1   2   3   4
Ім'я файлу: Капелюхівська А.О. розвиток вокально-хорових здібностей.pdf
Розширення: pdf
Розмір: 1515кб.
Дата: 18.02.2021
скачати
Пов'язані файли:
Господарське життя на укр землях у 14-15 ст.docx
Write task 1.docx
Реферат КПК ОНМЦ.docx
Тема заняття: «Веселі нотки».
Мета: розвивати чистоту інтонування у хоровому та сольному виконанні; вчити визначати висоту ноток; вчити розуміти зміст та характер пісні;виховувати інтерес та любов до пісні.

40
Обладнання: фортепіано, музичний центр, музино-дидактична гра «ляльки- неваляйки».
Хід заняття.
1. Музичне вітання «Добрий день» - розвивати вміння чисто інтонувати низхідну мелодію.
2. Розспівка «Ми крокуєм» - розучування тексту розспівки у вигляді скоромовки; розвивати чистоту інтонування, чітку дикцію.
3. Пісня «Нова Україна», сл. В. Мельникова, муз. О. Бурміцького –
знайомство з піснею; розвивати чистоту інтонування першого куплету, вчити правильно та вчасно брати дихання, слідкувати за співочою поставою.
4. Музичне завершення заняття – поспівка «До побачення».
Заняття 33/34
Тема заняття: «Пісенна подорож».
Мета: розвивати вокально-хорові навички, увагу, пам’ять, розширити та закріпити елементарні правила співу;виховувати емоційний відгук на знайомі пісні.
Обладнання: фортепіано, музичний центр, слайд-презентації до вивчених пісень.
Хід заняття.
1. Музичне вітання «Добрий день» - виховувати основи ввічливості.
2. Розспівка «Ми крокуєм» - удосконалювати чистоту інтонування, розширювати діапазон дитячих голосів.
3. Пісня «Нова Україна», сл. В. Мельникова, муз. О. Бурміцького; Пісня
«Пісня про дружбу», сл. М.Ясакова, муз. О.Янушкевич; Пісня «Олівці», сл.Н.Свойкіна, муз.Н.Антоник; Пісня «Краплинки», сл і муз. Н.Май –
закріпити вокально - хорову та виконавську майстерність; вміння працювати з мікрофоном, співати під фонограму;
4. Музично-дидактична гра «Ляльки-неваляйки» – вчити розрізняти напрямок руху мелодії, розвивати звуковисотний слух, пам’уять, увагу.
5. Музичне завершення заняття – поспівка «До побачення»

41
Музично-дидактичні ігри для розвитку вокальних здібностей дітей.
Гра «Чий це голосок?»
Мета: вчити дітей розрізняти музичні звуки за висотою, чисто інтонувати мажорний тризвук.
Обладнання: папка - розгортка у вигляді лісової галявини, з будиночком, що має три віконця
(розміщені один над одним). Площинні фігурки веселих поросят та вовка ( на липучках).
Методика проведення гри. Музичний керівник розповідає, що в будиночку живуть троє веселих поросят. Вони люблять наспівувати свої імена. Наф-
Наф, найстарший з-поміж них, має низький голос і живе на першому поверсі.
Його пісенька звучит ось так…(проспівує на нотці мі першої октави ім’я поросяти й виставляє його фігурку на відповідному місці). Аналогічно розповідає про середущого брата Нуф-Нуфа ( проспівує нотку соль першої октави) та про найменше поросятко Ніф-Ніфа ( проспівує нотку сі першої октави). Пропонує дітям проспівати імена поросят та рукою показати, на якій висоті вони в будиночку живуть. Продовжує свою розповідь появою вовка, якого зацікавило, хто тут живе. Пропонує дітям допомогти вовчику визначити, яке з поросяток відгукнулося на його стукіт ( програє на фортепіано один із трьох зазначених музичних звуків).
Гра «Пісенька телефону»
Мета: розвивати вміння розрізняти та відтворювати звуки різної тривалості.
Обладнання:
іграшковий телефон, комплект карток із зображеннями дзвіночків різної величини.
Методика проведення гри. Музичний керівник пояснює дітям, що телефон

42 може дзвонити по-різному: коротко «дзінь» (показує картку із зображенням маленького дзвіночка) або протяжно «дзі-і-і-нь» (показує картку із зображенням великого дзвіночка). Музичний керівник виставляє в ряд усі картки із зображеннями дзвіночків різної величини у довільному порядку.
Пропонує дітям послухати, яку «пісеньку» телефон видзвонює зараз: вказує по порядку на кожну картку та співає, залежно від того, який дзвіночок зображений на картці, коротко «дзінь» або протяжно «дзі-і-інь».Проспівавши
«пісеньку» телефону музичний керівник «знімає слухавку» і розмовляє.
Потім змінює порядок карток і пропонує комусь з дітей озвучити нову
«пісеньку» телефону.
Гра «Пригостимо Зайчика»
Мета: розвивати здатність розрізняти та відтворювати звуки різних тривалостей.
Обладнання:
ілюстрація
«Ферма», картонна фігурка Зайчика, по вісім довгих та коротких картонних морквинок.
Методика проведення гри. Музичний керівник розповідає: «Сьогодні до нас у групу завітав Зайчик, який дуже любить ласувати морквою. Діти, чи хотіли б ви пригостити Зайчика? Якщо так, спочатку треба витягнути моркву із «землі». Витягнути її не просто, майже як ріпку у відомій казці».Музичний керівник просить дітей йому допомагати: тягне спочатку довгу морквинку, протяжно вимовляючи звук «о- о-о», а потім — коротку морквинку, коротко вимовляючи звук «о». Діти повторюють ці дії.
Гра «Телеконцерт»
Мета: розвивати уміння розрізняти та відтворювати звуки різної висоти.
Обладнання: об'ємна паперова модель «Телевізор», комплект карток
«Тварини-співаки»
Методика проведення гри. Музичний керівник пояснює дітям, що у

43 музичній залі є телевізор, по якому відтепер можна дивитися телеконцерти.
А співатимуть для дітей у телеконцертах знайомі тваринки. Пропонує дітям послухати, як співає перший співак
(вставляє у «Телевізор» картку із зобра- женням, наприклад, Півника і виконує на високій ноті відповідне звуконаслідування). Потім музичний керівник просить дітей допомогти йому озвучити інших співаків. Перед цим попередньо налаштовує дітей на відповідну висоту звука.
Гра «Папуго, повторюй за мною»
Мета: розвивати уміння розрізняти та відтворювати звуки різної висоти.
Обладнання:картонні фігурки персонажів — Хлопчик, Дівчинка, Тато,
Мама.
Методика проведення гри. Музичний керівник розповідає, що Папуга може повторювати за людиною слова, фрази. Пропонує комусь з дітей виконати роль Папуги. Музичний керівник обирає картонну фігурку певного персона- жа (Хлопчик, Дівчинка, Тато, Мама) та інтонує від його імені фрази на кшталт «Привіт!», «Ура!», «Мені весело!» у відповідному голосовому регістрі. Дитина, яка виконує роль Папуги, має повторювати ці фрази.
Гра «Сова та Зозуля»
Мета:розвивати уміння розрізняти та відтворювати звуки різної висоти.
Обладнання:
ілюстрація
«Дерево», картонні фігурки персонажів — Сова та
Зозуля.
Методика проведення гри.

44
Перший етап. Музичний керівник розповідаєдітям, що у лісі живуть різні птахи, зокрема Сова та Зозуля. Пропонує з'ясувати, хто зараз сидить на нижній гілочці дерева. Діти підходять до ілюстрації «Дерево», де закріплена картонна фігурка Сови. Музичний керівник розповідає дітям, що ця пташка
— Сова; демонструє низький голос Сови: «у-у-у» (звуконаслідування на
низьких звуках). Потім музичний керівник дістає картонну фігурку Зозулі і розповідає, що ця пташка — Зозуля — має високий голос: «ку-ку»
(звуконаслідування на високих звуках). Музичний керівник запитує дітей, на яку гілочку дерева має сісти Зозуля: верхню чи нижню? (Відповіді дітей).
Другий етап.Музичний керівник ділить дітей на дві групи і пропонує першій групі «перетворитися» на совенят, другій — на зозуленят. Пояснює правила гри: якщо совенят кликатиме Сова, треба присісти і відповідати їй на низьких звуках «у-у-у», а якщо зозуленят кликатиме Зозуля, треба піднятися на носочки і відповідати їй на високих звуках «ку-ку». Ролі Сови та Зозулі можуть виконувати музичний керівник або діти.
Гра «Пісенний диск»
Мета:
Закріпити знання дітьми програмових пісень. Вчити співвідносити слова, мелодію пісні з картинкою.
Розвивати увагу, кмітливість, пам’ять.
Виховувати інтерес до пісенної творчості.
Обладнання:2 картонних диски, скріплені один до одного так, щоб верхній диск залишався рухомим. Диски поділені на сектори, один із секторів вирізаний. На нижньому диску наклеєні картинки, що відповідають змісту програмових творів.
Методика проведення гри.Музичний керівник пропонує дитині прокрутити диск із заплющеними очима, розглянути картинку, яку виділив відсутній сектор, пригадати пісню,що відповідає даному зображенню та виконати її.

45
Фестиваль пісенної творчості «У пісні крила виростають»
По центру зали – стіл, на столі мікрофони, магнітофон, навушники,
ноутбук.
Під музику до зали забігають учасники фестивалю та сідають на стільчики.
Під музику до зали забігає хлопчик з радіоприймачем.
Хлопчик: Добрий день! Добрий день! Давайте мерщій налаштуємо наш радіоприймач на потрібну хвилю. Зараз розпочнеться цікава передача!
(шукає потрібну радіохвилюна магнітофоні,звучать уривки радіоефірів.
Знаходить хвилю. Звучать позивні. Хлопчик виходить із зали)
(Виходять ведучі, сідають за пульт)
Ведучий-хлопчик: Доброго дня, шановні радіослухачі! Ми раді вітати усіх, хто зараз налаштований на нашу хвилю!
Ведуча(дорослий): Наша радіостанція «Веселка FM» на хвилі гарного настрою і сьогодні з вами в прямому ефірі ми, ваші ведучі…
Ведучий: (називає ім'я ведучої)
Ведуча: Та DJ (ім’я ведучого)! Темою нашого першого ефіру ми обрали
«Пісенний радіо - бум!»
Ведучий: А чому, власне, «бум»?!
Ведуча: Тому, що саме сьогодні, у дитячому садочку «Лелека» проходить фестиваль пісенної творчості під назвою «У пісні крила виростають». У фестивалі беруть участь найталановитіші вихованці цього закладу, які покажуть свою вокальну майстерність. Репертуар у них різноманітний, а фестивальна програма насичена. І все це разом інакше, як «бум» - не назвеш!
Ведучий : Отже, розпочинаємо наш святковий хіт-парад!
Ведуча: А що взагалі у тебе асоціюється із назвою фестивалю «У пісні
крила виростають!»?
Ведучий: Треба подумати… Мабуть політ птаха, перше кохання, гарні дівчатка і звичайно…квіти!
Ведуча: Доречі, про квіти…! Саме про них нам зараз заспіває …(ім’я солістки).

46
Ведучий: Зустрічайте! (ім’я солістки) із піснею «Ромашки»!
Пісня «Ромашки», сл. та муз. Р. Галагана
Ведучий: Ось і знову ми в ефірі радіо
«Веселка FM»!Далі на нашій хвилі
«Прогноз погоди».
(Звучать
позивні
телепередачі
«Прогноз погоди». Виходить ведуча
«Прогнозу погоди» та сідає за пульт)
Ведуча:
Доброго дня, шановні радіослухачі. Кілька теплих слів про холодну погоду на 31 січня. Ще вночі небо покрилось хмарами, посилився вітер, хмарна погода буде триматися до самого вечора. Протягом усього дня очікується дрібний сніг, місцями дощ із мокрим снігом. Доречі - температура повітря сягатиме найвищої позначки таланту, успіху та пісенної творчості! Наразі це вся інформація про погодні умови на сьогоднішній день. «Нехай проблеми та негоди не роблять Вам в житті погоди. До зустрічі!».
Ведуча: Дякуємо! Це був прогноз погоди від «Веселка FM». Та я, все таки думаю, що наших радіослухачів негода не лякає. А учасників фестивалю – тим паче! Адже наші вихованці талановиті, творчі і вони вміють приборкувати хмари за допомогою пісні! Давайте їх послухаємо!
Ведучий: На хвилі «Веселка FM» - вокальна група «Іскринки» із піснею
«Хмарка»!
Пісня «Хмарка», сл. та муз. Н.Май.
(під час виконання пісні ведуча прогнозу погоди заходить за ширму)
Ведучий: І знову ми в ефірі! З нами рубрика – «Здорові діти – щаслива
родина!»
Ведуча: Здоров’я – запорука вашого успіху! Будьте обережні та уважно стежте за поведінкою свого організму! Проблема зі здоров’ям може виникнути, якщо ви будете погано харчуватись і забуватимете регулярно займатись спортом! Ваш ключ до гарного самопочуття - це усмішка, чудове

47 почуття гумору, гарний настрій! І завжди пам’ятайте: ми вас любимо!
Ведучий: Правильне та здорове харчування – це,звичайно, класно! Але що ж робити з грибами?!!!
Ведуча: До чого тут гриби?! Ти що, захворів?!
Ведучий: Та ні!!! Я веду мову про ті гриби, що у лісі ростуть! А завдяки нашим чарівним хмаринкам грибів стає все більше і більше!!! Ось, послухайте – навіть на фестиваль завітали!!!
Ведуча: До вашої уваги – квартет
«Опеньки» із піснею «Лісові грибочки»!
Пісня «Лісові грибочки», сл. та муз.
Н. Рубальської
Ведучий: Дякуємо усім, хто залишається з нами на хвилі «Веселка FM»! В ефірі рубрика «Новини дошкілля»!
Ведуча: Нещодавноу дошкільних закладах міста відбулися ранки, присвячені зустрічі Нового 2013 року! Як зазначили місцева преса та масмедіа все відбулося на п’ятизірковому рівні – ялинка, Дід Мороз,
Снігуронька… Одним словом – ол інклюзів!!!
Ведучий: Зима це найвеселіша та найказковіша пора року!
Ведуча: На хвилі «Веселка FM» - (ім’я солістки) та вокальна група «Дзвінкі голосочки» із піснею «Зима»!
Пісня «Зима», сл. та муз. Л. Горової
Ведучий:
Для тих, хто щойно налаштувався на нашу хвилю, нагадуємо: ви на радіохвилі «Веселка FM»!
Ведуча: За підсумками інтерактивного голосування радіослухачів переможцями сьогоднішнього святкового ефіру став творчий колектив, який протягом трьох років співав, і приймав участь в міському фестивалі дитячої творчості у вокально-хоровому жанрі! Зустрічайте їх!

48
Ведучий: Вокально-хорова композиція «Казковий хоровод», у виконанні
(ім’я солістки) та вокальної групи «Іскринки»!
Пісня «Казковий хоровод», сл. та муз. Віктора та Віталіни Ніколишених.
Ведуча: А ось у нашому ефірі перші радіослухачі – це друзі вихованців дошкільного навчального закладу «Лелека» , які у цьому році вже пішли до школи.
Ведучий: Алло! Ви у прямому ефірі! Слухаємо вас! Алло?!
Голос першокласника (аудіо запис): Доброго дня, шановні радіоведучі та радіослухачі!
Ведучий: Доброго дня! Представтесь, будь ласка!
Першокласник: Мене звуть…. Я випускник дитсадочка «Лелека».
Користуючись нагодою, хочу привітати всіх із прекрасним святом пісні, побажати усім моїм друзям в садочку творчих успіхів, злетів та натхнення!
Співайте завжди, хай пісня живе в душі кожного з вас!
Ведуча: І саме зараз, на нашій радіохвилі випускники садочка 2012 із піснею
«Дід Мороз»! Зустрічайте!
Пісня «Дід Мороз», сл. та муз. Віктора та Віталіни Ніколишених.
Ведучий: І знову лунає телефонний дзвінок у ефірі...
(до зали, з телефоном у руках, заходить Шапокляк. Голосно розмовляє по
телефону)
Шапокляк: Альо! Альо! Це радіо «Веселка»! Что такоє?! Всіх вітають, а мене не запрошують?! Мене! Заслужену співачку місцевого маштабу! (до ведучої) Ану! Посунься!
Ведуча: Зачекайте-зачекайте! Добрий день, а ви хто така?
Шапокляк: Я – відома на все місто артистка-вокалістка – Швабра Шаляпіна!
Ось так!
Ведуча 2: Ну, шановна, з вашого боку неввічливо прийти посеред свята, не привітатися, штовхатися. Який приклад ви подаєте нашим дітям?!
Шапокляк: Ой-ой-ой, не привіталася! Ну, здрастуйте. Я ж чого завітала - бо також хочу прийняти участь у радіо ефірі. Я знаєте як співаю?! Аж листя на

49 деревах в’яне! Ось, послухайте! (наспівує)
Ведуча: Ну, якщо аж листя в’яне, то це серйозна справа! Скажіть, шановна, а з якого віку ви на професійній сцені?
Шапокляк: Ой, я вже зараз не можу пригадати, а навіщо це вам?
Ведуча: А тому, що зараз на цю сцену вийдуть самі маленькі учасники нашого Фестивалю - це дитячий колектив «Перлинки»!
Ведучий: І виконають вони пісню «Підемо у двір гуляти»! Підтримаємо оплесками найменших учасників фестивалю!!!
(під музику до зали заходять діти II молодшої групи)
Пісня «Підемо у двір гуляти», автори невідомі
Шапокляк: Все! Я зрозуміла! Мені тут немає чого робити! Тут всі дуже талановиті, голосисті... Піду телефонувати до іншої радіостудії, може там я буду зіркою?!
(під музику Шапокляк виходить із зали)
Ведучий : Нагадуємо, що цілодобовий телефон прямого ефіру – 5-17-48!
Ведуча: І знову повертаємось до прогнозу гідрометцентру!
(Звучить музика, виходить синоптик та сідає за пульт)
Ведуча прогнозу погоди: Зима цьогоріч незвичайна, із сюрпризами! Засипає нас снігом, співає хуртовиною, пританцьовує морозом! Прогнозується, що погода, протягом усієї зими, матиме мінливий характер з нестійкою температурою повітря! Атмосферний тиск коливатиметься від пісень сумного характеру до творів веселих та жартівливих! Випаде значна кількість конкурсів та фестивалів, пов’язаних зі значним зростанням талантів саме у цей казковий період року! На сьогодні це вся інформація про погоду взимку.

50
Майстер-клас для музичних керівників на тему:
«Нові методи та прийоми вокально-хорової роботи»
Музичний керівник. Навчання дітей вокально-хорового співу – процес тривалий, складний, вимагає систематичності, послідовності, тому здійснюю його під час групових, індивідуальних музичних занять та занять вокального гуртка.
Перед початком роботи над піснею обов'язково проводжу розспівування, використовуючи власний багаторічний досвід та спираючись на досвід кандидата педагогічних наук, доцента, викладача національного університету ім. І.Огієнка - Мартинюк Л. В., хочу зупинитись на основних принципах мого підходу до роботи із дітьми, тобто на тих пріоритетах, які повинні домінувати в підготовці співаків:
- правильне співацьке дихання;
- точність інтонування;
- чітка вимова, тобто дикція;
- рівність тембру всіх звуків.
Перш за все, давайте привітаємось!
Поспівка «Добрий день»
1. Вправа на дихання:
1)
1   2   3   4

скачати

© Усі права захищені
написати до нас