Розвиток пізнавальних здібностей засобами математичної освіти в школі першого ступеня

[ виправити ] текст може містити помилки, будь ласка перевіряйте перш ніж використовувати.

скачати

Міністерство загальної та професійної освіти
Свердловської області
Управління освіти Артинськ міського округу
МОУ «Артинськ середня загальноосвітня школа № 1»
Методична продукція
Розвиток пізнавальних здібностей засобами математичної освіти у школі першого ступеня.
(Розробки уроків з УМК «Гармонія»)
Укладач: Ахмадіева Л.І.,
вчитель поч. класів.
Арті
2008

Пояснювальна записка

На сучасному етапі розвитку початкова освіта орієнтована на тезу активності дитини в процесі навчання. У цьому полягає один з найважливіших напрямів розвитку загальноосвітньої школи, модернізація якої передбачає орієнтацію освіти не лише на засвоєння навчаються певної суми знань, а й на розвиток його особистості.
Всі малюки хочуть вчитися. Вони допитливі, всюди снують свій ніс, тягнуться до всього нового, незвичайного, обожнюють вчителя, радіють вченню, хоча ще толком не знають, що це таке.
Проходить час - і куди що поділося. Погасли очі, рідше тягнуться рученята, на обличчі байдужість, нудьга. Як зробити, щоб дітям було цікаво в школі? Як зберегти у дітей жагу до знань?
Хочу поділитися своїм досвідом, як можна захоплююче, у цікавій формі залучити учнів молодших класів в освітній процес.

Тема: Розвиток пізнавальних здібностей засобами математичної освіти в школі першого ступеня

Мета: оновити зміст і методи навчання з позиції комплексного розвитку особистості.
Завдання: 1. Забезпечити числову грамотність учнів.
2. Навчити проводити всі арифметичні дії в області
цілих невід'ємних чисел.
3. дати початкові геометричні уявлення.
4. Ознайомити з величинами.
5. Навчити застосовувати свої знання у практичній діяльності,
для продовження освіти.
У розвиваючому курсі початкової математики, основною метою якого є формування прийомів розумової діяльності в процесі засвоєння математичного змісту, послідовність запропонованих завдань істотно змінюється. Спочатку це частково - пошукові, творчі завдання. Процес їх виконання може бути пов'язаний з гіпотезою, що спирається на досвід дитини, або на раніше засвоєні знання, вміння і навички з обговоренням різних можливих способів дій, з організацією цілеспрямованого спостереження, що дозволяє включити в активну пізнавальну діяльність всіх учнів.
Тому навчання своїх учнів до 1 класі почала за підручниками «Математика» Н.Б. Істоміної УМК «Гармонія». Вибір даної програми зроблений не випадково. У даному курсі завдання складені з урахуванням різних рівнів засвоєння знань, що дає варіювати індивідуальне навантаження, забезпечуючи розвиток всіх учнів. Програма є відкритою, що дозволяє вчителю проявити творчий характер до побудови уроку у руслі даної концепції.
Для того, щоб утримати інтерес учнів до навчальної праці, проводжу нестандартні уроки: урок - подорож, урок - змагання, урок - гра, урок - казка і т.д.
У даній роботі уявляю наступні розробки уроків:
1 клас - «Складання і віднімання чисел в межах 10» (урок - казка).
2 клас - «Табличне множення і ділення» (урок - гра).
3 клас - «дії з багатозначними числами» (урок - змагання).
4 клас - «поділ із залишком» (урок - подорож).
При складанні уроків враховувала такі особливості:
1) математика - це цікава інтелектуальна гра зі своїми правилами, які дитина повинна сама відкрити, щоб їх прийняти;
2) кожна дитина повинна займатися математикою, необхідні тільки правильний вибір рівня складності завдання і заохочення вчителя;
3) необхідна певна інтелектуальна база у кожної дитини для успішного вивчення математики, яка розвивається при виконанні завдань з використанням різноманітних прийомів розумової діяльності таких. Як порівняння, класифікація, узагальнення і т.д.
При побудові уроків слід пам'ятати, що зміна видів діяльності кожні 3 - 5хв.; Введення нового матеріалу починається на 10 - 12 хв.; Динамічні паузи обов'язкові; домашні завдання даються творчого характеру або виконуються за вибором.
Головним засобом організації навчальної діяльності є навчальні завдання, додаткові - засоби наочності, цікавий матеріал, дидактичні ігри і т.д.
Для зворотного зв'язку використовую сигналізатори, графік самооцінки. Індивідуальні картки, опитування.
На етапі підведення підсумків уроку діти беруть участь в оціночно - рефлексивної діяльності.
Пропрацювавши чотири роки за підручниками «Математика» Н.Б. Істоміної, прийшла до висновку, що в даному курсі знайшли відображення не тільки сучасні методи навчання, а й система продуктивних завдань, з якими цікаво працювати як вчителю, так і дітям. Та й хто сказав, що заняття математикою - а тим більше з малюками! - Неодмінно повинні бути строгими, нудними і зводитися лише до оволодіння обчислювальними навичками. Нехай уроки стануть царством кмітливості, фантазії, гри, творчості.
Результати навчання вийшли наступні: 1класс - засвоїли програму всі, 2 клас - якість знань становить - 80%, 3 клас - 75%, 4 клас - 70%, 5 клас (перша чверть) - 64%. Дані стабільні, це говорить про те, що діти програму початкового курсу з математики засвоїли і успішно продовжують навчання в п'ятому класі.
Сподіваюся, що дані розробки уроків виявляться корисними всім тим, хто творчо підходить до побудови уроків математики.
Міністерство загальної та професійної освіти
Свердловської області
Управління освіти Артинськ міського округу
МОУ «Артинськ середня загальноосвітня школа № 1»

Тема: Додавання і віднімання чисел в межах 10 (урок закріплення)

Мета: закріпити вміння застосовувати прийоми додавання і віднімання чисел в межах 10.
Завдання:
1.повторіть знання складу числа 10;
2. розвивати інтерес до предмета, творче мислення, мова,
увагу; навички контролю і самоконтролю;
3. виховувати вміння працювати в колективі, самостійність, дбайливе ставлення до здоров'я, інтерес до читання і навколишнього світу.
Обладнання та наочність:
Книга К. Чуковського «Лікар Айболить», зображення вертольота, предметні картини дерева, доктора Айболитя, Лисиці, Барбоса, Зайчика, Крокодила Гени, сигнальні картки, картки для м / ф, альбомний лист, маркер; магнітофон; телефон; магнітні цифри; картки «Склад числа 10» - на кожного учня, «чарівна мікстура».
Навчально-методичне забезпечення:
1. Робочий зошит (ч.2) 1 клас Н.Б. Істоміна, «Асоціація 21век», Смоленськ, 2003.
2. Підручник «Математика 1 клас» Н.Б. Істоміна, «Асоціація 21 століття», Смоленськ, 2003.
3. Методичні рекомендації до підручника «Математика 1 клас» Н.Б. Істоміна, «Асоціація 21 століття», Смоленськ, 2003.
4. Книга для вчителя «Я йду на урок на поч. школу. Математика. Книга 1,2 »М.В. Соловейчик;
Етапи уроку
Час
Діяльність педагога
Діяльність учнів
I. Орг. момент
1 хв.
Створимо хороше доброзичливе настрій. Посміхніться один одному. Сідайте.
II. Оголошення теми уроку.
2 хв.
- Хлопці! Всі ви знаєте чудовий твір Корнія Чуковського «Лікар Айболить». Це казковий доктор, який лікує звірів. Сьогодні ми побуваємо у нього в гостях. (Учитель показує книжку) Але так як це казка, в ній можуть бути самі різні ситуації. Щоб вийти переможцями, з таких ситуацій, нам будуть потрібні ваші знання та вміння. Ви повинні показати, як навчилися вирішувати матем. вирази, як знаєте, склад числа 10, а значить, нам потрібні ваші дружба і уважність.
III. Закріплення вивченого матеріалу
18 хв.
1. Зворотний рахунок.
- На столі аркуш паперу з точками. Потрібно з'єднати ці точки лініями, починаючи з 10, і ви дізнаєтеся, на якому транспорті ми відправимося в гості.
Додаток 1.
- Перш ніж вилетіти, потрібно вирішити деякі питання:
- Що вийшло?
- Яке число відрізняється?
-Чому?
(Діти з'єднують точки лініями і отримують вертоліт). 1 учень біля дошки.
- Вертоліт.
- Десять.
- Двозначне.
2. Робота в зошиті.
- Пропишемо число 10 стільки разів, скільки букв у слові Айболить.
- Посадка!
Перевірка: - Скільки разів написали число 10?
- Оцініть свою роботу.
- Назвіть попереднє число для числа 10?
Подальше?
Діти пишуть число 10 сім разів. Відповіді діти показують на числ. карт. (сигналізатори). Самоперевірка: діти вдале число обводять в гурток, невдале підкреслюють
На полях-пометочка (+, ν, - 9).
- 11.
3. Склад числа 10.
Увага! Вертоліт відправляється! А ось і перша зупинка.
Добрий лікар Айболить!
Він під деревом сидить.
Приходь до нього лікуватися.
І корова, і вовчиця,
І ви хлопці.
Усіх вилікує, зцілить
Добрий лікар Айболить.
(На дошці дерево, під ним Айболит).
- Давайте, хлопці, і ми на прийом до лікаря сходимо. Але спочатку виконаємо завдання, повторимо склад числа 10.
хлопців картки за рівнями).
Додаток 2.
Перевірка: Покажіть на сигналізатора, як можна отримати 10? А по-іншому?
- Хто відправиться на прийом до лікаря раніше? Хто пізніше?
- Зараз весна, погода мінлива, одягатися треба по погоді, бережіть своє здоров'я. Чи не вибігайте на вулицю роздягненими.
Діти встають, руками махають.
Слабкі діти виконують завдання 1 рівня, середні - 2 рівня; сильні - 3 рівні.
Діти сигналізують склад числа 10.
4. Рівності та нерівності.
І прийшла до Айболіту Лиса.
«Ой, мене вкусила оса». (З'являється Лисиця)
- Ми зможемо допомогти лисиці, якщо виконаємо слід. завдання.
На дошці:
6 + 3 = 9 5 + 2> 4
4 + 3 = 5 9> 8
9 - 5 = 4 + 0 7 + 2 <6 - Порівняйте запису.
- Проч. вірне рівність. Доведіть.
- А це?
- Давайте, нічого не закреслюючи, перетворимо його на вірне рівність.
Як це можна зробити? Запишіть.
- Прочитайте вірне нерівність. Доведіть.
- Що залишили? Як з невірного нерівності отримати вірне?
Висновок: Молодці! Добре виконуєте завдання. Ось і Лисиці допомогли.
Діти: в 1 ст. - Рівність, у 2 - нерівності.
6 + 3 = 9 і
9 - 5 = 4 + 0
4 + 3 = 5 невірне рівність
4 + 3 = 5 + 2
5 + 2> 4 і 9> 8
7 + 2 <6 + 4
5. Складання матем. виразів.
І прийшов до Айболіту Барбос:
«Мене курка клюнула у ніс»
- Ой, хлопці, доктор просить нашої допомоги. Для цього потрібно скласти матем. вираження, використовуючи числа з вертольота.
(Учитель на дошці запише)
5 + 4 вересня - 3
7 + 3 8 - 6 і т.д.
Висновок: Відпочинемо перед важкими випробуваннями.
Діти складають матем. вираження, використовуючи термінологію при додаванні і відніманні чисел.
IV. Ф / М
2 хв.
Ми вважали, і втомилися.
Дружно всі ми тихо встали.
Ручками поплескали - 1, 2, 3.
Ніжками потопали - 1, 2, 3.
Сіли, встали, встали - сіли.
І один одного не зачепили.
Ми трошки відпочинемо.
І знову вважати почнемо.
Діти виконують завдання.
V. Самостійна робота.
12 хв.
1. Групова робота.
Прибігла Зайчиха
І закричала: «Допоможіть!»
- Допоможемо?
8 + 2 8 - 2 10 - 4
9 + 1 9 - 1 10 - 2
3 + 7 6 - 4 10 - 5
1 гр. - Вирішити вираження
2 гр. - Вирішити і скласти по 2 аналогічних вираження і теж вирішити.
3 гр. - Скласти, користуючись цими виразами, 3 нерівності.
Перевірка:
1 гр .- зворотна сторона дошки;
2 гр .- які вислови склали?
3 гр .- 1 учень біля дошки відповідає, зачитує свої нерівності і доводить.
- Так!
Групова робота за рівнями
Діти зачитують вираження.
2. Гра «Чарівний квадрат».
Задзвонив телефон (магнітофонний запис).
- Хто говорить? (Крокодил).
- Що трапилося? (Наші дітки захворіли. Приїжджайте швидше і вилікуєте наших малюків.)
- Давайте хлопці, допоможемо.
Але щоб встигнути, нам треба швидко виконати завдання, воно на якийсь час.
- Робочий зошит 2 ч. С.25 з.46
Працюємо по 1 і 2 табличок. За 1 хв. Ви повинні якомога більше заповнити табличку.
- Стоп!
Перевірка:
1. Оцініть свою швидкість.
- У кого висока?
2. А тепер перевірте і зробіть позначку на шкалі.
Діти виконують завдання у робочих зошитах.
Шкала в зошити на полях.
VI. Узагальнення.
3 хв.
- Як будете перевіряти? (За числ. Променю)
- Хто швидко впорався, той допоміг крокодилові.
- Наш урок підійшов до кінця, і я хочу почути вашу думку.
Рефлексія.
VII. Підсумок уроку.
2 хв.
- Ми рахунок пройшли до 10.
Підсумок сьогодні підвели.
Сміливіше, крокуй тепер вперед,
Другий десяток чекає нас.
Дякуємо за урок.
- Щоб ніхто не хворів - всім чарівна мікстура від доктора Айболитя.
- А про подальші пригоди доктора Айболитя ви зможете дізнатися з книги, яку можна взяти в шкільній бібліотеці.
Табличне множення і ділення (урок закріплення)
Мета: закріпити знання табличних способів множення і ділення.
Завдання:
1. розвивати навички письмового та усного рахунку, розумову діяльність учнів під час вирішення завдань;
2. розвивати мислення, пізнавальну активність учнів; 3. виховувати інтерес до математики, вчити дітей співпраці.
Обладнання та наочність:
  Казковий персонаж БУРАТІНО, лист від Буратіно, картки з кружечками, схеми до задачі, прислів'я, картки з домашнім завданням для кожного учня, кольорові олівці.
Навчально-методичне забезпечення:
1. Підручник «Математика 2 клас» Н. Б. Істоміна, «Асоціація 21 століття»,
Смоленськ, 2002.
2. Робочий зошит (ч.20) Н. Б. Істоміна, «Асоціація 21 століття», Смоленськ,
2004.
3. Поурочні плани «Математика 2 клас» (3 чверть), «Учитель - АСТ»,
Волгоград, 2004.
4. «3000 прикладів по математиці» Узорова О.В. «Астрель», Москва, 2003.
Хід уроку
I. Орг. Момент.
Загадка: Такий же бешкетник, як буква «Б»
Пасажир трохи дивний,
Чоловічок дерев'яний,
На землі й під водою
Шукає ключик золотий.
Усюди ніс суєт він довгий
Хто ж він? (Буратіно)
II. Повідомлення теми уроку.
«Здрастуйте, хлопці!
Ви зі мною вже давно знайомі і не раз мені допомагали. Я вам дуже за це вдячний. Але знову хочу звернутися до вас за допомогою. У школі мені задали багато вправ з математики. Деякі з них я виконав. Але багато хто мені не під силу. Допоможіть, будь ласка, мені їх виконати.
Буратіно ».
- Допоможемо Буратіно?
III. Усний рахунок.
1. Знайди малюнок, якому відповідає вираз 2 * 7



2. Буратіно подарували новий ковпак, але яка саме з трьох капелюхів, він не знає. Буратіно тільки відомо, що його капелюх знаходиться там, де в кінці ланцюжка вираження виходить 100. Допоможіть йому відшукати свого капелюха.
(9 * 2 + 12) * 3 + 2 * 3 =
(27 + 3) * 2 + 8 * 5 =
4 * 5 + 10 * 3 + 51 =
3. Завдання:
a) У зоомагазині 9 клітин з хом'яками, по 5 хом'яків у кожній. Скільки всього хом'яків в зоомагазині?
b) Чебурашка купив в магазині 70 цвяхів, а Крокодил Гена в 7 разів менше. Скільки цвяхів купив Крокодил Гена?
c) У маленького хлопчика Вані вісім зубів, а у його сестрички в 3 рази більше. Скільки зубів у сестрички Каті?
IV. Робота над досліджуваним матеріалом.
- Буратіно не може впоратися з новим завданням. Допоможемо йому?
1. Заміни множення складанням і обчислювальні значення твору.
8 * 3 28 * 2 15 * 4
3 * 30 200 * 3 100 * 4
(Діти записують у зошити і виконують з коментуванням)
2. Встав у «віконця» знаки числа, щоб вийшли вірні рівності
(Діти працюють у парах)
3 + 3 + 3 + 3 + = 3 * 6
13 + 13 + 13 = * 3
4 + 4 + 4 + + = 4 * 6
9 * 4 = 18 +
V. Завдання на розвиток мислення. (Групова робота).
- Буратіно попросили розшифрувати прислів'я, але він допускає помилки. Допоможете йому виправитися?
Підручник з. 127 № 376.
1. Запишіть вираз і знайдіть їх значення:
v по шість взяти п'ять разів; 30
v дев'ять помножити на сім; 63
v чотири помножити на три, 12
v по п'ять взяти три рази, 15
v шість помножити на вісім, 48
2. Випишіть в порядку убування і розшифруйте прислів'я:
справи
говори
твори
більше
менше
48
15
63
30
12
(Менше говори - більше діла твори)
- Поясніть, як ви її розумієте?
VI. Рішення завдання.
Буратіно задали вирішити задачу. (Учебнікс.173 № 548)
- Що відомо з її умови? Буратіно склав до цього завдання таку схему:
?

3 вересня

- Чи правий він? Складіть схему, яка буде відповідати умові і вирішите задачу.
9 м
1 к.
?
2к.
?
Самоперевірка: 1). 9 * 3 = 27 (м) - в 2 гаманці.
2). 27 + 9 = 36 (м) - в 2 гаманцях.
- А хто вирішив по-іншому?
9 * 4 = 36 (м)
Відповідь: 36 монет в двох гаманцях.
VII. Графічний диктант.
Поставили чарівну крапку. Одну клітинку вправо. 10 вниз. 3 вправо. 1 нагору. 2 вправо. 1 вниз. 1 вліво. 1 вниз. 1 вліво. 1 вніз.10 вліво. 1вверх. 1влево. 1вверх.1 влево.1 вгору. 2 вправо. 1 вниз. 4 вправо. 1 нагору. 3 вліво. 1 нагору. 2 вліво. 1 нагору. 1 вправо. 1 вправо. 1 нагору. 1 вправо. 1 вверх.1 вправо. 1 нагору.
3 вправо. 1 нагору. 2 вліво. 1 нагору. 2 вправо. 1 нагору.
- Покажіть, що у вас вийшло? Прикрасьте тими квітами, які відповідають вашому настрою.
VIII. Підсумок уроку.
- Молодці! Впоралися з усіма завданнями. Думаю, Буратіно тепер зможе сам виконувати такі вправи.
А хто з вас вважає, що завдання були простими, легкими?
Які завдання були важкими?
- Буратіно дякує вам за допомогу і бажає вам вдалого плавання по просторах математики.
IX. Домашнє завдання на картках. (Додаток 3)
«Табличне множення і ділення» Робота № 3. Робота № 4.

Тема Дії з багатозначними числами (закріплення пройденого)

Мета: закріпити обчислювальні навички по темі.
Завдання:
1. удосконалювати вміння розв'язувати задачі;
2. сприяти розвитку мислення, уваги дітей, їх пізнавального інтересу;
3. розвивати уміння колективно виконувати завдання;
4. виховувати інтерес до математики, любов до природи.
Обладнання та наочності:
Скринька, кружечки, трикутники, портрет Ю.А. Гагаріна, загадки, картки для д / з, кольорові олівці.
Навчально-методична література:
1. Поурочні плани «Математика 3 клас» (ч.2) Н. В. Матасова - Волгоград: «Учитель - АСТ», 2004.
2. «Я йду на урок у початкову школу» Математика. Книга 1,2. М. Соловейчик - Москва: «Перше вересня», 2001.
3. Свято числа. В. Воліна - Москва: «Знання», 1999.
Хід уроку
Клас ділиться на дві команди, формуються журі зі старшокласників (3 особи). Змагання починається з розминки, далі - конкурс капітанів, потім - конкурс команд. Завершується урок підбиттям підсумків та оголошенням команди - переможниці.
На дошці: Світ побудований на силі чисел.
Піфагор
Вчитися треба весело,
Вчитися будемо весело,
Щоб добре вчитися.
В. Воліна
Хід уроку
I. Орг. Момент
- Третій рік вивчаємо математику.
Кому з вас подобається математика?
- На цих уроках ми вже багато чому навчилися: складати і віднімати, множити і ділити, вирішувати задачі, креслити різні геометричні фігури.
II. Повідомлення теми уроку.
- Сьогодні у нас незвичайний урок математики. На дошці зашифровано слово. Розшифруйте його і ви дізнаєтеся, що буде сьогодні на уроці.
На дошці: 600 - 400 310 * березня
275 + 15 640 + 60 - 200
800: 4420 * 2 - 40
ИЕ ВН СВ АН РЕ ОВ
800 200 200 500 290 930
- Що ж сьогодні на уроці буде відбуватися?
(ЗМАГАННЯ)
- Правильно. За підсумками цього змагання ми визначимо, хто ж знає математику краще за всіх?
Розподіл команди.
Щоб почати змагання, ми повинні розділитися на 2 команди. У скриньці лежать кружечки і трикутники. Кожен учень витягує по одній фігурі. Хто витягнув кружечки - в 1 команду, хто трикутники - в другу команду.
Як на справжніх змаганнях, ви повинні придумати назву для своєї команди і вибрати капітана.
Перед початком змагання йде представлення журі.
- Отже, починаємо наше змагання.
Представлення команд.
III. Робота над вивченим матеріалом.
1. Розминка.
- Найменша чотиризначне число розділіть на 500 і припишіть попереду найменше однозначне число. (12)
- Суму двох найменших чотиризначних чисел зменшите на 39. (1961)
- Як називається четвертий за рахунком місяць? (Квітень).
- Яка вийшла дата? (12 квітня 1961р.)
(Учитель записує дату на дошці)
- Про що говорить ця дата?
- Хочете дізнатися, за скільки хвилин облетів Гагарін всю земну кулю?
54 збільште в 2 рази і переведіть це значення в години та хвилини.
(54 * 2 = 108 хвилин = 1 година 48 хв.)
- Щоб дізнатися, як називалася космічна ракета, на якій літав Ю. Гагарін, треба відгадати ребус.
SHAPE \ * MERGEFORMAT
100
Овал: 100 До
2. Конкурс капітанів.
Планета Земля, якщо подивитися на неї з космосу, блакитна з коричневими, жовтими і зеленими плямами. Блакитні плями - це вода, вона займає ѕ поверхні земної кулі. А на сушу припадає четверта частина. На суші дуже різноманітний тваринний і рослинний світ.
а) Смерека може жити 1200 років, а горобина - на 80 років менше. Скільки років може жити горобина?
б) Сосна може прожити 600 років, ялина - удвічі довше сосни, а дуб на 800 років довше їли. Скільки років живе дуб?
- Що необхідно для життя рослин? (Світло, вода, тепло.)
в) Осика за день поглинає 66л води, а береза ​​- 60. На скільки менше береза ​​поглинає води?
- Навіщо потрібні дерева на Земній кулі? (Вони поглинають вуглекислий газ, дають кисень).
- Їх називають легкими планети. Природу треба берегти. Треба берегти всю нашу планету.
IV. Физминутку.
- Я читаю загадки, ви їх відгадуєте, а потім постарайтеся зобразити того, про кого йшла мова у загадки.
1. Спав квітка і раптом прокинувся, 2. Що за звір лісовий
Більше спати не захотів. Встав, як стовпчик під сосною.
Ворухнувся, стрепенувся, І стоїть серед трави -
Злетів вгору і полетів. Вуха більше голови?
(Метелик) (Заєць)
3. Він у барлозі спить взимку 4. Скаче звірятко,
Під величезне сосною, Не рот, а пастка.
А коли прийде весна, Потраплять в пастку
Прокидається від сну. І комар, і мушка.
(Ведмідь) (Жаба)
V. Конкурс команд
1. Запиши числа в порядку зростання.
5204 5246 5260 5042 2546 2460
8104 8140 4183 8314 4830 8401
2. Порівняйте числа.
12224 ... 33241 84474 ... 39364
27954 ... 20975 74235 ... 70532
472870 ... 472807 248208 ... 248280
558540 ... 35 540 272 696 ... 53037
3. Розшифруйте прислів'я і поясніть, як її розумієте.
1) 800 - 750 3) 60 + 10 5) 100 - 45
2) 17 * 2 4) 44 + 45 6) 68 - 15
дружбу
сокирою
міцну
і
посічеш
НЕ
34
89
50
70
53
55
1) 800 - 730 3) 880: 2 5) 100 - 38
2) 23 * 2 4) 40 + 39 6) 30 + 31
друга
бережи
а
немає
шукай
знайшов
46
61
79
70
90
62
4. Вставте пропущені числа.
8471м = ... км ... м 3520 м = ... км ... м
5 кг 6 г = ... .. Г 2 кг 3 г = ... .. Р
500 см = ... дм 700 см = ...
5.Решеніе завдань.
- Чи вмієте ви рахувати по-японськи? Хочете навчитися?
На дошці заздалегідь виконується запис:
1
  2
3
4
5
6
7
8
9
10
йти
ні
сан
сі
го
року
нети
хати
ку
дзю
- Прочитайте, як звучать числа від 1 до 10 на японській мові.
А тепер вирішите задачу і дайте відповідь по - японськи.
Завдання для першої команди:
У Маші хати яблук. Вона з'їла ГО яблук. Скільки яблук залишилося у Маш? (Відповідь: САН яблук.)
Завдання для другої команди:
У Миши КУ марок. САН марок він подарував другові. Скільки марок залишилося у Миші? (Відповідь: РОКУ марок.)
VI. Підсумок уроку.
Підведення підсумків змагання.
Виявлення команди - переможниці.
Загадка: Маленька, хвостатенькая,
Не гавкає, не кусає
А з класу в клас
Не пускає. Що це? (Двійка)
- Я бажаю, щоб ви позначку «два» ніколи не отримували.
Любіть математику. Вивчайте математику.
VII. Домашнє завдання.
Картки за вибором. (Додаток № 4)
Тема Ділення з остачею. Розробка уроку математики в 4 класі (урок-подорож)
Мета: оволодіти конкретними математичними знаннями, необхідними для застосування у практичній діяльності (для вивчення суміжних дисциплін для продовження освіти).
Завдання:
1. розвивати в учнів уміння вирішувати вираження на поділки із залишком, звертаючи увагу на те, що залишок завжди повинен бути менше дільника;
2. формувати вміння розв'язувати текстові задачі, грунтуючись на спосіб розподілу із залишком;
3. закріплювати навичку табличного множення і ділення; створити умови успішного навчання;
4. почуття відповідальності за результати навчальної діяльності, вміння узгоджувати свої дії з інтересами оточуючих.
Обладнання та наочність:
Малюнки корабля, кита, айсберга, чарівний острів, скринька зі скарбом (зірочки), морські камінці, пластикова пляшка з листом, індивідуальні картки, кросворд, таблиця.
Навчально-методичне забезпечення:
1. Робоча зошит 4 клас Н.Б. Істоміна. «Асоціація 21 століття», Смоленськ - 2003 р .
2. Підручник «Математика 4 кл. Н.Б. Істоміна. «Асоціація 21 століття», Смоленськ - 2003 р .
3. «Контрольні роботи з математики 1 - 4 кл. Н.Б. Істоміна. »Астрель», Москва-2002.
4. «Методичні рекомендації до підручника» Н.Б. Істоміна. «Асоціація 21 століття», Смоленськ - 2003 р .
5. Словник російської мови. С.І. Ожегов. «Онікс» Москва - 2005
Етапи уроку
Час
Діяльність педагога
Діяльність учнів
I. Орг. момент
1 хв.
Довгоочікуваний дано дзвінок - Починається урок.
Посміхніться один одному, сідайте.
Руки?
Ноги?
Лікті?
Спинка?
На місці!
На місці!
У краю!
Пряма!
II. Перевірка д / з
у вигляді тесту.
3 хв.
1. Вибери вираз на поділ з залишком.
м) 34: 8
л) 42: 6
н) 24: 3
2. Вибери вірне твердження.
і) залишок більше дільника;
о) залишок менше дільника;
е) залишок дорівнює дільнику.
3. Знайди вірне рішення.
в) 27: 5 = 5 (зуп. 7)
р) 38: 6 = 6 (зуп. 2)
д) 46: 9 = 4 (зуп. 10)
4. Знайди вірне рішення задачі.
«У порту 19 кораблів. Скільки всього трійок кораблів може вийти в море, а скільки залишиться? »
Перевірка:
- Якщо ви прочитали слово, то з тестом впоралися.
- У кого вийшло слово? Яке слово?
- Що собі уявили, коли ми вирушимо в дивовижну морську подорож на такому кораблі, де нас чекають пригоди. (На дошці з'являється КОРАБЕЛЬ)
- Які якості ми візьмемо в дорогу?
- Перевіримо, чи готові ми до відплиття.
Діти вибирають вірну відповідь про повинні скласти слово.
Море.
Діти розповідають свої асоціації.
Сміливість, витривалість.
III. Хвилинка чистописання.
2 хв.
- Порахуйте, скільки звуків у слові КОРАБЕЛЬ?
Напишіть цифру 6 п'ять разів зеленої ручкою.
- Яка цифра має таку ж нижню частину?
Напишіть стільки ж разів.
Самоперевірка: (вдалу - в гурток обведіть, невдалу - підкресліть.)
- Нижче запишіть приватне чисел 8 і 6. Чому дорівнює значення приватного?
- Подивіться на даний вираз, згадайте завдання тесту і визначте тему уроку.
. Діти прописують цифру 6.
8.
8: 6 = 1 (зуп. 2)
Повідомлення теми уроку.
1 хв.
- Сьогодні будемо закріплювати знання з теми «Ділення з залишком».
- Бачу, до відплиття готові. Встаньте! Даємо сигнал!
ДУ - ДУ - У - У - У!
Закріплення.
10 хв.
1. Рішення виразів.
- На нашому шляху з'являється такий симпатичний КІТ.
- Що ви про нього знаєте?
(Учитель вивішує табличку:
«КІТ - морський ссавець, довжина до 20 м ., Важить до 70 000 кг »)
- КІТ приготував завдання (на дошці):
99: 16
98: 16
97: 16
96: 16
- Чи можна сказати, який вираз «зайве»?
- Назвіть відповідь.
- Чому буде дорівнює відповідь у таких висловлюваннях?
97: 16 = 6 (зуп. 1)
98: 16 = 6 (ост.2)
99: 16 = 6 (зуп. 3)
- Порівняйте залишок і дільник. Яке правило знаєте?
- КІТ просить скласти завдання, що вирішується подібно.
- КІТ вдячний вам, але бажає подивитися, чи вмієте ви працювати самостійно.
З'являється на дошці.
Діти дають відповіді.
99: 16 - вирішується без залишку.
Залишок завжди менше дільника.
Вислуховується кілька відповідей дітей. Одну задачу вирішити самостійно, записавши рішення виразом.
10 хв.
2. Робота з підручником.
- Відкрийте підручники на с. 64 № 130.
- Прочитайте завдання про себе.
- Про що йдеться в задачі?
- Подумайте, чи зручно скласти схему до цього завдання?
- Тому запишемо задачу коротко. (Один учень записує завдання коротко на дошці, інші - в зошитах)
- Розв'яжіть задачу самостійно, записавши вираз. Самоперевірка.
- Покажіть вірне рішення. (На дошці три варіанти рішень)
9 * 37 + 7 = 340 (г)
9 * 7 + 37 = 100 (г)
9 + 37 - 7 = 39 (г)
- Встаньте ті, хто вирішив вірно.
- Яким властивістю користувалися при обчисленні?
- Молодці, із завданням впоралися добре. КІТ вдячний вам і прощається з вами.
Ні, тому що дуже довго відкладати 37 мірок по 9 головок часнику.
Переместительное властивістю множення.
IV. Фіз. хв.
3 хв.
- Встали.
- Покажіть, як море хвилюється?
- Як моряки плавають?
- Як вони чистять палубу?
- Як моряки в далечінь дивляться?
- Кого побачили?
Вчитель: дельфіна легко навчити вистрибувати з води, приносити кинуті предмети, плавати в упряжці. Вони прив'язуються до людей. Вчені з'ясували, що дельфіни тямковиті собак і мавп. Дельфін пропонує завдання: (На дошці таблиця)
80: 20
90: 30
100: 50
40: 20
60: 20
- Скільки разів ногами тупне?
- Скільки разів руками грюкне?
- Скільки разів присяде?
- Скільки разів підстрибне?
- І нахиліться зараз?
- Ай, та рахунок, гра і тільки. Відпочили? Покажіть, як дельфіни танцюють.
- А тепер попрощалися. Пливемо далі.
Діти виконують завдання.
Дельфіна.
Діти вважають і сигналізують рухами.
80: 20 = 4
90: 30 = 3
100: 50 = 2
40: 20 = 2
60: 20 = 3
3 хв.
3. Самостійна робота.
- Перед нами Айсберг.
- Що таке айсберги? Самостійна робота в зошитах з друкованою основою № 1 с.35 № 80 за варіантами 1в. - 1 стовпчик, 2 ст. - 2 стовпчик.
Перевірка.
- Назвіть цифри, які вставили в «віконця».
На дошці:
1 в. 545 * 2 ст. 2415 *
74 * 18 267 *
4173 * 3904 *
- Оцініть свою роботу, поставте позначку на полях.
- Бачу, що здатні до вирішення вираження на поділ з залишком.
Сміливо можемо пропливати повз айсбергів.
Діти дають відповіді, один читає визначення по словнику Ожегова.
5 хв.
4. Групова робота.
- Увага! За бортом пляшка! Що в ній?
- Яке слово прочитали у виділених клітинках?
- Так, молодці ви. Ось і дісталися до ОСТРОВИ, де заритий КЛАД.
Кросворд
Додаток 5.
Молодці
V. Д.З.
2 хв.
(У чарівному скриньці зірочки, на яких записано домашнє завдання у трьох варіантах, діти вдома виконують за вибором.)
К.Р. с.213 в.2 № 1, № 2 (1,2 ст.),
№ 3, № 4 - працьовитим.
с. 64 № 129 - знавцям
математики.
с. 65 № 133 - допитливим.
VI. Укладено -
ня.
2 хв.
(У хлопців на партах «морські камінці» різних кольорів.)
- Наша подорож закінчується, щоб залишити пам'ять про себе на чудовому острові, прикрасимо місце для відпочинку тварин «морськими камінцями», того кольору, який відповідає вашому настрою.
- Урок закінчено.
Рефлексія.

Навчально-методична література
1. У Воліна. Свято числа. - Москва, «Знання», 2002.
2. Істоміна Н.Б. Математика 1класс, 2 клас, 3класс. 4 клас. - Смоленськ, «Асоціація 21 століття», 2003.
3. Істоміна Н.Б. Методичні рекомендації до підручників «Математика 1, 2, 3, 4 класи» - Смоленськ, «Асоціація 21 століття», 2003.
4. Ілюшина Є.А. Поурочні плани за підручником Н. Б. Істоміної «Математика 1,2,3,4 класи» - Волгоград, «Учитель АСТ», 2004.
5. Істоміна Н.Б. Зошит з математики 1,2,3.4 класи (1ч., 2ч.) - Смоленськ, «Асоціація 21 століття», 2003.
6. Істоміна Н.Б. Контрольні роботи з математики 1 - 4 класи. - Тула, «Джерельце», 2002.
7. Істоміна Н.Б. «Вчимося вирішувати завдання 1 -4 класи» - Москва, «Лінк - ПРЕС», 2004.
8. Козлова М.А. «Я йду на урок у початкову школу 1ч., 2ч.». - Москва «Перше вересня», 2002.
9. Королева Є.В. Предметні олімпіади в початковій школі. - Москва, «аркто», 2006.
10. Федорова Т.Л. Підсумкові тести з математики за курс початкової школи. - Москва, «ЮНВЕС», 2005.

Додаток 1

Наша подорож підходить до кінця. Щоб благополучно повернутися, розгадайте кросворд
SHAPE \ * MERGEFORMAT
1
2
3
4
5
6
7

1. Результат дії складання.
2. Назва компонента дії множення.
3. Фігура, отримана перетином двох прямих.
4. Результат дії поділу.
5. Число, отримане при множенні.
6. Дуже погана оцінка.
7. Дія, зворотне додаванню.
- Подивіться, яке слово вийшло у виділених клітинках.
Додати в блог або на сайт

Цей текст може містити помилки.

Педагогіка | Методичка
130.3кб. | скачати


Схожі роботи:
Розвиток пізнавальних здібностей та інтересів учнів у процесі вивчення географії
Розвиток пізнавальних здібностей у молодших школярів через участь в інтелектуальних іграх
Розвиток інтелектуальних здібностей дітей засобами математики
Розвиток пізнавальних процесів школярів під час навчання в школі
Розвиток психічних пізнавальних процесів школярів під час навчання в школі
Розвиток творчих здібностей дітей старшого дошкільного віку засобами театралізованої
Розвиток творчих здібностей дітей засобами театрального мистецтва в закладах культури
Розвиток музично сенсорних здібностей у дітей старшого дошкільного віку засобами музично
Розвиток музично-сенсорних здібностей у дітей старшого дошкільного віку засобами музично-дидактичних 2
© Усі права захищені
написати до нас