Особливості будови органів дихання людини оцінка впливу на них куріння

[ виправити ] текст може містити помилки, будь ласка перевіряйте перш ніж використовувати.

скачати

Зміст
Введення
1. Урок як основна форма навчання біології в середній школі
1.1 Урок - основна форма навчання біології
1.2 Вимоги, що пред'являються до сучасного уроку біології
1.3 Система уроків в темі
1.4 Типи та види уроків біології
2. Методична частина
2.1 Урок № 1 на тему: «Потреба організму людини в кисні. Будова органів дихання »
2.2 Урок № 2 на тему: «Газообмін в легенях і тканинах. Дихальні рухи та їх регуляція »
2.3 Бесіда на тему: «Шкідливий вплив паління на організм підлітка»
Висновок
Література
Додаток

Введення
В даний час важко знайти галузь господарства, в якій не використовувалися б біологічні знання. Біологічні знання дозволяють зрозуміти значення навколишньої природи, необхідність охорони і відтворення її, наукові основи сільського господарства, роль гігієни праці особистої і громадської, готують учнів до життя і сприяють здійсненню політехнічного навчання. Вивчення конкретних фактів розвитку живих організмів, взаємозв'язку явищ у природі, закономірностей еволюції органічного світу створює природничонауковий фундамент для формування світогляду.
Особливе місце в шкільному курсі біології займає вивчення анатомії та фізіології людського організму. Знання з анатомії та фізіології людини дозволяють учням скласти уявлення про необхідні гігієнічних умов життя і праці, від яких залежить здоров'я і довголіття, формують основи здорового способу життя.
Таким чином, розробка методичних основ вивчення людського організму набуває важливе значення для підвищення ефективності шкільної біологічної освіти.
Ця курсова робота має на такі цілі і завдання.
Мета: розробити методичні основи вивчення системи органів дихання у шкільному курсі біології
Завдання:
1) вивчити методичну літературу з даної теми;
2) розробити конспекти уроків з теми;
3) підготувати бесіду про шкоду тютюнопаління

1. Урок як основна форма навчання біології в середній школі
1.1 Урок - основна форма навчання біології
Основною формою організації процесу навчання біології є урок. Його побудова і методи проведення - найголовніша проблема методики навчання. Вся навчально-виховна система, весь комплекс складних компонентів змісту, методів виховання реалізується в уроці.
Відомо, що класно-урочна система навчання була вперше введена Я.А. Коменським (1592-1670). У Росії класно-урочна система застосовувалася вже М.В. Ломоносовим. Історія шкільного природознавства показує, що спочатку розроблялися структура шкільного навчального предмета, зміст і способи його викладання. І тільки В.В. Половцов в 1907 р . вперше дає деякі рекомендації до уроку: розкриває ефективність евристичного методу, який активізує розумову діяльність учнів; розробляє вимоги до питань, які задає вчитель учням; звертає увагу на необхідність поєднання на уроці різних методів, вказуючи, що жоден з методів не може бути універсальним. При проведенні уроку він закликав вчителів враховувати вікові особливості учнів і завжди пам'ятати, що клас - «колективна одиниця, яка має свою індивідуальність, свої особливі властивості та ознаки. Учитель повинен, - говорив він, - придбати «почуття класу».
Спроба реорганізувати систему освіти в 20-30-х роках і відмовитися від класно-урочної системи зазнали невдачі і не зустріли підтримки вчительства. Урок є основна форма організації навчально-виховної роботи вчителя з класом - постійним, однорідним за віком і підготовці колективом дітей - за державною програмою, твердим розкладом і в шкільному приміщенні.
На уроках біології учні під керівництвом вчителя систематично і послідовно відповідно до державної програми набувають теоретичні знання, практичні вміння та навички, формують ставлення до навколишньої дійсності. Учні одного класу представляють собою колектив, в якому проходить основна, найбільш грунтовна частина їх навчальної діяльності. Між усіма формами навчальної роботи з учнями і уроком має місце постійна пряма і зворотний зв'язок, що забезпечує цілісність навчально-виховної системи школи. Образно кажучи, урок - це сонце, навколо якого, як планети, обертаються всі інші форми навчальних занять.
На уроці виявляється необхідність проведення екскурсій, постановки дослідів і спостережень в живому куточку, проведення вечора, позакласного читання; використовуються результати всіх форм роботи з учнями. Велику увагу вчитель приділяє визначення дози навчального матеріалу, з тим щоб учні могли його засвоїти на уроці. Вивчення нового матеріалу йде в органічному зв'язку з раніше пройденим. Тим самим досягається планомірне і послідовний розвиток біологічних понять. Під керівництвом вчителя учні переходять від пізнання одиничних фактів до їх узагальнення, до сутності явищ, іншими словами навчаються логічно мислити. Різноманітні форми логічного мислення знаходять застосування на уроках біології у всіх класах з посиленням питомої ваги абстрактного мислення в старших. Уроки біології мають певну специфіку і відрізняються від уроків іншим предметів. На цих уроках вчитель повинен використовувати методи навчання, властиві природничим наукам, формувати певні вміння, які знадобляться надалі при вивченні географії, фізики, хімії. Це спостереження природних об'єктів і явищ, виконання дослідів і практичних робіт, робота під час екскурсій і т.д. Урок є важливою частиною роботи вчителя, вимагаючи від нього спеціальної методичної підготовки, певного методичної майстерності.
1.2 Вимоги, що пред'являються до сучасного уроку біології
Вміле проведення уроків багато в чому залежить від розуміння та виконання певних педагогічних і методичних вимог. Ці методи визначаються завданнями середньої школи, закономірностями і принципами навчання.
У педагогіці загальні вимоги до уроку поділяють на три групи (Ю. К. Бабанський, 1983): дидактичні, виховні і організаційні. До дидактичних вимог, як і методичних, відносяться:
- Чітке визначення освітніх завдань кожного конкретного уроку і його місця в загальній системі уроків;
- Визначення оптимального змісту уроку відповідно до вимог навчальної програми, цілями уроку і з урахуванням підготовки учнів;
- Вибір раціональних методів, прийомів і засобів стимулювання та контролю, оптимальної взаємодії їх на кожному етапі уроку, вибір методів, що забезпечують пізнавальну активність, поєднання різних форм колективної роботи на уроці з самостійною діяльністю учнів.
Виховні вимоги до уроку:
- Чітке постановка виховних завдань уроку, що забезпечує на основі придбаних наукових знань з біології, формування наукової картини світу, естетичного смаку, працьовитості та екологічної культури;
- Формування та розвиток в учнів пізнавальних інтересів, умінь і навичок самостійного оволодіння знаннями, творчої ініціативи та активності;
- Дотримання вчителем педагогічного такту.
Організаційні вимоги до уроку:
- Наявність продуманого плану проведення уроку на основі тематичного планування;
- Чітка організація уроку на всіх етапах його проведення;
- Підготовка та раціональне використання різних засобів навчання, в тому числі ТСО.
Виконання перерахованих вимог є необхідною умовою ефективності уроку, в тому числі уроку з біології. Учитель біології повинен добре знати ці вимоги, забезпечувати їх виконання при підготовці до уроку та його проведенні.
1.3 Система уроків в темі
Кожен біологічний курс складається з ряду тем програми в послідовності, яка визначається логікою їх змісту. Тема об'єднує логічно пов'язані питання, що вивчаються на окремих уроках. Таким чином, кожна тема програми представляє систему логічно пов'язаних уроків. Система уроків дає вчителю можливість викладати весь курс, поєднуючи систематичний виклад знань колективного та індивідуального роботою учнів, озброюючи їх необхідними вміннями і навичками і розвиваючи пізнавальні здібності.
Матеріал теми розподіляється по уроках більш-менш самостійними частинами. У більшості випадків ці частини теми відповідають основним поняттям, що створює в кінці вивчення теми складне поняття. Це обумовлюється своєрідним складом елементів основ науки в шкільному предметі біології. У ботаніці кожна тема вивчає орган рослини, в зоології - тварин за типами, в анатомії і фізіології людини - системи органів. Кожна з цих тем включає поняття морфологічні, анатомічні, фізіологічні, екологічні, крім них, в VI і VII класах - філогенетичні та систематичні; у VIII - гігієнічні. У старших класах відповідно до складу основ науки, що входять у загальну біологію, склад понять ускладнюється.
Характерно для біології, що вивчення тих чи інших понять для кращого засвоєння учнями вимагає певних методів. Анатомічні, морфологічні та систематичні - практичних методів (визначення, розчленування натуральних об'єктів, розгляд препаратів); фізіологічні та екологічні - наочних методів (демонстрація дослідів, фільмів, схем). Складні поняття по всій темі і общебиологические в плані розвитку їх з теми в тему і їх курсу в курс - словесних методів (зіставлень, порівнянь, узагальнень).
Таким чином, розподіл змісту по уроках і вибір методів його вивчення є методично обгрунтованими - науковими.
1.4 Типи та види уроків біології

У системі уроків, складових єдність у розкритті теми, є велика різноманітність. Вчителю важливо знати, ніж один урок відрізняється від іншого і які закономірності він мусить враховувати у побудові того іншого уроку. Щоб розібратися в цьому, необхідно знати типологію уроків.

Питанню типології уроку присвячено багато досліджень з методики біології. В якості підстав для класифікації автори брали різні ознаки. Широко поширена класифікація уроків з основних дидактичним цілям (Б. П. Єсіпов, Г. І. Щукіна). У ній виділилися такі типи уроків: формування умінь і навичок; узагальнення і систематизація знань; повторення, закріплення знань, умінь і навичок; контрольно-перевірочні; комбіновані, де вирішуються одночасно кілька дидактичних завдань.
Типи уроків визначалися також з головної дидактичної задачі - засвоєння нових знань і вмінь, їх вдосконалення та перевірки. На цій основі виділено п'ять типів уроків: 1) вивчення нового матеріалу; 2) вдосконалення і застосування теоретичних знань і умінь; 3) узагальнення і систематизація знань; 4) контрольно-облікові; 5) змішані або комбіновані (Н. Є. Кузнецова).
В основу іншої класифікації були покладені способи проведення уроків: уроки-лекції, уроки-екскурсії, уроки-бесіди, кіноуроки, уроки лабораторних робіт, уроки самостійних робіт тощо (Г. І. Бєлов, Є. П. Бруновт, І. Д. Звєрєв, А. М. Мягкова). Уроки класифікували, виходячи з основних етапів навчального процесу: ввідні, первинне ознайомлення з матеріалом, утворення понять, тренувальні та ін (С. В. Іванов). Н.М. Ворзелян зазначав, що типи уроків можуть відрізнятися за поняттями (анатомічні, морфологічні, філогенетичні, екологічні та ін), за методами їх проведення (практичні, наочні, словесні).
Частіше за інших в методиці навчання біології уроки класифікують по етапах освітнього процесу та розташування уроків в темі (Н. М. Ворзелян, В. М. Корсунська, Н. О. Риков, І. М. Пономарьов, Д. І. Трайтака та ін ).
Тема об'єднує логічно пов'язані питання змісту, що вивчаються на окремих уроках. Тому кожна тема представляє собою чітко виражену систему уроків, пов'язаних цілями навчання та логікою розкриття навчального матеріалу. Розрізняються такі типи уроків: 1) ввідні, 2) розкривають зміст теми і 3) заключні, або узагальнюючі.
Різноманіття уроків в існуючій практиці навчання значно ширше всіх існуючих класифікацій, до того ж далеко не завжди вдається спостерігати в чистому вигляді урок, який може бути віднесений до будь-якого з наведених тут типів. У зв'язку з цим позначалася тенденція підрозділи типів уроків на їх види. Види уроків відображають їх різноманітність у межах того чи іншого типу.

Співвідношення типів та видів уроків з біології

Тип уроку
Вид уроку
Вступний
Урок-бесіда. Комбінований урок. Проблемний урок.
Розкриває зміст теми
Комбінований урок. Кіноуроки. Урок-бесіда. Урок лабораторної роботи. Урок-лекція. Урок-семінар.
Заключний, або узагальнюючий
Урок узагальнення. Урок-конференція. Урок-екскурсія. Урок-семінар. Урок-бесіда. Урок-залік.

2. Методична частина
2.1 Урок № 1 на тему: «Потреба організму людини в кисні. Будова органів дихання »
Цілі:
- Навчальні - визначити сутність процесу дихання; роль кисню в організмі людини; особливості будови і функціонування органів дихання; їх взаємозв'язок; заходи профілактики захворювання голосових зв'язок;
- Розвиваючі - формувати вміння: самостоятельн6о працювати з текстом і малюнками даними в підручнику; логічно мислити і оформляти результати розумових операцій в усній та письмовій формі; виконувати нескладні практичні завдання;
- Виховують - формувати вміння працювати в групі, самостійність, ініціативність
ТСО і засоби наочності: таблиці: «Вид гортані при різних положеннях голосової щілини» (див. Додаток № 1), «бронхіальна дерево» (див. Додаток № 2), «Будова часточки легкого» (див. Додаток № 3); муляжі гортані; рельєфна таблиця «Органи дихання».
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
План проведення заняття:
№ та назва етапу
Час
1. Організаційний момент.
3 хв.
2. Актуалізація знань, необхідна для вивчення нового матеріалу - фронтальне опитування
10 хв.
3. Вивчення нового матеріалу
20 хв.
4. Закріплення знань - робота в групах
10 хв.
5. Завдання будинок
2 хв.
Хід уроку:
I. Організаційний момент.
Учитель вітає учнів. Перевіряє готовність до уроку класу (наявність чистої дошки, наочних посібників) та учнів (наявність підручника, зошити, письмового приладдя). Зазначає відсутніх в класному журналі. Повідомляє класу сторінки підручника по даній темі.
II. Актуалізація знань, необхідних для вивчення нового матеріалу.
Фронтальне опитування.
Учитель ставить запитання, учні дають відповіді, при необхідності вчитель доповнює відповіді учнів.
1) Що називається диханням?
(Дихання - це надходження в організм кисню при вдиху і виділення вуглекислого газу при видиху).
2) Для чого організму необхідний кисень?
(Кисень бере участь в хімічних процесах розщеплення складних органічних речовин, у результаті яких виділяється енергія, необхідна для підтримки життєдіяльності організму, його зростання, руху, харчування, розмноження та багатьох інших процесів).
3) Як співвідноситься обмін речовин і дихання?
(Дихання - це частина обміну речовин, під час якої відбувається газообмін між організмом і зовнішнім середовищем. При вдиху надходить повітря, що містить кисень, а при видиху з організму видаляється вуглекислий газ).
4) Де утворюється і накопичується енергія в клітці на клітинному рівні?
(У клітці енергія утворюється і накопичується в мітохондріях. Мітохондрії - органели, основною функцією яких є окислення органічних сполук, що супроводжується вивільненням енергії. Ця енергія йде на синтез молекул аденозинтрифосфорної кислоти (АТФ), яка служить універсальним клітинним акумулятором. Енергію, укладену в АТФ, клітини використовують на різні процеси своєї життєдіяльності: вироблення тепла, передачу нервових імпульсів, м'язові скорочення і багато іншого).
5) Яке значення органів дихання?
(Органи дихання насичують кров киснем і видаляють з крові вуглекислий газ).
6) Які органи дихання у тварин вам відомі?
(Зябра - у більшості водних мешканців; трахеї - у комах; легкі - у наземних хребетних).
7) Яку участь в диханні бере кровоносна система?
(Кров циркулює по кровоносній системі і розносить по організму живильні речовини і кисень, виносить вуглекислий газ і інші продукти розпаду.
Кров виконує транспортну функцію: збагатившись в легенів киснем, вона доставляє його до всіх органів. Від органів ж кров забирає вуглекислий газ до легенів).
III. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь вчителя.
Ще давньогрецькі філософи, спостерігаючи за диханням тварин і людини, вважали повітря умовою і першопричиною життя. Великий лікар Стародавньої Греції Гіппократ називав повітря «пасовищем життя». Хоча уявлення про повітря як єдиної відокремленої причини всього існуючого і наївні, але вони відображають розуміння величезного значення повітря для організму.
Тим не менше люди довго не знали, що для дихання однієї людини в герметично закритих приміщеннях на годину потрібно не менше 2 кв.м. повітря. Люди не раз гинули, опинившись в наглухо закритих приміщеннях. Так, в 1845 році на судні «Мері Сомс» загинув батальйон солдатів, що сховався під час бурі у трюмі, хоча судно залишилося неушкодженим.
Органи дихання - це повітряні ворота в організмі. Вони стикаються із зовнішнім середовищем, хоча і є внутрішніми органами.
Без повітря людина гине через кілька хвилин. Деякі люди можуть затримати подих на 3-4 хвилини, а іноді до 6 хвилин. Більш тривале кисневе голодування швидко призводить до смерті. В організмі немає запасу кисню для дихання, і тому він повинен рівномірно надходити через органи дихання.
2. Самостійна робота учнів з текстом і малюнками, даними в підручнику на с. 138-139.
Учні роблять записи в робочих зошитах.
3. Обговорення прочитаного.
Учні відповідають на запитання вчителя, використовуючи при цьому наочні посібники та малюнки підручника, вчитель при необхідності доповнює відповіді учнів.
1) Дайте визначення процесу дихання.
(Дихання - це газообмін між організмом і зовнішнім середовищем: ззовні в організм надходить кисень, а з організму в навколишнє середовище виділяється вуглекислий газ).
2) Для чого живому організму необхідний кисень?
(За допомогою кисню відбувається окислення органічних речовин і виділення енергії, необхідної для процесів життєдіяльності).
3) Яка роль дихальної системи?
(Дихальна система збагачує кров киснем і забирає з неї вуглекислий газ).
4) На які дві групи за функціональною ознакою можна розділити органи дихання людини?
(Органи дихання людини діляться на повітроносні, або дихальні, і органи газообміну).
5) Які органи відносяться до дихальних шляхів?
(Див. Додаток № 2)
(До дихальних шляхів відносяться: носова порожнина - носоглотка - гортань - трахея - бронхи).
6) Що є органами газообміну? (Див. Додаток № 2, 3)
(Органами газообміну є легкі).
7) Як влаштована гортань і які функції вона виконує? (Див. Додаток № 1)
(Гортань складається з декількох хрящів, з'єднаних суглобами і зв'язками. Найбільш великий з них - щитовидний, розташований в передній частині шиї.
У порожнині гортані є голосові зв'язки, між якими розташовується голосова щілина. Якщо голосові зв'язки зімкнуті, то повітря, з силою проходячи через них, змушує зв'язки коливатися. Так народжується звук).
Доповнення вчителя. (Див. Додаток № 1). Висота голосу людини пов'язана з довжиною голосових зв'язок. Чим коротше голосові зв'язки, тим більше частота їх коливань і тим вище голос. У жінок голосові зв'язки коротше, ніж у чоловіків. Ось чому жіночий голос завжди вище.
Голосові зв'язки можуть здійснювати від 80 до 100 коливань в 1 с. Остаточне формування звуків мови людини відбувається в порожнинах глотки, носоглотки, рота і носа, при зміні положення язика, губ, нижньої щелепи.
Крик шкодить голосовим зв'язкам: вони сильно напружуються і зближуються, вдаряються і труться один від одного, повреждаясь при цьому. У людини, яка часто кричить, голос стає хриплим або зникає зовсім. При шепоті голосові зв'язки зімкнуті не повністю. Коли потрібно щадити голосовий апарат рекомендується говорити пошепки.
Ушкоджують голосові зв'язки часті запалення дихальних шляхів. Негативний вплив на голосоутворювальні апарати куріння та вживання алкоголю. Важливу роль відіграє особливий хрящ - надгортанник. Він закриває вхід у гортань, коли ми їмо, і навпаки, відкриває його, коли ми дихаємо.
8) Як влаштовані легені?
(Основний орган дихальної системи - легкі. Легкі розташовані в грудній порожнині. Кожне легке зверху покрито плеврою, яка складається з двох листків: один покриває легке, інший вистилає грудну порожнину.
Між цими листками знаходиться щелевидная порожнину, яка містить трохи рідини. Тканина легені складається з розгалужених бронхів та легеневих пухирців - альвеол, які густо обплетені капілярами).
IV. Закріплення знань
Робота в групах. Учні класу діляться на групи і виконують дані учителем завдання. Учитель слухає відповіді учнів, при необхідності доповнює.
I група. Робота із завданнями рубрики «Які твердження вірні?» На с. 140 підручника. (Вірні затвердження дані на с. 141).
II група. Робота із завданнями рубрики «Обери правильну відповідь». (Правильні відповіді надані на с. 141).
III група. Робота із завданнями рубрика «Подумай!» На с. 141 підручника.
1) Чому потрібно дихати через ніс, а не через рот?
(Рот - це орган травної системи і тому не має тих пристосувань і не виконує тих функцій, які покладені на носову порожнину. Носова порожнина - це частина дихальної системи. Усередині вона вистелена слизовою оболонкою. Пронизана безліччю капілярів. Кров зігріває повітря, який проходить через носову порожнину. Слиз, що виділяється слизовими залозами, зволожує вдихаємо повітря, і затримує пил. Очищає від пилу повітря і миготливий епітелій, що покриває слизову оболонку. Його клітини мають найтонші вирости - вії, які весь час перебувають у русі, коливаються, «мерехтять». Завдяки коливанням війок з носової порожнини виводяться частки слизу з прилипла до неї пилом. З носовій порожнині зігрітий, очищений і зволожене повітря надходить в нижче розташовані органи дихання).
2) Чому опущений у воду шматочок легень не тоне?
(Тканина легенів складається з бронхів та легеневих пухирців, які заповнені повітрям. Повітря легше води і тому підтримує шматочок легенів на поверхні води).
IV група. Робота із завданнями рубрики «Розгляньте малюнки» на с. 141 підручника.
Назвіть зазначені на малюнках частини дихальної системи.
А.
1 - трахея; Б. 1 - носова порожнина;
2 - бронхи; 2 - носоглотка;
3 - легка. 3 - гортань.
V Завдання будинок.
Учитель пояснює учням, що необхідно виконати самостійно.
Вивчити текст підручника на с. 138-139; в робочих зошитах виконати завдання 111 і 115.
У зошитах для лабораторних робіт виконати лабораторну роботу "Порівняння органів дихання людини і великого ссавця» (собакі.
Передбачуваний варіант лабораторної роботи.
Мета роботи: порівняти будову органів дихання людини та ссавця.
Хід роботи:
1. Розглянути таблиці, малюнки, що відображають особливості будови органів дихання у людини і ссавців.
2. Прочитавши матеріал підручника та додаткову літературу про будову органів дихання людини та ссавця, заповнити таблицю.
Орган
Де розташований
Особливості будови
Функції
Ніздрі
У лицьовій частині черепа
Утворена кістками лицьової частини черепа і поруч хрящів. Усередині носова порожнина розділена на дві половини. У кожну половину вдаються три виступи (три носові раковини), значно збільшують поверхню слизової оболонки порожнини носа. Слизова оболонка, що вистилає порожнину носа, рясно забезпечена віями, кровоносними судинами і залозами, що виділяють слиз.
- Очищення повітря;
- Зволоження повітря;
- Знезаражування
вання повітря;
- Зігрівання повітря
Носоглотка
Поєднує носову порожнину і гортань
Гортань
У передній частині шиї на рівні IV-VI шийних хребців
Складається з декількох хрящів, з'єднаних суглобами і зв'язками.
Найбільш великий хрящ гортані - щитовидний.
Хрящі оточують горлову щілину; надгортанник прикриває її зверху, оберігаючи від попадання їжі.
Між щитовидним і черпаловідних хрящами натягнуті голосові зв'язки. Простір між голосовими зв'язками називають голосовою щілиною.
- Є частиною дихальних шляхів;
- В гортані є голосовий апарат - орган, в якому утворюються звуки
Трахея
Трубка довжиною 8,5 - 15 см . Має твердий скелет у вигляді хрящових півкілець. М'які задня частина трахеї примикає до стравоходу. Слизова оболонка містить численні клітини війчастого епітелію.
- Частина
Воздухонос них шляхів;
- Очищає повітря;
- Зволожує повітря
Бронхи
На рівні v грудного хребця трахея поділяється на два головних бронха
У легенях головні бронхи розгалужуються, утворюючи бронхіальне дерево. Бронхи вистелені миготливим епітелієм.
- Частина воздухонос
них шляхів;
- Очищають і зволожують повітря
Легкі
У грудній порожнині
Кожне легке зовні покрите тонкою оболонкою - плеврою, яка складається з двох листків. Один листок покриває легке, інший вистилає грудну порожнину. Між цими листками знаходиться щелевидная порожнину, в якій міститься трохи рідини, що зменшує тертя при русі легенів. Тканина легенів складається з легких і альвеол.
- Орган газообміну
Висновок: органи дихальної системи людини і великих ссавців мають істотне подібність у будові і функціях, що свідчить про належність до одного класу - класу ссавців. Відмінності незначні: вони стосуються розмірів, форми і деяких інших особливостей.
2.2 Урок № 2 на тему: «Газообмін в легенях і тканинах Дихальні руху та їх регуляція»
Цілі:
- Навчальні - ознайомити учнів з особливостями будови легенів; механізмом газообміну в легенях і тканинах; дати поняття про життєвої ємності легень, сутність дихальних рухів, регулюванні вдиху і видиху;
- Розвиваючі - формувати вміння: самостійно працювати з текстом і малюнками даними в підручнику; витягати потрібну інформацію швидко і якісно; логічно мислити і оформляти результати розумових операцій в усній та письмовій формі; характеризувати зміни складу вдихуваного і видихуваного повітря, гігієнічні вимоги до його складу;
- Виховують - формування таких якостей особистості як вміння працювати в групах, комунікабельність, взаємодопомога.
ТСО і засоби наочності: модель гортані; таблиці «Вид гортані при різних положеннях голосової щілини» (див. Додаток № 1), «бронхіальна дерево» (див. Додаток № 2), «Будова часточки легкого» (див. Додаток № 3) , «Склад сухого повітря» (див. Додаток № 4).
Використана література:
1. Сапін, М.Р. Анатомія та фізіологія людини з віковими особливостями дитячого організму [Текст] / М.Р. Сапін, В.І. Сівоглазов. - М: Видавничий центр "Академія", 1999. - 448 с.
2. Сонін, Н.І. Біологія. 8 клас. Людина [Текст] / Н.І. Сонін, М.Р. Сапін. - М: Дрофа, 2001. - 216 с.
3. Біологія 8 клас: поурочні плани за підручником Н.І. Соніна,
М.Р. Сапін «Людина» / авт.-упоряд. Т.В. Кізок. - Волгоград: Учителю,
2006 - 328 с.
4.Пономарева І.М. Загальна методика навчання біології: Учеб. Посібник для студ. пед. вузів / І.М. Пономарьова, В.П. Соломін, Г.Д. Сидельникова; Під ред. І.М. Пономарьової. - М.: Видавничий центр «Академія», 2003 -272 с.
Тип уроку: комбінований урок.
План проведення заняття:
№ та назва етапу
Час
1. Організаційний момент.
3 хв.
2. Перевірка домашнього завдання
10 хв.
3. Вивчення нового матеріалу
20 хв.
4. Закріплення знань - робота в групах
10 хв.
5. Завдання будинок
2 хв.
Хід уроку.
I. Організаційний момент.
Учитель вітає учнів. Перевіряє готовність до уроку класу (наявність чистої дошки, наочних посібників) та учнів (наявність підручника, зошити, письмового приладдя). Зазначає відсутніх в класному журналі. Повідомляє класу сторінки підручника по даній темі.
II. Перевірка домашнього завдання.
Учитель слухає відповіді учнів, при необхідності доповнює.
1. Виконання завдання 111 в робочому зошиті.
Розгляньте малюнок. Підпишіть назви органів.
1 - носова порожнина;
2 - гортань;
3 - мова;
4 - трахея;
5 - бронхи;
6 - легке;
7 - альвеоли.
2. Виконання завдання 115 у робочому зошиті.
Питання завдання і передбачувані відповіді учнів
1) Яке будова легені? Як це пов'язано з його функцією? (Див. Додаток № 2, 3)
(Основний орган дихальної системи - легкі. Тут відбувається газообмін між повітрям і кров'ю. Тканина легенів складається з найтонших розгалужень бронхів і тонкостінних легеневих пухирців - альвеол. У легенях налічують до 700 млн. альвеол, їх загальна поверхня в 40-70 разів більше загальної поверхні тіла людини. Така величезна поверхню легенів забезпечує більш повний контакт кисню з кров'ю, що сприяє швидкому насиченню кров'ю киснем. Стінки легеневих пухирців одним шаром епітеліальних клітин і густо обплетені сіткою капілярів, що також забезпечує швидке протікання газообміну.
Епітеліальні клітини легеневих пухирців виділяють біологічно активні речовини, які у вигляді тонкої плівки вистилають їхню внутрішню поверхню. Ця плівка підтримує постійний об'єм пухирців і не дає їм змикатися. Крім того, речовини плівки знешкоджують мікроорганізми, які проникають в легені з повітрям. «Відпрацьована» плівка виводиться через повітроносні шляхи у вигляді харкотиння або перетравлюється легеневими фагоцитами.
Зовні кожна легеня покрито гладкою блискучою оболонкою з сполучної тканини - легеневої плеврою. Внутрішня стінка грудної клітини вистелена пристеночной плеврою. Що знаходиться між ними герметична плевральна порожнина зволожена і зовсім не містить повітря. Тому легкі завжди тісно притиснуті до стінки грудної порожнини та їх обсяг завжди змінюється слідом за зміною об'єму грудної порожнини, а невелика кількість рідини, що міститься в плевральній порожнині, зменшує тертя при рухах легенів).
III. Вивчення нового матеріалу.
1. Самостійне знайомство учнів з текстом і малюнками на с. 142-144 підручника. Учні за завданням вчителя роблять короткий конспект уроку в зошити.
2. Обговорення прочитаного під керівництвом вчителя.
Питання вчителя і передбачувані відповіді учнів. При необхідності вчитель доповнює відповіді учнів.
1) Як змінюється склад повітря під час дихання? (Див. Додаток № 4)
(Вдихає людина повітря, що містить 21% кисню і 0,03-0,04% вуглекислого газу. Видихає повітря, що містить 16% кисню і 4-4,5% вуглекислого газу).
2) Як відбувається газообмін у легенях? (Див. Додаток № 2, 3)
(Легені складаються з легеневих пухирців (альвеол), густо обплетених капілярами.
Кисень з альвеол спрямовується в кров, а вуглекислий газ із крові - в альвеоли.
Кисень, розчинившись в крові, завдяки дифузії проникає всередину еритроцитів і вступає там у з'єднання з гемоглобіном. У результаті утворюється оксигемоглобін. Кожна молекула гемоглобіну здатна утримати чотири атома кисню. Збагачена киснем кров повертається в серце, а звідти спрямовується в усі органи і тканини).
3) Як відбувається газообмін у тканинах?
(Кисень з крові переходить в тканинну рідину, а з неї в клітини.
Вуглекислий газ з клітин переходить в тканинну рідину, а звідти - в кров.
Вільного кисню в крові небагато. Основна його частина входить до складу молекул оксигемоглобіну. Оксигемоглобіну - речовина не міцне. Він здатний зберігатися тільки тоді, коли в навколишньому середовищі багато вільного кисню. Тому під час руху крові по великих судинах оксигемоглобін не руйнується. Але, як тільки кров досягає капілярів і розчинений в ній кисень стане переходити в тканини, починається розпад оксигемоглобіну на гемоглобін і кисень.
У плазмі крові вуглекислого газу може бути розчинено зовсім не багато. Однак він вступає тут у хімічні реакції з різними молекулами, утворюючи легкорозчинні в крові і вельми нестійкі речовини. Опинившись у легеневих капілярах, ці речовини розпадаються, і утворився при цьому вуглекислий газ покидає кров'яне русло, а потім видаляється з організму).
4) Які зміни відбуваються з легкими, м'язами, діафрагмою при вдиху і видиху?
Відобразимо ці зміни у формі таблиці. Учитель заповнює таблицю на дошці. Учні переносять таблицю в зошиті.
Дихальне рух
Стан дихальних м'язів
Стан діафрагми
Стан легенів
Вдих
Зовнішні міжреберні м'язи скорочуються і піднімають ребра
Діафрагма скорочується і стає плоскою
-Грудна порожнина збільшується;
- Легені розширюються;
- Тиск в легенях стає нижче атмосферного;
-Повітря устрем -
подається в легені
Видих
Внутрішні міжреберні м'язи скорочуються і опускають ребра
Діафрагма розслабляється і стає опуклою
- Ребра опускаються;
- Грудна порожнина повертається у вихідне положення;
- Зменшується обсяг легенів;
- Тиск в легенях збільшується;
- Повітря виштовхується з легких назовні
5) Що таке життєва ємність легень?
(Життєва ємність легень - це найбільший об'єм повітря, який може видихнути людина після глибокого вдиху. ЖЄЛ = 3000-5500 мл).
6) Як регулюється дихання?
(Діяльністю дихальної системи управляє дихальний центр довгастого мозку).
IV. Закріплення знань.
Робота в групах. Учні класу діляться на 4 групи, кожна з яких отримує завдання. Учитель перевіряє правильність виконання завдання учнями.
I група. Виконання завдання у рубриці «Перевірте свої знання» на с. 146 підручника.
1) Розкажіть які процеси відбуваються в легеневих альвеолах.
2) Який механізм газообміну в тканинах?
3) Яким чином здійснюються дихальні рухи?
II група. Виконання завдання у рубриці «Які твердження вірні?» На с. 146 підручника. (Вірні затвердження вказані на с. 147).
III група. Виконання завдання у рубриці «Виберіть правильну відповідь» на с. 146 підручника. (Правильні відповіді надані на с. 147).
IV група. Виконання завдання у рубриці «Подумайте!» На с. 147 підручника.
1) Чим відрізняється легеневий обмін від тканинного?
(При легеневому газообміні кров насичується киснем, а при тканинному - вуглекислим газом. При легеневому газообміні кров віддає вуглекислий газ, а при тканинному - кисень).
2) Що вигідніше для водолаза: зробити перед зануренням кілька вдихів і видихів або набрати в легені якомога більше повітря?
(Для водолаза вигідніше набрати в легені якомога більше повітря. При частому диханні кисень повітря майже не проникає вглиб альвеол. При глибокому ж диханні повітря встигає проникнути глибоко в альвеоли, а завдяки цьому кров краще насичується киснем).
V група. Виконує завдання в рубриці «Розгляньте малюнок».
Розкажіть як відбувається газообмін у легенях і тканинах.
V Завдання будинок.
Пояснення вчителя.
Вивчіть текст підручника на с. 142-145; виконати завдання 116-118 в робочому зошиті.
2.3 Бесіда на тему: «Шкідливий вплив паління на організм підлітка»
Дана розмова розроблена для учнів старших класів середньої школи. Може бути проведена в рамках позакласного заняття.
Цілі:
- Навчальні-розширити знання учнів про можливі захворювання і порушеннях органів дихання, їх причини та профілактичні заходи; гігієнічних вимогах до повітряного середовища;
- Розвиваючі - формувати вміння: роз'яснювати необхідність провітрювання в житлових приміщеннях; обгрунтувати шкідливий вплив куріння;
- Виховують - формування в учнів настрою на здоровий спосіб життя, вміння відстоювати свою точку зору, приймати самостійні рішення.
ТСО і засоби наочності: таблиці: «Органи дихання», «Гігієна дихання».
Використана література:
1. Сапін, М.Р. Анатомія та фізіологія людини з віковими особливостями дитячого організму [Текст] / М.Р. Сапін, В.І. Сівоглазов. - М: Видавничий центр "Академія", 1999. - 448 с.
2. Пономарьова І.М. Загальна методика навчання біології: Учеб. Посібник для студ. пед. вузів / І.М. Пономарьова, В.П. Соломін, Г.Д. Сидельникова; Під ред. І.М. Пономарьової. - М.: Видавничий центр «Академія», 2003 -
272 с.
3. Литвак М.Є. Навчальний посібник з психотерапії та психології спілкування / М.Є. Литвак. - Вид. 10-е. - Ростов н / Д: Фенікс, 2006. - 608 с.
Тип уроку: урок-бесіда.
План проведення заняття:
№ та назва етапу
Час
1. Організаційний момент.
5 хв.
2. Розповідь вчителя з елементами бесіди
20 хв.
3. Обговорення нового матеріалу
15 хв.
4. Анкетування учнів
5 хв.
Хід уроку.
I. Організаційний момент.
Учитель вітає учнів. Перевіряє готовність учнів (наявність підручника, зошити, письмового приладдя). Зазначає відсутніх в класному журналі.
II. Розповідь вчителя з елементами бесіди.
Під час розповіді вчитель відповідає на запитання учнів.
«Друзі! Сьогодні на уроці ми поговоримо про шкоду куріння. Я розумію, що слухати, то про що ви вже багато разів чули, читали, справа не дуже приємне. І я б з задоволенням розповіла що-небудь інше. Але що робити? Ви ж теж не завжди робите те, що хочете! Постараюся бути не дуже нудною.
Ви знаєте, що тютюнопаління завдає величезної шкоди серцево-судинній системі. З кожної викуреної сигаретою у курця спочатку підвищується артеріальний тиск, потім падає нижче норми (що триває 30 хвилин) і тільки потім повертається до норми. Крім того, в основному у курців розвивається хвороба під назвою ендартеріїт, який призводить до закупорки артерій ніг, а потім і рук. Захворювання курців "перемежовуються кульгавість" супроводжується сильним болем під час ходьби. Хворий змушений кожні 10-15 хвилин зупинятися і чекати, поки біль вщухне. Це страждання прирікає хворого на тривалу втрату працездатності та інвалідність. Справа часто закінчується ампутацією.
Ви знаєте, що тютюнопаління завдає величезної шкоди дихальній системі: хронічний бронхіт з майже постійним кашлем, хронічний ларингіт з прокуреним голосом - постійні супутники курця. Я вже не кажу про рак легенів.
Ви знаєте, що тютюнопаління завдає величезної шкоди шлунково-кишковому тракту. Гастрит - постійний супутник курця, а виразкова хвороба - нерідкий гість.
Ви знаєте, що тютюнопаління завдає величезної шкоди сечостатевій системі. Цистити і простатити не рідкість у курців.
Ну, і нарешті, тютюнопаління завдає шкоди всій особистості, будучи формою токсикоманії, яка за своїми проявами прирівнюється до наркоманії. Ось про це я хочу з вами трохи поговорити. Давайте порівняємо тютюнопаління з відомим видом залежності - алкоголізм. Тут, я думаю, сумнівів ні у кого немає, що це згубна пристрасть.
Для чого п'ють? Для того, щоб розслабитися, зняти емоційну напругу. А для чого курять? Для того, щоб заспокоїтися, щоб зняти емоційну напругу.
Як розвивається алкоголізм? Спочатку, при першому прийомі, сп'яніння виникає від невеликої дози алкоголю. Епізодично питущий може сп'яніти від склянки вина або 100 грамів горілки. Чи не так і при курінні? Пам'ятайте розхожу фразу про те, що пачка цигарок вбиває коня.
Якщо людина починає пити регулярно, то поступово для того, щоб досягти необхідного психологічного ефекту, йому треба збільшити дозу випитого. Зростає стійкість до кількості випитого. Чи не так і при курінні?
Чому непитущі епізодично не можуть напитися так, щоб валятися під парканом? Тому, що у них є захисний знак - блювотний рефлекс. При «переборі» буде блювота. Чи не так і при табакокурінні? Епізодично курить, «балующійся», якщо ненавмисно затягнеться, почне надсадно кашляти. Кашльовий рефлекс - захисний знак.
Але як тільки зникне блювотний рефлекс і п'янки стають систематичними, настає алкоголізм. Чи не так і при табакокурінні? Як тільки зникне кашльовий рефлекс, ми знаємо, що перед нами вже нікотіноман.
Якщо алкоголіка позбавити спиртного, у нього розвинеться душевний дискомфорт, він буде думати тільки про випивку. Без спиртного він просто не зможе працювати. Чи не так і при табакокурінні? Ви знаєте, що палять не можуть довго і безперервно працювати, їм необхідний перекур.
На початкових етапах п'ють для того, щоб стало весело, але потім п'ють вже не для веселощів, а просто для того, щоб існувати. Напевно, ви бачили людей, які не могли приступити до роботи, поки не вип'ють. Руки тремтять, вид метушливий, погляд тривожний. Але як тільки вони вип'ють, рухи стають впевненими, погляд прояснюється, і вони можуть почати працювати. Коли з'являються ці ознаки, тобто абстиненція, алкоголізм переходить у другу стадію. Чи не так і при табакокурінні? Хто з вас не знає людей, які не випускають сигарети з рота? Водій з цигаркою, інженер, що змахує попіл з креслень, слідчий, глибокодумно пускав дим, - ось розхожі штампи наших фільмів, але вони відображають життя. І забороняти її показувати, як це колись було, не можна. Це життя. Хтось захоче наслідувати, але обов'язково у кого-то це викличе відразу.
Коли настає третя стадія алкоголізму, починають руйнуватися внутрішні органи. Цироз печінки, цукровий діабет, «бичаче серце» - ось далеко не повний перелік хвороб, які розвиваються при алкоголізмі. Чи не так і при табакокурінні?
Але чому люди легковажно відносяться до тютюнопаління? Перш за все тому, що при курінні не розвивається деградація особистості. Давайте подумаємо, чи так це?
У кожного з нас є недоліки, і ми намагаємося їх якось приховувати від оточуючих. Використовуємо дезодоранти, косметику, намагаємося носити такий одяг, яка приховувала б недосконалість нашої фігури. А ось що палять не тільки не приховують, але і афішують свій недолік. Та ще й зневажають нас, хто не палить. Хіба це не деградація? Нехай невелика, але деградація!
Скажіть, будь ласка, хто з вас наважиться, перебуваючи в суспільстві, попросити дозволу випустити кишкові гази? Але ж палять просять дозволу закурити в нашій присутності! Крім того, нікотин - отрута нервово-паралітичної дії! Тому прохання закурити означає: «Дозвольте я вас трохи отрую отрутою нервово-паралітичної дії?» Хіба це не деградація?
Я розумію, що ті, хто курить, будуть продовжувати палити і після уроку. Перед собою я ставлю скромніше завдання, і буду дуже задоволена, якщо хто-небудь, хто ще думає, курити чи не курити, утримається від куріння. Ось чому наступні кілька хвилин хочу присвятити вам, що сумніваються.
Куріння не так безпечно, як здається. Дійсно, воно не викликає такої явної деградації, яку викликає алкоголізм чи наркоманія. Нікотин не може викликати такий швидкий розпад організму, як це роблять морфій або алкоголь. Адже морфіністи рідко доживають до 35 років, а алкоголіки-до 55. Чому ж небезпечний нікотин? Справа в тому, що він, як троянського коня, відкриває шлях до більш складних форм наркотизації. Транквілізуючі, заспокійливу дію нікотину замалий, але людина, що палить вже звик жити під дією речовин, що впливають на нервову систему. Тому після кількох років куріння деякі курці починають вдаватися до більш складних форм наркотизації. Де ви бачили наркомана, який до першого прийому наркотику не курив би декілька років тютюн? Де ви бачили некурящого алкоголіка?
"Паління або здоров'я" - вибирайте самі. У тютюновому диму визначено 300 різних шкідливих речовин.
Нікотин викликає звуження кровоносних судин і тим самим сприяє підвищенню кров `яного тиску, напруженій роботі м'язи серця.
Ті люди, які вдаються до сигарети для заспокоєння нервів, повинні знати, що і хвилювання, і куріння збільшують вміст адреналіну в крові.
Виявлено, що нікотин збільшує згортання крові. Це призводить до того, що судини курців частіше закупорюються тромбами. Статистика свідчить, що в осіб, що викурюють до 20 сигарет на день, ймовірність захворювання інфарктом міокарда вдвічі вище, а у викурюють більше 20 - втричі вище, ніж у некурящих.
III. Обговорення нового матеріалу.
Після прослуховування повідомлення учні узагальнюють отримані знання, відповідаючи на запитання вчителя. Спільно з учнями робиться висновок.
1) Що відбувається з судинами після кожної викуреної сигарети?
(У курців після кожної викуреної сигарети спостерігається звуження судин, що триває 30 хвилин).
2) Як звуження судин впливає на роботу серця?
(У систематично, яка курить, судини майже безперервно перебувають у звуженому стані, що збільшує роботу серця із проштовхування крові. Працюючи з великим напруженням, серце швидше зношується і старіє).
3) Які ознаки "переміжної кульгавості" курців?
(Захворювання курців "перемежовуються кульгавість" супроводжується сильним болем під час ходьби. Хворий змушений кожні 10-15 хвилин зупинятися і чекати, поки біль вщухне. Це страждання прирікає хворого на тривалу втрату працездатності і призводить до інвалідності.
IV. Анкетування учнів.
Після обговорення прочитаного вчитель роздає учням анонімні анкети (див. Додаток № 5) з метою з'ясувати схильність класу шкідливим звичкам. Надалі це дозволить врахувати, висвітлення яких питань, що стосуються здорового способу життя, слід приділити найбільшу увагу. Анкетування може бути проведена у класах даної паралелі, що дозволить розробити програму з виховання навичок здорового способу життя в учнів цієї вікової категорії з урахуванням анатомо-фізіологічних та психологічних особливостей віку.

Висновок
Тема даної курсової роботи: «Методичні засади вивчення системи органів дихання у шкільному курсі біології». Проблема методичного забезпечення процесу навчання біології в школі має важливе значення.
Ця курсова робота має на такі цілі і завдання.
Мета: розробити методичні основи вивчення системи органів дихання у шкільному курсі біології.
Завдання: 1) вивчити методичну літературу з даної теми;
2) розробити конспекти уроків з теми;
3) підготувати бесіду про шкоду тютюнопаління.
У першій частині курсової роботи дано стислу характеристику уроку як основної форми навчання біології в середній школі, перераховані вимоги, які пред'являються до сучасного уроку біології, відображена система уроків в темі, перераховані основні види і типи уроків біології.
На основі цього були розроблені конспекти уроків біології за обраною темою. З цією метою була вивчена і творчо перероблена методична література, список якої додається. Крім конспектів уроків, теми яких входять до програми вивчення біології в середній школі, була підготовлена ​​бесіда з учнями старших класів на тему: «Шкідливий вплив паління на організм підлітка». Тема розмови може бути винесена на обговорення в рамках позакласного заняття з учнями. Анкета розроблена для розмови може бути використана з метою визначення рівня схильності учнів шкідливим звичкам. Дані конспекти представлені у методичній частині курсової роботи. У додатку до курсової роботи містяться зразки таблиць і схем, які можуть бути використані при проведенні уроків по темі. Я вважаю, що цілі і завдання, поставлені даної курсової роботою повністю досягнуті. Знання теми, розкритої у роботі, необхідно студентам-біологам при підготовці до практичних занять у школі. А конспекти уроків, розроблені в методичній частині, можуть допомогти молодим фахівцям, які тільки починають свою педагогічну діяльність.

Література
1. Акімов, Н.Б. Профілактика куріння [Текст] / Н.Б. Акімов - Новгород, 1994. - 74 с.
2. Богоявленська, А.Є. Активні форми та методи навчання біології [Текст] / А.Є. Богоявленська - М.: «Просвещение», 1996. - 192 с.
3. Брунов, Є.П. Методика навчання анатомії, фізіології і гігієни людини [Текст] / Є.П. Брунов, І.Д. Звєрєв, Г.Я. Малахова - М.: «Просвещение», 1978. - 301 с.
4. Ворзелян, Н.М. Загальна методика викладання біології [Текст] /
Н.М. Ворзелян, В.М. Карсунсько - М.: «Просвещение», 1976. - 384 с.
5. Ворзелян, Н.М. Проблеми методики викладання біології [Текст] / Н.М. Ворзелян - М.: «Педагогіка», 1974. - 224 с.
6. Гальперін, С.І. Анатомія та фізіологія людини [Текст] / С.І. Гальперін. - М.: Вища школа, 1974. - 468 с.
7. Зайцев, Г.К. Педагогіка здоров'я: освітні програми з валеології [Текст] / Г.К. Зайцев, В.В. Колбанов, М.Г. Колеснікова - Красноярськ, 1997. - 75 с.
8. Звєрєв, І.Д. Загальна методика викладання біології [Текст] / І.Д. Звєрєв, А.І. Мягкова - М.: «Просвещение», 1985. - 191 с.
9. Звєрєв, І.Д. Проблеми методики навчання біології в середній школі [Текст] / І.Д. Звєрєв - М.: Педагогіка, 1978. - 320 с.
10. Золотова, С.М. Валеологія: довідник школяра [Текст] / С.М. Золотова - Ростов н / Д ТОВ «Варо-ПРЕС», 1999. - 448 с.
11. Ілларіонов, Е.Ф. Поурочні розробки з біології 6 (7) кл. [Текст] / Е.Ф. Ілларіонов - М.: Вако, 2003. - 320 с.
12. Карцева, І.Д. Хрестоматія з методики викладання біології [Текст] / І.Д. Карцева, Л.С. Шубкіна - М.: «Просвещение», 1977. - 320 с.

Додаток № 1
Вид гортані при різних положеннях голосової щілини

1 - голосова щілина при співі високої ноти;
2 - те ж при спокійному вдиханні повітря;
3 - те ж у стані найбільшого розширення при дуже глибокому вдиху;
а, б, в - горизонтальні розрізи голосової щілини, голосових зв'язок і черпаловідних хрящів у всіх трьох випадках відповідно.

Додаток № 2
Бронхіальне дерево (полусхематічно)

1 - трахея; 2 - біфуркація трахеї; 3 - правий головний бронх;
4 - нижній правий бронх; 5 - сегментарні бронхи;
6 - розгалуження сегментарних бронхів.

Додаток № 3
Будова часточки легені
1 - нижній бронх; 2 - гілка легеневої артерії; 3 - лімфатичний вузол;
4 - лімфатичну протоку; 5, 6, 12 - бронхіоли; 7 - альвеолярний протока;
8,9 - альвеоли; 10 - плевра; 11 - приплив легеневої вени, 13 - гілка бронхіальної артерії; 14 - приплив бронхіальної вени.


Додаток № 4
Склад сухого повітря (у відсотках)

Повітря

О 2
СО 2
N 2 та інертні гази
Вдихуваний
Видихуваний
Альвеолярний
20.93
16.01
14.0
0.03
4.5
5.5
79.04
79.5
80.5

Додаток № 5
АНКЕТА
1. Возраст___________
2. Стать: муж______, жен_______
3. Сон (годин на добу )_________
4. Чи робите Ви зарядку? да____ немає ____ скільки разів на тиждень _______
5. Чи займаєтесь Ви спортом? да____ немає ____
скільки разів на неделю____ яким видом спорту занімаетесь____________
6. Яким видом спорту хотіли б заніматься_________________________
7. Чи займаєтесь Ви загартовуванням? да____ немає ____
8. Скільки часу в день витрачаєте
на підготовку домашнього заданія__________________________________
9. Чи відчуваєте Ви втома після уроков_________________________
10. Скільки годин на день проводите на свіжому воздухе________________
11. Чи відвідуєте у вільний час гуртки або секції? да____ нет____
якщо так, то какие_________________________________________________
12. Чи є Ваше харчування різноманітним? да_____ нет______
13. Куріння да____ нет_____ з якого возраста_______ кількість викурених сигарет в день_____________
14. Чи вживали Ви алкогольні напої? да_____ нет_____
15. Чи вживали ви наркотики? да_____ нет_____
16. Проінформовані Ви про вплив на організм шкідливих звичок? да____ нет_____ хотів (ла) би дізнатися більше __________
Додати в блог або на сайт

Цей текст може містити помилки.

Педагогіка | Розробка уроку
129.2кб. | скачати


Схожі роботи:
Багатощетинкові Особливості будови і фізіологія основних органів
Джгутикові Основні представники Особливості будови і функції органів 2
Джгутикові Основні представники Особливості будови і функції органів
Оцінка впливу темпераменту на поведінку людини
Екологія земноводних Особливості будови і фізіології органів земноводних
Особливості впливу електричного струму на організм людини
Особливості впливу електричного струму на організм людини
Форми і методи впливу органів державної влади та органів місцевого самоврядування на
Природа джерела механізм взаємодії з речовиною особливості впливу на організм людини
© Усі права захищені
написати до нас