Розробка уроків літератури 4 години 5 клас за творчістю К Г Паустовського Теплий хліб

[ виправити ] текст може містити помилки, будь ласка перевіряйте перш ніж використовувати.

скачати

Розробка уроків літератури (4 години) (5 клас за творчістю К. Г. Паустовського «Теплий хліб»)
Корецька Н.Ю.

У 5 класі наші учні починають свою літературну освіту. Тому потрібно, щоб вони зрозуміли, що, продовжуючи читання, яким оволоділи в початковій школі, їм треба стати читачами.
На початку року я ставлю перед собою і учнями конкретні завдання:
1. Стати читачем художніх творів, що вміє зрозуміти, відчути і оцінити твір;
2.Сознательно опанувати словом;
3.Пріменять отримані знання.
Саме в 5 класі вперше дається узагальнене уявлення про літературу як мистецтво слова, проводяться спостереження над мовою структурою художнього твору: взаємозв'язками персонажів, сюжетом, віршованою формою, діалогом і т.д.
Мета уроків літератури ввести учнів у світ науки, мистецтва та творчості. У цьому віці діти раді можливості бути читцями, акторами на уроці. Вже в 5 класі, читаючи вголос, розмірковуємо про прочитане разом.
При підготовці до уроку завжди стоїть проблема: як бути з текстом? Читати цілком? Вибірково? Використовувати лише фрагменти тексту? Нова програма надає право вибору вчителю. У залежності від підготовки класу (диференційовано). Готуючись до уроків, продумую різні форми завдань і навчання: евристична бесіда, коментарі, переказ (докладний чи вибірковий). Але в питаннях та у відповідях на уроці повинен звучати текст.
К. Г. Паустовського «Теплий хліб» (4 години)
1-й урок
Казка як нев'янучий жанр. (Казка К. Г. Паустовського «Теплий хліб» Сюжет, головні герої).
Цілі: Ознайомити учнів з творчістю Паустовського; виявити первинне сприйняття казки «Теплий хліб». Коментоване читання епізодів. Розвиток в учнів прийомів усного словесного малювання. Навчання портретній характеристиці. Пейзаж, епітет, композиція казки.
Обладнання уроку: Портрет К.Г. Паустовського; виставка книг про письменника і його книги.
Епіграф: Без почуття своєї країни - особливою, дуже дорогий і милою в кожній її дрібниці - немає справжнього людського характеру.
Хід уроку.
1. Слово вчителя.
К.Г. Паустовський народився 18 травня 1892 р . в Москві, в сім'ї залізничного службовця. Дитинство пройшло на Україну, в селі, потім у Києві. Поезія увійшла в життя майбутнього письменника з дитячих років. Заслуховувалося розповідями про Запорізької Січі, піснями, історіями. Його оточували в дитинстві і юності добрі, талановиті люди. Гімназія, потім Київський університет, перехід до Московського, але закінчити його не вдалося. Розпочалася перша світова війна в 1914 р . Потім громадянська війна, брав участь у боях з петлюрівськими бандами, потім був матросом, працював підручним у робочій артілі, потім став журналістом.
Казки Паустовського не тільки полонять свіжістю і влучністю мови, але і допомагають зрозуміти деякі принципові особливості творчості Паустовського. Він вміє розгледіти поезію навіть там, де ми її не бачимо, змусити всі барви світу засвітитися, всі вітри прошуметь, всі пташині голоси прозвучати.
2. Читання вступної статті «Народження казки».
1. Бесіда (визначення головної думки).
2. Питання.
Як народжується казка?
Як можна пояснити, чому казки «не тільки не вмирають, але народжуються безперервно».
3. Читання казки К. Г. Паустовського «Теплий хліб».
1. Обмін враженнями про прочитане.
2. Спостереження над жанровими особливостями цієї літературної казки (зачин, зав'язка і пр.), портретами героїв (мірошника, Фільки).
Д. \ з. Підготувати читання за ролями.
Епізоди: 1в. - «Розповідь старої бабці про давньої історії» 2в - «Розмова Фільки з мельником Панкратов».
Підготувати переказ, близький до тексту про стару сороці.
2-й урок.
Народна мудрість і народна мораль у казці «Теплий хліб».
Перемога добра над егоїстичними почуттями хлопчика. Епітет.
Хід уроку.
1. Цілісний аналіз казки.
1. Вина Фільки перед пораненим конем.
2. Розповідь за планом.
План.
1) Історія пораненого коня.
2) Панкрат - чаклун. (Портрет)
3) Важка зима.
4) Філька на прізвисько «Ну тебе».
5) Яким був Філька? (Портрет).
3. Розмова з питань.
-Як ви думаєте, Філька був злий?
-Чому його прозвали «Ну тебе»?
-Яким ми побачили Філька у сцені з пораненим конем?
2. Бесіда і аналіз епізодів.
1. Читання епізоду «І ось після цього зловтішного окрику ...»
Випадково чи відразу після нелюдського вчинку Фільки завив вітер?
-Що чує Філька в цьому завиванні?
2. Спостереження над ілюстрацією підручника.
3. Роль епітета в красі і виразності описів природи.
4. Читання за ролями епізодів:
А) розповідь бабці - в особах (3 учні - баба, Філька, автор).
-А чи можна поправити злодійство?
-Як історія, розказана бабкою, роз'яснює причину такої лютої холоднечі.
-Що ця історія допомогла зрозуміти Філька?
Б) епізод «Розмова Фільки з мельником Панкратов». (За ролях)
-Навіщо Філька побіг до діда Панкрат? Адже він сказав: «Та ну його Панкрата»,-сказав і затих. А сам побіг. Що з ним сталося?
-Яким постає перед ним нічний пейзаж? Яку картину він бачить?
-Як скрипить сніг? / Сніг співав під ногами, ніби артіль веселих пильщиків пиляла під корінь березовий гай за річкою. /
-Яким був повітря? / Повітря замерз, і між землею і місяцем залишилася одна порожнеча - пекуча й така ясна. Чорні верби посивіли від холоднечі. Гілки їх поблискують, як скляні. Повітря коле Фільки груди.
-Як йде Філька? - Тікати він вже не міг, а йшов, важко загрібаючи ногами. Холоднеча, холод, але Філька йде, тому що це єдиний вихід і порятунок.
-Що порадив Панкрат і що надумав Філька? (Парадокс: А якщо хлопці скажуть: «Та ну його сам винен - ​​нехай сам лід і сколює».
- Що сталося б з Філько, якби Панкрат з усіма відмахнувся?
- Підказав чи старий мірошник Філька, що він повинен робити, чи хлопчик прийняв рішення сам?
В) Переказ історії старої сороки:
- Хто ж допоміг врятувати жителів села - самі люди чи стара сорока?
3. Читання фіналу казки і розмова.
- Як Філька помирився з пораненим конем?
- Чи правий Панкрат, коли говорить: «Філька не зла людина»?
- Як змінився Філька?
4. Домашнє завдання.
У чому сенс назви казки? Виписати прислів'я та приказки, які знайдете в тексті казки. Таблиця:
Реальні мотиви
Казкові мотиви
3-й урок
Казкові та реальні мотиви в казці. (Народна мудрість і народна мораль у казці. Роль епітета в художньому творі.)
Хід уроку.
1.Беседа.
- Як побудовані народні російські казки?
Композиція:
- Зачин (приповідка) - казкове оповідання (герой - дорога - казкові герої) - кінцівка.
- Знайдіть елементи композиції в казці К.Г. Паустовського «Теплий хліб».
- Чому «відтанула природа»? Тільки тому, що сорока «на хвості» принесла теплий вітер?
- Поясніть свою версію.
Версія-одне з декількох відмінних один від одного викладів або тлумачень якогось факту чи події.
2. Словникова робота.
1. Значення слова теплий по словнику:
А) дає, що виділяє тепло;
Б) захищає тіло від холоду (теплий светр);
В) добре зберігає тепло (тепла кімната);
Г) відрізняється внутрішньої теплотою, зігріваючий душу, ласкавий, привітний.
-В якому значенні вжито слово «теплий» у казці?
-Символом чого в свідомості людей є хліб?
-Яке тепло зберігає в собі хліб?
-Коли ж хліб стає теплим?
(Загальна радість, коли зігріє теплом душі).
Згадайте прислів'я про хліб.
2.Артель-об'єднання осіб тієї чи іншої професії.
Жернов
Лоток
Ушанці - тепла шапка з опускаються навушниками задком.
Ходулі
Хрістараднік - жебрак.
3. Випишіть просторічні слова, що зустрілися вам у казці:
4.Запішіте синоніми та антоніми до даних словами.
Синоніми
Антоніми
Померхнули
Лютий
Злодійство
Нашкодив
2.Жізненние мотиви та казкові.
-Чи є твір казкою або в ньому є ознаки іншого жанру (оповідання, були)
Реальні мотиви
Казкові мотиви
Початок казки
1. Війна, поранений кінь, злоба людська, байдужий, озлоблений хлопчик.
1. Хлопчик - чаклун; свист, що викликає холоднечу і карає злої людини.
2. Інвалід, хто просить милостиню, приниження, хто просить.
2. Розповідь бабці про подію 100-річної давності (легенда).
3. Рішення Фільки йти за допомогою до людей.
3. Сорока, що летить за допомогою до теплого вітру. Її слова, якої ніхто не вірить.
4. Спільна робота, праця, розтоплює кригу, повернення до життя млини і всього села.
5. Радість вибачення, примирення. Чуйність коня.
4. Народна мудрість і мораль казки.
- Які вирази казки можуть бути приказками, прислів'ями, висловлювати народну мудрість?
1. Навіщо помирати? Сподіватися треба.
2. Пільгового терміну не буде.
3. Буде і борошно, і вода, і загальне спасіння.
4. За твою дурь розплачуватися своїм горбом.
5. Від теплоти лід почав осідати.
6. Всім відомо, що сорока - сама балакуча птах на світі.
7. Хліб - сіль підносити.
8. Не тільки людині вибачення потрібно.
9. Бери хліб, мирися!
10. Тріщала, як кулемет.
5. Епітети. / Завдання по всьому тексту /.
Теплий хліб з рум'яною скоринкою.
Чудовий хліб; пухкі хмари; гарячі (сонячні) плями; буханець свіжого хліба; дзвінкі березові дрова.
6. Узагальнення.
- Як змінився Філька?
-Так у чому мудрість цієї простої казки?
/ Зле справа обов'язково виправляти, але взагалі-то краще зла не робити ніколи і нікому. /
-Спробуйте тепер визначити жанр цього твір:
Казка - притча
Казка - байка
Казка - бувальщина
У майбутньому ми знову зустрінемося з твором цього жанру, читаючи «Комору сонця» М. М. Пришвіна.
4-й урок. Розвиток мови.
Стислий виклад.
Цілі: навчити уч-ся стислому переказу тексту. Уміння підбирати ключові слова; аналізувати текст (тема, основна думка); озаглавити, складати простий план.
Хід уроку.
1. Читання фрагмента.
Визначте тему, основну думку.
Озаглавьте.
2. Словникова робота.
1. Підберіть і запишіть ключові слова.
2. Лексична робота.
3. Складання плану.
4. Епіграф.
- Підберіть з тексту казки «Теплий хліб» епіграф.
5. Виклад. / Робота уч-ся /
Текст викладу (фрагмент)
На наступний ранок Філька прийшов разом з хлопцями до млина.
Філька тягнув буханець свіжого хліба, а зовсім маленький хлопчик Микола тримав дерев'яну сільничку з великої жовтої сіллю. Панкрат вийшов на поріг, запитав:
«Мені, чи що, хліб - сіль тримайте?» «Ні, це пораненому коню від Фільки. Помирити ми їх хочемо. "
Панкрат відчинив ворота сарая, випустив коня. Кінь вийшов, витягнув голову, заіржав - почув запах свіжого хліба. Філька розламав буханець, посолив хліб з сільнички і простягнув коня. Але кінь хліба не взяв, почав дрібно перебирати ногами, позадкував у сарай. Злякався Філька. Тоді Філька перед усім селом голосно заплакав. Хлопці зашепотіли і притихли, а Панкрат поплескав коня по шиї і сказав: «Філька не зла людина. Бери хліб, мирися! »
Кінь похитав головою, подумав, потім обережно витягнув шию і взяв нарешті хліб з рук Фільки м'якими губами. З'їв один шматок, обнюхав Філька і взяв другий шматок. Філька ухмильялся крізь сльози, а кінь жував хліб, пирхав. А коли з'їв весь хліб, поклав голову Філька на плече, зітхнув і закрив очі від ситості і задоволення.
Всі посміхалися, раділи. Тільки стара сорока сиділа на ракіте і сердито тріщала. Але ніхто її не слухав і не розумів. І сорока від цього сердилася все більше і тріщала як кулемет.
Як можна озаглавити цей текст? (Головна думка) - примирення.
2. Словникова робота.
На сліду ю майбутнє.
тягни л - (тягне) буханець
дерева нн а сільничка (сіль)
ж е лтой - ж е лтеть
ран ен ому до про ню - до про нь
вит я нув - т я ні
із а іржав
розламав буханець
постановляє про лив хліб
дрібно перебив і рать зв про гами
п про задкував в с а р а й
заш е пталісь - ш е пчет
посміхався наскрізне ь сльози
голову на пл е ч о - пл е чи
с і справи на р а киті
тр е щала як пул е мет
3. План
1. На наступний ранок.
2. Буханець свіжого хліба.
3. «Мирити ми їх хочемо»
4. Кінь хліба не взяв.
5. «Бери хліб, мирися!»
6. Кінь жував хліб, пирхав.
7. Стара сорока.
4.Епіграф
Не тільки людині вибачення потрібно.
5. Оформлення і робота над викладом.
Додати в блог або на сайт

Цей текст може містити помилки.

Педагогіка | Методичка
37.4кб. | скачати


Схожі роботи:
Розробка уроків літератури 4 години 5 клас за творчістю К Г Паустовського Теплий хліб 2
Розробка уроків літератури 4 години 5 клас за творчістю КГПаустовского Теплий хліб
Костянтин Георгійович Паустовський Теплий хліб
Розробка класної години
Квитки з літератури 11 клас
Відповіді на екзаменаційні питання з літератури 11 клас 2006р.
Відповіді на екзаменаційні питання з літератури 11 клас 2005р.
Розробка двох уроків англійської мови для середньої школи
Додаткові кошти оформлення текстів розробка уроку 11 клас 3
© Усі права захищені
написати до нас