Задача 1
Необхідно провести PEST-аналіз на прикладі будь-якого функціонуючого підприємства АР Крим.
PEST-аналіз - це інструмент, призначений для виявлення політичних, економічних, соціальних і технологічних аспектів зовнішнього середовища, які використовуються, щоб оцінити ринок для організаційної або бізнес-одиниці і можуть вплинути на стратегію підприємства.
Рішення:
Проведемо PEST-аналіз на прикладі ресторану «Mc'donald
Таким чином, в ході проведеного PEST-аналізу було простежено негативне і позитивний вплив різних чинників на даний вид бізнесу. У підсумку склалося негативний вплив цих факторів, отже, підприємству необхідно прогнозувати свою діяльність, а також розробляти адаптивну модель.
Задача 2
Необхідно виконати SWOT-аналіз на прикладі будь-якого функціонуючого підприємства АР Крим.
SWOT-аналіз - це визначення сильних і слабких сторін підприємства, а також можливостей і загроз, що виходять з його найближчого оточення.
Рішення:
Проведемо SWOT-аналіз на прикладі ресторану «Mc'donald»
Отже, на підставі SWOT-таблиці можна зробити висновок, що в кращому разі бізнес буде процвітати і далі, а в гіршому - безликий дизайн може призвести до зниження потоку покупців.
Підприємству необхідно проводити заходи щодо захисту своїх позицій у цій сфері за рахунок реструктуризації діяльності.
Задача 3
Вихідні дані, що характеризують становище підприємства на ринку:
Необхідно визначити відсутні дані, розрахувати ринкові частки підприємства Дп і всіх конкурентів, зміну ринкової частки підприємства ΔД, визначити факторне вплив виручки підприємства і конкурентів, оцінити вплив збуту продукції підприємства та його конкурентів на ринкову частку підприємства, розрахувати зміну виручки від реалізації продукції підприємства і його конкурентів на ринку в цілому та на кожному сегменті ринку, визначити вплив активності кожного сегменту на зміну ринкової частки підприємства і конкурентів, дати рекомендації щодо зміни маркетингової політики підприємства на кожному сегменті.
Необхідно провести PEST-аналіз на прикладі будь-якого функціонуючого підприємства АР Крим.
PEST-аналіз - це інструмент, призначений для виявлення політичних, економічних, соціальних і технологічних аспектів зовнішнього середовища, які використовуються, щоб оцінити ринок для організаційної або бізнес-одиниці і можуть вплинути на стратегію підприємства.
Рішення:
Проведемо PEST-аналіз на прикладі ресторану «Mc'donald
№ | Розглянутий чинник | Шкала оцінювання Від -3 до +3 |
Політичні фактори | ||
1 | Жорсткість санітарних норм для пунктів харчування | - 2 |
2 | Нестабільність політичної та економічної ситуації в країні | - 3 |
3 | Загроза з боку контролюючих органів та адміністрації | - 1 |
Економічні чинники | ||
1 | Зростання рівня інфляції в країні | - 3 |
2 | Вигідне розташування в місті | + 2 |
3 | Можливість створення нового бізнесу | + 1 |
4 | Надання податкових пільг для дрібного бізнесу | + 1 |
5 | Велика кількість ліцензованих видів діяльності | - 2 |
Соціальні фактори | ||
1 | Зростання темпів життя | + 3 |
2 | Збільшення чисельності потенційних споживачів за рахунок приїжджих у столицю | + 1 |
3 | Низька платоспроможність населення | - 3 |
4 | Відсутність кваліфікованих фахівців | - 1 |
Технологічні фактори | ||
1 | Розширюється асортимент обладнання для невеликих кафе | + 1 |
Ринкове оточення | ||
1 | Зростання рівня конкуренції | - 3 |
2 | Можливість розширення асортименту пропонованої продукції | + 2 |
3 | Наявність перспектив розвитку кожного з діючих у бізнесі | + 2 |
Разом Негативний вплив | -5 |
Задача 2
Необхідно виконати SWOT-аналіз на прикладі будь-якого функціонуючого підприємства АР Крим.
SWOT-аналіз - це визначення сильних і слабких сторін підприємства, а також можливостей і загроз, що виходять з його найближчого оточення.
Рішення:
Проведемо SWOT-аналіз на прикладі ресторану «Mc'donald»
Активи | Шкала оцінювання | Пасиви | Шкала оцінювання | |
1. Зовнішнє середовище | ||||
1.1 Макросередовище | ||||
Можливості | Загрози | |||
Позитивна динаміка ВВП | + 2 | Нестабільність законодавства | - 2 | |
Позитивне зовнішньоекономічне сальдо | + 2 | Рівень інфляції перевищує 6% | - 2 | |
Рівень доходів населення перевищує темп інфляції | + 2 | Рівень безробіття перевищує 6% | - 2 | |
Разом розділ 1.1 | + 6 | Разом розділ 1.1 | - 6 | |
1.2 Мікросередовище | ||||
Висока частка підприємств на ринку | + 2 | Високий рівень конкуренції | - 2 | |
Низький рівень концентрації споживачів | + 2 | Низька платоспроможність населення | - 2 | |
Висока еластичність цін на продукти | - 2 | |||
Разом у розділі 1.2 | + 4 | Разом у розділі 1.2 | - 6 | |
Разом по розділу 1 | + 10 | Разом по розділу 1 | - 12 | |
2. Внутрішнє середовище | ||||
Сильні сторони | Слабкі сторони | |||
Наявність ліцензії | + 2 | Низький рівень менеджменту | - 2 | |
Високий рівень кваліфікованості персоналу | + 2 | Поганий фінансовий стан | - 2 | |
Порівняно низька ціна на послуги | + 2 | Відсутність системи перепідготовки кадрів | - 2 | |
Широкий асортимент продукції | + 2 | Неяскравий дизайн піцерії | - 2 | |
Наявність ліцензії | + 2 | |||
Ефективна організаційна структура | + 2 | |||
Застосування нового обладнання | + 2 | |||
Разом розділ 2 | + 14 | Разом розділ 2 | - 8 | |
Всього по розділам | + 24 | Всього по розділам | - 20 | |
Баланс | + 4 | |||
Отже, на підставі SWOT-таблиці можна зробити висновок, що в кращому разі бізнес буде процвітати і далі, а в гіршому - безликий дизайн може призвести до зниження потоку покупців.
Підприємству необхідно проводити заходи щодо захисту своїх позицій у цій сфері за рахунок реструктуризації діяльності.
Задача 3
Вихідні дані, що характеризують становище підприємства на ринку:
Базовий період | Звітний період | |||||||
Показники | П | К1 | К2 | К3 | П | К1 | К2 | К3 |
1. Обсяг продажів | ||||||||
Сегмент 1 | 13,48 | 5,04 | 22,24 | 11,35 | 10,61 | 5,12 | 17,25 | 12,83 |
Сегмент 2 | 11,78 | 12,78 | - | 8,7 | 10,17 | 15,48 | 8,63 | 4,04 |
Сегмент 3 | 6,24 | 9,05 | - | 6,85 | 8,22 | 7,01 | 11,35 | 7,49 |
2. Ціна, грн. за | 5,81 | 5,87 | 5,79 | 5,91 | 5,84 | 5,88 | 5,82 | 5,97 |
Рішення:
Базовий період | Звітний період | |||||||||||||
Показники | П | К1 | К2 | К3 | Усі конкуренти | Весь ринок | П | К1 | К2 | К3 | Усі конкуренти | Весь ринок | ||
1. Обсяг продажу, тис. кг | 31,5 | 26,87 | 22,24 | 26,9 | 76,01 | 107,51 | 29,0 | 27,61 | 37,23 | 24,36 | 89,2 | 118,2 | ||
Сегмент1 | 13,48 | 5,04 | 22,24 | 11,35 | 38,63 | 52,11 | 10,61 | 5,12 | 17,25 | 12,83 | 35,2 | 45,81 | ||
Сегмент 2 | 11,78 | 12,78 | - | 8,7 | 21,48 | 33,26 | 10,17 | 15,48 | 8,63 | 4,04 | 28,15 | 38,32 | ||
Сегмент 3 | 6,24 | 9,05 | - | 6,85 | 15,9 | 22,14 | 8,22 | 7,01 | 11,35 | 7,49 | 25,85 | 34,07 | ||
2. Ціна, грн. за | 5,81 | 5,87 | 5,79 | 5,91 | 5,84 | 5,88 | 5,82 | 5,97 | ||||||
3. Виручка | 183,01 | 157,73 | 128,77 | 158,98 | 445,48 | 628,49 | 169,36 | 162,35 | 216,68 | 145,43 | 524,46 | 693,82 | ||
Сегмент 1 | 78,32 | 29,58 | 128,77 | 67,08 | 225,43 | 303,75 | 61,96 | 30,11 | 100,4 | 76,6 | 207,11 | 269,07 | ||
Сегмент 2 | 68,44 | 75,02 | - | 51,42 | 126,44 | 194,88 | 59,39 | 91,02 | 50,23 | 24,12 | 165,37 | 224,75 | ||
Сегмент 3 | 36,25 | 53,12 | - | 40,48 | 93,6 | 129,85 | 48,0 | 41,22 | 66,06 | 44,72 | 152,0 | 200,0 | ||
Визначимо обсяг продажів підприємства і конкурентів на всьому ринку (базовий період):
V = C 1 + C 2 + C 3
V п = 13,48 +11,78 +6,24 = 31,5 тис. кг.
V к1 = 5,04 +12,78 +9,05 = 26,87 тис. кг.
V к2 = 22,24 тис. кг.
V к3 = 11,35 +8,7 +6,85 = 26,9 тис. кг.
V к = 26,87 +22,24 +26,9 = 76,01 тис. кг.
V весь ринок = 31,5 +76,01 = 107,51 тис. кг.
Визначимо обсяг продажів конкурентів по кожному сегменту:
V КС1 = 5,04 +22,24 +11,35 = 38,63 тис. кг.
V КС2 = 12,78 +8,7 = 21,48 тис. кг.
V кс3 = 9,05 +6,85 = 15,9 тис. кг.
Розрахуємо обсяг продажів на кожному сегменті й по всіх учасників ринкових відносин:
V з1 = 13,48 +38,63 = 52,11 тис. кг.
V с2 = 11,78 +21,48 = 33,26 тис. кг.
V с3 = 6,24 +15,9 = 22,14 тис. кг.
Розрахуємо виручку підприємства і конкурентів на всьому ринку:
У п = Ц * V п = 5,81 * 31,5 = 183,01 тис. грн.
У к = Ц * V до
У к1 = 5,87 * 26,87 = 157,73 тис. грн.
У к2 = 5,79 * 22,24 = 128,77 тис. грн.
У к3 = 5,91 * 26,9 = 158,98 тис. грн.
Розрахуємо виручку підприємства і конкурентів на кожному сегменті:
а) 1-й сегмент
У п = Ц * V ПС1 = 5,81 * 13,48 = 78,32 тис. грн.
У к1 = Ц * V КС1 = 5,04 * 5,87 = 29,58 тис. грн.
У к2 = 22,24 * 5,79 = 128,77 тис. грн.
У к3 = 11,35 * 5,91 = 67,08 тис. грн.
б) 2-й сегмент
У п = Ц * V ПС2 = 5,81 * 11,78 = 68,44 тис. грн.
У к1 = Ц * V КС2 = 12,78 * 5,87 = 75,02 тис. грн.
У к3 = 8,7 * 5,91 = 51,42 тис. грн.
в) 3-й сегмент
У п = Ц * V Пс3 = 5,81 * 6,24 = 36,25 тис. грн.
У к1 = Ц * V кс3 = 9,05 * 5,87 = 53,12 тис. грн.
У к3 = 6,85 * 5,91 = 40,48 тис. грн.
Розрахуємо виручку по кожному сегменту і по всіх учасників ринкових відносин
У к = У к1 + В к2 + В к3 = 445,48 тис. грн.
У КС1 = В к1 + В к2 + В к3 = 29,58 + 128,77 + 67,08 = 225,43 тис.
У КС2 = В к1 + В к2 + В к3 = 75,02 + 51,42 = 126,44 тис. грн.
У кс3 = В к1 + В к2 + В к3 = 53,12 + 40,48 = 93,6 тис. грн.
У ринок = В до + В п = 183,01 +445,48 = 628,49 тис. грн.
У з1 = 78,32 +225,43 = 303,75 тис.
У с2 = 68,44 +126,44 = 194,88 тис. грн.
У с3 = 36,25 +93,6 = 129,85 тис. грн.
Визначимо обсяг продажів підприємства і конкурентів на всьому ринку (звітний період):
V = C 1 + C 2 + C 3
V п = 10,61 +10,17 +8,22 = 29,0 тис. кг.
V к1 = 5,12 +15,48 +7,01 = 27,61 тис. кг.
V к2 = 17,25 +8,63 +11,35 = 37,23 тис. кг.
V к3 = 12,83 +4,04 +7,49 = 24,36 тис. кг.
V к = 27,61 +37,23 +24,36 = 89,2 тис. кг.
V весь ринок = 29,0 +89,2 = 118,2 тис. кг.
Визначимо обсяг продажів конкурентів по кожному сегменту:
V КС1 = 5,12 +17,25 +12,83 = 35,2 тис. кг.
V КС2 = 15,48 +8,63 +4,04 = 28,15 тис. кг.
V кс3 = 7,01 +11,35 +7,49 = 25,85 тис. кг.
Розрахуємо обсяг продажів на кожному сегменті й по всіх учасників ринкових відносин:
V з1 = 10,61 +35,2 = 45,81 тис. кг.
V с2 = 10,17 +28,15 = 38,32 тис. кг.
V с3 = 8,22 +25,85 = 34,07 тис. кг.
Розрахуємо виручку підприємства і конкурентів на всьому ринку:
У п = Ц * V п = 5,84 * 29,0 = 169,36 тис. грн.
У к = Ц * V до
У к1 = 5,88 * 27,61 = 162,35 тис. грн.
У к2 = 5,82 * 37,23 = 216,68 тис. грн.
У к3 = 5,97 * 24,36 = 154,43 тис. грн.
Розрахуємо виручку підприємства і конкурентів на кожному сегменті:
а) 1-й сегмент
У п = Ц * V ПС1 = 5,84 * 10,61 = 61,96 тис. грн.
У к1 = Ц * V КС1 = 5,12 * 5,88 = 30,11 тис. грн.
У к2 = 17,25 * 5,82 = 100,4 тис. грн.
У к3 = 12,83 * 5,97 = 76,6 тис. грн.
б) 2-й сегмент
У п = Ц * V ПС2 = 5,84 * 10,17 = 59,39 тис. грн.
У к1 = Ц * V КС2 = 15,48 * 5,88 = 91,02 тис. грн.
У к2 = 8,63 * 5,82 = 50,23 тис. грн
У к3 = 4,04 * 5,97 = 24,12 тис. грн.
в) 3-й сегмент
У п = Ц * V Пс3 = 5,84 * 8,22 = 48,0 тис. грн.
У к1 = Ц * V кс3 = 7,01 * 5,88 = 41,22 тис. грн.
У к2 = 11,35 * 5,82 = 66,06 тис. грн
У к3 = 7,49 * 5,97 = 44,72 тис. грн.
Розрахуємо виручку по кожному сегменту і по всіх учасників ринкових відносин
У к = У к1 + В к2 + В к3 = 162,35 +216,68 +145,43 = 524,46 тис. грн.
У КС1 = В к1 + В к2 + В к3 = 30,11 +100,4 +76,6 = 207,11 тис.
У КС2 = В к1 + В к2 + В к3 = 91,02 +50,23 +24,12 = 165,37 тис. грн.
У кс3 = В к1 + В к2 + В к3 = 41,22 +66,06 +44,72 = 152,0 тис. грн.
У ринок = В до + В п = 169,36 +524,46 = 693,82 тис. грн.
У з1 = 61,96 +207,11 = 269,07 тис.
У с2 = 59,38 +165,37 = 224,75 тис. грн.
У с3 = 48,0 +152,0 = 200,0 тис. грн.
Визначимо ринкові частки підприємства і всіх конкурентів:
Д п = ; Д к =
а) базисний період
Д п = ; Д к =
б) звітний період
Д п = ; Д к =
Визначимо зміну ринкової частки підприємства:
ΔД п = Д о - Д п б = 0,244 - 0,291 = -0,047
ΔД к = Д о к - Д до б = 0,756 - 0,709 = 0,047
Розрахуємо факторне вплив виручки підприємства і конкурентів:
ΔДпф = 0,5 (ΔДп + - )
ΔДпф = 0,5 (-0,047 +169,36 / (169,36 +445,48) - 183,01 / (183,01 +524,46)) = -0,0155
ΔДкф = 0,5 (ΔДк + - )
ΔДкф = 0,5 (0,047 +183,01 / (183,01 +524,46) - 169,36 / (169,36 +445,48)) = 0,0155
Таким чином, провівши факторний аналіз можна зробити висновок про те, що ринкова частка підприємства змінилася в результаті «тиску» конкурентів.
Розрахуємо зміну виручки від реалізації продукції підприємства та його конкурентів на ринку в цілому та на кожному сегменті ринку:
ΔВп = ΔВпо - ΔВпб; ΔВк = ΔВко - ΔВкб
ΔВп = 169,36-183,01 = -13,65 тис. грн. ΔВк = 524,46-445,48 = 78,98 тис. грн.
ΔВп1 = 61,96-78,32 = -16,36 тис. грн. ΔВк1 = 207,11-225,43 =- 18,32 тис. грн.
ΔВп2 = 59,39-68,44 = -9,05 тис. грн. ΔВк2 = 165,37-126,44 = 38,93 тис. грн.
ΔВп3 = 48,0-36,25 = 11,75 тис. грн. ΔВк3 = 152,0-93,6 = 58,4 тис. грн.
Таким чином, на підприємстві спостерігається зниження виручки на 13,65 тис. грн. за рахунок зниження виручки на 1 сегменті, виручка ж конкурентів зросла на 78,98 тис. грн. за рахунок збільшення виручки на 2 сегменті ринку.
Визначити вплив активності кожного сегменту на зміну ринкової частки підприємства і конкурентів
ΔДп1 = ΔДпф * ΔВп1/ΔВп; ΔДк1 = ΔДкф * ΔВк1/ΔВк;
ΔДп1 = -0,0155 * (-16,36) / (-13,65) = -0,0186
ΔДп2 = -0,0155 * (-9,05) / (-13,65) = -0,0103
ΔДп3 = -0,0155 * 11,75 / (-13,65) = 0,0133
Разом: -0,0156
ΔДк1 = 0,0155 * 18,32 / 78,98 = 0,0036
ΔДк2 = 0,0155 * 38,93 / 78,98 = 0,0076
ΔДк3 = 0,0155 * 58,4 / 78,98 = 0,0115
Разом: 0,1262
Таким чином, підприємству необхідно терміново міняти свою маркетингову політику, впроваджувати нові маркетингові інструменти: необхідно змінити метод ціноутворення, провести нову рекламну компанію. Необхідно встановити також постійний моніторинг зовнішнього і внутрішнього впливу на діяльність фірми. Слід також розробити систему знижок, провести акції з метою привернення уваги споживачів до продукції.
Задача 4
На підставі даних, наведених у таблиці розрахувати прогноз ефективності функціонування гаданої служби маркетингу для структури підприємства і зробити висновки. Проміжні результати розрахунку затратоемкую, прибутковості і рентабельності представити графічно.
V = C 1 + C 2 + C 3
V п = 13,48 +11,78 +6,24 = 31,5 тис. кг.
V к1 = 5,04 +12,78 +9,05 = 26,87 тис. кг.
V к2 = 22,24 тис. кг.
V к3 = 11,35 +8,7 +6,85 = 26,9 тис. кг.
V к = 26,87 +22,24 +26,9 = 76,01 тис. кг.
V весь ринок = 31,5 +76,01 = 107,51 тис. кг.
Визначимо обсяг продажів конкурентів по кожному сегменту:
V КС1 = 5,04 +22,24 +11,35 = 38,63 тис. кг.
V КС2 = 12,78 +8,7 = 21,48 тис. кг.
V кс3 = 9,05 +6,85 = 15,9 тис. кг.
Розрахуємо обсяг продажів на кожному сегменті й по всіх учасників ринкових відносин:
V з1 = 13,48 +38,63 = 52,11 тис. кг.
V с2 = 11,78 +21,48 = 33,26 тис. кг.
V с3 = 6,24 +15,9 = 22,14 тис. кг.
Розрахуємо виручку підприємства і конкурентів на всьому ринку:
У п = Ц * V п = 5,81 * 31,5 = 183,01 тис. грн.
У к = Ц * V до
У к1 = 5,87 * 26,87 = 157,73 тис. грн.
У к2 = 5,79 * 22,24 = 128,77 тис. грн.
У к3 = 5,91 * 26,9 = 158,98 тис. грн.
Розрахуємо виручку підприємства і конкурентів на кожному сегменті:
а) 1-й сегмент
У п = Ц * V ПС1 = 5,81 * 13,48 = 78,32 тис. грн.
У к1 = Ц * V КС1 = 5,04 * 5,87 = 29,58 тис. грн.
У к2 = 22,24 * 5,79 = 128,77 тис. грн.
У к3 = 11,35 * 5,91 = 67,08 тис. грн.
б) 2-й сегмент
У п = Ц * V ПС2 = 5,81 * 11,78 = 68,44 тис. грн.
У к1 = Ц * V КС2 = 12,78 * 5,87 = 75,02 тис. грн.
У к3 = 8,7 * 5,91 = 51,42 тис. грн.
в) 3-й сегмент
У п = Ц * V Пс3 = 5,81 * 6,24 = 36,25 тис. грн.
У к1 = Ц * V кс3 = 9,05 * 5,87 = 53,12 тис. грн.
У к3 = 6,85 * 5,91 = 40,48 тис. грн.
Розрахуємо виручку по кожному сегменту і по всіх учасників ринкових відносин
У к = У к1 + В к2 + В к3 = 445,48 тис. грн.
У КС1 = В к1 + В к2 + В к3 = 29,58 + 128,77 + 67,08 = 225,43 тис.
У КС2 = В к1 + В к2 + В к3 = 75,02 + 51,42 = 126,44 тис. грн.
У кс3 = В к1 + В к2 + В к3 = 53,12 + 40,48 = 93,6 тис. грн.
У ринок = В до + В п = 183,01 +445,48 = 628,49 тис. грн.
У з1 = 78,32 +225,43 = 303,75 тис.
У с2 = 68,44 +126,44 = 194,88 тис. грн.
У с3 = 36,25 +93,6 = 129,85 тис. грн.
Визначимо обсяг продажів підприємства і конкурентів на всьому ринку (звітний період):
V = C 1 + C 2 + C 3
V п = 10,61 +10,17 +8,22 = 29,0 тис. кг.
V к1 = 5,12 +15,48 +7,01 = 27,61 тис. кг.
V к2 = 17,25 +8,63 +11,35 = 37,23 тис. кг.
V к3 = 12,83 +4,04 +7,49 = 24,36 тис. кг.
V к = 27,61 +37,23 +24,36 = 89,2 тис. кг.
V весь ринок = 29,0 +89,2 = 118,2 тис. кг.
Визначимо обсяг продажів конкурентів по кожному сегменту:
V КС1 = 5,12 +17,25 +12,83 = 35,2 тис. кг.
V КС2 = 15,48 +8,63 +4,04 = 28,15 тис. кг.
V кс3 = 7,01 +11,35 +7,49 = 25,85 тис. кг.
Розрахуємо обсяг продажів на кожному сегменті й по всіх учасників ринкових відносин:
V з1 = 10,61 +35,2 = 45,81 тис. кг.
V с2 = 10,17 +28,15 = 38,32 тис. кг.
V с3 = 8,22 +25,85 = 34,07 тис. кг.
Розрахуємо виручку підприємства і конкурентів на всьому ринку:
У п = Ц * V п = 5,84 * 29,0 = 169,36 тис. грн.
У к = Ц * V до
У к1 = 5,88 * 27,61 = 162,35 тис. грн.
У к2 = 5,82 * 37,23 = 216,68 тис. грн.
У к3 = 5,97 * 24,36 = 154,43 тис. грн.
Розрахуємо виручку підприємства і конкурентів на кожному сегменті:
а) 1-й сегмент
У п = Ц * V ПС1 = 5,84 * 10,61 = 61,96 тис. грн.
У к1 = Ц * V КС1 = 5,12 * 5,88 = 30,11 тис. грн.
У к2 = 17,25 * 5,82 = 100,4 тис. грн.
У к3 = 12,83 * 5,97 = 76,6 тис. грн.
б) 2-й сегмент
У п = Ц * V ПС2 = 5,84 * 10,17 = 59,39 тис. грн.
У к1 = Ц * V КС2 = 15,48 * 5,88 = 91,02 тис. грн.
У к2 = 8,63 * 5,82 = 50,23 тис. грн
У к3 = 4,04 * 5,97 = 24,12 тис. грн.
в) 3-й сегмент
У п = Ц * V Пс3 = 5,84 * 8,22 = 48,0 тис. грн.
У к1 = Ц * V кс3 = 7,01 * 5,88 = 41,22 тис. грн.
У к2 = 11,35 * 5,82 = 66,06 тис. грн
У к3 = 7,49 * 5,97 = 44,72 тис. грн.
Розрахуємо виручку по кожному сегменту і по всіх учасників ринкових відносин
У к = У к1 + В к2 + В к3 = 162,35 +216,68 +145,43 = 524,46 тис. грн.
У КС1 = В к1 + В к2 + В к3 = 30,11 +100,4 +76,6 = 207,11 тис.
У КС2 = В к1 + В к2 + В к3 = 91,02 +50,23 +24,12 = 165,37 тис. грн.
У кс3 = В к1 + В к2 + В к3 = 41,22 +66,06 +44,72 = 152,0 тис. грн.
У ринок = В до + В п = 169,36 +524,46 = 693,82 тис. грн.
У з1 = 61,96 +207,11 = 269,07 тис.
У с2 = 59,38 +165,37 = 224,75 тис. грн.
У с3 = 48,0 +152,0 = 200,0 тис. грн.
Визначимо ринкові частки підприємства і всіх конкурентів:
Д п =
а) базисний період
Д п =
б) звітний період
Д п =
Визначимо зміну ринкової частки підприємства:
ΔД п = Д о - Д п б = 0,244 - 0,291 = -0,047
ΔД к = Д о к - Д до б = 0,756 - 0,709 = 0,047
Розрахуємо факторне вплив виручки підприємства і конкурентів:
ΔДпф = 0,5 (ΔДп +
ΔДпф = 0,5 (-0,047 +169,36 / (169,36 +445,48) - 183,01 / (183,01 +524,46)) = -0,0155
ΔДкф = 0,5 (ΔДк +
ΔДкф = 0,5 (0,047 +183,01 / (183,01 +524,46) - 169,36 / (169,36 +445,48)) = 0,0155
Таким чином, провівши факторний аналіз можна зробити висновок про те, що ринкова частка підприємства змінилася в результаті «тиску» конкурентів.
Розрахуємо зміну виручки від реалізації продукції підприємства та його конкурентів на ринку в цілому та на кожному сегменті ринку:
ΔВп = ΔВпо - ΔВпб; ΔВк = ΔВко - ΔВкб
ΔВп = 169,36-183,01 = -13,65 тис. грн. ΔВк = 524,46-445,48 = 78,98 тис. грн.
ΔВп1 = 61,96-78,32 = -16,36 тис. грн. ΔВк1 = 207,11-225,43 =- 18,32 тис. грн.
ΔВп2 = 59,39-68,44 = -9,05 тис. грн. ΔВк2 = 165,37-126,44 = 38,93 тис. грн.
ΔВп3 = 48,0-36,25 = 11,75 тис. грн. ΔВк3 = 152,0-93,6 = 58,4 тис. грн.
Таким чином, на підприємстві спостерігається зниження виручки на 13,65 тис. грн. за рахунок зниження виручки на 1 сегменті, виручка ж конкурентів зросла на 78,98 тис. грн. за рахунок збільшення виручки на 2 сегменті ринку.
Визначити вплив активності кожного сегменту на зміну ринкової частки підприємства і конкурентів
ΔДп1 = ΔДпф * ΔВп1/ΔВп; ΔДк1 = ΔДкф * ΔВк1/ΔВк;
ΔДп1 = -0,0155 * (-16,36) / (-13,65) = -0,0186
ΔДп2 = -0,0155 * (-9,05) / (-13,65) = -0,0103
ΔДп3 = -0,0155 * 11,75 / (-13,65) = 0,0133
Разом: -0,0156
ΔДк1 = 0,0155 * 18,32 / 78,98 = 0,0036
ΔДк2 = 0,0155 * 38,93 / 78,98 = 0,0076
ΔДк3 = 0,0155 * 58,4 / 78,98 = 0,0115
Разом: 0,1262
Таким чином, підприємству необхідно терміново міняти свою маркетингову політику, впроваджувати нові маркетингові інструменти: необхідно змінити метод ціноутворення, провести нову рекламну компанію. Необхідно встановити також постійний моніторинг зовнішнього і внутрішнього впливу на діяльність фірми. Слід також розробити систему знижок, провести акції з метою привернення уваги споживачів до продукції.
Задача 4
На підставі даних, наведених у таблиці розрахувати прогноз ефективності функціонування гаданої служби маркетингу для структури підприємства і зробити висновки. Проміжні результати розрахунку затратоемкую, прибутковості і рентабельності представити графічно.
Рік | Прибуток, тис. грн. | Обсяг продажу, тис. грн | Витрати на службу маркетингу, грн | Чисельність служби маркетингу, чол. |
2000 | 298,4 | 458,7 | 2568 | 12 |
2001 | 359,4 | 343,6 | 3189 | 10 |
2002 | 305,7 | 758,8 | 2198 | 19 |
2003 | 459,7 | 633,4 | 4569 | 14 |
2004 | 398,5 | 875,6 | 3578 | 17 |
2005 | 402,8 | 657,4 | 5987 | 10 |
2006 | 639,8 | 521,8 | 4213 | 8 |
Рішення:
Оцінити службу маркетингу можна за допомогою наступних показників:
1. Затратоемкую, яка розраховується як відношення витрат на службу маркетингу і обсягу продажів
2000: 2568/458700 = 0,0056 грн / грн
2001: 3189/343600 = 0,0093 грн / грн
2002: 2198/758800 = 0,0029 грн / грн
2003: 4569/633400 = 0,0072 грн / грн
2004: 3578/875600 = 0,0041 грн / грн
2005: 5987/657400 = 0,0091 грн / грн
2006: 4213/521800 = 0,0081 грн / грн
Відобразимо динаміку показників затратоемкую графічно:
\ S
2. Прибутковість, яка розраховується як відношення прибутку і числа служб маркетингу
2000: 298400/12 = 24867 грн / чол.
2001: 359400/10 = 35940 грн / чол.
2002: 305700/19 = 16089 грн / чол.
2003: 459700/14 = 32 842 грн / чол.
2004: 398500/17 = 23447 грн / чол.
2005: 402800/10 = 40280 грн / чол.
2006: 639800 / 8 = 79984 грн / чол.
Відобразимо динаміку показників прибутковості графічно:
\ S
3. Рентабельність, яка розраховується як відношення прибутку до витрат служби маркетингу
2000: 298400/2568 * 100% = 11620%
2001: 359400/3189 * 100% = 11270%
2002: 305700/2198 * 100% = 13908%
2003: 459700/4569 * 100% = 10061%
2004: 398500/3578 * 100% = 11138%
2005: 402800/5987 * 100% = 6728%
2006: 639800/4213 * 100% = 15186%
Відобразимо динаміку показників рентабельності графічно
\ S
Таким чином, прибуток підприємства збільшився, що було викликано зменшенням чисельності служб маркетингу в 2005-2006 рр.. на 2 особи.
Задача 5
Оцінити ступінь ризику підприємства, що виходить на ринок з новим товаром, використовуючи такі дані. Запропонуйте заходи для стабілізації діяльності підприємства.
Рішення
Розрахувати та оцінити ступінь ризику фірми, яка вступає на ринок, можна за допомогою наступної формули:
Р = ,
де Р - рівень ризику, Кр - коефіцієнт ризику.
1. Розрахуємо коефіцієнт ліквідності, який дорівнює відношенню різниці суми оборотних коштів і суми запасів до суми поточної заборгованості.
Сума запасів розраховується як сума матеріалів та продуктів харчування і МШП:
2005: 3,99 +82,62 = 86,61 тис. грн.
2006: 65,73 +144,36 = 210,09 тис. грн.
Розрахуємо коефіцієнт ліквідності:
2005: (356,38-86,61) / 41,58 = 6,49
2006: (418,12-210,09) / 103,32 = 2,01
2. Розрахуємо коефіцієнт капіталу, який дорівнює відношенню суми зобов'язань до суми власного капіталу.
Сума зобов'язань визначається як сума дебіторської заборгованості за товари та дебіторської заборгованості за розрахунками:
2005: 83,5 +84,41 = 167,91 тис. грн.
2006: 145,24 +146,15 = 291,39 тис. грн.
Сума власного капіталу визначається як сума статутного капіталу, додаткового капіталу та резервного.
Коефіцієнт капіталу:
2005: 167,91 / (105,21 +3,10 +18,64 +17,09) = 1,17
2006: 291,39 / (105,21 +58,64 +24,3 +12,3) = 200,45
3. Розрахуємо коефіцієнт валового прибутку, який визначається як сума прибутку від реалізації продукції, прибутку від реалізації ОПФ і прибутку від позареалізаційної діяльності.
Прибуток від реалізації продукції визначається як різниця твори обсягу продажів на ціну та ПДВ:
2005: 180,22 * 0,205-180,22 * 0,205 * 0,2 = 29,57 тис. грн.
2006: 241,96 * 0,27 - 241,96 * 0,27 * 0,2 = 52,26 тис. грн.
Сума валового прибутку:
2005: 29,57 +97,02 = 126,59 тис. грн.
2006: 52,26 +158,76 = 211,02 тис. грн.
Коефіцієнт валового прибутку:
2005: 126,59 / 144,04 = 0,88
2006: 211,02 / 52,26 = 4,04
4. Розрахуємо коефіцієнт рентабельності виробництва, який визначається як відношення суми валового прибутку до суми власного капіталу:
2005:126,59 / 144,04 = 0,7
2006:211,02 / 200,45 = 1,05
5. Розрахуємо коефіцієнт рентабельності активів, який визначається як відношення суми чистого прибутку до суми активів.
Чистий прибуток = Валовий прибуток - податок на прибуток
Визначимо розмір чистого прибутку:
2005: 126,59-31,65 = 94,94 тис. грн.
2006: 211,02-52,76 = 158,27 тис. грн.
Сума активів визначається як сума необоротних активів + векселі отримані + дебіторська заборгованість за товари + дебіторська заборгованість за розрахунками + поточні фінансові інвестиції + витрати майбутніх періодів:
2005: 78,44 +83,5 +84,41 +89,31 +84,5 = 402,16 тис. грн.
2006: 143 +140,18 +145,24 +146,15 +151,05 +146,24 = 871,86 тис. грн.
Розрахуємо коефіцієнт рентабельності активів:
2005: 94,94 / 501,42 = 0,2
2006: 158,27 / 871,86 = 0,18
6. Розрахуємо коефіцієнт ефективності оборотних коштів, який розраховується як відношення суми обсягу продажів до суми власного оборотного капіталу.
Сума власного оборотного капіталу = векселі отримані + дебіторська заборгованість за товари + дебіторська заборгованість за розрахунками + поточні фінансові інвестиції + витрати майбутніх періодів:
2005: 83,5 +84,41 +89,31 +84,5 = 420,16 тис.грн.
2006: 140,18 +145,24 +146,15 +151,05 +146,24 = 728,86 тис.грн.
Оопеределім коефіцієнт ефективності оборотних коштів:
2005: 180,22 / 420,16 = 0,43
2006: 52,26 / 728,86 = 0,1
7. Розрахуємо ступінь ризику:
2005: 6,498 +1,17 +0,7 +0,88 +0,2 +0,43 = 9,87
Таким чином, підприємству не слід виходити на ринок з новим товаром, оскільки ступінь ризику висока.
2006: 2,01 +1,45 +4,04 +1,05 +0,18 +0,1 = 8,8
Таким чином, підприємству не слід виходити на ринок з новим товаром, оскільки ступінь ризику висока.
Задача 6
Оцінити ринковий попит на аудіокасети та індекс купівельної спроможності населення в 2-х областях виходячи з таких даних. Зробіть висновки.
Рішення:
Щоб розрахувати ринковий попит на конкретний товар необхідно скористатися формулою:
Ринковий попит на аудіокасети = Чисельність населення в регіоні * середньодушовий показник наявного доходу * середню частку витрат на аудіоапаратуру у витратах на побутову техніку * очікувана частка витрат на аудіокасети у величині витрат на аудіоапаратуру.
Донецька область:
1.1 Середньоподушний показник наявного доходу = з / плата-податки-витрати на житло і харчування:
1159,7-1159,7 * 0,15-341,5 = 644,25 грн.
1.2 Середня частка витрат на аудіоапаратуру у витратах на побутову техніку = витрати на аудіоапаратуру / витрати на побутову техніку:
263,3 / 123,3 = 2,135 або 213,5%
1.3 Очікувана частка витрат у величині витрат на аудіоапаратуру = витрати на аудіокасети / витрати на аудіоапаратуру:
54,4 / 263,3 = 0,207 або 20,7%
1.4 Визначимо ринковий попит:
644,25 * 2,135 * 0,207 * 1358,8 = 386 882 чол.
Київська область:
2.1 Середньоподушний показник наявного доходу = з / плата-податки-витрати на житло і харчування:
1204,3-1204,3 * 0,15-365,4 = 658,26 грн.
2.2 Середня частка витрат на аудіоапаратуру у витратах на побутову техніку = витрати на аудіоапаратуру / витрати на побутову техніку:
256,6 / 397,8 = 0,645 або 64,5%
2.3 Очікувана частка витрат у величині витрат на аудіоапаратуру = витрати на аудіокасети / витрати на аудіоапаратуру:
58,5 / 256,6 = 0,228 або 22,8%
2.4 Визначимо ринковий попит:
658,26 * 0,645 * 0,228 * 1458,8 = 141 217 чол.
Таким чином, в Донецькій області ринковий попит більший, ніж в Київській.
3. Визначимо індекс купівельної здатності:
D = X1 * Ai + X2 * Bi + X3 * Ci, де Х1, Х2, Х3 - розраховані показники, Ai - наявний дохід у регіоні / наявний дохід населення країни, Bi - обсяг реалізації в регіоні / обсяг реалізації в країні, Ci - чисельність населення в регіоні / чисельність населення в країні.
Донецька область:
D = 0,23 * 644,25 / 458,74 +0,28 * 18798,9 / 78956,2 +0,36 * 1358,8 / 47856,3 = 0,4
Київська область:
D = 0,26 * 658,26 / 458,74 +0,24 * 24256,3 / 78956,2 +0,36 * 1458,8 / 47856,3 = 0,458
Таким чином, аудіокасети повинні реалізовуватися в Донецькій області, оскільки тут досягається високий відсоток реалізації товару, а також високий рівень купівельної спроможності.
Задача 7
Діяльність підприємства описується такими даними:
Рішення
1. Додатковий товарооборот під впливом реклами можна визначити, використовуючи наступну формулу:
Тд = Тс * П * Д/100%,
де Тд - додатковий товарообіг під впливом реклами, П - приріст середньорічного товарообігу за рекламний і послерекламний період, Тс - середньоденний товарообіг до рекламного періоду, Д - кількість днів обліку товарообороту в рекламному і послерекламном періоді.
Тс = 84575/365 = 231,71 грн.
Тд = 231,71 * 109 * 120/100 = 30307,97 грн.
2. Визначимо економічний ефект рекламування, використовуючи наступну формулу:
Е = (Тд * Нм/100%) - Ір + Ід,
де Е - економічний ефект рекламування, Нм - торгова надбавка на товар, Ір - витрати на рекламу, Ід - додаткові витрати по приросту товарообігу.
Е = 30307,97 * 111/100 - 42500 +8256 = -602,15 грн.
Економічний ефект рекламування товару підприємством дорівнює -602,15 грн. Оскільки отриманий негативний економічний ефект, розрахунок показників рівня досягнення мети реклами та рентабельність рекламування товару зробити не можна.
Для підвищення ефективності рекламування товару необхідно правильне і ефективне прийняття рішень за наступними напрямками:
ü Формулювання мети реклами для обраного сегмента ринку;
ü Вибір повідомлення;
ü Вибір каналів повідомлень ит. д.
Оцінити службу маркетингу можна за допомогою наступних показників:
1. Затратоемкую, яка розраховується як відношення витрат на службу маркетингу і обсягу продажів
2000: 2568/458700 = 0,0056 грн / грн
2001: 3189/343600 = 0,0093 грн / грн
2002: 2198/758800 = 0,0029 грн / грн
2003: 4569/633400 = 0,0072 грн / грн
2004: 3578/875600 = 0,0041 грн / грн
2005: 5987/657400 = 0,0091 грн / грн
2006: 4213/521800 = 0,0081 грн / грн
Відобразимо динаміку показників затратоемкую графічно:
2. Прибутковість, яка розраховується як відношення прибутку і числа служб маркетингу
2000: 298400/12 = 24867 грн / чол.
2001: 359400/10 = 35940 грн / чол.
2002: 305700/19 = 16089 грн / чол.
2003: 459700/14 = 32 842 грн / чол.
2004: 398500/17 = 23447 грн / чол.
2005: 402800/10 = 40280 грн / чол.
2006: 639800 / 8 = 79984 грн / чол.
Відобразимо динаміку показників прибутковості графічно:
3. Рентабельність, яка розраховується як відношення прибутку до витрат служби маркетингу
2000: 298400/2568 * 100% = 11620%
2001: 359400/3189 * 100% = 11270%
2002: 305700/2198 * 100% = 13908%
2003: 459700/4569 * 100% = 10061%
2004: 398500/3578 * 100% = 11138%
2005: 402800/5987 * 100% = 6728%
2006: 639800/4213 * 100% = 15186%
Відобразимо динаміку показників рентабельності графічно
Таким чином, прибуток підприємства збільшився, що було викликано зменшенням чисельності служб маркетингу в 2005-2006 рр.. на 2 особи.
Задача 5
Оцінити ступінь ризику підприємства, що виходить на ринок з новим товаром, використовуючи такі дані. Запропонуйте заходи для стабілізації діяльності підприємства.
Показник, тис. грн. | 2005 | 2006 |
1. Оборотні кошти | 356,38 | 418,12 |
2. Матеріали і продукти харчування | 3,99 | 65,73 |
3. МШП | 82,62 | 144,36 |
4. Поточна заборгованість | 41,58 | 103,32 |
5. Статутний капітал | 105,21 | 105,21 |
6. Пайовий капітал | 3,10 | 58,64 |
7. Додатково вкладений капітал | 18,46 | 24,3 |
8. Резервний капітал | 17,09 | 12,3 |
9. Обсяг продажів | 180,22 | 214,96 |
10. Ціна за одиницю | 205,44 | 267,18 |
11. Прибуток від реалізації ОПФ | 97,02 | 158,76 |
12. Необоротні активи | 81,26 | 143,00 |
13. Векселі отримані | 78,44 | 140,18 |
14. Дебіторська заборгованість за товари | 83,50 | 145,24 |
15. Дебіторська заборгованість за розрахунками | 84,41 | 146,15 |
16. Поточні фінансові інвестиції | 89,31 | 151,05 |
17. Витрати майбутніх періодів | 84,50 | 146,24 |
Розрахувати та оцінити ступінь ризику фірми, яка вступає на ринок, можна за допомогою наступної формули:
Р =
де Р - рівень ризику, Кр - коефіцієнт ризику.
1. Розрахуємо коефіцієнт ліквідності, який дорівнює відношенню різниці суми оборотних коштів і суми запасів до суми поточної заборгованості.
Сума запасів розраховується як сума матеріалів та продуктів харчування і МШП:
2005: 3,99 +82,62 = 86,61 тис. грн.
2006: 65,73 +144,36 = 210,09 тис. грн.
Розрахуємо коефіцієнт ліквідності:
2005: (356,38-86,61) / 41,58 = 6,49
2006: (418,12-210,09) / 103,32 = 2,01
2. Розрахуємо коефіцієнт капіталу, який дорівнює відношенню суми зобов'язань до суми власного капіталу.
Сума зобов'язань визначається як сума дебіторської заборгованості за товари та дебіторської заборгованості за розрахунками:
2005: 83,5 +84,41 = 167,91 тис. грн.
2006: 145,24 +146,15 = 291,39 тис. грн.
Сума власного капіталу визначається як сума статутного капіталу, додаткового капіталу та резервного.
Коефіцієнт капіталу:
2005: 167,91 / (105,21 +3,10 +18,64 +17,09) = 1,17
2006: 291,39 / (105,21 +58,64 +24,3 +12,3) = 200,45
3. Розрахуємо коефіцієнт валового прибутку, який визначається як сума прибутку від реалізації продукції, прибутку від реалізації ОПФ і прибутку від позареалізаційної діяльності.
Прибуток від реалізації продукції визначається як різниця твори обсягу продажів на ціну та ПДВ:
2005: 180,22 * 0,205-180,22 * 0,205 * 0,2 = 29,57 тис. грн.
2006: 241,96 * 0,27 - 241,96 * 0,27 * 0,2 = 52,26 тис. грн.
Сума валового прибутку:
2005: 29,57 +97,02 = 126,59 тис. грн.
2006: 52,26 +158,76 = 211,02 тис. грн.
Коефіцієнт валового прибутку:
2005: 126,59 / 144,04 = 0,88
2006: 211,02 / 52,26 = 4,04
4. Розрахуємо коефіцієнт рентабельності виробництва, який визначається як відношення суми валового прибутку до суми власного капіталу:
2005:126,59 / 144,04 = 0,7
2006:211,02 / 200,45 = 1,05
5. Розрахуємо коефіцієнт рентабельності активів, який визначається як відношення суми чистого прибутку до суми активів.
Чистий прибуток = Валовий прибуток - податок на прибуток
Визначимо розмір чистого прибутку:
2005: 126,59-31,65 = 94,94 тис. грн.
2006: 211,02-52,76 = 158,27 тис. грн.
Сума активів визначається як сума необоротних активів + векселі отримані + дебіторська заборгованість за товари + дебіторська заборгованість за розрахунками + поточні фінансові інвестиції + витрати майбутніх періодів:
2005: 78,44 +83,5 +84,41 +89,31 +84,5 = 402,16 тис. грн.
2006: 143 +140,18 +145,24 +146,15 +151,05 +146,24 = 871,86 тис. грн.
Розрахуємо коефіцієнт рентабельності активів:
2005: 94,94 / 501,42 = 0,2
2006: 158,27 / 871,86 = 0,18
6. Розрахуємо коефіцієнт ефективності оборотних коштів, який розраховується як відношення суми обсягу продажів до суми власного оборотного капіталу.
Сума власного оборотного капіталу = векселі отримані + дебіторська заборгованість за товари + дебіторська заборгованість за розрахунками + поточні фінансові інвестиції + витрати майбутніх періодів:
2005: 83,5 +84,41 +89,31 +84,5 = 420,16 тис.грн.
2006: 140,18 +145,24 +146,15 +151,05 +146,24 = 728,86 тис.грн.
Оопеределім коефіцієнт ефективності оборотних коштів:
2005: 180,22 / 420,16 = 0,43
2006: 52,26 / 728,86 = 0,1
7. Розрахуємо ступінь ризику:
2005: 6,498 +1,17 +0,7 +0,88 +0,2 +0,43 = 9,87
Таким чином, підприємству не слід виходити на ринок з новим товаром, оскільки ступінь ризику висока.
2006: 2,01 +1,45 +4,04 +1,05 +0,18 +0,1 = 8,8
Таким чином, підприємству не слід виходити на ринок з новим товаром, оскільки ступінь ризику висока.
Задача 6
Оцінити ринковий попит на аудіокасети та індекс купівельної спроможності населення в 2-х областях виходячи з таких даних. Зробіть висновки.
Показник | Донецька область | Київська область |
1. Чисельність населення регіону, тис. чол. | 1358,8 | 1458,8 |
2. Загальна кількість населення країни, тис. чол. | 47856,3 | 47856,3 |
3. Середня зарплата, грн | 1159,7 | 1204,3 |
4. Прибутковий податок | ||
5. Витрати на харчування, грн. | 341,5 | 365,4 |
6. Середня частка витрат на аудіоапаратуру, грн | 263,3 | 256,6 |
7. Очікувана частка витрат на DVD диски, грн | 54,4 | 58,5 |
8. Х1 | 0,23 | 0,26 |
9. Х2 | 0,28 | 0,24 |
10. Х3 | 0,36 | 0,36 |
11. Загальний обсяг роздрібної реалізації країни, грн. | 78956,2 | 78956,2 |
12. Обсяг реалізації в даній області, грн | 18798,9 | 24256,3 |
13. Наявний дохід усього населення країни, грн | 458,74 | 458,74 |
14. Витрати на побутову техніку, грн | 123,3 | 397,8 |
Щоб розрахувати ринковий попит на конкретний товар необхідно скористатися формулою:
Ринковий попит на аудіокасети = Чисельність населення в регіоні * середньодушовий показник наявного доходу * середню частку витрат на аудіоапаратуру у витратах на побутову техніку * очікувана частка витрат на аудіокасети у величині витрат на аудіоапаратуру.
Донецька область:
1.1 Середньоподушний показник наявного доходу = з / плата-податки-витрати на житло і харчування:
1159,7-1159,7 * 0,15-341,5 = 644,25 грн.
1.2 Середня частка витрат на аудіоапаратуру у витратах на побутову техніку = витрати на аудіоапаратуру / витрати на побутову техніку:
263,3 / 123,3 = 2,135 або 213,5%
1.3 Очікувана частка витрат у величині витрат на аудіоапаратуру = витрати на аудіокасети / витрати на аудіоапаратуру:
54,4 / 263,3 = 0,207 або 20,7%
1.4 Визначимо ринковий попит:
644,25 * 2,135 * 0,207 * 1358,8 = 386 882 чол.
Київська область:
2.1 Середньоподушний показник наявного доходу = з / плата-податки-витрати на житло і харчування:
1204,3-1204,3 * 0,15-365,4 = 658,26 грн.
2.2 Середня частка витрат на аудіоапаратуру у витратах на побутову техніку = витрати на аудіоапаратуру / витрати на побутову техніку:
256,6 / 397,8 = 0,645 або 64,5%
2.3 Очікувана частка витрат у величині витрат на аудіоапаратуру = витрати на аудіокасети / витрати на аудіоапаратуру:
58,5 / 256,6 = 0,228 або 22,8%
2.4 Визначимо ринковий попит:
658,26 * 0,645 * 0,228 * 1458,8 = 141 217 чол.
Таким чином, в Донецькій області ринковий попит більший, ніж в Київській.
3. Визначимо індекс купівельної здатності:
D = X1 * Ai + X2 * Bi + X3 * Ci, де Х1, Х2, Х3 - розраховані показники, Ai - наявний дохід у регіоні / наявний дохід населення країни, Bi - обсяг реалізації в регіоні / обсяг реалізації в країні, Ci - чисельність населення в регіоні / чисельність населення в країні.
Донецька область:
D = 0,23 * 644,25 / 458,74 +0,28 * 18798,9 / 78956,2 +0,36 * 1358,8 / 47856,3 = 0,4
Київська область:
D = 0,26 * 658,26 / 458,74 +0,24 * 24256,3 / 78956,2 +0,36 * 1458,8 / 47856,3 = 0,458
Таким чином, аудіокасети повинні реалізовуватися в Донецькій області, оскільки тут досягається високий відсоток реалізації товару, а також високий рівень купівельної спроможності.
Задача 7
Діяльність підприємства описується такими даними:
Показник | Одиниця виміру | Розмір показника |
Річний товарообіг до рекламного періоду | Грн | 84575 |
Приріст товарообороту | % | 9 |
Кількість днів обліку товарообороту рекламний і після рекламний період | Дні | 120 |
Торговельна надбавка на товар | % | 11 |
Витрати на рекламу | Грн | 42500 |
Додаткові витрати по приросту товарообігу | Грн | 8256 |
Фактична зміна обсягу прибутку за період дії реклами | Грн | 45700 |
Планове зміна обсягу прибутку за період дії реклами | грн | 43000 |
1. Додатковий товарооборот під впливом реклами можна визначити, використовуючи наступну формулу:
Тд = Тс * П * Д/100%,
де Тд - додатковий товарообіг під впливом реклами, П - приріст середньорічного товарообігу за рекламний і послерекламний період, Тс - середньоденний товарообіг до рекламного періоду, Д - кількість днів обліку товарообороту в рекламному і послерекламном періоді.
Тс = 84575/365 = 231,71 грн.
Тд = 231,71 * 109 * 120/100 = 30307,97 грн.
2. Визначимо економічний ефект рекламування, використовуючи наступну формулу:
Е = (Тд * Нм/100%) - Ір + Ід,
де Е - економічний ефект рекламування, Нм - торгова надбавка на товар, Ір - витрати на рекламу, Ід - додаткові витрати по приросту товарообігу.
Е = 30307,97 * 111/100 - 42500 +8256 = -602,15 грн.
Економічний ефект рекламування товару підприємством дорівнює -602,15 грн. Оскільки отриманий негативний економічний ефект, розрахунок показників рівня досягнення мети реклами та рентабельність рекламування товару зробити не можна.
Для підвищення ефективності рекламування товару необхідно правильне і ефективне прийняття рішень за наступними напрямками:
ü Формулювання мети реклами для обраного сегмента ринку;
ü Вибір повідомлення;
ü Вибір каналів повідомлень ит. д.