1   2   3
Ім'я файлу: активiзацiя_навчал_но-пiзнавал_ноi_дiял_ностi.doc
Розширення: doc
Розмір: 227кб.
Дата: 28.10.2021
скачати
Тема програми: Стилістика.

Тема уроку: Стилістичні засоби синтаксису.

Мета уроку: на матеріалі теми «Приготування українського борщу» узагальнити й систематизувати знання учнів з синтаксису;

  • навчальна: акцентуючи увагу на стилістичних засобах, установити залежність стилістичної виразності мовлення від різноманітних синтаксичних конструкцій;

  • розвивальна: розвивати усне і писемне мовлення, спостережливість; удосконалювати навички самостійної роботи та роботи в малих групах; сприяти збагаченню професійно спрямованого словникового запасу учнів;

  • виховна: виховувати інтерес учнів до багатства виражальних засобів української мови, національних традицій.

Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань, умінь і навичок.

Форма проведення уроку: урок – практикум.

Міжпредметні зв′язки: українська література, спецпредмет «Кулінарська справа»

Обладнання уроку: картки-завдання, бланки очікуваних результатів, технологічна схема приготування українського борщу, словники професійних термінів, підручники зі спецпредмету «Кулінарська справа».

Очікувані результати:

Після проведення уроку учні повинні

Знати:

  • якого стилістичного ефекту можна досягти, вживаючи у мовленні різноманітні стилістичні засоби синтаксису.

Вміти:

  • користуватися засобами мови в різних життєвих ситуаціях;

  • самостійно складати зв’язне висловлювання професійного змісту, використовуючи речення різних типів;

  • оцінювати результати роботи (своєї та одногрупників).


ЗМІСТ УРОКУ:

  • Організаційний момент (2 хв.)

Привітання учнів. Перевірка готовності групи до уроку.


  • Перевірка домашнього завдання (3 хв.)

    1. Вправа: скласти 5 речень, використовуючи слова – професіоналізми. Визначити види речень. Зробити їх синтаксичний розбір.

    2. Скласти зв’язне висловлювання «Стилі мовлення».




  • Вступне слово вчителя (1 хв.)

Україна славиться своєю національною кухнею, яка створювалася протягом сторіч, багата на традиції, вирізняється розмаїттям страв та їх високими смаковими й поживними властивостями. Борщі та пампушки, вареники і галушки, ковбаси і печеня, напої з фруктів і меду, відомі в усьому світі. І ви, майбутні соціальні робітники, не повинні стояти осторонь від цих традицій, бо хто допоможе краще літній чи хворій людині, що потребує особливої турботи та піклування, приготує смачний обід, надасть первинну медичну допомогу, якщо не ви!

Українській кухні властиві різноманітність вживаних продуктів та комбінування кількох видів теплової кулінарної обробки (смаження, варіння, тушкування, запікання). Лишень способів варіння борщу понад тридцять, а до його складу входять близько двадцяти найменувань продуктів. Тож як зварити борщ?

  • Завдання для групової роботи (4 хв.)

Українці жартома кажуть про свою кухню: «У нас просто: борщ, каша, третя кваша».

- Використовуючи вказані інгредієнти, технологічну схему приготування українського борщу та словники професійних термінів, опишіть спосіб приготування борщу:

І група – борщ український з пампушками;

ІІ група – борщ київський;

ІІІ група – борщ київський з грибами.

- Відповідь якої групи вам найбільш сподобалась і чому?

- Які засоби мовлення ви використали для створення ваших висловлювань? Чому?

- Чи вміємо ми користуватися засобами мовлення у різних життєвих ситуаціях?

Учні стежать за тим, як відповідають їх товариші, ставлять запитання, коментують відповіді.

Аналізуючи допущені помилки у висловлюваннях, викладач робить висновок: з метою уникнення монотонності та безбарвності мовлення потрібно добре знати і використовувати у власних висловлюваннях виражальні можливості української мови – фонетичні, морфологічні, синтаксичні.


  • Оголошення теми і мети уроку (2 хв.) (на партах - аркуші з надрукованими цілями уроку).

З проблеми, що виникла на попередньому етапі, учні формулюють тему уроку.

- Подумайте, можливо, варто ще щось додати до вже визначених цілей?

Враховуються пропозиції учнів.

- Зверніть увагу, що на аркуші є вільна колонка: «Буду цінувати».

- Я запропоную вам зробити тут свої записи в кінці уроку.


  • Систематизація мовного матеріалу з метою узагальнення вивченого (10 хв.)

Сучасна людина повинна вміти комунікативно виправдано користуватися мовними засобами в різних життєвих ситуаціях.

Коли буде доречним використання тих чи інших видів речень у мовленні? У яких стилях мовлення вони використовуються найчастіше? І якого стилістичного ефекту можна досягти введенням у текст речень певного типу?

Завдання 1: Вставити пропущені розділові знаки у поданих реченнях. Визначити вид речень. Для яких стилів мовлення вони характерні? Пояснити використані в них стилістичні прийоми.

1.Борщ українська національна страва обов’язковою складовою частиною якої є буряк столовий червоний.

2.Додовайте в готові перші страви свіжий сік з моркви томатів капусти: він покращує їх смак і збагачує вітамінами.

3.У киплячий бульйон кладуть картоплю нарізану часточками доводять до кипіння, додають нашатковану капусту і варять 10-15хвилин.

4.По самісінькі вуха може наїстися українець борщем, і все йому буде мало, бо це його улюблена перша, а часом і друга, і навіть третя страва.

- Зробіть висновок про комунікативно виправдане використання різних синтаксичних конструкцій в текстах різних стилів мовлення. Перевірте свої висновки за конспектом «Синтаксичні конструкції – засіб стилістичної виразності», склавши схему використання синтаксичних конструкцій у різних стилях мовлення.

Завдання 2: Різноманітність і багатство страв української кухні описав у поемі «Енеїда» великий письменник, знавець народного побуту І.П.Котляревський.

  • Проаналізуйте уривок поеми, визначте стиль тексту і використані мовні засоби. Зробіть висновок про доцільність використання стилістичних засобів синтаксису в поданому уривку.

Тут їли рознії потрави,

І все з полив’яних мисок,

І самі гарнії приправи

З нових кленових тарілок:

Свинячу голову до хріну

І локшину на переміну,

Потім з підливою індик;

На закуску куліш і кашу,

Лемішку, зубці, путрю, квашу

І з маком медовий кулик…

П’ять казанів стояло юшки,

А в чотирьох були галушки,

Борщу трохи було не з шість;

Баранів тьма була варених,

Курей, гусей, качок печених,

Досита щоб було всім їсть…

Був борщ до шпундрів з буряками,

А в юшці потрух з галушками,

Потім до соку каплуни…

  • Поясніть значення слів, використаних І.П.Котляревським: лемішка, путря, кваша, шулики, крохналь, кав’яр.

  • Зробіть висновок про використання стилістичних засобів синтаксису у власному мовленні.

«Мозковий штурм»: Учням пропонується висловити свої ідеї. Під час висловлення ідеї не оцінюються. Кількість ідей заохочується. По закінченні надходження ідей вони обговорюються і оцінюються.
Висновок:

1.Щоб уникнути монотонності мовлення, треба урізноманітнювати синтаксичну будову речень, використовувати різноманітні види речень.

2.Порядок слів у реченні і логічний наголос мають велике значення для надання мовленню різних смислових і емоційно-стилістичних відтінків.

3. Другорядні члени речення можуть замінюватися підрядними реченнями і навпаки. Це надає мові потрібних відтінків.

  • Закріплення набутих знань (5 хв.)

Спостереження над текстом (робота в групах).

  1. Доведіть, що це текст. Визначте його стиль. Аргументуйте свою думку.

  2. Проведіть стилістичний експеримент і з’ясуйте, чи можна замінити однотипні речення (урізноманітнити текст) на інші види речень? Зробіть висновок про доцільність вживання у тексті різних видів речень та їхню синонімію.

У різних регіонах України борщ готують по-різному. Звідси походить і його назва: київський, чернігівський, полтавський, галицький, львівський та інші. Найбільш поширеним є український борщ з пампушками.

У старовинній українській кухні існують три різновиди традиційного борщу.

Перший – червоний, готували з капустою, буряком, морквою, петрушкою, а з другої половини ХІХ ст. – і з картоплею. У святкові чи недільні дні борщ варили на м’ясній юшці (зі свининою чи птицею), в будень – на воді. Потім борщ затовкали або засмажували салом з часником і цибулею. Борщ заквашували червоним городнім буряком, буряковим квасом, квасом-сирівцем, сироваткою чи маслянкою. При подачі на стіл в особливо урочисті дні борщ забілювали сметаною. Гострого смаку додавав борщу червоний стручковий перець, особливо поширений на півдні України.

Другий різновид борщу – щавлевий (зелений, або весняний). Його варили з молодим щавлем, кропивою, лободою, молодим листям городніх буряків. Засмачували юшку круто звареним яйцем і сметаною.

Третій різновид борщу – холодний. Його готували влітку. Це був сирий борщ. Варили лише буряк. Їли охолодженим, нерідко з вареною картоплею замість хліба.

З авдання з розвитку мовлення (робота в групах) (15 хв.)

Вправа на створення прикладного проекту

Завдання: Використовуючи матеріали теми «Приготування українського борщу», додаткові інформаційні джерела з предмету «Технологія приготування їжі», створити прикладний проект за вказаними завданнями. Підготувати усну презентацію власної роботи. Оцінюватися буде якість роботи (інформаційна насиченість, мовленнєва грамотність, оригінальність) та участь членів групи у роботі над проектом.

І група – складіть словник термінів з теми «Український борщ».

ІІ група –підготуйте міні-виставу про приготування борщу в давні часи.

ІІІ група – підготуйте усну доповідь про українську національну кухню.

ІV група – підготуйте репортаж для стінівки «Особливості сучасного харчування», взявши інтерв’ю у представників двох поколінь.

Оцінювання: на уроці відбувається оцінювання усних виступів учнів загалом, наскільки вони були вдалими (власні висновки, висновки учнів, експерта – викладача спецпредмету «Кулінарська справа»). Естетичне оформлення робіт учні виконують вдома.
Підбиття підсумків уроку. Рефлексія (2 хв.)

  • Висновок уроку формулюють учні, акцентуючи увагу на тому, чого вдалося досягти і над чим потрібно попрацювати, яким способом це краще зробити. Значну увагу слід приділити аналізу успішності досягнення поставлених на початку уроку цілей:

- Заповніть вільну колонку «Буду цінувати» на сторінці очікуваних результатів, з якою ознайомились на початку уроку.

  • Також учні здійснюють самооцінку процесу роботи і її результату. Вчитель співвідносить змістовну оцінку з оцінкою в балах відповідно до критеріїв оцінювання.


Домашнє завдання (1 хв.)

    1. Естетично оформити результати прикладного проекту, підготуватися до виставки кращих робіт.

    2. Скласти монологічне висловлювання на тему «Хочеш досягти успіхів у житті – умій спілкуватися!» з використанням стилістичних засобів синтаксису.


Додаток №1
Очікувані результати від уроку


Буду знати:

  • стилістичні засоби синтаксису;

  • якого стилістичного ефекту можна досягти, вживаючи у мовленні різноманітні стилістичні засоби синтаксису.


Буду вміти:

  • користуватися засобами мови в різних життєвих ситуаціях;

  • самостійно складати зв’язне висловлювання професійного змісту, використовуючи речення різних типів;

  • працювати в малих групах;

  • оцінювати результати роботи (своєї та одногрупників).




Буду цінувати:

Додаток №2
Картка-завдання для групи №1
Завдання: використовуючи вказані інгредієнти, технологічну схему приготування українського борщу та словники професійних термінів, опишіть спосіб приготування борщу.

Борщ український з пампушками

Для борщу: буряки – 150/200, капуста білоголова свіжа – 100/80, картопля – 213/160, морква – 50/40, петрушка (корінь) – 21/16, цибуля ріпчаста – 36/30, часник – 4/3, томатне пюре – 30, борошно пшеничне – 6, сало шпик – 10,4/10, кулінарний жир або жир тваринний топлений харчовий – 20, цукор – 10, оцет 3% - 10, перець солодкий – 27/20, бульйон – 700. Вихід борщу – 1000.

Для пампушок: борошно пшеничне – 80, вода – 35, цукор – 5, дріжджі – 2,5, олія – 2, яйця (для змащування) – 0,05 шт./2; маса готового продукту – 100 (4 шт. по 25 г).

Для підливи: часник – 2,58/2, олія – 5, сіль – 1, вода – 25, маса підливи – 30.
Картка-завдання для групи №2
Завдання: використовуючи вказані інгредієнти, технологічну схему приготування українського борщу та словники професійних термінів, опишіть спосіб приготування борщу.

Борщ київський

Для борщу: яловичина (грудинка) – 108/80, баранина (грудинка) – 110/78, маса готової яловичини – 50, баранини – 50; буряки – 113/90, капуста білоголова свіжа – 125/100, картопля – 133/100, квасоля – 20,2/20, яблука свіжі (кислих ортів) - 57/40, морква – 25/20, петрушка (корінь) – 20/15, селера (корінь) – 22/15, цибуля ріпчаста – 48/40, жир тваринний топлений харчовий – 25, томатне пюре – 50, цукор – 5, сало шпик – 10,4/10, квас буряковий – 200, бульйон або вода – 500. Вихід – 1000.
Картка-завдання для групи №3
Завдання: використовуючи вказані інгредієнти, технологічну схему приготування українського борщу та словники професійних термінів, опишіть спосіб приготування борщу.

Борщ київський з грибами

Для борщу: буряки – 113/90, капуста білоголова свіжа – 125/100, картопля – 133/100, гриби свіжі сушені – 8. Маса варених грибів – 16, квасоля – 40,4/40, морква – 50/40, петрушка (корінь) – 20/15, цибуля ріпчаста – 48/40, олія – 25, томатне пюре – 50, борошно пшеничне – 5, цукор – 5, квас буряковий – 200 та грибний бульйон – 550 . Вихід – 1000.
Список літератури

  1. Дон О. М. Ефективність застосування дидактичних ігор у навчально-виховному процесі/ Наша школа. - 2000. - №2-3. - С.86.

  2. Краснопольський В.Е. Активізація пізнавальної діяльності учнів засобами комп'ютерної техніки (на матеріалі викладання англійської мови). Автореф. дис… канд. пед. наук: 13.00.01 / В.Е. Красно польський. - Луган. Держ. Пед. ун-т імені Т.Г. Шевченка. - Луганськ, 2000. - 20 с.

  3. Осадчук Р. І. Дидактичні ігри у навчальному процесі школи.// Педагогіка і психологія. - 1996. - №4.- С. 102 - 110.

  4. Огієвич О. Дидактична гра - шлях до підвищення якості навчання і виховання учнів. Анотація досвіду//Нова педагогічна думка. - 2005. - №1. - С.83.

  5. Педагогічний словник/ За ред. Дійсного члена АПН України Ярмаченка М. Д. - К.: Педагогічна думка, 2001. - 514 с.

  6. Селевко Г. К. Энциклопедия педагогических технологий: В 2т. Т.1 М: НИИ шк. техн., 2006. - 816 с. (Серия «Энциклопедия образовательных технологий»).

  7. Федорова В.Н., Кирюшкин Д.М. Межпредметные связи. - М.: Педагогика, 1972. - 152 с.

  8. Щербань П. Дидактичні ігри у навчально-виховному процесі// Початкова освіта. - 2009. - №9. - С.18.







1   2   3

скачати

© Усі права захищені
написати до нас