1   2   3   4   5
Ім'я файлу: дослідження.docx
Розширення: docx
Розмір: 544кб.
Дата: 26.11.2021
скачати

Методична розробка бесіди з дітьми середньої групи, за казкою В.О Сухомлинського «Зайчик і Місяць».

Мета: продовжувати знайомити дітей з казками

В.О.Сухомлинського; удосконалювати навик оформлювати свою думку, чітко і конкретно відповідати на запитання, виховувати доброзичливе ставлення один до одного, навчити цінувати допомогу інших, формувати уяву про дружбу та дружні стосунки.

Хід роботи

Дітки, ми з Вами прочитали казку В.О. Сухомлинського «Зайчик і Місяць» ( Додаток Б)

Робота над казкою, за допомогою навідних запитань та картинкою [26, с.65]

Запитання за змістом:

Коли зайчикові холодно?

Куди вибіг зайчик?

Якою була зимова ніч?

Що зайчик просив у Місяця?

Що порадив Місяць?

Що зробив зайчик?

Як зайчик подякував?

Проблемні запитання:

Чи можна Місяця назвати другом? Чому?

Чи треба допомагати одне одному у скрутний час?

Дітки, а Зайчик подякував Місяцю за допомогу, а як ви можете дякувати? Які ввічливі слова ви знаєте?

Коли вас хтось попросить про допомогу, як ви вчините?

А давайте придумаю казку, де Місяцю була потрібна допомога, а Зайчик як друг допоміг йому.

Методична розробка з освітньо-виховної роботи, за казкою В.О. Сухомлинського «Найгарніша мама», старша группа.

«Стежинка духовності» - цей вид роботи, спрямований на формування у дітей моральних цінностей, якостей. Дидактичні бесіди та ігри формують у малечі прагнення допомагати одне одному, виховують милосердя,співчуття, доброту.

Мета: вчити визначати чесноти друзів, не кепкувати з недоліків; виховувати бажання ставати кращими, добрішими, цінувати доброзичливе ставлення, не виявляти зверхності щодо інших дітей. Хід заняття

Вихователь. Діти, давайте всі станемо у коло, візьмемося за руки та подаруємо одне одному посмішку та ласкавий погляд. Що дає нам посмішка? (Посмішка створює гарний настрій, приносить щастя всім, викликає приязне, товариське ставлення одне до одного).

Тож зараз подивіться одне на одного та посміхніться. Подаруйте свою посмішку.

Діти, подивіться, хто до нас прилетів! Хто це? (Показує совеня) Яку казку ми читали, де головним персонажем був совеня?

(«Найгарніша мама» Василя Сухомлинського. Додаток Б)

Про що ця казка? Що сталося із совеням? ( Совеня випало із гнізда та загубило свою маму, але потім мама пташка його знайшла).

Що сталося із совеням у лісі?

(Воно зустріло солов’я, дятла, дрозда, які з нього кепкували) А чому вони з нього сміялися? Яким був совеня? Опишіть його ( Відповіді дітей.)

Діти, подивіться одне на одного і скажіть: чи схожі ви між собою? Чим? (У нас є ноги, руки, голова, на голові волосся, очі, ніс, вуха, губи.) А чим відрізняєтеся? (Кольором волосся, очей, зростом, звичками, характером тощо).

Візьміть люстерка і подивіться на себе. Чи подобаєтесь ви собі? (Діти виконують завдання.) Діти, подивіться, у вас у групі багато, всі ви не схожі одне на одного, кожен з вас особливий. Усі ми різні, а ось вчинки робимо інколи однакові. Які ви знаєте гарні вчинки? (відповіді дітей) А погані? ( Відповіді дітей .)

Скажіть, будь-ласка, чи гарно вчинили соловей, дрізд та дятел щодо совеня? (Погано).

Правильно, не можна кепкувати із зовнішності будь-кого, навіть якщо вона вам здається не дуже гарною.

А чи ображало совеня птахів? Що воно відповіло на образу? (Що мама в нього найгарніша). А ви як поводитеся, коли вас ображають?

(Відповідь дітей.)

Як ви думаєте, чому для кожного його мама найкраща? Чому ви любите свою маму? (Мама найрідніша людина, вона завжди зрозуміє нас, допоможе у скрутну годину, вміє радіти разом з нами).

Діти, давайте пограємо у цікаву гру.

Дидактична гра «Піраміда любові»

Діти підходять до вихователя. Педагог простягає долоню і каже:

«Матуся». Діти по черзі називають прикметник, яким можна схарактеризувати матусю, і кладуть долоні одна на одну. Зрештою утворюється пірамідка зі складених на долоні вихователя дитячих долоньок.

Орієнтовані слова: дорога, любляча, лагідна, весела, гарна, добра, дбайлива, ніжна, ласкава, мила, найкраща, рідна.

Вихователь. Бачу, ви свої мам дуже любите, скільки лагідних слів про них сказали. А як ви гадаєте, чи всі мами однакові? (Вони різні за зовнішністю, але всі люблять своїх дітей і піклуються про них) Скажіть будь-ласка, а чи повинні діти піклуватися про своїх матусь? (Так. Треба не тільки говорити мамі лагідні слова, але й допомагати їй).

А ви допомагаєте своїм мамам? Як? (Відповіді дітей).

Правильно, треба допомагати своєю працею, гарними вчинками, давати можливість відпочивати. Діти, які прислів’я про маму ви знаєте? (Нема краще друга, як рідна матінка; Нема цвіту, як маківочки, нема ріднішого, як матіночка).

Діти, я хочу вам відкрити секрет: скільки б років вам не було, вам завжди буде потрібна мама, тому її треба любити і берегти.

ВИСНОВКИ

Так як у сучасному світі моральні цінності перебувають у кризовому стані, необхідно дуже відповідально віднестися до розвитку моральних якостей у дітей.

У процесі написання бакалаврської роботи ми дійшли таких висновків:

  1. Мораль – це сукупність норм, правил поведінки, моральних законів, звичаїв, яким люди, як правило, добровільно підкоряються. Моральна свідомість є одним з елементів моралі, які представляють собою її ідеальну, суб’єктивну сторону. Вона має свої основні функції та структуру. Мораль включає в себе моральні норми, моральні принципи, моральні ідеали, моральні критерії. Функції моралі такі: регуляторна, виховна, комунікативна, імперативна та пізнавальна. Мораль вимагає від людини бути людиною, не опускатися до тваринного стану, поважати інших людей, робити добро, керуватися у своїх вчинках любов’ю, а не злобою, допомагати один одному, шанувати своїх пращурів.

  2. Досліджуючи проблему морального виховання, ми проаналізували науково-педагогічну літературу щодо проблеми морального виховання дітей дошкільного віку. Ми визначили, що моральне виховання дітей дошкільного віку є складним динамічним процесом, який має безперервність зростання якісних змін особистості, який відповідає потребам сучасного суспільства. Як цілеспрямований процес, він оптимально дієвий тоді, коли організується вихователем з урахуванням взаємодії суб’єктивних і об’єктивних чинників і здійснюється в процесі моральної діяльності, яка спрямовується на утвердження моральних принципів, норм, що регулюють моральні відносини. Моральне виховання особистості має базуватися на поєднанні освіти й національної культури, головним завданням якого буде формування національної ідеї, любові до Вітчизни, Я-концепції особистості, творчої особистості, громадянина, патріота України.

  3. Казка є невід’ємним елементом у вихованні дітей. Вона зрозумілою мовою вчить дітей життя. З казкових героїв діти беруть багато корисних для себе знань: перші уявлення про час та простір, про відношення людини з природою, з предметним світом його барвами. Казки дозволяють дитині вперше відчути та дізнатися про такім якості як, хоробрість і стійкість, побачити добро і зло. Для дитини казка – це її життя. Це різнокольоровий світ, де сама дитина є головним героєм, вона протистоїть злу і допомагає добру. Казка готує дитину до майбутнього життя в реальному світі та показує на прикладах подолання труднощів. Формує моральні якості, моральну свідомість, яка залишаться з дитиною на все її подальше життя. Необхідно пам’ятати педагогам важливість читання казок.

  4. Рівень сформованості моральних якостей дітей старшого дошкільного віку у цілому відповідає вимогам діючої державної програми навчання і виховання «Дитина» та віковим можливостям дітей. Вони із задоволенням виконують завдання та проявлять моральні якості в проблемних ситуаціях, дидактичних іграх та по відношенню один до одного. Так як рівень сформованості має середній показник, то для підвищення цього результату ми пропонуємо використовувати казки В. О. Сухомлинського,для формування моральних якостей особистості дитини.

  5. Казки-притчі Сухомлинського адресовані дітям, але звернені до всіх людей. Вони позбавлені часу, а тому – надчасові. Вони звернені до вічної проблеми людства – проблеми збереження духовності та моралі. В основі казок В.А. Сухомлинського віра в добро, справедливість, красу і любов, якими повинні бути наповнені людські душі. Це його шлях до «справжньої людини». Вони є незмінними помічниками у прищеплені дітям таких чеснот як доброта, людяність, чуйність. Це вічні духовні цінності, на яких завжди є попит у суспільстві, і які наповнюють життя кожної людини змістом.

  6. Правильно організована освітня діяльність з прищеплення дітям моральних цінностей формує у дітей позитивні якості особистості. Саме для реалізації цього завдання слід звернутися до спадщини В.Сухомлинського. Добір казок повинен бути з урахуванням вікової групи, враховуючи вікові особливості вихованців. Робота над казками спрямована на формування в дітей високих моральних цінностей, навичок культурного спілкування з однолітками, доброзичливого, гуманного та шанобливого ставлення до оточуючих, любові до рідного краю, природи. Дидактичні бесіди та ігри формують у дітей прагнення допомагати одне одному, виховують милосердя, спостережливість, співчуття, доброту, почуття взаємодопомоги.

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

  1. Амошашвили Ш.А. Здравствуйте, дети / Ш. А. Амонашвили - Москва, Издательский дом Ш.Амонашвили, 1998.

  2. Анисимов С. Ф. Мораль и поведение / С.Ф.Анисимов - М.: Мысль, 1979. (2-е изд. — 1985) -140 с.

  3. Антонюк Т. Дитина - дзеркало сім’ї / Т. Антонюк // Шкільний світ. 2011. - №2. - С. 1-3.

  4. Базовий компонент дошкільної освіти / Науковий керівник: А. М. Богуш, дійсний член НАПН України, проф, д-р пед. наук; Авт. кол-в: Богуш А. М., Бєлєнька Г. В., Богініч О. Л., Гавриш Н. В., Долинна О. П., Ільченко Т. С., Коваленко О. В., Лисенко Г. М., Машовець М. А., Низковська О. В., Панасюк Т. В., Піроженко Т. О., Поніманська Т. І.,

Сідєльнікова О. Д., Шевчук А. С., Якименко Л. Ю. ― К.: Видавництво, 2012. – 26 с.

  1. Бєлєнька Г.В., Богініч О.Л, Богданець-Білоскаленко Н.І. та ін. Освітня програма "Дитина" / Г.В. Бєлєнька, О.Л.Богініч, Н.І. БогданецьБілоскаленко та ін. - К, 2016 - 291 с.

  2. Буре Р. С. «Социально-нравственное воспитание дошкольника» [Тек.ст] / Р. С. Буре. – Издательство : Мозаика-Синтез, 2016, – 80 с.

  3. Великий тлумачний словник сучасної української мови : 250000 / уклад. та голов. ред. В. Т. Бусел. – Київ; Ірпінь: Перун, 2005. – VIII, 1728 с.

  4. Вишневський О. Концепція демократизації українського виховання // Концептуальні засади демократизації та реформування освіти в Україні.

Педагогічні концепції. – К.: Школяр, 1997. – С. 78-122.

  1. Воспитание нравственных чувств у старших дошкольников: учебник / Под ред. А.М. Виноградовой. – М.: Просвещение, 2014. – 342 с.

  2. Выготский Л.С. Педагогическая психология / Л.С. Выготский - М.:

Педагогика, 2014. – 560 с.

  1. Групові форми методичної роботи з педагогами в сучасному дошкільному закладі / Крутій К.Л., Маковецька Н.В. - З. ЛШС, 2004. 12. Закон України «Про дошкільну освіту» [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/2628-14

  1. Заліток Л.М. В.О. Сухомлинський про роль казки у вихованні та навчанні дітей з особливими потребами / Л.М. Заліток // «Актуальні проблеми навчання та виховання людей з особливими потребами». – 2012. – № 9. – С. 233.

  2. Козлова С.А. Нравственное и трудовое воспитание дошкольников:

учеб. Пособие/ С.А. Козлова – М.: Академия, 2015. – 192 с.

  1. Колесник А.Г., Архіпова О. А. Патріотичне виховання дошкільників: сучасний аспект. // Збірник студентських наукових статей. Педагогічний альманах. — Одеса, 2009. — 192с.

  2. Лебеденко Т.А. Загальнолюдські цінності в духовному розвитку особистості / Т.А. Лебеденко // Виховна робота. - 2010. - № 10. - С. 44-47. 17. Лисенко Н. В. Педагогіка українського дошкілля : навчальний посібник : У 3 ч. Ч. 2 / Н. В. Лисенко, Н. Р. Кирста. - Київ : Видавничий дім «Слово», 2010. - 360 с.

  1. Литвиненко С.О. Виховання гуманних понять молодших школярів засобами української народної казки / С.О. Литвиненко– Одеса, - 1994.с.65

  2. Лохвицька Л. В. Програма з морального виховання дітей дошкільного віку «Скарбниця моралі» / Л. В. Лохвицька. - Тернопіль : Мандрівець. - 2014. - 24 с.

  3. Луценко І.О. Моя країна – Україна. Українське народознавство для дошкільнят. – К.: Альконіт, 2008. – 120 с

  4. Лящук Л. Педагогіка добра, педагогіка діалогу Василя Сухомлинського / Л. Лящук Адаменко // Журнал Початкова школа. – 2014. –№ 9. – С. 10-12.

  5. Міронова Н. Роль казки на особистість дитини // Журнал «Дошкільне виховання», 2007. – № 5. – С. 12-13.

  6. Національна стратегія розвитку освіти в Україні на 2012-2021 роки

[Електронний ресурс]. Режим доступу до ресурсу: http://www.meduniv.lviv.ua/files/info/nats_strategia.pdf.

  1. Павелків Р. В. Розвиток моральної свідомості та самосвідомості у дитячому віці : [монограф.] / Р.В. Павелків. - Рівне : Волинські обереги, 2004. - 248 с.

  2. Петренко О.Б. Роль казки у формуванні орієнтації дитини на цінності своєї статі (на матеріалі спадщини Василя Сухомлинського) / О.Б. Петренко // Збірник наукових праць "Педагогічні науки". – 2009. – № 53. – С. 430.

  3. Поніманська Т. І. Дошкільна педагогіка. Практикум : навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл., спеціальність «дошкільне виховання» / Т. І. Поніманська, І. М. Дичківська. - Київ : Видавничий дім «Слово», 2004. 352 с.

  4. Поніманська Т.І. Моральне виховання дошкільників: Навчальний посібник / Т.І.Поніманська. – К.: Вища школа 1993. – 111 с.

  5. Психолого-педагогические проблемы нравственного воспитания детей дошкольного возраста [Текст] / Под ред.Т. С. Комаровой. – М. : Педагогика, 1983. – 220 с.

  6. Савченко, О. Я. Художні твори Василя Сухомлинського для дітей як джерело виховання цінностей / О. Я. Савченко // Педагогічний дискурс: збірник наукових праць, – 2011. – С. 441–443.

  7. Светлаковская И.С. Об интеграции как методическом явлении и ее возможностях в обучении/ И.С. Светлаковская // Начальная школа.- 1990.

- С. 57-60.

  1. Сурмило О.А. Вивчення педагогічних умов використання казки як засобу морального виховання старших дошкільників / О.А. Сурмило // Психолого-педагогічні науки. – 2014. – № 5. – С. 181.

  2. Сухомлинский В.А. Яблоко и рассвет: Рассказы, сказки, притчи/ В.А.Сухомлинский; Пер. с украинского Б.Цыбиной; Худож. С.Бордюг,

Н.Трепенок.-Москва: Малыш, 1984.-28с.

  1. Сухомлинский В.О. Как воспитать настоящего человека /

В.О.Сухомлинский. – М.: Просвещение, 1990. – 263 с.

  1. Сухомлинський В.О. Павлиська середня школа / Василь Олександрович Сухомлинський // Вибрані твори: в 5-ти томах. – К.: Радянська школа, 1977. – Т. 4. – 640 с.

  2. Сухомлинський В.О. Серце віддають дітям / В.О. Сухомлинський К. : 1974.

  3. Толковый словарь русского языка. В 4 т. / Под ред. Д.Н. Ушакова. – М.: Астрель, АСТ, 2000. Tolkovyy slovar russkogo yazyka. V 4 t.

[Explanatory dictionary of the russian language], (2000), ed. Ushakov, D.N., Astrel, AST, Russia.

  1. Улюкаєва І.Г. Історія дошкільної педагогіки : підручник / І.Г. Улюкаєва. – К. : Видавничий Дім «Слово», 2016. – 424 с.

  2. Фесюкова Л.Б. Воспитание сказкой: Для работы с детьми дошкольного возраста / Л.Б.Фесюкова. – М.:ООО «Фирма

«Издательство АСТ»; Харьков: Фолио, 2000. – 464. – С. 3-9.

  1. Хрестоматія з історії дошкільної педагогіки : [навч. посіб.] / упоряд. З. Н. Борисова, В. У. Кузьменко ; заг. ред. З. Н. Борисова. – К. : Вища школа, 2004. – 511 с.

  2. Чернега Н.С. Морально-етичне виховання дітей дошкільного віку. Адаптована програма щодо морально етичного виховання дітей дошкільного віку / Н.С. Чернега. – Сквира: Джерело, 2009. – 40 с.

ДОДАТКИ

Додаток А



Подивись на ці дві картинки. Як веде себе хлопчик? Чи це ввічливо по відношенню до інших пасажирів? А хто на цій картинкі веде себе правильно? Чи потрібно уступати місце бабусі у автобусі? А чому?

Яка позитивна а яка негативна?



Додаток Б.

Найгарніша мама

Випало Совеня із гнізда та й повзає лісом. Далеко забилось, не може знайти рідного гнізда. Побачили птахи малого – некрасивого, з великою головою, вухатого, банькатого, жовторотого.

Побачили та й питають, дивуючись:

  • Хто ти такий? Де ти взявся?

  • Я – Совеня, – відповідає мале. – Я випало з гнізда, не вмію літати і вдень дуже погано бачу. Я шукаю маму.

  • Хто ж твоя мама? – питає Соловей.

  • Моя мама Сова, – гордо відповідає Совеня.

  • Яка ж вона? – питає Дятел.

  • Моя мама найгарніша.

  • Розкажи, яка ж вона, – питає Дрізд.

  • У неї голова, вуха й очі такі, як у мене, – відповідає з гордістю

Совеня.

  • Ха-ха-ха! – зареготали Соловей, Дятел і Дрізд. – Та ти ж потвора.

Виходить, і мати твоя така сама потвора.

  • Неправда! – закричало Совеня. – Мама в мене найгарніша.

Почула його крик Сова, прилетіла потихеньку, взяла Совеня за лапку й повела до рідного гнізда.

Совеня уважно подивилося на свою маму: вона була найгарніша.

1   2   3   4   5

скачати

© Усі права захищені
написати до нас