*2

Р= (3+5)*2=16 (см)

Один учень біля дошки і пояснює.

Задача

Для пошиття сорочки потрібно 3 м тканини. Коли пошили 6 таких сорочок, то ще

залишилось 9 м тканини. Скільки метрів тканини було спочатку?

Було - ?

Пошили – 6 сорочок по 3 м

Залишилось – 9м

Дворазове читання( учні, вчитель)

-Що означає число 3?(скільки метрів тканини іде на одну сорочку)

-Що означає число 6?( скільки пошили сорочок)

-Що означає число 9?( скільки тканини залишилось)

- Якщо нам відомо що пошили 6 сорочок по 3 метри, то про що ми можемо дізнатися ? (Скільки метрів тканини витратили на пошиття 6 сорочок)

- Якою дією? (множення)

- Чому ви виконали дію множення ? (Тому що по 3 взято 9 разів)

- Якщо нам відомо скільки витратили на пошиття 6 сорочок, то скільки залишилося, про що ми можемо дізнатися ? (Скільки метрів тканини було спочатку)
- Якою дією ? ( додавання)

- Чому ви виконали дію додавання ?(Щоб дізнатись скільки було спочатку)

Розв’язання

  1. 3*6= 18( м.)- витратили на пошиття;

  2. 18+ 6= 24(м.)

(3*6)+6=24 (м)

Відповідь: 24 метри було тканини.

-Про що ми дізнаємось обчисливши першу дію( кількість тканини, яку витратили на пошиття 6 сорочок)

-А що шукаємо у другій дії?( загальну кількість тканини, що було)

Цю задачу можна записувати виразом із дужками і зараз ми спробуємо це зробити. Подумайте, як можна замінити число «18» у другій дії? (3*6)

Отож, замінюємо число «18» на добуток чисел 3 і 6 та запишемо його в дужках. Який вираз ми отримаємо? ( (3*6)+ 6=24)

Давайте запишемо розв’язання задачі виразом з дужками.

Задача

(3*6)+6= 24 (м)

Відповідь: 24 метри.

  1. Підсумок. Рефлексія

Давайте поворимо правило, яке ми вивчили на сьогоднішньому занятті.

Отже, у виразах з дужками першою виконується дія, що в дужках.

Рефлексія

Я знаю що…

Я вмію…

Отож, ви молодці впоралися з усіма завданнями наших казкових персонажів. Щоб Попелюшка нарешті, потрапила на бал.

  1. Д.З

Оцінка:

Підпис вчителя:
скачати

© Усі права захищені
написати до нас